Vrije tijd Astrotime; spelen met de sterren Verfresten langer bewaren Waterdichte kleefstrip vervangt kit NIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJES Vrijdag 24 januari 1992 Redactie* 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: ESTHER NYPELS Kwartronde douche spaart veel ruimte Een kwartronde douchecabine spaart niet alleen ruimte, maar staat ook fraai in de badkamer. De cabine kan geheel op maat worden geleverd en kan zowel direct op de vloer worden geplaatst als op alle merkdou- chebakken. De wand wordt geleverd in hel der veiligheidsglas of gestructureerd kunst stofglas. De profielen zijn van 'zilver' alumi nium of voorzien van een duurzame epoxy coating. Er is keuze uit 10 sanitairkleuren (tegen meerprijs). De magneetsluiting ga randeert dat er geen water wordt doorgela ten. De standaard uitvoering is leverbaar vanaf 1.525 gulden. Meer informatie: Van Loon Sealskin BV, te lefoon: 04160-3 59 11. Paradisa Vakantie: iedereen kijkt er naar uit en maakt plannen. Lego heeft nu ook een vakantieland, dat de toepasselijk naam 'Paradisa' meekreeg. Met vijf dozen bouwen kinderen hun eigen tropische vakantieoord. In de basisdoos 12,50) zitten: een paviljoen, een zonneterras, een surfer, een waterscooter en een p Meer informatie: 05946-120 20. Het voorjaar begint in de mode al heel vroeg. Deze leuke pakken uit de Cons Kids-collectie (Con verse) zijn dan ook nu al in de (sport zaken te zien. Alle onderdelen zijn los te koop. Om een prijsindicatie te ge ven: het zwarte pak, sweatshirt en bermuda, kosten rond/130,-. Meer informatie: Converse, telefoon 01720 - 3 61 61. DINGEN Maxigrill it is een heel handige grillplaat van de bekende Bel gische pannenfabrikant Demeyere. De maxigrill, ge maakt van roestvrij staal, kan worden gebruikt op gas, elektriciteit (ook halogeen en keramisch), hij kan in de oven en onder de grill. Je kunt er vlees Op klaarmaken maar ook pannekoeken bakken. Prijs van deze aanwinst in de keuken is 245. Meer informatie: Aspeslagh, tel. 01720 - 7 69 55. Dubbel Op dit horloge kun je zowel analoog als digitaal de tijd afle zen. Bovendien heeft het een inge bouwde stopwatch. Daarnaast kun je datum, dag en week oproepen. Het horloge geeft een tweede tijd wereld dan ook. De Tissot-Via-tech heeft een wekfunc- tie, is waterdicht tot op een diepte van 30 meter en onder houdsvrij. De prijs: ƒ225. Meer informatie 043-25 25 50. DOE-HET-ZELF Er is een eenvoudig trucje om een verfres- tant lang te bewaren. Verwijder met een kwastje de verf die op de rand van de bus terecht gekomen is. Druk vervolgens het deksel stevig op de bus en keer deze om. De verf vult zo demaad tussen bus en deksel, zodat er geen lucht naar binnen kan ko men. Bewaar de bus gewoon rechtop staand. Een voordeel van deze methode is ook dat je voor het bijwerken van een even tuele beschadiging in het verfwerk precies dezelfde kleur bij de hand hebt. Voor het waterdicht afdichten van aanslui tingen tussen bad, wastafel, enzovoort en de (tegel)wand wordt gewoonlijk een elasti sche siliconenkit gebruikt. Het afdichtkar- wei kan nog gemakkelijkr worden geklaard met de 'Press-In-Place'. Een geprofileerde, zelfklevende strip die bestaat uit een laagje polyurethaan op butylrubber. Op een kier die vochtafsluitend gevuld moet worden, druk je eenvoudig een stuk strip. De ondergrond moet wel schoon en droog zijn. Hoekovergangen maak je door de strip daar 'in verstek' af te knippen. Press-In-Place, te koop in de breedten 8 en 11 mm, respectievelijk per verpakking 5 en 3,65 m, kost per rol 24,95. Daglichtlamellen De leverancier