Leiden 'Een autovrije binnenstad zal nog sneller verloederen' 'Liever een straat te veel dicht dan één dwaalweggetje open' Personeel Katwijk Pharma wil wel naar Leiden Dinsdag 28 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 13 JAAP VAN MEUGAARDEN Tijdens de discussie over auto- luw of autovrij ging de raads commissie mijns inziens wel erg kort door de bocht bij het uitspreken van een voorkeur voor een uiteindelijk autovrije binnenstad. In de door de raadscommissie gehanteerde argumenten voor een autovrije binnenstad kom je de volgende elementen tegen: - autoverkeer beïnvloedt het verblijfsklimaat in de binnen stad; - door het autovrij maken kan het gebied aantrekkelijker wor den ingericht; - door het autovrij maken en daarmee verbeteren van het binnenstadsklimaat zal het be zoek aan de binnenstad toene men en de kwaliteit van het winkelapparaat verbeterd kun nen worden. Laat ik allereerst even stil staan bij de bovengenoemde elemen ten. De binnenstad is op dit moment reeds autoluw. Behal ve op de hoofdroutes zoals de Hooigracht kom je nauwelijks verkeer tegen en is er zeker geen sprake van hinderlijk ver keer. Neem de Pieterswijk. Die is autoluw. Geen doorgaand verkeer, slechts bestemmings verkeer. Is daar sprake van overlast? Ervaar je het verkeer als hinderlijk als daar door heen loopt? Door die gebieden autovrij te maken en dus af te sluiten reali seer je dan ook nauwelijks een verbetering van het verblijfskli maat. Derhalve zal er in dit op zicht van afsluiting ook geen ex tra wervende kracht uitgaan. Daarmee komt een van de pij lers onder de mening van de raadscommissie te vervallen. Ook de gedachte van een aantrekkelijker inrichting moet niet worden overschat. In ver band met bevoorrading van winkels en het 's avonds open stellen voor het verkeer zal slechts in een beperkt aantal si tuaties iets wezenlijks aan de inrichting van straten kunnen worden veranderd. Dat het bezoek aan de bin nenstad door het autovrij ma ken zou toenemen, betwijfel ik. Het imago van Leiden als slecht bereikbare stad zal er door wor den versterkt. Dat slechte imago werkt nu al in de hand dat koopkracht naar elders afvloeit. Dat proces zal worden versneld bij het autovrij maken van de binnenstad. Winkels hebben nu eenmaal klanten nodig, vooral koopkrachtige klanten. Juist die laatste categorie hecht sterk aan een goede bereikbaarheid en dan met name aan autobereik baarheid. Het verbieden van verkeer in de Leidse binnenstad is pas ver antwoord als in het kader van de vervoersregio het verkeer en het parkeren elders ook wordt aangepakt. Zolang mensen nog eenvoudig met de auto naar Leidsenhage, Stadshart Zoeter- meer, Winkelhof of de Lange Voort kunnen en je het bereiken van de Leidse binnenstad be perkt, kun je er zeker van zijn dat koopkracht naar die centra afvloeit. En dat dan ook nog eens ten koste van meer autoki lometers. Tel uit je (milieu- Jwinst. Een ander effekt van het au tovrij maken van de binnenstad zal zijn het vertrek van onder nemingen in de dienstverlenen de sfeer naar buiten de binnen stad. Maar ook winkels die ge voelig zijn voor autobereikbaar heid zullen vertrekken en zelfs sommige horecazaken moeten achteruitgang vrezen. Het afsluiten van de binnen stad leidt ook tot aanzienlijk verlies aan parkeergelden. Bin nenstadsbewoners zullen hun auto niet meer op de belang hebbenden plaatsen in de wijk parkeren, maar uitwijken naar de parkeerterreinen (Kaas markt, Garenmarkt e.d.) Daar nemen ze echter een plaats in waarop in beginsel parkeergeld gevangen zou kunnen worden. Stel dat van de 300 vergunning houders in Pancras-West 50 da gelijks op die manier een plaats innemen dan scheelt dat circa 200.000,- op jaarbasis! Niet ge ring voor een armlastige stad. Door te kiezen voor een auto vrije binnenstad bevordert de raad een proces dat hij juist probeert te keren. Namelijk ver trek van bedrijven en winkels afvloeiing van koopkracht, ver mindering van omzetten en dus verdere afkalving van het cen trum leidend tot leegstand en verloedering. En dat alles dan ook nog ten koste van een we zenlijke inperking van de be reikbaarheid en vrijheid van binnenstadsbewoners en on dernemingen. Als de raad de kwaliteit van het winkelapparaat wil verbete ren dan zal de aan de