Leiden 'Langer wachten op een huis' Stemming K&O gaat in cursus terug naar jaren zestig Zaterdag 25 januari 1992 MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekeindedienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld, Jans sen. Van Leeuwen. Mans, Van der Meer. de Ruiter. Van Schie, Tan. Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: C. van der Meer. Stokroos 1. tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Crobach, Ros molen 2. tel. 218661. Groep 2 - Bergmeijer. Van Gent. Klaassen. De Lange. Van Luyk. Mid dendorp. Nering Bögel, Pufkus. Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Taytelbaum, Utrechtseveer 17. tel. 120266. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk. Was- straat 2/a, tel. 122522. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 125245. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, De Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter. Lahr, Lodder. Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn. Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bénit. Ken- nedylaan 24. tel. 720404. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Rijn, Ken- nedylaan 24. tel. 314349. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reinders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders. Ge rard Brandstraat 29. tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong. Noordeindeplein 4/a. tel. 123752. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41. tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: M. Landsmeer. Florijn 10. tel. 891000; zo: P. van 't Woud. Hoofd straat 40. tel. 410070; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J. Hu- genholtz, Koningmnelaan 2/a. tel. 155666. Voorschoten za: E. Schotanus. Leidseweg 305, tel. 612356; zo: L. Prescott. Bachlaan 1, tel. 612356. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar via uw eigen huisarts verneemt u wie VRIJE TUD Acrobatiek In de Droomfabriek aan de Oude Singel 56 begint op zon dag 26 januari (15.00) de cursus 'Acrobatiek voor ouder en kind'. Ouders en kinderen (tussen 6 en 12 jaar) doen lichamelijke vaardigheden op en leren acro- batiektrucs. Op donderdag 23 januari begint een acrobatiek- cursus voor (volwassen) begin ners en lichtgevorderden. Inl. R. den Ouden. Tel. 131684. Winterloop Atletiekvereniging de Bataven houdt zondag 26 januari presta tielopen over verschillende af standen. De start is om 11.00 uur en ook de finish is bij de baan in de Leidse Hout. Voor informatie: 071-616689. AGENDA Leiden Grammofoonplatenbeuis in hel Antonius Clubhuis, van 10.00 lot 16.00 uur. 'Scratch Messiah' door amateurkoor en - orkest ohr Jules van Hessen. Pieterskerk, aanvang 1930 uur. Klaverjas- en sjoelavond door muziekvere niging Concordia in het clubgebouw. Langegracht 61. aanvang 20.00 uur. Leiderdorp Jaarlijkse tentoonstelling van P.V. Leiderdorp In het nieuwe verenigingsgebouw aan de 'Kleine Zandpunt', geopend vanaf 19.00 uur. Bingo-avond in Buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad, zaal open vanaf 19.00 uur, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Vakantierharkt bij de Rabo bank, Zeestraat 3, van 10.00 tot 15.00 uur. Muziekoptreden van Ouke Baas, loin, Weteringkade 2, aan vang 21.00 uur. Noord wijkerhout Vogelmarkt in 't Victorhuis, Sporkenhout, van 13.00 tot 16.00 uur. Voorschoten Wandeltocht, start 40 km van 9.00 tot 10.00 uur, start 25 km van 9.00 tot 11.00 uur. bij hotel café Het Wapen van Voorscho ten. Voorstraat 16. Warmond Expositie over Warmond in de jaren 40- 45, Het Oude Raad- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken m de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. Apotheek Leiden Zuid-West. Brahm- slaan 18-20. Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer. Florijn 21, Lei derdorp. tel. 894400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der. Roest (Leiden en omstreken): F Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: E. van der Wouw, Boshui- zerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161; of DJ. Brandt. Homanstraat 1, Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21. Oegstgeest. tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe, Bronkhorststraat 13. Leiden, tel: 218393. alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: L. Albrecht. Boerhaavelaan 40, Lei den. tel. 170748; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar via uw eigen tandarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden. Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024. KruiswerV Rijn Duin. afdeling Oegstgeest en Warmond s avonds en in het weekend: 06-52.70.13.63 (al leen voor spoedgevallen). ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. Bewegingsleer De Chinese bewegingsleer T'ai Chi Chuan staat centraal in een reeks van drie lessen, die wor den georganiseerd door de Ak- ido vereniging Shi Zen Ryu. De eerste' les is zondag 26 januari van 14.00 tot 17.00 uur in de gymzaal aan de Drie October- straat t.o. nr. 2. Inl. 071-124682, 134590, 126302. Cabaret De audities van het Leids caba retfestival worden zondag 26 ja nuari gehouden in de Droomfa briek aan de Oude Singel 56 in Leiden. Het programma begint om 14.00 uur. huis, Pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot 16.00 uur. Leiden Lezing 'Het orgel van de Pieterskerk' door dr. J. van Nieuwkoop, na afloop bespeling van het orgel. Pieterskerk, aanvang 14.00 Audities "Vara's Cabaret-Festival' in de Droomfabriek. aanvang 14.00 uur. "Verbaal signaal', met o.a.: drie dichters le zen voor en muziek van Het Mannenhart, De Burcht, aanvang 1430 uur. Spelletjesmiddag in 'Dc Spons', aanvang 15.00 uur. Cantatedienst door Leiderdorps Kamer koor en -orkest olv Wim van Meeuwen. Pieterskerk, aanvang 19.00 uur. leiderdorp jaarlijkse tentoonstelling van p.\ Leiderdorp ill het nieuwe verenigingsgebouw aan de 'Kleine Zandpunt', geopend vanaf 11.00 uur. IJsse Koffieconcert door o.a. het jeugdsymfonieorkest Bloembol lenstreek in het Poelhuis. aan vang 12.00 uur. Noordwijk Strandhengelwedstrijd door HSV De Sportvisser op het Noordzeestrand van 8.15 tot 12.15 uur. Warmond Expositie over Warmond in de jaren '40- 45. Het Oude Raad huis. Pleintje bij de Pomp, van 12.00 tot 16.00 uur. Schaatsen leek bijna onmogelijk. Nadat de ijsbaan in de Stevenshof gisterochtend om 10.00 uur openging, draaiden bijna 500 schaatsers hun rondjes op de enige natuurijs- baan die Leiden rijk is. Zelfs enige scholen hadden de leerlingen het ijs op gestuurd. De IJsvereniging Rijndijk - Hoge Mors, die de ijsbaan beheert, heeft al weer 100 nieuwe leden mogen inschrijven. Hoewel dooi is aan gekondigd, hoopt de vereniging de ijsbaan dit weekend nog te kunnen openhouden. De ijs baan is geopend van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds. De toegang kost 1,50 gul den. •FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN KAREL BERKHOUT De cult-roman On the road van de Amerikaanse schrijver Jack Kerouac zette in de jaren zestig de bakens uit voor de jonge in spijkerbroeken gehulde genera tie die met popmuziek en soft drugs een seksuele revolutie en een einde van de Vietnam-oor- log predikte. Back to the sixties is de titel van een cursus van de Leidse volksuniversiteit K&O die de Amerikaanse literatuur uit deze 'woelige jaren' wil doen herleven. Volgens K&O staat de subcul tuur van de Beats en Hipsters de laatste tijd weer volop in de be langstelling, vooral in de mode- en popmuziek. Schrijvers en dichters zoals de al eerder ge noemde Jack Kerouac, Bob Dy lan, Gary Snyder en vooral Alan Ginsburg (filosoof van de sex) hadden op deze cultuur een grote invloed. Opmerkelijk ge noeg wordt in de cursus geen aandacht geschonken aan de zeer invloedrijke schrijver Her man Hesse (Steppenwolf). Dezelfde willekeur wordt aan cfe dag gelegd bij de behande ling van films en muziek uit die jaren waarbij nogal nadrukkelijk isd gekozen voor de allerbe kendste werken. Wel de films Rebel without a cause, Hair en Woodstock terwijl het veel meer karakteristieke Zabriskie Point van Antonioni niet aan bod komt. Wel muziek van Jimi Hendrix, Elvis Presley, Rolling Stones en de Doors terwijl Frank Zappa en Janis Joplin ontbreken. Het politieke en culturele kli maat in de Verenigde Staten wordt in beeld gebracht met de behandeling van de Amerikaan se presidenten Dwight Eisenho wer, John Kennedy en Lyndon Johnson. De cursus begint op 13 febru ari om 19.30 uur en belangstel lenden kunnen zich opgeven aan de Oude Vest 45 in Leiden. Katwijk alert op overlast jetski's Jetski's en andere soorten wa terscooters blijven voorlopig welkom aan de Katwijkse kust. Nu andere badplaatsen steeds vaker besluiten dergelijke voer tuigen uit het oogpunt van vei ligheid te verbieden, moet wel worden opgepast dat de kustlijn 's zomers niet wordt over spoeld. „Mocht dat het geval zijn dan zullen we ons opnieuw beraden of we ze alsnog moeten verbieden", aldus een woord