Leiden F Straatmakers willen niet in nieuwe milieudienst Huurprijs centrum Stevenshof te hoog Juist veel behoefte aan dagverzorging ouderen Vrijdag 24 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 15 Ambtenaren van de gemeentelijke afdeling bestratingen willen actie voeren tegen het plan om hen onder te bren gen bij de nieuwe milieudienst. Stakingen sluiten ze vooralsnog uit, want de 'burger heeft al last genoeg' van het plan, aldus een woordvoerder. Ze willen zich vooral richten op de politiek. Welke acties er precies komen, be sluiten ze volgende week. Vorige week donderdag bezet ten de ambtenaren bij wijze van waarschuwing een kwartiertje het Stadhuisplein. plan, bestaat de kans dat het niet doorgaat. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de com missie voor personeel en orga nisatie, die werd bijgewoond door zo'n vijftig ambtenaren van civiele werken. Zij gaven op die manier opnieuw blijk van hun ongenoegen over de gang van zaken. De ambtenaren zien de over plaatsing absoluut niet zitten. De gemeenteraad wil de afde ling bestratingen weghalen bij civiele werken en onderbrengen bij de nieuwe milieudienst. Een meerderheid van de politieke partijen denkt dat de ambtena ren op die manier een betere service kunnen verlenen aan de inwoners van de stad. Alleen als uit onderzoek blijkt dat er zeer grote nadelen zitten aan het Ze werken nauw samen met an dere onderdelen van civiele werken. Volgens diensthoofd, J* Bafendregt, is de splitsing bo vendien duur. Hij heeft bere kend dat het plan in eerste in stantie een miljoen gulden kost en vervolgens per jaar nog eens een kleine miljoen. De gemeentelijke straatma kers zijn ook boos omdat ze vinden dat ze niet voldoende bij de plannen worden betrokken. In december nam de gemeente raad een motie aan waarin een onderzoek wordt aangekondigd naar de splitsing van civiele werken. Bij bestratingen ont stond al snel het vermoeden dat het onderzoek vooral is gericht op de manier waarop deze reor ganisatie zou moeten worden uitgevoerd. Het besluit om de afdelingen van civiele werken van elkaar te scheiden is al ge nomen, vreesden de ambtena ren. Die vrees blijkt gerechtvaar digd. Gisteravond lieten de raadsleden zich weliswaar in bedekte termen uit, maar tus sen de regels door lieten de woordvoerders van PvdA, Groen Links, WD en D66 weten de motie 'als richtinggevend' te zien. „Als er echt onaanvaard bare consequenties aan het voorstel zitten, moeten we ons opnieuw beraden", zei N. De- mirbas van de PvdA. Volgende week komen de zes ondertekenaars van de motie bijeen om erachter te komen of ze op een lijn zitten. Vervolgens overlegt wethouder A. van Bochove verder met het perso neel. Alleen de SP kiest nu al de kant van de ambtenaren, zo bleek gisteravond. Het nieuwe wijkgezondheids centrum in de Stevenshof is te duur voor het maatschappelijk werk en de jeugdgezondheids zorg. Beide instellingen heb ben daarom het huurcontract nog niet getekend. De directie welzijn van de gemeente hoopt binnen drie maanden het conflict te hebben opge lost. Het centrum aan het Ina Boudier-Bakkerplein is in de cember in gebruik genomen. Er zijn verschillende instanties in gevestigd: een apotheek, artsen, fysiotherapeuten, het kruiswerk, en het maatschap pelijk werk. luist de twee instanties die door de gemeente worden ge subsidieerd (het maatschap pelijk werk en de jeugdge zondheidszorg) hebben pro blemen met het huurcontract. Het maatschappelijk werk heeft in zijn begroting geen re kening gehouden met de door het centrum gevraagde prijs en de jeugdgezondheidszorg wil maar voor de helft van de tijd en dus voor een lagere prijs gebruik maken van de beschikbaar gestelde ruimte. Totaal zit er tussen de direc tie van het centrum en de twee instellingen een 'gat' van 30.000 gulden, aldus C. van Dijk van de gemeentelijke di rectie welzijn. Uitgezocht moet onder meer wordén of de gegevens kloppen die ge bruikt zijn voor de vaststelling van de huurprijs. „Omdat het centrum nieuw is moesten veel schattingen worden ge maakt, voor de schoonmaak kosten en energiekosten, bij voorbeeld". Vooralsnog gaat Van Dijk er van uit dat beide instellingen in het centrum blijven. „Er zijn wat aanloopproblemen, maar we komen er wel