BOVAG Weg en wiel BMW' s coupé is gearriveerd ROB GORRIS VAN DER PLAS Salon Brussel zonder echte verrassingen Michelin ontwikkelt 'groene' autoband IEen bewijs van vakmanschap en betrouwbaarheid Fietser drie dagen koning in de RAI BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Autobedrijf Van der Plas BV Ambachtsweg 14, Katwijk ZH, telef. 01718-26161 BLIKVANGERS Voorzichtige nieuwe start FSO Door een gebrek aan auto's kwam de verkoop van het Poolse merk FSO vorig jaar nagenoeg tot stilstand in ons land. Volgens importeur Abimex in Ridderkerk is de politieke en economische situatie in Polen nu echter zo stabiel dat de produktie en daar mee de export bij FSO weer op gang is gekomen. De fabriek in Warschau is na het dieptepunt van 20 auto's per dag opgeklom men naar een produktie van 240 auto's en uiteindelijk moeten dat et 400 worden. FSO werkt nu samen met de westerse autoin dustrie en heeft daardoor de fabriek kunnen moderniseren. Een van de eerste resultaten is een uiterlijke aanpassing van de FSO Prima (foto), die er nu wat vlotter uitziet. Verkoop Yue Loong Feeling gestart Het (voor onze markt) nieuwe merk Yue Loong uit Taiwan is sinds enkele dagen te koop in Nederland. Het voorlopig enige model is de Feeling, die in drie variaties wordt aangeboden: een 1.6 liter versie en een 1.8 in twee uitvoeringen. De vastgestelde verkoopprijzen zijn scherper dan importeur Eurimpo aanvanke lijk verwachtte. De basisversie met 1.6-motor kost niet 30 mille, maar staat in de prijslijst voor 28.745. De 1.8 LSX is te koop voor 32.995 en de 1.8 GTX komt op 36.995. Wel komen daar nog de kosten bij voor het rijklaar maken en de anti-roest be handeling, samen 'f 970. Voor de 1.8 versies zijn tevens tegen meerprijs stuurbekrachtiging 1.750) en een automatische ver snellingsbak 3.000) verkrijgbaar. Sportieve 309 XS en SX bij Peugeot Binnenkort komt de importeur van het Franse merk Peugeot met twee actiemodellen in de 309-serie. Het betreft een 3-deurs XS en een 5-deurs SX, beide met 1360 cc motor. De auto's zijn voorzien van vèrstralers, een GTi-achterspoiler, stootstrips op de flanken, getint glas, speciale wielplateh, kuipstoelen en een sportstuur. De stoffen bekleding is donkergrijs met kleurige smalle strepen. De prijzen: de XS 29.425 en de SX 30.500. Dit is het nieuwe vlaggeschip van Renault, dat de huidige 25 gaat opvolgen. In navolging van de Clio zal ook de nieuwe 25 een naam dragen: Safrane. De primeur staat gepland voor 3 maart, tij dens de autotentoonstelling van Genève. Daar zal tegelijkertijd ook het nieuwe, gemoderniseerde Renault-logo gepresenteerd wor den, dat de Safrane als eerste zal dragen. In april komt de Safrane in Frankrijk op de markt en in mei volgt de introductie in ons land. Renault heeft voor de 25-opvolger voorlopig vijf motoren beschik baar. De benzineversies zijn een 2.2 liter met 8 kleppen (79 kW/110 pk), een 2.212-klep- per (101 kW/140 pk) en een 3.0 zescilinder (123 kW/170 pk). De turbodiesels hebben een inhotid van 2.1 (65 kW/90 pk) en 2.5 liter (83 kW/115 pk). - BMW heeft vorig jaar over ons land geen klagen gehad. De Duitse fabrikant heeft berekend dat zijn Nederlandse dochter, samen met de Spaanse vestiging, de sterkst groeiende markt voor dit merk is. In pure aantallen is het Neder landse aandeel natuurlijk niet zo indrukwekkend, „maar", zo zegt algemeen directeur P.J. Giersëi „bij een teruglopende markt van 2,5 procent boekte BMW Nederland toch 25 pro cent groei ten opzichte van 1990". De nieuwe 3-serie zorg de voor een verkoopstijging van liefst 70 procent, al