Binnenland Belastingdienst krijgt hulp van 'Task-forces' 'Bij het reddende medicijn kreeg ik de dood Hof wil straatrovers hogere straffen geven Vreeman blijft bij terugdraaien wao-plan Vrijdag, 24 januari 1992 PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving; Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). MINSTENS VEERTIG auto's waren vanochtend be trokken bij diverse aanrijdingen op de zuidelijke rij baan van A12 (Arnhem-Oberhausen) ter hoogte van Arnhem en Westervoort. Er ontstond een file van zes kilometer. Persoonlijke ongelukken deden zich niet SHV (onder meer eigenaar van de Makro-vestigin- gen) heeft vorig jaar een recordwinst behaald van zo'n 300 miljoen gulden, zo heeft de SHV-directie gisteren bekendgemaakt. De winst is onder meer te danken aan de goede gang van zaken bij de Makro's NIEUWSLIJN Rechtbank wijst eis patiënt hemofilie af AMSTERDAM ANP De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren in kort geding een hemofilie-patiënt in het ongelijk gesteld. De man uit Purmerend eiste van het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam een voorschot op een scha devergoeding van 200.000 gulden, omdat hij naar zijn mening door toediening van bloedpreparaten van het AMC besmet is geraakt met het HIV-virus. Nadat in 1985 de besmet ting werd geconstateerd, werd in 1990 bij de 40-jarige man de diagnose 'aids' ge steld. De president van de rechtbank, mr. J. Vrakking, zei echter in zijn vonnis dat vooralsnog niet is gebleken dat het ziekenhuis in gebre ke is gebleven. „Een voor schot op schadevergoeding kan alleen worden gegeven, als bijna zeker is dat de rechtbank in een bodem procedure de vordering zal toewijzen", aldus Vrakking. Volgens hem is de zaak van de Purmerender nog met te veel onzekerheden omgeven. Zo valt niet met zekerheid te zeggen wan neer de man precies besmet is geraakt. De rechtbank president adviseerde de he mofilie-patiënt een bodem procedure te starten. Eerder had de man daar vanaf ge zien, omdat dergelijke pro cedures jaren in beslag ne- Op deze pagina een inter view met Dick Schipper. Dick Schipper is ook hemo filie-patiënt. Ook hij heeft door toediening van een be smet Amerikaans middel aids. Staf Internatio-Müller moet kleiner De staf van het Rotterdamse handelsconcern Internatio-Müller wordt uitgedund. Van de vijftig staffuncties worden er twintig geschrapt. Deze inkrimping is het gevolg van een reorganisatie, die vorig jaar april is ingezet. Belangrijkste onderdeel van de re organisatie is de 'terugkeer' naar de kernactiviteiten installatie techniek en handel. De overige activiteiten worden afgestoten. Bakkers V D dreigen met acties De ongeveer negenhonderd bakkers bij de vijf centrale bakkerij en van het warenhuisconcern Vroom Dreesmann zijn woe dend op de directie van het noodlijdende warenhuisconcern. Die weigert tot nu toe garanties te geven over het behoud van de werkgelegenheid van de bakkers. Daarnaast wil het concern niet praten over extra toeslagen voorwerk in de vroege ochtenduren. Volgens een woordvoerder van de Dienstenbond FNV had V D de bakkers aanvankelijk een toeslag van 100 procent beloofd. Later kwam het warenhuisconcern echter op zijn woorden te rug. De FNV-woordvoerder sluif acties niet uit als V D voet bij stuk houdt. Een treinstel als bioscoop. Dat is een van de attracties die bezoekers van de Floriade '92 in Zoetermeer vanaf 10 april kunnen bezoeken. In het ingegraven treinstel zijn tijdens de wereld-tuinbouwtentoonstelling films en diashows te zien. De organisatoren verwachten dat maar liefst 2,5 miljoen bezoekers naar de bollen, bloemen, bomen, groenten en het fruit in Zoetermeer