uit". Ook di recteur F. van den Broek van het wijkgezondheidscentrum denkt dat het probleem wel opgelost kan worden. „Mis schien moeten we samen op zoek naar nog een andere huurder voor de ruimtes van de jeugdgezondheidszorg. Ook de ruimte van het maatschap pelijk werk kan wellicht nog worden verhuurd aan een an dere instantie. Het maat schappelijk werk huurt wel voor de hele week, maar zit er niet elke dag". LEZERS SCHRIJVEN VRUETIJD De conclusie van een rapport, uitgebracht door de Rijksuni versiteit Leiden, dat slechts twee procent van de onder vraagde Leidse ouderen iets in de dagverzorging ziet te verbin den met de uitspraak 'ouderen hebben weinig behoefte aan dagverzorging', lijkt ons wat al te simpel. Wij, zowel beroepsmatig als vrijwillig betrokken bij het pro ject Dagverzorging Leiden Mid den (jazeker, er zijn nog andere dagverzorgingsprojecten dan die van Rijn en Vliet) staan ver baasd over dit soort uitspraken. Onze ervaring is namelijk een andere! In de wijken van Leiden Midden bestaat al lange tijd een wachtlijst. U raadt het al, het gaat met name om die ouderen die moeizaam op eigen kracht de dagen doorkomen. En juist. door contact met elkaar en steun vanuit de werkers ook naar hun thuissituatie krijgt het leven weer een beetje kleur! Misschien is het waar dat ou deren door de ontvangen steun niet, of pas veel en veel later er over denken in een verzorgings tehuis te gaan wonen. Wie weet? Wij niet, want dit soort zaken kun je namelijk niet me ten omdat de beleving van een ieder zo individueel is. Wat wij wel weten is dat zo'n 25 a 30 mensen met veel plezier één of twee dagen per week op de dag- verzorging in de Lorentzhof doorbrengen èn dat er zo'n 10 mensen wachtend zijn omdat er geen plaats is! Maar of zij deel kunnen ne men, en zo ja wanneer, hangt af van de wil van de gemeente Lei den om subsidie te geven. Bij wijze van spreken: wij houden ons hart vast. Het blijkt dat de gene die de publiciteit zoekt en de meest invloedrijke commis sieleden "kent, zonder slag of stoot subsidie kan krijgen, nog vóór er kandidaten zijn om deel te nemen. Onze bekendheid zit bij de mensen in de wijk, dat wil zeg gen: de ouderen, hun familie, de huisartsen, wijkverpleegkun digen en gezinsverzorgenden. Wij vinden dat een goede zaak. Niet de gemeente Leiden moet groepen bejaarden opsporen en hun met subsidie stimuleren tot het opzetten van activiteiten, zoals directeur Van Oosten van Rijn en Vliet stelt, want dat ge beurt reeds (met name door de wijkgerichte ouderenactivitei- tencommissies en die zijn actief genoeg in Leiden). Wanneer er sprake zou zijn van een zogenaamd 'opspo ringsbeleid', komen we terecht bij het hulpverleningscircuit, want als we het hebben over dagverzorging voor ouderen, zien we een veel kwetsbaarder groep mensen. Juist zij zijn niet geholpen met een middag bin go spelen, want er is immers méér aan de hand. Zorg en steun op velerlei fronten in en rondom hun eigen leefsituatie: de dagverzorging is daar een onderdeel van. Ada van Mil Betsy Korbee Leny Welling, medewerksters van het project Dagverzorging Leiden Midden AGENDA VRIJDAG 24 JANUARI Leiden Tweede lezing 'Creatieve momenten in onze levensloop' door Rinke Visser bi| Stichting Vrij Kunstzinnig Centrum De Zonneboom. aanvang 20 00 uur Competitie Klaveriassen bij Speeltuinvere niging Stevenshof. C. 21.00 uur. Warmond Expositie over Warmond in de |aren '40-'4S Het Oude Raadhuis. Pleintje bij de Pomp. van 20.30 tot 22.00 uur Grammofoonplatenbeurs in het Antonius ging Concordia in hët clubgebouw. Lange- Noordwijkerhout Muziekoptreden van Ouke Baas. 1 00 tot 16.00 uur. i de 28- Het gaat 33 jarige rechtenstudent Marten Bezemer. Meer dan tweeduizend heeft hij er nu, opgeborgen in bijouteriekastjes in zijn woning aan de Rijnsburgersingel. Een tandenborstel is gewoon een tandenborstel? Vergeet het maar. Wie de verzameling van Bezemer ziet, merkt pas de grote diversiteit in borstels die er door de jaren zijn gemaakt. Borstelen „Vier jaar geleden kreeg ik te maken met zwak tandvlees. Een probleem waar mensen meestal pas op hun vijftigste last van krijgen. Je schrikt wel als je 24 jaar bent en je kiezen gaan los zitten. Maar goed, je krijgt dan verschillende adviezen. Het beste is dat