Leiden Schets voor autoluwe polder wijk Biljartcentrum aan Utrechtse Veer 'Huisvesting jongeren buitenspel' Moordzaak Langegracht krijgt een onverwacht vervolg Honderd baantjes voor tieners aangeboden Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN JEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN Zaterdag 25 januari 1992 23 NIEUWSLIJN Laag inkomen: geen duur huis meer De maatregel om woningzoekenden met een laag inkomen geen dure huizen meer aan te bieden gaat in op 17 februari. Het col lege van burgenteester en wethouders heeft dat gisteren beslo ten. De regeling betekent dat woningzoekenden niet meer in aanmerking komen voor huizen waarvoor zij meer dan 250 gul den huursubsidie krijgen. Voor gehandicapten en ouderen wordt een uitzondering gemaakt. Wethouder T. van Rij van volkshuisvesting kondigde een tijd geleden al aan dat hij deze maatregel wilde invoeren, onder druk van het ministerie en om dat de kans bestaat dat flink wordt gekort op de huursubsidie. Tegen de 'betuttelende' regeling verzetten de stichting welzijn en het Instituut Burgerraadslieden zich, omdat ze vrezen dat mensen met lage inkomens langer op een huis moeten wachten. Ook Groen links, SP en WD hebben al bezwaren geuit. Veroordeelde overtuigd geraakt van zijn onschuld EMIEL FANGMANN Was Thomas Marc Moore dood of levend op 29 december 1990? Dat is de cruciale vraag in de zaak van de moord aan de Langegracht. Daar werd in een flat eind februari van dit jaar het stoffelijk overschot van de 38- jarige Filippijn gevonden. De man bleek gewurgd en was al geruime tijd dood. De moord zaak leek afgesloten toen in au gustus een 23-jarige Zwitser we gens doodslag tot vier jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Bewezen werd geacht dat de man Moore op die 29ste de cember om het leven had ge bracht. dels van overtuigd geraakt dat hij Moore niet heeft vermoord. Hij is daarom gegaan. Half februari komt de zaak in hoger beroep voor* het Haags gerechtshof. Er zijn enkele ge tuigen opgeroepen, die hebben verklaard dat Moore na 29 de cember nog in leven was. De veroordeelde Zwitser zit inmid dels zijn straf uit. Een verzoek van zijn advocaat om de man vrij te laten tot het hoger beroep heeft gediend, is afgewezen rechtszaak al werden gesteld. Hij baseerde zich op een aantal hoger beroep getuigen, die verklaard hadden dat Moore later nog in leven was. Toen lagen er bij de recht bank echter alleen schriftelijke getuigenissen, die de officier van justitie onbetrouwbaar noemde. In hoger beroep zullen de getuigen zelf door de rechter worden gehoord. Mes De verdachte zelf werd De vrijwilligerscentralegaat zich de komende tijd bijzonder inspannen voor tieners die een baantje zoeken. Niet-commer- ciële instellingen kunnen jonge ren vaak goed gebruiken voor hand- en spandiensten. Jongeren tussen 12 en 17 jaar die buiten schooltijd werkerva ring willen opdoen of een leuke bezigheid voor enkele uren per week zoeken kunnen zich aan melden bij Marty van Raayen van de vrijwilligerscentrale. Zij heeft zo'n honderd 'vacatures' in de aanbieding. Spelletjes doen met bejaarden, zwemmen of paardrijden met gehandicap te kinderen, muren schoonma ken waar racistische leuzen zijn op gekalkt. Dat is een kleine greep uit de klusjes die tieners in hun vrije tijd kunnen op knappen. Voor instellingen is het inte ressant om tieners karweitjes te laten klaren omdat zij 'fris en enthousiast' zijn, zegt Van Raayen. Vooral in bejaardente huizen kunnen tieners direct aan de slag. „Bejaarden vinden het heerlijk om met kinderen om te gaan. Jongeren zelf kun nen zich op deze manier oriën teren op hun beroepsplanning, een beetje uitproberen", zegt de coördinatrice van het project 'Tieners Aktief De werving van jongeren vpor dit soort klusjes loopt in andere steden goed, zegt Van