Sport Bobbers moeten thuis blijven O Merle skiet fractie sneller dan Compagnoni :^fïSS 'vft Richard Krajicek krijgt spreekverbod Lerby mag niet verder bij Bayern li. QR SPÜRTW' Alternatieve Elfstedentocht voor 58 jaar oude Vossebelt Een steviger aanpak a.u.b. f Nieuwe aanhouding in zaak RKC Dinsdag 28 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 NIEUWSLIJN Klaas Vink wil weg bij Wageningen LEIDEN - Klaas Vink wil weg bij Wageningen. Sinds de formatie van trainer Pim Verbeek Robert van de Weert voor 2 1/2 jaar contracteerde, voelt de voormalige Noordwijker zich overbodig bij de eerstedivisionist. Vink (27), wiens zaakwaarnemer voor hem uitkijkt naar een andere club, kreeg van Verbeek te verstaan dat hij kiest voor de combinatie Van de Weert-Reza Huisman in de spits. „Toen wist ik genoeg", aldus Vink. „Mijn sportieve toe komst ligt elders. Mijn contract loopt aan het einde van dit sei zoen af. Dan hoop ik elders aan de bak te kunnen." Scholtes sprokkelt EK-punten bijeen LEIDEN - Rob Scholtes is de Europese Grand Prix kunststoten goed begonnen. In Parijs behaalde de Voorschotenaar met de achtste plaats in het eindklassement vier kostbare punten. Door zwaarbevochten overwinningen op de Belg Eugène Steylaerts en de Fransman Mahdou Touré heeft Scholtes uitzicht op de eind ronde van de Europese titelstrijd, waaraan zestien biljarters deelnemen. De Oostenrijker Andreas Horvath zette de nummer twee van Nederland uiteindelijk de voet dwars. John Eelman blijft zitten waar hij zit LEIDEN - Noordwijk-trainer John Eelman weet van geen ophou den. De Haarlemmer, zestien jaar vrijwel onafgebroken werk zaam in de kustplaats, verlengde zijn contract met weer een jaar. Paul van der Zwaan uit Sassenheim, die collega-eersteklasser Vi tesse Delft onder zijn hoede heeft, vertrekt aan het einde van het seizoen. Lisse buigt in slotfase voor Akrides LEIDEN - De basketbalsters van Lisse staan er goed voor in het bekerduel met Akrides. De eerste wedstrijd in IJmuiden verloren zij met slechts één punt verschil: 57-58. Halverwege leidde Lisse zelfs met 35-28. Maar ondanks de inbreng van Joke van de Heu vel (15 punten), Mary van Ruiten (14) en Annelies van der Hulst (13) trok Akrides, vooral door de vele rebounds, uiteindelijk aan het langste eind. Carole Merle in de bocht, op weg naar een nieuwe overwinning op de reuzenslalom. MORZINE ANP Drie dagen na haar 28ste ver jaardag heeft Carole Merle haar aanspraken op een Olympische medaille bevestigd. De Frangai- se behaalde gisteren in Morzine haar derde overwinning in de vijfde wereldbeker-wedstrijd reuzenslalom. Merle kwam over twee manches tot een totaaltijd van 2.16,97. Zij bleef daarmee de 21-jarige Italiaanse Deborah Compagnoni 0,18 seconde voor. Het tweetal stond na de eerste manche gelijk. Beide ski-sters noteerden een tijd van 1.10,30. De laatste reuzenslalom vóór de Olympische Winterspelen in Albertville stond in het teken van het duel tussen Merle en de Italiaanse allrounder Compag noni, die zondag in Morzine de Super G had gewonnen. In de tweede manche was Merle, die als voorlaatste van de vijftien hoogst geklasseerden uit de eer ste race startte, met 1.06,67 bij na vier seconden sneller. De MUNCHEN DPA Soren Lerby moet na dit sei zoen Bayern München verla ten. Dit is het gevolg van een besluit van de DFB (Duitse voetbalbond), die vindt dat coaches van clubs uit het be taalde voetbal in het bezit van de vereiste trainersdiplo ma's moeten zijn. De Deen heeft die niet. Karl-Heinz