je zelf gaat uitvin den welke borstel het beste en het lekkerste is. Op een gegeven moment heb je dan verschillen de borstels in je glas op de was tafel staan en steeds meer bij zondere exemplaren", aldus Be zemer met wiens tandvlees het nog wel is goedgekomen maar met zijn borstels liep het an- Postzegels en munten. Dat waren jarenlang de meest verzamelde objecten in Nederland, gevolgd door voorwerpen als suikerzakjes, speldjes, sleutelhangers en sigarenbandjes. Tegenwoordig spaart men echter van alles. Teddyberen, aanstekers, dinky- toys en stropdassen om maar eens wat te noemen. In Leiden is er zelfs iemand die koortsachtig speurt naar... tandenborstels. ders. Hij begon ze te sparen. In- of opklapbare borstels uit vliegtui gen, kinderborstels met Mickey Mouse, hondjes en zelfs met melodietjes. „Ik kan natuurlijk met niemand ruilen of uitwisse len en er bestaan geen krantjes of clubjes voor tandenborstels", duidt Bezemer op zijn een zaamheid in het verzamelen: „Ik kan natuurlijk naar de win kel gaan en een Jordan uit het rek kopen, maar ik heb liever een Jordan van 25 jaar geleden. En dan het allerliefst nog in de originele verpakking". Trein(bor)stel Dus moest Bezemer andere we gen bewandelen om zijn verza melwoede te bevredigen. Hij liep, waar hij ook kwam, de dro gisterijen en apotheken af en vroeg aan de eigenaar of ze nog oude tandenborstels voor hem hadden. Na deze vraag dacht bij menig drogist dat hij in de ma ling werden genomen, maar uiteindelijk steeg de vooraad van Bezemer gestaag: „Zit ik in de trein en moet ik laten we zeggen in Bunnik over stappen, dan loop ik even het station uit en ga ik even bij de drogist bin nen", vertelt hij over zijn tak- tiek. Inmiddels heeft hij een impo sante verzameling, en heeft hij een grote kennis van gebruik, fabricage en historie opge bouwd: „Ik eén echte kenner? Ach, het is niet zo dat ik aan 'wedden dat' kan meedoen maar als je me er een voorhoudt weet ik vaak wel waar hij van daan komt". Borstelbieb In een vitrine in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat wordt op dit moment een deel van zijn verzameling tentoon gesteld. Het is een kleurrijk ge heel. Groot„klein, oud, nieuw, en met diverse versiersels, haar lengtes, kleurschakeringen, vor men, materiaal en in serie. Zo is er een borsteltje uit de zeven tiende eeuw bij maar ook zijn er tandplakvegers met de modern ste snufjes: „Sommige borstels hebben tructjes om je goed te laten poetsen. Bij een gaat er een belletje als je hem de goede richting op beweegt. Of een waar je de tandpasta vanuit het handvat naar boven moet knij pen". Bezemer is nu voornamelijk nog op zoek naar buitenlandse borstels. Hij heeft er bijvoor beeld een uit Zuid-Afrika (vol gens de bijsluiter tegen 'teenbe- derf) en een met 'Made in In dia' erop. Marokkanen De werkgroep Marokkanen in Leiden is op zoek naar vrijwilli gers. De werkgroep houdt soci aal culturele activiteiten en spreekuren voor de eigen ge meenschap en bestaan uit zo wel Nederlanders als Marokka nen. Voor informatie: 071- 140067 (van 10.00 tot 11.30) en 071-230553 (van 11.00 tot 16.00 uur.) Bingo Buurthuis Op Eigen Wieken heeft zaterdag 25 januari een bingo-avond op het programma staan met veel prijzen. De bingo begint om 20.15 uur, de zaal Feestavond De band Starlight treedt zater dag 25 januari op tijdens een feestavond in buurthuis Ste venshof. Aanvang 20.30 aan de Trix Terwindtstraat 4. Zaal open 20.00. Kosten 5 gulden. Platenbeurs In het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 wordt op zater dag 25 januari een platenbeurs gehouden. De zaal is open van 10.00 tot 16.00 uur. Toegang 's ochtends 4 gulden, 's middags 2 gulden 50. MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekeindedienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12- 12.30 uur (alleen voor spoedei sende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld, Janssen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, de Ruiter. Van Schie, Tan, Verhage en Zwijnen- burg: rtotz n der De kleine, maar zeer beziens waardige expositie is nog tot 6 februari te zien in de 'bieb' aan de Nieuwstraat 4 in Leiden. 