Buitenland Japannertje pesten nieuwe sport in vs Ep Schoten bij moskee in Algiers met nieuw Joegoslavië Kernwetenschappers uit Rusland naar VS Servië staat alleen *14 Nieuwe Duitse asielwet Gebrek aan melk maakt Moskovieten wanhopig Gevangenis in plaats van uitwijzing voor Palestijn Zaterdag 25 januari 1992 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET nited Press International (UPI). TWEE OFFICIEREN van het Salvadoraanse leger, een kolonel en een luitenant, zijn gisteren tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens de moord op zes jezüieten, hun huishoudster en haar dochter. De moorden, op 16 november 1989 op het terrein van de universiteit van San Salvador, wekten heftige be roering in de wereld. NIEUWSLIJN Franse oud-premier Debre uit politiek Michel Debre, de oud-premier van Frankrijk die Charles de Gaulle hielp de Vijfde Republiek te stichten, heeft zich gisteren teruggetrokken uit de politiek. Een week na zijn 80ste verjaardag legde Debre zijn laatste openbare functie, lid van de regionale raad van het departement lndre-et-Loire, neer. Debre was van 1959 tot 1962 premier. Tussen 1966 en 1973 was hij achtereen volgens minister van justitie, minister van buitenlandse zaken en minister van defensie. De opsteller van de grondwet van de Vijfde Republiek streed onvermoeibaar voor het opkrikken van het Franse geboortencijfer. Tadzjiek tijdens proces vermoord In een gerechtshof in Gissar, een stad in de Centraalaziatische republiek Tadzjikistan, is gisteren een staaltje snelrecht ten bes te gegeven, toen een moordenaar die werd veroordeeld in de rechtszaal werd gelyncht. De man had zeven jaar cel gekregen, maar dit ging de familieleden van zijn slachtoffer niet ver ge noeg: zij vielen de rechter en de aanwezige politie-agenten aan en staken de veroordeelde dood, aldus het persbureau Tass. Noodlanding Boeing SAS in Rusland Een Boeing 767 van de Zweedse luchtvaartmaatschappij SAS heeft gisteren met succes een noodlanding gemaakt op het vliegveld van Soektoevkar in Rusland. Het toestel was op weg van Tokyo naar Stockholm toen de oliedruk in een van de moto ren daalde. De gezagvoerder besloot in Soektoevkar1.000 km ten noordoosten van Moskou een noodlanding te wagen om dat de landingsbanen van dat vliegveld goed zijn, aldus SAS. De Boeing had 102 passagiers en 12 bemanningsleden aan boord. Bundesbank boekt recordwinst De Bundesbank, de centrale bank van Duitsland, heeft in 1991 een recordwinst geboekt van tegen de 20 miljard mark. Dat heeft het Duitse persbureau DPA uitgerekend. De bank komt pas in april met de definitieve cijfers. In 1990 boekte de Bundesbank een winst van 9,1 miljard mark. De winst over 1991 is zoveel ho ger doordat de Bundesbank door de hoge rente veel inkomsten kreeg uit leningeij aan binnenlandse banken, aldus DPA. 'Koop Amerikaansluidt het gezegde 'Japannertje pesten' is deze week verheven tot een natio nale sport in de Verenigde Staten. De gedachte dat het Japanse economische succes ten koste gaat van de VS, vreet aan de Amerikanen. Het Amerikaanse volk kwam heftig in verzet tegen het toekennen van een order aan een Japans bedrijf door de transportcommissie van Los Angeles. De publieke woede leidde ertoe dat de commis sie de order deze week introk. t\aiaki wam nc izcDizunc De Amerikanen lijken er ech- DtnA/Tci ip ampter wel voor in te ziin de mythe nog even in stand te houden. De relatief kleine order 41 Het chemieconcern Monsanto treinwagons voor 122 miljoen heeft zijn 12.000 werknemers dollar hield de gemoederen beloofd dat ze duizend dollar tot in de hoogste regionen be- krijgen als ze een auto zig. Het Japanse ministe buitenlandse zaken sprak giste ren zijn bezorgdheid uit ovei het schrappen van de order drong aan op eerlijkheid achterwege laten van discrimi natie in het internationale kendoen. De Amerikaanse vice-presi het Amerikaanse makelij aanschaf fen. 