Sport Anderhalf miljoen voor één minuutje reclame Voorlopige oplossing in zaak van Sabau tegen Feyenoord Beijing komt met grootse plannen OS Van Gobbel: vier duels Zaterdag 25 januari 1992 Redactie: 071-161400 A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB V L DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT SPORT OP TV 0 Sportnet: NBA basketba 11.00-11.30 Sportnet: Paardesport vi 1?00-U18.00SEUR001Saturday alive- n nal IAAF Raymond D itKomgsee). 12 00-12 30 Sportnet: World sports spe- 12.25-17.55 Ned 3: Studio sport-. EK gen en Schaatsen (I 12.30-14.00 Sportnet: NBA basketball: 13.15-18.05 BBC 1- Grandstand: rugby league Challenge Cup), Natwest basketball paarden koersei 14.00-15.0C spelen 1992, 15,00-16.00 Sportnet: .00 Sportnet: Olympische V\ Super: Sport. 15 50-16 00 Super- Supersports news 16.00-17.00 Sportnet. Schaatsen: EK Sprint, le dag. 17.00-17.30 Sportnet: Formule 1 GPfi Car Wars. 17.10-18.05 Did 2: Sport extra: met Et kunstrijden op de schaats: kür voor vrou 17.30-19.30 Sportnet: Voetbal: Africar Nations Cup. 17.55-18.02 Did 1: Sportschau-Tele- 180019 30 EURO Sk ën om de Wer< 5^07-19.00 Did 1: Sportschau. 18.33-18.58 Ned 1: Sportpanorama. 19 30-20 00 BRT 1 Sport. 19.30-20.30 Sportnet: Powersports int 19 30-20 30 EURO Motorsport. 22.00-23.00 Sportnet: Voett Nations Cup. "21.50-22.10 BBC 1: Sport. 22 15-22 45 Ned 3 Studio Sport 22.15-23.35 Did 2: Das aktuelle Sport Stu- L: Sport op Zaterdag. ;ei - sportprogramma. 0 Super-. Hang loose: a nma 23 00-00 00 Sportnet. EK Rodelen. 00.00-01.00 Sportnet: De v >f the day: up. ïg naar Albert- 03 00-05 00 Sportnet: NHL IJshockey: 06.00-0.7.30 Sportnet: Boksen. ZONDAG 07.30-08.00 Sportnet: Pilote: Belgisch auto- en motorsportmagazine. -10.00 EURO: Transworld sport. -11.00 Sportnet: EC Basketball: C (slalom vt ÏQ.Op-19.00 EURO: Sunday ën om de Wereldbeker vanuit Wengen en Supei tiek meeting vanuit Lièvin en 11.00-12.00 Sportnet: Voett Nations Cup, verslag van de v 14 00-15 00 Sportnet: BRT 1: Sportmiddag, et: WICB Baskei Studio sport: 1 kampioenschappen, f World Cup skiën in W- sprint voor vrouwen e (Open Australische kampioenschappen, fi nale mannen enkelspel, samenvatting), ski- (Super G voor vrou- en (samenvatting vanuit Oberts- j indoor voetbalkampioenschap- 7.00 Sportnet': Schaatsen: EK ie Sport-Reportage-, met o.a. handbal (bundes!igawedstri|den), EK bobsleeën vanuit Königssee en paarde- rennen (Prix d'Amerique vanuit Parijs). 18.00-19 00 BBC 2: Rugby special 18.10-18.40 Did 1: Sportscha. 19 00-19 35 BBC 2: Ski sunday: magazi- 19 00-20 00 Did 3: Sport im Westen. 19 00-20 30 Sportnet: Basketball: Duitse Liga, live verslag van TSV Bayer'04 Lever- kusen-Steinër Bayreuth. 19 30-19 45 BRT 1: Sport 19 30-20-30 EURO: Bobsleeën: EK Twee mans vanuit Königssee, herh. en live. 19 45-20 30 BRT 1: Sportweekend. 19 50-19 58 Did 1- Sportschau-Tele- 19 55-20 45 RTL 4: Match: met Engels, Italiaans en Spaans competitievoetbal. 20 30-21 00 Sportnet-. Wintersportnieuws Olympische Spelen, IJsdansen en paarrij- Pa- 21 00-21 30 Sportnet: VS Pro skiën voor 0 Sportnet: NHRA Dragracen d 2: Sport am Sonntag. 3 30 EURO.- EK Kunstrijden op di 0 Sportnet: World sports si Heel Amerika morgen in ban van Super Bowl De uitspraak werd ooit eens gedaan ten tijde van de kou de oorlog. En hoewel de muur tussen Oost en West intus sen is neergehaald vatte nog niemand, daarvoor of daar na, het belang van de Super Bowl zo kernachtig samen. „Wie Amerika wil veroveren, moet op Super Bowl Sun day het land binnenvallen", luidde de stelling. „Dan let niemand op. Kijkt iedereen, maar dan ook iedereen, naar de tv. Het leger en de president incluis." LEIDEN AD VAN KAAM Dat zal morgen niet anders zijn als aflevering 26 op de rol staat van wat al tien jaar lang steevast is en onbetwist het meest beke ken tv-programma