Regio Passage een 'tochtig spookhol' 'Wij gaan voor het behoud van Warmond' PW wil inspelen op chauvinisme Geen verzakkingen door zuiveren grondwater onder tankstation Progressieven stellen eigen oppositierol in recreatiegemeente bij Als de Warmondse gemeente politiek wordt vergeleken met een film dan valt Progressief Warmond qua acteerprestaties buiten de prijzen. De partij kan maar moeilijk wennen aan haar oppositierol en dreigt steeds verder van haar medespelers en het publiek af te drijven. „Het is geen prettige manier van wer ken om de oppositie te zijn. Als we ergens tegen zijn, is dat in de ogen van de .mensen alleen maar omdat we nu eenmaal op positie voeren", zegt PW-raads- lid L. van Ree. Sinds mensenheugenis waren de progressieven in het college van burgemeester en wethou ders vertegenwoordigd. In 1990, na de voor PW prima verlopen gemeenteraadsverkiezingen, ging het toch mis toen de twee keer zo kleine WD erin slaagde het CDA van PW los te peute ren. Deze film, al weer twee jaar in roulatie, kan dan ook gerust uniek worden genoemd. „Door omstandigheden kwamen we niet in het college", is het enige wat fractieleider D. Duynhoven anno 1992 nog kwijt wil over de rolverdeling. Tot de volgende gemeente raadsverkiezingen heeft de par tij nog twee jaar om wat van haar rol te maken. Voor deze periode heeft ze het script aan gepast. De bakens zijn verzet tijdens twee indringende en langdurige sessies, eind vorig jaar, in het gebouwtje van de plaatselijke ijsclub in de Veer- polder. „De sfeer tijdens die sessies was lang niet zo koel als de am biance wellicht doet vermoe den", zegt vicervoorzitter N. van Mameren. „De bijeenkom sten waren warm, leerzaam en vooral eerlijk." Geagendeerd was de vraag hoe PW er voor staat. Er werd geëvalueerd en een plan voor de toekomst ge maakt. Fractievoorzitter D. Duynhoven: „De belangrijkste conclusies van deze zelfanalyse waren dat we wat geïsoleerd van andere partijen en de War- De fractie en enige bestuursleden N. van Mameren en raadslid B. Schat den L. van Ree en K. van Egmond tssief Warmond, met bovenaan (van links naar rechts) fractievoorzitter D. Duynhoven, vice-voorzitter Op de voorste rij (van links naar rechts) fractiesecretaris en bestuurslid J. Wassenaar en de raadsle- FOTO HIELCO KUIPERS Standpunten De verstoorde relatie met de an dere partijen, vertelt Duynho ven, heeft veel te maken met de indruk van PW'ers dat ze niet serieus worden genomen. „Het is verleidelijk om daaraan de conclusie te verbinden dat 'de anderen' dus niet naar ons luis teren. Maar we stellen liever vast dat wij qua presentatie nog niet alle manieren hebben ge probeerd om onze standpunten te vertolken." „We moeten meer overleg gen. ook informeel. We moeten ook laten zien dat we tot overleg bereid zijn en niet uit zijn op polariseren. Dat wil niet zeggen dat we voortaan verschillen on der de tafel vegen of onze afwij kende standpunten inslikken. Het gaat erom dat we duidelijk maken dat onze afwijkende kijk op de zaken de moeite waard is. Ik heb het dus over communi catie en presentatie; niet over de inhoud." Hij vervolgt: „PW is altijd een actieve partij geweest, ook rich ting bevolking. Ik durf te zeg gen: de actiefste. We versprei de^ krantjes, 'PWeetjes' en or ganiseren thema-avoriden. We willen niet dat Warmonders al leen maar uit de 'gewone' krant vernemen dat we weer ergens tegen waren en de boot weer eens hebben gemist. Daarom nemen we liever het heft in ei gen handen. Dat deden we al, maar toch was één en ander een beetje in het slop geraakt. De communicatie met de bur- ge- stroomlijnder." Daarom ook. vertelt PW- raadslid B. Schavemaker, werkt PW aan een informatiemap 'voor nieuwe Warmonders'. „De map beval aanvullingen op de informatie die de gemeente reeds verstrekt. Doublures