Feiten Moordgolf schokt Nieuw-Zeeland Verpleegster uit seksfilm 'Ik blijf bombarderen. Want klasserecht is onrecht' CRIMINALITEIT 1/ Zaterdag 25 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERSIANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR 2 EN MENINGEN 'Gods Eigen Land' niet langer een misdaadvrij land STANDPLAATS MOSKOU Nog niet zo lang geleden zeker binnen de herinnering van een generatie sloten Nieuwzeelanders hun achterdeur en auto niet af, in de gelukkige wetenschap dat zij in een veilige, welvarende en misdaadvrije samenleving woonden. WELLINGTON DAVID B Vakantievierende tieners liftten door het land en hun ouders, die altijd sussend deden over de berichten over afschuwelijke moorden in het buitenland, maakten zich geen zor gen. Volledige werkgelegenheid en een uniek sociaal verzekeringsstelsel maakte volgens het land tot de idea le plaats om kinderen op te voeden. Zij noemden het graag 'Gods Own Country'. Zelfs het privé-nummer van de pre mier stond in het telefoonboek en hij placht persoonlijk het enkele klaagtelefoontje af te handelen dat gewoonlijk begon met: 'G'day, mate' Tegenwoordig is het een ander land, wat bewezen wordt door niet min der dan tien moorden in de eerste drie weken van dit jaar. Die golf van geweld heeft de natie van 3,4 mil joen inwoners met stomheid gesla gen en de roep losgemaakt om de terugkeer van de doodstraf door op hanging, die 31 jaar geleden werd af geschaft. Maar ook wordt beweerd dat zeven jaar van meedogenloze Thatcher - achtige economische hervormingen, die de inflatie tot 1 procent hebben teruggebracht maar de werkloosheid tot een nog steeds stijgende re cordhoogte van tien procent hebben opgedreven, daar voornamelijk de schuldigen aan zijn. Premier Jim Bolger, die deze week tijdens een crisisbijeenkomst de moorden met zijn belangrijkste mi nisters heeft besproken, ontkent dit, maar erkent de wijdverbreide „angst en traumatische gevoelens in de ge meenschap". Hij zei dat het aantal moorden „de diepgewortelde malai se weerspiegelt die zich gedurende vele jaren in ons land heeft gemani festeerd'. Hij legde de schuld bij ge welddadige televisie- en videofilms, pornografie en het toenemende drugsgebruik en voegde daaraan toe: „Het is totaal onacceptabel te sugge reren dat van de recente móórden een enkele is gepleegd omdat die persoon wel of niet werkloos was." Rechtsorde Anderen zijn het daar niet mee eens. Socioloog Wayne Robinson: „Het geweld waar we getuige van zijn, is een onontkoombaar onderdeel van de veranderingen die we de laatste zeven jaar hebben gezien. Wij zien de rechtsorde ineenstorten. Die is onverbrekelijk verbonden met de economische stategieën van de vori ge Labor-regering en deze regering." Andere deskundigen merkten op dat vorig jaar een op de drie schoolver laters onmiddellijk in de bijstand te rechtkwam, waarmee een tienerklas se wordt geschapen die zich van de maatschappij vervreemdt, die niet in staat is toekomst te zien in 'Gods Ei gen Land' en daarom in potentie wetteloos is. Het doel van de regering, wat zij zelf noemt 'het opnieuw vormgeven' van de welvaartsstaat (anderen zeggen 'afschaffen'), vervreemdt andere sec toren van de gemeenschap. Dat be tekent onder andere dat er met in gang van de volgende maand een eind komt aan de gratis verzorging in ziekenhuizen. Haar populariteit in de opiniepeilin gen is de laagste die ooit enige rege ring ten deel in gevallen. Bolgers pri- vé-nummer staat niet alleen niet in het telefoonboek, hij en zijn belang rijkste ministers hebben 24 uur per dag politiebescherming. Gezien zijn nu wat macabere verkie zingsbelofte uit 1990 een 'fatsoenlij ke maatschappij' te introduceren en met nog een verkiezing voor de boeg volgend jaar, was de crisisbijeen komst van Bolgers deze week duide lijk politiek gemotiveerd. Praatpro gramma's op de radio worden door de moorden gedomineerd, en hij moest iets laten zien. Er is weinig bereikt, afgezien van een plechtige belofte om op een of ande re manier niet nader omschreven re geringsbeleid beter te coördineren om de