'Koop Amerikaans' is het gezegde dat steeds meer opgeld doet in de VS. De handelsrelatie met Japan heeft enorme aandacht gekre gen in de VS na de reis van pre sident Bush door Azië. Bush heeft er in Japan op gehamerd dent Dan Quayle probeerde de dat hij meer toegang wil tot de gemoederen te sussen door de Japanse markt voor onder meer zeggen dat er best vooruitgang Amerikaanse auto's en auto-on- zit in het wegwerken van de on- derdelen. Het motief is banen evenwichtigheid in de handels- voor de Amerikaanse burgers, balans tussen Japan en de VS. De Amerikaanse economie „Het wordt tijd een mythe door sleept zich vermoeid door de te prikken", zei Quayle. recessie en de werkloosheid staat op het hoogste peil sinds 5,5 jaar. Dat kan Bush niet heb ben aan de vooravond van nieuwe verkiezingen. De Japanse regering heeft Bush toegezegd dal de invoer van auto-onderdelen uit de VS zal worden vergroot van negen tot negentien miljard dollar per jaar. De handel van de VS met Ja pan begint er volgens het blad Fortune uit te zien als de handel van een ontwikkelingsland met een rijk land. De VS boeken overschotten in de export van grondstoffen en voedsel, terwijl ze vooral tekorten hebben in de handel in computers, videore corders, halfgeleiders en auto's. De populairste auto van de VS is de' Japanse Honda Accord. Volgens de Japanners ligt de oorzaak van de onevenwichtige handelsbalans in het onvermo gen van de Amerikanen óm goede produkten voor de Ja panse markt voort te brengen. Volgens de Amerikanen houden de Japanners hun markt zoda nig dichtgespijkerd dat produk ten uit de VS onmogelijk naar binnen kunnen. 'Bof en rode hond binnen 10 jaar weg' FIS benoemt nieuwe 'voorlopigeleider De bof en rode hond kunnen met enige inspanning binnen tien jaar over de hele wereld zijn uitgeroeid, net als dat met pokken is gebeurd. Dat meent de directeur van de internationale ge zondheidsorganisatie ITFDE, de arts~Donald Hopkins. Hij zegt dat de kinderziektes met succes kunnen worden bestreden als de mazelenprik overal ter wereld wordt vervangen door een cocktailprik tegen mazelen, de bof en rode hond. Door de grote besmettelijkheid van de mazelen zal het volgens Hopkins schijnlijk niet lukken ook die ziekte binnen tien jaar uit te en. Pokken komt sinds 1978 niet meer voor. De ITFDE houdt zich speciaal bezig met het elimineren van ziektes. Pentagon bezuinigt op wapensystemen LOS ANGELES/WASHINGTON AP De Verenigde Staten willen tweeduizend nucleaire weten schappers uit de voormalige Sovjetunie in dienst nemen om te verhinderen dat zij hun ken nis ten dienste stellen van lan den als Libië, Irak of Iran. Volgens de Los Angeles Ti mes, die dit van anonieme rege ringskringen in Washington heeft vernomen, zal president Bush het voornemen dinsdag onthullen,in zijn State of the Union, de Amerikaanse variant op de troonrede. Sommige we tenschappers zullen in de ex- Sovjetunie worden .ingezet bij de vernietiging van kernwapens die zij zelf mede hebben ont wikkeld. Anderen krijgen een baan aangeboden bij civiele re search-instellingen in de VS. Defensie-specialisten ver wachten dat Bush dinsdag eveneens een bezuiniging op een reeks dure wapensystemen, waaronder de B-2 bommenwer per en de Zeewolf-onderzeeer, zal aankondigen. Het Pentagon hoeft niet langer te werken aan een weerwoord op futuristische -Sovjet-wapens, waarvan de ont wikkeling door de instorting van rhet communistische rijk