in de VS. Honkbal en basketbal mogen populair zijn en commercieel gezien de laatste jaren nog aan trekkelijker, als het om de fina lewedstrijd van het American Football gaat, dan verzinkt toch alles in het niet. Zelfs oorlogen lopen daar op vast. Want dat is wat vorig jaar ge beurde in de Golf. Operatie De sert Storm draaide tijdens de derde zondag van januari dé zqndag dus net zo stroef als het zand tussen de rupsbanden van de tanks. Driekwart van het Amerikaanse leger zat die dag in de woestijn gekluisterd aan de radio om toch vooral maar niets te missen van de strijd om de Super Bowl tussen New York en Buffalo. Daar moest de strijd die ze zelf voerden toch even voor wijken. In vredestijd ligt het iets ge makkelijker voor de in het bui tenland verblijvende yank om op Super Bowl Sunday iets van de geur van het eigen vertrouw de nest op te snuiven. Elke Amerikaanse legerbasis, ambassade of hotelketen heeft wel een direct lijntje gelegd. Zo dat op gesloten tv-circuits nog eens enkele honderdduizenden kunnen meekijken over de schouder van de twee teams waar het in Amerika die dag of zeg maar week allemaal om draait. Dit naast de 200 mil joen thuisblijvers, vanzelfspre kend. Europeanen begrijpen weinig van dat American Football en nog minder van dat hele gedoe daaromheen. „Een partijtje schaken met een stel domme krachten", zo noemde ooit ie mand het eens en deels klopt die redenering ook wel. Er is na melijk geen sport ter wereld waar een coach zó zijn stempel drukt op het spel als bij deze Amerikaanse vorm van het oer- Engelse rugby. Elk patroon, aanvallend of verdedigend, is tevoren vastgelegd en ingestu deerd. De quarterback of spel verdeler hoeft maar een code te roepen of iedere speler neemt onmiddellijk zijn tevoren be-~ paalde positie in. Uiteraard dient hij het 'play-book' uit zijn hoofd te kennen. Wat bepaalt dan uiteindelijk het verschil tussen de twee al lerbeste teams van de NFL (Na tional Football League), de Buf falo Bills en de Washington Redskins, die morgen in de overdekte Metrodome in Min neapolis voor 75.000 toeschou wers tegenover elkaar staan? „Balverlies op een cruciaal mo ment of een briljant moment van de quarterbacks Jim Kelly van de BUls of Mark Rypien van de Redskins", zo blikt Bill Beli- chick, de coach van regerend kampioen de New York Giants in de Herald Tribune vooruit. Cijfers Talloze sportpagina's zijn in middels aan de Super Bowl ge wijd. Kolommen vol met verha len, meningen, cijfers, feiten en wetenswaardigheden. Op het moment suprème is CBS met twintig camera's present om elke fase van het spel vanuit minstens zes verschillende hoe ken te belichten en eventueel vertraagd terug te draaien. Dat de Super Bowl in com mercieel opzicht een melkkoe is van de eerste orde laat zich ra den. Een reclamespotje van een minuut kost, rond of tijdens het evenement, ditmaal het record bedrag van 800.000 dollar, on geveer anderhalf miljoen gul den. Maar de adverteerders staan in de rij. Niet zo vreemd, trouwens. Per slot van rekening kijkt iédereen. Het is vrijwel uitgesloten dat loan Sa bau nog dit seizoen vertrekt bij Feye noord. De leiding van de Stadionclub is nog altijd van mening dat de Roe meen om financiële redenen niet voor Feyenoord kan worden behou den. Hij zal worden getransfereerd, „maar wij gaan ervan uit dat hij nu tot het eind van de competitie voor ons blijft spelen," zegt Jorien van den Herik. In alle omliggende landen, met uit zondering van Groot-Brittannïe, is de transfermarkt inmiddels gesloten. Ar senal, dat bij Sabau's zaakwaarnemer Theo van Seggelen uitvoerig naar de Roemeen had gëinformeerd en hem enkele malen heeft gevolgd in Neder land, heeft niets meer van zich laten horen. Bij het bestuur van Feyenoord meldde zich kort geleden weliswaar nog een Britse makelaar die zeker wist dat hij