Buitenland Shamir kan aanblijven Bolivia krijgt eindelijk weer doorgang naar zee Coalitiegenoot wil Ierse premier toch laten vallen Voedselluchtbrug VS naar Rusland Servië eist negentig miljard van Kroatië China maakte einde aan isolatie Israël Vrijdag 24 januari 1992 T (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN PRESIDENT COSSICA wil niks meer te maken hebben met zijn Christen- Democratische Partij. Hij was 40 jaar lid. De eigenzinnige Cossiga vindt dat de DC tekort schiet bij het hervormen van de Italiaanse samenleving. NIEUWSLIJN Conflict dreigt over Krim Het Russische parlement heeft gisteren de legitimiteit van de overdracht van de Krim in 1954 van Rusland aan Oekraïne in twijfel getrokken. Daarmee lijkt de basis gelegd voor toekomsti ge spanningen tussen beide republieken. Het schiereiland, dat sinds 1922 een autonome republiek binnen de Russische Fede ratie was, werd in 1954 overgeheveld naar Oekraïne. Daarmee wilde de communistische partij de 300e verjaardag van de ver eniging van Russen en Oekraïners luister bijzetten. In de Krim wonen 2,5 miljoen mensen van 105 verschillende nationalitei ten, maar de meerderheid is Russisch. Wapenembargo tegen Somalia De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren una niem een wapenembargo ingesteld tegen de strijdende partijen in de burgeroorlog in Somalia. Bij alle partijen (werd aangedron gen op een staakt-het-vuren. Secretaris-generaal Boutros-Ghali wordt gevraagd plannen op te stellen voor grootschalige huma nitaire hulp aan het verarmde Somalia. Premier Thüringen biedt ontslag aan De premier van Thüringen, de christen-democraat Josef Duchac, heeft gisteren onverwacht zijn aftreden e nadat hij voor een door hem voorgestelde wijziging van zijn binet geen steun kreeg van de meerderheid in het parlement. Duchac is omstreden omdat hij jarenlang met de communisten in de voormalige DDR heeft samengewerkt. Moldava voert eigen munt in Het Moldavische parlement heeft gisteren met 197 tegen 10 stemmen besloten een eigen munt, de leu, in te voeren ter ver vanging van de roebel, die steeds minder waard wordt. Luchtvervuiling Mexico-stad verdubbeld De concentraties van het giftige ozon in de lucht boven Mexico Stad zijn in 1991 met honderd procent toegenomen ten opzichte van de drie jaar daarvoor. Autoriteiten van de Mexicaanse hoofdstad maakten vanmorgen bekend dat het afgelopen jaar het concentratieniveau 'zeer slecht' vrijwel onafgebroken werd overschreden. In Bolivia is vol vreugde gerea geerd op de door de Peruaanse presidënt Fujimori aangeboden vrije doorgang naar zee. Vanuit de hoofdstad La Paz is een kara vaan vertrokken naar de Peru aanse havenstad Ilo, om te vie ren dat voor het eerst sinds 112 jaar Bolivia weer in rechtstreeks contact met de zee staat. Fujimori zal zijn aanbod van daag bekend maken, als hij zijn Boliviaanse ambtgenoot Jaime Paz Zamora ontmoet. De staats hoofden zullen samen een be zoek brengen aan de vrijhan delszone waartoe Bolivia vanaf vandaag toegang heeft. Het is niet louter uit generosi teit dat Fujimori zijn oosterbu ren deze gunst verleent. Het toestaan van commerciële, in dustriële en toeristische activi teiten in de smalle zone tussen Bolivia en Ilo zal ook een posi tieve uitstraling hebben op de omliggende gebieden en de economische activiteit in Peru DUBLIN-LONDEN AP-GPD litiek leiderschap van de partij. De partijkas kan vervroegde verkiezingen niet aan. Een lei-, derswisseling is daarom de bes te oplossing. Aanleiding voor de crisis is een tien jaar oud afluisterschan- daal. In opdracht van de minis ter van justitie werd in 1982 de telefoon van een tweetal jour nalisten afgeluisterd. Doel was uit te vinden wie in het kabinet zaken lekte naar de pers. Haug- hey, die toen ook premier was, ontkende destijds daarvan op de hoogte te zijn geweest. Maar deze week trad de oud-minister van justitie plotseling naar vo ren met de beschuldiging dat hij de schriftelijke weergave van de afgeluisterde gesprekken persoonlijk aan Haughey had overhandigd. De Progressief Democratische Partij (PDP), de kleine coalitie genoot van de regerende Fianna Fail in Ierland, wil Taoiseach (premier) Charles Haughey ten val brengen. In een gisteren uit gegeven verklaring zei de PDP dat zij Haughey nog tot