Kunst Keuls Praalgraf voor Pop Art vidre 'Nederland staat open voor energieke muziek' 'Roots' van Lie-A-Fo hartverwarmend Zaterdag 25 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 13 Geen tentoonstelling maar een 'show'. Het Keulse Lud- wigmuseum presenteert de tot nu toe grootste over zichtstentoonstelling van Pop Art nadrukkelijk als zo danig. Als de Pop Art-kunstenaars als Andy Warhol, Ri chard Hamilton, Claes Oldenburg en Roy Lichtenstein er met hun kunstwerken zelf al geen show van maken dan zorgt het museum er wel voor dat het dat wordt. Tot 20 april zijn ruim 250 werken van zo'n zestig kun- stenaars te zien op een zeer fraaie, goed verzorgde ten toonstelling. De tentoonstelling wordt omkleed met een uitgebreid aanbod aan Pop Art-t-shirts, bedrukte paraplu's, kaarten, posters, catalogi, boeken en boek jes, Pop Art-diners, Pop Art-museum-cadeaubonnen, een filmfestival (natuurlijk met films van Warhol), en een polaroidfoto van ieder die de expositie bezoekt. De kunststroming die eens de populaire massacultuur als onderwerp koos, is zelf massacultuur geworden. Overzichtstentoonstelling met groten als Warhol, Hockney en Oldenburg KEULEN HENK MEUTGEERT Wie aan Pop Art denkt, denkt vooral aan kunstwerken als 4e geschilderde soepblikken van I Andy Warhol, de tot enorme proporties opgeblazen plaatjes l uit stripalbums van Roy Lich- tenstein of de Amerikaanse vlaggen van Jasper Johns. In ve ler ogen is Pop Art vooral Ame rikaanse kunst uit de vroege ja- I ren zestig. In Keulen wordt die nog steeds bestaande mythe nu eens voorgoed om zeep gehol- j pen, en dat mag als een van de verdiensten van deze presenta tie gelden. Pop Art mag dan wel zijn bekendste vertegenwoordi gers in de Verenigde Staten I hebben, de kunststroming is even Europees als Amerikaans. De benaming 'Nieuwe Realis- i 'ten', waarmee de Amerikanen in 1962 voor het eerst gezamen lijk in New York werden gepre- j senteerd, was zelfs een letterlij ke vertaling van de noemer waaronder Europese kunste- I naars als Arman, Daniel Spoerri en Niki de Saint Phalle zich al in 1960 verenigden. stofzuiger Pop Art is vooral kunst geweest van jongeren, die, en dat geldt zeker voor de Amerikanen, een afkeer hadden van de gevestig de kunst. In de Verenigde Sta ten was dat de dominerende aanwezigheid van het abstract expressionisme van bijvoor beeld Pollock en De Kooning. In Europa lagen de zaken wat an ders, daar sloot de vroege Pop Art veel meer aan bij een nog duidelijk bestaande traditie. Een van de meest duidelijke en beroemdste voorbeelden daar van is nog steeds de collage die Richard Hamilton in 1956 maakte onder de aanstekelijke titel "Wat maakt de huizen van vandaag de dag zo anders, zo aantrekkelijk'. Een collage die in honderden kunstboeken is afge beeld en die, wellicht juist daar door, bij het zien op de ten toonstelling wat tegenvalt door zijn kleine formaat; De Engelse kunstenaar Eduardo Paolozzi was Hamilton met zijn belangstelling voor strips al voorgegaan, en ook de Amerikaan Jess presenteerde reeds in 1954 een bestaand stripboek als kunstwerk. Jasper Johns schilderde omstreeks die tijd zijn schietschijven en vlag gen, Kienholz maakte kort daar op zijn uit beschilderde deuren, etalagepoppen, stoelen of kin derwagens bestaande 'junk art'. In Frankrijk stelde Jacques de la Villeglé kunstwerken samen uit lagen over elkaar geplakte en af- NIEUWSLIJN Massage voor orkestleden AMSTERDAM Orkestleden van het Nederlands Philharmo- nisch Orkest (NedPhO) in Amsterdam kunnen op kosten van hun werkgever gebruik maken Van een mensendiecktherapeute en een masseur. De