Feiten Daddah rivaal Ould Taya Jeltsin neemt maatregelen tegen 'brain drain' Nieuwe kruisraket van de PvdA: Dik Wolfson Russen verpatsen wapens voor klinkende munt Vrijdag 24 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN TOM JANSSEN EN MENINGEN Mauritanië vandaag voor het eerst naar stembus MADELEIN BOL-MONIQUE GOOREN Toen de Mauritaanse president kolonel Maaouya Ould Taya voor algemene verkiezingen die vandaag worden gehouden uitschreef, kon hij niet be vroeden dat hij tegen die tijd een geduchte rivaal voor zijn huidige positie zou hebben. Als een duveltje uit een doosje voor hem, maar als een geschenk uit de hemel voor de alliantie van oppositiepartijen, de Eenheid van Democratische Krachten (UFD), stelde onlangs Achmed Oüld Daddah zich kandidaat voor het presidentschap. Deze vroegere directeur van de Centrale Bank van Mauritanië en minister van financiën keer de na acht jaar ballingschap in december 1991 onverwacht te rug naar zijn vaderland. Ould Taya's overtuigng dat hij zijn ambt, in 1984 m een bloedeloze coup verkregen, moeiteloos zou kunnen voortzetten en in één moeite democratisch legitime ren, kwam daardoor op losse schroeven te staan. Hoewel hij op 27 juli 1991 nog had laten weten dat de verkie zingen (de eerste sinds de onaf- hankelijkheid in 1960) „voor het einde van het jaar" zouden plaatsvinden, kondigde hij pas in november een definitieve da tum aan. Dit gaf de c erg weinig voorbereid Zij beschikten over verscheide ne presidentskandidaten, maar niet één die de algemene goed keuring van de coalitie weg droeg. Daarom besloot de UDF, ondanks interne onenigheid, de krachten te bundelen en Ould Daddah te steunen. Ould Daddah, die zich als kan didaat zonder politieke partij had aangemeld, bleek er niet veel moeite mee te hebben in korte tijd een groot aantal kie zers voor zich te winnen. Kort Ould Daddah (midden) is de onverwachte na zijn terugkeer wist hij het oude stadion van Nouakchott tot de nok toe gevuld te krijgen met aanhangers, die zich graag door zijn ambitieuze verkie zingsprogramma lieten inspire- Hij heeft daarbij het grote voor deel dat er geen Mauritaniër is die zijn naam niet kent. Zijn ou dere broer, MokhtarOuld Dad dah, was president van het land, toen de legertop op 10 juli 1978 een staatsgreep pleegde en re gering en president aan de kant schoof. Mokhtar sleurde zijn broer Ach- mad in zijn val mee. Bijna vijf jaar bracht deze in gevangenis sen en huisarrest door, voordat hij naar het buitenland kon vluchten. Vervolgens slaagde hij erin zijn financieel-economi- sche kennis van zaken in dienst te stellen van internationale or ganisaties. Zo vertegenwoordig de hij drie jaar Kuwayt bij de Raad van Bestuur van de Oostafrikaanse Ontwikkelings bank, totdat hij zich in 1986 in Bangui, hoofdstad van de Cen- traalafrikaanse Republiek, ves tigde als economisch adviseur van de Wereldbank. Boezemt zijn onberispelijke staat van dienst veel kiezers al vertrouwen in, het is zijn pro gramma dat hem de meeste volgelingen oplevert. Dit behelst weinig minder dan een totale koerswijziging: de militairen moeten definitief uit hun macht worden ontheven, waarna flink de bezem gehaald moet worden door ambtenarij, economie, jus titie en onderwijs. Bovendien wil Ould Daddah de nationale eenheid herstellen door te zor gen dat allebei de grootste be volkingsgroepen, de Arabische en de zwarte Afrikaanse Mauri- taniërs, een eigen stem krijgen in het landsbestuur. Sinds het land in 1960 onafhan kelijk werd van het koloniale moederland Frankrijk, hebben de Arabieren er de boventoon gevoerd. Zij beheersten het