Extra "Brunner mag geen rustige oude dag hebben' Joods erfgoed in voormalig nazi-nest 6 Nazi-jagers Serge en Beate Klarsfeld bijten zich vast in laatste grote zaak Permanente tentoonstelling over 'leven en sterven' in Villa Wannsee BERLIJN HANS HOOGENDUK Berlijn, de stad die eens het joodsë culturele centrum van Europa was maar waar later tot de vernietiging van de joden werd beslo ten, staat deze dagen in het teken van die holocaust en van 3.500.jaar joodse cultuur. In twee totaal verschillende tentoonstellin gen wordt onder het motto 'Herinneren om niet te vergeten' en 'Joodse levenswerelden' geprobeerd het leven en lijden van de joden te illustreren. Het woord jood associëren de meeste men sen nog altijd met twee cliché's: enerzijds het nauwelijks uit te roeien antisemitische 'sjagger-jood' en anderzijds de stapels lijken van Auschwitz. Samen getuigen deze in schattingen van een buitengewoon eenzij dige kijk op het joodse leven en in Berlijn wordt nu geprobeerd de vooroordelen af te bouwen zonder het verschikkelijke leed dat de joden is aangedaan te vergeten. Eerst de holocaust. Een halve eeuw geleden, in 1942, vond in Berlijn de Wannsee-confe- rentie plaats waarop de hoogste nazi-amb tenaren de Endlösung (eindoplossing - red:) van het 'jodenprobleem' bespraken. Elf mil joen joden zouden worden vernietigd, voor ruim zes miljoen betekende het besluit van de Wannsee-conferentie een afschuwelijke dood. Initiatiefnemer was Reinhard Heydrich, de leider van de Sicherheits- dienst, die handelde in opdracht van Rijks maarschalk Hermann Göring. Clichés Onlangs is in de Villa Wannsee een perma nente tentoonstelling over de nazi-gruwe len geopend. Vrijwel tegelijkertijd begon in het Berlijnse Martin-Gropiusgebouw een grote tentoonstelling over joods leven en cultuur door de eeuwen heen op alle conti nenten. De opzet is clichés over de joden te laten verdwijnen en vooroordelen te weer leggen. Joods leven identificeren de meeste men sen nog altijd met joods sterven, stellen de organisatoren. Het barbaarse racisme van Hitiers nazi-Duitsland heeft inderdaad de veelvoud aan joodse cultuur gereduceerd tot beelden van met lijken bezaaide con centratiekampen. Dat de joden ondanks alle vervolgingen overal ter wereld een uiterst creatief leven leidden, veel aan de andere culturen gaven en ontvingen, moet op deze tentoonstelling aan de vergetelheid worden ontrukt. Tegen over het duistere beeld Auschwitz staan nu in het Gropiusgebouw kleur, pracht, tempe ramentvolle teksten en kostbare kunst schatten. „In bijna 3500 jaren kende het joodse volk drie relatief korte perioden van gevestigd le ven en nog kortere periodes van echte poli tieke onafhankelijkheid", staat in de 1000 pagina's dikke catalogus geschreven. De vernietiging van de tempel in Jeruzalem in 70 door de Romeinen betekende het poli tieke einde van de joden. Pas 1878 jaar later met de oprichting van de staat Israël werd uit de vele minderheden weer een meerder heid gevormd. Ausrottung Daartussen ligt de eigenlijke joodse ge schiedenis, de diaspora. Nu is dit hele rijke leven samengebracht, uitgerekend in Ber lijn de stad waar in 1942 vijftien nationaal- socialistische ambtenaren op hun Wannsee-conferentie bij een 'Besprechung mit anschliessendem Frühstück' tot de 'Ausrottung' van het joodse volk besloten. De kapitale villa met zijn schitterende terras aan de Wannsee buiten Berlijn was eens ei gendom van de fabrikant Ernst Maler. De nazi's, die het huis via een postbusfirma voor 1,5 miljoen mark verwierven, maakten er een gastenhuis van waar SS-officieren voor vijf mark per nacht konden bijkomen van de moorddadige inspanningen. Na de oorlog zetelden de Russen er een tijdje, toen de Amerikanen en daarna werd het openlucht school. In de kamer waar over het lot van de joden werd beslist, speelden kinderen tafeltennis. Pogingen van de joodse gemeente om er een internationaal documentatiecentrum ter bestudering van de nazi-gruwelen in te richten, mislukten tot voor enkele jaren. Maar 50 jaar nadat Heydrich met de hoog ste ambtenaren van het rijk de organisatori sche kant