Leidsch Dagblad Vut ambtenaar op de helling Robson weg bij PSV 'Nu isoleren woningen in Zwanenburg verspilling' Felle brand verwoest deel Elascon CDA'er: Fundamentalisme groot gevaar voor Westen Bidden voor de werklozen bij het GAK Presidentskandidaat Clinton ontkent overspel Maandag 27 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39760 Losse nummers ƒ1,45 FEITEN EN MENINGEN Westen helpt GOS van de wal in de sloot Zwembad werkt net zo goed als kuuroord De Zijlpoortsbrug is nooit van haar plek geweest Geslaagde Scratch Messiah in Pieterskerk TUD VAN TOEN Pieter Lastman en zijn mantel van taartdeeg Nog geen abonnee? CDA en PvdA willen naar flexibele regeling Ook voor ambtenaren moet de vut op de helling. De ka- Trainer Bobby Robson met zijn assistent Frank Amesen. foto hnp merleden Van Zijl (PvdA) en Terpstra (CDA) hebben dat i het afgelopen weekeinde gezegd voor de radio. Ze rea geerden daarmee op de nieuwe cao bij Akzo, waarbij de collectieve regeling voor vervoegde uittreding geleidelijk wordt afgeschaft. De ambtenarenbonden eisen dat de vut voor ambtenaren een keuzemogelijkheid blijft. PSV en Bobby Robson gaan als vrienden uiteen. De partijen maakten gisteren bekend na dit seizoen uit elkaar te gaan, r zij putten zich uit in complimenten. Duidelijk is dat de magere prestaties op inter nationaal niveau hebben bijge dragen aan Robsons aanstaan de vertrek. PSV werd vorig sei zoen in de eerste ronde uitge schakeld door Montpellier en dit seizoen versperde An- derlecht de Eindhovenaren de toegang tot de lucratieve play offs. e voormalige bondscoach Engeland bleef de correcte gentleman. „Ik hoop dat mijn opvolger in de Europa Cup niet zo veel problemen heeft in zijn selectie. Ik wens hem alle suc ces. Meer dan ik heb gehad." Robson doelde ondermeer op blessures van Romario en Va nenburg en een schorsing van KiefL De Britse coach kon in belangrijke Europa-Cupduels niet over deze spelers beschik ken. Volgens Ploegsma heeft PSV voor de opvolging van Robson zes of zeven kandidaten op het oog. Hij ontkende berichten dat PSV al rond zou zijn met Groningen-trainer Hans Wes terhof. „Ik heb hem niet eens gesproken", aldus Ploegsma. DEN HAAG CPD CDA en PvdA willen net als bij Akzo ook voor de ambtenaren een flexibele regeling. Akzo- werknemers die ouder zijn dan 60 jaar kunnen voortaan kiezen of zij tot hun pensionering ge woon blijven doorwerken. Ook kunnen zij met deeltijd-vut gaan. De regeringspartijen wil len die regeling in grote lijnen overnemen. De kamerleden wij zen er daarbij op dat de vut is ingesteld toen de werkloosheid onder jongeren hoog was. In middels is er elk jaar een ware slag om het steeds kleinere aan tal schoolverlaters en geven de bevolkingsprognoses te zien dat er over tien jaar krapte op de ar beidsmarkt zal ontstaan. Naast die overwegingen speelt voor beide kamerleden een rol dat de vut veel duurder is geworden dan was voorzien bij de invoering, omdat er mas saal gebruik van wordt ge maakt. Gezien de vergrijzing zal een steeds kleinere werkende bevolking voor een steeds gro ter aantal niet-werkenden moe ten zorgen. Als mensen langer blijven doorwerken, snijdt het mes aan twee kanten: er zijn minder mensen die een uitke ring nodig hebben en er zijn meer mensen die voor de niet- werkenden kunnen betalen. Van Zijl en Terpstra vinden dat ambtenaren, die nu met hun 61ste kunnen uittreden, ook na hun 65ste moeten kun nen doorwerken in een part-ti me baan. Terpstra zei gisteren te geloven dat de vut op termijn helemaal verdwijnt. „Maar het tempo waarin dat gebeurt is een zaak voor werkgevers en werk nemers", aldus de CDA'er. Minister Dales van binnen landse zaken gaat met de amb tenarenbonden 18 maart om de tafel over de cao. Vorig jaar eiste ze al een geleidelijke afbraak van de vut. De bonden slaagden er toen nog in de zaak voor zich uit te schuiven. Wel gingen ze akkoord met de instelling van een werkgroep flexibele pensio- DEN HAAG* JANKUYS Het is geldverspilling nu in Zwanenburg huizen te isoleren tegen