leiding van het orkest heeft hiertoe besloten omdat het repeteren en spelen van de nieuwe operaproduktie 'Die Frau Ohne Schatten' van Richard Strauss, lichamelijk zeer zwaar is. Het is voor het eerst dat van werkgeverszijde zo'n cur sus wordt aangeboden. Van de 120 orkestleden nemen twintig musici aan de houdings- en bewegingsleer van therapeute Marja Mosk deel. De therapeu te zelf afgestudeerd fluitiste aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Ex-danser Rob van Woerkom, als masseur ver bonden aan Het Nationale Ballet, verzorgt de massage voor de orkestleden. Expositie Lidy van der Spek VOORSCHOTEN In 't Spulletje, aan de Voorstraat 54 in Voor schoten, is momenteel werk te zien van de Hazerswoudse Lidy van der Spek. Haar textiele werkvormen vallen vooral op door de toepassing van zeer uiteenlopende materiaalsoorten en technie ken. De wandkleden van Lidy van der Spek hebben daardoor soms meer weg van schilderijen of reliëfs. De expositie in Voor schoten duurt tot met 28 februari. Recordprijs voor scheepsmodel AMSTERDAM Bij het Amsterdamse veilinghuis Sotheby's wordt op aanstaande maandag een model van een linieschip met 60 kanonnen geveild. Het scheepsmodel uit het eind van de 18de eeuw moet 450.000 gulden opbrengen. De hoogste prijs ooit ter wereld betaald voor een scheepsmodel. Belangstellen den kunnen komende maandag, tussen 10.00 en 16.00 uur, ook kosteloos hun nautische voorwerpen laten taxeren. Naakte Bush brengt 4.000 dollar op FREDERICK Het omstreden schilderij van de kunstenaar Jo sef Schutzenhofer met een naakte George Bush en generaal Schwarzkopf is woensdag in de Verenigde Staten voor een be drag van 4.000 dollar van de hand gegaan. De koper van het doek wenst onbekend te blijven. Het schilderij, waarop verder een (verdwaalde) blote Dolly Parton, een bekende conservatieve senator met een grote mond en klein geslachtsdeel, en de haak se leider Saddam Husayn staan afgebeeld, heeft tot een storm van verontwaardiging geleid in het qua bloot nogal puriteinse Amerika. I Spiegelwanden I Spiegels op maat I Spiegels met lijst I Glazen meubelen I Vitrines Tafels volgens model GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon071 - 21 80 55 gescheurde affiches, de Zwitser Jean Tinguely maakte zijn be wegende sculpturen. Rond 1960 barstte de Pop Art in Europa en de Verenigde Staten los. Puntraster Een paar bierblikjes, een colaf lesje, een kentekenplaat of een hot dog, voor de Pop Art-kun stenaars kon het onderwerp niet triviaal genoeg zijn. Ze von den hun bronnenmateriaal in alle vormen van de massacul tuur. In Keulen zijn de be roemdste voorbeelden te zien, een veelkleurige kermis voor de ogen, wat de presentatie tot een unieke gebeurtenis maakt. De grootformaat doeken van Lich tenstein van uitvergrote strip plaatjes met hun puntrasters, tot de BMW toe die hij in 1977 beschilderde. De Brillo-dozen van Warhol zijn er, zijn Marilyn-schilderij- en, de verzameling lampetkan nen van Arman, de salontafel van Peter Blake die bestaat uit een glazen plaat rustend op een op handen en voeten steunende schaars geklede vrouw, de plat te naakten van Tom Wessel- mann. Ooit noemde de Ameri kaanse criticus Max Kozloff dat alles „de stijl van kauwgomkau- wers en bakvissen". Claes Ol denburg, de maker van de reu- zentroffel die begin jaren zeven tig op de Arnhemse Sonsbeek- tentoonstelling was te zien, is in Keulen aanwezig met onder meer een geknikte zaag en zijn 'zachte sculpturen' van onder meer een toiletkastje." Het is een verdienste van de makers van de 'Pop Art Show1 dat ze verschillende vormen van beeldende