komen kijken. foto dijkstra willem ten veldhuys Ambtenaren kunnen werk niet meer aan Bij de Belastingdienst worden zogenoemde 'task forces' (hulptroepen) ingezet om de overbelaste ambtenaren te helpen bij het wegwerken van stapels belastingformulie ren. Dat heeft directeur-generaal Boersma van de Belas tingdienst gezegd in antwoord op noodkreten van 26 dienstcommissies, een soort ondernemingsraden. gepaard met een inkrimping van het totale personeelsbe stand. Dit jaar werken nog 29.360 personenen bij de Belas tingdienst, maar over vier jaar zal dat aantal nog slechts 27.780 In brieven aan het ministerie van financiën klagen zij over de overbelasting van de ambtena ren. Vooral bij de eenheden (kantoren) Ondernemingen, waar de belastingen van onder- s worden behandeld, is er sprake van steeds grotere ach terstanden door de enorme hoeveelheden werk. Volgens de dienstcommissies is de toegenomen werkbelasting het gevolg van de reorganisatie die in 1989 is ingezet. Die gaat De overbelasting mist haar uitwerking niet op de kwaliteit van het werk. Die neemt steeds meer af, aldus de dienstcom missies. Er wordt in feite alleen nog gelet op het halen van be paalde cijfermatig vastgelegde doelstellingen. Er zijn al eerder geruchten geweest over een chaos bij de belastingdienst door het samenlopen van beide ontwikkelingen. Financiën heeft dat altijd ontkend. Boersma heeft vier task-forces van in totaal 40 man toegezegd. Zij zullen de betrokken afdelin gen moeten gaan helpen bij het wegwerken van achterstanden en bijspringen als werknemers op de betrokken afdelingen scholing moeten volgen. Voorts zal men helpen bij het oplossen van organisatorische proble men. Boersma heeft verder aan gekondigd dat er in 1993 extra mankracht voor de betrokken afdelingen komt. Bij een ernstig ongeluk op de Ringweg AIO Oost nabij de afslag Almere Amersfoort, is gisteren de chauffeur van een tankwagen om het leven gekomen. De man raakte door plaatselijke glad heid op de weg de macht over het stuur kwijt waarna de tankwa gen kantelde. foto anp paul eyzinga Akkoord cao Amsterdamse haven De Vervoersbond FNV en de Amsterdamse havenwerkgevers verenigd in de SVN hebben gisteren een akkoord bereikt over een centrale havencao (1.500 werknemers). Dat heeft FNV-be- stuurder J. Verroen gisteren gezegd. De cao gaat op 1 april in en bevat als belangrijkste punten aanvulling van het ziekengeld tot 100 procent van het verdiende loon en verlaging van de vut-leef- tijd voor werknemers die in 1937 zijn geboren, tot 57,5 jaar. Daarnaast hebben beide partijen zich verplicht om voor 1 mei tot een afgerond ouderenbeleid te komen. Zaken als loonsverho gingen worden niet in de centrale cao vastgelegd, maar per sec tor (bijvoorbeeld stukgoedsector) geregeld. Esso bouwt Hydrocracker Esso Nederland gaat op haar Botlek-raffinaderij bij Rotterdam een zogenoemde hydrocracker bouwen. De 350 miljoen gulden kostende installatie zet jaarlijks twee miljoen ton hoogzwavelige zware olieprodukten om in nagenoeg zwavelvrije. De cracker zal medio 1994 in werking komen, zo heeft Esso gisteren meege deeld. Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een jaar celstraf opgelegd aan een Amsterdam mer, die geprobeerd had ie mand op straat te beroven. Dat vonnis is veel hoger dan de drie tot zes maanden cel die in ver gelijkbare gevallen worden op gelegd, aldus griffier Debets. Het toenemende aantal straatroven is de voorzitter van de behandelend strafkamer van het hof, mr. J.Cremers, in het verkeerde keelgat geschoten. Hoewel het in deze zaak om één dader ging, spreekt Cremers in een door hem uitgegeven pers bericht van „straatroven in groepsverband