Regio Niet doorgaan vuilfabriek kost al 100 miljoen gulden 'Het leven is hier minder gehaast' Een feestje voor een Interimwet Alphense huurhuizen landelijk gezien duur Inschrijven landschapsprijs Milieuorganisaties blij met heffing op waterverbruik Verkeersprijs Zuid-Holland Samenwerking provincie en zorgverzekeraars Vrijdag 24 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTRECT 19 ALPHEN AAN DEN RUN PAUL VAN DER KOOU De prijs van huurwoningen in Alphen steekt ongunstig af bij die in de rest van Nederland. Zestig procent van de Alphense huurwoningen heeft een maan delijkse huur van meer dan 600 gulden. Landelijk is dat percen tage 22 procent. Ook andere (ex) groeikernen steekt Alphen ongunstig af: alleen in Nieuwe- gein ligt dit percentage hoger (70 procent). Alkmaar, Almere en Lelystad schommelen rond de 45 procent. Dat blijkt uit een overzichtje dat de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) aan de Tweede Kamer en de staats secretaris van volkshuisvesting heeft gestuurd. Het overzichtje was beloofd tijdens de discussie over de aangekondigde huur verhogingen, eind vorig jaar. De vijf genoemde gemeenten lieten toen al weten dat ze met hun nieuwe en relatief dure wo ningen extra in de problemen dreigen te komen door de jaar lijkse verhogingen met 5,5 pro cent. Woningen die door de stij gingen 800 tot 1000 gulden moeten gaan opbrengen, zijn namelijk niet interessant voor mensen met lagere inkomens. Immers, de maximale huur subsidie van 340 gulden wordt al bij een huur van 700 gulden uitbetaald. Mensen die meer dan 820 gulden huur betalen, krijgen helemaal geen subsidie meer. Bovendien worden ge meenten steeds voorzichtiger met het verlenen van huursub sidie aan mensen die meer dan 250 gulden per maand nodig hebben. Bij de begrotingsbehandeling beloofde staatssecretaris Heer- ma naar oplossingen te zoeken. Zo zou hij bekijken of de jaar lijkse stijgingen van huren wat meer kunnen variëren. Opval lend aan de VNG-gegevens is dat terwijl de huurprijzen in de kernen vaak ver boven het lan delijke gemiddelde liggen, het aantal ontvangers van huursub sidie er niet bijzonder hoog ligt. De ontvangen subsidiebedra gen lopen echter wel sterk uit een: terwijl in Nederland ge middeld 7 procent van de huur subsidie-ontvangers meer dan 250 gulden per maand ont vangt, ligt dat bij de (ex)groeige- meenten tussen de 25 en 43 procent. Hoe het in Alphen precies met de verstrekte huursubsidie zit, is onduidelijk: alleen van mensen die in de sociale sector huren, zijn gegevens bekend. Daaruit blijkt dat een kwart van de 8.000 huurders in de sociale sector huursubsidie krijgt. Een kwart van dat kwart ontvangt meer dan 250 gulden huursub sidie per maand. De helft van de 1700 Alphen se woningzoekenden kan geen woning betalen die meer dan 600 gulden huur moet opbren gen. Probleem daarbij is dat de doorstroming in deze categorie gering is. DEN HAAG/LEIDEN* Een Interimwet moet wel heel bijzonder zijn om er een apart feestje voor te vieren. Gister middag werd op de ministeries van justitie en binnenlandse za ken het glas geheven op de nieuwe Wet tijdelijke voorzie ningen reorganisatie politiebe stel zoals de Interimwet officieel heet. De korpschefs, koipsbeheerders en officieren van justitie van de 25 regionale korpsen waren uit genodigd voor de feestelijk re ceptie bij de ministers Dales en Hirsch Ballin. De interimwet is op 1 januari van kracht gegaan en is niet meer of minder dan een overgangswetje tussen de oude en de nieuwe politiewet. De nieuwe politiewet moet in april 1993 van kracht worden en regelt het samengaan van rijks- en gemeentepolitie in één