van het al lang besloten holo caustprogramma afwikkelden, is het dan Cognac Het protocol werd in 1942 gevoerd door SS- Obersturmbahnführer Eichmann, die eind 1961 in Jeruzalem tot de dood door de strop werd veroordeeld. Heydrich droeg het ver nietigingsplan voor, de heren ambtenaren waren het snel met hem eens. Daarna was er cognac. Heydrich en Eichmann felici teerden elkaar hartelijk met het succesvolle verloop. Heydrich liet daarna het verslag van Eich mann naar de ambtenaren sturen als 'Ge heime Rijkszaak'. In het ongelooflijk dorre stuk komen de woorden 'dood' en 'vernieti ging' niet één keer voor. In de taal van deze CORRESPONDENT „Nazi-jagers? Ik hou niet zo van dat eti ket. Het woord 'jagers' suggereert dat we uit zijn op snelle wraak. Dat zoeken we niet. We willen gerechtigheid", zegt Beate Klarsfeld als ze geconfronteerd wordt met de 'geuzenaam' die zij en haar echtgenoot Serge opgeplakt heb ben gekregen. Het woord 'gerechtigheid' zal nog vaker vallen tijdens ons gesprek in het Parijse advocatenkantoor van Serge Klarsfeld. Volgens Beate is de zucht naar gerech tigheid al 25 jaar lang de belangrijkste drijfveer achter hun strijd om voormali ge nazi's voor de rechter te krijgen. Een strijd die het echtpaar voert met alle middelen, zoals uit de biografie van Beate blijkt. Ze is vele tientallen malen gearres teerd in drie werelddelen en weet niet meer hoe vaak ze al een land is uitgezet omdat haar acties de autoriteiten niet zinden. Zelfs voor ontvoeringen schrikken de Klarsfelds niet terug als het erom gaat voormalige na zi's berecht te krijgen. In 1973 mislukte een poging om Klaus Barbie Bolivia uit te smok kelen. Twee jaar eerder hadden Beate en enkele sympathisanten al vergeefs gepro beerd om Kurt Lischka, het voormalige hoofd van de Nazi-politie in Parijs, te kid nappen in Keulen. De Klarsfelds konden het niet verkroppen dat Lischka en heel wat andere oorlogsmis dadigers een rustig bestaan leidden in Duitsland en namen bewust hun toevlucht tot illegale middelen om die wantoestand aan de kaak te stellen. Een tactiek die uit eindelijk vruchten afwierp. In 1975 nam het Duitse parlement een wet aan die het mo gelijk maakte voormalige nazi's in Duits land te berechten voor de misdaden die ze tijdens de oorlog in Frankrijk begingen. Lischka en diverse andere kopstukken wer den alsnog veroordeeld. Bescherming Na de berechting van Barbie hebben Beate en Serge Klarsfeld hun zinnen gezet op de veroordeling van Aloïs Brunner. Brunner, een inmiddels 79-jarige nazi van Oosten rijkse afkomst, is volgens Beate „een van de ergste misdadigers die het nazi-systeem heeft voortgebracht". Als rechterhand van Eichmann was hij direct verantwoordelijk voor het vermoorden van minstens 120.000 Joden in Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk en Tsjechoslowakije. „Je kunt die misdadigers moeilijk vergelijken, maar vergeleken met Brunner was Klaus Barbie maar een kleine jongen," aldus Beate. Vandaar dat ze tot het uiterste wil gaan om Brunner uit Syrië uit gewezen te krijgen, waar de oud-nazi al vanaf 1954 woont onder de schuilnaam Ge- org Fischer. Zowpl Duitsland, Oostenrijk als Frankrijk hebben om zijn uitlevering gevraagd, maar tot nu toe zonder resultaat. Volgens de vrije voeten is. Of we het halen, is de vraag, maar we doen wat we kunnen," zegt Beate. Ze vraagt zich sowieso af of de zaak Brun ner ooit naar bevrediging wordt opgelost. „Of hij nu wordt uitgewezen of niet, we hebben in ieder geval al bereikt dat hij geen rustige oude dag meer heeft in Syrië. Het idee dat misdadigers van zijn formaat zon der problemen van hun pensioen genieten, is onverteerbaar." Hoe de 'zaak Brunner' ook afloopt, voor Serge enDeate is er geen enkele aanleiding om hun activiteiten te stoppen. „Met de spectaculaire internationale affaires is het waarschijnlijk wel afgelópen, maar we heb ben in Frankrijk zelf nog heel wat werk te doen", vertelt Serge. De historicus die jurist werd om als aanklager te kunnen optreden in het proces tegen Barbie, vecht al jaren voor de berechting van een drietal kopstuk ken van het Vichy-Frankrijk