Leiden Geen ruimte voor nieuwe moskee Schot in plannen gemeentearchief De laatste hamerklappen klinken in de oude lts Oude Zijlpoortsbrug stond vroeger op dezelfde plaats Ex-penningmeester 'Petrus' opgepakt Pand Elascon snel gesloopt Dinsdag 28 januari 1992 NIEUWSLIJN Bommelding blijkt loos Treinreizigers hebben vanochtend niets gemerkt van een bom melding op het centraal station van Leiden. Even na negen uur belde een man naar het station met de boodschap dat hij een bom had geplaatst. Het verhaal was echter zo onduidelijk dat de spoorwegpolitie na overleg met de Leidse politie besloot het sta tion niet te ontruimen. Een korte zoekactie leverde niets op. Volgens een woordvoerder van de Leidse politie is het aantal lo ze meldingen de laatste paar maanden fors gestegen. Meer last hadden de treinreizigers van een stroomstoring die te gelijkertijd (tussen negen en half tien) plaats vond op het traject De Vink - Voorschoten. Omdat treinen langzamer moesten rij den, ontstonden vertragingen. Tegen tien uur had het treinverkeer zich hersteld. Diefstal cv-ketels nieuwe huizen In drie nieuwe woningen aan het Glenn Millerpad in de Coebel zijn cv-ketels gestolen. De installaties, die al brandden in de nog lege huizen, zijn uitgezet, leeggepompt, losgekoppeld en meege nomen. De schuifdeuren zijn geforceerd om de woningen bin nen te komen. Van de diefstal, die vermoedelijk in het weekeinde i gisteren aangifte gedaan bij de politie. LEIDEN ERNA STRAATSMA De politie heeft de 66-jarige ex-pennirigmeester vart de Petrus- parochie vanochtend om negen uur in zijn woning aangehou den.. De man is ingesloten op het politiebureau aan de Lange- gracht. Daar wordt vandaag begonnen met het verhoor óver de fraude van 1,6 miljoen gulden. Met de aanhouding is een eind gekomen aan een vooronder zoek van ruim drie maanden. Het kerkbestuur van de Petruspa rochie deed 8 oktober aangifte van de fraude. „Het is een tame lijk snelle aanhouding", aldus politiewoordvoerder D. Grave- land. „In fraudezaken van deze omvang is het niet ongebruike lijk dat het vooronderzoek een jaar in beslag neemt". De fraude kwam aan het licht toen de ex-penningmeester r 25 jaar dienst zijn financiële administratie over deed aan een opvolger. Die ontdekte al snel ernstige onregelmatigheden in de boeken. Aanvankelijk dacht het kerkbestuur dat het ging om een bedrag van 1,3 miljoen gulden. De politie gaat inmiddels uit van een verduistering van tenminste 1,6 miljoen gulden. Overigens maakte het kerkbestuur onlangs tijdens een vragen uurtje voor parochianen bekend dat al twee jaar geleden ver moedens waren gerezen over frauduleuze handelingen van de toenmalige penningmeester. De echtgenote van de man kaartte de zaak toen aan bij het dekanaat, dat een onderzoek liet ver richten. Volgens het kerkbestuur had de oud-penningmeester zijn fraude echter zo goed toegedekt, onder meer met valse bankafschriften en vervalste hadtekeningen van de pastoor, dat de zaak toen niet aan het licht kwam. LEIDEN* JANET VAN DUK De gemeente wil dat de grote, afgesloten depots voor archief stukken op het middenterrein van het nieuwe gemeentear chief komen. Aan de buitenkant moeten kantoorkamers, ont vangstruimten, vergaderzalen en bijvoorbeeld het Pilgrim centrum worden gebouwd. De 'open' ruimten passen beter in de omgeving. Het is de bedoeling dat twee ar chitecten schetsontwerpen ma ken voor de nieuwbouw op de hoek van de Boisotkade en de Vliet. Architectenbureau B en D I heeft al toegezegd de nieuwe te keningen over een paar weken in te leveren, het andere archi tectenbureau aarzelt nog. P. Prudhomme, bestuursme- dewerker van cultuurwethouder H. Koek, sluit niet uit dat een gedeelte van de afgesloten de pots op het binnenterrein onder de grond komt. „Maar het wordt hooguit één verdieping. Onder de grond bouwen is een stuk duurder. Bovendien brengt het risico's met zich mee, bij voorbeeld het gevaar van lekka- e". Er wordt al heel lang gespro ken over nieuwbouw van het