Sabau bij een Engelse club kon onderbrengen, maar die ver dween meteen van het toneel toen Jo rien van den Herik hem per fax mede deelde dat hij zijn provisie niet bij Feyenoord kon claimen. Feyenoord heeft met Sabau en Van vonden voor het financiële dat na het vertrek van het automati seringsbedrijf HCS tussen beide par tijen was ontstaan. Daarmee is de ar bitragezaak, die Van Seggelen na mens de middenvelder had aange kondigd, volgens Jorien van den Herik van de baan. Voor welke oplossing is gekozen, wil Feyenoords penning meester niet uit de doeken doen. Het laat zich evenwel raden dat Sabau straks bij een eventuele transfer een aanzienlijk bedrag in zijn zak kan ste ken. Bengtsson De kans blijft overigens aanwezig dat de Roemeense international voor het einde van dit seizoen verkocht wordt. In dat geval zal hij door zijn nieuwe werkgever worden uitgeleend aan Feyenoord en derhalve tot de zomer in Rotterdam blijven wonen en voet ballen. Volgens Jorien van den Herik is door Feyenoord tot op heden geen transferprijs genoemd, al zullen er voor Sabau minimaal enkele miljoe nen op tafel moeten komen. Feyenoord zegt niet te zijn ge schrokken van het bericht dat de vo rig jaar ontslagen technisch direkteur Gunder Bengtsson naar de FIFA is ge stapt om het salaris, dat de Rotter dammers hem nog verschuldigd zou den zijn, te vorderen. Feyenoord be weert evenals in de zaak Sabau dat Bengtsson bepaalde afspraken heeft gemaakt met HCS en dat hij niet in de Kuip moet aankloppen voor geld. De Zweed heeft uitgeroepen dat hij de FIFA zal laten ingrijpen en dat Feyenoorc^ in het ergste geval uit het Europa Cup-toernooi zal worden ge haald. Van den Herik: „Dat slaat ner gens op. Bengtsson had in eerste in stantie steun gezocht bij de Zweedse voetbalbond. Vervolgens is er via de KNVB bij ons om informatie ge vraagd. Die hebben wij keurig gege ven. Een kopie van die brief is aan de FIFA opgestuurd. Maar meneer Bengtsson moet helemaal niet bij de FIFA zijn. Als hij meent dat er een fi nancieel conflict is moet hij in Neder land een arbitragezaak aanspannen. Het gaat om een zaak die hier heeft Beloften Twee landgenoten van Gunder Bengtsson speelden gisteravond te gen PSV mee bij de beloften van Feyenoord. Het gaat om Magne Mag- nusson en Ingmar, die ook vorig jaar al op proef in de Kuip waren. Volgens Wim Jansen is Feyenoord echter wei nig met de jonge talenten van plan. „Ze trainen hier een poosje mee, om dat in Zweden de competitie stil ligt Straks keren ze weer gewoon terug naar hun club", aldus Feyenoords technisch directeur. DE GELIJKENIS KATWUK ROB ONDERWATER Wie Aandewiel zegt, denkt aan voetbal. En aan Quick Boys. Huug, broer van Gert, mag dap de wijk naar Rijnsburgse Boys hebben genomen, hij blijft een kind van Nieuw-Zuid. Maar er is meer dan voetbal alleen. In de zo fel blauw-wit gekleurde familie is er iemand die goed overweg kan met de basketbal: Anja (inmiddels Kuyt geheten), 28 jaar, moeder van een doch tertje en in haar vrije tijd spel- verdeelster van eredivisionist Grasshoppers. De vaders (Leen en Jan) van Gert en Anja zijn broers en bei den zijn verknocht aan Quick Boys. Leen was ooit een ver maard speler van Katwijks trots, Jan kon ook aardig tegen een balletje trappen, maar vertrok al snel richting zee en verdient nog steeds de kost als visser. Dat Gert (22) de kleuren van Quick Boys ging verdedigen, was al voor diens geboorte een vaststaand feit. Anja: „Waarom deze Aandewiel niet voetbalt? Het klinkt gek, maar m'n vader zag dat niet zo zitten. Hij is nog steeds helemaal gek van voet bal, maar hij was er gewoon op tegen. Nou, vlak bij ons lag er een basketbalveldje. Daar was ik elke dag te vinden. Vanzelf ben ik in die sport gerold." Oranje Ze heeft inmiddels een inter land-carrière achter de rug. Twee jaar geleden maakte ze deel