Buitenland I Tienduizenden op vlucht voor geweld troepen Myanmar Opnieuw gevechten rond Dubrovnik MY 12-YEAR AFFAIR WÈTH BILL CLINTON IMi i i «l A» Turkse politie martelt op grote schaal jeugd 'De Klerk weet van aanwakkeren geweld' Jeltsin naar Novorossisk In Albanië regeren chaos en verwarring Somalische ex-president Barre zet tegenaanval in Dinsdag 28 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). DE POPULARITEIT VAN PRESI DENT BUSH is aan de vooravond van de State of the Union (vanavond) gezakt tot 43 procent. De meerder heid van de Amerikanen meent dat een Democraat de leiding van het land op zich moet nemen. NIEUWSLIJN VS houden raketten gericht op 'Moskou' De Verenigde Staten houden hun kernraketten gericht op de voormalige Sovjetunie, ondanks de aankondiging van de Russi sche president Boris Jeltsin dat Amerikaanse steden geen doel wit meer zullen zijn van Sovjet-kernwapens. Woordvoerder Mar- lin Fitzwater van het Witte Huis heeft dit gisteren gezegd. Fit- zwater zei dat de omvang van het arsenaal Sovjet-kernwapens niet sterk is afgenomen de afgelopen tijd en dat „niet onafhan- kelijk kan worden vastgesteld" waar de Sovjet-kernwapens op zijn gericht. Celstraf geëist tegen DDR-grenswachten In het tweede proces tegen voormalige Oostduitse grenswachten die op vluchtende landgenoten hebben geschoten, heeft de openbare aanklager gisteren opnieuw gevangenisstraf geëist. De twee grenswachten hoorden wegens doodslag een straf van 21 maanden eisen. De openbare aanklager betoogde dat de twee grenswachten de dood van de 20-jarige timmerman Horst-Mi- chael Schmidt „op de koop toe hebben toegenomen" toen ze in de nacht van 1 december 1984 dertig schoten afvuurden op de vluchtende Schmidt. De aanklager zei ervan uit te gaan dat geen van de twee grenswachten die nu terecht staan daadwerkelijk de intentie hebben gehad de vluchtende timmerman te doden, maar het het feit dat ze wel hebben geschoten zou niet goed zijn te praten. Rusland en Japan praten over Koerilen Rusland en Japan gaan op 10 en 11 februari in Moskou onder handelen over een vredesverdrag dat een punt moet zetten ach ter geschillen die stammen van de Tweede Wereldoorlog. De aanspraken die beide landen maken op de Koerilen-eilanden zullen het belangrijkste agendapunt zijn. De kwestie rond de Koerilen is er de oorzaak van dat formeel nooit de vrede is gete kend tussen Japan en de Sovjetunie na de Tweede Wereldoorlog. De Sovjetunie lijfde de eilanden in. Japan wil ze terughebben. Vogel kandidaat-premier Thiiringen De vroegere minister-president van de Duitse deelstaat Rijn land-Palts, Bernhard Vogel, wordt de opvolger van de eind vori ge week afgetreden regeringsleider Duchach van het Oostduitse Thiiringen. De 59-jarige Vogel, wiens benoeming formeel nog door het Thüringer parlement moet worden bevestigd, wordt de derde van de vijf minister-presidenten in de nieuwe „Landet" die stamt uit een van de oude deelstaten. Leninbibliotheek verandert naam De Leninblibliotheek in Moskou heet voortaan Russische staats bibliotheek. Dat heeft president Jeltsin in een decreet bepaald. De bibliotheek, die in 1925 gesticht is, is de belangrijkste biblio theek in de voormalige Sovjetunie. De nationale bibliotheek, die in het hart van Moskou gevestigd is, bevat 25 miljoen boeken in 173 talen, waaronder zeer waardevolle manuscripten en origine len. De vluchtelingenstroom uit Myanmar, het voormalige Burma, wordt elke dag groter. Thailand, India en Bangla desh melden dat tienduizenden Myanmarezen een veilig heenkomen proberen te zoeken nu het leger een nieuw offensief is begonnen tegen etnische minderheden en diase Nagaland hun diverse afscheidingsbewegingen. India heeft bij de junta