moet daar worden bijverteld dat de oude 3-serie commercieel gezien op sterven na dood was. „De 5-serie heeft ingeleverd", vertelt Gierse, „voornamelijk als gevolg van het feit dat de nieu we 3-modellen hier wat klanten hebben weggezogen. Boven dien kwam de dieselversie van de 5-serie te laat. Heel tevreden zijn we over de verkopen van de 7-serie. Voor het eerst sinds 1985 zijn we Mercedes voorge bleven. Het resultaat over 1991 zal naar onze verwachting een verdubbeling van de winst te zien geven, die we dit jaar in stand denken te houden". Gierse deed zijn uitspraken on langs bij de presentatie van de nieuwe coupé-versie van de 3- serie en van de 5-Touring. Ook werd een nieuwe zescilinder turbodieselmotor voorgesteld, die zowel in de 3-serie als in de 5-serie wordt toegepast. Alle nieuwe en vernieuwde model len staan sinds afgelopen zater dag bij de dealers in de show room. De coupé (lees: tweedeurs-mo- del) is weliswaar afgeleid van de sinds een jaar bekende versie met vier deuren, maar is vol gens BMW toch een volkomen zelfstandig ontwerp. In voor gaande modellen werkte het steeds andersom. Daarbij werd de vierdeurs steeds afgeleid van de tweedeurs. Het nu gelanceerde model heeft een aantal ingrijpende wijzigin gen ten opzichte van de vier deurs ondergaan, al valt dat, op de portieren na, op het eerste gezicht niet zo op. Toch heeft hij een vlakkere en meer ge strekte lijn. Hij is bijna drie cen timeter lager en ruim een centi meter breder. Opvallend is de ruimte achterin, voor velen een minpunt in het vorige model. Voor de passagiers is hier nu Technisch is de coupé identiek aan zijn vierdeurs broertje. Er zijn drie motorvarianten be schikbaar: De basis wordt ge vormd door de 1.8 liter vierci- linder voor de 318i. Deze motor levert 140 pk. Daarna komen de beide zescilinders van twee liter 150 pk en 2,5 liter 192 pk. Alle motoren beschikken over vier kleppen per cilinder en zijn voorzien van geregelde drie wegkatalysator. Alle BMW's, dus ook de 3-serie, hebben voortaan standaard ABS. Echt goedkoop is de coupé niet. De meest voordelige is de 318i voor 64.900, gevolgd door de 320i voor 69.900 en de 325i 79.900. Een automaat kost 5.800 extra. BRUSSEL «PL/GPP Echt veel wereldnieuws van het autofront valt er niet te beleven in Brussel, waar tot en met 26 januari 'Het Salon' wordt ge houden. Net als de Amsterdam se RAI valt ook deze Belgische autotentoonstelling steeds weer buiten de boot. Frankfurt, Ge nève en Parijs geven in Europa de toon aan en daar staan de autosalons dan ook vaak bol van het nieuws. Toch is er voor de verwachte 800.000 bezoekers genoeg te ge nieten. Zo staat Mazda er met de nieuwe 626 en presenteert Volkswagen de nieuwe Jetta, die zoals bekend onder de naam Vento door het leven zal gaan. Met de Vento heeft VW een waardige opvolger van de Jetta gecreëerd op basis van de nieu we Golf. Het is de eerste mid denklasser die met een airbag wordt aangeboden. De zogehe ten 'Eurobag' zit in het stuur wiel en voor de bijrijder naast het dashboardkastje. En wat te denken van de Jaguar XJ 220, een peperdure exoot die voor slechts 350 klanten wordt gemaakt, of de Ferrari 512 TR die met een 12 cilinder 5 liter motor 428 pk op de weg brengt. Deze 'stap voorbij de Testaros- sa' heeft de perfecte rijeigen- schappen van de F40. Eenvoudiger qua opzet maar met relatief evenveel uitstraling staat de zeer geslaagde nieuwe Honda Prelude te blinken in Brussel. De achterkant lijkt zo van de Jaguar-tekentafels te ko men en van voren toont hij nog maar net de specifieke Honda lijn. De spitse