Regio 'Ik inde premies en won ook nog zieltjes voor het fonds' 'Waarom is het toch zo joh?' Politie komt in actie tegen verbranden afval Uitgifte vergunningen taxi's tijdelijk gestopt Leiden dreigt leerstoel Fries te verliezen Dinsdag 28 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 16 NIEUWSLIJN Minder 'eerstejaars' in Leiden LEIDEN Het aantal eerstejaars studenten aan de rijksuniversi teit van Leiden is vorig jaar drastisch gedaald. Schreven er zich voor het studiejaar'90/'91 nog 4064 studenten in, voor '91/'92 waren dit er 3786. Landelijk is er sprake van een stijging van het aantal eerstejaars met 1250. Niet alleen Leiden, ook de universi teit Twente en de landbouwuniversiteit van Wageningen gingen terug in populariteit. Een en ander blijkt uit cijfers van Centraal bureau voor de Statistiek en van de rijksuniversiteit Leiden. Procentueel de sterkste achteruigang in aantal eerstejaars ver toont de Leidse faculteit wis- en natuurwetenschappen. Het aantal studenten daalde ervan 413 naar 314. Het aantal mannen en vrouwen dat een rechenstudie oppakte daalde van 1135 naar 1038. Letteren ging achteruit van 1201 naar 1145, sociale weten schappen van 1051 naar 1019. Het aantal vrouwen dat zich als eerstejaars inschreef daalde verleden jaar van 2382 naar 2190. Debat over jeugdwerk DEN HAAG Wat te doen met het jeugdwerk in Zuid-Holland in de jaren negentig? Daarover wordt op zaterdag 8 februari ge debatteerd door betrokkenen uit het jeugdwerk en van de pro vincie. Gedeputeerde G. Brouwer van de provincie zet uiteen welke taken in het jeugdwerk de provincie zichzelf en anderen toebedeeld. Vervolgens wordt een debat met de zaal gehouden, onder leiding van journaliste Jellie Brouwer. De bijeenkomst wordt gehouden in de Mesdagzaal van het Congresgebouw in Den Haag en duurt van 10.30 tot 12.00 uur. De uitgifte van nieuwe taxiver gunningen wordt in de provin cie Zuid-Holland tijdelijk stop gezet. In de komende drie maanden gaat de provincie werken aan nieuwe verscherpte richtlijnen voor de uitgifte van deze vergunningen. Dat heeft gedeputeerde T. Jansen (verkeer en vervoer) van de provincie Zuid-Holland maandag toege zegd aan de 25 taxi-onderne mers die hem vroegen een ein de te maken aan de taxi-onrust, die de laatste dagen is ontstaan door een te veel aan vergunnin gen. Volgens woordvoerder E. van Tongeren van de taxichauffeurs zijn de aangekondigde maatre gelen van Jansen onvoldoende om de rust te doen weerkeren. „Er rijden eenvoudig teveel taxi's, waardoor de vrachten on der meer taxi's moeten worden verdeeld. Tegenover een uur loon van 25 gulden vroeger staat nu een tientje", aldus Van Tongeren.„Daar kun je thuis toch niet mee aankomen". Hij ziet echter eveneens in dat terugdraaien van het aantal bestaande vergunningen ook op veel protest zal stuiten. Maar volgens Van Tongeren kan al veel irritatie worden voorkomen door de taxi's te verplichten al leen vrachten in de eigen stand plaats op te pikken. Nu rijden taxi's uit bij voorbeeld Rijswijk en Leidschendam ook in Den Haag, hetgeen bij Haagse colle ga's felle reacties uitlokt. Gedeputeerde Jansen ver klaarde echter dat de Wet Per sonenvervoer de provincie daartoe geen mogelijkheden geeft. De wet stelt dat taxi's van iedere mogelijke plaats klanten mag vervoeren. Volgens gede puteerde Jansen zullen zijn voorstellen 24 februari tijdens een openbare hoorzitting wor den besproken, waarna op 20 maart de commissie verkeer en vervoer van Provinciale Staten erover zal spreken. Zorg en Zekerheid neemt afscheid van directeur Kool Het staat hem allemaal nog glashelder voor ogen. In het jaar, 1953, dat de watersnood Nederland