Rummenigge, vice-voorzitter van de Duitse recordkampioen, zei niet verrast te zijn door de beslis sing van de DFB. De voorma lige international benadrukte dat Lerby, indien de DFB wel dispensatie had verleend, ook één van de gegadigden voor Me komende seizoenen was geweest. Op korte ter mijn gaat Rummenigge met collega Beckenbauer rond de tafel zitten om een opvolger te zoeken. In tegenstelling tot de vice- voorzitters heeft manager Uli Hoeness vorige week aange kondigd zich niet neer te leg gen bij een voor Lerby nega tieve beslissing van de DFB. Hij meent dat de voetbal bond de benoeming van trai ners aan de clubs moet over laten. Zonder trainersdiploma's mag Soren Lerby Bayern München niet blijven leiden. archieffoto Het NOC heeft besloten geen bobsleeploeg uit te zenden naar de Olympische Winterspelen van Albertville. Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) verwierp gister avond een voorstel van de Bob en Slee Bond Nederland (BSBN), die kort voor de Spelen in een extra wedstrijd wilde komen tot de samenstelling van één ploeg. DEN HAAG ANP Volgens Hans Bertels van het NOC is het voorstel afgewezen omdat de twee teams niet aan de eisen hebben voldaan. De oorspronkelijke eis was een plaats bij de eerste vijftien in het wereldbekercircuit. Zowel het duo Minjon/Drost als Geurts/Langeveld faalde in dat streven. Als herkansing gold het EK van afgelopen weekeinde in Königssee, waarin een uitzon derlijke prestatie werd ge vraagd. Geurts viel geblesseerd uit, Minjon eindigde als zestien de. Bertels: „We zien geen aan leiding één van de teams uit te zenden. De beslissing is defini tief." Het bestuur van de BSBN kwam tot zijn voorstel na een vergadering met chef d equipe Ard Schenk, Johan van der Haar (NSF) en de betrokken sporters. De bedoeling was bij de trial op de baan van Winterberg in alle combinaties (vier) te starten. Dus: Geurts/Langeveld en Geurts/Drost, Minjon/Lange- veld en Minjon/Drost. De snel ste combinatie zou worden uit gezonden naar Albertville. Het NOC wees tevens een voorstel van de KNSB af om shorttracker Jeroen Otter uit te zenden. Hij voldeed niet aan de limiet. Mark Velzeboer is de enige man op de Olympische shorttrack-wedstrijden. Hij komt uit op de duizend meter. De vier bobbers reageerden gisteravond in het Sportjour naal van de NOS teleurgesteld en gefrustreerd. Vooral de bond moest het ontgelden. Han Min- DEN HAAG ANP/DPA Zonder zichtbaar last te hebben van zijn schouder heeft Richard Krajicek licht getraind. Of het talent, hij is op de ATP-lijst ge stegen van de 45e naar de 28ste plaats, komende vrijdag mee doet in de Davis Cup-wedstrijd (Wereldgroep) tegen Zwitser land is onzeker. Coach Stanley Franker houdt hem uit de schijnwerpers en wacht tot vlak voor de inschrijving met zijn beslissing. Donderdagmiddag moet elk land de teams bekend maken. Krajicek trainde gisteren met Haarhuis, Koevermans en Sie- merink. De keiharde opslag bleef achterwege, maar hij toonde aan zin te hebben in de ontmoeting. Krajicek wilde wel uitleg geven over zijn schouder blessure, maar kreeg van Fran ker een spreekverbod. Franker: „Het gaat niet om Krajicek, het gaat om het team. Je wint zo'n wedstrijd niet in je eentje." Niet alleen Krajicek heeft pro blemen, ook Siemerink. Maar diens polsblessure baart hem weinig zorgen. „Ik heb er een beetje last van sinds de Open Australische kampioenschap pen", zei- de Rijnsburger. Over de Zwitsers weet hij genoeg: „Ik ken ze, heb goede prestaties te gen ze geleverd, dus ik weet