po litieke en economische leven en lieten niet toe dat de zwarte Een Mauritaanse vrouw maakt geen geheim van haar keuze bij de presidentsverkiezingen van vandaag. Zij stemt voor president Ould Taya. •foto epa Mauritaniërs (wier naam nauw samenhangt met die van de 'Moren') iets in te brengen had den. De kloof die in tientallen jaren tussen de bevolkingsgroe pen groeide, bereikte een diep tepunt in april 1989, toen etni sche onlusten honderden men sen het leven kostten. Zelfs als het Ould Daddah lukt de plaats van president Ould Taya in te nemen, is het de vraag in hoeverre hij zijn ambi tieuze plannen voor de reorga nisatie kan verwerkelijken. Een staatsapparaat dat van corrup tie aan elkaar hangt zal niet staan te trappelen om de extra verdiensten in te leveren op ver zoek van een onberispelijk staatshoofd. Of Ould Daddah de kans krijgt aan de weg te timmeren, hangt af van de mate waarin Ould Taya de verkiezingen zal sabo teren. Hoewel de president in de media steeds een eerlijk ver loop van de stembusgang heeft toegezegd, heeft hij geen inter national ten. Ondanks zijn manipuleerde stembusuitslag DEN HAAG HENRI KRUITHOF Het was in de jaren zeventig, begin tachtig. De Partij van de Arbeid zat in de oppositie. Elec toraal ging het de sociaal-de mocraten voor de wind. In het politieke gezelschapspel opinie- peilen kwamen zelfs cijfers voor van tegen de zestig zetels. Joop den Uyl liet niet na het te roe pen: „Het tweede kabinet-Den Uyl, dat komt er toch". Het electorale succes bracht de PvdA in een soort roes. Als het je zo voor de wind gaat, kan het. niet anders dan datje op de hoopt Ould Daddah dat het volk goede weg zit. Inhoudelijke het laatste woord zal hebben. „De Mauritaniërs verwerpen massaal de huidige politiek, met zijn misstanden in alle soorten en maten. Men wil dat de wind uit een heel andere hoek gaat waaien", zo vertrouwt hij. standpunten als de c waardelijke afwijzing van de kruisraketten en de even onbe spreekbare handhaving van de koppeling tussen lonen en uit keringen stonden vast. Daar werd niet c CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin zal eind deze maand in Camp David met zijn Amerikaanse collega Bush praten over moge lijke hervatting van Russische kernwapenproeven. Volgens atoomgeleerde Jevgeni Veli- chov, vice-voorzitter van de prestigieuze Russische Aacade- mie van Wetenschappen, is er echter geen,sprake van dat Rus land het zelf ingestelde morato rium op kernwapenproeven eenzijdig zal doorbreken. Jeltsin heeft dinsdag langdurig gesproken met de top van de nucleaire wetenschap en indu strie in het GOS. Een van de be langrijke punten in deze verga dering was de kritiek die de kernwetenschappers hebben op het al door Gorbatsjov afgekon digde stopzetten van de kem proeven. Velichov, aanwezig bij de ont moeting met Jeltsin, zegt dat de VS, waar kernwapenproeven zijn doorgegaan, nu een voor sprong hebben bij de ontwikke ling van een nieuwe generatie veiliger kernwapens. Een ne venargument dat wetenschap pers aanvoeren, is dat het test moratorium hen werkloos maakt. Volgens Velichov heeft Jeltsin oog voor de problemen van de kemwetenschappers. „Binnen twee weken komt hij met een decreet waarin maatregelen ter verbetering van hun financiële situatie, de faciliteiten in labo ratoria en het wetenschappelijk onderzoek in het algemeen worden afgekondigd", aldus Ve lichov. Dit betekent dat Jeltsin na de militairen nu de kernfysici paait met geld uit een lege schatkist. Teloorgang Een van de maatregelen is dat het Sovjet-ministerie voor nu cleaire energie en industrie door de Republiek