'Zelfs Boeddha kan Mongolië niet helpen' 1T% -ZAT tRDAGS ATERDAG 25 JANUAR11992 BIJVOEGSEL Vice-premier Gan- bold: „Het is iemands eigen probleem als hij niet in staat is ei gendommen te ver garen." foro" Ver weg in Azië, ingeklemd tussen de voormalige Sovjetunie en China, probeert een land verwoed op eigen benen te staan. Met slechts twee miljoen inwoners en zo groot als West-Europa moet Mongolië zich zien te ontworstelen aan een koloniaal, communistisch verleden. Het is een rijk land met een schat aan mineralen. Maar de bevolking leeft in armoede. Industrie moet nog volledig worden opgebouwd. Momenteel is er gebrek aan alles, zelfs de voorraden zijn op. Een reportage uit een vergeten ontwikkelingsland. Wegvallen communistische steun werpt Mongolen volledig op zichzelf terug YVONNE VAN DER HEIJDEN i e portier van hotel 'Ulaanbaa- I B tar in de gelijknamige Mongoolse hoofdstad komt na vijf uur 's middags handen te kort om de dronkaards buiten de deur te houden. Af en toe ontsnapt er een aan zijn aandacht. De ge lukkige ploft neer op een van de banken in de warme lobby en brengt er enkele uren sla pend door, even verlost van de vrieskou bui- Alcoholisme is een groot probleem in Mongolië. „Ulaanbaatar is vol gevaren als het donker is. Vrouwen moeten na acht uur niet alleen de straat op gaan", luidt de waarschuwing, inderdaad vallen Mongoliërs bui tenlanders lastig, maar niet al leen 's avonds. De hele dag door klampen ze je aan, zelfs aan de deur van de hotelkamer. Zonder agressie overigens. Ze azen op buitenlanders met Amerikaanse dollars op zak en verontschuldi gen zich meestal als opgeld wis selen eenneevolgt. Massaal overmatig drankge bruik is niet nieuw in dit land, evenmin als het grote aantal echtscheidingen. Het is de erfe nis van zeventig jaar corrynunis- me. De ontwikkelingen in de Mongoolse samenleving laten hetzelfde beeld zien als in de voormalige Oostbloklanden. De problemen nemen in een snel tempo toe en de crimina liteit stijgt. Crisis In de hoofdstad Ulaanbaatar beheerst de economische crisis het dagelijks leven, 's Morgens om vijf uur in de bittere kou van twintig graden onder nul vormt zich een rij mensen die melk willen kopen. Elke dag staan lange rijen in de levensmiddelenwin kels waar de planken steeds leger worden. Meel, suiker, rijst, boter, wodka en zeep zijn op de bon. Eieren en verse groenten zijn he lemaal niet verkrijgbaar. Zelfs het vlees is gerantsoeneerd voor de 600.000 inwoners van de hoofdstad. Dat is te kenend voor de ernst van de situatie in een land waar 25 miljoen koeien, schapen en paarden rondlopen. Er is vlees genoeg maar het ontbreekt aan middelen om het van het platteland naar de stad te brengen. Door ge brek aan benzine en reserveonderdelen staan de meeste vrachtwagens stil. Daar komt' nog bij dat de veeboeren hun beesten niet meer willen slachten. Omdat de overheid de prijzen heeft vrijgegeven zijn de kosten hoger geworden dan de opbrengst. Toch is deze winter niet de honger de groot ste bedreiging-voor de Mongoliërs, maar de kou. De voorraad steenkool om de elektrici teitscentrales gaande te houden, raakt op en geen stroom betekent in Ulaanbaatar ook geen verwarming. Nu al is er bijna dagelijks enige uren geen elektriciteit. Mongolië is zo groot als West-Europa, maar wordt bevolkt door slechts twee mil joen mensen die van oudsher een nomaden bestaan leiden. Een derde van de bevolking woont in de hoofdstad. Het land is de afgelo pen zeventig jaar strak communistisch gere geerd. volledig geïsoleerd van het Westen. Vorig jaar maart werd de communistische re- Mongolië wordt bevolkt door zo'n twee miljoen mensen die van oudsher een nomadenbestaan leiden. De Mongoliërs zijn de cowboys van Azië. Wilde paarden worden met lasso's gevangen. FOTO ABC gering gedwongen af te treden. Sinds die po litieke omwenteling probeert het land pijlsnel democratisch te worden en een vrijemarkt economie in te voeren, maar stuit daarbij op grote problemen. Satelliet Het meest opvallend is het tekort aan levens middelen, warme kleding, medicijnen en brandstof. Verder is er