gemeentearchief, dat nu over een veel te kleine ruimte be schikt. Besloten is dat het oude gebouw blijft staan en dat op de hoek van de Boisotkade en de Vliet een nieuw gedeelte komt. Ook de financiën zijn rond: de gemeente heeft zes miljoen gul den gereserveerd voor het nieuwbouwplan. Het grote probleem vormt echter het uiterlijk van het ge bouw. Enkele jaren geleden werd een ontwerp gemaakt, dat niet de goedkeuring wegdroeg van de omwonenden. Twee an dere architectenbureaus zou den vervolgens nieuwe plannen maken, maar een bureau trok zich terug. Het Leidse bureau B en D diende in oktober vorig jaar een plan in dat werd afge wezen omdat de wethouders het niet mooi vonden. Vervolgens werd besloten te bekijken of het mogelijk is om de depots op het binnenterrein neer te zetten, zodat de afgeslo ten gedeelten niet 'in het zicht' komen. Ook is onderzocht of het nieuwe archief niet beter op een andere plek in de stad kan worden gebouwd. Dit laatste is echter twee keer zo duur. vroeger HCG-panden achter en naast het Elascongebouw slo pen. Op het terrein moeten tachtig a negentig woningen verrijzen. Deze plannen zijn echter nog niet goedgekeurd door de gemeente. Het door brand verwoeste pand is volgens P. Ouwehand, een van de eigenaren, wel ver zekerd. Hoe groot de schade is kan hij niet noemen. „Het kan toorpand is nu onveilig en niet meer verhuurbaar. Herstel zou ons een paar ton kosten". Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het voormalige pand van Elas con aan de Zoeterwoudseweg wordt waarschijnlijk snel ge sloopt. Het gebouw werd zon dagochtend gedeeltelijk ver woest door brand. De gemeente heeft de eigenaren toegezegd dat het pand mag worden afge broken. Het gebouw is eigen dom van de Lissese makelaar Romeyn en de Katwijkse pro jectontwikkelaar Ouwehand Bouw, die vandaag met elkaar hebben overlegd. De eigenaren willen ook de Sloop van Petrakerk is niet uitgesloten (vervolg van pagina 1) Volgens onderhandelaar Hettinga is er geen haast met de verkoop van de Petrakerk. Kerkdiensten worden er al sinds eind 1990 niet meer gehouden. De gereformeerden houden in het kader van het samen-op-weg-project hun diensten tegenwoordig samen met de hervormde ge meente in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat. Eind vo rig jaar verhuisde ook het Kerkelijk Bureau van de gere formeerde kerk uit de Curagaostraat. „Nu zijn er nog soms enkele nevenactiviteiten in het gebouw. De Petra- kerk zit niet op een schop stoel". LEIDEN «EMIELFANGMANN Het bestuur van de Petrakerk vraagt negen ton voor het ge bouw, zegt afdelingsvoorzitter H. Güney van de Leidse Islami tische Stichting. Die stichting, eigenaar van de moskee aan de Hooigracht, wil niet meer dan acht ton betalen. De Petrakerk praat ondertussen ook met an dere gegadigden die de kerk zouden willen kopen. Voorzitter Güney van de Isla mitische Stichting zegt geen ho ger bod dan acht ton op de kerk te kunnen doen. „Mijn achter ban wil eigenlijk niet meer dan zeven ton geven. Ik zou aan on ze 365 leden natuurlijk ieder 200 gulden kunnen vragen, maar dat wil ik niet". Güney zegt dat als de Petrakerk een moskee wordt er nog twee ton voor de inrichting - "vloerbe dekking, behang" nodig is. Supermarkt Volgens Hettinga is de kerk 1,2 miljoen gulden waard. „Ik ben in onderhandeling met verschil lende gegadigden, waaronder inderdaad de Turkse moskee. Maar ik ga niet over bedragen spreken. Een broedende kip moet je niet storen". Ook 'enke le andere kerkgenootschappen en commerciële bedrijven' heb ben volgens Hettinga belang stelling voor de kerlc Alles is nog mogelijk, van slopen tot in ere herstellen van de oorspron kelijke functie." Hij is al 'enkele maanden' met de verkoop be zig. Volgens de Islamitische Stich ting zit onder de overige gega digden ook het grootwinkelbe drijf Albert Heyn. Het filiaal aan de Kooilaan van de supermarkt ligt op een steenworp afstand van de Petrakerk. AH zou de kerk willen slopen om op die plaats nieuwe winkelruimte met