Rusland wordt overgenomen. Dit depar tement had totnogtoe dezelfde onduidelijke status als het even min opgeheven Sovjet-ministe rie van defensie. De overname betekent dat Rusland de finan ciering op zich neemt. Al maanden wordt vanuit het nucleaire complex steen en been geklaagd over verslechte rende levensomstandigheden, Een tekening van de mobiele lanceerinstallatie SA-X-12B voor (kem)raketten. Tot Gorbatsjov vorig een mortuarium op kemproeven afkondigde, werd geregeld proef gedraaid in de woestijn van Kazachstan en de steppe van Siberië. sovjet military power 1989, uitgave Amerikaans ministerie van delen- lage salarissen en wetenschap pelijke teloorgang. Het verdwij nen van de Sovjet-structuur zonder dat er iets anders voor in de plaats kwam, zorgde ook voor alarmkreten van weten schappers over verminderde veiligheid van kerncentrales. Befaamde atoomgeleerden als dr. Michailov en prof. Goldanski hebben, ondermeer in deze krant, tevens gewaarschuwd voor een dreigende brain drain, een uittocht van gefrustreerde kerngeleerden. Westerse landen vrezen dat Sovjet-geleerden worden weg gekocht door Derde Wereldlan den die een kemwapenpro- gramma opzetten. In dat ver band worden Irak, Iran, Libië, Pakistan en Brazilië genoemd, maar ook Israël. De Duitse mi nister van buitenlandse zaken Genscher heeft recentelijk, na een gesprek met zijn Russische collega Kozyrev, gezegd dat er internationale wetgeving moet komen, waarin verspreiding van kernwapenkennis strafbaar wordt gesteld, als schending van het Non-Proliferatie Ver drag (NPV). Volgens Velichov ligt het gemid delde maandloon voor kernwe tenschappers nu op 700 roebel (ongeveer 15 gulden). Hij wilde niet zeggen met hoeveel dit zal worden verhoogd. Velichov voorspelt wel dat het '11-pun ten-programma' dat Jeltsin in zijn decreet zal presenteren, de voorgenomen bezuinigingen op de nucleaire industrie ongedaan maakt en in sommige sectoren, vooral het laboratorium-onder zoek, voor extra financiële in jecties zal zorgen. Ook het omschakelen van een aantal laboratoria waar kernwa pens worden ontwikkeld voor vreedzame produktie, inclusief consumentengoederen, maakt deel uit van het Jeltsin-program. Weglopen Velichov bevestigt dat ongeveer tienduizend wetenschappers meer of minder betrokken zijn of ervaring hebben met de ver rijking van uranium, kernwa pen- en plutoniumproduktie. De maatregelen die Jeltsin straks zal presenteren, moeten ook voorkomen dat atoomge leerden uit andere republieken 'weglopen'. „Jeltsin ziet in datje die mensen niet kunt dwingen te blijven", aldus Velichov. Het dagblad Arbeiders Tribune meldde onlangs dat de mede werkers van het Joezjnoje-ont- werplaboratorium in het Oek- raïnse Dnepropetrovsk, waar 80 procent van het kemarsenaal werd en wordt ontworpen, mas saal naar andere banen vertrek ken. Als voorbeeld werd ge noemd Sergej Galas, chef van een ontwerpersgroep voor een nieuwe generatie kernraketten, die nu voor een coöperatief werkt dat keukeninterieurs ont werpt. In de tien geheime 'atoomster den', waar volgens schattingen 750.000 mensen betrokken zijn bij kemwapenproduktie, urani umverrijking etc., zouden kern- wapengeleerden zich voorna melijk bezighouden met de jacht op voedsel. Anatoly Korotsjejev, chef van een kemlaboratorium van het Russische ministerie voor indu strie en machinerie, zegt dat er al sinds 1989 fors wordt bezui nigd op zijn instituut en er in het lopende fiscale jaar hele maal geen geld is verstrekt. In twee jaar tijd zijn er van de 4000 werknemers 1800 vertrokken. Volgens een Amerikaanse Se naatsdelegatie, die onlangs als eerste