Buitenland Boter uit EG in Russische winkel Belgische kiezer sprak tegen dovemansoren Libië vindt resolutie VN-raad onacceptabel ANC organiseert een alternatief parlement Overleg Congo uitgesteld Couppoging Zaïre door loyale militairen verijdeld Junta Myanmar verbiedt aantal oppositiepartijen NIEUWSLIJN Britten betalen Balten voor goud Groot-Brittannië zal Estland, Letland en Litouwen compensatie bieden voor de Baltische goudvoorraden die zich in 1940, toen de drie landen door de Sovjetunie werden geannexeerd, in de kluizen van de Bank of England bevonden. Het gaat om goud voorraden omgerekend naar de huidige waarde ten bedra ge van 290 miljoen gulden. In een Britse regeringsverklaring staat dat „elke Baltische centrale bank haar geëigende deel aan goud krijgt dan wel het equivalent aan geld". Nieuwe aanklachten tegen Imelda Marcos De Filipijnse regering heeft gisteren vier nieuwe corruptie-aan klachten ingediend tegen Imelda Marcos. Zij wordt er in de tenlastelegging onder meer van verdacht dat zij zich heeft laten omkopen bij de aanbesteding van contracten voor een nieuwe spoorwegverbinding in 1984. Sinds haar terugkeer in de Filipijnen zijn nu 53 strafrechtelijke en een civiele aanklacht tegen haar ingediend. Amerikaanse joden bij koning Fahd Een delegatie van het Amerikaanse Joodse Congres heeft deze week in Saudi-Arabie een ontmoeting met koning Fahd. Het is voor zover bekend voor het eerst dat een afvaardiging van een joodse organisatie het land bezoekt. Joden krijgen per definitie geen visum voor het woestijnkoninkrijk. Volgens een Israëlische functionaris in Jeruzalem is het historische bezoek het resultaat van de contacten die er de afgelopen twee jaar zijn geweest tus sen joodse leiders in de VS en de Saudische ambassadeur in Washington, prins Bandar bin Sultan. Finnen helpen Estland aan brandstof Finland zal Estland van 100.000 ton brandstof voorzien om de ernstige tekorten af te wenden in dat land. De regering zal een lening van 22 miljoen gulden aan exportgaranties voor het Finse staatsoliebedrijf Neste geven, zodat het bedrijf vanaf deze week met de levering van olie kan beginnen. Estland zal Neste terug betalen met olie zodra Rusland de leveranties aan Estland her vat, zo verlaarde premier Savisaar. Emmanuelli voorzitter Frans parlement De socialist Henri Emmanuelli is gistermiddag gekozen tot voor zitter van de Assemblée Nationale, het Franse parlement. Em manuelli (46) is de opvolger van Laurent Fabius, die twee weken geleden het voorzitterschap van het parlement verruilde voor dat van de Socialistische Partij (PS). Tass en RIA worden samen Rita President Jeltsin heeft het opnieuw aan de stok met het parle ment van Rusland. De afgevaardigden verzetten zich tegen een decreet dat het voormalige staatspersbureau Tass samenvoegt piet het Russische nieuwsagentschap RIA/Novosti. Minister van informatie Poltoranin vertelde gisteren dat de nieuwe organisa tie Rita gaat heten, Russisch Informatie Telegraaf Agentschap. Poltoranin richtte begin vorig jaar RIA op als tegenwicht tegen de 'eenzijdige berichtgeving' van Tass, dat traditioneel aan de hand van het Kremlin en de communistische partij liep. Later volgde samenvoeging met Novosti. NEW YORK-TRIPOU DPA-Rtr-AP Libië vindt de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin het land wordt gevraagd om uitlevering van twee Libiërs, „onrechtvaar dig en onacceptabel". Dat heeft de tweede man van Libië, Ma joor Abdel-Salam Jalloud, giste ren gezegd tijdens een bezoek aan India. „Libië is tegen alle vormen van terrorisme maar Li bië is ook tegen de resolutie van