Leiden Gemeenteraad boos over benoeming politiechef 'Hoogte van bod op campings niet belangrijkste' 'Wie wil helpen is hier welkom' Kans op snelle oplossing voor het Groen-complex Woensdag 29 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCAAANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGAAAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 LEIDEN IRENE VAN 8EVEREN MEDEWERKSTER Het heeft even geduurd voordat de Leidse lezers ervan doordrongen waren dat er zo iets bestaat als een boek-aan- huis-dienst voor degenen, die zelf niet in staat zijn om naar de bibliotheek te gaan. Maar de voortdurende promotiecam pagne van het bibliotheekper soneel begint vruchten af te werpen. Gistermorgen werd de honderdste lezer verwelkomd, vier jaar nadat het het begin van het project. Verrast en ook enigszins be duusd nam het jubileumlid, mevrouw C. Verhage uit de Da- Costastraat, de bloemen en het gratis jaarabonnement op de boek-aan-huis-dienst in ont vangst van Marion Captein, An ke Weijsters en Garla Bavelaar, respectievelijk coöridinators en vrijwilliger bij de huis-dienst. Met een abonnement op de servicedienst van de bibliotheek kan elk boek worden geleend dat in de bibliotheek te verkrij gen is, dus ook groot-letterboe- ken en gesproken boeken op geluidscassette. De lezers mo gen de geleende boeken, maxi maal vijf stuks, zes weken hou den. Dat is het twee keer zo lang als de 'normale' uitleentermijn. Vrijwilligers zorgen ervoor dat de boeken van de bibliotheek bij de lezers komen en anders om. Deze dienst is gratis voor 'Wanneer mogen wij eens meepraten?' De Leidse gemeenteraad is boos omdat hij niet is betrok ken geweest bij de benoeming van de nieuwe politiebaas in Leiden. Vorige week werd bekend dat de Alphense korpschef J. Molenaar de leiding krijgt over het korps Lei den/Voorschoten. Marion Captein (rechts) overhandigt mevrouw Verhage het abonnement op de huis-dienst onder de goed keurende blikken van Caria Bavelaar en Anke Weijster. foto jan holvast Boek-aan-huis-dienst verwelkomt honderdste lezer kinderen, kost volwassenen maximaal 22 gulden per jaar en 65-plussers de helft van dat be drag. Voor de 83-jarige mevrouw Ver hage is deze huis-dienst een uitkomst, want: „Ik ben slecht ter been. En mijn longen zijn ook niet zo best niet meer. De bibliotheek is gewoon te ver weg voor mij. Dus het is mooi dat zo'n dienst bestaat." Weijster constateert met te vredenheid dat de service- dienst van de bibliotheek aan slaat. „We hebben zelfs al meer dan M)0 lezers, 104 om precies te zijn." Ter vergelijking haalt zij de cijfers van Den Haag erbij. „Die stad heeft ongeveer vier maal zo veel inwoners als Lei den en maar 150 lezers zijn daar geabonneerd op de boek-aan- huis-dienst. Dat zegt toch wel wat." Krap De medewerkers van de ser vice-dienst hopen dat nog meer lezers zich zullen aanmelden en zeker ook nog meer vrijwilligers. Weijster: „Wij hebben nu een team van 87 vrijwilligers, zowel Wie zich als vrijwilliger aan meldt, krijgt een gratis abonne ment op de bibliotheek als te- genprestatie. Voor de 37-jarige AGENDA Carla Bavelaar die mevrouw Verhage van boeken gaat voor zien, was dat abonnement niet de reden om tot het vrijwilli gerskorps toe te treden. „Ik heb vrije tijd over nu mijn kinderen naar school zijn en daarin vind ik het leuk om iets voor anderen te doen." JANET VAN DUK De huidige politiechef B. Poeiert blijft officieel nog een tijdje ver antwoordelijk voor de Leidse politie, maar Molenaar heeft de taak het nieuwe korps op de rails te zetten. Officieel wordt pas volgend jaar de opvolger van Poeiert benoemd, maar de kans is zeer groot dat Molenaar zijn plaats innneemt. Poeiert gaat een functie vervullen in de algemene top van het nieuwe korps Hollands-Midden. Leden van de i politiezaken spraken gister avond hun verbazing uit over het feit dat de veranderingen geheel buiten hen om zijn door gevoerd. „Bij de aanstelling van Poeiert is de procedure vorig jaar zeer zorgvuldig geweest. Raadsleden waren er nauw bij betrokken. Wanneer wordt de gemeenteraad bij deze proce dure betrokken?", vroeg