Binnenland Plan VVD-fractie: Meer banen en minder inflatie KLM haalt onjuistheden over joden uit handboek Fraude met uitkering blijkt mee te vallen Onderdelen van Eurabic al in Libië Wallage wil af van opstel Bedrijven niet actief voor allochtonen 'Waardeloze belofte van Tsjechoslowaken' Zaterdag 25januan1992 Redactie: 023-150225 ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART chef) PATRICK VAN DEN H FRANS VISSER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Overvallers kazerne bekennen Twee 19-jarige Amsterdammers hebben bekend dat zij vorig jaar oktober een overval hebben gepleegd op de Kromhoutkazeme in Utrecht. Bij de overval werden twee dienstplichtige wachtlo- pers onder bedreiging met een vuurwapen gedwongen hun Uzi- pistoolmitrailleurs af te geven. Een van de verdachten werd vo rig jaar november al aangehouden na een overval op een post kantoor in het Noordbrabantse Bavel. Hij was in het bezit van een van de gestolen Uzi's. Het onderzoek leidde vervolgens naar een dienstplichtig soldaat die daarop eveneens werd gearres teerd. De soldaat was enige tijd gelegerd in de Kromhoutkazer- Tarieven dure 06-nummers melden PTT Telecom gaat exploitanten van nieuwe, duurdere 06-koop- nummers verplichten aan het begin van elk gesprek het ge sprekstarief te vermelden. Er komen bovendien speciale 06- nummers voor gebruik in radio- en televisieprogramma's, waar in korte tijd een groot aantal gesprekken kan worden verwacht. Het gaat bij het vermelden van de tarieven om de 06-nummers waarvoor met ingang van 1 februari tarieven van 75 cent en een gulden per minuut gaan gelden. Deze nieuwe groepen 06-koop- nummers komen naast de bestaande 06-koopnummers van 50 cent per minuut. Houdt een exploitant zich niet aan de verplich ting het juiste tarief te vermelden, dan kan PTT Telecom deze nummers afsluiten. Verbod op verkoop Glifanan Pijnstillers die glafenine bevatten, waaronder Glifanan, mogen met onmiddellijke ingang niet meer worden verkocht. Het Colle ge ter beoordeling van geneesmiddelen heeft dit gisteren mee gedeeld na afloop van een hoorzitting met de betrokken bedrij ven. Een groot onderzoek heeft uitgewezen dat ernstige overge voeligheidsreacties bij glafenine dertig keer zo vaak voorkomen als bij andere pijnstillers. In België zijn als gevolg daarvan twee mensen overleden. Aantjes is weer lid van CDA Oud-fractievoorzitter Aantjes van het CDA in de Tweede Kamer is weer gewoon lid van het CDA. Hij heeft zijn achterstallige con tributie betaald. Het landelijk CDA-bestuur heeft dit meege deeld. Aantjes had geweigerd zijn contributie te betalen omdat het landelijk CDA-bureau zijn onkosten niet had vergoed voor een reis die hij enige jaren geleden namens de buitenlandcom missie van het CDA had gemaakt naar Rome. Voor de penning meester van de afdeling Utrecht was dat refden om Aantjes mee te delen dat hij was geschrapt als lid. Onderzoek vernieling treinstellen Het gerechtshof in Leeuwarden heeft op verzoek van het minis terie van justitie een onderzoek ingesteld naar de ongeregeldhe den die FC-Groningen-supporters afgelopen zondag veroor zaakten in Zwolle. Ongeveer 120 supporters veroorzaakten over last en vernielden een treinstel, zonder dat de politie arrestaties verrichtte. Het onderzoek vloeit voort uit kamervragen die naar aanleiding van dit incident aan de minister van justitie zijn ge steld. Een vraag was ondermeer om de gang van zaken van die bewuste dag weer te geven. De KLM betuigt haar „oprechte spijt" aan alle joden die zich door het handboek voor cabine personeel 'Culturen aan boord' gekwetst en geschokt voelen. In de binnenkort te verschijnen tweede druk van het handboek zal een gecorrigeerde versie van het hoofdstuk over Israël en de joden worden opgenomen. Dat schrijft de