teisterde, stapte Jaap Kool het ziekenfondswezen bin nen. Nu, bijna veertig jaar later, vindt hij het welletjes. Jaap Kool directeur van Zorg en Zeker heid in Leiden gaat in de vut. Over dat allereerste begin bij het ziekenfonds zegt hij: „Ik wist niet eens dat, er een zieken fonds bestond én dat ook ik daarbij ingeschreven stond. Ach, ik ben er gewoon begon nen en dat beviel me best. Er waren maar 20.000 mensen ver zekerd. Het grappige was dat ik later zo uit m'n hoofd wist of ie mand bij ons ziekenfonds zat. Zoiets is nu ondenkbaar. Z en Z heeft zo'n half miljoen fondspa- Kool hielp in z'n beginperiode dapper mee om zieltjes voor het ziekenfonds te winnen. „Ik ging in de middaguren de straat op en belde gewoon bij mensen aan van wie ik wist dat ze niet bij ons waren verzekerd. Maar ik kwam ook bij mensen die hun premie niet betaalden. En ik verving de bode als die ziek was. Tenslotte moesten de cent jes toch worden geïnd. Je kreeg verhalen te horen, daar kreeg ik wel eens rode oortjes van." Door het ziekenfondsleven van Kool gaan dè fusies met an dere verzekeraars als een rode draad. De eerste kondigde zich aan toen hij vier jaar in dienst was het fonds in Delft. Kool kreeg te horen dat hij 'bij geble ken geschiktheid' als directeur zou worden aangesteld. Hij was 'geschikt' en werd directeur. Onder Kools leiding smolten negen ziekenfondsen samen tot Zorg en Zekerheid. Zwaar Dat ging niet altijd even gemak kelijk. „Voordat we met het fonds in Haarlemmermeer rond waren, tja, dat heeft nogal wat voeten in aarde gehad. De helft van het personeel, tweehonderd mensen, ging weg. Die hadden hadden geen zin om naar Lei den te verhuizen. We hebben toen met afdelingen gewerkt waar slechts één man wist hoe de vork aan de steel zat. Om de zaak draaiende te houden moesten we beroep doen op uitzendkrachten. Meer dan een jaar heeft dat geduurd. Toen pas keerde de rust weer terug." Die zware bevalling van de laatste fusie hebben Kool en zijn andere directeur doen be sluiten om geen andere fusies meer aan te gaan. „Ik denk dat ik als directeur van een zieken fonds de meeste fusies achter mijn naam heb. Die met Haar lemmermeer heeft ertoe gèleid dat ik samen met die directeur aan het wandelen ben geslagen. We lopen de vierdaagse in Nijmegen, maar wandelen ook in het buitenland. Weet je hoe dat kwam? De directeur van Haarlemmermeer woog 146 kilo en wilde afvallen. Nou, toen zei ik: ga wandelen. Maar hij wilde dat alleen doen als ik meeging. Hij is inmiddels Wel 42 kilo af gevallen." Het ziekenfonds Zorg en Ze kerheid heeft 429 mensen aan het werk. „En dat willen we zo houden. Werk is een blijvende zorg", zegt Kool. „Zeker als we in 1995 moeten concurreren met de particuliere ziektekos tenverzekeraars." Speciaal project in Duin- en Bollenstreek LEIDERDORP» MONICA WESSELING De politiekorpsen in de duin en bollenstreek beginnen over enkele weken met een intensie ve anti-afvalverbrandactie. Er wordt dan extra gelet op ver branden van afval en overtre ders gaan direct op de bon. Het afvalproject is het eerste dat re gio-coördinator duin- en bol lenstreek van het milieubureau Hollands Midden van de politie heeft opgezet. Het milieubu reau streeft naar een intensieve samenwerking tussen de ge meenten, politie en het open baar ministerie bij het oplossen van milieuproblemen. In het af valproject hebben de "gemeen ten dan ook een eigen taak. Regio-coördinator J. van Duijn legt uit waarom juist ver branden van afval in de bollen streek tot actiepunt is gekozen. „Verleden jaar zijn er ongeloof lijk veel klachten binengeko- men over het verbranden van afval. Op de agrarische bedrij ven wordt nogal eens