R. van Schreven van Groen Links aan burgemeester Goekoop. Ook WD, PvdA en D66 verbazen zich erover dat zij geen inspraak hebben gehad. VOENSDAG 29 JANUARI Leiden Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. r dat is aan de krappe kant." Aan de vrijwilliger worden geen specia le eisen gesteld. Weijster: „Ie dereen die zijn medemens wil helpen, is welkom." Wie zich als lid of als vrijwil liger wil aanmelden bij de boek-aan-huis-dienst kan dat doen bij de Bibliotheek Leiden via telefoonnummer 149943. Klaverjasavond, org. Oranjevereniging Noordwijk-binnen, m De Beurs, Voorstraat, zaal open 19.30 uur, aanvang 20.00 uur. Voorronde Biertapwedstri|den Bollen streek in The Champ, De Grent, aan vang 20.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive m 'Hotel Het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 30 JANUARI Leiden Praktische lezing over astrologie en persoonlijke ontwikkeling. Café Rest. Eigenzorg, Stationsstraat 29, aan vang 20.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273. van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal (bij sportschool Goederaad), Raadhuis- laan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. Plan van aanpak van Koningshof sprak aan Vervolg van pagina 1 KATWUK WILLEKE HEUKOOP Koningshof bv, de koper van de beide Katwijkse campings de Noordduinen en de Zuidduinen is niet louter gekozen vanwege het bod dat het bedrijf deed op de terreinen. Minstens net zo belangrijk is volgens wethouder J. van der Plas geweest dat het bedrijf een goed plan van aan pak heeft ingediend en boven dien bereid bleek het enige per soneelslid van camping De Noordduinen in dienst te ne men. Koningshof was dan ook niet de hoogste bieder. De campings in trek bij veel Leidenaars gaan van de hand voor een totaalbedrag van vijf miljoen gulden. Dat is iets minder dan de taxatiewaarde van de campings waarover geen verdere mededelingen worden gedaan. Zeker is wel dat de gemeente Katwijk geen verlies lijdt op de verkoop. „Andere overwegingen waren even belangrijk als het bod op de campings", vertelt de wet houder. „De manier van wer ken die wij door waarneming kennen van Koningshof heeft ons het vertrouwen gegeven dat we rustig met hem in zee kun nen gaan." De aanstaande eige naar van de Katwijkse terreinen runt onder meer ook in Rijns- burg een camping. De gemeente Katwijk besloot enige tijd geleden tot afstoting van de campings omdat zij vindt dat het exploiteren ervan geen gemeentelijke taak is. Aan de verkoop was wel een aantal voorwaarden verbonden, waar onder het uitblijven van ge dwongen ontslagen. Ook moet de nieuwe eigenaar het op 'fa milie-recreatie' gerichte karak ter van beide kampeerterreinen behouden. De Rijnsburgse ko per voldoet naar de smaak van de gemeente die om de pri vatisering af te handelen het adviesbureau Rekread in de arm nam in voldoende mate aan deze eisen. Paddenburg is niet langer alleen de naam van een winkel in pretartikelen. Het is nu ook de titel van een 'ouderwets' singletje van de Leidse straatzanger Lampie en zijn begeleider Vermaase. Een 'serieus edoch carnavalesk' nummer dat via cafés en enkele platenzaken wordt verspreid. Daar in die drukke winkelstraat, is het leukste zaakje van de stad. Ik kan het echt niet goed I weerstaan, en koop er elke dag wel wat. Er is een oude deur die piept, als je er naar binnen gaat. Heel de zaak is overladen, d'r is geen plek waar niet iets staat". Al jarenlang een opvallende verschijning in de Leidse binnenstad. Straatzanger, gitarist en af en toe accordeonist Lampie. Met onafscheidelijke klompen en, vroeger, dito hond die „letterlijk in m'n armen is gestorven", aldus Lampie. Naar zijn echte naam durf je niet vragen. Heeft ook geen zin. Lampie is een begrip. Vanaf het begin van de jaren zeventig werkte hij voor dubbeltjes en kwartjes die in - zijn pet werden gegooid. Daarbij was hij nog eventjes roadie, zeg maar electronica- verzetter. „Ik heb Muddy Waters nog gedragen en ik heb Queen en de Stones nog 'gesjouwd'", herinnert hij zich. „Ze hebben bloemen van papier. Feestballonnen