randvoor waarden daarvoor moeten vol doen. Dat is allereerst verbete ring van de bereikbaarheid van het centrum per fiets, bus en auto. Uitbreiding van de par- keercapaciteit op korte afstand van het kemwinkelapparaat is dan noodzakelijk. Een nieuwe parkeergarage aan de Aalmarkt is de prijs die je voor verbete ring van kwaliteit van het win kelbestand zult moeten betalen. Dat gaat redelijk samen met een autoluwe binnenstad. Het ver der beperken van de autobe reikbaarheid is de dood in de pot. Het begrip 'uiteindelijk auto vrije binnenstad' wekt de sug gestie dat de plannen betrek king hebben op het gebied tus sen de singels. Dat hebben ze met betrekking tot het autovrij maken zeker niet. In feite wordt het grootste gedeelte van de binnenstad autoluw of au- toarm, en een beperkter ge deelte autovrij. (Globaal: het gedeelte tussen de Haarlem merstraat en de Breestraat plus delen van de Pieters- en Acade- miewijk en de Camp). Als je dus oproept om 'te volstaan met autoluw', kan ik dus niet anders vaststellen dan dat je voor een belangrijk deel je zin krijgt. Het is echter niet zo dat wij geen aandacht hebben voor de negatieve consequenties van de plannen. In mijn optiek is het andersom. De maatregelen worden juist voorgesteld om te voorzien in de noodzakelijke oplossingen voor de negatieve consequenties van de bestaan de situatie. Mijn conclusie is dat alle be trokken categorieën er zeer groot belang bij hebben of zelfs zeer nadrukkelijk naar verlan gen dat de huidige situatie ver betert en dat maatregelen wor den genomen met het oog op OPINIE p van Meijgaarden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN NAGERECHT door Ema Straatsma 'Ik toeterde naar mijn broer, die bij Justitie werkt' De opgestoken mid delvinger van een bromfietser had hij hoegenaamd niet begrepen. Hij had de visuele verwensing ge kregen toen hij met zijn op auto door de Haarlemmerstraat reed. In woede ontstoken was hij plankgas achteruit gereden om de gebarende jongen te vragen wat hij 'nou eigenlijk bedoelde'. Bij die manoeuvre had hij de macht over het stuur verloren en was knalhard tegen een auto en een winkelpui aan gereden. Vooral de vermeende onbe kendheid met het handgebaar hoorde de kantonrechter gister morgen met ongeloof aan. „U weet wel, het bekende fuck off- gebaar", zei hij gistermorgen te gen de jonge Leidse verdachte. De Leidenaar had helemaal niet door de winkelstraat mogen rij den. Een gebied dat ten strengste verboden is voor auto mobielen, ook in de avonduren. De automobilist was naar de bromfietser toe gereden met een gangetje van zo'n 50 kilo meter per uur. Zijn stuur was daarbij naar rechts geschoten waardoor de auto een gepar keerde BMW raakte en even la ter de winkelpui van Bakker Bart. De politie constateerde naderhand dat de Leidenaar ook nog eens zonder verplichte verzekering rond reed. „Je zou bijna van opzet spre ken", meende de officier van justitie. Voor het onverzekerd rondrijden eiste hij 600 gulden boete, voor het ritje door de Haarlemmerstraat 265 gulden ën een voorwaardelijke rij-ont- zegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechter volgde de eis, maar zette de voorwaardelijke straf om in - een extra boete van zestig gul den. Geprovoceerd De 36-jarige man uit Bergen op Zoom voelde zich geprovoceerd door de politie. Die was vlak voor hem gaan rijden toen hij van de snelweg de afslag Leids- chendam op reed. Het sukkel drafje van de auto niet her kenbaar als politieauto was ergerlijk geweest en daarom had hij het voertuig ingehaald. De politie had op dat moment een snelheid van ongeveer 180 kilometer per uur geregistreerd. De automobilist had een goede verklaring voor zijn foutieve rij gedrag, zo meende hij, en daar om had hij het ook 'laten voor komen'. Om het allemaal nog eens uit te leggen hoe het zover was gekomen. Hij had die be wuste avond een etentje gehad met familie. Op de terugweg hadden zijn ouders en een broer („Hij werkt bij Justitie") achter elkaar gereden. Toen hun wegen zich scheidden had de man uit Bergen op Zoom nog even geknipperd en getoe terd naar zijn broer ("Die bij Justitie werkt"). De politie agenten begrepen de plotselin ge licht- en geluidssignalen niet en besloten de auto daarom aan te houden. Toevalligerwijs con