hoe ze spelen." Voor Zwitserland spelen Ja kob Hlasek, nummer 18 van de wereld en Mare Rosset, 45ste, het enkel- en het dubbelspel. Rosset won tijdens de Open Australische kampioenschap pen met de Argentijn Miniussi van Haarhuis en Koevermans (1-6, 6-2, 9-7). Extra gespannen is hij niet: „Ik ken ze goed. Ik weet wat ik moet doen. Voor Edberg of Courier ben ik bang, niet voor Krajicek of Haarhuis." Trainer Roland Stadler heeft in zijn actieve tennisloopbaan, van 1979 tot 1988 in Davis Cup- verband ook tegen Nederland gespeeld. Hij herinnert zich Mi- chiel Schapers en Huub van Boeckel nog. „De kwaliteit van het Nederlandse tennis is geste gen. Maar ook ons tennis is be ter geworden." Het Duitse Davis Cup-team moet zijn wedstrijd tegen Brazi lië in Rio de Janeiro zonder Mi chael Stich spelen. De Wimble- don-winnaar, vorige week in Australië uitgeschakeld door Krajicek, nam die beslissing na een training in München. Stich ondervond nog te veel last van de armblessure die hem in Mel bourne in de partij tegen Kraji cek ook hinderde. De Duitser wordt vervangen door Zoecke. TECHENDORF ANP Richard Krajicek mocht van bondscoach Stanley Franker geen tekst en uitleg geven over zijn schouderblessure. archieffoto Egbert Vossebelt heeft de vierde editie van de Alternatieve Elfste dentocht op de Oostenrijkse Weissensee gewonnen. De 58- jarige veteraan uit Ermelo, altijd present zodra er op natuurijs kan worden geschaatst, won gisteren de eindsprint van een kopgroep van zeventig man. Dirk de Haan (Akersloot) werd tweede, René Lubbers (Deume) derde. Hun tijd: 6 uur, 36 minu ten en 12 seconden. Vossebelt was de enige be kende naam uit de marathon wereld die 's ochtends vroeg op de Weissènsee aan de start ver scheen. Alle andere kunstijs baan-rijders waren toch ge zwicht voor de onzekerheid of de KNSB nu wel of niet haar medewerking verleende. De angst voor eventuele repressail- les telde voor hen zwaarder dan de aanlokkelijke (en ongebrui kelijke) hoofdprijs van 3500 gul den. Na zijn overwinning stond Vossebelt nog even stil bij de problematiek die, als de mist langs de bergen rondom, een schaduw op het gebeuren wierp. „Een jammerlijke zaak", luidde zijn commentaar. „Ik hoop dat die zaak zo snel moge lijk tot tevredenheid van alle be trokken partijen kan worden ge regeld." Vossebelt vond het zwakke deelnemersveld even- Fran^aise boekte daarmee haar vierde overwinning van het sei zoen. Zij zegevierde in drie reu zenslaloms en een Super G. Zij heeft nu vijftien overwin ningen behaald in wereldbeker wedstrijden. Zij was de snelste in negen Super G-wedstrijden en zes reuzenslaloms. jon: „Het bestuur bestaat uit een stelletje mensen dat elkaar tegenspreekt. Ze doen maar wat. Door de bond hebben we niet optimaal kunnen preste ren." Hij doelde ondermeer op het feit, dat hij en Drost niet de kans kregen tijdens het EK in de gunstige eerste startgroep uit te komen. Volgens hem was dat door het uitvallen van Geurts een logische zet geweest. De bobbers in de eerste groep heb ben beter ijs. Remmer Drost hekelde het laatste bondsplan betreffende de trial in Winterberg: „Een be lachelijk voorstel." Hij haalde aan dat hij ernstig geblesseerd was aan de rug, maar dat de kwetsuur voor de Spelen vol doende hersteld zou zijn. „Ik was er klaar voor. We hebben ons voldoende bewezen." Geurts zei met de sport te stop pen, als niets verandert binnen de bond. „Want nu is het een grote puinhoop. Het is wrang als je wordt beoordeeld door mensen die geen verstand heb