Raayen. In Leiden is eerder geprobeerd het project van de grond te la ten komen, maar dat mislukte. De vorige coördinator verdween na een jaar van het toneel om- vervolg. De Zwitser die zich vo- dat zijn zogenaamde 'werkerva- ng jaar maart uit eigen bewe ringsplaats' ten einde liep. oinor Wi "n,i Moore, afkomstig uit de Filip pijnen en student aan de Web ster University in Leiden, op die 29ste. december alleen maar zwaar lichamelijk letsel toege- De zaak krijgt een onverwacht bracht? En is Moore na die da Heeft de Zwitser de 38-jarige gustus door de theorie van zijn advocaat verrast. „Logisch", zegt advocaat Heeren. „Hij was er van overtuigd dat hij het had gedaan. Hij las in de krant dat Moore twee maanden dood in zijn flat lag, hij herinnerde zich turn door een ander om het le ven gebracht? Het zijn vragen die in augustus door de Leidse advocaat mr. R. Heeren bij de de worsteling en hij dacht schuldig te zijn aan Moore's dood. Daarop gaf hij zich half maart aan". De Zwitser verklaarde dat hij op 29 december - een dag die hij had onthouden omdat het zijn verjaardag was - door Moore in zijn flat seksueel geïn timideerd was. Beiden hadden flink gedronken. Er ontstond een zware worsteling, waarna Moore op de grond bleef liggen en de Zwitser in paniek de flat aan de Langegracht verliet. Twee maanden later werd het slachtoffer gevonden met in de hals een keukenmes. De Zwitser heeft altijd volgehouden dat hij dat mes niet in handen heeft gehad. Op het stoffelijk over schot werden ook enige attribu ten aangetroffen, waaronder een boek en een speelgoed beest. Die waren de Zwitser ook onbekend. Onderbuurman Inmiddels is de Zwitser ervan overtuigd geraakt dat hij Moore daarom tot half februari uitge- niet vermoord kan hebben. Misschien komt er over drie we ken meer klaarheid in de zaak als de getuigen voor de recht bank hun verklaringen afleggen. De advocaat komt met een me destudente van het slachtoffer en haar moeder. Zij zeggen dat ze na 29 december nog met Moore getelefoneerd hebben. De derde getuige is een onder buurman van Moore, die zegt begin februari geluiden in de flat boven hem te hebben ge hoord. Moore moet er toen al ruim een maand hebben gele gen. Deze getuigen hadden eigen lijk vorige week moeten worden gehoord, maar door een admi nistratieve fout van het ge rechtshof werden ze niet offi cieel opgeroepen. De behande ling van het hoger beroep is steld. Tot bevreemding van de ad vocaat maakt de procureur-ge neraal van het gerechtshof - de aanklager - nu gebruik van het uitstel om drie andere getuigen op te roepen. Onder hen een ex-verdachte en zijn vriendin. Die ex-verdachte, een 23-jarige Leidenaar, werd begin maart aangehouden omdat hij dingen had verklaard die volgens de politie alleen de dader van de moord kon weten. Op de vraag hoe dat mogelijk was, heeft de politie nooit een antwoord kun nen geven. De derde getuige is een Leid se pastoor, die het slachtoffer geld zou hebben geleend. Ook hij heeft verklaard hem na 1 ja nuari 1991 gezien te hebben, maar herriep die verklaring la ter, omdat hij zich in de datum zou hebben vergist. „Toen het project net een beetje begon te lopen vertrok de coör dinator weer", zegt van Raayen. Zij heeft, net als haar voorgan ger een jaarcontract gekregen om - net als de vrijwilligers die zij zoekt - werkervaring op te doen. „Maar nu is afgesproken dat de andere vrijwilligers van de centrale dit project overne men als ik vertrek". Van Raayen zegt dat het pro ject eigenlijk bestaat uit de op richting van een soort uitzend bureau. Zij bemiddelt tussen niet-commerciële instellingen en tieners. „Er kunnen zich hier meer dan honderd jongeren melden, maar het is nog niet gezegd <ïat zij allemaal worden geplaatst. Na gezamenlijk over leg moet er iets gevonden wor den waar iedereen tevreden