die een plaag in de stad" zijn. „Veel van de doorgaans oudere slachtoffers leven voort in angst. Sommigen durven niet meer alleen de straat op", aldus de motivering van het hof voor de hogere straf. De rechtbank legde de man in eerste instantie na een eis van twee jaar achttien maanden ge vangenisstraf op. Dit college achtte echter de voltooide straatroof bewezen, terwijl het hof nu niet verder kwam dan een poging. De straf daarvoor is lager. Bovendien is de dader niet eerder voor een dergelijk misdrijf in aanraking met justi tie geweest. Volgens de Amsterdamse persrechter mr. S.Slagter is één jaar voor een poging tot straat roof aan de hoge kant. Geslaag de straatroven met bedreiging of met geweld worden echter al lang door de rechtbank streng gestraft. „Daarbij hangt wel veel af van de officier. Er zijn interne richtlijnen, maar jongere offi cieren eisen toch vaak hoger dan de ouderen", aldus Slagter. NUBEETS GPD Ruud Vreeman, kandidaat voor het vice-voorzit- terschap van de PvdA, heeft giste ren in Nijbeets opnieuw het wao-standpunt van zijn partij on der vuur geno men. Op de plek waar de wortels van het oude so cialisme van Do- mela Nieuwen- huis liggen, on- Ruud Vreeman, derstreepte hij zijn afkeer van de ingrepen in wao en Ziektewet door de "par tijtop. „Natuurlijk ligt de congresuit spraak er, maar daarmee is de discussie niet voorbij. Voor mij is de maatregel onverteerbaar". Niet dat Vreeman de confronta- de schermen opereert, een te rughoudende wetenschapper. Maar zijn motief om zich kandi daat te stellen voor het voorzit terschap ligt, zo liet hij de zaal weten, in zijn woede over de in grepen. „De sociaal-democratie gaat me aan het hart. Als ik dan in mijn huidige baan (voorzitter van de Vervoers bond FNV) merk dat mensen zich niet meer herken nen in de partij, dan moet ik mijn nek wel uitste ken". De PvdA dient volgens Vreeman een uitkering op een behoorlijk ni veau te garande- foto anp ren. Het spijt hem dat het rapport Wolfson over de verzorgings staat de wao-discussie ontloopt. „In alle huidige cao-onderhan delingen staat niet de werkgele genheid centraal, maar loonei sen als gevolg van de ingreep. Je verliest twee waardevolle jaren om iets aan arbeidsmarktmaat regelen te doen, terwijl juist Wolfson daar de nadruk op legt". In grote lijnen is Vreeman tevreden over het plan. „Het geeft een richting voor het be leid aan, waarmee we de ko mende jaren goed uit de voeten kunnen". Dode bij ongeluk Ringweg AIO ROTTERDAM MARTUN VERWAAUEN Na een uur wordt hij zichtbaar moe. Zijn gezicht vertrekt. Maar de con centratie blijft. „Het gaat hard," ver zucht Dick Schipper. „Vooral na de zomervakantie is het razendsnel ge gaan. Dat merk ik, omdat ik steeds emotioneler word. Voorheen kon ik me nog wel aardig inhouden, toonde ik niks geen emoties. Maar de laatste tijd is het een ramp." Dick Schipper, 40 jaar, heeft aids. De fatale mededeling werd hem door een behandelend arts in het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt gedaan. Dick is vanaf zijn geboorte hemofilie-patiënt. Op zijn 28ste werd hij besmet met het hepatitisvirus. Voor die tijd incasseer de hij in korte tijd behoorlijk wat te genslagen; twee hersenbloedingen, een kapotte heup, een schouderope ratie en allerlei bloedingen. „In 1985 dachten de dokters een probaat middel te hebben gevonden om het bloed te stollen," zegt hij. „Het heette cryoprecipitaat. Al snel bleek dat ik er niet tegen kon. Ik ging hyperventileren of kreeg plotseling al lemaal bulten over mijn hele lichaam. Dus kreeg ik Highland, een Ameri kaans produkt. Met dezelfde werking, maar zonder bijwerking. Werkte pri ma, maar achteraf