nieu we politieorganisatie. De zeg genschap over de politie is nu nog verdeeld. In gemeenten met gemeentepolitie zijn burge meester en wethouders 'de baas'. De gemeentepolitie valt daarmee onder het ministerie van binnenlandse zaken. De rijkspolitie, opgedeeld in land- groepen verspreid over de ge meenten, staat onder verant woordelijkheid van het ministe rie van justitie. Het samengaan van gemeen te- en rijkspolitie heeft heel wat voeten in de aarde. Iedere poli tieman en -vrouw moet in'de nieuwe organisatie een nieuwe plek krijgen. Elke regio moet een eigen hoofdbureau krijgen. Elke regio wordt weer onderver deeld in districten (een aantal gemeenten samen) en elk dis trict krijgt een districtschef en een districtsbureau. Bovendien is er, zo hoor je vanuit de poli tiekringen zelf altijd beweren, een groot cultuurverschil tussen rijks- en gemeentepolitie. De provincie Zuid-Holland en de ziektekostenverzekeraars gaan nauw met elkaar samen werken op het terTein van de gezondheidszorg. Vanmorgen hebben gedeputeerde J. Pool en M. Vente van Ziekenfonds Haaglanden namens de verze keraars hiertoe een intentiever klaring ondertekend. In het nieuwe zorgstelsel krij gen verzekeraars straks meer te zeggen over de,prijs, aanbod en kwaliteit van voorzieningen in DEN HAAG MONICA WESSEUNC De inschrijving voor de Land schapsprijs van Zuid-Holland staat weer open. Iedereen die zich al dan niet beroepsmatig heeft ingezet voor het behoud en ontwikkeling van het Zuid hollands landschap, komt in aanmerking voor de tweejaar lijkse prijs. Tekenaars van prachtige parken, mensen met mooie plannen, maar ook groe pen die al jaar en dag het land schap in hun omgeving onder houden, kunnen meedingen. Voorwaarde is wel dat ideeën of initiatieven praktisch uitvoer baar zijn. De provincie heeft de prijs in 1988 voor het eerst uitgereikt. Zowel in 1988 als in 1990 is de onderscheiding naar een parti culier gegaan aie zich bijzonder had ingespannen voor een beter samengaan van landschap en landbouw. De grote prijs be staat uit een bedrag van 5000 gulden en een speciaal vervaar digd kunstwerk. Daarnaast wor den twee landschapspenningen uitgereikt waaraan een geldbe drag van 1000 gulden is verbon den. Gemotiveerde voordrachten voor de prijs (jezelf opgeven mag dus niet) moeten voor 1 mei bij de provincie worden in geleverd (Landschapsprijs Zuid- Holland, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag). De inzendingen worden beoordeeld door een jury onder voorzitterschap van oud-gedeputeerde Borgman. Door belastingheffing wordt volgens de beide milieuorgani saties het gebruik van grondwa ter danwél ander drinkwater te ruggedrongen. Het gebruik van grondwater veroorzaakt veel schade aan de natuur. De dui nen en de veengebieden, beide erg gevoelig voor verdroging, zijn door de grondwaterwinning erg achteruit gegaan. Waarde volle plantesoorten zoals Par- nassia, orchideeën en gentianen zijn verdwenen. LEIDEN MONICA WESSEUNC De Stichting Duinbehoud en de stichting Natuur en Milieu zijn blij met het plan van het kabi net om op het gebruik van grondwater een milieuheffing in te leggen. De heffing op grond water alleen is echter niet vol doende. Ook drinkwater dat wordt gewonnen door de milieubelastende technieken als oppervlakte-infiltratie (duinwa ter) moet worden belast. Het niet doorgaan van de grote vuilverbranding bij Leids- chendam kost de inwoners in deze regio zeker 100 gul den per persoon. Inmiddels is er al bijna 100 miljoen gul den in het project geïnvesteerd. De vrees bestaat dat de kosten verder oplopen, bijvoorbeêld omdat de Duitse aannemer schadeclaims indient. WILLEM