de Veiligheidsraad", aldus Jal loud. De Veiligheidsraad nam dins dag een resolutie aan waarin Li bië wordt gevraagd om „onmid dellijk" aan Amerikaans-Britse en Franse gerechtelijke onder zoeken mee te werken naar twee vliegrampen die in 1988 en 1989 plaatsvonden bij Loc kerbie in Schotland en in Niger. Libische agenten zouden voor Conferentie over noodhulp begonnen in Washington Moskovieten en Petersburgers kunnen sinds enkele da gen boter uit de EG kopen in Russische winkels. Binnen kort zullen ook vlees en melk uit de EG op de schappen verschijnen. Intussen is in Washington de conferentie voor noodhulp aan het GOS, het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten, begonnen. WASHINGTON/MOSKOU GPP-ANP-Rtr Catherine Magnant van de EG- missie in Moskou zei gisteren dat in totaal 150 duizend ton voedselhulp ter waarde van 460 miljoen gulden naar Moskou en St. Petersburg gaat. Met de goederen kan worden voorzien in eenderde van de Het doel is tweeledig. Enerzijds moet het grotere aanbod de prijzen, die op 2 januari zijn los gelaten, weer laten dalen. An derzijds moeten de winkels de winst op de EG-produkten stor ten in een fonds voor armen. De conferentie in Washing- I 47 landen deelne men, moet vooral op korte ter mijn tot resultaat leiden. Uit gangspunt is dat het Westen en Japan gebaat zijn bij het voor komen van (economische) on rust in de voormalige Sovjetu nie. Het GOS zelf is niet verte genwoordigd, maar de Russi sche president Jeltsin heeft per brief beloofd dat de hulp recht vaardig zal worden verdeeld. De Amerikaanse president Bush beloofde in zijn openings toespraak het Congres te vragen ruim 600 miljoen dollar extra uit te trekken voor hulp aan het GOS. Daarmee komt de Ameri kaanse hulp op vijf miljard dol de rampen verantwoordelijk zijn. Indirekt houdt de VN-resolu- tie in dat Libië moet ingaan op het verzoek van de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië om zes Li biërs uit te leveren wier betrok kenheid bij de aanslagen bewe zen wordt geacht. Libië stelt dat er geen uitleveringsverdragen met de betrokken landen zijn en dat de verdachten derhalve in Libië berecht moeten wor den. De drie landen hebben aange kondigd dat Libië, indien het de resolutie negeert, moet rekenen op economische sancties. Volgens diplomatieke bron nen zouden de sancties kunnen bestaan uit de ontzegging van landingsrechten aan Libische toestellen en de verkoop van vliegtuigen en vliegtuigonder delen. Zeven astronauten (vijf Amerikanen, een Canadees en een Duitser), 72 miljoen wormen en vele kweken bacteriën en schimmels zijn gisteren vanaf 'Kennedy Space Center' op Cape Canaveral in Florida de ruimte in geschoten. Zij voeren een wetenschappelijke mis- De Amerikaanse president Bush, geflankeerd door minister Baker (rechts) en de Duitse minister Genscher, opende gisteren de conferentie over noodhulp aan het GOS. foto epa david ake sie uit aan boord van het Amerikaanse ruimteveer Discovery. De miljarden organismen die de shuttle in zijn vrachtruim heeft, moeten meer inzicht geven in de effecten van gewichtloosheid en ruimtestraling op organisch levenfoto epa tony ranze het merendeel be staat uit kredietgaranties. Bush steekt daarmee zijn nek uit. Veel Amerikanen vinden dat hun president te veel voor het buitenland en te weinig voor de VS zelf doet. Anderzijds heeft de EG de VS ervan beticht wel goe de sier te willen maken met de conferentie, maar de hulpverle ning grotendeels over te laten aan Europa. Ook Japan en nieu we industriereuzen als Korea. Steun voor Ierse premier De Ierse premier Haughey heeft gisteren alle