wortel van het kwaad een slag toe te brengen, en een beslissing meer vaart te zetten achter al ge plande wetgeving om pornografie aan banden te leggen en de maxi mum gevangenisstraf voor verkrach ting te verhogen van 14 tot 20 jaar. Een troost is dat de politie een op merkelijk goede staat van dienst heeft in het oplossen van moorden. Alle 59 moorden die vorig jaar zijn gepleegd, zijn opgehelderd en wat betreft de moorden van dit jaar zijn ih acht van de tien gevallen al arres taties verricht. VERTAUNG: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET De arts is oud en heel duidelijk der dagen zat. De vlezige verpleegster kan met haar geblondeerde vlechten ter weerszijden van de bolle toet zó in een Tiroler seksfilm. De jeugdige co- assistent is een kloon van graaf Dra- cula. De chef personeelsbeleid bij de GG en GD van de Oekraïnse hoofdstad Kiev moet een morbide gevoel voor humor hebben. Niettemin is het merkwaar dige drietal meer dan welkom. Tussen alarmtelefoontje in het holst van de nacht en aankomst in onze hotelka mer tikken 45 minuten weg. Lange minuten, want mijn vriendin vergaat van de pijn. Het drietal installeert zich op bed en stoelen. Miss Tirol trekt kordaat de dekens weg, de arts kijkt met ver moeide ogen naar het zieke naakte li chaam en Dracula jr. haalt een stapel formulieren uit zijn gereedschapskist. Naam, voornaam, leeftijd, adres, ge biedt hij, alsof het leven van de pa tiënte daar vanaf hangt. Vriendin kreunt wat. Ze heeft koorts, maar er komt geen thermometer uit de ge reedschapskist. Defitsit, of gewoon vergeten. De bejaarde esculaap zet zich aan een langdurige partij van het betere kneed- en ldopwerk. Vriendin staan de tranen in de ogen, want de genees heer weet de gevoelige plekken pijn lijk nauwkeurig en vooral vaak te ra ken. Tirol slaat ter compensatie hevig aan het strelen en troosten: „Meisje, meisje, kopje op, we zorgen heus goed voor je". „Wat heb ik?", zucht de patiënte, het geleuter en geknijp zat. De arts zwijgt, bestudeert zéér langdurig het plafond. Dan volgt de diagnose: „Waarschijn lijk de alvleesklier. U moet onmiddel lijk naar het ziekenhuis". Dat nooit, denken wij, wijs geworden dooreigen en andermans ervaringen met de na tionale gezondheidszorg. „Wij geven de voorkeur aan behande ling in het buitenland", zeg ik beleefd. Maar het is al te laat. Dracula voelt zich namens de gehele nationale me dische stand beledigd en begint een hevige competentiestrijd met Tirol: het ziekenhuis, zegt hij. Naar het Westen, zegt zij. De arts zwijgt. De patiënte kreunt. Het Westen wint. Met duidelijke te genzin haalt Dracula een injectieset uit zijn gereedschapstas en voorziet die op herhaald verzoek van een weg- werpnaald. Twee buisjes pijnstillend vocht van ondefinieerbare kleur wor den leeggespoten. Dat moet voldoen de zijn om een paard twee weken ge voelloos te maken, grimlacht de pa tiënte opgelucht. Ik spoed me enige uren later naar Aeroflot, want de kaartverkoop is door Herr Luft in het kader van de Duits- Russische vriendschap in de grijpgra ge valutaklauwen van de Russische maatschappij gelegd. Dat betekent dus verplicht in de meest verderfelijke uitvinding sinds het vliegtuig, de busi- nessclass. Het toestel blijkt voor drie- kwart leeg. Tegen middernacht arriveren we in Amsterdam en spoeden ons naar het ziekenhuis. Dat kan zo maar niet, zegt de géneesvrouw van de wacht. U moet een verwijzing van uw huisarts hebben. Dadelijk loopt iedereen hier binnen. Ze besluit de Oekraïnse al vleesklier in de groep te gooien. We mogen blijven. Gelukkig is er een thermometer die 39.2 aanwijst. En röntgenapparatuur, bloedafname, etc. etc. Drie uur later keren we hotel- waarts met een pak vol medicijnen. Vriendin blijft met een fikse nierbek- kenonsteking in vertrouwde handen achter. Ik aanvaard de terugreis. Het telefonisch gereserveerde vlieg- kaartje blijkt op Schiphol niet aanwe zig, omdat de koerier van het inge schakelde reisbureau de rijtijden niet heeft aangepast aan het vliegschema van alweer Herr Luft. Enige 'vriende lijke' woorden doen