is stop gezet. Bush zou bereid zijn het aan- tal lange afstandsraketten met een meervoudige kernkop te verminderen. Ook zou hij voor -de eerste maal bereid zijn Ame rikaanse onderzeeërs bij de nu cleaire wapenbeheersing te be trekken. De Washington Post meldde gisteren dat Bush voorstellen zal doen die moeten leiden tot de afschaffing van alle 50 op land gestationeerde MX-raketten met meervoudige kernkop. Ook zou hij volgens de Post bereid zijn tweederde van de 1.500 atoomkoppen op Minuteman Ill-raketten weg te doen. Daar naast zou de ontwikkeling de nieuwe mobiele Midgetman worden gestaakt. Het ministerie van defensie voegt bij de initiatieven Bush vergaande bezuinigingen, voornamelijk op wapensyste men die nog maar net in pro- duktie zijn of binnenkort in pro- duktie zouden gaan. De omstre den B-2 bommenwerper 865 miljoen dollar per stuk en ont wikkeld om onzichtbaar voor radar het Sovjet-luchtruim bin nen te dringen van de lucht macht wordt daarvan het slachtoffer. De marine moet af zien van de Zeewolf-onder zeeer, waaraan per stuk een prijskaartje van 2 miljard dollar hangt. Het leger levert de Com- manche-gevechtshelikopter in. De helikopter moest de opvol ger worden van de Apache en eigenlijk vanaf 1995 in produk- tie komen. Het schrappen van de Commanche levert 34 mil jard dollar op. De bezuinigings plannen van het Pentagon wor den woensdag in detail onthuld. Servië is gisteren volledig geïso leerd geraakt in zijn poging een nieuw Joegoslavië op te richten. Nadat Bosnië-Hercegovina zich al tegen het plan had gekeerd, haakte gisteren ook Macedonië definitief af. Ook de 2.5 miljoen Albanezen in de Servische pro vincie Kosovo weigeren zich bij de nieuwe staat aan te sluiten. Zelfs Montenegro, de trouw ste vazal van SerVië, heeft der mate veel voorwaarden gesteld dat een gemeenschappelijk staatsverband met Servië zo goed als uitgesloten lijkt. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo kwam het parlement gisteren bijeen om een referen dum voor te bereiden waarin de Bosniërs zich over hun onaf hankelijkheid kunnen uitspre ken. Om de zaak niet direct te laten escaleren trok het parle ment het voorstel in om alle af gevaardigden terug te trekken uit de door Servië beheerste Joegoslavische staatsorganen, zoals Kroatië, Slovenië en Ma cedonië hebben gedaan. De volksraadpleging moet het mo gelijk maken dat de onafhanke lijkheid van Bosnië-HercegavL. na internationaal wordt erkend. De Servische minderheid in Bosnië verzet zich met hand en tand tegen het referendum. Zij wil dat de republiek zich aan^ sluit bij een Groot-Servië. De Kroatische premier Franjo Greguric probeerde intussen in New York de Verenigde Naties te bewegen zo snel mogelijk een vredesmacht te sturen. Bij zijn terugkeer in Zagreb zei Greguric dat de burgeroorlog opnieuw zal oplaaien als Servië het VN- vredesplan op wezenlijke on derdelen wijzigt. Voor de Serviërs in Kroatië is het VN-voorstel in zijn huidige vorm echter onaanvaardbaar. Zij willen niet dat het federale leger zich uit de door hen ver overde gebieden in Kroatië te rugtrekt, weigeren zich te ont wapenen en zijn absoluut niet van plan het gezag van de Kroatische politie te accepteren. De 'president' van Krajina, Milan Babic, heeft steeds ge zegd VN-vredestroepen te zul len beschouwen als bezetters. Aanhangers van het FIS stonden gisteren bij de Kouba-moskee in Algiers oog in oog met z tie bleef uit, omdat een FIS-leider riep de gelovigen op zich te verspreiden. Ordetroepen hebben gisteren in Algiers waarschuwingsschoten afgevuurd op betogers die zich bij een moskee hadden verza meld. In een andere moskee riep een leider van het Islami tische