beschuldigingen van de hand gewezen als zou hij telefoons van journalisten in het begin van de jaren '80 illegaal afgeluisterd hebben. Deze be schuldiging kwam uit de mond van ex-minister van justitie Do- herty, die in 1982 opdracht gaf voor het afluisteren. Doherty had altijd gezegd dat de Tooi- seach (premier) niets wist. De aanklacht dreigde de rege ringscoalitie op te blazen, maar vannacht besloot de Progressie niet aan te Duizenden op vlucht voor Rode Khmer KOMPONG THOM AP Meer dan 10.000 Cambodjanen die op de vlucht zijn geslagen voor dagelijks terugkerende ar tillerieduels tussen het leger en de Rode Khmer zitten zonder voedsel en andere benodigdhe den langs de hoofdweg van Phnom Penh naar Kompong Thom, hoofdstad van de gelijk namige provincie in Midden- Cambodja. Medewerkers van het Cam bodjaanse Rode Kruis hebben dinsdag meer dan 100 ton rijst uitgedeeld aan de vluchtelingen bij hoofdweg 6, maar de voor raad was al gauw op en duizen den moesten met lege handen worden weggestuurd. Luitenant-generaal Gen Bou Moen, een van de commandan ten van het regeringsleger, zei dat bij de gevechten van de af gelopen twee weken meer dan 50 burgers waren omgekomen. „Als de VN de stationering van hun troepen nog langer uitstelt, zal de strijd alleen maar erger worden", zei Bou Moen. Singapore en Taiwan zouden zich drukken. Een nieuw Marshall-plan staat niet op de agenda. Volgens minister Van den Broek is tot dusver gebleken dat het GOS niet in acute financiële nood verkeert. Het gaat er meer om dat de hulp goed terecht komt. Wel staat volgens de minister vast dat op langere termijn veel meer geld nodig zal zijn. Hij voorspelt dat de omvang van deze hulp het Marshall-plan, dat na de Tweede Wereldoorlog West-Europa weer op de been hielp, verre zal overtreffen. Het is met noodhulp als bij een militaire operatie: mobili teit. snel transport en improvi satievermogen zijn essentieel. Van den Broek is daarom voor stander van een rol voor de Navo bij de humanitaire actie. CORRESPONDENT Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) heeft voor morgen in Kaapstad een alternatief 'volksparlement' georganiseerd uit protest tegen de officiële opening van de zitting van het huidige parlement, waarin de zwarte meerderheid niet verte genwoordigd is. De grootste Zuidafrikaanse oppositiebeweging verwacht dat ruim 40.000 mensen de ma nifestatie zullen bijwonen. Ze moeten de eis voor een over gangsregering van nationale eenheid, die het land moet be sturen tot een democratisch ge kozen regering een feit is, kracht bijzetten. President De Klerk zal mor gen bij de opening van het par lementaire jaar naar verwacht opheldering verschaffen over zijn voorstellen voor eventuele verkiezingen voor een over gangsregering en een over gangsparlement. Over de betekenis van het parlement in de huidige situatie (waarin blanken, kleurlingen en Indiërs met een aparte Kamer vertegenwoordigd zijn) groeit inmiddels de twijfel. De beslui ten van Codesa, de ronde tafel conferentie die Zuid-Afrika een nieuwe regeringsvorm en grondwet moet geven, zullen meer gewicht in ae schaal leg gen dan die van een niet repre sentatief parlement. BRAZZAVILLE AP v™)6 verkiezingen worden ge houden. Milongo ging daarvoor naar het parlementsgebouw. Enkele minuten later kwam hij evenwel weer naar buiten en zei dat de ontmoeting vanwege veilig heidsredenen was uitgesteld tot een later tijdstip. De premier heeft het opper bevel van het leger beschuldigd van pogingen tot een militaire machtsgreep. De bevelhebbers ontkennen dit en zeggen dat een burgerregering de interim - regering moet