Binnenland PvdA: Wapenexport aan banden Verzekeraars weigeren inzage in de boeken Tsjechoslowakije laat Vietnamezen toch toe Officier eist twaalf jaar voor 'moord op afstand' Met een portofoontje weerloos in de rimboe Anbo maakt ouderen blij met dode mus Vrijdag 24 januari 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Eigen bijdrage gehandicapte later Gehandicapten hoeven dit jaar nog geen eigen bijdrage te beta len voor hulpmiddelen, diëten en huishoudelijke hulp. De maat regel, die dit jaar zou ingaan, is door het ministerie van sociale zaken uitgesteld. Ook de halvering van de vergoeding vóór taxi's en auto's is voorlopig van de baan, zo heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken gisteren aan de Kamer laten weten. Het uitstel van de maatregelen kost de staat dit jaar 300 miljoen gul den. Ter Veld en haar collega's Heerma (volkshuisvesting) en Si mons (volksgezondheid) kwamen in mei vorig jaar met het voorstel voor de eigen bijdrage op de proppen. Utrecht wil milieuvriendelijk kantoor Utrecht is als eerste gemeente een milieuhandleiding kantoorar tikelen rijk. Alle gemeentelijke diensten gaan kantoorbehoeften inslaan die zo milieuvriendelijk mogelijk zijn. Wegwerp-pennen zijn voortaan taboe op de gemeentelijke burelen, waar uitslui tend nog hervulbare pennen en stiften worden gebruikt. Ook een handleiding over het milieuvriendelijk schoonmaken van kantoren en een project met milieuvriendelijke catering zitten in de pen. Cel voor ontucht met cadetten Een 25-jarige militair uit Breda heeft van de Militaire Kamer in Arnhem vier maanden gevangenisstraf en vier maanden voor waardelijk gekregen voor ontucht met vijf cadetten van de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. De officier van justitie had twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist. De man bedwelmde zijn slachtoffers met koffie of chocolademelk met fijngestampte Seresta en pleegde daarna ontucht met hen. Voor de Militaire Kamer zei de man dat ongeveer dertig keer gedaan te hebben. Hij werd in februari van het vorig jaar betrapt toen hij met zijn hoofd onder de dekens van een bewusteloze cadet lag. Volgens de verdachte waren homoseksuele gevoelens de oor zaak voor zijn gedrag. Hij zou daar op de KMA niet voor uit heb ben durven te komen wegens de 'macho-sfeer'. Nieuw obstakel onderzoek kosten zorg De particuliere ziektekostenver zekeraars weigeren individueel hun boeken te openen voor een onderzoek naar de kostenont wikkeling in de gezondheids zorg. In het onderzoek kan al leen gebruik gemaakt worden van gegevens die de stichting KLOZ informatiesysteem ge zondheidszorg (KISG) heeft ver zameld. Dat standpunt van de verze keraars heeft tot nieuwe proble men geleid bij het starten van het onafhankelijke onderzoek naar de kosten in de gezond heidszorg. Staatssecretaris Si mons en de KLOZ besloten daar vorige week toe. Inmiddels is besloten de Algemene Rekenka mer te vragen het onderzoek te gaan leiden. De Rekenkamer zelf moet daar overigens nog mee akkoord gaan. De stichting KISG, heeft alleen gegevens van alle particuliere verzekeraars tezamen. luist de individuele gegevens kunnen echter van belang zijn in het onderzoek aangezien er per maatschappij grote kostenver schillen kunnen bestaan. Dat kan in een onafhankelijk onder zoek naar de kosten in de ge zondheidszorg zeer belangrijk zijn. Simons staat er op dat ook gegevens per verzekeraar ter beschikking komen van de on- derzoekers. Hij is van plan de zaak vandaag in het kabinet aan de orde te stellen. Zoals bekend menen de ver zekeraars dat zij op basis van een sterke kostenstijging in de gezondheidszorg de premies niet kunnen verlagen. Simons