Ouders worden niet bij de be middeling betrokken. „Ik raad pleeg ouders niet. Ik behandel de jongeren die hier komen als redelijk zelfstandige mensen. Maar extra begeleiding is er wel. Als een jongere ergens aan de slag is, blijf ik contact houden om in dé gaten te houden of al les wel goed loopt". (Instellingen en tieners die werk in de aanbieding hebben Het pleintje of zoeken kunnen contact op nemen met Marty van Raayen. Ze is van dinsdag tot en met vrijdag bij de vrijwilligerscen trale, tussen 9.00 en 16.00 uur (tel. 123143) OPEN DAG De scholengemeenschap Emilie Knappert houdt op donderdag 30 januari open huis voor mensen die overwegen een opleiding te gaan volgen voor agogisch werk, sociale arbeid, activi teitenbegeleiding of leidster van kindercentra. De school voor mid delbare beroepsopleidingen aan het Rapenburg 23 zet de deur van 18.30 tot 21.30 uur open voor voorlichting aan belangstellenden. Op de school is het onder meer mogelijk door te leren voor het organiseren van activiteiten in verpleeghuizen, ziekenhuizen stellingen kunnen een opleiding doen voor leidster van kindercentra, voor desnoods ook eerst de Nederlandse taal kan worden geleerd. Co Vrins, eigenaar van twee snookercentra in de Leidse bin nenstad, heeft een plan inge diend bij de gemeente om een groot, nieuw centrum te ope nen aan de Utrechtse Veer. Het ouderen of gehandicapten. Vrouwen vanaf 18 jaar gaat om de panden waar tot voorkort de firma Star Neon in zetelde en die doorlopen tot de Hogewoerd. Volgens Vrins is er in Leiden grote behoefte aan een nieuw centrum, zeker om dat hij zijn eigen Snookerhal boven de Marca-garage wil slui ten als het nieuwe complex wordt verwezenlijkt. Vrins legde afgelopen week en Hogewoerd wil hij inrichten met een groot aantal speeltafels voor zowel snooker, pool als ge woon biljart. Op de eerste ver dieping staan competitie- en leszalen geprojecteerd. In totaal gaat het om een twintigtal snookertafels en ongeveer ze- zijn plannen voor aan bewoners ven 'gewone' biljarts, van de Hogewoerdbuurt. De De biljartondernemer geeft panden tussen Utrechtse Veer A ^Cl'r W, l&r monumentale stad met toekomst verschillende redenen voor zijn beoogde verhuizing. Zo wil hij de 'steriele' Marca-garage voor de Utrechtse Veer inruilen om dat daar een grotere, meer toe- gankelijke en sfeervollere ruim tegen een lagere huurprijs kan krijgen. „Het centrum gaat een regionale functie krijgen, maar ik wfl niet eens later dan tot twaalf uur open", laat Vrins voor alle zekerheid weten. Ook vindt de biologieleraar van origine dat als Voorschoten en Warmond zalen hebben met meer dan twintig tafels, en daar zogehete A-toemooien worden gehouden waar Engelse 'profs' op afkomen, Leiden niet achter het zeker niet op voorhand af. kan blijven. Vrins wil ook reke ning houden met de regionale liefhebbers van het 'Hollandse' keuspel: „Een moeilijk meet bare groep carambole-biljarters wil wel eens ergens anders spe len dan steeds in dat ene café". Vertegenwoordigers zijn in principe niet tegen verwezenlij king van de plannen van Vrins. In het totaal zijn er drie speel hallen in de Hogewoerdbuurt en daar zou er dus nog een bij komen. De buurtbewoners maakten een afweging tussen de voordelen („het zou er wel van opknappen") tegen de na delen als parkeerproblemen en fietsophopingen op het 'plein tje' aan de Utrechtse Veer. Ze kwamen tot de conclusie dat ze er in ieder geval 'geen pro bleem' mee zouden hebben als op de begane grond een biljart centrum komt. De gemeente heeft nog geen oordeel over de ideeën van Vrins, maar keurt 'Simontjespolder voor 2000 bebouwen In het jaar 2000 staan in de Broek- en Simontjespolder (tussen Merenwijk en Oegstgeest) zo'n 800 woningen. Bewoners en bezoekers zetten hun auto op parkeeiplaat- sen aan de rand van de autoluwe wijk. Die