kunst over de Atlan tische Oceaan heen en in Euro pa zelf proberen te verbinden. Zo worden de schilderijen van de gevluchte Oostduitser Ger hard Richter, ooit 'kapitalistisch realisme' genoemd, bij de stro ming aangehaakt en zelfs de Fluxus-beweging met zijn hap penings (Wim T. Schippers gooide als Fluxus-artiest ooit een flesje water leeg in de Noordzee) krijgt een plaats op de expositie. Dat is, zelfs nu nog, een waagstuk. Een andere constatering die kan worden gedaan is dat juist de Engelse Pop Art dan wel niet zulke spraakmakende, maar ze ker kwalitatief betere en interes sante kunstwerken heeft voort gebracht dan de Amerikaanse. David Hockney is uiteraard zo'n voorbeeld, maar Peter Blake maakte met zijn 'Kim Novak Muur', waarop twee foto's van de filmster worden gecombi neerd met een groot zwart vlak M-Maybe, e i de grootformaat doeken van Lichtenstein met uitvergrote stripplaatjes. en een rode band, bijvoorbeeld een perfecte combinatie van co- lorfield-schilderkunst en Pop. In de uitstekende catalogus die bij de expositie is verschenen proberen diverse schrijvers de lijnen uit het verleden naar het heden door te trekken. Pop Art ontstond ruim dertig jaar gele den en bestaat nog steeds, zo wordt er betoogd. Maar wat de Popkunstenaars van weleer de laatste jaren produceren stemt een beetje droevig. Lichtenstein maakt nog steeds schilderijen in rastertechiek, Peter Blake stelt nog assemblages met foto's van Marilyn Monroe en schietschij ven samen en Tom Wessel- mann maakt 'grote blondines'. En Warhol, hij is inmiddels dood. Spuitbuskunstenaars als Keith Haring en de echtgenoot van La Cicciolina Jeff Koons, met zijn houtsneewerkjes als het varkentje van het Amster damse Stedelijk Museum, wor- Bruisend Magnapop op clubtour Iemand, die evenwel vanaf het begin overtuigd is van de immense kwaliteiten van Mag napop, is Michael Stipe, zanger van de vorig jaar mondiaal doorgebroken groep R.E.M. „Na ons allereerste optreden kwam Michael naar ons toe en vroeg hij of-ie pns mocht produceren. Hij was zeer gecharmeerd van 'Favourite writer', dat inder daad veel van R.E.M. wegheeft. Dat nummer is de reden waar om hij ons wilde produceren", zegt Morris. „Ik kon het niet ge loven, want het is zo'n simpel liedje. Ik houd er wel van, maar ik speel liever de harde, snelle songs. Zijn bemoeienis hielp ons wel, maar hij is geen vader ARNHEM RENE A, „Een fantastische ervaring", blikt Magnapop-gitariste Ruthe Morris terug met de verrukking van een popmuzikante, die nog niet blasé is. Niet de omhoog gevallen kliertjes van Nirvana, niet de halfgoden van Sonic Youth waren de hoogtepunten van het spraakmakende Ein Abend In Wien-festival. Nee, het was Magnapop, een onbe kend bandje uit Georgia, dat vo rig jaar augustus in Rotterdam de show stal met een ongekend bruisend optreden. Naarmate Magnapop, met de zangeres Linda Hopper als ver tederende blikvangster, haar set afwerkte, werd het publiek in het bomvolle, Rotterdamse zaaltje steeds enthousiaster. Hier stond een nog ongepolijste groep, die gouden melodietjes voorziet van een agressieve on dergrond. Geen wonder, dat de alerte Wien-organisatie Mag napop snel toevoegde aan de den door enkele auteurs gezien als erfgenamen. Misschien, maar de presentatie in Museum Ludwig heeft toch veel weg van een mooi klinkend requiem. Pop Art is geschiedenis. Muse um Ludwig danst, en terecht, op een versgedolven en onge twijfeld goedbezocht praalgraf. Dans Compagnie Limburg maakt grote thema 's niet waar RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voorstelling 'Eentje om het af te leren' doorDans