sprake van geldont waarding en oplopende werkloosheid, alco holisme en toenemende kindersterfte. Het ontbreken van wegen, spoorlijnen en be hoorlijke telefoonverbindingen maken de op bouw van een moderne democratische staat tot een zware opgave. „Zonder hulp uit het Westen kunnen we het niet klaren", zegt de eerste vice-premier Ganbold (35). Hij is één van de stuwende krachten achter de hervormingen. Net als veel anderen neemt hij uitgebreid de tijd om de huidige problemen en de plannen voor de toekomst toe te lichten. Een noodzakelijke opstelling, want Mongolië is een vergeten ontwikkelingsland. In het begin van de jaren twintig hadden de Mongoliërs geen keuze. In hun strijd om onder het Chinese juk uit te komen, lóegen ze steun van de Sovjetunie. Na de 'bevrijding' beta&lden de Mongoolse onafhankelijheids- strijders' de prijs: gehoorzaamheid aan het Sovjetregime. Mongolië viel al snel ten prooi aan de machtshonger van met name Stalin, Staatseigendom wordt in ijltempo aan burgers overgedragen die alle communistische satellietstaten ge bruikte voor zijn doeleinden. Mongolië moest vlees, huiden, wol en mi neralen leveren. Alle andere produkten van lucifers en groenten tot machines en bier mochten niet worden geproduceerd en moesten worden ingevoerd. Het plotseling wegvallen van de steun van de Sovjetunie heeft de Mongoliërs onvoorbereid op zichzelf teruggeworpen. Begin vorig jaar eiste Moskou voor handel en dienstverlening betaling in harde valuta. Voor die tijd werd gehandeld met gesloten beurzen. De Sovjetunie leverde bij wijze van spreken landbouwdeskundigen in mineralen. De 50.000 Sovjetdeskundigen die in alle sectoren van de Mongoolse samenle ving sleutelposities innamen, zijn in de loop van het afgelopen jaar naar huis gestuurd. Mongolië kon hun diensten niet langer beta len. Gevolg is een vergaande ontwrichting van het maatschappelijk leven. Radicaal De huidige economische crisis versterkt de sociale crisis. De schattingen van het aantal werk lozen lopen uiteen van 50.000 tot 100.000 op een arbeidslegioen van 600.000. Op dit moment is niemand zeker van zijn baan, die in het communistische stelsel voor het leven gegarandeerd was. Iedereen loopt de kans om mor gen op straat te staan. Bedrijven moeten de produktie staken door gebrek aan materiaal of omdat de verliezen te groot zijn. „Voor veel mensen in Mongolië is het leven in een democratische maatschappij heel moeilijk. Tij dens de dictatuur was iedereen arm. maar het deed er niet toe of je werkte of niet. Je kreeg altijd geld van de overheid. Nu zijn we vrij, maar wie geld wil hebben moet werken. Velen willen weer te rug naar het oude systeem. Maar dat is na tuurlijk onmogelijk", verwoordt biotechno- loog B. Batbayer (36) de gevoelens in zijn land. Hij is de voorzitter van de Mongoolse Soci aal-democratische Partij die de kleinste frac tie vormt in het parlement. Volgens Batbayar is een mentaliteitsverandering de enige red ding voor zijn land. De Mongoliërs moeten zelfstandig leren denken en verantwoorde lijkheid willen dragen. „Dat is een lang maar noodzakelijk proces. Als we van Mongolië een democratisch en welvarend land willen maken, zullen we de economie moeten stu ren volgens de regels van de vrije markt." De Mongoliërs trekken er zelf hard aan om een nieuwe maatschappij op poten te krij gen. In een jaar tijd zijn tientallen wetten af gekondigd, zoals een belastingwet, een ar beidswet en een bankwet. De Mongoolse regering heeft gekozen een superkorte weg naar een vrijemarkteco nomie: een radicale overdracht van staatsei gendom in handen van de burgers. De priva tisering moet eind volgend jaar zijn afgerond. Het is een schoktherapie voor een economie die volledig aan de grond zit. Het meest di recte gevolg voor de man en vrouw in de straat is een verlaging van de levensstan daard. Want de prijzen stijgen en het geld wordt steeds minder waard. Aandelen De regering heeft een groots plan bedacht om de boedel met uitzondering van onder meer defensie en gezohdheidszorg te ver delen. Iedere burger heeft een coupon gehad ter waarde van