in Yangon (Rangoon) geprotes teerd tegen de komst van dui zend vluchtelingen van de Na ga-stam bij de grens met het In- Het aantal verslagen tuigen over gruweldaden het Myanmarese leger neemt toe naarmate meer vluchtelin gen in Bangladesh aankomen. De afgelopen tien maanden zijn al ruim 70.000 Myanmarese moslims uitgeweken naar het overvolle en straatarme buur land waar zij onder erbarmelij ke omstandigheden moeten le ven in tijdelijke onderkomens. Duizenden zijn inmiddels op weg naar Pakistan en het Mid den-Oosten. Dat hebben hulp verleners en functionarissen van de regering van Bangladesh gisteren gezegd. Mohammmed Zakariya, een moslim-leider die ijvert voor een afzonderlijke staat van de moslims, schat dat inmiddels 1 miljoen Rohingyas naar andere landen zijn uitge weken. Zo'n 30.000 Myanmarese manschappen naderen onder tussen Manerplaw, het jungle hoofdkwartier bij de Thaise grens van de Karen, en tevens uisbasis van de 'parallelle' oogge- Mensenrechtorganisaties als Nationale Coalitie Regering Dc-tïs' f-ont-runner üec to America, says his fermer lover Ex-nachtdubzangeres Gennifer Flowers (op de foto samen met haar advocaat), die volgens eigen zeggen 12- jaar lang een verhouding heeft gehad met de Democratische presidentskandidaat Bill Clinton, heeft haar ver meende minnaar gisteren een leugenaar genoemd. Clinton verscheen zondagavond samen met zijn vrouw op tv om de geruchten over zijn relatie te ontzenuwen. Gisteren hield Flowers en persconferentie waarop zij een bandopname liet horen van een telefoongesprek dat ze met Clinton zou hebben gehad. Daar kwam één seksuele toespeling op voor, een opmerking van Flowers die de gouverneur nogal leek te verrassen. Het blad The Star dat het nieuws over de relatie bracht, belooft nog mjeer over het prive-leven van Clinton te onthul len. FOTO EPA Amnesty International onder schrijven de berichten van de vluchters over het leger. Het le ger maakt zich schuldig, vinden zij, aan grove schending van de rechten van de moslims, die 16 procent van de 42 miljoen Myanmarezen uitmaken. In Arakan vormen zij een af zonderlijke gemeenschap die wordt aangeduid als Rohingyas en wier wortels in het gebied te ruggaan tot de achtste eeuw. Het gebied was drie eeuwen lang onafhankelijk. In de 18de eeuw werd het veroverd door Burmanen. Tot op de dag van vandaag zijn grote spanningen blijven bestaan tussen de Ro hingyas en de buddhistische streekgenoten, de Rachines. Burma, gevormd door gekozen parlementsleden van de NLD die het land ontvluchtten. Elk jaar start Yangon (Rangoon) in het droge seizoen een offensief tegen Manerplaw, maar dit keer zijn de troepen het'hoofdkwartier van de op standelingen tot op 25 kilome ter genaderd en hebben ze de omliggende dorpen geëvacu eerd. De regeringstroepen over treffen het 6.000 man tellende KNU-leger ruimschoots in aan tal, hoewel meer regeringssol daten zijn gesneuveld. Meer dan 6.000 vluchtelingen zijn op meerdere plaatsen de westelijke grens met Thailand overgesto- Top Algerijnse FLN afgetreden De hele top van de voormalige Algerijnse regeringspartij FLN is vannacht afgetreden. Dat heeft de FLN-secretaris-generaal be kendgemaakt. Vanuit de achter ban van de partij is herhaalde lijk De politie in Turkije martelt op grote schaal jongeren in de leef tijd van twaalf tot zeventien jaar hun arrestatie. Dat zegt de kinderen in Turkije wordt van daag overhandigd. Volgens Helsinki Watch wor den jongeren vanaf elf jaar aan gehouden om zowel politieke redenen als vanwege 'gewone' opgeroepen tot vernieuwing Amerikaanse organisatie voor misdrijven. Zij worden vaak tot de t0P- de mensenrechten Helsinki drie maanden vastgehouden Het FIS heeft zich gisteren be reid