Leiden Zwarte scholen bestrijden met aparte klassen Gymnasium blijft zelfstandig maar krijgt een concurrent 'Ouderen willen niet in torenflat' Bouwvakker bij station onder heipaal verpletterd 'Hun Nederlands zal er niet beter door worden Bloemencorso mijdt Haarlemmerstraat NIEUWSLIJN Meer tijd voor klachten over politie Klachten over het optreden van de Leidse politie kunnen voort aan tot een jaar na de gebeurtenis worden ingediend bij de klachtencommissie. Tot nu toe geldt een termijn van 30 dagen. Tegelijkertijd krijgt de commissie langer de tijd om de klacht te behandelen. Moet tot nu toe een klacht binnen dertig dagen zijn afgehandeld, birmenkort geldt daarvoor een termijn van acht weken. De comrfiissieheeft daarom gevraagd, omdat het nogal wat tijd schijnt te kosten voordat alle betrokkenen zijn gehoord. De commissie voor algemeen bestuurlijke aangelegenheden is gisteravond akkoord gegaan met de wijzigingen. Elf auto's opengebroken Inminimaal* elf auto's is gisteren ingebroken. In acht gevallen zijn de daders erin geslaagd de radio- en cassetterecorder te ste len,. Ben concentratie van de autoinbraken had plaats nabij Mui- derkripa Jan Luykenlaan en Stationsplein. Ook in de Merenwijk (Havjksnorst'én twee maal Rosmolen) werden ruitjes geforceerd empersóhenyvagéns van hi -fi ontdaan. Meisje (16) verkracht Een 16-jarig meisje heeft pas gisteren bij de Leidse politie aan gifte gedaan van een verkrachting die op vrijdag 10 januari zou hebben plaats gehad bij hetTerweepark. Het meisje kwam 's avonds,uit de achteruitgang van het station toen een ongeveer 35Jiarige man haar beet greep. Ze rukte zich los en rende naar de bouwplaats waar de man haar opnieuw greep en haar ver- kréchttë/Van' de dader ontbreekt nog elk spoor. hun plaats te leggen. De man was bezig een strop om de pa len te leggen toen zich een tweede verzakking voordeed waardoor hij bekneld kwam te zitten. Het slachtoffer werd met zwa re verwondingen naar het Dia- conessenhuis gebracht waar hij kort daarna overleed. Politie en arbeidsinspectie stellen een on derzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Leeftijd en identiteit van de man waren vanochtend nog niet bekend. (vervolg van voorpagina) De buitenlandse kinderen die van de 'beginnersschool' afkomen, stromen niet allemaal door naar dezelfde ba sisschool. Dan zou immers opnieuw het verschijnsel wit te en zwarte scholen ontstaan. De schoolbesturen maken daarover afspraken, zo wordt aangekondigd in het rap port 'Het Leidse ei'. LEIDEN» JANET VAN PUK Op dit moment zijn er vijf basis scholen in Leiden-Noord en de Kooi. Mogelijk verdwijnen een christelijke en/of een openbare school. Een van de scholen in de wijken die veel ervaring heeft met het geven van onderwijs aan buitenlandse kinderen, wordt 'omgebouwd' tot een be ginnersschool voor allochtone leerlingen. Voordeel van het nieuwe sys teem is volgens de bedenkers dat 'optimaal onderwijs' wordt geboden, dat op de doelgroep is 'toegesneden'. De allochtone kinderen die geen of nauwelijks Nederlands spreken krijgen een speciaal onderwijsprogramma, dat vooral is gericht op het leren van de Nederlandse taal. In vier jaar tijd moeten ze de taal zo goed beheersen, dat ze gemak kelijk kunnen overstappen naar groep 4 van de gewone basis school. Ze hebben dan geen taalach terstand meer, waardoor 'de noodzakelijke hoeveelheid extra aandacht in de bovenbouw, bij voorbeeld voor het Nederlands, minder wordt dan nu het geval is'. Dat is een voordeel voor alle leerlingen van de hogere klas- Een bouwvakker is vanochtend overleden aan de verwondingen die hij opliep nadat hij op het Terweepark achter het station onder een heipaal was terecht gekomen. Het ongeluk gebeur de even na half tien. De man was werkzaam in een bouwput achter het station. Naast de bouwput lagen heipa len opgestapeld. Door een grondverzakking begonnen de heipalen te schuiven waarna met behulp van een hijskraan werd getracht de palen weer op Hoewel de buitenlandse en Nederlandse leerlingen eerst apart les krijgen, speelt het plan toch in op de 'maatschappelijk steeds luider wordende roep' om Nederlanders en buitenlan ders meer met elkaar in contact te