tienduizend tugrik (de Mongoolse munt) die hij kan gebruiken om op veilingen machines, auto's, vee en kleine bedrijven en winkels te kopen. De achthon- Op het platteland lopen 25 miljoen koeien, schapen en paarden rond. Vlees genoeg dus, r aan middelen om het van het platteland naar de stad te brengen. derd grote ondernemingen in het land (waar van de helft bankroet is) worden omgezet in naamloze vennootschappen. De helft van het geld mag alleen maar worden gebruikt voor de aankoop van aandelen in deze bedrijven. „Noem mij een ander land in de wereld waar iedereen aandelen kan kopen", jubelt voorzitter Zorjargal van de aandelenbeurs in oprichting. De 27-jarige econoom heeft de leiding van het privatiseringsprogramma. Hij gelooft heilig in een extreme vorm van kapi talisme. Geen beperkende regels, iedereen is zelf verantwoordelijk voor winst of verlies. Het is je eigen schuld als je niet in staat bent te delen in de welvaart, is zijn opvatting. Zoljargal heeft de afgelopen maanden met Amerikaanse hulp driehonderd Mon goliërs ingewijd in de geheimen van de fi nanciële markt. Daarmee is de basis gelegd voor een nieuwe elite in Mongolië. Om te be ginnen kunnen deze deskundigen hun eigen coupons in gezonde ondernemingen beleg gen. Zij zullen hun neus niet stoten aan be drijven die geen toekomst hebben. Hoe kan een veefokker op de graslanden duizend kilometer verwijderd van het finan ciële hart van Mongolië ooit bepalen waarin hij het beste zijn geld kan steken? luist, door te rade te gaan bij de deskundigen, die dus een grote macht krijgen. Een positie die nog wordt versterkt doordat de meeste burgers niets begrijpen van de privatisering. Zij zijn ook niet opgegroeid met de ge dachte dat één persoon eigenaar kan zijn van een fabriek of een vrachtauto. „We geven iedereen gelijke kan sen maar uiteindelijk is het aan ieder individu of hij die kans grijpt. De mensen die weten hoe je zaken moet doen, zijn natuur lijk het beste af. En terecht", stelt Zorjargal. Hij zit daarmee op de zelfde lijn als vice-premier Gan bold die zegt: „Het is iemands ei gen probleem als hij niet in staat is eigendommen te vergaren" Jong Er zijn enkele lichtpuntjes. In te genstelling tot andere ontwikke lingslanden kent Mongolië naast een goede gezondheids zorg en een hoog opleidingsni- behoorlijke sociale voor zieningen. Het kwart van de twee miljoen Mongoliërs die onder het bestaansminimum leven, had het slechtgj* kunnen treffen. Mongolië heeft nóg een geluk: de bevolking is jong. De helft van de Mongoliërs is jonger dan 18 jaar en driekwart niet ouder dan 35. Zij kunnen zich nog gemakkelijk een vechtersmentaliteit eigen majeen om met voldoening in een kapitalistische maatschappij te kunnen leven. Velen geven echter de voorkeur aan een bestaan als werkloze en denken door handel op de zwar te markt gemakkelijk een fortuin te kunnen vergaren. Winsten worden voornamelijk omgezet in Mongoolse wodka. Vice-premier Ganbold benadrukt dan ook: „We hebben geen tijd te verlie zen. De hervormingen moeten zo snel mogelijk worden doorge voerd, zodat we banen kunnen scheppen en de jonge mensen die van school komen een zinva) bestaan kunnen bieden." Er is nog een andere, meer prag; matische, reden voor Ganbold eo de zijnen om haast te maken. Dé sociale onrust neemt snel toe. Stakingen zijn aan de orde van de dag. Doktoren leggen het itbreekt werk neer omdat in de zieken- foto abc huizen zelfs de basismedicijnet en de meest simpele instrumen# ten ontbreken. Buschauffeur! weigeren dienst omdat de banden van d« bussen geen profiel meer hebben en het le vensgevaarlijk is om in de besneeuwde stra ten te rijden. Op massabijeenkomsten krijgt de regering het verwijt dat de huidige ellende wrordt ver oorzaakt door de hervormingen. Onzin, zegt Ganbold, het is een gevolg van jarenlang communistisch wanbeheer. Elke regering van welke samenstelling ook zal te maken krijgen met de negatieve gevolgen van het sa neren van deze erfenis. „Zelfs Boeddha als premier van Mongolië zou geen oplossing bieden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39