verklaard met de ni< machthebbers te praten Watch in een gisteren gepubli ceerd rapport. Helsinki Watch roept de een oplossing van de politieke Xurkse regering op een einde te raneie Wlotr etaat aart Jiolnnn J aS maken aan wat de organisatie Niets staat met de Staatsraad in de weg, zei woordvoerder Kabir. omschrijft als een „stuitende t nog geen commentaar g geven op de beschuldiging, f zonder dat zij hulp vocaat krijgen. Tijdens hun de tentie worden veel jongeren mishandeld en gemarteld. Het gaat dan om toedienen van electrische schokken op gevoe lige lichaamsdelen, het slaan op de voetzolen, seksueel misbruik afranselen met de wapen rapport met de titel Niets onge- stok of de blote vuist, aldus het bruikelijks, het martelen rapport Binnen leger en politie is 'derde macht' De Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk moet op de hoog te zijn van een 'defde macht' binnen het leger en de politie die door het aanwakkeren van het geweld in de zwarte woon oorden de positie van het ANC probeert te ondermijnen. Dit heeft de secretaris-gene raal van het ANC, Cyril Ramap- hosa, die als de kroonprins van Nelson Mandela wordt be schouwd, gisteren tegenover buitenlandse journalisten ver klaard. „Er is reden om aan te nemen dat de derde macht opereert te brengen", aldus Ramaphosa. „Maar zelfs al zflfu hij er niets van weten, dan nog is hij ver antwoordelijk. De Klerk heeft te weinig gedaan om deze ele menten met wortel en tak uit te roeien". Ramaphosa voegde daar aan toe dat de regering te genover het ANC een 'twee sporenbeleid' volgt: onderhan delen en ondermijnen. De scherpe aanval van de ANC-leider volgt op een reeks van onthullingen in de Zuidafri kaanse pers, dat leger en politie via mantelorganisaties betrok ken zijn bij het aanwakkeren van het geweld in de zwarte woonoorden. Het ANC heeft, al- MOSKOU HANS GELEUNSE Kosmonauten in Mir krijgen ondanks staking toch te eten kamer van het grondstation in Kalinin de nodige affiches en spandoeken, waarop de onte vredenheid van de 'ruimtewer kers' werd verwoord. Ook artsen en journalisten overwegen hun looneisen met stakingen kracht bij te zetten. Intellectuele beroepen werden onder het socialisme minder beloond dan 'proletarische'. De economische hervormingen hebben daar nog geen verande ring in gebracht. De inwoners van Moskou hebben gisteren ontdekt dat het brood opnieuw duurder i De twee kosmonauten aan boord van het Russische ruim testation Mir kunnen opgelucht ademhalen. Gisteren koppelde het transportschip Progress aan de Mir (Vrede). Sommige Russi sche kranten suggereerden dat de operatie, bedoeld om de ruimtevaarders te bevoorraden, in gevaar zou komen door sta kingsacties van het grondperso neel in Kaliningrad. Volgens het nationale televi sienieuws heeft de Russische president Jeltsin een staking worden. Zij moeten bijna twee voorkomen door hogere salaris sen aan technische staf en kos monauten toe te zeggen. Niet temin hingen er in de controle- maal zoveel neertellen als i ge week, terwijl de broodprijs begin januari al was verdrievou digd. met medeweten van De Klerk dus Ramaphosa, „stapels be- Kroatische officieren begeleiden militaire gezaghebbers Van de VN (tweede van rechts en tweede van links) op een inspectietocht naar het front in en/of hoge functionarissen zijn omgeving. De Klerk be schikt over een buitengewoon professionele inlichtingendienst en het is hoogst onwaarschijn lijk dat zij hem niet op de hoog- BELGRADO AP-Rtr wijsmateriaal" verzameld die Karlovac. ter beschikking zullen worden gesteld van een speciale com missie die volgende week in Kaapstad begint met een onder zoek naar deze beschuldingen. Regering-Shamir overleeft moties van wantrouwen 0 BLOEMENDAAL