luchtvaartmaat schappij in een brief aan de joodse gemeenschap. „Tot onze spijt is ons recent gebleken dat het hoofdstuk over Israël en de joden feitelijke on juistheden bevat", aldus de KLM. Hoewel bij het schrijven gebruik is gemaakt van weten schappelijke literatuur en van informatie van joodse perso neelsleden van de KLM, wordt op onderdelen onjuiste uitleg gegeven over de joodse gods dienst en de achtergronden van bepaalde rituele handelingen, erkent de KLM. Over de inhoud van het ge wraakte hoofdstuk heeft de KLM inmiddels gesprekken ge voerd met vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in Nederland. Het hoofdstuk wordt gecorri geerd in nauwe samenwerking met de Amsterdamse rabbijn L.B. van de Kamp, die vorige week eiste dat de KLM de pas sages over orthodoxe joden on middellijk zou corrigeren. Van de Kamp is tevreden over de re actie van de KLM en beschouwt de zaak als afgedaan. In reactie op een artikel in het Nieuw Israëlietisch Vyeekblad over het handboek liet de KLM vorige week nog weten niets te voelen voor intrekking van het boek. Volgens een woordvoer der lichtte het boek „op een ui terst afgewogen en nette ma nier" het cabinepersoneel voor over de gebruiken van volkeren in de wereld. VJ HAAG Niet meer dan 12.000 k 16.000 personen met een bijstandsuit kering wegens (langdurige) werkloosheid (rww) frauderen. Zij staan ten onrechte niet inge schreven bij de arbeidsbureaus. Dat blijkt uit een gisteren ver schenen onderzoek dat is ver richt in opdracht van het minis terie van sociale zaken. De uitkomsten logenstraffen de CBS-onderzoeken (deels op basis van steekproeven), die in 1990 tot 86.000 personen kwa men die niet via de arbeidsbu reaus naar werk zóchten, terwijl zij daartoe met hun rww-uitke- ring wel waren verplicht. Het onderzoek had plaats in zes grote gemeenten. Van de mensen met een uitkering jon ger dan 57,5 jaar (daarboven vervalt de inschrijfplicht) vol doet 87,8 procent aan dè ver- DEN HAAG/HOOFDDORP GPD De Duitse douane heeft slechts een deel onderschept van de la ding optische laserapparatuur voor Libië. Onderdelen van de ze instrumenten, geleverd door de firma Eurabic in Hoofddorp, zijn wel in Libië aangekomen. Dat is door de Libische op drachtgever, Central Repair Shop, bevestigd, zo heeft de ad vocaat van Eurabic, mr. L. Heu- kels, gisteren laten weten. De goederen stonden vermeld op twee verschillende vrachtbrie ven. Volgens Heukels wordt de in Frankfurt tegengehouden ap paratuur teruggestuurd naar Eurabic. De order ter waarde van 200.000 dollar bestond uit geavanceerde Amerikaanse meetinstrumenten, waaronder laserapparatuur. Volgens de Economische Controle Dienst (ECD) ging het niet om spullen met een mogelijke militaire toe passing. De Duitse douane resieren. heeft op verzoek van het minis terie van buitenlandse zaken in maand wei tóle^gehouTen6 Liberalen vinden kabinet te passief Volgens de Duitse instanties ging het om apparatuur die kan worden gebruikt voor nucleaire doeleinden. „Wat is doorgezon den naar Libië waren onder an dere twee kleine lasers en een heleboel kleine artikelen", aldus Heukels. Volgens Heukels wordt de in Duitsland tegengehouden De ECD heeft eind november vorig jaar de douane-autoriteiten in de Verenigde Staten geïnfor meerd over de laser-appara- tuur. Volgens een woordvoerder van het ministerie van econo mische zaken is het „niet onge bruikelijk" dat in dit soort ge vallen contact wordt opgeno men met het land van her komst. MINISTER BUKMAN van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft besloten het hoofdkantoor van de Algemene Inspectiedienst (AID) voorlopig te hand haven in Kerkrade Verdachten kunstroof gearresteerd nijmegen gpd Deze haarloze Russische hond protesteerde gisteren met zijn baas tegen de maatregelen beperken. Vooral