zijn alleen maar papierverspilling en dus slecht voor het milieu. We bieden wat adressen buiten het gemeentehuis om, plus een boekje met wat dingen die we uit ons verkiezingsprogramma hebben geplukt, waaronder wat historische informatie over be paalde plekken in het dorp." Mobiliseren „We willen de bevolking niet al leen voor actuele onderwerpen mobiliseren", zegt Duynhoven. „In die lijn past de door PW ge organiseerde bijeenkomst met gedeputeerde Stolker, komende dinsdag in het ijsclubgebouw, over de toekomstige ruimtelijke ordening van Warmond. Een onderwerp waarmee je niet al leen als bestuurder wat moet." Raadslid Van Ree: „We willen wat meer op zaken vooruitlo pen. De komende tijd staan on derwerpen als ruimtelijke orde ning, milieu en het accommo- datievraagstuk centraal. Daarbij hebben we de bevolking nodig. PW is een heel diverse club met D66'ers, Groen Linksers, PvdA'ers en mensen zonder een uitgesproken binding met een progressieve partij. Daarom kunnen d rem pel uer lager tjes zoals deze thema-avond geen kwaad. PW bindt mensen die progressief denken en doen, maar PW is vooral 'Pro-War mond'. Duynhoven nuanceert: „Als dat maar niet betekent dat War mond zich van de buitenwereld moet afsluiten. Niet voor niets hameren we op de functie van Warmond als recreatiegemeen te, een soort dienstverlening aan andere gemeenten." Raads lid K. van Egmond vult aan: „luist als we die functie kunnen verstevigen, dan hebben we ge noeg adem om Warmond als zelfstandige gemeente te laten voortbestaan. Die recreatie- functie is immers iets wat ande re gemeenten niet hebben." Duynhoven weer „Precies. Er is daarom geen enkele aanleiding om hier als Calimero's bang te gaan zitten zijn." Inspelen op het plaatselijke chauvinisme in een dorp waarvan de gemiddelde inwo ner zijn boodschappen in de buurgemeente doet. Progres sief Warmond (PW) denkt dat het toch kan. De partij heeft zelfs een wervend verhaal voor de jonge Warmonders die later zo graag in hun eigen dorp willen wonen, maar dat lang niet allemaal zullen kunnen omdat er maar heel mondjes maat wordt gebouwd. De pol ders van een recreatiegemeen te moeten immers groen blij- Het regionale denken mag dan een bedreiging zijn voor de zelfstandigheid van War mond. het resulteert tenmin ste wel in woningbouw, zo re deneren veel Warmondse wo ningzoekenden. Tegen deze achtergrond rijst de vraag of autonomie niet typisch een thema is dat vooral bestuur ders bezighoudt. Raadslid Van Ree: „Reken maar dat ook Warmonders zich daar druk om maken. Al heel snel nadat de krant be richtte over de Warmondse actie in de Leidse Breestraat, kon je op straat horen dat de mensen blij waren dat de bur gemeester voor Warmond op komt. Ze is nu helemaal 'Onze Ineke." Diiynhoven: „Het pro-War- mond-gevoel is er zeker. Kijk naar het rijke verenigingsleven van dit dorp. Maar er zijn in derdaad ook zat Warmonders die bovenal in hun eigen dorp een dak boven hun hoofd wil len en die daarom de discussie over de vraag of en welke War mondse polders moeten wor den bebouwd met heel andere ogen bekijken. Er is hierbij echter een groot misverstand in het spel. Velen roepen over die 1350 huizen die voor War mond zijn uitgerekend: prach tig. nu komen we eindelijk aan de bak. Maar die huizen zijn niet voor Warmondse woning zoekenden bestemd, die zijn bedoeld voor woningzoeken den in de Leidse regio. War mond verkeert wat dit betreft in een extra lastige positie om dat we zijn aangesloten bij het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB) en onze gemeente grenst voor 70 pro cent aan dorpen die tot de Leidse agglomeratie behoren. Er wordt dus volop over onze polders gepraat, maar War mond wordt zelf niet in de dis cussie betrokken." Bestreden wordt echter dat Warmond zich bij het verkeer de