voerder van de gemeente Kat wijk. Uit een onderzoek naar ge vaarlijke situaties door jetski's en andere watervoertuigen op de Katwijkse stranden bleek on langs dat er nog geen onrustba rende dingen gebeuren. Urgente woningzoekenden zouden slachtoffer worden van nieuwe regels Het nieuwe Leidse systeem om woningen te gaan verde len, kan leiden tot een lange wachtlijst van urgente wo ningzoekenden. Dat schrijft het Instituut Burgerraadslie den in een brief aan het college van B W. Het instituut heeft collega's in Delft gevraagd naar hun mening over de verdeling van woonruimte in die stad. Het Delftse sys teem, dat anderhalf jaar draait, wordt vaak als voorbeeld voor het Leidse aangehaald. Aan dat systeem zitten een aantal haken en ogen, concluderen raadslieden in Delft. zing wordt voortaan vooral hoe oud de woningzoekende is en hoe lang hij in zijn oude woning heeft doorgebracht. Er blijft een aparte categorie urgenten. Het gaat de Leidse Burger raadslieden 'te ver' als urgenten na één weigering hun urgentie verliezen, zoals de gemeente wil. In Delft bijvoorbeeld is dat LEIDEN» EMIELFANGMANN De gemeente Leiden wil voor het verdelen van huurwoningen af van het huidige puntensys teem. Vanaf volgend jaar wor den woningen maandelijks in een gratis verspreide woonkrant aangeboden. Iedereen kan dan reageren. Bepalend voor toewij- pas na de derde weigering. Ook vinden de raadslieden het vreemd dat er geen overgangs regeling komt voor de mensen die nu veel punten hebben op gebouwd. Volgens hen is dat ju ridisch aanvechtbaar. Rooskleurig Uit contacten met hun Delftse collega's trekken de raadslieden de conclusie dat directeur B. de Jong van de Delftse woning bouwvereniging 'Onze Woning' in deze krant onlangs een veel te rooskleurig beeld heeft gege ven van de Delftse situatie. Hij beweerde dat het aantal klach ten bij de gemeente over woon ruimteverdeling spectaculair is gedaald. Bij de Delftse raadslie den is het aantal vragen, proble men en klachten over woningen onder het nieuwe systeem juist toegenomen. Zo is het invullen van de bon uit de woningen krant voor menigeen geen een voudige zaak. „In Delft is er echter nog geen beoordeling van het systeem geweest", zegt coördinator J. Steijger van de Delftse raadslie den. Maar de raadslieden daar hebben 'sterke aanwijzingen' dat de lijst met urgente woning zoekenden sinds anderhalf jaar langer is geworden, omdat het 'advertentie-systeem' te grof zou zijn om snel aan een wo ning te komen. Ook moet men zich niet ver kijken op het aantal reacties op een advertentie in de gemeen tekrant. Zo zouden er in Delft eens 2824 mensen op 33 wonin gen en 1627 mensen op 47 wo ningen hebben gereageerd. De Leidse raadslieden hebben een aantal woningkranten uit Delft bekeken. Die zien er niet alleen ingewikkeld uit. „Het lijkt er ook op dat de eengezinswo ningen in één circuit blijven. Wie er een krijgt, laat er vaak een achter," zegt burgerraadslid Kooijmans. Flatbewoners die naar een eengezinswoning wil len verhuizen, komen er moei lijk tussen. De Leidse burger raadslieden geven de voorkeur aan het huidige systeem. Zij noemen dat 'tamelijk rechtvaar- dig'. POLITIEKE RUBRIEK Van tevoren was al duidelijk dat de viering van Leidens Ontzet niet van 3 oktober naar 20 januari zou worden verschoven. Maar dat het Warmondse Beleg van Leiden, begin deze week, zo ludiek en netjes zou verlopen, had toch ook niemand verwacht. T I wee Warmondse I ambtenaren die met JL. lood in de schoenen de Breestraat voor nog geen minuutje afsloten. Met dat soort acties haal je misschien in Warmond je gelijk maar in Leiden dien je toch met iets beters aan te komen. Ook zonder vrachtautootje uit Warmond staat het verkeer in de Breestraat al regelmatig in de file. Misschien dat er van het plaagstootje nog iets was terecht gekomen als de Warmondse burgemeester Ineke van der Wel met haar voetvolk was meegekomen. Ze had op zijn minst met een megafoon burgemeester Goekoop voor het raam van zijn werkruimte moeten lokken zodat hij dan tenminste kennis had kunnen nemen van de frustraties van een klein dorp dat het niet velen kan dat de arrogante, grote stad dreigt met de plaatsing van hekken op andermans grondgebied. Toch verdient de Warmondse actie ook waardering. Van alle buurgemeenten van Leiden is Warmond het kleinst (qua inwonertal) maar toch de enige die iets durft uit te richten tegen de heerschappij van de grote stad. Zeker de laatste tijd bulkt de Leidse hoogmoed aan alle