koop je hier. I Flitskatoen of kunsstofdrol, nee, I niets is er te dol. Ik koop er slechts een kleinigheid, maar raak wel steeds mijn zinnen kwijt. Want waar 't me eigenlijk om gaat..is dat meisje dat er staat." Lampifal Als Leidens bekendste straat- muziekant stond Lampie ook aan de basis van 'de Gouden Pet'. Hèt nationale straatmu ziekconcours dat jaarlijks tij dens de lakenfeesten in Leiden wordt gehouden. „Dat is min of meer voortgekomen uit het 'Lampifal' waarvan de laatste versie in 1980 werd gehouden maar waar ik bijna aan failliet ging", aldus Lampie die de eer van het huidige succes van de Gouden Pet keurig aan organi sator Alex Fonteyne laat. De laatste jaren werkt Lampie bij de Amsterdamse theater groep 'Dogtroep'. Een gezel schap dat is gespecialiseerd in openlucht-spektakels met zang, dans, toneel, muziek en im mense rekwisieten. Dogtroep geniet zelfs internationaal grote bekendheid: de 'troep' is uitge- nodig om bij de Olympische Spelen in Albertville een spekta kel op te voeren. Verliefd, op het meisje van het pretpaleis. Ik ben stapeldol op haar en ied're keer ais ik haar zie raak ik zo van de wijs. Tus sen een festneus en een hoorn, staat ze mij zo te bekoren, ze is een feest van top tot teen. Lampie-on Maar ondanks alle intemationa- Lampie en Vermaase. Het duo dat de Leidse plaat 'Paddenburg1 maakte. Ie contacten is en blijft Lampie Leids. Zij het zonder rollende R, keiharde G of dubbele L. Ander half jaar geleden ontmoette hij in het kraakpand aan de Haag- weg zijn huidige, bebaarde en nooit zonder gangsterhoed uit gedoste compaan Vermaase. Die kwam uit de wereld van de folkmuziek en had al eens een plaat gemaakt. Het tweetal begon als duo op te treden en het werkterrein ver schoof van de straat steeds meer richting café. „Op straat spelen is de meest democrati sche manier van muziek ma ken. Het is daarbij een leuke manier van rondreizen en je komt ook op een plaats of plein diverse muziekculturen tegen. Maar ook de kroeg is leuk. Je stapt naar binnen, begint te spelen en het hoeft muzikaal misschien helemaal niet eens zoveel voor te stellen, maar de mensen hebben wel een enorm plezier. Omdat ik in het Neder lands zing en het dus herken baar is." De tekst van het nieuwe plaatje is van de Leidse troubadour zelf. Het is deels een waar ge beurd verhaal. Jaren geleden ging hij eens stuiterballen ko- FOTO HENK BOUWMAN pen bij Paddenburg (die had hij nodig om aan het einde van Chinese eetstokjes te plakken om zo dertig paar goedkope drumsstokjes te maken voor een lagere schoolklas) en daar zag hij een aardig verkoopster tje. „Het begon met heel iets kleins, 'k Was verbijsterd toen ze sprak: 'dag meneer, wat zal het zijn. Goekoop, korpsbeheerder van Hollands-Midden, beloofde te overleggen over de manier waarop de gemeenteraden kun nen worden betrokken bij de definitieve aanstelling van de politiechefs. „Maar het gebied telt 35 gemeenten, dat betekent dat er 35 gemeenteraden zijn. Bij de besluiten die nu zijn ge nomen, zijn wel de 35 burge meesters betrokken geweest. Het viel al niet mee om die bij elkaar te krijgen", aldus Goe koop. Hij benadrukte dat ook het Openbaar Ministerie en het personeel nauw betrokken wil len zijn bij de definitieve benoe mingen van de districtschefs. „En het kan best zijn dat het Openbaar Ministerie een ve torecht claimt." Dan hoeft de leidse gemeen teraad al helemaal niet meer over deze kwestie te praten, constateerde Kuijers, die eerder al enigszins narrig opmerkte: „Zeg maar gewoon dat de ge meenteraad er niets mee heeft te maken." De Leidse gemeenteraad heeft al eerder conflicten gehad met zowel Goekoop als de poli tieleiding over de medezeggen schap in de toekomst. De poli tieke partijen zijn bang dat ze niets meer over de Leidse agen ten te zeggen hebben als het grote poltiekorps Hollands- Midden eenmaal is gevormd. Overigens constateert ook de Raad van State in een deze week openbaar geworden rap port dat de 'democratische con trole' op de nieuwe, grote poli tiekorpsen slecht is geregeld. Mijn broek, hij voelde als een narrenpak. Ik ben heel schuchter