de door de gemeente aangestelde hondenwachter die erop moet toezien dat het aanlijngebod wordt nageleefd en of de uitwerp selen van de honden wel worden opgeruimd, was r tientallen hondenbezitters een reden de gemeente Leidschendam c ilijngebod wordt na het gemeentehuis v Jtf de hondenoverlast te Meer banen en minder inflatie. Dat is de kern van een tien puntenplan dat de WD-fractie in de Tweede Kamer gisteren heeft gepresenteerd. Volgens de liberalen rea- - geert het kabinet veel te passief bij een weer stijgende »kenng gezondhe,dsZorg werkloosheid en zijn ingrepen nu nodig. De politie heeft drie r Nijmegen aangehouden die worden verdacht van het stelen van kunstschatten uit de Sint Stevenskerk eind vorig jaar. Twee verdachten hebben be kend bij de kunstroof betrokken te zijn geweest. In de nacht van 30 op 31 de cember werden uit de kerk veertig religieuze kunstschatten geroofd, onder meer vazen, kel ken, doopschalen, kandelaars, hostieschalen en wijnkannen. De voorwerpen vertegenwoor digen grote kunsthistorische waarde. De mannen kwamen binnen door via de regenpijp tegen de kerk op te klauteren. In een uitbouw werd vervolgens een glas-in-lood raam gefor ceerd. Met behulp van een tele foonkabel hebben ze zich ver volgens aan de binnenzijde naar beneden laten zakken. Die kabel is voor het rechercheteam van de politie een belangrijke aanwijzing geweest. Onderzoek wees uit dat er overeenkomsten waren met meters kabel die tussen 24 en 29 december van het vorig jaar zijn ontvreemd van een be drijfsterrein. In die zaak be schikte de politie over aanwij zingen als gevolg waarvan een 26-jarige Nijmegenaar op 14 ja nuari kon worden aangehou den. Bij huiszoeking werden meters soortgelijke kabel aange troffen. Het spoor leidde vervol gens naar de twee andere ver dachten. Trein tegen auto: 3 doden Drie gisteravond in de gemeente Weststellingwerf om het leven gekomen, toen de auto waarin ze zaten in botsing kwam met trein op een spoorwegover gang die met knipperlichten was beveiligd. De slachtoffers zijn een 38-jarige man uit Wol- vega en zijn twee zoontjes van 5 en 6 jaar. Ze waren op slag dood. Uit onderzoek is gebleken dat de knipperlichten en het belsignaal op de overgang goed hebben gefunctioneerd. De po litie weet niet waarom de man de overgang is opgereden. De echtgenote van de man, die sa men met een kind in een auto achter haar echtgenoot reed, heeft het ongeluk zien gebeu- Man schiet per ongeluk op benedenburen Om de inflatie terug te dringen moet het hoge btw-tarief met 0,5 procent omlaag. Bovendien mogen de huren dit jaar niet met 5,5 procent stijgen maar met 4,5 procent. De aangekon digde verhoging van de belas- Wolvega zijn tingtoeslag voor eigenaar-bewo ners van huizen (het huurwaar deforfait) met 0,4 procent mag niet doorgaan. Met deze maatregelen zal de inflatie een half procent lager uitkomen dan de voorziene 3,25 procent. Dat betekent tegelijk dat de koopkracht van iedereen met een half procent toeneemt men. Met ingang van 1993 mo gen dan ook geen nieuwe stap pen op weg naar een basisver zekering g den gezet. Als extra aanzet om de lonen te matigen en ook verschillen in beloning te vergroten moet er een fiscale winstdelingsregeling komen waarbij iedere werkne mer per jaar maximaal 2000 gulden belastingvrij kan krijgen. De positie van nieuwkomers op de arbeidsmarkt kan worden verbeterd. Het wettelijk mini mumloon moet daarom met 30 procent omlaag. Tegelijk zal het werken in deeltijd tegen mini mumloon moeten worden ge stimuleerd. Dat kan als een loonkostensubsidie wordt geba seerd op het maandloon en niet moet verdere aantasting op het uurloon, koopkracht door het plan- De vut-leeftijd bij de over heidssector moet omhoog van 60 naar 61 jaar als eerste stap Het kabinet gaat uit van