In de regio rond Dubrovnik is gisteren opnieuw gevochten tussen Kroatische en Servische eenheden. Volgens de Kroatische radio be stookten Serviërs het dorp Sustjepan met raketten en artillerie. Daarbij zou een militair gewond zijn geraakt. Volgens de radio was het de ernstigste schending van het op 3 januari overeengekomen gemaakt. „Over de belangrijkste punten zijn CORRESPONDENT Het Israëlische minderheidska binet van premier Shamir heeft gisteravond met gemak vijf mo ties van wantrouwen overleefd. Van de 120 leden van de Knes set stemden er 55 tegen en 49 De regeringscoalitie heeft of ficieel de steun van 59 parle mentsleden, maar de fracties van de drie onlangs uitgetreden rechtse partijtjes stemden tegen de door links ingediende moties of onthielden zich van stem ming. De afwezigheid bij het debat van oppositieleider Shimon Pe res, die elders in het land een toespraak hield, liet zien dat Ar beid niet geloofde in de val van het kabinet. Terwijl in de vergaderzaal het debat over de moties gaande was, probeerden elders in het Knesset-gebouw vertegenwoor digers van de Likud en Arbeid het eens te worden over, een da tum voor vervroegde parle mentsverkiezingen. In Jeruza- bestand. De jongste beschietingen hebben wellicht te melken met het ver zet van de Servische minderheid in Kroatië tegen de komst van een VN-vredesmacht. Kroatië, Servië en het Joegoslavische leger heb ben al overeenstemming bereikt over de komst van de 'blauwhel men', maar de leiders van de Servische minderheid in Kroatië heb ben hun instemming met het VN-plan nog niet betuigd. FOTO EPA NICOLA SOUC „Er zijn nog enige hindemissen", verklaarde VN-afgezant Goul- ding gisteren na een gesprek met Goran Hadzic, de leider van het autonome 'Servische Gebied Slavonië'. Hadzic zei op zijn beurt dat hij slechts gedeeltelijk tevreden was na het onderhoud met de VN- afgezant. Niettemin verklaarden beiden dat er vorderingen waren re het eens", aldus Hadzic. Goulding sprak gisteravond met Milan Babic, de leider van de Servische enclave Krajina. Babic maakte duidelijk dat stationering van de troepen in Krajina niet tot de mogelijkheden behoort. De Servische leiders in Kroatië willen eventueel nog wel instemmen met de legering van VN-troepen langs hun grenzen, geen VN-macht op hun eigen grondgebied. moskou HA« om funs, w*01 he* hoofdkwartier van de vloot te verplaatsen van Sevas topol in Oekraïne naar No vorossisk. Medewerkers van Jeltsin wil den het bericht van Tass beves tigen noch ontkennen. „Jeltsin is levend en gezond en voelt zich uitstekend", aldus zijn woordvoerder. Gisteren werd er druk over Jeltsins gezondheid gespeculeerd toen de president een ontmoeting afzegde met de Japanse minister van buiten landse zaken. Ook voor de ope ning van de vredesconferentie over het Midden-Oosten liet hij zich excuseren. CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin, die gisteren spoorloos uit Mos kou verdween, bevindt zich vol gens het persbureau Tass in de Zuidrussische stad Novorossisk. Hij is daar voor besprekingen met de leiding van de Zwarte Zeevloot. Een grote groep officieren van die vloot, waarover Rusland en Oekraïne nu al weken ruzieën, zou zich ook in de stad bevin den. De commandant van de vloot, admiraal Igor Kasatonov, ontkende dat Rusland zou over- Premier Shamir: Vervroegde ver kiezingen. •FOTO AFP lem gaat men er nog steeds van uit dat de Israëlische bevolking in de eerste helft van juni naar de stembus zal gaan. TIRANA NATASHA NARAYAN Bruno Lula, een 26-jarige elektricien, deed vorige week gewoon zijn werk door de ka bels te verwijderen die Albaniërs gebruiken om elektriciteit te stelen van het overbelaste Albanese net, toen een 'gangster' met