de supergeheime atoom- stad Tsjeljabinsk 65 mocht be zoeken, zou met westerse hulp verwerking van in wapens ge bruikt plutonium tot brandstof voor kerncentrales een oplos sing zijn voor zowel werkgele genheidsproblemen als ont manteling van kernwapens. Amerikaanse geleerden hebben er al bij Bush op aangedrongen om geld beschikbaar te stellen, waardoor Sovjet-experts kun nen worden betrokken bij het opruimen van de 'enorme milieuschade, die veertig jaar kemwapenproduktie heeft op geleverd'. Tactische kernwapens Velichov onthulde ook dat Jelt sin achter het opnieuw vanuit de Academie gelanceerde voor stel staat om alle tactische kern wapens te elimineren. Het wordt in de Russische regering besproken. Vice-premier Boer- boelis zei eerder deze maand dat Rusland met nieuwe kern wapen voorstellen zal komen. De Amerikaanse president Bush kondigde vorig jaar oktober aan dat de VS alle tactische kernwa pens, behalve die aan boord van vliegtuigen, willen elimine ren. Op 18 oktober besloot de Navo in Italië echter dat een aantal tactische kernwapens ge handhaafd moet blijven. Het Westen wil van deze 'kleine' kernwapens, met een bereik tot 500 km, af uit bezorgdheid over een mogelijk gebrek aan con trole op déze categorie iri het GOS. Volgens Velichov is het daarom het verstandigst om de ze categorie geheel te elimine ren. Jeltsin wil dat met Bush be spreken tijdens hun ontmoeting in Camp David. Het ligt voor de hand dat van Russische zijde zal worden aangedrongen op alge hele afschaffing van deze wa pencategorie. Volgens de kerngeleerde is het mogelijk op korte termijn alle tactische kernwapens te vernie tigen. Oekraïne wil er in juli dit jaar al vanaf. „Probleem is dat alle faciliteiten in Rusland zijn. We hebben nog geen oplossing voor berging van grote hoeveel heden van deze wapens afkom stig plutonium en verrijkt urani um. We zullen dit in samenwer king met Amerika en Europa moeten oplossen", zegt hij. dat vond je gewoon in de PvdA. - En het zou niet lang meer duren of andere partijen (lees: het CDA) zouden niet meer om de PvdA heen kunnen. Keer op keer echter liep het an ders. De PvdA werd bij elke ka binetsformatie gefrustreerd aan de kant gezet. Het korte inter mezzo in 1981 wordt door nie mand serieus genomen: het ka binet Van Agt-Den Uyl heeft nooit gefunctioneerd. Maar toen kwam Kok. Onder zijn leiding zou de partij een re alistischer koers gaan varen. De partij kon eindelijk weer eens regeringsverantwoordelijk dra gen. En zo geschiedde het. In 1989 loodste Kok de PvdA in het kabinet-Lubbers-3. Inmiddels leven we 2,5 jaar en voor de PvdA vele rampen later. Electoraal is de partij ongeveer gehalveerd. Intern zijn heftige discussies uitgebroken over de sociale zekerheid. De leden zijn met duizenden tegelijk wegge lopen. Zelfs enkele kamerleden konden het niet langer aanzien. Om het tij te keren werd een veel beproefd middel ingezet: een commissie. Dit keer was het de economisch geleerde Dik Wolfson die de kar mocht trek ken. En die kwam met de even simpele als weinig verrassende conclusie: er moeten meer mensen aan het werk, dan kan de verzorgingsstaat blijven zoals hij was. Uitkeringen hoeven (en mogen) dan op geen enkele manier meer worden aangetast. Maar hier dreigt voor de PvdA een levensgroot gevaar. Natuur lijk, intern krijgen Wolfson en de zijnen tijdens het congres in maart ongetwijfeld de handen op elkaar. Maar als het rapport- Wolfson wordt verheven tot partij-ideologie en basis voor het volgende verkiezingspro gramma, kon het wel weer eens net zo gaan als eind jaren ze ventig, begin jaren tachtig. Want stel