opvolgen. Soldaten hebben gisteren ver geefs geprobeerd om met traan gasgranaten tienduizenden be togers te verspreiden die bijeen waren gekomen om steun te betuigen aan de door het leger in het nauw gebrachte premier André Milongo. De premier zou een ontmoe ting hebben met de Opperste Raad van de Republiek, die hem het mandaat gaf een interim-re- gering te leiden tot er in juni i', maakte Sleeckx CORRESPONDENT Het oordeel léék niet mis te verstaan. De afkeer die de Vlaamse kiezers twee maanden geleden van hun traditionele politieke partijen toonden, zat diep. Bij honderdduizenden tegelijk lieten de kiezers de katholieke CVP, socialisti sche SP of links-nationalistische VU in november voor wat ze waren en staken over naar het extreem-rechtse Vlaams Blok of een mallig protestpartijtje. Het zware verlies was een 'kaakslag' voor de regeringspartijen, treurden de commentatoren. Maar nu de verdo ving is uitgewerkt, vervallen de Vlaam se politieke partijen in hun oude ge woonte: een kijvende dans om de macht. Het oordeel kön dus mis ver staan worden. Jef Sleeckx, een al wat oudere socialis tische parlementariër, wierp zich on langs op als ware volksvertegenwoordi ger. Met de plechtige verklaringen van zijn partijbazen vol beloften van 'luis teren naar de de kachel aan. „Ik doe dat anders. Ik geef een vat. Dan komen Marie, Jef en Pier. En als ze dan drie pinten hebben gedronken, komen ze los. Dan zegt Marie, die anders nooit haar mond opendoet, ook haar gedacht. Op die manipr ben ik tot de verschrikkelijke vaststelling gekomen dat de mensen vol haat zitten. Haat te gen vreemdelingen en haat tegen poli tiekers". Want iedereen in België weet dat de eclatante verkiezingszege van het Vlaams Blok, dat in Antwerpen met een kwart van de stemmen zelfs de grootste partij werd, niet alleen op re kening van de vreemdelingenhaat kan worden geschreven. Onder de opper vlakte gist de woede over het politiek bedrijf en de recente formatie-perike len hebben die nijdige stemming al leen maar aangewakkerd. Sinds dinsdag heeft Vlaanderen een nieuwe deelregering. Die bestaat alvast alleen uit christen-democraten en soci alisten. Om uiteenlopende redenen weigerden het extreemrechtse Vlaams Blok, de liberale PW en (voorlopig) de Vlaamse nationalisten van de Volks unie (VU) de ministersposten te bezet ten waarop zij recht hebben. Daarom telt de regering slechts zeven in plaats van elf ministers. Een programma is er nog niet. Aan Waalse kant was de klus sneller geklaard. De machtige socialistenleider Guy Spitaels verzorgde in record-tem po een heruitgave van de rooms-rode coalitie in zijn landsdeel. Spitaels pre senteerde er zelfs een programma bij, vol geldverslindende Waalse eisen aan een nationale regering. En Spitaels kroonde zichzelf in een opzienbarende manouvre tot leider van deze deelrege: ring, zo en passant duidelijk makend dat de Belgische eenheid wat betreft de Franstalige socialisten in de toekomst ondergeschikt is aan het Waals belang. In tegenstelling tot de Walen weten de Vlamingen niet wat ze willen. Dat er een 'gesloten Vlaams Front' nodig was, daar werd men het snel over eens. Wie, wat, waar en hoe dat Vlaamse front er uit moest zien was ingewikkelder. „In Vlaanderen zit de mot in de leidende stand", schreef de CVP-gezinde krant De Standaard prompt in een commen taar. Sinds premier Martens politiek is uitgespeeld, is er niemand opgewassen tegen de Walen. Nationaal kabinetsformateur Wathelet wacht al weken op een teken van poli tiek leven uit Vlaanderen. Wathelet schreef een concept-regeringspro gramma, waarin geprobeerd werd het