van daglichtlamellep met een grote isolatiewaarde is Andreae Han delsonderneming in Hellevoetsluis, telefoon 01883-2 02 25. vue 'Live at the Beacon' (Giant) Welbeschouwd is deze cd het resultaat van opgepoetste ver gane glorie. De laatste muzikale wapenfeiten van Donald Fagen ('Mr. Steely Dan'), Michael Mc Donald en Boz Scaggs gaan im mers schuil onder een dikke laag stof. New Yorker Libby Ti tus zette deze en andere vetera- 11991 i op de plan- i plaatselijke club eft liet ze werkjes spelen die hen destijds inspireerden muzikant te worden. De volledig gedigita liseerde registratie van de optre dens is evenwel een muzikale lekkernij. Er wordt dik een uur r enthousiast gespeeld en klefheid, die dergelijke samen komsten dikwijls kenmerkt, doet zich niet één tel voor. Vooral de ten tonele gevoerde Steely Dan-stukken en de bij- Michael McDonald bewijzen dat 'oud' niet hetzelf de is als 'vergaan' of 'achter haald'. Een heel speciaal mo ment dient zich aan als de 68- jarige Charles Browri zijn 'Drif- tin blues' ten gehore brengt. Wat een pianorollertjes! (WK) JAZZ H. Person - 'The Party' (Muse) HOUSTON PERSON Houston Person is het school voorbeeld van de ouderwets swingende zwarte Amerikaanse tenorsaxofonist en als zodanig onder meer een van Hans Dul- fers voorbeelden. Als er nog het vermeende verschil in muzikaal gevoel bestaat tussen de VS en de rest van de wereld, is Person heel goed argument. De re clame-uitdrukking 'kamer breed' zou opnieuw voor het fraaie ontspannen geluid van de saxofonist uitgevonden moeten worden. De andere opvallende stem in de opname is die van hammond-organist Joey De- POP L.Reed 'Magic and Loss' (SIRE) Francesco die als jonge ontdek king de belangstelling voor dit door velen vroeger gehate in strument weer doet opleven. Hij weet zowel de goede eigen schappen van het instrument (klankkleur) uit te buiten als de zwakke punten (vooral een troebel geluid) te vermijden. Zelfs een draak van een num mer als het 'Love Me Tender' wordt door Person tot leven ge wekt en het even bekende 'Blue Velvet' klinkt zoals het genoemd is. Als u wilt weten naar wat voor muziek de oudere genera tie Amerikanen luistert, moet u beslist deze cd eens horen. (KV) George Coleman - 'My Homs of Plenty (Birdology) Ondanks zijn kortstondige ver blijf bij Miles Davis in het begin van de jaren zestig, is saxofonist George Coleman er nooit in ge slaagd een groot publiek vpor zich te winnen. Bij de liefheb bers staat hij bekend om zijn vingervlugheid, uitstekende be heersing van akkoordensche ma's en een stevige intonatie. Op deze conservatief geprodu ceerde cd is hij in zeer goeden doen, niet in de laatste plaats door de buitengewone functio nele ritmesectie van Harold Ma- bem, Ray Drummond en Billy Higgins. Op de tenor klinkt Harold-Coleman nog altijd het meest overtuigend: het lijkt wel of hij het te gemakkelijk heeft op de kleinere saxofoons. Een snellere versie van het oude 'The Sheik of Araby' (op de log gere tenor) heb ik nooit ge hoord! Een geslaagde introduc tie tot het nieuwe Birdology la bel. (KV) Gazzaniga: Don Giovanni Doug las Johnson, Luciana Serra, Elzbie- ta Szmytka, Ferrucio Furlanetto e.a., Kamerkoor Stuttgart, Tafel- musik Baroque Orchestra o.l.v. Bruno Weil (Sony Vivarte) Iedere rechtgeaarde operalief hebber weet dat Mozarts 'Don Giovanni' werd geschreven naar het voorbeeld van de enkele maanden oudere opera 'Don Giovanni Tenorio' van Giusep pe Gazzaniga (1743-1818), maar daar bleef het ook bij. Gazzia- niga's opera werd nooit opge voerd en was ook niet op de plaat verkrijgbaar, maar in dat