vliegtuiglawaai, als Schip hol op den duur toch een vijfde baan krijgt. Dank zij die vijfde baan zal de geluidsproblema- tiek rond Zwanenburg nage noeg verdwijnen. Er moet daar om een bevoegdheid komen om reeds in gang gezette isola tieprojecten tijdelijk op te schorten. Dit is een van de opvallende meningen van een projectgroep van de Nederlandse School voor Openbaar Bestuur. De project groep van vier leden heeft zich in het kader van de postdocto rale opleiding Management Pu blieke Sector beziggehouden met de geluidshinder rond Schiphol. De bevindingen zijn neergelegd in een vandaag in Den Haag gepresenteerd boek. Om het aantal nachtvluchten terug te dringen, pleit de groep voor het instellen van een maxi maal toegestane geluidsbelas ting per nacht. Schiphol heeft in dit model de vrije hand bij het toelaten van het soort en het aantal vluchten per nacht, mits de luchthaven binnen de norm blijft. Schiphol kan het nachte lijke aanbod bij voorbeeld stu- LE1DEN EMIEL FANGMANN Een forse brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een groot deel van de eerste verdieping verwoest van het voormalige kantoorpand van Elascon (vroeger NEM) aan de Zoeterwoudseweg in Leiden. Volgens de brandweer is het vuur vrijwel zeker aangestoken. Gas en elektriciteit waren niet meer aangesloten en het pand was verlaten. De recherche ver richt een onderzoek. Bij het blussen van de vuurzee deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. Hoe groot de schade is, is nog niet precies te zeggen. Tijdens de brand ontstond door vliegtuigen, die tussen enorme rookontwikkeling door- 23 en 7 uur stijgen of landen een hoger tarief te laten betalen. Zo ook zijn lawaaiige vliegtui gen duurder uit dan vliegtuigen, die minder lawaai maken. 'Voor hen zijn wij godloochenaars' den geneutraliseerd", zo zegt de den haag gppchristendemocraat zaterdag in interview met de Haagsche Het islamitisch fundamentalis me is volgens CDA-kamerlid De Courant, Kok een van de grootste geva ren voor het Westen. .„Ik heb geen enkel vertrouwen in welke islamitische fundamentalist dan ook, als het gaat om zijn hou ding tot het Westen. Voor velen van hen zijn wij godloochenaars en dienaren van de duivel, die als het even kan moeten wor- Gele hagedis voortaan taboe voor Japanners De Japanse regering heeft een verbod afgekondigd op de im port van de gele en de Ben gaalse hagedis en van de Riddley-schildpad. Daarmee probeert zij de internationale gemeenschap te overtuigen van Japans oprechte inzet voor de bescherming van bedreigde diersoorten. Dat het verbod juist nu is uitgevaardigd, heeft alles te maken met de aanstaan de conferentie van de Conven tie van Internationale Handel in Bedreigde Dier- en Planten soorten (Cites) die in maart in de Japanse stad Kyoto wordt ge- Het kamerlid is zeer over de fundamentalistiscl stroming binnen de islam, al voegt hij er aan toe „niets ten nadele te willen zeggen van de gewone islamiet". De CDA'er wijst op de demografische ont wikkelingen in Noord-Afrika, waar volgens schattingen over tien jaar circa 400 miljoen men sen wonen, tegen 300 miljoen Europeanen. „Nou, van zo'n ontwikkeling word ik onrustig." „Er kan van alles gebeuren, maar vooral cflngen die wij- waarschijnlijk niet leuk vinden. Zeker als het fundamentalisme voet aan de grond krijgt." In dit verband wijst het kamerlid op de mogelijke verkoop van nu cleaire wapens en kennis vanuit de voormalige Sovjetunie naar landen als Iran en Libië. dat het mastiek op het dak een soort teerprodukt vlam vatte. Volgens de brandweer is er echter geen gevaar geweest voor de volksgezondheid. „We hebben een aantal metingen in de buitenlucht gedaan. De uit slag daarvan was steeds aan vaardbaar", aldus de brand- De panden in de omgeving van Elascon bleven gespaard. Dit was onder meer te danken aan de brandwerende scheiding die tussen de verschillende gebou wen was aangebracht. De politie heeft tijdens de bluswerkzaamheden, die van half vijf tot half zes duurden, twee Leidenaars gearresteerd. die onder