is bereikbaar via een bustunnel onder het spoor bij het nieuwe NS-sta- tion. Over de wegen die naar de nieuwe wijk leiden, bestaan ver schillende ideeën. Oegstgeest wil dat de Broek- en Simontjes polder vooral vanuit deze ge meente bereikbaar wordt, ter wijl Leiden een goede verbin ding met de stad wil. In het rapport worden ver schillende mogelijkheden voor ontsluiting geschetst. - De Lan ge Voort kan bij zwembad Poel meer worden doorgetrokken. Daarvoor is wel een nieuwe brug over de Haarlemmertrek vaart nodig. - Een weg onder de spoorbaan door naar de Merenwijk is ook mogelijk, maar in verhouding erg duur, aldus het rapport. - Een derde mogelijkheid is het doortrekken van de Boerhaave- laan. - Tenslotte kan de nieuwe wijk bereikbaar worden gemaakt via een aansluiting op de Oegst- geesterweg. Daarvoor is even eens een brug over de Haarlem mertrekvaart noodzakelijk. Onderzoek moet uitwijzen wat de beste oplossing is. De voorkeur van de gemeente Leiden gaat sterk uit naar een autoluwe wijk. Voordeel van een dergelijk project is dat het Rijk daar extra subsidies voor geeft. „Hoewel de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat we pas in formatie hebben gekregen van het ministerie, waarin staat dat subsidies worden verstrekt voor proefprojecten met 3000 wo ningen. Dat halen wij natuurlijk niet. Maar je weet maar nooit", aldus wethouder T. van Rij (volkshuisvesting). Dit is een van de toekomstbeel den die worden geschetst in de 'locatiestudie Broek- en Si montjespolder'. Het rapport, gemaakt op verzoek van de pro vincie, is de eerste stap op weg naar bebouwing van de polder. Voordat de eerste paal de grond ingaat, moet echter nog een aantal hindemissen worden ge- De polder is eigendom van de gemeenten Oegstgeest en War mond. Die hebben lange tijd hevig geprotesteerd tegen be bouwing van het groen, maar vooral in Oegstgeest lijkt het protest de laatste tijd te ver stommen. Binnenkort neemt de gemeenteraad een beslissing en het is de bedoeling dat in het najaar alle knopen worden doorgehakt. Leiden is groot voorstander van bebouwing, omdat in de stad zelf nauwelijks ruimte meer is om huizen te bouwen, terwijl de behoefte aan wonin gen nog steeds groeit. Een tweede probleem is het geld. Uit het rapport blijkt dat bebouwing van de polder erg duur is, vooral omdat het gaat om een betrekkelijk klein ge bied. Of het plan kern doorgaan, is onder meer afhankelijk van de vraag of het Rijk subsidies toekent. Het plan wordt goed koper als niet voor twee toe gangswegen wordt gekozen, maar voor slechts één 'ontslui- tingsweg'. Een tegenvaller ont staat als sprake is van bodem verontreiniging. De universiteitsstad Leiden is één van de grotere gemeen ten in ons land en telt ca. 110.000 inwoners. Binnen de Randstad vervult Leiden een belangrijke rol op bet gebied van onderwijs, gezondheidszorg, cultuur en economie. Er zijn goede ver bindingen met de omliggende grote steden, waardoor Lelden ook een gezond onder nemersklimaat kent. De vrijwel geheel gerestau reerde binnenstad beeft nog bet authentieke karakter van weleer. Toch is Leiden in elk opzicht ingesteld op de jaren '90. Historie en toekomst vormen er één geheel. Van oudsher beeft de sleutel stad aan ieder de ruimte ge boden om zichzelf te kunnen zijn, ongeacht aard. cultuur of nationaliteit. En ook nu nog is iedereen welkom. Arbeid^BIL 'REAU Werkzoekende jongeren maken een nieuwe start in het milieu Het Arbeidsbureau en de gemeente Leiden organiseren milieuopleiding op M.B.O.