brengen. Dit doordat de kin deren weer bij elkaar in de klas komen vanaf groep 4. Het is de bedoeling dat op de beginnersschool ook aandacht wordt geschonken aan de ou ders van allochtone leerlingen. Voor hen worden waarschijnlijk taalcursussen en dergelijke ge organiseerd. De 'gewone basisscholen' krijgen van de gemeente extra geld voor speciale activiteiten om zich te onderscheiden van andere scholen buiten de wij ken. Door bijvoorbeeld extra aandacht te geven aan muziek, toneel of sport buiten de nor male lestijden, wordt de bin ding groter tussen de school, de kinderen en de ouders. Daar door moeten deze scholen zo aantrekkelijk worden, dat ou ders hun kinderen niet naar scholen buiten de Kooi en Lei den-Noord sturen. Vanavond wordt het rapport besproken door de raadscom missie voor onderwijszaken. Woensdag 29 januan 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF Aparte klassen moeten er toe leiden dat buitenlandse kinderen makkelijker overstappen naar de 'gewone' basisschool. foto henk bouwman LEIDEN» JANET VAN PUK Zijn grootste bezwaar tegen het Leidse plan is dat de buitenlandse leerlingen de eerste schooljaren volledig worden gescheiden van Nederlandse kinderen. „Dat bevordert de integratie niet en bovendien is het slecht voor de taalonwikkeling van de buitenland se kinderen". Zo luidt de reactie van W. Shadid, cultureel antropoloog aan de Rijksuniversiteit Lei den, op het plan om in de Kooi en Noord een aparte 'beginnersschool' op te richten voor allochtone leerlingen. Shadid deed on der meer onderzoek naar de islamitische basisscholen in Nederland. Volgens de cultureel antropoloog leren buitenlandse kinderen juist goed Neder lands spreken door te spelen met Neder landse kinderen. Het lijkt Shadid beter om 'binnen een school aparte klassen te maken voor buitenlandse kinderen'. „Dan komen de buitenlandse en Nederlandse kinderen gemakkelijker met elkaar in contact, bij voorbeeld in de pauze en na schooltijd. Ik begrijp wel dat het plan is bedacht om de buitenlandse kinderen geïsoleerd les te ge ven. Het onderwijs kan dan worden aange past aan de kennis en het niveau van de al lochtone leerlingen. Maar dat kan even goed op een school, waar ook Nederlandse kinderen zitten, lijkt mij". Dan zouden de buitenlandse kinderen op hun zesde of zevende jaar ook niet zo n grote stap naar een gewone basisschool hoeven zetten, aldus Shadid. „Ze vinden ui teraard beter aansluiting als ze gewoon op dezelfde school kunnen blijven". Overigens is de cultureel antropoloog wel voor het plan om apart les te geven aan al lochtone kinderen. „Zeker als de het om een tijdelijke maatregel gaat. Na vier jaar wordt de segregatie teniet gedaan". Natuur lijk is het allemaal goed bedoeld, zegt de Leidse wetenschapper. „Aan elk plan zitten nadelen. Ik denk ook niet dat je moet stre ven naar de ideale oplossing, want die is er niét". Fusies afhankelijk van medewerking rk- en pc-schoolbesturen „Waar heb dat nou voor nodig, zo'n woontoren van twaalf ver diepingen?". De hoogblonde bewoonster van de Bernhard- straat zou persoonlijk geen last hebben van een bejaardenflat op de hoek van de Kooilaan- /Willem de Zwijgerlaan. Zij zou haar vrije uitzicht behouden. Maar je moet ook aan anderen denken. Bijvoorbeeld aan de ouderen die daar straks hoog in de lucht komen te wonen. „Oude mensen willen niet hoog wonen", zegt een buurman van een paar straten verderop. „Ze hebben allemaal een fobie, hoogtevrees of liftvrees". De omwonenden die gisteren naar de informatie-avond in buurthuis 't Spoortje kwamen zien het liefst dat het stukje grond onbebouwd blijft. Maar de gemeente heeft andere plan nen. Door ruimtegebrek zijn de stadsbestuurders genoodzaakt te bouwen in bestaande wijken. Stukjes groen worden her en der in de stad opgeofferd om er nieuwe woningen te bouwen. Zo ook op de terrein achter buurthuis 't Spoortje. De gemeente wil nog dit jaar beginnen met de bouw van mi nimaal 45 goedkope huurwo ningen voor ouderen op het ge noemde terrein. In eerste in stantie dachten de stedebouw kundigen aan een brede lage galerijflat van vier woonlagen. Dit plan werd na inspraak van omwonenden vastgesteld, maar is nu toch