wonderen, het kaartje komt er. Businessclass, dat wel. Ook zonder Aeroflot-bemidde- ling blijkt de economy-klasse in het toestel van Frankfurt naar Moskou halfleeg. Dit was dus een verhaal over de voortschrijdende Europese integratie. HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Een DonQuijoteinde criminologie. Prof. dr. Riekent W. Jongman typeert zichzelf zonder pardon. De Groningse hoogleraar heeft altijd een apart standpunt ingenomen. Kansarmen worden wel haast tot criminaliteit gedwongen, zo is zijn stelling, die hij in 20 jaar onderzoek heeft willen bewijzen. Kort voordat hij met de vut gaat, vat Jongman zijn theorie nog eens krachtig samen. Deel 6 van de serie 'Criminaliteit in Nederland'. „Ik ben altijd erg geïnteresseerd geweest in de ongelijkheid in de samenleving. Naar mijn gevoel is dat de vruchtbaarste voe dingsbodem voor criminaliteit in een samenleving die een ideologie heeft van gelijkheid, van gelijkwaardigheid. Wat ik eigenlijk altijd heb willen laten zien, is dat de onderste la gen van de bevolking niet crimi- neler zijn dan andere groepe ringen. Het is juist omgekeerd, de boeven zitten in de midden in hogere klassen, alleen noe men we dat niet zo gauw crimi naliteit. Neem de belastingontduiking. We hebben eens een onderzoek gedaan waaruit bleek dat er in Groningen tien keer meer be wuste belastingontduikers wa ren dan alle dieven, helers en vandalen bij elkaar. Alleen zijn de lagere klassen veroordeeld tot die typen waar we een heel apparaat voor hebben opge bouwd: politie en justitie. Diep in mijn hart denk ik dat ik heb gezocht naar een legitime ring van die criminaliteit. Want die ongelijkheid in de samenle ving is voor mij eigenlijk niet te pruimen. Ik ga ervan uit dat elk mens het resultaat is van een worp met een kosmische dobbelsteen. Je toekomst wordt bepaald door je kop en'waar je wieg heeft ge staan. Dat zijn toevalstreffers, daaraan heb je niks bijgedra gen. Niettemin hebben wij ons hele beloningssysteem daaraan gekoppeld. Die beloningsverde ling is dus een toevalsverdeling. Wie boft krijgt een hoop voor rechten en wie pech heeft... Dat is moreel niet te rechtvaar digen. Ik denk dat veel mensen ook beseffen dat het niet hün schuld is dat ze niet alles berei ken. In zo'n samenleving, waar je aan de ene kant gelijkheid predikt en aan de andere kant keiharde ongelijkheid hebt, moet je verwachten dat mensen het op een ander manier te pak ken proberen te krijgen. Ieder een heeft recht op bepaalde luxe-artikelen. Als je die niet hebt, dan is het voor mij van zelfsprekend dat je overweegt die maar te jatten. Op het ogenblik leeft zo'n 85 procent van de mensen die met de politie in aanraking komen, van een uitkering. Zoiets is in de geschiedenis nog nooit voor ge komen. En dat geldt niet alleen voor Nederland, dat is ook in Amerika zo. Uit processen-verbaal blijkt dat er in de jaren '60 geen verschil was tussen de criminaliteit van werklozen en werkenden. On der meer de verzuiling voor kwam dat mensen zich buiten de maatschappij stelden. De so ciale controle was groter. Sindsdien is dat veranderd. Mo menteel komt ongeveer een half 12.00—] nnn 10.80- werkenden o 0 -10.80 O haanlozen jl 9.60- - 9.60 8.40- o - 8.40 7.20- o - 7.20 6.00- - 6.00 4.80- - 4.80 3.60- - 3.60 2.40- - 2.40 1.20- - 1.20 0.00- 000 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86-87 88 8 JAAR 9 procent van de mensen met een baan in aanraking met de poli tie. Ónder werklozen is dat op gelopen tot tien procent. Dat betekent dat twintig keer meer werklozen met de politie in aanraking komen dan werken den. Jammer dat de overheid daar blind voor is. Ik ben twintig jaar geleden be gonnen met onderzoek naar ongelijkheid in de afhandeling. Klassejustitie is dat later gaan heten. Mijn eindconclusie is dat wij, hoe weinig mensen dat ook beseffen, nog echt klasserecht hebben. Het enorme standen- onderscheid uit de middeleeu wen heeft zich gehandhaafd in de witte boordencriminaliteit. Voor belastingontduiking heb ben we aparte rechters: de in specteurs. Uit dat onderzoek bleek dat