volgen de week woensdag, wanneer in het parlement, de Dail, de niéu we begroting wordt ingediend, zal steunen. Daarna zal de steun worden ingetrokken, „als de noodzake lijke stap om het gezag en de doelmatigheid van de regering te herstellen niet wordt geno men," aldus de verklaring. Dat kan in feite alleen als Haughey opstapt. Fianna Fail vergadert volgen de week donderdag over het po- Leger Georgië voert druk op Troepen van de nieuwe macht hebbers in Georgië lijken erin te slagen het verzet te onderdruk ken. De aanhangers van de ver dreven president Gamsachoer- dia werden gisteren opnieuw verder terug gedrongen in hun thuisbasis West-Georgië. Volgens de commandant van de regeringstroepen, Jaba Iosse- liani, zijn bij de jongste gevech ten 15 mensen omgekomen, vijf militairen en tien opstandelin gen. Hij dreigde de aanhangers van Gamsachoerdia met een echte oorlog als ze vandaag hun verzet niet opgeven en voldoen aan de eisen van de regerende Militaire Raad in Tbilisi. De enige stad in de regio die nog in handen is van het verzet is Zoegdidi, de geboortestad van Gamsachoerdia. Israëli's willen niet in bezet gebied wonen Het ziet er naar uit dat het minderheidskabinet van de Is raëlische premier Shamir volgende week maandag twee moties van wantrouwen zal overleven. De twee leden tel lende Tsomet-fractie heeft namelijk besloten Shamir te steunen. Tsomet heeft in december de regering verlaten omdat Shamir zich fel verzette tegen een voorstel de mi nister-president voortaan rechtstreeks te laten verkiezen. -AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT. Rtr-AP De Likud heeft inmiddels be loofd dat ze dat voorstel alsnog door het parlement zal helpen als Tsomet definitief terugkeert in het kabinet. Shamir zou dan weer kunnen rekenen op de steun van 61 van de 120 afge vaardigden. Maar de partij van oud-stafchef Rafael Eitan heeft een besluit over terugkeer in de linister van volkshuisvesting Sharon heeft gisteren donder dag gezegd dat hij kandidaat is voor het premierschap. Hij liet weten dat hij als gqen ander in staat is Israëls defensieproble men op të lossen, met de Ara bieren te onderhandelen en een vredesregeling te bereiken. Sharon was als minister van defensie in het kabinet-Begin de architect van Israëls invasie in Libanon, in 1982. Hij werd in hetzelfde jaar tot aftreden ge dwongen wegens zijn indirecte aandeel in de moordpartij in de Palestijnse kampen Sabra en Shatila, uitgevoerd door Libane se falangisten. Sharon is de laatste jaren de drijvende kracht achter de massale bouw van ne derzettingen in de bezette ge bieden. Uit een opiniepeiling die gis teren in Tel Aviv werd gepubli ceerd blijkt overigens dat maar minder dan één procent van de Israëli's uit het gebied rond Tel Aviv (de helft van de Israëlische bevolking) daar in de bezette gebieden zou willen wonen. Dit was in 1983 nog tien procent. „Verhuizen naar Judea en Sa maria (de Westoever) is van daag de dag in de mode noch rechtmatig. De dat het is als te verhuizen naar het wilde westen", verklaarde directeur Oded Shay van het marketingbureau Marketest. „Niemand onder de burgerbe volking wil naar de gebieden. De enige mensen die er naartoe verhuizen zijn politieke activis ten en strikt religieuze joden", zei Shay. Volgens de vredesbeweging 'Vrede Nu' wonen er op dit mo ment geen 120.000 Israëliërs in bezet gebied (exclusief Oost-Je- ruzalem), zoals de kolonisten zelf beweren, maar hooguit 99.000. De organisatie publi ceerde woensdag een rapport over de nederzettingenbouw. EEN VAN DE TWAALF Palestijnen die door de Is raël dreigden te worden uitgewezen, is in beroep tegen die beslissing in het gelijk gesteld. Hij mag blijven. Duitsland: harde aanpak wapenexport BERLIJN HANS HOOGENDUK Duitsland heeft een les geleerd uit de schandalen rond de ille gale leveringen van kernwapen - materiaal en chemisch strijd middelen aan Irak en Libië. De illegale wapenexport zal harder worden aangepakt. De Bondsdag nam een wets voorstel aan, waarin de wet op de buitenlandse handel wordt verscherpt en de straffen dras tisch worden verhoogd. Op ille gale wapenverkopen staat voortaan maximaal 15 jaar cel en de staat mag de opbrengst van verkopen in beslag nemen. De oppositionele SPD stemde tegen omdat zij tegen uitbrei ding van de