Compagnie Limburg De bandleden van Magna-pop. „In de Verenigde Staten houden ze meer van standaard rock&roll". fotocpd „Nee, ik heb geen verklaring voor ons grote succes in Neder land. Maar het lijkt alsof Neder landers, veel meer dan Ameri kanen, open staan voor nieuwe energieke muziek. In de Ver enigde Staten houden ze van standaard rock roll", al dus Morris. De Magnapop-pop is zo vitaal als de jaren zeventig punkpop bands en meezingbaar als de beste Blondie-deun en geregeld zo dynamisch als de muziek van de Pixies. „Met die om schrijving ben ik het volledig eens. Die groepen hadden een grote invloed op ons. Blondie schudde destijds zelfs de inte resse in muziek in Linda wak ker. Elk bandlid heeft een afwij kende muzieksmaak, maar de gemeenschappelijke basis is de punk. Met die houding benade ren we een song". R.E.M. Bijna alle nummers schrijft de band zelf. 'Magnapop' wordt uitgebracht door een Neder lands label. „Waarom Ameri kaanse platenmaatschappijen niet in Magnapop geïnteres seerd zijn? De recessie heeft er hard toegeslagen", meent Mor ris. „Er is geen bloeiende club meer van onafhankelijke pla tenlabels. De grote maatschap pijen stellen zich zeer afwach tend op en willen alleen groe pen, die zich al sterk hebben ontwikkeld. En dat zijn wij nog niet. Ik weet ook niet of we dat wel willen zijn". Deze maand en begin februa ri speelt Magnapop in het Ne derlandse clubcircuit. Maar liefst dertien avonden. Ruth en haar kornuiten moeten flink wat snipperdagen opnemen, want ze werken alle vier. „Ik zou mijn baan als serveerster graag op willen zeggen, want aan Magnapop heb ik eigenlijk een dagtaak. Het is veel meer dan alleen maar het componeren en het spelen van nummers". Magnapop staat 30 januari in het Paard in Den Haag en 5 fe bruari in de Patronaat in Haarlem. BEELDENDE KUNST De vormen zijn veelal eenvoudig en grof. Het zijn vooral de zeefdrukken die een diepe indruk op mij maken. Ze zijn qua onderwerp te verdelen in twee groepen; een duidelijke Caraibische groep en een muziek/jazz groep. De Caraibische zeef drukken zijn heel exotisch van sfeer. Op 'Zapata' bijvoorbeeld bespeelt een negroïde man de trom. Rechts van hem kronkelt een slang omhoog. De bruine, paarse en rode kleuren accentueren het mystieke van dat gebeuren. De muziekzeefdruk- ken hebben iets melancholisch en nostalgisch over zich. Ook de schilderijen van John Lie-A-Fo zijn zeer de moeite waard. Veelal hebben ze de zelfde voorstellingen als de zeefdrukken. En dan tot slot zijn schilderijen waarin hij experimenteert met dun buigzaam metaal. Vooral die ene waarin een vrouw wulps achteroverligt tegen een achter grond van zand, water en lucht is prachtig. De vrouwenfiguur is van beschilderd metaal en de dieptewerking is optimaal. De paar werken van Corneille en de vele werken van Jan Montijn val len in het niet bij John Lie-A-Fo. De Corneille's vooral in kwantiteit. En de, op zich prachtige, werken van Montijn kunnen niet op tegen de uit bundigheid van Lie-A-Fo. Een vreemde combina tie van kunstwerken in een ruimte. Chopin een Verrassend n Corneille en schilderijen, aquarellen en etsen van Jan Montijn. Te zien: tot 13/2, wo en do. 13-17, vrij. 13-21 en za. 11-17 uur, Galerie Hofman van der Zee, Hooftstraat 235, Alphen a/d Rijn. Zon, zee en oerwoud. Mystiek en muziek. Zo op het eerste gezicht geen Nederlandse kunst. Maar schijn bedriegt. John Lie-A-Fo is geboren in Suri name, woont in Frans Guyana maar heeft de Ne derlandse nationaliteit. Hij heeft gewoond en ge werkt in Nederland en België. Toch is er niets Ne derlands, of Europees aan Lie-A-Fo's