karton, verpakkingen van bestrijdings middelen en vooral ook veel stro verbrand. Dat geeft rook- overlast maar zorgt bovendien voor een flink stuk milieuver vuiling. Afvalverbranding is sa men met het gebruik en de op slag van bestrijdingsmiddelen het belangrijkste milieupro bleem hiér". Rook is niet het enige milieu probleem dat bij afvalverbran ding ontstaat. Rook is natuurlijk luchtvervuiling.' Op de grond blijven echter asresten achter waarin in negen van de tien ge vallen zware metalen zitten. De bollentelers mogen sedert eind vorig jaar in de winter maanden geen vloeibare mest meer uitrijden. De mest werd gebruikt om erosie van het bol lenland tegen te gaan. Daarvoor in de plaats wordt nu stro ge bruikt en in het voorjaar wordt de stro verbrand. Dat mag dus ook niet meer. Stro is veelal ver ontreinigd met bestrijdingsmid delen en zelfs 'schoon' stro le vert door de rookontwikkeling luchtvervuiling op. Het is, zo zet Van Duijn uit een, niét de bedoeling dat alle agenten van de duin- en bollen streek alleen maar naar afval verbranding gaan kijken. Het moet een vast onderdeel van hun takenpakket worden, net als letten op een rood achter licht of te snel rijden. Iedere agent krijgt de komende week 'bijscholing'. Er wordt verteld waarom afvalverbranding ille gaal en schadelijk voor het milieu is en wat te doen als er gens rook wordt ontdekt. De overtreders wordten direct op de bon geslingerd. Voor de gemeenten is echter ook een taak weggelegd. Het verbranden van afval door par ticulieren is in de de algemene politie verordening vastgelegd. Van Duijn heeft de afgelopen tijd verbaasd geconstateerd dat er nogal verschillend over vuil verbranden wordt gedacht: „In de ene gemeente mag alles, in de andere niets". De gemeenten wordt ge vraagd de politieverordening gelijk te schakelen met de buur gemeenten en dus allemaal een verbrandverbod (waarop ont heffing is te krijgen) op te ne men. Daar houdt het absoluut niet mee op. Als er ergens vuil is verbrand, is de grond eronder verontreinigd. Met het stopzet ten van de verbranding ben je er niet. De grond moet ge reinigd worden. Vanuit het principe de vervuiler betaalt is dat de taak van de verbrander. Na maart blijft afval een be langrijk aandachtspunt voor de politie. Van Duijn: "Milieu wordt steeds meer een vast on derdeel van de politiesurveillan- ce. Na maart blijft afval onze aandacht houden. En dat niet alleen. Storten van vuil, stiekem allerelei bedrijfjes uitoefenen en meer van dat soort dingen: we letten overal op. Politie doet meer dan verkeer en veiligheid. Milieu hoort er zeker bij". LElbEN» De Rijks Universiteit Leiden dreigt haar bijzon dere leerstoel Fries kwijt te raken. De Koninklij ke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) adviseert minister Ritzen (onderwijs) om de studie Fries alleen in Groningen en Am sterdam als hoofdvak te laten bestaan en de taal als bijvak te schrappen aan de universiteiten van Amsterdam, Utrecht en Leiden. In Leiden werd vorig jaar een bijzondere hoogleraar be noemd. De KNAW komt met dat advies, omdat de studie Fries in ons land in de knel dreigt te ko men. Vorig jaar werd het Fries als hoofdvak bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam ge schrapt. Daardoor is er alleen nog een hoofd vakvestiging Fries aan de Groningse universiteit, en kunnen studenten Fries als bijvak kiezen aan de Rijksuniversiteiten Leiden en Utrecht en aan de UvA. De KNAW adviseert om de bijzondere (deel- tijd-)leerstoelen aan die drie laatste universitei ten op te heffen en samen te voegen tot een plaats aan de UvA. De twee hoofdvakvestigin gen Fries die dan ontstaan zijn volgens de KNAW