bestrijdt dat en gelooft dat de premies met 15 tot 30 procent omlaag kunnen, mede door de overheveling van de medicijnen per 1 januari naar de awbz. WASHINGTON ANP De Vietnamese vluchtelingen die in Nederland verblijven en die willen terugkeren naar Tsje- choslowakije, zijn daar welkom. Dat heeft de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse za ken Dienstbier in Washington gezegd tegen minister Van den Broek gezegd. Volgens Van den Broek gaat het om economische migranten van wie het asielverzoek door Nederland is afgewezen en daarom Nederland moeten ver laten. „Als wij van dat beginsel afstappen, dan zou dat een pre cedent scheppen en het beleid Wapendeskundige Ko Colijn: 'Wapenschandaal is politiek spel' ROTTERDAM JÓS VAN DEN CAMP „Elke week vertrekken er uit de Rotter damse haven schepen met bestemming Pakistan en Libië met aan boord militair materieel dat eigenlijk niet uitgevoerd mag worden. Maar daar weet officieel nie mand iets van". Politicoloog Ko Colijn haalt wat non chalant zijn schouders op over het nieuw ste 'exportschandaal'. Het is vooral een politiek spel dat de Duitsers en de Ameri kanen om verschillende redenen goed uit komt, stelt hij. Colijn promoveerde in 1989 op een proefschrift over het Neder landse wapenexportbeleid. Sinds eind ja ren zeventig publiceert hij over het onder werp. Op Schiphol, veronderstelt hij, is niets onoirbaars gebeurd. Leidraad bij onder zoeken naar verdachte goederen in Neder land is de Bijlage Uitvoerbeleid Strategi sche Goederen. Het enkele honderden pa gina's tellende naslagwerk bevat omschrij vingen van technische apparatuur en goe deren die voor militaire doeleinden ge bruikt kunnen worden. Daarnaast is er een lijst van verboden goederen en ten derde een zogenoemde dual-use-lijst met goederen die voor zowel civiele als militai re doeleinden gebruikt kunnen worden. Die laatste lijst is de meest soepele van de drie en hij veronderstelt dat de douane en experts op Schiphol deze lijst hebben na gelopen. De CIA wist volgens hem Wel degelijk van de zending en had die in de VS zelf of desnoods op Schiphol via een of andere constructie kunnen tegenhouden. Maar aangezien men wist dat Frankfurt ook aangedaan zou worden, heeft de CIA Duitsland de eer gegund, veronderstelt hij. „Duitsland kon dat goed gebruiken. Het werd er hoog tijd om aan de buiten wereld te laten zien dat dergelijke trans porten aan Libië voor de Duitsers uit den boze zijn", zegt Colijn. Duitsland lijdt nog steeds aan het 'Rabta-syndroom'. Eind 1989 en begin 1990 werd steeds duidelij ker dat Duitsland goederen en materialen geleverd heeft aan Libië om in de stad Rabta een giffabriek te bouwen. En ook de VS kwam de 'vriendendienst' goed uit, analyseert Colijn: „Zo wordt de druk op Libië nog wat vergroot om de twee Libiërs uit te leveren die de aanslag bij Lockerbie zouden hebben gepleegd". Patriots op de Peel. Gisteren werden voor het Open Huis morgen alvast een aantal luchtdoelraketten geïnstalleerd zodat de inwoners van de regio een beetje kunnen wen nen aan de geleide wapens, die in 1994 permanent naar de vliegbasis komen. De Patriots komen uit Duitsland in het kader van de beperking van de Navo-eenheden. foto anp frans vanderunde 'Dit worden de schandalen van de toekomst' Het Nederlandse wapenexportbeleid moet scherper worden. Dat stellen PvdA-kamerlid Rob van Gijzel en Groen Links-kamerlid Ro- senmöller na de bekendmaking dat Bonn een nucleair transport van de VS via Schiphol naar Libië heeft onderschept. „Dit worden de schandalen van de toekomst", constateert het tweetal. ring niet aan. Voor een aantal stoffen dat zowel militair als civiel bruikbaar is, hebt je