ben van de sport." Als de huidige gang van zaken zich voortzet, zal in de voetballerij op afdelingsniveau binnen een beperkt aantal jaren negentig procent van de wedstrijden door een clubscheidsrech- ter moeten worden geleid. De animo om gewoon arbiter te worden loopt met het jaar terug. Eén van de belangrijkste oorzaken is zonder twijfel de al jaren voortwoekerende mondelinge en li chamelijke agressie op de velden. Dat het bestuur van de Haarlemse Voetbalbond vorige week de competitie wilde stilleggen uit protest tegen het groeiend aantal molestaties van scheidsrechters accentueert de trieste situatie nog eens extra. Het voorval in Haarlem kreeg landelijke bekendheid en zal, naar men moet aanne men, de aanwas van nieuwe scheidsrechters nog verder aantasten. De agressie jegens mensen en dingen zit in de gehele maatschappij en ontlaadt zich vanzelfsprekend ook op het voetbalveld, hoor ik lieden die er voor hebben door geleerd steevast beweren. En dat schijnt dan een reden te zijn om de dingen verder maar op hun beloop te la ten. Want na die constatering blijft het meestal stil. On zin natuurlijk. Er is, zeker bij het voetbal, een heleboel mogelijk, alleen dient de zaak dan wel anders en steviger te worden aangepakt. Elke thuisspelende club zou langs elk veld iemand moeten posteren die zich bezighoudt met de vei ligheid en de bescherming van de scheids rechter, óók vlak na de wedstrijd. Ik weet wel dat daar al algemene regels voor be staan, maar die zijn zo algemeen dat ze weinig uitrichten. Ze moeten veel strikter worden ingevuld en nageleefd. Voorts moet het patroon van straffen aan merkelijk worden verzwaard en verbreed. De KNVB is wat dat betreft veel te laks ge- door weest. Zwaarder straffen helpt niet, hoor RUUD PAAUW 'k ve'e deskundigen die ons land rijk is nu al roepen. Daarbij past dai; de vraag waarop men die kennis baseert. Er zijn, een paar uit zonderingen daargelaten, toch nooit anders dan flutstrafjes uitgedeeld? Wat krijgt een speler nou hele maal voor al die termen, ontleend aan de schaam streek, die hij de arbiter naar het hoofd werpt? Laat de clubs via sancties ook maar eens aan den lijve voelen dat spelers zich hebben misdragen. Dat zal ze dwingen wat meer controle op die figuren uit te oefe nen. Daar is nu vaak geen sprake van. Het interesseert de meeste clubs geen donder wat hun leden te velde uitspoken. Onlangs sprak ik een lid van de strafcom- missie van de Afdeling Leiden die mij het geval vertelde van een speler die voor twee jaar was geschorst, maar toch gewoon de jeugd van zijn club bleef trainen. Hij had trouwens nog meer voorbeelden die te gek voor woorden zijn. De poging om de agressie in te dammen moet bij de clubbesturen en het kader beginnen. Het wordt tijd dat er weer eens doodgewoon op manieren en behoorlijk gedrag wordt gestaan. Ouderwets? Nou dan maar ouderwets. wel geen reden om zijn over winning te relativeren. Dat hij op gevorderde leeftijd na 200 ki lometer een kleine zeventig, veelal jongere, concurrenten kon voorblijven, vervulde hem met trots. „Ik heb al een kilo meter voor de streep de kop ge nomen. Ik wist namelijk dat ik dat laatste binnenbochtje moest nemen. Ik was daar in de eerste ronde al eens gevallen. Ik was nog wel even bang dat anderen over me heen konden komen, maar hoe ze ook aanzetten, ik bleef voorop. Ze konden me met geen paard meer tegen houden." Hoewel Vossebelt de VUT- leeftijd nadert, staat hij vooral op natuurijs nog immer zijn mannetje. „Ik ben heel zuinig op