daarboven woningen te realise ren. Daarvoor is echter een wij ziging van het bestemmings plan nodig. De Islamitische Vereniging De Petrakerk aan de Kooilaan. heeft haast. Zij wil het liefst zo snel mogelijk uit het drukke centrum weg. Ze betrok het hui dige gebouw aan de Hooigracht in 1984. De Islamitische Vereni ging kocht het pand toen van het Leger des Heils voor 250 duizend gulden. Men kreeg 50 duizend gulden subsidie van de gemeente en het prinses Juli- anafonds. Volgens voorzitter Güney werd er voor 150 dui zend gulden aan verbouwd. Hij schat de waarde van het pand aan de Hooigracht op vijf ton. De afdeling Leiden van de Isla mitische Stichting Nederland heeft zich al meer dan een jaar geleden tot de gemeente ge wend met het verzoek een stuk grond van 1500 vierkante meter beschikbaar te stellen voor de nieuwbouw van een moskee. Een nieuwe moskee moet bij voorkeur in noord verrijzen om dat daar de meeste moslims wonen. De gemeente stond niet afwijzend tegenover het verzoek maar had (heeft) geen grond beschikbaar. Voorzitter Güney foto henk bouwman zou het liefst een nieuwe mos kee neerzetten. „Met twee mi naretten, vier hoeft niet". Overigens heeft ook het be stuur van de tweede moskee in Leiden aan de Rembrandtstraat enkele jaren geleden pogingen gedaan zich in Leiden-Noord te vestigen. Het ging toen om de het leegstaande kantoorgebouw van de Leidse Apparatenfabriek aan de Os en Paardenlaan. De verhuizing werd echter afgebla zen na protesten van de buurt en door geldgebrek. j het resultaat altijd foto hielco kuipers schanspark. LEIDEN EMIEL FANOMANN De gemeente heeft belangstel ling voor het oude lts-gebouw aan de Haagweg. Het gebouw zou als alternatief voor de Kaas- marktschool kunnen dienen. In de Kaasmarktschool, die in de toekomst moet verdwijnen, zijn ateliers en repetitieruimten ge vestigd. Het gebouw aan de Haagweg is eigendom van het rijk, maar het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft er geen bestemming meer voor. Daar om wordt het gebouw binnen kort overgedragen aan de in spectie der Domeinen, de be- heersdienst van het rijk. Als ook andere ministeries er geen be langstelling voor hebben, is de gemeente Leiden de eerste ge gadigde die het kan kopen. Daarna komen particulieren aan de beurt. Op dit moment wordt het ge bouw alleen nog gebruikt door het Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw (SPB) Rijnland-west, een opleiding in het leerlingenwezen die nauw samenwerkt met de aannemers in de regio. Het Samenwerkingsverband huurde de ruimte vanaf 1988 van 'De Nieuwe Vaart', de school voor voorbereidend be roepsonderwijs die tot augustus ook nog een dependance aan de Haagweg had. Die depen dance is opgeheven na het ge- reedkomemn van de nieuw bouw in het Lammen- Uitgestorven „Wij gaan hier in augustus aan staande ook uit", zegt directeur J. von Oven van de SPB Rijn land-West. Want voor het me rendeel eigen SPB-leerlingen die tot timmerman, metselaar en tegelzetter worden opgeleid bouwen aan de Agaatlaan een nieuw gebouw. Naast vier dagen praktijk, gaan ze nog een dag naar een MTS voor lessen in de klas. Von Oven vertelt dat hij al veel nieuwsgierigen aan de deur heeft gehad die naar de toe komst van het oude gebouw aan de Haagweg vragen. Het lijkt van de buitenkant uitge storven, maar is dat nog niet helemaal. Behalve in de kamer van de administratie, waarin Von Oven zelf verblijf houdt, is er ook elders nog enige bedrij vigheid. In een enorm lokaal op de begane groot staan grote, dikke rijen hout. Daar worden kozijnen voor het nieuwe ge bouw in elkaar gezet. Op weg naar de eerste verdieping valt in het trappenhuis het licht van buiten door een fraai glas-in- loodraam. „Je moet niet verge ten dat deze school vroeger een regionale functie had", zegt de SPBdirecteur met een veelbe tekenende blik op het raam. Het is een geschenk van Leiden en de gemeenten uit de Duin-, Bol len- en Rijnstreek bij de ope ning van de technische school in 1883. De wapens van de