bleek dat het mid del te zijn waarmee ik besmet ben ge raakt." HIV-virus „Toen ik problemen met mijn ge zondheid kreeg, is twee keer bloed ge prikt om te kijken of ik besmet was geraakt met het HIV-virus. Ik moest komen voor de uitslag, ik vergeet het nooit. Die dokter in Diikzigt zat wat te bladeren in haar papieren, vroeg hoe het ging en zei alleen maar: 'De uit slag is niet best. U bent besmet met het aidsvirus'. Daarna ging ze over tot de orde van de dag." Dick was alleen gegaan. Dat maakte het extra moeilijk. „Als je het niet ho ren wilde, kon dat ook. Maar ik heb er geen behoefte aan om m'n kop in het zand te steken. Ik wilde alleen maar dat de artsen eerlijk waren, en had het gevoel dat ze dat niet waren. Er zijn hele rare dingen gebeurd, maar als ik mijn twijfels uit sprak, werd ik steeds weer gerustgesteld. Ik verwijt ze niets, maar achteraf..." „Hoe je reageert op zo'n mededeling? Eigenlijk he lemaal niet. Je krijgt een enorme klap voor je harses en wordt vervolgens vrese lijk kwaad. Alles maalt door je kop, je bent volko men hulpeloos. Je eerste gedachte is 'nou ga ik dood.' Al die ellende heb je samen met je gezin over wonnen, je hebt door die hepatitis op sterven gele gen, en dan hoor je dat je dood gaat aan een middel wat je redding had moeten zijn. Je wordt gered en krijgt de dood er bij ca deau." „Mijn vrouw was eigen lijk al een beetje voorbe reid. Toch moet je dan even flink schudden en de tranen laten stromen. En Dick Schipper: „Wij slachtoffers zijn niet meer te helpen met die centen, dat besef ik ook wel." foto gpd jaap rozema toen gaan werken en ik heb zes jaar het huishou den gedaan. Man man, ik ben wat uitgelachen in die tijd als ik de ramen stond te zemen." daarna weer de draad op pakken. Mijn zoon (21) en dochter (19) hebben er wel ontzet tend veel moeite mee gehad, maar ze hebben het mij nooit laten merken. Pas later hoorde ik dat ze het heel zwaar hebben gehad. Ze hebben het altijd verborgen weten te houden." Levensverzekering „Gek hè, ik zit nog niets eens met die ziekte. Veel meer met mijn vrouw mee achterlaat. Door die hemofilie is een levensverzekering al leen af te sluiten tegen een extreem hoge premie. Het koophuis bood wel kans op een risico-verzekering, maar ook dat was onbetaalbaar. Ja, afslui ten kon wel indertijd, maar met uit sluiting van hemofilie. Dat schoot dps niet op. Hoewel, achteraf had ik het toch moeten doen, want ik ga dood aan aids en niet door hemofilie." Met in het achterhoofd die weten schap deed Dick zijn vrouw een emo tioneel maar gemeend voorstel. „Ze had al zo veel ellende met mij meege maakt dat ik haar voorstelde om te gaan scheiden. Dan had zij in ieder geval nog de kans om een heel nieuw leven op te bouwen. Want ik verziekte toch alles, dacht ik steeds. Gelukkig zozeer ging ze er niet op in, want ik had me /vaar ik geen raad geweten. Toen het fatale bericht de Schip pers bereikte was van enige voorlich ting geen sprake. Het stoort Dick nog altijd. „Pas twee jaar later werd ons verteld dat het seksueel overdraag baar is. Al die tijd hebben we niets ge smet was ben ik gaan strijden. Ik w; altijd al een vechter, al nadat ik c mijn 23ste volledig werd afgekeur Dat was een'harde dreun, je staat nog het begin van je leven en ik had Als ik al die Dick vond zijn afleiding in het bespelen van een or gel. En deed dat zo goed, dat hij les ging geven en een muziekschool startte. „Ik stelde het ABP voor om mijn uitkering te stoppen, maar wilde wel de garantie dat als het niet meer zou gaan ik weer direct mijn uitkering zou krijgen. Dat was on mogelijk, maar het risico om onverzekerd verder te gaan was mij te groot. Ik