werk. Inte gendeel, de beelden en de sfeer zijn duidelijk Ca- raibisch. Ze tonen de ontegenzeggelijke verbon denheid van Lie-A-Fo met dat deel van de wereld. Ze tonen zijn 'roots'. En ze doen dat hartverwar mend. De stijl waarmee John Lie-A-Fo die Caraibische sfeer en beelden oproept doet denken aan die van de Cobrabeweging: kinderlijk, kleurrijk, in vloeden van primitieve kunst en bijvoorbeeld Pi casso, soms neigend naar het abstracte. Al het werk is vrij vlak, er is bijna geen dieptewerking. door Regina Albrink - piano, Jadwiga Sosinska - sopraan en Mildred Disselkoen - actrice, scenario en regie Roeland Gerrit- Onder de titel 'Chopin een piano-genie' riepen drie jonge artiesten de vooruitstrevende romanticus Frédéric Chopin tot leven, ieder vanuit hun eigen discipline, om hem in de loop van de avond spelend, zingend en zeggend weer ten grave te dragen: een verrassend en origi neel concept. De actrice Mild red Disselkoen als George Sand, van 1836 tot 1847 vriendin van Chopin, geeft via brieven, flash backs en dagboekcitaten een sobere maar bewogen terugblik piano-genie en origineel op zijn leven. Daar waar 'het woord' stokt neemt de pianiste Regina Albrink de rode draad van het verhaal op: met Franse elegantie en Poolse fierheid rij gen zich dramatische politieke gebeurtenissen. Poolse volks muziek en briljante salonmu- ziek aaneen, allemaal ware toongedichten 'en miniature' voor de piano. Steeds duiken minnaressen in het leven van Frédéric op. vaak leert zij ze kennen op de grote podia als zangeres: zij inspireren hem maar omgekeerd worden zij door Chopin geïnspireerd. Zo werden er, wanneer 'George Sand' mijmerde over Frédérics andere geliefden, ook liederen ingelast, buitengewoon expres sief en betrokken gezongen door de Poolse zangeres Jadwi ga Sosinska. Dans Compagnie Limburg is voor het eerst in Leiden te zien geweest. In de choreografie van Elsa van der Heijden werden met tekst en bewegingen be langrijke thema's op het toneel gebracht. De voorstelling be stond uit vier delen. Deel 1 ging over de strijd tussen de seksen. De dansers zaten met hun hefti ge bewegingen gevangen in het spanningsveld tussen vasthou den en ontsnappen. Deel 2 vormde qua sfeer een groot contrast met deel 1. Het thema was de relatie tussen een moeder en een opgroeiende dochter. De moederrol werd al leen met tekst vertolkt door de actrice Til van der Kooij, die door haar kostuum iets van een moedergodin had. De dochter reageerde met voornamelijk ge barentaal. In deel 3 zochten een man en met elkaar in harmonie te le ven. Met seinende armgebaren probeerden ze de kloof te over bruggen. Tederheid en onge duld wisselden elkaar af. In de finale kwamen de geba ren van de eerste drie delen bij elkaar. De uitwerking van deze hp zichzelf boeiende thema's ver toonde helaas te veel zwakhe den om er een geslaagde voor stelling van te maken. De bewe gingen in deel 1 waren te een zijdig en lieten te weinig ruimte voor de fantasie van de toe schouwer. In deel 2 stoorde het dat de bewegingen van de dochter niet erg stabiel werden uitgevoerd, met name in de be nen. Wel mooi was de ontwik keling: tegen de beklemmende zorg van de moeder in werd de dochter steeds krachtiger, tot dat de moeder 'verbruikt' was en haar hart stilstond. Deel 3 in trigeerde aanvankelijk, maar om de kracht van wat er tussen de man en de vrouw gebeurde te bewaren had dit deel veel bondiger moeten zijn. Deel 4 wekte verwachtingen: al het voorgaande keerde terug. Maar van een werkelijke synthese van de thema's was geen sprake.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13