weggegaan. Met een zak ballo- netjes van tien. Buiten plengde ik een traan, want zo iets leuks had ik nog nooit gezien". Lampie-vinyl Het idee om een plaatje te gaan maken, kwam van 'stille venoot' Vermaase. Ze vonden in de stu dio van Wamer van Es een idea le plek om akoestische muziek op te nemen. Lampie: „Voor mij was het voor het eerst. Het gaf me een enorme 'kick' om me helemaal op het zingen te kun nen concentreren zonder dat ik tegelijk op de begeleiding hoef de te letten. Ik vond het een ge slaagd project, het is zelfs ver slavend." Op de vraag waarom het een ouderwets vinyl singletje is ge worden en geen cd heeft Lam pie drie antwoorden. Twee daarvan gaan over tijd en geld: „Van een single hoef je er maar 500 te laten maken. Begin janu ari is de plaat opgenomen en twee weken later werden ze compleet met hoesje afgele verd." De derde reden wordt aan de hand van een voorbeeld gegeven: „Zet maar eens een oude Rock en Rollplaat op die van een plaat op cd is gezet. Dat geluid. Zo heeft die 'rocker' het nooit bedoeld". De plaat 'De Kluts' op de B-kant staat, is voor 5,50 te koop bij de WW, de Grote Beer, de Burcht, 't Praethuys en tweedehands pla tenzaken. En uiteraard bij Pad denburg. De voormalige bedrijfspanden van drukkerij Groen a choorsteeg. Redactie Loman Leefmans en Roy Klopper. Tel 161418 LEIDEN LOMAN LEEFMANS Acht woningen, tien apparte menten, drie winkels, twee res taurants en een half-onder- grondse parkeergarage. Dat al les wil de nieuwe eigenaar van de zogeheten Groen-panden aan de Langebrug en Pieters- kerkchoorsteeg realiseren. Over twee weken dient C. Van Assen- delft-Van Wijk een definitief 'master-plan' bij de gemeente in. De uitgeverijen en drukkerij van de Groen-groep verruilde vorig jaar herfst het panden- complex met binnenplaats voor een nieuw gebouw aan de Rooseveltstraat. Het 'blok' in de binnenstad naast Langebrug en Pieterskerkchoorsteeg ook ingeklemd tussen Gekroonde Liefdepoort en Pieter Speckhof ging voor een bedrag van omstreeks tien miljoen gulden over naar de Amsterdamse pro jectontwikkelaar Logchies, die het met geld van Zweedse be leggers aankocht. In totaal gaat het om ongeveer 600 vierkante meter grondoppervlak en nog eens 1500 vierkante meter bin nenplaats. De door burgemeester Goe koop aan Logchies ingefluister de plannen voor appartemen ten met daarbij boetiekjes, een bibliotheek en zelfs een zwem bad. kwamen echter nooit van de grond. De panden in de Pie- terswijk verwisselden vervol gens in hoog tempo van eige naar, en de afdeling stadsbe heer van de gemeente werd keer op keer bedolven onder de meest merkwaardige plannen. Waaronder een voor een tro pisch zwemparadijs. Tot uitvoe ring kwam het nooit. De pro jectontwikkelaars konden de fi nanciering niet rond krijgen of de' gemeente gaf er geen goed keuring aan. Aan de reeks verkopen lijkt nu een einde te zijn gekomen. Eigenaar is nu de uit Antwerpen afkomstige Van Assendelft-Van Wijk. „Als mfjn plan niet uit voerbaar blijkt, bied ik het alle maal gewoon te koop aan aan de gemeente", aldus Van Assen delft-Van Wijk die het hele pro ject het liefst snel en in 'no- nonsense' stijl wil uitvoeren: „Ik heb geen zin in lange procedu res. Op aanraden van de ge meente ga ik uit van een eerder gemaakt en al met de wethou der besproken plan. Met de ar chitect van dat plan, het Haar lemse architectenbureau ONX neem ik nog contact op. Daarna laat ik het door de Leidse archi tect Verheyen aanpassen, bekijk ik of het wat oplevert en ga ik opnieuw naar de gemeente", al dus de Antwerpenaar. Volgens G. Schramm van de gemeentelijke afdeling stadsbe heer houdt de gemeente al sinds het vertrek van Groen uit de panden vast aan de voor waarden die in het kort neerko men 'wonen en winkels'. De monumentale waarde van de panden moet in elk geval be houden blijven. Mocht het defi nitieve plan Van Assendelft-Van Wijk hieraan voldoen, dan be staan er nog bijkomstige pro blemen zoals het veranderen van het bestemmingsplan en het feit dat een deel van de pan den zijn gekraakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15