geef nog steeds les, maar verdien er niks mee." Hoewel het hem zelfs geld kost, gaat hij zo lang zijn lichaam het toelaat door met lesgeven. „Twee jaar geleden," heeft hij als voorbeeld, „belandde ik weer in het ziekenhuis met een hersenbloeding. Anderhalf jaar heb ik teruggeknokt, me de pleuris gewerkt, maar aan het eiride van de rit had ik vierenhalf dui zend gulden verlies. Toch ga ik door. het prima naar mijn zin als hovenier bij de gemeente Rotterdam. Ik werkte op de begraafplaats Crooswijk. Was handig. Want ik kon zodoende mijn eigen plekje uitzoeken..." Lichamelijk werd het te zwaar. Dick belandde op kantoor. „Ging ook goed, mij heen niet meer heb weet ik zeker dat ik binnen drie maanden dood ben. Ik ga niet voor het raam zitten wachten tot de lijkwagen de straat binnen komt rij den. Dat-ie komt weet ik ook wel, maar ik ga het niet afwachten." De zorg over zijn vrouw maakt Dick bruikt, want wisten wij veel? Ik moet geen werk. Bittere ellende er niet aan denken dat ik in mijn on wetendheid ook mijn vrouw nog eens had besmet." „Al vanaf het moment dat ik be- totdat ik op een dag de wereld aanzag Schipper zichtbaar emotioneel, voor een doedelzak. Ik kreeg een her- „Kijk," zegt hij, „In totaal blijken 167 senbloeding en werd voor honderd procent afgekeurd. Daar zit je dan, een vrouw, twee kleine kinderen i het, want we hadden een huis hier in Bergschenhoek gekocht en de hypo theek kon onmogelijk van een uitke ring worden betaald. Mijn vrouw is besmet te zijn geraakt met het HIV-virus. Het is toch te zot dat al die mensen moeten procederen om een schadevergoeding te krijgen? Wij slachtoffers zijn niet meer te helpen met die centen, dat besef ik ook wel. Het verzacht het leed voor de -familie ook niet, ook waar. Maar het kan er wel voor zorgen dat ik met een gerust hart mijn ogen dicht kan doen. Totdat dat geregeld is, wil ik blijven leven, want ik wil mijn vrouw niet in de. steek laten." „Maar een schadeloosstelling moet je kennelijk bevechten. laatst keek ik televisie en zag ik dat er zonder pro blemen een miljoen werd uitgetrok ken voor een man die vrouw wilde worden. Dan zak ik door de grond. De gemeente Rotterdam roept steeds dat er geen geld is. Maar voor het verjaar dagsfeestje van koningin Beatrix wordt twintig miljoen neergeteld. Voor één dag! Dan zeg ik, geeft al die 167 slachtoffers een miljoen. Peanuts toch?" Geldgebrek Het frustreert Dick Schipper in hoge mate dat hij, met een nijpend geldge brek in het vooruitzicht, bij leven al veel geld aan zijn ziekte kwijt is, Hij volgt het Moermandieet, wat hem aan medicijnen en voedsel zo'n duizend gulden per maand kost. „Maar het is beter dan al die chemische rotzooi en ik voel me er goed bij. Ik heb echt het gevoel dat ik door dat dieet op de goede weg ben. Dat mijn lichaam kan vechten tegen die ziekte. Het heeft menig traantje gekost, maar ik wil nog verder leven." „Mijn vrouw en ik zouden als de kinderen uit huis waren allemaal leu ke dingen gaan doen. Maar dat kan niet meer. Al mijn geld zit in die ziek te en de auto. Want die gaat niet weg. Niet alleen omdat ik hem hard nodig heb vooi dokters- en ziekenhuisbe zoek, maar ook voor de sociale con tacten. Mijn vrouw werkt het hele jaar door-keihard, dan heeft ze recht op wat ontspanning." „Kijk, zo lang ik nog mensen om me heen heb gaat het goed. Alleen oud en nieuw, dat vierden we op mijn verzoek met familie en goede vrien den. Om twaalf uur ging ik door de grond. Kon ik het allemaal even niet aan. Het is ook heel frustrerend als anderen je steeds proberen op te beu ren, terwijl je voelt dat je het niet meer kunt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4