alternatieven die alleen maar voor vreedzaam gebruik ge schikt zijn. De stoffen die voor beide doelen geschikt zijn moeten op een zwarte lijst zodra er een alternatief DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Rosenmöller vindt dat de ontvangen de landen in het vervolg schriftelijk moeten beloven de verdachte goede ren niet voor militaire doeleinden te gebruiken. Anders gaat de levering niet door, punt uit. Dat gaat Van Gij zel niet ver genoeg. „Je hebt te doen met landen die niet te vertrouwen zijn. Daar helpt zo'n papieren verkla- is". Groen Links vindt dat de lijst met strategische goederen sowieso uitge breid moet worden. „In dat opzicht moeten we Duitsland als voorbeeld nemen. Daar mag minder en wordt strenger gecontroleerd". De grote vraag voor Rosenmöller en Van Gijzel is waarom Nederland de leverantie aan Libië na uitvoerige controle op Schiphol heeft laten gaan, terwijl Bonn wèl ingreep. De reden dat Bonn wèl ingreep en Den Haag niet, is waarschijnlijk dat de Verenig de Staten de Duiters om onderschep ping hebben gevraagd. Terwijl Neder land niet zo'n verzoek kreeg. Wat Van Gijzel dwars zit is dat de Tweede Kamer weer van niks wist. Als Bonn over de kwestie had gezwe gen, was dit ons nooit ter ore geko men. Dat vind ik echt een hele zorge lijke zaak". Het verweer van Econo mische Zaken is dat de Economische Controle Dienst (ECD) gebaat is bij een zekere anonimiteit. „Successen worden niet gemeld. Blunders ook niet", aldus EZ. Binnenkort praat de Tweede Kamer over de nota Wapenexport met minis ter Van den Broek van buitenlandse zaken en diens staatssecretaris Van Rooy. Rosenmöller zal dan voorstel len doen om de controle te verscherp en. Hij wil het huidige aantal gespe cialiseerde controleurs (momenteel vijf man) vergroten. Ook pleit hij voor zwaardere sancties. „Het economisch gewin van zo'n transactie moet afge roomd worden. En de bedrijfsleiding of directie moeten persoonlijk ver volgd kunnen worden". van Nederland en de EG door kruisen", aldus de bewindsman. De Vietnamezen moeten in be ginsel terugkeren naar het land waar zij geruime tijd gewoond en gewerkt hebben, te weten Tsjechoslowakije. Tot nu toe weigerde Praag echter de Viet namezen terug te nemen. Maar Nederland is bereid be hulpzaam te zijn bij een moge lijke repatriëring naar Vietnam, als zij dat willen. De Nederland se ambassadeur in Bangkok, die tevens in Hanoi is geaccredi teerd, zal met de Vietnamese regering de eventuele verdere terugkeer van de Vietnamezen naar Vietnam bestuderen. Het Nederlandse vrachtschip Happy Buccaneer vertrok gisteren uit Rotterdam met twee havensleepboten op het dek. De Björn en de Lars zullen pas in de haven van Gothenburg voor het eerst het zilte nat proeven. •föto anp aad van leeuwen poTTFBnAMANP loft van het echtpaar. Dat hield er een losse levensstijl op na, waarin ook plaats was voor een seksuele relatie tussen de vrouw en het slachtoffer. Vorig jaar verscheen ook de toen nog 16-jarige jongen op het toneel, die de vrouw verafgoodde. De avond van 21 juni, toen de jon gen bij het echtpaar op bezoek was, opperde de vrouw plotseling dat het slachtoffer dood moest. Op zaterdag avond zou hij vaak veel geld aan pre mies in huis hebben. De plannen werden gesmeed. De vrouw ging de volgende avond naar de flat. Volgens plan maakte zij een maaltijd klaar, waar zij fijnge stampte slaappillen doorheen deed. Aanvankelijk zou de jongen op de kinderen passen en zou de man zijn vrouw achterna gaan. Op het laatste moment besloot het echtpaar de rol len om te draaien. De jongen ging naar de woning en stak op aanwijzing van de vrouw de slapende man met negentien messteken dood. Volgens de officier