Reddingsfront (FIS) de soldaten op geen gehoor te ge ven aan de bevelen van hun meerderen en niet te schieten op de gelovigen. Sommige buitenlandse jour nalisten maakten melding van ongeveer arrestaties. Ze om schreven de gebeurtenissen op de wekelijkse gebedsdag echter als tamelijk rustig. De twee we ken geleden geïnstaleerde voor lopige regering heeft openbare samenkomsten bij moskeeën verboden. Ze beroept zich op een wet uit 1991 die gebruik van moskeeën als politiek forum verbiedt. Veiligheidstroepen vuurden vlak voor het traditionele vrij daggebed schoten af om de me nigte die zich voor de Es Sunna Moskee in de wijk Bab El-Oued had verzameld uiteen te jagen. Bab El-Oued staat bekend als een bastion van het FIS. Na het gebed braken rond dezelfde moskee opnieuw ongeregeldhe den uit waarbij de politie enkele schoten loste. Pantserwagens voerden bij de Kouba-moskee, elders in Al giers, zo'n 200 agenten van de oproerpolitie aan, in volledig rellentenue en bewapend met waterkanonnen. Een FIS-leider' riep de gelovigen op zich te ver spreiden. Het FIS benoemde gisteren Othmane Aissani tot tijdelijk lei der. Hij volgt Abdelkader Ha- chani op, die deze week werd gearresteerd. Net als Hachani is Aissani 'voorlopig' leider, aan gezien de officiële FIS-Ieiding Abassi Madani en Ali Belhadj. al .sinds mei vorig jaar in de ge vangenis zitten. Aissani nam in oktober ook de functies van Hachani waar toen deze in de gevangenis zat. Hachani werd woensdag opge pakt omdat hij. volgens het mi nisterie van defensie, militairen aanzette tot ongehoorzaam heid. De soldaten werden in een door Hachani ondertekend pamflet opgeroepen zich van de huidige Algerijnse regering te ontdoen. Over Aissani. een bescheiden man, is weinig bekend. Hij is rond de 50, verschijnt zelden in het openbaar en lijkt op de lijn te zitten van Madani en Bel hadj, de nummer één en twee van het FIS. Piloten Airbus merkten niets Straatsburg. Niet ver van Straat sburg verloor het toestel plotse- ling snel hoogte en botste het op een berg. Bij het ongeluk kwamen 87 van de 96 inzitten - den om De Franse regering besloot gisteren een onafhankelijke pi loot op te nemen in de commis sie die een onderzoek instelt naar het ongeluk. De piloten- bond SNPL had hierom ge vraagd, om te voorkomen dat het onderzoek door Airbus kan worden gestuurd. Critici van de Airbus A-320 stellen dat teveel wordt vertrouwd op geavan ceerde computers die, zo zeg gen zij, ook tekortkomingen kunnen vertonen. De piloten van de Airbus die af gelopen maandag in de Voge zen neerstortte, hebben tijdens de vlucht niets ongewoons ge merkt. Dit blijkt uit de banden waarop alle gesprekken en al het andere geluid in de cockpit staan geregistreerd. Pierre-Hen ri Gourgeon, hoofd van de Franse dienst voor de burger luchtvaart. heeft dat gisteren meegedeeld. Gourgeon wilde niet ingaan op de mogelijke oorzaken van het ongeluk. De Airbus van de Franse binnènlandse lucht vaartmaatschappij Air Inter stortte maandagavond neer tij dens een vlucht van Lyon naar BONN DPA-/ i die komen uit landen waar aantoonbaar geen politieke vervolging (meer) be staat en mensen die om econo mische redenen naar Duitsland zijn gekomen. Volgens de nieuwe wet zullen asielzoekers in kampen worden opgevangen. De regeringspartij CDU (christendemocraten) had graag gezien dat het in de grondwet verankerde recht op asiel be perkt zou worden, maar hier voor was geen meerderheid te vinden. MOSKOU-WENDYSLOANE De Duitse regering en de oppo sitie zijn het gisteren eens ge worden over een ontwerp voor een nieuwe asielwet. De bedoe ling is asielaanvragen sneller af te wikkelen en niet-erkende -vluchtelingen