bevoegdheden van de douane is. De afdeling recherche van het douanebureau krijgt het recht telefoons van verdachten af te luisteren en brieven te onder scheppen. Verder komt er een export-controlebureau dat on der meer het transitverkeer door Duitsland moet bewaken. Daardoor moet worden voorko men dat via Duitsland wapen tuig uit derde landen aan span- ningsgebieden wordt geleverd. Woordvoerders van alle par tijen riepen de regering op aan te dringen op Europese regels, vooral omdat vanaf 1993 de vrije Europese binnenmarkt een feit is. stimuleren, zo verwacht Fuji- Voor de Bolivianen is hiermee een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Sinds 1879, het begin van de oorlog die zij samen met Peru tegen Chili voerden en die in 1883 in een overwinning van het laatste land uitmondde, heeft de Zuidamerikaanse berg-natie geen directe verbinding meer met de oceaan gehad. Een groot en grondstofrijk gebied werd in genomen door de Chileense Verschillende Boliviaanse re geringen hebben geprobeerd weer een deel daarvan terug te krijgen, maar tot nu toe hebben zij slechts een beperkte toegang tot de noordelijke Chileense ha vens Arica en Antofagasta los weten te krijgen. De nieuwe doorgang naar Ilo die admi nistratief onder Bolivia zal val len is gunstiger vanwege de veel kortere afstand en doordat weinig beperkingen worden op- In mei EG-conferentie over hulp noodhulp worden besproken. Dan zullen ook vertegenwoor digers van het GOS aanwezig zijn. De Nederlandse minister Van den Broek toonde zich na de cpnferentie voldaan met het resultaat De bijeenkomst had het juiste signaal aan de bevol king van het GOS gegeven. Het 'gezeur* dat de VS en Japan in vergelijking met de EG te wei nig doen voor het GOS heeft de conferentie niet negatief beïn vloed, meent hij. Niet iedereen was even en thousiast. Als de Amerikaanse vinden dat zij de Koude Oorlog hebben gefinancierd en de Eu ropeanen nu de vrede moeten betalen, dan moeten ze na tuurlijk niet de leiding op zich willen nemen, aldus de Duitse minister Genscher. EG-commissaris Andriessen zei dat het na de lancering van mooie plannen nu uitkomt op de uitvoering. Voor het opbou wen van een infrastructuur in de republieken is volgens An- driessen veel geld nodig. Direc teur Attali van de Oosteuropa- bank heeft een bedrag van twintig miljard dollar per jaar genoemd. De Verenigde Staten openen een luchtbrug met voedsel en medicijnen op alle elf republie ken van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) en Georgië. De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) maakte dat gisteren be kend aan het slot van de twee daagse conferentie over nood hulp aan de voormalige Sov jetunie. Vanaf 10 februari zal de Amerikaanse luchtmacht binnen twee weken 54 vluch ten uitvoeren met hulpgoede ren waaraan groot gebrek be staat. „Dat maakt de volkeren van de voormalige Sovjetunie duide lijk dat zij die zich op oorlog voorbereidden, nu de moed en overtuiging hebben om hun militaire apparaat te gebrui ken voor de nieuwe vredes boodschap", aldus Baker. Volgende week gaat een technische delegatie naar Minsk om de hulpprogram ma's met de GOS-autoriteiten te bespreken. De EG organi seert waarschijnlijk in mei een vervolgconferentie in Lissa bon, waar de resultaten van de Spanje en zuidelijk Frankrijk zijn ook gisteren geteisterd door het slechtste winterweer in ve le jaren. Met name de oostelijke kant van de Spaanse Pyreneeën werd geconfronteerd met de gevolgen van zeer zware sneeuwval. Het auto- en treinverkeer tussen Zuid-Frankrijk en Catalonië raakte volledig gestremd. Ook voor vandaag worden er problemen verwacht in de Minstens 3000 vrachtwagens staan al ruim twee dagen bij Gerona langs de belangrijke tolweg naar de Frans-Spaanse grensovergang bij La Jonquera. Met name aan de Franse kant van deze bergpas (foto) waar zeker nog eens 5000 vrachtwagens niet verder kunnen is zoveel sneeuw naar beneden gekomen, dat ieder verkeer onmogelijk is. De sneeuw bereikte gisteren op sommige plaatsen een hoogte van 80 centimeter. •foto afp JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Voor Israël betekent het begin van diploma tieke betrekkingen met China die van daag zijn aangegaan het einde van zijn geïsoleerde positie in de wereld. Oost-Euro