was de man ech ter niet zomaar een „assistent". „Hij is de juridische moordenaar, al heeft hij niet zelf het mes gehanteerd". Zijn advocaat bepleitte vrijspraak omdat de beraming van een gezamenlijk plan niet is bewezen. Uitspraak 6 fe- Kun je een moord plegen zonder er zelf bij te zijn? Ja, zei gisteren de offi cier van justitie bij de rechtszaak te gen een 28-jarige Rotterdammer we gens de moord op een 68-jarige ver zekeringsagent in juni vorig jaar. De moord, die de avond tevoren minu tieus werd voorbereid, werd uitge voerd door een inmiddels tot vijf jaar veroordeelde 17-jarige man en de 32- jarige echtgenote van de verdachte. Volgens zijn verklaringen bij de po litie, die hij op de zitting introk, had de verdachte adviezen gegeven hoe het slachtoffer pijnloos kon worden gedood. Het was ook op zijn aanra den dat de jongeman en de vrouw in de flat van de verzekeringsagent de gaskraan opendraaiden en een kaars aanstaken, waardoor het hele flatge bouw de lucht in had kunnen gaan. Als door een wonder gebeurde dit niet. Met een beroep op een soortge lijke zaak, waarbij de Hoge Raad de aanklacht van moord terecht achtte, eiste officier Vergunst gisteren twaalf jaar cel. Hij benadrukte de „buitenge wone geraffineerdheid" en „uiterste koelbloedigheid'' waarmee de moord was gepleegd. 'Ome Henk' was al jaren een goede bekende van de verdachte. Zo betaal de de man twee jaar geleden de brui- sprakelijk kan stellen voor wat hem is over komen. Daarnaast probeert hij zijn superi euren te overtuigen van het nut van trainin gen in zelfverdediging. Tot nu toe zonder resultaat. ,Als je net als ik al tientallen jaren op de trein zit, ben je psychisch een topatleet. Fy siek blijf je echter amateur. Dat voel je pas goed als je er alleen voor staat in de trein. Gods redelijkheid of werken volgens het boekje helpt dan geen zier", zo houdt hij zijn collega's bij de demonstratieles voor. Dan nemen sportinstructeurs het van hem over, samen met de trainingscoördina tor van de RET. Het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf heeft met de sportschool voor al haar controleurs een driejarige cur sus opgezet. Die vormt de basis voor de de monstratie. Na een paar warming up-oefeningen vol gen voorzichtig de eerste beginselen van het 'publieksvriendelijk- ontwijken en afwe ren. Vanuit een 'ontspannen gevechtshou ding' worden achtereenvolgens slagen in het gezicht en grijp- en schopbewegingen ontweken en afgeweerd. Na spelletjes om te leren hoe te reageren, ,Aan agressie op de trein wordt gigantisch veel geld verknald. Maar wij staan nog steeds weerloos met ons portofoontje in de rimboe." Aarzelend druppelen tien Rotter damse NS'ers rond de klok van tien binnen bij het sportschooltje op het dak van een parkeergarage in de Hoogstraat. Op initia tief van treinconducteur Rinus Meupelen- berg geeft de stichting Dak Rekreatie een demonstratieles in zelfverdediging. De sportschool geeft dit soort trainingen al ja renlang aan controleurs van het Rotterdam se openbaar-vervoerbedrijf RET en sinds éen jaar ook aan die van de Haagse HTM. En als het aan Meupelenberg ligt binnen kort ook aan de Rotterdamse NS'ers. Meupelenberg is sinds kort in actie geko men. November vorig jaar was hij op het perron van Rotterdam CS de prooi van vijf met messen géwapende belagers. „Toen was de maat voor mij vol". Langs drie sporen voert hij sindsdien ac tie voor meer veiligheid. Hij zocht de publi citeit en zette een advocaat aan het werk om te onderzoeken of hij de NS mede-aan- worden de oefeningen steeds 5 aanvaller mag niet meer inhouden en moet zien 'door te breken'. Ook in teamverband een moeilijke passagier 'onder controle houden' maakt