'Vuil weer' Het regent klachten bij de reini gingsdienst. De nog splinter nieuwe bruine schillenbakken zouden niet meer worden leeg gehaald. De mini-containers voor groente-, fruit- en tuinafval zitten 's avonds nog vol. Maar Ada Kraft, voorlichtster van de reinigingsdienst, zegt dat de op halers gewoon hun werk doen: „Het weer zit alleen een beetje tegen". Door de lage tempera tuur vriezen de etensresten vast. Bij het legen blijven ze achter in de bakken. Het automatische schudapparaat in de reinigings auto's maakt overuren, maar dat wil niet altijd baten. De reinigingsdienst adviseert daarom het gebruik van 'inpak- papier'. Nattige restanten kun nen het best worden gewikkeld in een krantje of iets dergelijks. Als het maar papier is, want dat is afbreekbaar. Onderin de bak mag ook best een krantje, als anti-vastkoeklaag. Verder is er niet veel aan te doen, zegt Kraft. Ze heeft na een reeks boze telefoontjes het 'gft- infopunt voor gemeenten' om advies gevraagd, maar daar konden ze haar ook niet veel verder helpen. Een voordeel hebben de vastgevroren klom pen huisvuil wel: ze bederven en stinken niet meer. Meer. Stokroos 1, tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Crobach, Rosmolen 2, tel. 218661. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, De Lange. Van Luyk, Middendorp, Nering Bögel, Puf- kus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Taytel baum, Utrechtseveer 17, tel. 120266. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk. Wasstraat 2/a, tel. 122522. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne. Fogelberg, Huibers. a 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruy- le, Kernstraat 11, tel. 125245. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne. De Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis. Pau- lides. Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijeren R.E. Zaaijer. za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bénit. Kennedylaan 24. tel. 720404. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Rijn, Kennedylaan 24, tel. 314349. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reinders en Wiersma: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, Gerard Brandstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noordei ndeplein 4/a, tel. 123752. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: M. Landsmeer, Florijn 10, tel. 891000; zo: P. van 't Woud. Hoofdstraat 40. tel. 410070; spreekuur (uitsluitend voor spoed gevallen) van 12.30 tot 13.00 Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J. Hugenholtz, Koninginnelaan 2/a, tel. 155666. Voorschoten za: E. Schotanus. Leidseweg 305, tel. 612356: zo: L. Prescott. Bach laan 1. tel. 612356. Warmond F. Walenkamp. Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waar neemt. Zoeterwoude 4 eigen huisarts verneemt u APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de re gio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 18-20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest (Leiden en omstre ken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: E. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161; of D l. Brandt. Homanstraat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stib- be, Bronkhorststraat 13. Leiden, tel: 218393, alleen op telefo nische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dieren artsen: dokterstelefoon 070- 3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en War mond wordt waargenomen door: L. Albrecht, Boerhaavelaan 40, Leiden, tel. 170748; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar via uw eigen tandarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude R.jn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland'werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeter woude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuurtijden, tel: 01720-24024. Kruiswerk Rijn Duin, afdeling Oegstgeest en Warmond s avonds en in het weekend: 06- 52.70.13.63 (alleen voor spoed gevallen). ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voor dringende hulp buiten kantooru ren. tel: 06-8212141. Vijftig ambtenaren van civiele werken woonden gisteravond een commissievergadering bij uit protest tegen de reorganisatieplannen van de ge meenteraad. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15