wenselijk vanwege de verschillende in valshoeken en de 'gezonde wetenschappelijke competitie' die dan ontstaat. Bij het op elkaar afstemmen van de studies krijgt de Fryske Aka demie, die nu de leerstoelen in Utrecht, Leiden en Amsterdam bekostigt, een belangrijke rol. Volgens de KNAW heeft Nederland een bij zondere verplichting ten aanzien van de Friese taal- en letterkunde, omdat het Fries de tweede rijkstaal is en in het buitenland onvoldoende aandacht krijgt. Minister Ritzen zei gisteren in een overleg met de vaste kamercommissie voor onderwijs het advies van de KNAW te bestuderen en bin nenkort met een reactie daarop te komen. In het Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan 1992 (HOOP) gaat Ritzen uit van één hoofdvakvesti ging Fries in Groningen. De bewindsman liet maandag al wel weten dat een eventuele tweede hoofdvakvestiging geen extra geld mag kosten. Geen belangstelling voor loon-controle avond FNV Lezers schrijven Enquête Wekelijks treffen we de uitslag aan van een gehouden enquête, zeer interessant om te lezen, maar nogal eens afwijkend wat de echte waarheid betreft. Als we goed lezen moeten we gelo ven dat de WD-kiezer meer van werken houdt, meer dan de PvdA-kiezer en anderen. Ze hebben een hoger inkomen, voelen zich prettiger en zijn te- vredener. Over het eerste het volgende. Als de omstandigheden waar in je werkt heel veel beter zijn en ook het inkomen stukken hoger ligt dan bij andere groe peringen in de samenleving, be vreemd het mij niet. Integen- deel. Het is een grote prikkel om graag te gaan werken. Anders ligt het als dezelfde groep W- D'ers, zogenaamde grage wer kers, het werk 'eens moesten doen van mensen die volgens de enquête minder graag wer ken. Zwaar werk, vies en geest dodend en zeer onaantrekkelijk. Bijvoorbeeld met lieslaarsen aan staan baggeren in de stront en dergelijke, veel herrie, smeri ge lucht. Zouden ze dan nog zo graag werken, of overwerken zelfs. Zouden dan die WD'ers met heel veel lagere inkomen nog zoveel gaan golfen en ten nissen. En hebben ze dan na keihard werken 's avonds nog energie daarvoor? En gaan ze dan nog fris en jubelend de dag erna naar hun werk? Nou, ver geet het maar. Over kortzichtig heid gesproken bij een enquête. In dezelfde enquête wordt ook verteld dat de WD'er min der vertrouwen heeft in de me demens dan andere kiezers. 'Zo de waard is vertrouwd hij zijn gasten'. En als je dan goed het verslag leest van professor Rie- kent (ook in dit blad pagina 2 wat vertrouwen aangaat) wordt er meer criminaliteit bedreven bij hogere inkomens dan bij la gere klasse, alleen weten eerst- genoemden beter er onderuit te komen wat straf betreft. Maar laten ze vooral de anderen wan trouwen. M.C.J. Bosch Merelstraat 168 Leiderdorp Toename aantal zwervers in Zuid-Holand Het aantal zwervers in Zuid- Holland neemt sterk toe. Dat schrijft de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid voor Zuid- Holland in een nota die woens dag wordt gepresenteerd. Het aantal dak- en thuislozen wordt geschat op minimaal 5000. In Nederland zijn het er vol gens de Raad minstens 20.000 en zal dat aantal binnen tien jaar verdubbelen. Rotterdam en Den Haag kennen elk zeker 2000 zwervers. In toenemende mate maken jongere Marokka nen deel uit van de dak- en thuislozen, aldus de Raad. Ook neemt het aantal vrouwen, drugsgebruikers en vluchtelin gen belangrijk toe, vervolgt de Raad. Bij de zwervers gaat het om een onsamenhangende groep van maatschappelijk kwetsbare mensen. LEIDEN CAROLINE V „Zoiets heb ik nog nooit meege maakt", zegt de bestuurder van de Voedingsbond FNV, G. van Gelswijk. Hij is zichtbaar teleur gesteld. „Ik begrijp er