ge meenten zijn in het raam afge beeld. De school kent ook een ge deelte van latere datum, dat in redelijke staat is. Het oude ge deelte uit de negentiende eeuw ziet er voor een groot deel de plorabel uit. „Je ziet hier dat er lange tijd niets aan gedaan is", zegt Von Oven als hij naar de gangen op de eerste verdieping kijkt. Een scheur op een afge bladderd stuk muur loopt waar schijnlijk door tot op het funda ment. Aan de overkant van een buitenplat zijn in een zijvleugel enkele leerlingen in lokalen aan werkbanken bezig. Drie maan den verbljven ze op een leerlin genwerkplaats, zoals hier, alvo rens ze bij een aannemer echte praktijkervaring gaan opdoen. Op de gangen langs de lokalen is het steenkoud. „De verwar ming is niet meer aangezet." Het gebouw zou misschien ge splitst kunnen worden voor ver schillende nieuwe gebruikers. „Maar het opdelen van een ver warmingsinstallatie bijvoor beeld, dat is werk waar grote kosten aan verbonden zijn. De centrale ketel is nog goed, dat wel." Van Gend Loos heeft het terrein achter de school al verla ten. Daar vindt nu de overslag van huisvuil plaats. „In totaal zou deze plek, waarop deze school staat, ook een interes sante lokatie voor woningbouw zijn. Maar ik weet niet of je zo vlak bij de spoorbaan wel hui zen mag neerzetten", zegt Von Oven. Elders is ook het woord 'parkeergarage' al gevallen. LEIDEN EMIEL FANOMANN De oude houten Zijlpoortsbrug lag zeer waarschijnlijk toch op dezelfde plaats als de onlangs gesloopte stenen brug. Uit de teruggevonden resten maakte L. Barendregt, hoofd civiele wer ken van de gemeente Leiden, enkele weken geleden op dat de houten brug veel noordelijker uitkwam op de Zijlsingel. Wat de nodige historische vragen opriep. Die aanwijzingen blij ken achteraf maar schijn te zijn. Het historisch onderzoek is in middels afgerond. Bij de sloop van de Zijlpoorts brug werden onlangs niet alleen ronde heipalen van de stenen brug uit 1675 aangetroffen, maar ook vierkante palen van een in 1644 gebouwde houten voorloper. Op grond van de eerstgevonden - tien - vierkante palen concludeerde ir. Ba rendregt, dat die houten brug wel op hetzelfde punt bij de Zijlpoort begon, maar mogelijk noordelijker uitkwam ten op zichte van de stenen brug. Hij vond, hoe verder hij van de Zijl poort kwam, namelijk steeds minder 'oude' palen. Daarom werd besloten om nog tien vier kante palen op te graven. Uit archiefonderzoek was immers gebleken dat er in totaal 28 ge weest moeten zijn. „Op grond van die nieuwe opgraving moet ik zeggen, dat de houten brug toch op dezelf de plaats lag. We hebben nog tien vierkante palen van die houten brug gevonden, twee zogenaamde paaljukken, rijen van vijf vierkante palen. Die tien liggen ongeveer in de richting van de fundamenten van de la tere stenen brug", licht Ba rendregt toe. Het afwijkende palenpatróon wijt hij nu aan problemen die de 17de eeuwse heiers kennelijk hebben onder vonden. „Heien is tegenwoordig al niet eenvoudig, laat staan vroeger, toen ze nog 'met de hand' moesten heien. En ik denk dat die eerste vierkante palen daarom wat uit de rich ting stonden, het zijn wat 'ver lopen' palen. Het was gewoon de plaats waar ze in de grond konden, omdat het misschien elders niet ging." De sloop van de Zijlpoorts brug is inmiddels voltooid. De stenen brug, een rijksmonu ment, is met de grond gelijk ge maakt. Het heien voor de nieu we brug, die in september klaar moet zijn, is inmiddels begon nen. Barendregt: „Het was on mogelijk om de oude brug her en der te restaureren. Dat kostte verhoudingsgewijs te veel geld. En het resultaat zou nooit hele maal goed geweest zijn." Bij de nieuwbouw worden de vormen van de oude brug gerespec teerd. De kosten bedragen drie miljoen gulden, waarvoor de gemeente zich garant heeft ge steld. Men profteert het bedrag voor een deel in de vorm van subsidies zoals van monu mentenzorg terug te krijgen. Het fraaie trappenhuis v d de Haagweg. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11