laatste is nu verandering geko men, want kort na elkaar ver schenen zelfs twee opnamen. De oudste, op Orfeo en op twee cd's, is compleet, terwijl Sony door het weglaten van de recita tieven het werkje precies op één cd wist te krijgen. Want een 'werkje' is het inderdaad, deze korte opera zonder ouverture die in 1787 in première ging als onderdeel van een avond waar op twee eenakters werden op gevoerd (en omdat 'Don Gio vanni' de tweede was, hoefde dit werk geen ouverture te heb ben). Tegen het weglaten van de recitatieven kan men be zwaar aantekenen, maar in ie der geval staan ze wel afgedrukt in een uitmuntend verzorgd tekstboekje, zodat het volgen van de volledige opera geen problemen oplevert. De uitvoe ring met een internationale be zetting en het Canadese ensem ble Tafelmusik bezit precies de speelsheid en de sprankeling die dit komische operaatje no dig heeft. En de uitmuntende bezetting wordt aangevoerd door de in Nederland woonach tige Elzbieta Szmytka als een charmante Elvira en de bas Fer- ruccio Furlanetto als een kapi tale knecht Pasquariello. De op name, mooi helder maar soms iets te ruimtelijk, werd in juni 1990 gemaakt in de Dooppsge- zinde kerk te Haarlem. (PK) Horoscopen in tijdschriften en weekbladen worden door heel veel mensen gelezen. Maar er echt in geloven doen ze niet, zeg gen ze. Deze astrologische scheppingen ko men vaak niet verder dan een reeks alge meenheden, waarmee je elke kant op kunt. Voor een echte op astrologie gebaseerde le vensbeschrijving is veel meer kennis en in formatie nodig. Maar we blijven toch nieuwsgierig naar wat de sterren voor ons in petto hebben. Om die reden lijkt het er op dat Ravensburger met Astrotime een goede slag heeft geslagen. Hoewel Astrotime ook niet veel verder komt dan vage algemeenheden, is het één van de betere spelen. Het niveau is hoog en de uit voering bijzonder fraai. Een echt spel voor volwassenen die er achter willen komen hoe goed zij zichzelf kennen. Dat kan overi gens nogal eens op een verschrikkelijke te leurstelling uitlopen. ast het prachtige speelbord vinden we in de forse doos 6 karakterpanelen, rode stift met afwasbare inkt, 12 sterrenbeeldkaarten, het boek der sterrenbeelden, 1 rondenmar- keerder, 6 grote speelpionnen, 36 gekleurde waarderingsmarkeerders en 384 situatie kaartjes. Het is de bedoeling aan de hand i de situatiekaartjes bij jezelf na te gaan wat jij zou doen in een bepaalde situatie. Bewust of onbewust de zaak verdraaien helpt niet, want de sterren hebben dat door. Voordat het spel kan beginnen worden de situatiekaartjes geschud. Op de voorzijde staat een bepaalde situatie beschreven en op de achterzijde wordt in een code van ge le strepen en blokken aangegeven welke ka raktereigenschappen in die situatie vereist zijn. De code is leesbaar als het kaartje in het karakterpaneel wordt gestopt. De rondenmarkeerder worden vervolgens op het eerste teken van de dierenriem (Ram) gezet. Elke ronde wordt de markeer der één sterrenbeeld verder gezet, tegen de richting van de klok ia Elke speler kiest een speelpion en een scoreveld op het bord en zet zijn pion daar neer. Bovendien krijgt el ke speler een eigen karakterpaneel. Op dit paneel staan de 20 belangrijkste ei genschappen. De spelleider geeft elke spe ler zijn sterrenbeeldkaart, die in het karak terpaneel wordt gestopt. Er zijn nu 10 gele en 30 lichtblauwe punten te zien. De gele geven de eigenschappen aan die deze spe ler volgens de sterren heeft. De speler maakt met de stift alle gele punten rood. Maar maakt vervolgens nog 4 blauwe pun ten rood. Dit zijn eigenschappen