stateerden ze even later dat de man veel te hard reed. „Waarom heeft het toch steeds over uw broer, die bij Justitie werkt", vroeg de rechter. „Doet dat er iets toe?" Nee, dat niet. Waarop de man nogmaals ver telde over provocatie van de po litie. „ik geef toe dat ik fout ben geweest, te hard heb gereden. Ik weet vrij veel van verkeerszaken door mijn werk", sprak de ver dachte raadselachtig. De officier van justitie zag ech ter geen enkele noodzaak om de maximumlimiet van 100 ki lometer per uur te overschrij den. Hij eiste 400 gulden boete voor de snelheidsovertreding en 130 gulden voor het te dicht op een voorganger rijden. De rech ter: „Als u zo veel van verkeers zaken weet dan moet u de poli tie niets verwijten. Ik vind de eis van de officier passend". Alarm De handige Zoeterwoudenaar was op alles voorbereid. Twee keer was er bij hem ingebroken en toen had hij maatregelen ge troffen: hij had een elektrische bel met sensor in zijn auto ge bouwd, een alternatieve alarm- toekomstige ontwikkelingen (de toename van de automobiliteit in 2010 wordt geschat op 70 procent). Een van de grootste proble men die ik verwacht is het af stemmen van de haast van de voorstanders en de bezwaren van de tegenstanders. Daarom heeft het college vastgesteld dat voordat de binnenstad autovrij- luw wordt gemaakt, er maatre gelen moeten zijn genomen om de gevolgen op te vangen. Imago In de tientallen gesprekken die ik heb gevoerd over de ver keerssituatie in de binnenstad komt een grote wens naar vo ren: organiseer de toegankelijk heid zo dat ze in ieder geval eenvoudig en duidelijk is; dus liever een straat te veel afgeslo ten dan een zoekweggetje extra laten bestaan. Ik geef je gelijk dat in de Pie terswijk en Pancras-West min der hoeft te gebeuren dan in het kemwinkelgebied. Echter, het mijns inziens slechte systeem van de huidige ontmoedigings filosofie ('zoekt en gij zult niet vinden') vergt een verbetering van het systeem. Verder ben ik van mening dat de monumen tale elementen in deze gebie den een vergrote toeristische aantrekkelijkheid krijgen als in de directe omgeving daarvan het aangezicht wordt gevrij waard van auto's. Ik ben met je eens dat relatief gezien de positie van de bin nenstad de afgelopen 10 15 jaar is verslechterd. We verschil len echter van mening over de oplossing. Mijns inziens is het grootste probleem de onhelder heid en de 'on-inzichtelijkheid' voor de buitenstaander (de con sument) van de verkeerssitua tie; niet het kwantitatieve aan bod van parkeerplaatsen. Tel lingen tonen aan dat het aantal plaatsen steeds voldoende is (met uitzondering van de zater- dagpiek). Ik wil er overigens op wijzen hoezeer een imago van belang kan zijn. Als je van de rand van het parkeerterrein Leidsehage naar het winkelcentrum aldaar moet lopen, ben je langer on derweg dan van de naar mijn mening prima parkeerpunten rond de Leidse binnenstad. Het Leidse bedrijfsleven ziet heel goed de noodzaak in dat er maatregelen moeten worden genomen. Ik ben zeer optimis tisch over hun medewerking. Daarentegen kan ik nooit ga randeren dat elke verandering voor elke onderneming altijd een verbetering zal inhouden. Andersom moeten we realiseren dat wat voor de één een achteruitgang kan beteke nen, voor de ander een vooruit gang is. In dat verband heb ik inmid dels een groot aantal zeer en thousiaste reacties ontvangen van het bedrijfsleven uit de bin nenstad. Van de detailhandel die aankondigt zo veel moed te hebben geput uit de vooruit zichten voor de binnenstad dat het investeringsbeleid wordt ge reactiveerd. Overigens beschik ik over ver schillende studies naar de effec ten van de autovrij/autoluw maatregelen. Daaruit blijkt dat deze juist een - soms zeer aan zienlijke - bijdrage leveren aan de revitalisering van binnenste delijke economieën (tot 25 pro cent omzetstijging). Indien verlies van (een deel van) parkeergelden de prijs zou moeten zijn voor een verbeterd verkeers- en parkeerregime, lijkt mij dat de prijs die ervoor be taald mag worden. Je snapt dat jouw aarzeling gepaard gaat met ook positieve signalen. Ter geruststelling: de positieve reacties maken me niet blind of argeloos voor de vele grote problemen die zich op ons pad zullen voordoen. Wel ben ik zeer blij dat zich een draagvlak