samenwerkingsverband heeft aangesloten. Schavema ker „We hebben gekozen voor het SDB omdat bij de Leidse agglomeratie die hele grote stad zit die andere gemeenten ondersneeuwt, laat staan zo'n klein dorp als Warmond. En in kwesties als deze is vooral de communicatie met de provin cie van belang. Als we die van onze ideeën kunnen overtui gen, redden we het." Mij vervolgt: „Ander punt is dat het huidige karakter van Warmond, waarin de recrea- tiefunctie ligt besloten, de be langrijkste reden is waarom mensen zo graag in Warmond willen wonen." Het mikken op die recreatie- functie van Warmond is vol gens PW niet strijdig met het betoog om toch maar de Broek- en Simontjespolder vol te bouwen. Schavemaker: .Al leen maar 'nee' zeggen tegen woningbouw is gevaarlijk. Dat leidt ertoe dat de provincie uiteindelijk plekken gaat aan wijzen. Daarom hebben wij de Klaas Hennepoelpolder en Broek- en Simontjespolder ge noemd. In onze optie blijft de waterkant onbebouwd. De buffer wordt smaller, dat wel. maar de hele Veerpolder zit er nog tussen. Ons doel is be houd van een veerkrachtige gemeente Warmond met een duidelijke recreatiefunctie voor de regio. Daar gaan we Zaterdag 25 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK LEIDEN VOORSCHOTEN Bij het shell-station aan de Van Beethovenlaan in Voorschoten wordt licht vervuild grondwater via een installatie weggezogen. Dit levert voor de omgeving geen enkel gevaar op. De opera tie loopt vooruit op strengere milieu-eisen waaraan tanksta tions binnenkort moeten vol doen. Onder omwonenden onstond enige onrust over het feit dat een gróter aantal kubieke me ters per dag zou worden wegge zogen dan in de vergunning is toegestaan. Huizen in de buurt zouden daardoor kans lopen te verzakken. Volgens een woord voerder van de gemeente berus ten die veronderstellingen op een misverstand. „Een paar aanvragen voor ge meentelijke en provinciale ver gunningen is door elkaar heen gelopen", verklaart een ambte naar. „En dat ziet er voor de buitenwacht aardig dreigend uit, terwijl er eigenlijk niets aan de hand is." De verlaging van het plaatselijke grondwaterpeil zou eerder in centimeters dan in meters gemeten kunnen wor den. Om alle misverstanden uit de wereld te helpen organiseert de gemeente Voorschoten op dins dag 28 januari een hoorzitting in het gemeentehuis. De installatie voor het zuiveren van het grondwater is al enige tijd in werking. Oegstgeester middenstanders wachten met smart op verbetering van winkelgebied ven." Van Fulpen: „Winkeliers overleggen onderling zelden. Als ik met een collega praat, doe ik dat vooral om er zelf wijzer van te worden." Mevrouw P. van Heuven van Videoland (videoverhuur) vindt niet dat de passage rijp is voor de slopershamer. Wel acht ze 'een renovatie' dringend ge wenst. Ze denkt daarbij aan een hoger plafond, lichtkoepels en een andere betegeling. Haar winkel bevindt nabij de Lijtweg- ingang van de passage, aan de voet van de hoogste flat van het hele dorp. „Ik zit precies in de tochthoek." Ze pleit ervoor om de passage vanaf de Nutsspaar- bank door te trekken. De ingang komt daardoor aan de straat kant. Dat is strategisch veel be ter en voorkomt tocht, meent Likjes verf Ook wil ze een link leggen tus sen de passage en de beluifelde winkels aan de overkant. Ze denkt aan een bewinkelde over brugging. over de drukke Lange Voort heen. Het verkeer kan daar gewoon onderdoor. Dat bezoekers dan trappen op en af moeten, zou minder problema tisch zijn dan de huidige situa tie. „Nu worden beide winkel gebieden zo sterk van elkaar ge scheiden dat maar heel weinig mensen de oversteek maken. De eigenaar van schoenen- Winkel Stella Shop hoeft zich niet meer druk te maken over eventuele sloop. Hij heeft zijn zaak verkocht en is bezig aan zijn laatste werkdagen. „Zo