invloed Leidse brandweerlieden bezig met het blussen v woudseweg in Leiden. waren van alcohol, zouden de brandweer tijdens haar werk hebben gehinderd. De Leide naars zijn gisterochtend weer vrijgelaten. Pagina Leiden: 'Ik kon alleen AMSTERDAM THEA VAN BEEK De ontkerstening van Neder land moet worden waar kan dat beter sterdam, in een gebed op de 35 kilometer lange ringweg rond de stad. Dominee Ton Verdam, predikant bij de Christenge meente Amsterdam, gelooft er heilig in: „In plaats van negatief te spreken en denken, positief bidden voor Amsterdam." Op 1 maart, 's morgens om half acht moet het gebeuren. De dan nog rustige ringweg is een uitste kende plek om vanuit de auto het gebed te laten opstijgen. Waarom nu juist bidden in een auto op een ringweg? Verdam: „Langs die weg be vinden zich interessante objec ten. Neem het World Trade Center. Daar kun je bidden dat er eerlijke handel wordt gedre ven. Hetzelfde geldt voor de RAI, de havens en de banken. Maar ook het ziekenhuis van de Vrije Universiteit ligt langs de ringweg. Daar kun je bidden voor de zieken. En bij het GAK voor de werklozen. Bij het Ajax- en Olympisch Stadion bidden we dat de sport eerlijk en ge zond blijft." Verdam is al tevreden als er maar een handjevol komt. Is het gebed dan nog wel zinvol? Verdam: „Gebed is niet te meten, net als God. Zowel uit de bijbel als uit de kerkgeschiede nis blijkt dat door gebed veran deringen optraden. Ik denk dat op dit gebed zegen zal rusten." De huiden en het schild van de dieren, die uit Bangladesh, Pakistan, Malaysia en Indonesië worden ingevoerd, worden op grote schaal gebruikt voor de produktie van handtassen, cein tuurs, schoenen en andere ac cessoires. Volgens ondernemers in de lederwarenbranche wor den die produkten hogelijk door de lapanse consument gewaar- WASHINGTON JAAP VAN WESEL CORRESPONDENT De democratische presidentskandidaat Bill Clinton heeft gisteravond in een tv- interview ontkend dat hij een buitenech telijke verhouding heeft gehad met de voormalige televisiereporter Gennifer nnifer Flowers, die hij Flowers. Geruchten over huwelijksont rouw dreigen de campagne van Clinton, de meest kansrijke democratische kandi- het midden van de jaren tachtig. In die daat, behoorlijk te verstoren. Clinton tijd ontkende ook Gennifer Flowers dat eerste krachtmeting plaats bij de voor- verkiezingen in New Hampshire. Clinton verscheen gisteravond, hand in hand, met zijn echtgenote Hillary, in het populaire nieuwsprogramma Sixty Minutes. Hij ontkende dat hij ooit een affaire had gehad met de genoemde Ge nnifer Flowers, die hij wel een persoon lijke kennis noemde. Geruchten over een affaire circuleerden volgens Clinton al i daalde fors in de opiniepeilingen. Bo vendien heeft 14 procent van alle Ameri kanen in een enquête gezegd dat een presidentskandidaat die een buitenech telijke verhouding heeft gehad, onaan vaardbaar is. Over drie weken vindt de zij ooit een serieuze relatie met de gou verneur had gehad. Wel sprak zij volgens dat geen Clinton af en toe met hem en zijn vrouw wil treden, over haar persoonlijke problemen. Het o Maar dat is veranderd nu er geld aan te pas is gekomen: het sensatieblad de Star heeft de voormalige tv-verslaggeef- ster voor haar verhaal betaald, en dat heeft volgens Clinton de dame in kwestie ertoe gebracht haar verhaal te verande- Clinton was niet bereid te ontkennen dat hij ooit een buitenechtelijke affaire heeft gehad. Geen enkel echtpaar hoeft in het openbaar over zijn huwelijkspro blemen te praten, zei hij. Clinton doelde hiermee op de korte periode enkele ja ren geleden toen beide partners ieder hun eigen weg gingen. Het is begrijpelijk beiden hierover in detail puriteinse Amerika vraagt zich af of dit een tweede Garry Hart-af faire wordt, of een ballon die na dit tv-in- terview is doorgeprikt. De democraat Garry Hart moest in 1988 zijn kandida tuur opgeven toen ondanks aanvankelij ke ontkenning bekend werd dat hij in het gezelschap van een jonge dame was gezien. De Amerikaanse pers heeft de