terzijde geschoven. Belangrijkste reden daarvoor is dat de nieuwbouw teveel licht weg zou nemen in de naastgele gen huizen in de Bemhard- straat. Bovendien zou het 'eco nomisch onverantwoord' en 'sociaal onveilig' zijn. „Het was een plan dat eigenlijk niet kon", zei stedebouwkundige E. Meu- lema van de gemeente gister avond. De gemeente overweegt nu op de plek een woontoren te bouwen. Een flat met twaalf woonlagen, met op de begane grond ruimte voor een fietsen stalling en een verhuurbare ruimte. „Volkshuisvestingstech- nisch gezien is dat het meest in teressant", aldus Meulema. Voor de omwonenden zou de buurt er echter 'dramatisch door veranderen', voegde hij daar onmiddellijk aan toe. De stedebouwkundige liet overigens blijken zelf niet ge heel achter het nieuwe plan te staan. „Als je heel nuchter kijkt zeg je dat 45 woningen op die plek niet kan. Ik vind de vraag om minder woningen, bijvoor beeld 35, heel legitiem". De meeste bewoners zien, 'als het echt moet', liever een laag gebouw. Dat zou het uitzicht minder belemmeren. Een enke ling denkt daar anders over. Een jonge bewoonster van de Bem- hardstraat zei wel wat te voelen voor een woontoren met 'speel se vormen en mooie kleuren'. Om een smalle hoge toren kun je bovendien heenkijken. „In de deze toch vrije saaie wijk waar overal dezelfde steensoort is ge bruikt, kan zo'n toren een heel prettig aangezicht zijn". Dat ouderen niet hoog willen wonen gaat niet altijd op, be toogde Meulema. Hij gaf toe dat er een groep bejaarden is die hoog in (le lucht 'het contact met de begane grond verliest en vereenzaamt', maar verwees naar de ouderenflat aan de Morsweg. Die is ook hoog en daar wonen bejaarden naar alle tevredenheid in. (vervolg van pagina 1) [LEIDEN EMIEL FANGMANN De vorming van kolossale scho lengemeenschappen in het pe en rk-onderwijs is voor de ge meente een harde voorwaarde omdat hierdoor alle scholen in een gelijke concurrentiepositie worden geplaatst. Weigeren de pc- en rk-schoolbesturen hun medewerking dan lijkt het waarschijnlijk dat ook in het openbaar onderwijs de aange kondigde fusie achterwege blijft. Óver deze samenwerking tus sen het 'Louise' (mavo-havo- vwo), de Nieuwe Vaart (lager beroepsonderwijs) en de afde ling lager middenstandsonder- wijs van het Holtlant is dan ook nog niets besloten. Alleen de mogelijkheden en bereidwillig heid zijn onderzocht. Bekeken wordt nog op welke wijze de eventueel nieuw te vor men scholengemeenschap samen goed voor 2500 leerlin gen bestuurd gaat worden. Het is niet de bedoeling dat de verschillende scholen in één ge bouw worden ondergebracht. Evenmin komen er brugklassen waarin alle leerlingen bij elkaar worden gezet. Iedere leerling kan zijn eigen richting bepalen. Maar door samenvoeging wordt de doorstroming vergemakke lijkt. De gemeente vindt een fusie golf gewenst omdat per 1 au gustus volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid de basisvor ming wordt ingevoerd. De Eer ste Kamer moet er nog haar goedkeuring aan geven. Dan moeten van lts tot gymnasium in de onderbouw dezelfde vijf tien vakken worden aangebo den. Daarbij kan er op twee ni veaus les worden gegeven. P. Peters, hoofd van de direc tie onderwijs bij de gemeente, vindt het een voordeel dat in een brede scholengemeenschap het technisch onderwijs om hoog wordt getrokken. „Het la ger beroepsonderwijs zit nu nog in een slechte hoek. De ge meente dwingt echter niemand tot fusie. De drie scholen die nu willen fuseren zijn ook op zich sterk genoeg", aldus Peters. „De enige eis die het rijk stelt aan de middelbare scholen, is dat ze minimaal 240 leerlingen moet tellen". Gymnasium De gemeente zal bijvoorbeeld geen beroep doen op het zelf standige Stedelijk Gymnasium (950 leerlingen) om een fusie- partner te vinden. Het Gym kan zelfstandig blijven zoals de school dat zelf overigens ook wenst. De gemeente heeft wel overleg gehad met de tweede Leidse openbare scholengemeenschap voor mavo-havo-vwo, het Rem brandt die tot nog toe buiten schot is gebleven. Afgesproken is dat het 'Louise' als eerste be trokken wordt in de fusie-voor nemens. Wellicht dat het Rem brandt volgt, want de brede scholengemeenschappen