lang ik hier al zit is het hier donker en tochtig. Fietsers en bromfiet sers gebruiken de passage als doorgaande route. De oudjes en daar komen er hier veel van schrikken zich telkens weer lam. Qua winkelsamenstelling is dit een goed centrum. We heb ben een Etos, een Hermans en een Klerks, allemaal trekkers. Verder is er ook geen parkeer probleem. Maar aan de passage zelf is behalve de bekende likjes verf niets gebeurd." Op maandag is de passage een spookhol, meent Van Za- nen die met haar Intrabloem aan de Lange Voort-ingang zit. „Meer dan de helft is dan dicht, waardoor de etalages onverlicht blijven. Ik vind: allemaal open of allemaal dicht. Maar dat zal wel nooit lukken. Op maandag hebben we ook geen muziek. Die wordt namelijk bediend vanuit één van die winkels die dan dicht is. Verder vind ik dat we wél een parkeerprobleem hebben. De afstand tot het par keerterrein aan de Lijtweg is veel te groot. Bij deze ingang moet een parkeerstrook komen. Buiten is er een overdaad aan voetgangersruimte en binnen struikelt iedereen over de win keluitstallingen." NIEUWSLIJN Een architectonische fout, een tochtgat en een spookhol. De winkeliers van de 15 jaar oude winkelpassage aan de Lange Voort in Oegstgeest oordelen weinig mild over hun werkplek. Hun huisbaas het ABP en de planologen die aan een face lift voor het hele Oegstgeester centrum werken, denken er al net zo over. Toch zijn de winkeliers verdeeld over de vraag of de slopershamer hen uit hun lijden moet komen verlossen. Het ABP, de eigenaar van het rechthoekige bouwsel, heeft on langs te kennen gegeven over sloop mee te willen denken met de Maastrichtse planologen van SAM. Dit bureau broedt op plannen voor het geografische midden van het dorp. Wie denkt dat dit bericht van het ABP het gesprek van de dag is in de winkelpassage, vergist zich lelijk. De mevrouw van de bloe menwinkel nog even: „Ik hoor elke vergadering weer wat an ders. Nog niet één van de plan nen die ik voorbij heb zien ko men, is uitgevoerd. Voor mij geldt nu: eerst zien, dan gelo- L. van Fulpen van de Vitamarkt, een luxe groentezaak, kan bij wijze van spreken niet wachten. Elke andere plek voor zijn win kel is beter, stelt hij onomwon den. Zijn collega, mevrouw Van Zanen van bloemenmagazijn Intrabloem, vindt sloop daaren tegen zwaar overdreven. „Klei ne ingrepen zijn voldoende." Volgens haar is 'bijhouden' het toverwoord. „Wat heb je er aan om iets nieuws te maken als je ook dat weer niet bij houdt?" Sponsoractie voor Leprastichting OEGSTGEEST - De Joris de Witteschool in Oegstgeest houdt in de periode van 3 februari tot en met 13 februari een sponsorac tie. De opbrengst gaat naar de landelijke actie 'Van Dar naar Dakar ten bate van de jubilerende Leprastichting die haar naamt ontleent aan de tocht die Frank van Rijn voor de Lepra stichting maakt. Hij fietst in de periode september 1991 tot mei 1992 van de Tanziaanse hoofdstad Dar es Salaam naar de hoofd stad van Senegal: Dakar. De kinderen van de Joris de Witte school nemen in de eerste week kennis van de gebieden die Frank van Rijn doorkruist. Daarna gaan zij op pad om hun spon sorkaarten te verkopen in de omgeving van de school. Als tegen prestatie spelen de scholieren op 12 en 13 februari het spel "Van Dar naar Dakar'. De winkeliers van de passage aan de Lange Voort oordelen weinig mild over hun werkplek. FOTO JAN HOLVAST Wassenaars college bezoekt ANWB WASSENAAR Het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders brengt op dinsdag 28 januari een werkbezoek aan het hoofdkantoor van de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond ANWB. Er wordt dan onder meer gesproken over de recen te uitbreidingsplannen voor het kantorencomplex van de ANWB aan de Wassenaarseweg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27