SPIERDUK Het nieuwe politiebestel voorziet in een indeling in 25 politieregio's. Veruit de kleinste is Flevoland met een personeel- sterkte van ruim 400 mannen en vrouwen. De regio Rotter dam is de grootste met een sterkte van bijna 4000. Ook Am- stelland (waarin Amsterdam) met bijna 3900 en Haaglanden (inclusief Den Haag) met bijna 3400 behoren tot de giganten. Nederland telt na april 26 po litiekorpsen. Het 26-ste, niet re gionale korps, gaat allerlei lan delijke diensten omvatten. Zo wordt de huidige luchtvaart dienst, de politie te water en de dienst persoonsbeveiliging in het korps landelijke politie dienst ondergebracht. De ministers van binnenland se zaken en justitie, I. Dales en E. Hirsch Ballin toonden zich gistermiddag tijdens de feeste lijke bijeenkomst uiterst tevre den over de manier waarop korpschefs, korpsbeheerders en officieren van justitie gezamen lijk werken aan de nieuwe poli tieregio's. Dales ziet licht aan het eind van de tunnel. Ook zij vindt dat de reorganisatie voortvarend wordt aangepakt en voorziet een spoedig eind van het ver brokkeld ondoelmatig bestel dat de politie naar haar idee nu vormt. „Mede door de nieuwe politieorganisatie is het moge lijk een doeltreffend antwoord te geven op de toenemende bo venlokale en internationale cri minaliteit". De Tweede en Eer ste Kamer moeten nog een be sluit nemen over de nieuwe po litiewet die in arpil 1993 van kracht moet worden. De minis ter van binnenlandse zaken: „Er in feite geen weg meer terug is, al wil ik onze geachte afgevaar digden in de Eerste en Tweede Kamers op geen moment en bij geen gelegenheid het recht ont zeggen om het laatste woord te hebben". De gemeente Leidschendam maakte begin deze maand be kend de procedure voor de bouw van de enorme installatie (GAVI) stop te zetten. Dat ge beurde nadat er een onderzoek was aangekondigd naar moge lijke alternatieven, waardoor de bouw van deze honderden mil joenen kostende vuilfabriek niet nodig zou zijn. De Duitse bouwer Babcock heeft de gemeente Leidschen dam inmiddels aansprakelijk gesteld voor de schade die de vertraging tot gevolg heeft. De SAVA het samenwerkingsver band van 35 gemeenten in Zuid-Holland om de afvalver werking te regelen onder zoekt momenteel om de pro vincie Zuid-Holland aan te spreken voor eventuele schade. De provincie verleent steun aan de mogelijkheid om het afval in Rotterdam bij de Afvalverwer king Rijnmond te verwerken. De voorzitter van de SAVA, de Haagse wethouder R. Vlaande ren, heeft de handelwijze van de provincie eerder roekeloos en luchthartig genoemd. „We be kijken of de provincie juridisch aansprakelijk is. Los daarvan vind ik dat de provincie in deze kwestie niet buiten schot kan blijven en financiële conse quenties moet nemen". Vlaanderen kondigde gisteren tijdens een vergadering van de SAVA aan dat bij het bekijken van de gevolgen van het niet doorgaan van de GAVI ook de gevolgen van de sluiting van de Haagse vuilverbranding (WI) moeten worden meegerekend. „Als de WI eerder moet worden gesloten, dan zijn er extra kos ten omdat de installatie nog niet is afgeschreven. Ik sluit niet uit dat de SAVA voor die kosten moet opdraaien. De gemeente Den Haag denkt er in elk geval wel zo over". De Zoeterwoudse wethouder A.B. Ringersma is het daar hele maal niet mee eens. Doelend op de sluiting van de Leidse vuil verbranding stelde hij „dat ook de gemeenten in de Leidse re gio nog het een en ander in re kening hebben te brengen". „De SAVA heeft helemaal niets te maken met de Haagse vuil verbranding, het interesseert me helemaal geen klap op wel ke manier Den Haag zijn vuil verwerkt", beet hij