wegens misda den tegen de mensheid. Tot nu toe met ma tig succes. „Er bestaat in de Franse politieke wereld heel veel verzet tegen het berechten van Franse oorlogsmisdadigers. Dat heeft te maken met de mythe dat de oorlogsmisda den op Frans grondgebied door de Duitsers werden gepleegd. Dat is helaas lang niet al tijd waar," zegt Serge Klarsfeld. Zwarte episode Volgens de Parijse advocaat heeft de Franse politie bijvoorbeeld een doorslaggevende rol gespeeld bij de deportatie van joden uit de niet-bezette zöne van Frankrijk. „Dat is een gegeven dat men pas de laatste jaren aarzelend onder ogen durft te zien. Iemand als Maurice Papon, tijdens de oorlog als po litiechef verantwoordelijk voor de arrestatie en deportatie van meer dan duizend Joden in de regio Bordeaux, heeft misdaden tegen de mensheid begaan. Net als Rene Bous- quet, de minister van politie in Vichy." De Klarsfelds proberen al jarenlang de twee voor de rechter te krijgen, maar verder dan slepende juridische procedures is het nog niet gekomen. „In Frankrijk heeft nog nooit een Fransman wegens misdaden tegen de mensheid voor de rechter gestaan. Als het ervan komt, zal dat een schok betekenen. Dat zou Frankrijk verplichten zich echt grondig te verdiepen in een van de zwartste episodes van haar geschiedenis en daar zit ten niet veel mensen op te wachten," zo verklaart Serge Klarsfeld de tegenwerking. Volgens hem heeft niemand minder dan president Mitterrand zich tegen dergelijke processen getoond omdat ze het imago van het land niet ten goede komen. „Mensen als Bousquet en Papon genieten veel be scherming. Bousquet was een invloedrijke bankier en Papon schopte het tot politie chef van Parijs onder De Gaulle en zelfs tot minister onder Giscard d'Estaing. Mensen van zo'n kaliber ziet de politieke klasse niet graag voor de rechter", verzucht hij. Desondanks gaan de Klarsfelds door met hun pogingen om Bousquet en Papon voor de rechtbank te krijgen. In naam van de na bestaanden van de slachtoffers. En vooral in naam van de gerechtigheid. bureaumoordenaars heet het: „Onder noodzakelijke leiding zullen als gevolg van de Endlösung de joden op een geëigende manier worden ingezet. In grote arbeidsko- lonnes, gescheiden naar geslacht, zullen jo den die kunnen werken bij de bouw van straten worden gebruikt, waarbij zonder enige twijfel een groot deel door natuurlijke vermindering zal uitvallen. Het overgeble ven restbestand zal, daar het hier ongetwij feld om het deel met de meeste weerstand gaat, conform deze vaststelling moeten worden behandeld. Zeker omdat dit deel, het resultaat van een natuurlijk selectiepro- joodse opïouwgzou betekenen (zie de erva ringen in het verleden)". En daarna wordt meegedeeld dat Europa van het Westen tot het Oosten wordt 'uitge kamd'. „Er komen elf miljoen joden in aan merking", staat er in het officiële verslag. Bij zijn proces in Jeruzalem bevestigde Eichmann de authenclteit van zijn protocol. Toelichtend deelde hij mee dat „er niet al leen een verheugende mate van toestem ming was vast te stellen, maar dat ze elkaar overtroffen bij het aanbieden van mogelijk heden om de Endlösung te realiseren". Ter wijl de heren officieel met geen woord rep ten over moord of dood, vlogen daarna be grippen als 'vernietiging', 'ausrotten' en 'eli mineren' over de ontbijttafel. Politieke aardbeving Robert Kempner, de Amerikaanse aankla ger bij de oorlogsmisdadigersprocessen van Neurenberg, schreef later dat de vondst van het Wannsee-protocol in 1947 een politieke aardbeving veroorzaakte. Terecht wees Kempner erop dat tot dat moment het aan De beruchte villa aan de Wannsee in Berlijn, waar in januari 1942 de geplande massamoord door de nazi's op de joden is besproken. •fotoeo zien van het ambtelijk apparaat van het Derde Rijk in grote kringen onaangetast was gebleven. Bij voorkeur werd gesproken van een nationaal-socialistische dubbel- staat, de SS- en NS-autoriteiten aan de ene kant en het 'oude' bestuur aan de andere kant. Kempner: „Nu kon iedereen zwart op wit zien dat de systematische jodenvernietiging een gebundelde moorden plurideringsope- ratie