die hij denkt te bezitten. Hij hoeft geen andere ei genschappen aan te geven maar kan ook een bepaalde eigenschap dubbel markeren als hij denkt deze in bijzondere mate te be zitten. Er staan nu 14 rode punten op het paneeltje. De speler haalt vervolgens de sterrenbeeldkaart er uit en geeft hem terug aan de spelleider. De spelleider pakt 3 situatiekaartjes, leest ze s voor veirassingen zorgen. hardop voor en legt ze op het speelbord. El ke speler beoordeelt de situatie en zet zijn pion bij de situatie die het meest bij hem past. De speler neemt het door hem geko zen situatiekaartje en stopt dat in zijn ka rakterpaneel. Hij kan nu zien hoeveel in de situatie vereiste eigenschappen hij zelf be zit. Hij telt de rode punten en zet zijn speel pion op het overeenkomstige getal naast zijn situatievak. Als alle spelers dit hebben gedaan wordt per situatie een winnaar bepaald: degene die de meeste punten heeft, is winnaar. Hij moet dan wel meer dan 3 punten hebben. De winnaar(s) krijgen hun situatiekaartje terug en stoppen dat weer in hun karakter paneel. Aan de bovenzijde van het paneel verschijnen 1,2 of 3 gekleurde vakjes. De spelleider geeft hen waarderingsmarkeer ders die in kleur overeenkomend met de vakjes op het paneel. Deze markeerders zet de speler op zijn eigen scoreveld. De 6 kleu ren van het scoreveld geven 6 verschillende levensidealen aan. Als een speler voor het eerst een waarde- ringsmarkeerder krijgt, zet hij dat op de juiste cirkel in het scoreveld. Krijgt hij daar na weer een waardering in die kleur, dat zet hij geen nieuwe markeringssteen op, maar verschuift hij de eerste steen een plaats. Het gaat er om zo veel mogelijk levensidea len te bereiken en binnen elk ideaal zo hoog mogelijk te scoren. Na twaalf ronden be kijkt de spelleider de scoreborden en telt de punten bij elkaar op. Degene met de mees te punten kent zichzelf het best en wint. Astrotime is een leuk en boeiend spel. Je krijgt een beetje inzicht in de astrologie en verbaast je keer op keer over de handelwij zen van je medespelers. De uitslag kan ook heel verrassend werken: als je bij voorbeeld het spel wint terwijl je bijna zeker dacht te weten dat je jezelf niet goed genoeg kent. Het spel is geschikt voor 3 tot 6 spelers van af 18 jaar. Astrotime van Ravensburger. Speelduun ongeveer anderhalf uur. Richtprijs: 90 gulden. Op 'Magic and Loss' maken we kennis met een Lou Reed zoals we hem nog niet kenden: hij is intens ontroerd. De cynicus en kille observator Reed, die drie jaar geleden nog een soort 'song-documentary' over de waanzin in New York maakte, heeft het op 'Magic and Loss' bijna een uur lang over een vriend en een vriendin die aan longkanker zijn bezweken. Op weergaloze wijze zet hij de ver schillende emotionele stadia in muziek om. Het ongeloof, het verdriet, de woede, de machte loosheid, het zelfverwijt en uit eindelijk de verbazing dat het toch mogelijk is om met derge lijke verliezen om te gaan, zon der dat daarvoor geloof in een hiernamaals is vereist ('Mystic shit', beweert Reed); allemaal komen ze aan bod. Niet dat Reed nu ineens een sentimen tele jongen is geworden. Zijn zwarte humor is gebleven, maar die koppelt hij nu aan uitingen van een diepgaand medeleven. Zijn begeleiders houden het ze ker op de eerste zeven stukken sober en maken een soort mi nimal music voor drums, gitaar en bas. Reeds stem en teksten staan centraal. Een méester- werk, maar minder geschikt voor mensen die onlangs een dierbaar iemand verloren. (WK) The New York Rock and Soul Re-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7