- Het werk in het milieu staat de laatste jaren volop in de belangstelling. Bedrijven en ge meenten zien steeds meer milieutaken op zich af komen. Dit leidt tot extra vraag naar personeel. Bedrijven zoeken deskundigen op het gebied van afvalverwerking en net opzetten van interne milieuzorgsystemen. Bij de gemeenten zijn er vacatures voor de gemeentelijke milieu-afdelingen, voorlich ters en controleurs van milieuwetten. Deze groeiende vraag naar pörsoneel biedt voor werkzoekenden extra kansen op een vaste baan, mits zij beschikken over een toegesneden vooropleiding en goed gemo tiveerd zijn. In februari 1992 start een opleiding milieu kunde voor werkzoekenden; een initiatief van het Arbeidsbureau en de gemeente Leiden. De lessen en begeleiding worden in samenwerking verzorgd met het bureau Nieuwland uit Wageningen. Deze éénjarige opleiding is gericht op uit voerende functies in de milieusector. In het lesprogramma wordt aandacht besteed aan milieuwetgeving, milieuverontreiniging van bodem, water en lucht, bedrijfsafval, huis houdelijk afval, bemonsteringstechnieken, milieuvoorlichting en controle en handha ving van milieuwetten. Na afloop zijn er goede perspectieven op een vaste baan. Duur van de opleiding is 1 jaar, 4 dagen per week. inclusief 4 maanden praktijk. De opleiding wordt uitgevoerd in de gemeente Leiden. Om toegelaten te worden moet men voldoen aan de volgende eisen: - niet ouder dan 25 jaar - werkzoekend en in het bezit van een HAVO/VWO of MBO diploma. Op donderdag 30 januari a.s. wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Geïnteresseerden kunnen zich hiervoor aanmelden bij mevrouw E.T.J. Gerrits van het Arbeidsbureau, tel. 071 - 35 42 42 of bij mevrouw V.L. Wassenaar vj Leiden, tel. 071 -25 44 33. Stichting krijgt geen subsidie meer voor nieuwbouw LEIDEN. JANET V „Dat betekent dat we ons wo ningenbestand niet meer kun- Er zullen in Leiden nog weinig nen uitbreiden. We worden een woningen worden gebouwd die stichting die alleen nog huizen speciaal zijn bedoeld leenstaande) jongeren. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (SHWJ) vreest dat de belangen van jonge Leidse wo ningzoekenden onderge sneeuwd raken. De stichting zelf kan daar weinig meer aan doen; ze krijgt geen subsidie meer van het Rijk voor nieuw bouwprojecten. Althans, die kans is groot nu de gemeente een negatief ad vies heeft verzonden naar het ministerie van vrom over de 'toelating' van de stichting als officiële woningbouwvereni ging. Hoogstwaarschijnlijk volgt het ministerie dat negatieve ad vies. beheert", aldus M. Kalker van de SHWJ. De gemeente - die zich weer heeft laten adviseren door de woningbouwverenigingen vindt dat de taak van de SHWJ goed wordt overgenomen door de andere corporaties. Die bouwden in het verleden ook vooreen- en tweepersoonshuis houdens. Tegenwoordig wor den veel 3-kamerappartemen- ten gebouwd, die in de ogen van de gemeente ook erg ge schikt zijn voor jongeren. Ondergesneeuwd Kalker heeft een wat andere mening. Hij is bang dat de be langen van jongeren 'onderge sneeuwd' raken. Er kunnen jaarlijks al niet zo veel huurhui zen in Leiden worden gebouwd. „En de woningbouwverenigin gen bouwen vooral eengezins woningen", stelt Kalker vast. De gemeente vindt boven dien dat de stichting - die 850 woningen bezit - niet meer zelf standig moet blijven bestaan. Het kost in verhouding veel geld om een kleine stichting als de SHWJ door te laten draaien. De gemeente wil dat de stichting fuseert, bijvoorbeeld met Stu dentenhuisvesting, en anders met een 'gewone' woningbouw vereniging. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren voelt echter helemaal niets voor een fusie. „We werken al wel samen met Studentenhuisvesting. Die ver zorgt bijvoorbeeld het groot on derhoud voor ons. Maar we vin den dat we voorlopig nog wel zelfstandig kunnen blijven be staan", aldus Kalker. Betere Verkoop! Daar heeft u dan wel de juiste reclame voor nodig. Van Advertising Workshop. Specialisten in verkoopbevordering. Bel eens voor een afspraak. ADVERTISING WORKSHOP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23