Vlaanderen Het algemeen bestuur van de SAVA ging akkoord met het voorstel om het onderzoek naar alternatieven voor de GAVI te laten onderzoeken door het bu reau Berenschot. Het onder zoek, dat ongeveer twee ton kost, moet in april zijn afge rond. DEN HAAG MONICA WESSEUNC Er worden weer prijzen be schikbaar gesteld voor mensen en instellingen die zich op de een of andere manier inzetten voor de verbetering van de ver keersveiligheid. Het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid Zuid-Holland, een organisatie waarin gemeenten, rijkswater staat, provincie en verkeersor- ganisaties samenwerken, heeft dit jaar opnieuw 50.000 gulden beschikbaar. Het verkeer wordt veiliger, maar in 1990 vielen er iri Zuid- Holland altijd nog 195 doden en 2280 gewonden in het verkeer. De ideeën of initiatieven die voor beloning in aanmerking i plan stijl Politiechef Henk Mostert thuis in Limburg mu HAAr.»tr,o de gezondheidszorg. Nu is het nog zo dat overheden besluiten nemen over de bouw van bij voorbeeld een nieuw ziekenhuis en de verzekeraars vervolgens moeten betalen. Staks wordt de invloed en zeggenschap van verzekeraars veel groter. Om daar nu alvast op vooruit te lo pen, gaan beide partijen alvast met elkaar samenwerken. Ver zekeraars kunnen bijvoorbeeld meepraten over het ambulance vervoer en nieuwbouw of reno vatie van verpleeghuizen, zie kenhuizen en dergelijke. MAASTRICHT WILLEM SPIERDUK EN MEINDERT VAN DER KAAU Zijn uniform heeft hij alleen nog bij officiële gelegenheden aan. Henk Mostert stapt tegen woordig meestal in zijn bur gerkloffie door het leven. De voormalige Leidse hoofdcom missaris doet dat wel als de hoogste politiebaas in Zuid- Limburg. Het bourgondische le ven van de meest zuidelijke streek van Nederland is hem aan te zien. Of is het het ontbre ken van het wekelijkse wed strijdje van UVS 7? Mostert werd vorig jaar be noemd tot één van de 25 korpschefs die leiding moeten geven aan een zogenaamde po litieregio. De regio Hollands- Midden, met daarin Leiden, stond bovenaan zijn lijstje, met Zuid-Limburg als tweede keus. Het werd uiteindelijk Limburg, omdat voor Hollands-Midden een chef uit de gelederen van de rijkspolitie werd gezocht. De Leidenaar begon in het zui den met helemaal niets. Vanuit een hotelkamer verzamelde hij zijn medewerkers om zich heen. Een kantoor was er nog niet, en vanwege ruimtegebrek kon het niet in een van de grote plaatsen Heerlen of Maastricht worden gevestigd. Het werd uit eindelijk het voormalige ge meentehuis. in Cadier en Keer, waar Mostert intussen ook een kavel grond aan het bebouwen is. „Het opzetten van een re giokorps dat in de toekomst nog groeit van 1500 naar 1700 men sen is een enorme klus. Aanvan kelijk bestond mijn werk voor een belangrijk deel uit het be zoeken van tientallen burge meesters en het schudden van honderden handen. Nu fungeer ik eigenlijk puur als manager van een grote organisatie", zegt de voormalige Leidse hoofd- Henk Mostert: „Ik denk dat het niet goed is c i Leiden te blijven vasthouden. Ik kan m'n energie beter gebruiken om hier iets op te bouwen". FOTO ELLEN MARTENS Het aanpassen in Limburg ging snel. „Limburgers zijn erg har telijk, ze treden je met openheid tegemoet en dat is geen pose. Het leven is hier wat minder ge haast. De begrippen tempo en haast hebben een andere bete kenis." Verder valt hem op dat de Limburgers eigenlijk van feest naar feest leven. „Er is in e!k dorp twee keer per jaar ker mis. er zijn dorpsfeesten, schut tersfeesten, processies en na tuurlijk carnaval." Met het echte politiewerk heeft hij niet veel meer te maken. „Toch word ik wel op de hoogte gehouden. Ik