koop- krachtbehoud. Om meer banen te scheppen, is verdere loonmatiging nodig. Cao's met een loonstijging van meer dan 3 procent mogen niet meer algemeen verbindend worden verklaard. De koppeling tussen lonen en uitkeringen moet vervallen. Dat recept werkte in de tachtiger jaren ook om honderdduizenden banen extra te scheppen, aldus de WD. Om loonmatiging te stimule- Simons (de stelselwijziging ge zondheidszorg) worden voorko op weg naar afschaffing van de vut en invoering van een flexi bele pensionering. Zo blijven meer mensen aan het werk. Autorijden mag Door het verkopen van 500 mil joen gulden aan staatsaandelen moeten extra middelen vrijko men om verkeers- en vervoers- projecten mee te bekostigen. Dat levert extra banen op. In WD-kring wordt gesteld dat het plan financieel rond loopt. Tegenover kosten voor de overheid wegens een lagere btw, huren, huurwaardeforfait en winstdelingsregeling staan baten door het schrappen van de koppeling, lager minimum loon en het verdwijnen van de vut. Bovendien komen meer mensen aan het werk (minder uitkeringen, meer belastingen en premies) en zijn er besparin gen door een lagere inflatie. op Schiermonnikoog Bewoners en bedrijven op Schiermonnikoog mogen voor lopig toch blijven autorijden. De Raad van State heeft dit gisteren bepaald. De AROB-rechter maakte in die uitspraak tevens maatregelen van de gemeente ongedaan tegen verkeersonvei- lig rijgedrag. De gemeente had de maximum-snelheid buiten de bebouwde kom verlaagd van 80 naar 60 kilometer per uur en een inhaalverbod ingesteld. De gemeente had verzuimd nieuwe ontheffingen te verlenen. plichting om zich te laten in schrijven. Van de 12,2 procent die niet staat ingeschreven, heeft 5 pro cent een vrijstelling van de in schrijfplicht van de sociale dienst. Nog eens 2,9 procent heeft een, door de sociale dienst veelal gedoogde, aanwijsbare medische of sociale reden die werken onmogelijk maakt. Slechts 4,3 procent staat ten on rechte niet ingeschreven. Staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken) is niettemin van plan de rijksconsulenten sociale zekerheid scherper op aeze ge vallen te laten letten. Ze over weegt ook het sofi-nummer bij de arbeidsbureaus in te voeren om inzicht te krijgen in de rela tie tussen het aantal mensen met een uitkering en het aantal i dat bij het arbeidsbu- j staat ingeschreven. Een 21-jarige Rotterdammer heeft gisteravond zijn beneden buren de stuipen op het lijf ge jaagd, doordat het pistool dat hij aan het schoonmaken was, plotseling afging. De afgevuurde kogel ging dwars door de vloer van zijn woning aan de Stad- houdersweg en raakte een ver dieping lager een lege fles die daar op tafel stond. De fles explodeerde, waarna de kogel in de tafel bleef steken. De benedenburen, een 80-jarige vrouw en haar 26-jarige zoon, bleven ongedeerd. De politie heeft de Rotterdammer aange houden wegens verboden wa penbezit. den haaggpd anp de (CVEN). A. Braet. DPI haag gpd-anpJn concep|_at|vje8 van Wallage, dat half februari wordt voorgelegd aan de Onderwijs raad, staat ook dat scholieren in het voortgezet onderwijs met ingang van het schooljaar 1993/1994 bij hun eindexamen geschiedenis nadrukkelijker dan nu aan de tand worden gevoeld over de vaderlandse geschiede- Het opstel verdwijnt vanaf 1995 bij het centraal eindexamen Ne derlands in het voortgezet on derwijs. Daarvoor in de plaats komt een scriptie-achtige op dracht. Staatssecretaris Wallage (onderwijs) doet deze aanbeve ling in een brief aan de voorzit ter van de Commissie Vernieu wing Eindexamenprogramma's Nederlandse Taal en Letterkun- Als gevolg van de gladheid is gisteren een 69-jarige inwoner van Dronten om het leven gekomen. Het slacht offer viel op de dijk Enkhuizen-Lelystad toen een personenauto en een vrachtauto frontaal op