kun nen zich in de toekomst ook met andere scholen versterken. Rector F. de Zoete van het 'Louise' staat vierkant achter de plannen van de gemeente. „Ie krijgt veel meer mogelijkheden. Je gaat bijvoorbeeld werken met dezelfde boeken. Doorstroming wordt gemakkelijker. Perso neelsbeleid, nascholing". Hij meent dat het Stedelijk Gymna sium zich zelf in de toekomst 'te kort doet' als het niet ook naar samenwerking gaat zoeken. De Zoete wil in de toekomst ook Grieks en Latijn op het pro gramma gaan zetten, vakken die in het openbaar onderwijs in Leiden alleen op het 'Stede lijk' worden gegeven. De nieu we scholengemeenschap wordt daarmee een directe concurrent van het Gymnasium en neemt volgens De Zoete zelfs een voor sprong door het bredere aan bod. De Zoete wijst er voorts op dat de nieuw te vormen scho lengemeenschap zelfstandiger gaat opereren van andere open bare scholen. De gezamenlijke werving van scholieren voor het openbaar onderwijs (mavo-ha vo-vwo). zoals dat nu gebeurt, komt dan ten einde. Directeur J. Snik van de 'Nieuwe Vaart' (voorbereidend beroepsonder wijs) hoopt dat ook de rooms- katholieke en protestantse zuil een scholengemeenschap vor men waarin plaats in voor het lager beroepsonderwijs.. De pc- en rk-schoolbesturen gaan zich beraden over de plan nen. Woordvoerders wilden er gisteren nog niet op reageren. In de plannen wordt voorals nog niet gesproken van een gro te interconfessionele (pc en rk) scholengemeenschap. Dat heeft rector Bel van het interconfes sionele Vlietland College ver baasd. „Aan de andere kant, wij hebben ons steentje met onze fusie al bijgedragen". Het Vliet land college is ontstaan uit een fusie tussen de pc-school De Vlietschans en het van oor sprong rooms-katholieke Lucas College in Voorschoten. De Kooi wil haar vrije uitzicht niet kwijt LEIDEN/RUNSBURG Het bestuur van de stichting Bloemencorso Rijnsburg heeft gisteravond besloten de op tocht elk jaar op de eerste zaterdag in au gustus niet meer door de Leidse Haar lemmerstraat te laten rijden. „In goed over leg met de verkeersdienst van de Leidse po litie hebben we een alternatieve route op papier kunnen zetten", verklaart stichtings bestuurslid Niek Hemmes. „We vonden eigenlijk allemaal dat de Haarlemmerstraat te smal is voor de praal wagens. Dat deel van de route leverde tot nu toe ieder jaar in meerdere of mindere mate problemen op". Vlak na de optocht vorig jaar begon het corsobestuur na te denken over het mijden van de winkel straat. Ook het bestuur van de Drie October Ver- eeniging overweegt de jaarlijkse optocht tij dens de viering van I^idens Ontzet niet lan ger door de Haarlemmerstraat te laten rij den. Jaar op jaar zorgt de drukte op de Haarlemmerstraat voor grote vertraging. Een onwillige kameel en een kapotte auto waren er de oorzaak van dat een deel van de optocht de laatste keer ruim een uur stil stond op de Haarlemmerstraat. De beslis sing wordt binnen enkele weken verwacht. In verband met de maatregel is de route van het corso aangepast. Net als voorgaan de jaren komt de stoet dit jaar bij de Sta tionsweg het centrum van Leiden binnen. Daarna rijden de corsowagens het traject Steenstraat. Blauwpoortsbrug. Prinsesseka- de, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaar- straat, Raamsteeg, Doezastraat. Jan van Houtkade, Oranjeboomstraat, St. Jorissteeg, Hooigracht, Pelikaanstraat. Langegracht. „Bij de Pelikaanstraat en de Prinsesseka- de komen we in de buurt van de Haarlem merstraat", aldus Hemmes. „Mensen die daar aan het winkelen zijn, kunnen zo even de straat uitlopen. De Haarlemmerstraat konden we echt niet meer doen. Dit jaar worden de wagens langer en breder zodat er nog weer extra problemen zouden zijn". Volgens Hemmes leverde in voorgaande jaren vooral het nemen van de bocht Haar lemmerstraat/Pelikaanstraat de nodige ver tragingen op. Maar ook ergerde het corso- bestuur zich aan paaltjes, die op de Haar lemmerstraat in de weg staan en winkeliers die hun uitstallingen pas op het laatste mo ment naar binnen haalden. Omwonenden van de Kooilaan zitten niet te wachten op een 12 verdiepingen tellende torenflat. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13