nu eens voor. Het is 1994. De verkiezingen zijn ge weest. Doordat de interne vrede in de PvdA hersteld is en de par tij weer duidelijke linkse stand punten verkondigt, is het verlies beperkt gebleven tot een kleine tien zetels. D66 heeft wat min der gewonnen dan aanvankelijk werd gedacht. CDA en WD hebben zich ongeveer op het huidige niveau gehandhaafd. De grootste partij, het CDA, krijgt het voortouw bij de kabi netsformatie. Al snel blijkt ech ter dat de programmapunten, waarop de PvdA zich miracu leus heeft hersteld, onverenig baar zijn met die van de chris ten-democraten. Brinkman is het na lang onder handelen, waarbij Kok weinig concessie sdurft te doen, op een gegeven moment meer dan zat. Hij geeft zijn opdracht terug aan de koningin. De door velen gewenste en sommigen ge vreesde combinatie PvdA-WD- D66 is door de inhoudelijk to taal verschillende uitgangspun ten van PvdA en WD volstrekt onmogelijk. En dus wordt Brinkman opnieuw gevraagd de combinatie CDA-WD (die slechts een nipte meerderheid heeft) te beproeven. En net als in 1977 staat de PvdA aan de kant. Natuurlijk is het bovengeschets te scenario omgeven met onze kerheden. Of het zo zal gaan, hangt van veel, heel veel facto ren af. Maar helemaal onrealis tisch is het niet. In de PvdA mag daar nu overigens niet over ge sproken worden. Waar het nu om gaat is de rust binnen de partij te herstellen en dé kie zersgunst terug te winnen. Het is voor de PvdA te hopen dat er nog voldoende realisten zijn, die inzien dat onbespreek bare dogma's gevaarlijk zijn. Weliswaar is daar op de korte termijn het nodige mee te win nen, maar op de langere termijn zpuden de sociaal-democraten daarmee weieens regelrecht op de oppositie kunnen afsteve nen. En dat kan toch niet de be doeling zijn. MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Niet alleen uittocht van kern- wapengeleerden of verkoop van tactische kernraketten uit de voormalige Sovjetunie be zorgt het Westen kippevel. Zorg is er ook over de onge breidelde export van conven tionele wapens. De Sovjetunie was een van de grootste wapenexporteurs ter wereld. Volgens het weekblad Kominersant bestaat na het opbreken van de Unie het ge vaar dat wapenfabrieken hun produkten op de exportmarkt brengen zonder enige controle van Rusland of andere voor malige Sovjet-republieken. Rusland zelf is al op de wapen- markt actief. President Jeltsin beloofde vorige week 5000 on tevreden officieren dat winst van de wapenexport in verbe tering van hun materiële posi tie zal worden gestoken. Maar er zijn ook de nodige meldin gen van export op eigen hout- iureau Tass geeft als :ld Leonid Polezjajev, chef van de regio-regering in het Siberische Tomsk. Hij prees op de nationale televisie de produkten van de lokale wapenindustrie aan: pantser wagens, tanks en kanonnen. „Als we die verkopen, kunnen we de regio harde valuta be zorgen." Volgens regio-voorlichter An drei Feodorov kwamen de or ders voor tanks 'bij bossen' binnen, zowel van binnen als buiten de voormalige Sovjetu nie. Het Russische ministerie van economische zaken, aan gespoord door Tomsk, besloot vervolgens oude T55-tanks voor 10.000 dollar per ton te verkopen. Tass meldt dat onder meer een Nederlandse afnemer zich heeft gemeld, die de tanks als tractoren wil gebruiken. Een militair medewerker op de Ne derlandse ambassade in Mos kou zegt niets te weten over die Nederlandse belangstelling. Hij sloot niet uit dat een parti culiere handelaar zijn oog heeft laten vallen op de T55, maar beschikte niet over con crete informatie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2