elkaar botsten. Door een ander ongeval in de kop van Noord-Holland zijn drie mensen gewond geraakt. In een bocht van de AC de Graafweg onder Wognum botsten hun drie voertuigen op elkaar. Het drietal is overgebracht naar het Westfries Gasthuis in Hoorn. *fotoanp UTRECHT „Het aantal bedrijven en instellingen dat zich actief inspant voor de bevordering van de werkgelegenheid van minderheden is gering. Slechts drie procent van alle onder zochte bedrijven spant zich actief in bij de werving en selectie, de voorlichting, scho ling en begeleiding of het treffen van spe ciale voorzieningen." Dat staat in een uitgelekte concept-evalu atie van de Loontechnische Dienst (LTD) over het eerste jaar van het zogenoemde Stichtingsakkoord dat werkgevers en werk- binnen de Stichting van de Arbeid hebben gesloten. In dit akkoord van no vember 1990 is afgesproken binnen vijfjaar 60.000 allochtonen extra aan een baan te helpen. Maar: „Slechts een gering aantal bedrijven en instellingen heeft reeds uitvoe ring gegeven aan de maatregelen die in het Stichtingsakkoord zijn voorgesteld", meldt (iet rapport. Volgens een woordvoerder van Sociale Zaken, opdrachtgever tot het onderzoek, zal er tussen nu en 4 februari - als minister De Vries met de sociale partners over het ak koord praat - hoogstwaarschijnlijk geen nieuwe versie van de inventarisatie volgen. Een reactie op de inhoud kon hij nog niet geven. Het Nederlands Centrum Buitenlanders liet in een reactie weten dat het nu hoog tijd is voor de door hem bepleite wettelijke dwangmaatregelen. De werkgeversorgani satie NCW acht het daarvoor „nog veel te vroeg". Een woordvoerster van de FNV zei dat de cijfers van de LTV aangeven dat de werkgevers zelf niet zo hard lopen. De Loontechnische Dienst deed een re presentatief onderzoek in 1.426 bedrijven en instellingen. Slechts vijf bedrijven 1 pro cent) hebben een werkgelegenheidsproject speciaal voor allochtonen. Justitie over terugkeer Vietnamezen: daarover van de Tsjechoslowa- den haag gpd ken al een reactie moeten heb ben gehad, maar dat is nog niet gebeurd". Ook vluchtelingenorganisa ties zijn niet onder de indruk van de belofte die Dienstbier in Washington deed tegenover mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken. Terugkeer op korte termijn van de 400 van Tsjecho-Slowakije naar Neder land gevluchte Vietnamezen lijkt dan ook uitgesloten. Vol gens voorzitter Hang van de Stichting Vietnamezen in Ne derland moet eerst aan aanvul lende voorwaarden op het ge bied van bijvoorbeeld huisves ting worden voldaan. Bereidheid tot terugkeer is er volgens Hang alleen als de Tsjechoslowaakse regering de naar Nederland gevluchte Viet namezen een verblijfsvergun ning geeft en zowel voor huis vesting als voor werk kan wor den gezorgd. Woordvoerder Heerkens van Vluchtelingen werk Nederland voegt daaraan toe, dat per aanvraag zorgvuldig moet worden bekeken wat de betrokkene in Tsjecho-Slowa kije heeft gedaan en waan asiel is gevraagd. „De acties v de Vietnamezen getuigen grote angst", zegt Heerkens. De belofte van de Tsjechoslo- waakse minister van buiten landse zaken Jiri Dienstbier dat de in Nederland verblijvende Vietnamezen vrijwillig mogen terugkeren, heeft voor Justitie in Nederland geen enkele waarde. „Ze willen namelijk niet vrijwil lig terug naar Tsjecho-Slowa kije, dus we hebben er niets aan," aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. Volgens de woordvoerder be vat de toezegging van Dienst bier niets nieuws. „Dit is ons ir een gesprek met de Tsjechoslo waken al eerder aangeboden Het probleem is echter dat 24 mensen moeten worden ge dwongen om terug te gaan naar Tsjecho-Slowakije. We zouden OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR 02510-11727

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3