pa, de Sovjetunie en een reeks Afrikaanse landen zijn de Chinezen in de afgelopen twee jaar voorgegaan, ook al ging het in de meeste gevallen om het herstel van in 1967 afgebroken relaties. De ontwikkelingen na de Golfoorlog en met rol te spelen desp sluiten l te openen hebben Peking uiteindelijk doen diplomatieke vertegenwoor- Tel Aviv. Het onmiddel lijk resultaat is Chinese deelname aan de multilaterale vredesbesprekingen in Mos kou, volgende week. Het heeft ruim tien jaar van voorzichtige voorbereiding gekost om China klaar te sto men voor officiële banden. Pionier in de contacten met Peking was de Israëlische za kenman Shaul Eisenberg, rijk geworden in de wapenhandel maar tegenwoordig make laar in alles wat maar verkocht of aange kocht kan worden. Zijn firma bemiddelde in de jaren tachtig bij de export van landbouw-plastic en an dere chemische producten. Welke rol hij speelde bij de geheime militaire contacten tussen Israël en China, is minder duidelijk. De Israëlische overheid heeft nooit com mentaar willen geven op de stroom berich ten in buitenlandse media over wapenleve ranties en uitwisseling van militaire techni sche kennis. Volgens onbevestigde berichten hebben de Chinezen onder Israëlische leiding een groot aantal van hun tanks gereviseerd. Het is duidelijk dat de Israëli's voor die militaire hulp een prijs in rekening brengen. Niet al leen in dollars, maar ook, als het even kan, in een Chinese toezegging terughoudend te zijn met leveranties aan Arabische landen. Naar verluidt zijn'die beloften gedaan, maar het praktische resultaat valt nogal tegen. De zeggenschap van de Chinese regering over de wapenindustrie is verre van totaal. In elk geval zal vanaf vandaag de Chinese politiek ten aanzien van het Arabisch-Israë- lische conflict aanzienlijk neutraler zijn dan in het verleden. Een bezoek van PLO-leider Arafat, in december, heeft daar niets aan af kunnen doen. Arafat was naar Peking ge reisd in een poging de Chinezen af te hou den van stappen in de richting van Israël. China was een van de eerste niet-Arabische landen die de in 1988 uitgeroepen 'staat Pa lestina' erkende, met Arafat als president. Maar toen de PLO-voorzitter vorige maand in Peking arriveerde, hadden de Chinezen hun besluit al genomen. Servië eist 50 miljard dollar (on geveer 92 miljard gulden) scha devergoeding van Kroatië, voor de vernietiging van Servisch ei gendom op Kroatische bodem. Dat heeft de Servische krant Po- litika gisteren gemeld. Volgens de krant heeft de Servische schadeclaim betrekking op ver woeste Servische fabrieken, pri- vé-woningen aan de kust en in vesteringen in Joegoslavische projecten zoals elektriciteits- masten en oliepijpleidingen. Belgrado wijst zelf iedere eis tot schadevergoeding van Kroatische zijde af. „Servië is niet in oorlog met Kroatië", al dus Belgrado. „De oorlog is puur een zaak tussen Kroatië en het Joegoslavische leger." De fe derale strijdkrachten worden echter gedomineerd door Ser viërs. Intussen probeert de Servi sche president Milosevic Turkije te weerhouden van de erken ning van Kroatië, Slovenië, Ma cedonië en Bosnië-Hercegovi- na. Milosevic arriveerde giste ren in Ankara. Turkije over weegt de vier voormalige Joego slavische republieken volgende maand te erkennen als zelfstan dige staten. Moslims in Bosnië en Kroatië zoeken nu al steun bij hun geloofsgenoten in Tur kije. Milosevic benadrukte in Ank ara dat „wij binnen Joegoslavië via onderhandelingen tot een vreedzame oplossing moeten komen, zonder druk van bui tenaf'. Het parlement van Bosnië be slist vandaag of een referendum wordt uitgeschreven over mo gelijke onafhankelijkheid. Rado van Karadzic, voorzitter van de Servisch Democratische Partij (SDP), noemde een volksraad pleging gisteren „een optie tot oorlog omdat het de Servische bevolking in gevaar brengt". Hij herhaalde dat de Serviërs in Bosnië „in Joegoslavië wensen te blijven". De komst van een VN-vredes macht naar Kroatië lijkt inmid dels nabij. De Servische verte genwoordiger in het Joegoslavi sche presidium, Borisav Jovic, zei gisteren na een onderhoud met VN-secretaris-generaal Boutros Ghali dat de voorberei dingen voor de komst van de VN-troepen zich in „een laatste fase" bevinden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5