vertrouwen van de burger terug te win nen met simpele zaken: een overheid die functioneert, post op tijd bezorgt, vuil ophaalt, en telefoons aansluit: za ken waar in België veel aan mankeert, heel veel. Maar in Vlaanderen wordt vooralsnog eerst het Spel van de Macht gespeeld. De Vlaamse liberalen, als enigen rede lijk ongeschonden uit de stembusslag tevoorschijn gekomen, probeerden eerst een experimentele coalitie zonder de CVP op te zetten. Toen de socialis ten dat gedurfde plan torpedeerden, kozen de liberalen voor een regering met CVP en zonder socialisten. Uitein delijk is het CVP-SP geworden. Maar hoe dat verder zal gaan, weet niemand. Sommige politici denken aan nieuwe verkiezingen, om nogmaals het kie zersoordeel in te roepen. Opiniepeilin gen tonen aan dat dat vonnis niet we zenlijk anders zal luiden: winst voor het Vlaams Blok, verlies voor de tradi tionele partijen. „Dit is geen gesjoemel meer, dit is her- senverlamming zei de bejaarde ex- senator van de vlaams-nationalisten Coppieters een paar weken geleden. En de liberale oudgediende Grootjans, in december twee weken op pad ge stuurd als des Konings informateur, te kent aan: „De mensen hebben einde lijk ontdekt dat er in dit land veel gelo gen wordt. De burger is niet zo dom als de politici wel denken of misschien troepen van de president op dracht hadden gekregen bloed vergieten te voorkomen. Het was niet bekend of er slachtof fers zijn gevallen. Wel werd in de buurt van het radiostation het geluid van explosies ge hoord. Het incident deed zich voor enkele uren nadat Mobutu's troepen oppositiepartijen had den verhinderd de het afgelo pen weekeinde door de regering stilgelegde nationale conferen tie te hervatten, die de eenpar- tijstaat naar democratie zou moeten leiden. Opstandige soldaten zijn van morgen vroeg door de presi dentiële garde verdreven uit het gebouw van de nationale radio van Zaïre, dat ze enkele uren eerder hadden veroverd. De sol daten eisten tijdens de bezet ting het aftreden van president Mobutu en permier Karl-I- Bond. Minister van defensie Ngbanda Nambo Ko Atumba zei dat de rebellerende soldaten het radio station drie uur lang bezet had den kunnen houden doordat de De militaire junta van Myanmar (het voormalige Burma) heeft gisteren de legale registratie van negen nieuwe oppositepartijtjes ongedaan gemaakt. Dat heeft de officiële Myanmarese radio gemeld in een uitzending die werd opgevangen in Bangkok. De Raad voor Herstel van Wet en Orde in de Staat (SLORC), zoals de regering zichzelf noemt, gaf als redenen voor de ongeldigverklaring van de par tijen op dat zij hun politieke doeleinden niet gedefinieerd hebben en dat hun kandidaten niet gekozen zijn bij de verkie zingen in mei 1990. De radio meldde niet om welke partijen het ging. Junta-leider generaal Saw Maung ontkende een dag eer der dat Myanmar problemen heeft met zijn moslim-minder heid. „Radiostations hebben het vandaag de dag over de Ro- hingya's (de moslim-minder heid). Er zijn echter met betrek king tot deze zaak geen proble men". zo verklaarde de gene raal. Tienduizenden Rohingya's uit de deelstaat Arakan zijn de afgelopen maanden over de grens naar Bangladesh gevlucht omdat zij worden vervolgd. Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN ESTLAND ZIT SINDS vanmorgen zonder rege ring. Het parlement ver gadert vandaag over de vorming van een nieuw kabinet. BORIS JELTSIN en Geor ge Bush ontmoeten elkaar eind januari in Amerika. De Russische president is op 31 januari Dij een spe ciale zitting van de VN- Veiligheidsraad.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5