een machinegeweer het vuur opende en zijn li chaam doorzeefde met drie kogelregens. Deze schietpartij is symbolisch geworden voor de ongebreidelde wetteloosheid in het land. Ondanks waarschuwingen voor alge hele chaos, heeft de vakbond van elektri ciens een staking van onbepaalde duur af gekondigd. „We blijven net zolang staken totdat de moordenaar is gepakt en doodge schoten. Dit betekent dat heel Tirana bin nenkort zonder stroom komt te zitten en zal worden verduisterd. Misschien voert deze moord het land naar een burgeroorlog", al dus vakbondsleider Artan Mitrushi. De eisen van de elektriciens, waaronder de publieke executie van de moordenaar en het ontslag van Tirana's hoofd van de poli tie, zullen waarschijnlijk niet' allemaal wor den ingewilligd. Maar de wankele interim regering stelt zich verzoenend op. „De dood van dezè elektricien vormt de aanleiding voor een hernieuwde campagne tegen de golf van moorden en berovingen waardoor ons land wordt geteisterd. We zijn vol sym pathie voor de elektriciens, maar wanneer de moordenaar wordt gepakt, zal hij vol gens de wet worden berecht", zei een woordvoerder van de president. Hij beves tigde dat de regering niet van plan is een voor zondag aangekondigde vakbondsde monstratie in het centrum van Tirana te verbieden. In de afgelopen weken zijn grote delen van Albanië getroffen door stakingen. In Alba- nië's belangrijkste kolenmijn gingen de mijnwerkers afgelopen donderdag weer aan het werk, maar de oliewerkers in het zuide lijke Fier gebied zijn nog steeds in staking. Het zijn gespannen tijden voor Albanië, dat net veertig jaar stalinisme achter de rug heeft. Terwijl de schappen in de staatswin kels leeg zijn en één op de drie kinderen honger lijdt, bloeit een ondoorzichtige schaduweconomie op. De laatste regering, een coalitie van voormalige communisten en democraten uit de voormalige oppositie, storte vorige maand in algehele verwarring in, hetgeen de aanleiding vormde voor voedselrellen en plunderingen die twee we ken duurden. Nu wordt het land geleid door een niet par tijgebonden interimregering van politiek onervaren voormalige academici. Hun be langrijkste taken zijn het veiligstellen van de voedselvoorziening, het beschermen van de rechtsorde en het voorbereiden van nieuwe verkiezingen. Deze zouden op 1 maart wor den gehouden, maar worden misschien op geschoven. De kieswet is nog niet opgesteld en de grenzen van de verschillende kiesdis tricten moeten nog worden bepaald. VERTALING: MARdREET HESLINGA NAIROBI FRANS V De precies een jaar geleden af gezette president van Somalia. Siad Barre, is er in geslaagd zijn aanhangers te hergroeperen en de plaats Uegit op de grens met F.tiopië te veroveren. De kans is groot dat Barre's troepen zich nu opmaken om de aanval te openen op de hoofdstad Muq- disho. In de Somalische hoofdstad, die de afgelopen maanden het toneel is geweest van bloedige gevechten tussen de twee be langrijkste groepen die het Ver enigd Somatisch Congres vor men, was het gisteren opmerke lijk rustig. Dat kwam doordat de leider van één van de strijdende partijen, generaal Aideed, een dag eerder een wapenstilstand had afgekondigd. De rust lijkt echter van korte duur. De nieuwe dreiging is af komstig van manschappen die loyaal zijn gebleven aan de ver dreven president Barre, die na zijn val naar zijn geboortestreek Garba Harre vluchtte en er sindsdien in is geslaagd grote delen van West-Somalia te ver overen. Barre wordt gesteund door diverse stammen. Het is niet ondenkbaar dat hij gebruik wil maken van de verdeeldheid binnen het regerende Verenigd Somatisch Congres om op nieuw een greep naar de macht te doen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5