uit van Oranje dat in Bul garije het Europees kampioen schap afwerkte. Anja: „Maar ik heb weinig gespeeld, hoor. Toch kijk ik er met plezier op terug. Het was een schitterende ervaring." Kort daarna werd ze zwanger en prompt verdween ze uit hetgezichtsveld van coach Meindert van Veen. Gert en Anja hebben een nor male neef/nicht verhouding. Anja: „Vroeger gingen de fami lies met elkaar op vakantie, dus zagen we elkaar veel vaker dan nu. Ik ben nu getrouwd en heb een kindje, dus dan schiet er niet zoveel tijd meer over om el kaar te zien. En op zaterdag moeten we allebei sporten." Gert: „Als het even kan, ga ik naar Grasshoppers kijken. Ik vind het hartstikke leuk om An ja te zien spelen, maar de laatste tijd komt het er niet van. Ze speelt meestal op zaterdag avond en dat komt mij slecht uit." Lijkt de ene Aandewiel bin- Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. Gert en Anja Aandewiel zijn neef en nicht. De eerste is voetballer bij Quick Boys, de laatste is een van de steunpilaren van de basketbalvereniging Grasshoppers. Anja (links) en Gert Aandewiel, een technisch basketbalster e n technisch voetballer. nen de lijnen op de andere? An ja: „Zeker wel. We zijn allebei vrij technisch. En we hebben overzicht. Ik ben nu de laatste twee jaar spelverdeelster, een verantwoordelijke positie, je moet precies weten wat je gaat doen, anders gaat het fout." Gert: „De laatste tijd speel ik in de as van het elftal. Daarvoor moet je overzicht hebben. Dat heb ik ook. Wat ik een beetje mis ten opzichte van Anja is fel heid. Het is onvoorstelbaar zoals die tekeer kan gaan in het veld.'" Anja: „Binnen de lijnen ben ik een ander mens. Dan wil ik winnen, ten koste van veel. Het gebeurt regelmatig dat ik met vijf persoonlijke fouten het veld moet verlaten. Dat zit nu een maal in m'n spel opgesloten." Gert: „Ik ben flegmatieker. Ik denk dat ik dat een beetje van m'n vader heb. Die was in het veld ook vrij rustig. Jouw vader heeft dat wel, is wat meer zwart wit: Als ik een wedstrijd speel, sluit ik me af voor al het com mentaar van het publiek. Maar er is er altijd ééntje die ik hoor. En dat is ome Jan." Buiten de sporthal is Anja de zachtheid zelve. Althans, vol gens neef Gert: „Vroeger zag je haar al met een hele horde klei ne kinderen opigaan en allerlei leuke dingen doen. Ze is ge woon een kanjer, eerlijk. Hoe ze het nu voor elkaar krijgt om haar sport te beoefenen, het is ongelooflijk." Anja: „Het is een beetje improviseren met een kindje erbij. M'n man geeft ook nog training bij Grasshoppers, dus het is een beetje druk alle maal. Zonder hulp van ouders en schoonouders gaat het niet. Ik heb het er allemaal voor over. Ik vind basketballen gewoon leuk dus doe ik dat met m'n he le ziel en zaligheid. Geen haar op m'n hoofd die aan stoppen denkt." Beiden zien aan het einde van het seizoen de trainer vertrek ken. Han Wallaart vond het na een jarenlang dienstverband tijd om op te stappen bij Grasshoppers: Wim van Zwam wilde graag blijven bij .Quick Boys maar het bestuur van de zaterdageersteklasser wil liever met een ander verder. FOTO LOEK ZUYDERDUIN. Anja: „Jammer dat Han weg gaat. Ik kon goed met 'm op schieten. Zijn manier van wer ken sprak me aan. Rustig, nooit uit de band springend. Heel wat anders dan Meindert van Veen, die ik bij Oranje heb meege maakt. Die schold je, als je iets verkeerd deed, helemaal stijf. Toch heb ik met die aanpak weinig problemen. Hij weet een groep scherp te houden." Gert: „Melbi Raboen was ook zo'n ty pe. Sommige dingen van hem spraken mij wel aan. Ik beweer nog steeds dat Raboen de basis heeft gelegd voor het kam pioenschap. Iedereen was scherp vorig jaar. Daar zorgde hij wel voor. Als je geeuwde tij dens de wedstrijdbespreking, zette-ie je er zo naast. Dan blijf je een volgende keer wel bij de les." Dit