kanten de stadspoorten uit. Onder het mom van 'regionaal Bloemist van het jaar Wim Siemerink uit Noordwijk maakt kans op de eretitel 'Bloe mist van het jaar 1991'. Van het organiserende Bloemenbureau Holland uit Leiden kreeg de Noordwijkse bloemist gisteren te horen dat hij tot de tien ge nomineerden voor deze titel be hoort. Een schriftelijke test, anonieme bezoekjes en een on derzoek naar vakbekwaamheid en klantvriendelijkheid heeft hij al met glans doorstaan. Op 14 maart wordt tijdens een feeste lijke bijeenkomst bekend ge maakt of hij ook nog de eretitel krijgt. Lezing over geschiedenis orgel Pieterskerk Het schilderij Het Laatste Oor deel van Lucas van Leyden, het orgel in de Pieterskerk en de Pilgrimfathers in Leiden komen binnenkort ter sprake in een le zingencyclus over de Pieters kerk. Zondag 26 januari houdt orgeldocent Van Nieuwkoop van het Amsterdamse Swee- linckvonservatorium de eerste lezing, met als titel 'Het Van Hagerbeer-orgel, exponent van de Hollandse orgeltraditie'. De lezing gaat over de bouw geschiedenis van het orgel, over de architectuur en over het pijpwerk dat het oudste is in Nederland. Tijdens de katholie ke en protestantse perioden werd het orgel bovendien op verschillende manieren ge bruikt. De lezing, die om 14.00 uur begint met een toegangs prijs van 2,50 gulden, duurt drie kwartier. Na afloop wordt het orgel bespeeld en is er thee voor de bezoekers. De komende maanden volgen nog lezingen op 23 februari (Pil grimfathers), 29 maart (sociaal- culturele geschiedenis Pieters kerk) en 26 april (Het laatste Oordeel). Na alle lezingen is er bovendien de mogelijkheid voor rondleiding in de Pieters kerk. Vierhonderd Leidenaars hingen dinsdagavond ademloos aan de lippen i Rij die de plannen v< teem voor woonruimteverdeling toelichtte in leden over manieren om de interesse van bur- te organiseren". Maar dat ging mooi niet door. wethouder Tjeerd gers in de politiek te vergroten: de bestuurlijke Het is een beetje te veel van het goede om een een nieuw sys- vernieuwing. wethouder twee keer te laten genieten van zo- Hij had zo'n grote opkomst dus niet ver- veel aandacht. Stel je voor, hij zou de bestuur- het stadsbouwhuis. De PvdA-bestuurder praat wacht. „Maar ik vond het wel leuk, ja. Ik stelde lijke vernieuwing helemaal vergeten! al anderhalf jaar lang met de 38 andere raads- ook meteen v i tweede bijeenkomst •FOTO LOEK ZUYDERDUIN denken' pikken Leidse stadsbestuurders prachtige polcjers in en nu willen ze ook nog ten koste van de regiogemeenten vrijdagse koopavonden invoeren. In Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten of Zoeterwoude heeft men het nog niet aangedurfd daartegen actie te voeren. In Warmond daarentegen wordt openlijk gespeculeerd over de herplaatsing van het tolhek en een verruiming van de jachtvergunning voor de jager op de plaatselijke recreatie eilanden opdat deze ook mag schieten op Leidse bezoekers. Waarmee we weer zijn aanbeland bij het zwakke punt in het Warmondse verweer: het gemeentebestuur laat als het puntje bij het paaltje komt zijn onderdanen het vuile werk opknappen. Verbaasd en verbijsterd verlieten de stratemakers van de gemeente Leiden dc vergaderruimte in het Gulden Vlies. Ze waren er gekomen om te horen wat de hooggeachte politici van plan zijn met hun afdeling, en het resultaat was werkelijk onthutsend. Met prachtige woorden hadden de raadsleden verteld dat er een onderzoek komt naar de overplaatsing van de afdeling bestratingen van de directie civiele werken naar de milieudienst. Het voorstel voor het onderzoek is 'richtinggevend' zeiden ze erbij, en dat betekent zoveel als: die overplaatsing gaat dus gewoon door. Maar voor alle zekerheid gaan de zes ondertekenaars van de motie waarin het onderzoek wordt aangekondigd volgende week nog even met elkaar vergaderen. Om erachter te komen of ze wel allemaal hetzelfde bedoelen. Dat is logisch, zei Pieterjan Vonk van de WD doodleuk. Die motie is om drie uur 's nachts aangenomen, en op zo'n tijdstip kun je echt niet overzien wat de consequenties ervan zijn. Je zal maar stratemaker zijn bij de gemeente Leiden en volstrekt afhankelijk zijn van een stelletje politici dat moties ondertekent zonder te weten waar ze over gaan. Misschien kan de afdeling bestratingen onderzoeken of de Leidse raadsleden kunnen worden overgeplaatst naar 'het maakt niet uit waar, als het maar ver weg is'. DOOR JANET VAN DIJK EN WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25