was Alle ministeries waren erbij betrokken. In talrijke brieven vroeg Eich mann het ministerie van buitenlandse za ken bijvoorbeeld of en wanneer de joden uit een bepaald land naar het Oosten gede porteerd mochten worden". Kempner ontdekte ook de handtekening van staatssecretaris Ernst von Weizsaecker, de vader van de huidige president, onder een brief over de deportatie van de Neder landse joden. Op 20 januari 1942 werd de grondslag voor deze met typische Duitse Grundlichkeit uit gevoerde massamoord gelegd in de Villa Wannsee. En Heinz Galinski, de voorzitter van de joden in Duitsland, vroeg eens op een herdenking in dit huis: „Met wat voor gevoelens gingen deze leidende vertegen woordigers van de nazi-regering die avond naar hun gezinnen?" Het antwoord kent niemand, maar in de Villa Wannsee kan op het ogenblik iedereen zich een beeld vor men van de atmosfeer waarin deze ambte naren hun moorddadige werk deden. Een kleine 20 kilometer verderop in het centrum van de stad kan men zich ervan overtuigen hoeveel de joden in duizenden jaren hebben bijgedragen aan de culturele ontwikkeling in de wereld, vöordat de nazi's besloten dat zij van de aardbodem dienden te verdwijnen. Serge en Beate Klarsfeld hebben de afgelopen kwart eeuw een reputatie opgebouwd als nazi-ja gers. Beate werd op slag wereldberoemd toen ze de Duitse kanselier Kurt Kiesinger in 1968 voor het oog van de internationale pers een klap in het gezicht toediende. Een klap die de wereld herin nerde aan het nazi-verleden van de Duitse kanse lier. Mede door de campagne van het echtpaar Klarsfeld verloor Kiesinger een jaar later de ver kiezingen en kwam Willy Brandt aan de macht. Het was het begin van een lange en meedogenlo ze campagne tegen voormalige nazi-kopstukken die hun straf dachten te kunnen ondopen. Met als hoogtepunt de berechting van Klaus Barbie, de 'slager van Lyon'. Barbie, die onder de naam Altmann in Latijns-Amerika een nieuw bestaan had opgebouwd, werd in de jaren zeventig door de Klarsfelds ontmaskerd. Na twaalf jaar touw trekken leverden de Boliviaanse autoriteiten hem in 1983 uit aan Frankrijk, waar hij ir 1987 tot le venslang werd veroordeeld wegens misdaden te gen de mensheid. Een kwart eeuw na het begin van de jacht zijn Serge en Beate in hun - waar schijnlijk - laatste grote gevecht gewikkeld. Al sinds het begin van de jaren tachtig proberen ze Syrië te bewegen Aloïs Brunner uit te wijzen. Brunner was verantwoordelijk voor de deportatie van meer dan 120.000 joden in diverse Europese landen. Maar de laatste grote nazi die nog op vrije voeten is, geniet heel hoge bescherming in het land van president Assad. Klarsfelds geniet Brunner in Syrië de be scherming van niemand minder dan presi dent Hafez al-Assad en leeft hij van een staatspensioen vanwege zijn verdiensten voor de geheime dienst van Assad. „Brun ner maakt er zelf geen geheim van dat hij in Syrië is. Een paar jaar geleden gaf hij een interview aan het Duitse blad 'Bunte' waar in hij zei nergens spijt van te hebben," ver telt Beate Klarsfeld. Volgens de laatste infor matie hebben de Syrische autoriteiten Brunner enkele maanden geleden verhuisd naar een terrein dat bewaakt wordt door de presidentiële garde. Een hopeloze zaak? „Nee, zeker niet," zegt Beate, die begin december in Damascus werd gearresteerd tijdens een zoveelste po ging druk uit te oefenen op de Syrische au- Serge Klarsfeld. toriteiten. De volgende dag werd ze uitge wezen. „De Syriërs worden steeds gevoeli ger voör druk vanuit het westen. Enkele da gen na mijn uitzetting had ik een gesprek met onze minister van buitenlandse zaken Roland Dumas die op het punt stond om naar Damascus af te reizen. Een dag later werd dat bezoek ineens door Syrië afge zegd. Ze wilden niet dat de kwestie door Dumas ter sprake zou worden gebracht." Europees parlement De Klarsfeld hopen nu op het Europees Par lement. Dat beslist deze maand over een le ning aan Syrië ter waarde van 160 miljoen dollar. „We zijn een lobby begonnen om die hulp niet te geven zolang Brunner nog op

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6