tienduizend mensen bewust de belasting ontdoken. Daarvan kwam er niet één voor de straf rechter. Dat is allemaal afge handeld door de inspecteur. Die spreekt dus zelf het vonnis uit. Maar waar ik voornamelijk naar heb gekeken is de individuele afhandeling binnen het straf recht, dus als ze wel voor de strafrechter kwamen. En dan vind je nog grote verschillen. Naarmate je maatschappelijke positie kanslozer is, kom je er zwaarder af. Dus werklozen krij gen veel vaker gevangenisstraf dan werkenden, armen krijgen vëel vaker gevangenisstraf dan rijken, gewoon voor hetzelfde delict hoor. Werkende jongeren krijgen vaker gevangenisstraf dan studerende, afijn, noem maar op... etnische minderhe den krijgen vaker gevangenis straf dan witten. Kortom: hoe zwakker je positie, hoe strenger je wordt behandeld door justi- Door m'n werk tast ik een soort mythe aan. De mythe van de egalitaire samenleving, waar we zo graag lippendienst aan be wijzen. En rechters aanvallen is helemaal uit den boze: het sym bool van onze onafhankelijke rechtspraak nota bene. Dat kan niet. Pas de laatste jaren komen er ook bij justitie aarzelend on derzoeken waaruit inderdaad blijkt dat de rechtskansen van Prof. dr. Riekent W. Jongman. mensen duidelijk verschillen. Teleurgesteld ben ik niet. Ik ben| niet iemand die denkt dat ie met een onderzoek de wereld kan veranderen. Het enige wat ik kan doen... ik ben een Don Quijote hè, ik blijf bombarderen tot er op een gegeven moment, al is het nog zo weinig, toch iets gebeurt. Want klasserecht is on recht in mijn ogen. Als overheid moet je dus ook niet zeuren, zoals Lubbers heeft gedaan, over de stijgende crimi naliteit. Als je de ongelijkheid vergroot, is dat vanzelfspre kend. Een oplossing? Tja, als de overheid zelfs maar zou begin nen met de arbeidsongelijkheid te verkleinen...Maar dat eist in grijpen in de vrije markt. En dat willen we niet. hier in het Wes ten. Ik ben wel voor ideologisch en niet van deze tijd versleten. Dat overkomt iedereen dié momen teel nog steeds de ondersten in de samenleving verdedigt. Ik had die mening al in de jaren '30. In de jaren '40, '50', '60, '70 en '80 en nog steeds denk ik er zo over. Tot op mijn sterfbed zal ik dat blijven doen. Als ik mole- culair-bioloog was geworden had ik me ontzettend opgewon den over het feit dat de een meer moleculen heeft dan de ander. Het zit gewoon in me. Als ik nog eens tien jaar had, zou ik nog een stapje verder gaan en criminaliteit verklaren als een vorm van verzet. En dan bedoel ik niet ideologisch ver zet. Het verzet van de onder klasse tegen de leefsituatie. Ze pikken het niet meer. In ons laatste politie-onderzoek vonden wij ook weer dat er in verhouding meer jonge vaders met een uitkering jatten. Ja na tuurlijk, denk ik dan. Ze kunnen hun kinderen geen enkele luxe geven. De een kan twee keer per jaar met vakantie naar Grieken land, de ander kan niet eens op de fiets naar Appingedam met zijn kinderen omdat ie de con sumpties onderweg niet kan be talen. NÖli ja, dan lok je crimi naliteit uit. En ik zou het zelf in zo'n situatie ook nooit pikken. Ik zou ook flink gaan jatten als had gevonden om m'n woede daarover te uiten. Maar dit soort prietpraat van mij is uit de tijd hè. De werken den hebben het bereikt. Nie mand wil zien dat we een groep erger hebben uitgestoten dan ooit. Het verband tussen die on •FOTO NIEUWSBLAD VAN HET NOORDEN derste positie en criminaliteit is nog nooit zo sterk geweest als nu. De scheidslijn is diep. Neem ook de PvdA, waar ik toch heel lang op heb gestemd. Die wendt zich af en richt zich weer tot de. middenklasse. Zo weerzinwek kend... Begrijp me goed: Ik wil werklo zen niet stigmatiseren. Ik vind het heel verbazingwekkend dat 90 procent géén crimineel ge drag vertoont. Toch zal in deze groep mensen, die zich totaal niét meer aan de samenleving gebonden voelt, de criminaliteit harder worden. Ze durven steeds meer risico's te nemen. De kans is groot dat daar ook iets als georganiseerde misdaad gaat ontstaan." ALTAN ERDOGAN O

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2