deel uit van de stof. Ruim 50 lessen verder komen de messen om de hoek kijken. Met een mes van rubber steekt de aanvaller op zijn sparringpartner in. „Dat voel je bijna niet. Als we de kneep jes een beetje onder de knie hebben, gaan we over op houten messen. Dat doet pijn en dwingt meer tot reactie. We leren vooral ontwijken, voor weren is heel veel lef no dig", verklaart instructeur Verschoof. De demonstratie is nog niet afgelopen of de eerste NS-er, een vrouwelijke conduc teur, meldt zich spontaan aan. „Ik begrijp niet dat dit niet in ons pakket zit", zegt een ander. Maatschappelijk werker Tony Raats kondigt aan dat hij zich verder gaat oriënte ren op 'deze markt' om een advies aan zijn bazen uit te brengen. Meupelenberg en zijn collega's willen snel ihet hun superieuren in de slag. „Het is een jungle in de trein. Maar wij staan nog steeds weerloos met ons por tofoontje in de rimboe". DENH Wie dezer dagen in politiek Den Haag pleit voor een las tenverzwaring, wordt wegge- hpond. Niettemin kwam de ou derenbond ANBO gisteren wel met een voorstel daartoe: al leenstaande aow'ers zonder of met een heel klein aanvullend pensioen moeten een toeslag krijgen. Te betalen uit een pre mieverhoging voor de aow. De ANBO had het verhaal mooi verpakt. De aow, ooit be doeld om ouderen te vrijwaren van gebrek, voldoet niet meer aan die doelstelling. De alleen staande aow'er komt er per maand zo'n 92 gulden aan te kort. Er is daarmee sprake van een noodsituatie voor zo'n 200.000 aow'ers, vooral vrou- En nood breekt wet, zo meent de ANBO. Het is tenslot te een sociale verzekering. Op zich zou de ANBO de hele aow omhoog willen krikken. Maar gezien de toestand van 's rijks financiën ziet men daar van af. Of liever gezegd: men wil daar voorzichtig mee zijn. De ouderenbond wil de toe slag zodanig vorm geven dat een aow'er zonder pensioen, en aow'er met een kléin pen sioen (tot 100 gulden per maand) niet meer 70, maar 75 procent van het wettelijk mini mumloon in handen krijgt. Dat verschil heeft men bere kend op bijna 1043 gulden per jaar. Kosten 292 miljoen gul den. Tenminste, zo stond het in de publikaties van de organi satie. Niet werd gemeld dat het ging om een netto-verhoging van de aow. Bruto is die dus veel hoger. Tussen 1500 en 2000 gulden. En dan nemen ook de kosten toe. Er zal tussen 450 en 600 miljoen gulden voor nodig zijn. Er blijft nog iets merkwaar digs. Waarom moet een aow'er met een pepsioen van 100 gul den per maand een hogere uit kering krijgen? Deze groep komt immers, volgens de AN BO, niet de eerder geciteerde 92 gulden per maand tekort. Men speelt ongeveer quitte. De aow'er met het kleine pensioentje krijgt dan ook niet de totale opslag, maar slechts de helft. Netto zo'n 500 gulden. Maar dat staat weer nergens in de stukken van de ANBO. Het blijkt alleen uit de berekenin gen. En enig motief voor dit douceurtje wordt er niet bij ge geven. Dan is er nog een probleem: dit voorstel? Al me dio vorig jaar formuleerde de ANBO een beleidsplan over de inkomenspositie van ouderen. Naar aanleiding daarvan sprak een ANBO-delegatie met mi nister d'Ancona van WVC. En die had gezegd dat zij wel iets wilde doen voor de aow'ers die het het hardst nodig hadden. Bovendien was het de ANBO ter ore gekomen dat er 'een po litieke partij' met de zaak bezig was. Het was geloofwaardiger geweest als de ouderenbond gewoon had gezegd dat de Ka mer volgende maand over de toekomst van de aow praat en dat men daarvoor haastig nog een idee in elkaar had geflanst. Dat zou heel veel hebben ver klaard. Oók naar de eigen ach terban die nu blij wordt ge maakt met een dode mus.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3