sneller het land zuit te zetten. De partijen begon nen hun besprekingen onder .druk van de oplevende vreem delingenhaat in Duitsland. - Het ontwerp bekort de proce dure voor asielzoekers die wei- r.nig kans hebben erkend te wor den tot zes weken. Daarbij gaat CORRESPONDENT AP Gelokt door de blauw-witte melkkarton nen waarmee de etalage is ingericht trekt Valentina Zjoekova haar 4-jarige klein zoon melkwinkel nr. 29 binnen. Ze is ech ter een week te laat. „Hij krijgt alleen maar thee te drinken en omeletten moe ten we aanmaken met water", zegt Zjoek ova, kwaad omdat dit nu al de zoveelste melkwinkel is waar ze voor niks komt. „Ik weet niet eens meer wanneer ik voor het laatst melk heb gekocht. Melk is de laatste weken vrijwel niet meer te krijgen in Moskou, tot wanhoop van ou ders van kleine kinderen en tot ergernis van de rest van de Moskovieten, die gewend zijn jelk te gebruiken als basisingrediënt van tal van gerechte In tegenstelling tot de meeste andere le vensmiddelen is melk slechts drie keer zo duur geworden sinds op 2 januari de prij zen in Rusland werden vrijgegeven. Melk is een van de weinige produkten waarop de prijscontrole gehandhaafd bleef en dat is volgens de Ameijkaanse econoom Jeffery Sachs nu juist de oorzaak van het ontbre ken ervan in de winkels. Sachs, die de Rus sische regering adviseert bij de overschake ling op de markteconomie, vertelt dat de winkels vorige week weigerden melk af te nemen, omdat de inkoopprijs hoger was komen te liggen dan de verkoopprijs. Hij vindt dan ook dat de prijs van melk even eens moet worden vrijgegeven. Zjoekova, die in een boekwinkel werkt, doet boodschappen in het centrum van Moskou waar de winkels in vergelijking met andere delen van de stad nog goed bevoor raad zijn. In melkwinkel nr. 29 treft ze ech ter behalve een heleboel andere klanten niet veel aan. Boter en kaas zijn de enige zuivelprodukten die verkrijgbaar zijn en verder zijn er saucijzen en hot dogs te koop. maar die zijn zo duur dat bijna niemand ze neemt. „Vorige week donderdag hadden we voor het laatst melk. Toen kregen we acht con tainers van elk 120 liter binnen", zegt kas- siere Nina Valejeva. „In 25 minuten waren we uitverkocht!" In een hoek van de winkel zit een oude man al de hele dag te wachten, in de hoop dat er een nieuwe voorraad melk wordt ge leverd. Valejeva vertelt dat sommige klanten deze week dagelijks de hele dag hebben zit ten wachten. roep aangetekend bij het Israë lische hooggerechtshof. Hel militaire beroepshof meent dat er andere manieren dan deportatie zijn om te voor komen dat Joudeh de veiligheid in gevaar zou brengen. Eén van die manieren is administratieve detentie, het vasthouden van mensen zonder proces. Door gaans geldt die maatregeel voor zes maanden. Joudeh zat echter al zes maanden vast toen de mi litaire autoriteiten zijn uitwij zing gelastten, aldus de radio. Het militaire hof van beroep in Israël heeft gisteren de uitwij zing van de Palestijn lyad Jou deh herroepen. Joudeh blijft nu zonder vorm van proces in de gevangenis, zo meldde de Israë lische radio gisteren. Israël besloot eind vorig jaar twaalf Palestijnen uit de door Is raël bezette gebieden uit te wij zen, na de moord op een joodse kolonist. Joudeh ging met suc ces in beroep bij het militaire hof. De andere elf hebben be- Bij een treinongeluk op het station van Lehrte, een voorstad van Hannover, zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen, onder wie een machinist. Zeker 37 passagiers raakten gewond. De treinen, afkom stig uit Hannover en Hildesheim, botsten in dichte mist frontaal op elkaar. foto dpa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7