aftekent om geza menlijk deze moeilijke weg op te gaan. Wordt de binnenstad autovrij, autoluw of autoarm? Of kan alles beter bij het oude blijven? De discussie daarover is voorlopig nog niet afgerond. De politiek heeft een standpunt ingenomen maar de Leidse bevolking moet nog in een inspraakronde worden geconsulteerd. Onlangs ontving verkeerswethouder Joop Walenkamp een lange brief van het voormalige PvdA-raadslid en binnenstad-bewoner Jaap van Meijgaarden. Daarin hield de laatste een uitgebreid en gloedvol betoog tegen het weren van de auto uit het centrum. Al even uitgebreid heeft de wethouder getracht de argumenten van zijn opponent te weerleggen. Hierbij een samenvatting van de betogen van Walenkamp en Van Meijgaarden. Wethouder Joop Walenkamp FOTO LOEK ZUYDERDUIN installatie. De politie was er minder blij mee. Bij een contro le werd de apparatuur resoluut verwijderd. De spullen werden met een moker vernietigd en in de vuilcontainer gegooid. De wet bepaalt dat in auto's al leen een eentonige hoorn mag zitten. Alle andere geluidsinstal laties zijn verboden om verwar ring met sirenes van brand weerauto's, politieauto's en am bulances te voorkomen. Maar, zo betoogde de betoogde 21-ja rige Zoeterwoudenaar, dit ap paraat werkte alleen als het sleuteltje niet in het contactslot zat. Al rijdende kon er dus nooit gebeld of getoeterd worden. „De politie maakt altijd zo veel reclame voor voorkoming van misdrijven. Ik ben een beetje handig en heb daarom zo alarminstallatie gemaakt, om dat ik een echte te duur vond. Van tevoren heb ik naar de gel dende voorschriften gevraagd. Toen zei de politie dat het alarm niet af mag gaan als de auto rijdt. En zo heb ik het ook gemaakt". De officier meende dat de poli tie de zaak fout had beoordeeld. De Zoeterwoudenaar was vol gens hem niet strafbaar en hij stelde 'ontslag van alle rechts vervolging' voor. De rechter nam de eis over. „Het is een droef verhaal. Dit moet u pijn doen, want de in beslag geno men spullen kunnen we na tuurlijk niet teruggeven". wijk blijven", aldus C. Vooijs van de onderne mingsraad van het bedrijf. „Maar wat niet kan, kan niet. Er is veel begrip voor de verhuisplannen om de doodeenvoudige reden dat er geen alter natief is. Vandaar dat de meesten hebben aange geven mee te willen verhuizen naar Leiden." Het Katwijkse farmaceutische bedrijf is uit zijn jasje gegroeid en ruimte voor uitbreiding is er niet aan de Prins Hendrikkade. Bovendien kan Phar ma niet langer in de dorpskern blijven omdat het bedrijf niet aan de gemeentelijke milieu-eisen kan voldoen. Vrijwel alle personeelsleden van Katwijk Pharma staan positief tegenover de plannen van de direc tie om binnen vier tot vijf jaar het bedrijf naar de Leidse Leeuwenhoek te verhuizen. Dat blijkt uit een onlangs gehouden enquête van de onderne mingsraad van het farmaceutische bedrijf. Slechts een paar van de 60 personeelsleden hebben laten weten de overstap niet te willen maken. „Natuurlijk willen de meesten het liefst in Kat- VRIJE TIJD Gastouderopvang Het gastouderbureau van de Centrale Organisatie Kinderop vang geeft vanavond informatie over de betekenis van gastou derschap. De info-avond begint om 20.00 uur in het gebouw van de stichting Welzijn aan de Breestraat 117 in Leiden. Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt op vanavond een bijeenkomst in het restaurant van zwembad 'De Zijl' aan de Paramaribos- traat 66. Aanvang 20 uur. Inl. 896066. Publiciteit Mensen die voor vrijwilligers- en belangenorganisaties de pu bliciteit verzorgen, kunnen een cursus volgen bij het Leidse Volkshuis. De deelnemers zijn na afloop van de lessen in staat een publiciteitsplan, perspe- richt, folders en affiches te ma ken. De eerste les is vanavond van 19.00 tot 22.00 uur. Kosten bedragen 80 gulden en aanmel den kan bij het buurthuis aan de Apothekersdijk 33a, tel. 071- 149180. MTSL-dag De MTS-Leiden houdt van avond van 18.00 tot 21.00 uur open-huis voor toekomstige leerlingen. Deze wordt gehou den in vier verschillende gebou wen. Alle vakken van de MTSL komen aan bod. Voor informa tie: 071-761800. AGENDA 66, aanvang 20 00 uur. Postzegelvereniging m De Schelft, i Het Oude Raadhuis, Pteintie bij de Pomp.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13