mijn lichaam", zei de schaatser van de Veluwe. „Ik kan behoorlijk goed naar mijn eigen lijf luisteren, dan kun je nog heel lang blijven mee doen." Op de Weissensee, waar acht ronden van 25,260 kilometer moesten worden afgelegd waar door het totaal op meer dan 200 kwam, hield Vossebelt zich vrij wel continu in de voorste gele deren op. Al te vroege demarra ges, wist hij, waren tot misluk ken gedoemd en initiatiefne mers als Jaap van Benthem en Hylke Faber moesten dit dan ook aan den lijve ondervinden. r-; Regio-arbiters Zoals gezegd wordt de laatste jaren bij gebrek aan ge wone arbiters in toenemende mate gebruik gemaakt van clubscheidsrechters. Elke vereniging is verplicht er een aantal te leveren. Er zullen zich stellig heel verdien stelijke fluitisten onder bevinden, maar het is en blijft surrogaat. Het begrip scheidsrechter hoort immers in principe de binding met één der clubs in een wedstrijd uit te sluiten. De mare doet de ronde dat clubscheids rechters er niet zelden een handje van hebben onver kwikkelijke tonelen op het veld niet door te geven aan de bond. Dat geschrijf kost de club immers maar geld. Clubscheidsrechters, zo is mij verder van bevoegde zij de verteld, zijn meestal wat oudere mensen, dus de kans is niet groot dat zij zich ooit nog tot 'gewone arbi ters' ontwikkelen. Kortom, het is een noodmaatregel, waar weinig muziek in zit. De Afdeling Leiden van de KNVB wil daar wat aan doen. Zij probeert de impasse op arbitersgebied te doorbreken door het propageren van de regio-arbiter. Dat is iemand die zeg maar dicht bij huis fluit. Dat kan af en toe de eigen club zijn, maar ook de club even ver derop. De Afdeling wil daarvoor mensen tussen de 20 en 30 jaar benaderen die vorig seizoen om wat voor redenen dan ook met voetballen zijn gestopt. Dat betreft zo'n 1000 personen. Honderd van hen hoopt men volgend seizoen als regio-arbiter aan de slag te krijgen. Ze zullen aanvankelijk alleen jeugdwedstrijden leiden. En van daaruit kan op den duur eventueel verdere doorstro ming volgen. Het plan spreekt me wel aan. Een commissie onder leiding van vice-voorzitter Ge rard van Dijk heeft het project op haar schouders geno men. Tal van belangenverenigingen op dit gebied heb ben hun steun al toegezegd. Dat is mooi. Maar alles staat of valt met de vraag of er voldoende kandidaten kunnen worden geworven. Wat dat aangaat, komt het Haarlemse voorval buitengewoon ongelegen. Het kli maat rond de scheidsrechter is weer even grondig be dorven. WAALWIJK GPD In de vermeende fraude-zaak bij RKC is gisteren opnieuw ie mand aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Het be treft de voormalige administrateur van de club, Leo de Wit. Mr. Regelink, pers-officier van jusititie, bevestigde gisteravond dat het bestuurslid technische zaken Piet Kipping nog altijd vast zit. Of Kipping langer in verzekerde bewaring wordt gesteld, zal vol gens Regelink donderdag worden beslist. Feyenoord-intemational Peter Bosz heeft inmiddels begrepen dat Franse rechercheurs onlangs enkele dagen in Waalwijk zijn geweest om onderzoek te doen naar de overgang van Bosz, vier jaar geleden van RKC naar Toulon. De Brabantse club ontving slechts het door Bosz eerder be dongen bedrag van 25.000 van Toulon, hoewel later een brief opdook waaruit moest blijken dat Toulon vele malen meer heeft betaald. Dat was in de periode dat Toulon manager Roland Courbis maanden vast zat op verdenking van grootscheepse fraude.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17