niks van. Vorig jaar zijn er wel dertig mensen geweest." Het zit de Voedingsbond niet mee: van 18.00 tot 21.00 uur is een zaaltje afgehuurd in gebouw Irene in de Leidse Kooi. Vanavond kun nen werknemers in slagerijen, bakkerijen en de tuinbouw la ten narekenen of ze wel genoeg uitbetaald krijgen. Het is de eer ste 'looncontrole-avond' van dit jaar. Maar de bezoekers zijn op één hand te tellen. Daar sta je dan als vakbond: draagbare computer, loontabel- len, inschrijfformulieren, voor lichtingsboekjes, cao's en ande re aanverwante artikelen liggen uitgestald op de tafels. Maar er is niemand om er kennis van te nemen. Al om 18.00 uur stond alles klaar, 'want dan kunnen mensen direct na hun werk ko men', maar nee hoor, geen be langstelling. „Ik ga weg hoor", zegt een van de aanwezige ka derleden na twee uur verveling. „Wat moet ik hier nog doen, wachten op niks?" 'Laat kijken naar feestelijk loon', had het motto van de avond moeten zijn. Lange da gen, veel overuren, weinig pau zes: veel werknemers in de le vensmiddelen-branche moeten tijdens de feestdagen extra hard werken. Maar krijgen ze die ex tra uren wel netjes uitbetaald? Volgens de bond niet. Aanlei ding om eens per jaar, in janu ari, werknemers de gelegenheid te geven hun loonstrookje te la ten controleren door de bond. „Het kan soms honderden guldens schelen", weet Van Gelswijk. „Mensen weten vaak gewoon niet wat ze zouden moeten verdienen, zeker als ze FNV'er Van Gelswijk geeft aan een belangstellende uitleg bond FNV in de Leidse Kooi is op één hand te tellen. geen lid zijn van de vakbond. Vooral kleinere bedrijven heb ben er een handje van mensen onder te betalen. Wij kunnen daar wat aan doen: we benade ren werkgevers en spannen in het uiterste geval een rechts zaak aan." De bestuurder doodt de tijd met een paar telefoontjes, er worden afspraken gemaakt voor de dag van morden. De kaderle den draaien met hun duimen. „Ze doen het ons toch niet aan hè. dat we hier zitten te wach ten en er komt geen sterveling." Het duurt inderdaad tot half acht voordat de eerste verkoop ster zich aankondigt. De vroüw uit Roelofarendsveen is 27 jaar en werkt in een slagerij. „Klopt dit wel?", vraagt ze met de loon- strook in haar hand. Na een be rekening op de computer, blijkt dat ze over vier weken ruim honderd gulden netto te weinig krijgt. „Dat is al gauw 1300 gul den per jaar", zegt Van Gels wijk. „Wil je dat wij erachter aan gaan?" Nee, zegt de verkoopster resoluut, ze staat haar eigen mannetje. „Ik heb al vaker met dit bijltje gehakt en vind het ook normaal dat ik dit zelf met mijn baas regel." Ze krijgt de loonbe- rekening van de bond mee en staat na tien minuten weer bui ten. „Succes", roepen de de FN- V'ers haar nog na. „En als het niet lukt, bel je ons maar." Het wachten begint opnieuw. .„Waarom is het toch zo stil, joh?", vraagt een van de kader leden zich vertwijfeld af. „Het zou natuurlijk ook kunnen dat ze allemaal tevreden zijn met hun lonen", antwoordt een an der. De aanwezigen vinden het een komische opmerking. Om acht uur komt er enig le ven in de brouwerij omdat het zaaltje moet worden ontruimd. Een andere club blijkt het te hebben gereserveerd. „Foutje. Wij hadden de zaal tot 21.00 uur besproken maar er is blijkbaar iets niet goed gegaan", aldus Van Gelswijk. Alle stickers, fol ders, tassen, krantjes, inschrijf formulieren, pennen, posters, sleutelhangers, ijskrabbers en luciferdoosjes met het logo van de voedingsbond moeten mee de gang op. Een beetje improvi seren. „Maar ja, er komt toch niemand." Jaap Kool: „Fusie met Haarlemmermeer had veel voeten in de aarde. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16