seizoen verloopt het minder gesmeerd, ook al leidt Quick Boys de kampioensdans. Gert: „De spelers zijn veel te ge makkelijk. Daarin heeft Wim van Zwam gelijk. Maar probeer dat na een kampioensjaar maar eens te veranderen. Iedere trai ner had problemen gehad bij Quick Boys. Er wordt minder scherp getraind, veel jongens hebben opeens last van allerlei kwaaltjes, dus is het niet ver wonderlijk dat het minder gaat. Ook ik heb daar schuld aan, want in de afgelopen maanden heb ik niet voor m'n sport ge leefd. En de relatie met de trai ner is niet optimaal. Dat is de schuld van hem en de groep." Anja: „Het is best begrijpelijk dat het minder gaat. Ik heb daar met Grasshoppers ook eens problemen mee gehad. Je wilt dan best wel, maar het lukt ge woon niet. En als je eenmaal in die neerwaartse spiraal zit, kom je daar heel moeilijk uit." Verjaardag Er zijn nog meer overeenkom sten tussen beide Aandewielen. Op elke verjaardag is voetbal steevast het gespreksonder werp. Dat is natuurlijk niet zo vreemd, want de moeder van Gert is een'Pluimgraaff, zuster van voormalig eerste elftalspe lers Leo en Adrie. De moeder van Anja heeft Gerrit Vooys (on der meer ex-doelman AZ) bin nen de familiepoorten. Anja: „Verjaardagen beginnen en ein-' digen met een praatje over voetbal. Ik weet niet beter en ik vind het ook niet erg. Zo is het nu eenmaal in Katwijk en ook daarbuiten. Kijk maar eens naar Studio Sport. Dat is voetbal, voetbal en nog eens voetbal." Het Nederlands basketbal team heeft ze nog niet uit haar hoofd gezet. Anja: „Gewoon keihard trainen en spelen, dan zien we wel wat er van komt." En de ambities van Gert: „Wan neer stopt Ronald Koeman?" Dan, serieus: „Voetballen bij Quick Boys en verder zie ik wel. As er een goede club komt, valt er altijd te praten, maar ik ga niet zomaar weg. Ik heb een goede baan en heb pas een huis gekocht. Zulke dingen geef je niet snel op. En ik vraag me af of ik er geschikt voor ben. Ik ben een volgzame jongen, sla nooit met m'n vuist op tafel. Als je echt hogerop wilt moet je al leen voor jezelf opkomen. Zo zit ik niet in elkaar." Beijing, kandidaat voor de orga nisatie van de Olympische Spe len in het jaar 2000, heeft een omvangrijk pakket met plannen gelanceerd om de aanspraken op het evenement waar te ma ken. De hoofdstad van China wil een stadion met een capaci teit van 100.000 plaatsen, mo derne wieier- en paardesportac- commodaties en een omvang rijk atletendorp bouwen. Over de daarmee gepaard gaande kosten is nog niets bekend. Beijing wil ook de infrastruc tuur in en rond de stad verbete ren. Er moet een hoofdweg naar het vliegveld komen, een sterk verbeterd station en een gas- pijpleiding van bijna 1000 ldlo- meter. Dit om de afhankelijk heid van stoken met kolen -en de daarmee gepaard gaande smog- in de hoofdstad te ver- minderen. Chen Xitong, burge-/ meester van de stad, vindt dat Beijing met de organisatie van de Aziatische Spelen in 199»' heeft aangetoond een evene.v ment van een dergelijk omvang aan te kunnen. Milaan, Berlijn, Manchester en Sydney hebben zich even eens kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische Spelen in 2000. Athene over weegt dat ook te doen. Ulrich van Gobbel is door de tuchtcommissie van de KNVB voor 4 duels geschorst, waarvan 1 voorwaardelijk. De Feyenoor- der kreeg deze straf voor het uitdelen van een elleboogstoot aan John van Loen in de wed strijd Feyenoord - Ajax, op 22 december van het vorig jaar. Verder werden de volgende spelers bestraft: 2 wedstrijden: Vreman (De Graafschap), 1 wedstrijd: Van Roon (AZ), Van Helmond (Eindhoven), Tau- ment (Excelsior), Janssen (For- tuna), De Vries (Heracles), Pay- mans (NEC), Verhagen (Roda JC), De Kruif en Olde Riekerink (beiden Telstar), Van der Net en Verrips (Utrecht).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31