ben zijdelings be trokken geweest bij de gesprek ken over de beveiliging van de Eurotop, heb geadviseerd over beleidsvoorstellen over gokver slaving en de vestiging van kof fieshops en ik laat me informe ren over de grote recherche-on derzoeken die er in de regio lo pen." Het werk betreft overigens niet Zuid-Limburg alleen. Mostert: „Interessant is dat ik ook con tacten heb met collega's uit Bel gië en Duitsland over het drugs toerisme en andere politieza ken." Met drie voetbalclubs in de eredivisie (MW, Fortuna en Roda JC) speelt in 'ziin' regio ook het probleem van het voet balvandalisme. Tijdens een be zoek aan de wedstrijd MW- Ajax in de Geuselt in Maastricht valt hem weer op „dat hier toch zoveel dienders rondlopen". „Jaarlijks wordt hier een mil joen gulden uitgegeven voor politie-begeleiding bij risico wedstrijden. Voor de wedstrijd Fortuna-Feyenoord moest er bereden politie uit Wassenaar komen. Ik denk dat het heel re delijk is dat clubs gaan meebe talen aan die politiebegelei- ding." Met Leiden heeft de politiechef incidenteel contact. „Ik probeer het bewust tot een minimum te beperken. De laatste keer was op 3 oktober, met Bart Mark (voormalig brandweercomman dant) in de koets. Ik denk dat het niet goed is om aan Leiden te blijven vasthouden. Ik kan m'n energie beter gebruiken om hier iets op te bouwen." komen, kunnen trouwe klaar-overs tc voor herinrichting straat en van een n van rijles tot verbetering een fietspad. Het prijzengeld wordt over diverse winnaars verdeeld. De jury, onder voor zitterschap van verkeersgede- puteerde Jansen, bepaalt de grootte en toedeling van de prij- Personen of instellingen kun nen zichzelf of anderen opge ven. De inzendingen, goed ge documenteerd en beargumen teerd, moeten voor 1 april bin nen zijn. Het adres is POV, Flo- ris Grijpstraat 2, 2596 XE Den Haag. Veiling start onderzoek naar afzet planten De Bloemenveiling in Aalsmeer gaat een grootscheeps onder zoek houden naar de afzet van groene planten. Daarbij worden niet minder dan duizend Ne derlandse en duizend Duitse consumenten telefonisch on dervraagd. Reden voor het on derzoek is de lage prijs die groe ne planten de tweede helft van het vorige jaar op de veiling op brachten. Het veilingbestuur is behoor lijk geschrokken van de slechte prijsvorming van de groene plantensector. Terwijl op snij bloemen goed wordt verdiend, behalen de planten een slecht resultaat. De kweker komt nog wel uit de kosten, maar de prij zen zijn niet wat ze zouden moeten zijn. De consument kan daar haar voordeel mee doen, want de planten zijn daardoor in de winkel momenteel redelijk goedkoop. Het is echter in het belang van de veiling, kwekers en han delaren dat de prijzen voor de produkten aan de eoede kant blijven. De oorzaak van de slechte prijzen van planten is niet helemaal duidelijk. Om dat te achterhalen, start deze week een groot onderzoek. In eerste instantie worden ge sprekken gevoerd met kwekers en groothandelaren. Daarnaast worden zoals gezegd 2.000 con sumenten ondervraagd. Ook worden 200 Nederlandse en 200 Duitse detaillisten telefonisch geenqüeteerd. De betrokkenen wordt onder meer gevraagd waarom ze groene planten ko pen en naar welke soorten hun voorkeur uitgaat. Rond 1 maart zijn de resulta ten van het zogenoemde 'groe ne planten onderzoek' van de veiling bekend. Dan zal duide lijk zijn welke maatregelen eventueel genomen moeten worden om de slechte prijsvor ming te doen stoppen. Den Haag wil vroegtijdige sluiting van zijn vuilverbranding nu ook bij de gemeenten in de Leidse regio in rekening brengen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19