Clinton- affaire breed uitgemeten en vervolgens een wat hypocriete discussie gevoerd over het feit hoe relevant het persoonlij ke leven van een presidentskandidaat is In dat verband heeft het weekblad News week onthuld dat Gennifer Flowers geen erg betrouwbare getuige is: zij noemt volgens het blad fictieve plaatsen en tij den waar zij zou hebben gewerkt en waar zij Clinton zou hebben ontmoet, nering. Die brengt eind volgen de maand rapport uit. De vut moet, vinden de bon den, onderdeel blijven uitma ken van een pakket mogelijkhe den voor oudere ambtenaren. AbvaKabo, de FNV-ambtena- renorganisatie: „De individuele werknemer moet een goede af weging kunnen maken tussen vervroegd uittreden dan wel langer blijven werken. Keuzes uit méér mogelijkhe den dan op het ogenblik voor handen zijn, beter toegesneden op de persoon, waardoor maat werk mogelijk wordt". Alphense (83) gestikt bij brand in huis ALPHEN AAN DEN RUN Bij een brand in haar woning aan de Poortwachter is de 83-ja- rige K. Oh het afgelopen week einde door verstikking om het leven gekomen. Het vuur ont stond door kortsluiting in de elektrische deken in haar slaap kamer. Door gebrek aan zuur stof bleef het bij een smeulend vuurtje waarbij grote rookwol ken vrij kwamen, die zich door het hele huis verspreidden. Dat werd de vrouw, die in de huis kamer zat, noodlottig. Omdat het slachtoffer slecht ter been was, zorgden omwonenden voor de boodschappen. Nie mand had die dag de vrouw ge zien en daarom ging een van de buren poolshoogte nemen. Bij het openen van de deur sloegen de wolken de buurvrouw in het gezicht. Meteen waarschuwde ze brandweer en politie. Voor de bewoonster kwam die hulp te laat. Gemeente laat bedrijf 'zwarte honden'zoeken ALBRANDSWAARD ANP Burgemeester en wethouders van de Zuidhollandse gemeente Albrandswaard willen een ge specialiseerd bedrijf inschake len om de niet-geregistreerde honden in de gemeente op te sporen. Op 'no cure, no pay-ba sis' gaan de speurders in een maand tijd alle 5.500 woningen van het plaatsje langs. Dat ge beurt niet alleen overdag, maar ook in de avonduren, zo blijkt uit het voorstel aan de gemeen teraad. De controleurs krijgen een door de gemeente verstrek te legitimatie. Het college schrijft „het sterke gevoelen te hebben" dat er veel meer hon den in de gemeente huizen dan het aantal (717) waarover hon denbelasting wordt betaald. Op grond van eerdere ervaringen van het ingeschakelde bureau, Holland Ruiter, rekenen de stadsbestuurders op een vangst van zeker honderd viervoeters die de belasting ontduiken. De inwoners van Albrandswaard worden door advertenties op de komst van de honden-inspec teurs voorbereid. TER OVERDENKING Alleen zij die niets te zeg ben, zoeken altijd gezelsi VANDAAG Binnenland - Buitenland - Programma's RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Droog en plaatselijk mist Vannacht plaatselijk mist en een minimumtemperatuur van nu gra den. Overdag wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Middag- temperatuur 4 graden. Zwakke wind uit noordoost tot oost kracht 2 of minder. Nog dit jaar begin bouw Wijkertunnel ALBLASSERDAM GPP De bouw van de Wijkertunnel kan nog dit jaar van start gaan. Dat meldde minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat zaterdag bij de openstelling van de tunnel onder de Noord in Al- blasserdam. De Wijkertunnel dient ter ontlasting van de Velsertunnel. Nu staan er vrijwel dagelijks op de A9 (Alkmaar-Amstelveen) fi les voor de tunnel. Het voorbe reidende werk voor de bouw is al in volle gang. De tunnel moet volgens planning in 1995 gereed zijn. De minister komt binnen kort met een overeenkomst over de financiering naar de Tweede Kamer. Pagina 3: Bouw kost 600 mil joen gulden. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik naam aan introductia- abonnamant an omvang da krant aam en voorletters: elefoon (i.v.m. controle bezorging Nummer bank/girorekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141'400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1