neusgrille, de ge welfde diagonaal lopende ran den op de motorkap: het heeft toch wat weg van BMW's 850. Voor 52 mille is de nieuwe Pre lude een bijzonder aardig mo del in de 2+2 klasse. Suzuki komt in het voorjaar met de Swift Cabrio op de markt. Na het prototype van Frankfurt, staat er nu in Brussel de defini tieve versie. Onder de goed ge stileerde kunststof kap huist het vouwdak en het interieur biedt plaats aan twee personen. De kofferruimte blijft royaal door het opsouperen van de bank- ruimte door het omgeklapte vouwdak. Omgerekend vanuit de Belgische prijs komt deze ca brio ruwweg op 26 mille uiL Tenslotte noemen we nog de nieuwe Colt, die Mitsubishi na de primeur op de Tokio Motor Show in oktober vorig jaar nu dus ook in Europa lanceert. PARUS» HANSGERTSEN De Franse bandengigant Mi chelin heeft een heel nieuw type autoband ontwikkeld. De band, die al de etiketten 'groen' en 'ecologisch' heeft gekregen, zou een brandstofbesparing van mi nimaal drie procent opleveren zonder dat dit ten köste gaat van de grip op het wegdek of de normale slijtage. In het Parijse hoofdkwartier van Michelin doet men nogal ge heimzinnig over het nieuwe produkt dat door de Franse pers al tot een 'revolutie op banden- gebied' is bestempeld. De enige die er iets over mag vertellen, is onbereikbaar. Niet alleen vanwege het gerin gere brandstofverbruik wordt de nieuwe vinding van Michelin, de grootste bandenproducent ter wereld, revolutionair ge noemd. Ook het produktiepro- ces zou een belangrijke techno logische doorbraak inhouden. Volgens de Franse krant Le Figaro heeft Michelin een vrij wel volledig geautomatiseerd produktieproces ontwikkeld. Tot nu toe worden banden ge maakt op basis van een halfpro- dukt. Michelin heeft nu een ma chine ontwikkeld, waarin aan de ene kant grondstoffen inge voerd worden en waaruit aan het andere eind kant en klare 'groene' banden komen. Met deze technologische doorbraak, die de codenaam C3M heeft ge kregen, zou Michelin haar posi tie als wereldmarktleider nog verder kunnen versterken, meent Le Figaro. De krant staat niet alleen in die opvatting, zo blijkt uit de ontwikkelingen aan verschillende effectenbeurzen. De aandelen Michelin zijn de afgelopen dagen wereldwijd op vallend in koers gestegen. De nieuwe, revolutionaire band is sinds een half jaar op de markt in de Verenigde Staten. Zowel de grote Amerikaanse fa brikanten als de Europese die op die markt actief zijn, voor zien hun duurdere auto's al van de nieuwe Franse vinding. Maar de nieuwe band zal op niet al te lange termijn ook zijn toepas sing vinden in de goedkopere prijsklassen, verwacht Michelin. De groene banden die al op de Amerikaanse markt zijn, wor- den nu nog op beperkte schaal vervaardigd in verschillende fa brieken van Michelin in Cler mont-Ferrand. Het concern hult zich nog in nevelen over de toekomstige produktiestrategie, maar de krant La Montagne wist al te melden dat de nieuwe serie banden straks in principe in alle vestigingen geprodu ceerd gaat worden. Michelin zou in de omgeving van Cler mont-Ferrand een helé nieuwe fabriek willen neerzetten waar de revolutionaire machines ge maakt gaan worden. De coupé wijkt meer af van zijn 4-deurs broertje dan men op het eerste gezicht zou zeggen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij General Motors actief in China PEKING» AP Het noodlijdende Amerikaanse autoconcern General Motors gaat in samenwerking met het eveneens in problemen verke rende Chinese autobedrijf 'Gouden Beker' kleine vracht wagens maken voor de Chinese markt. GM heeft dat vorige week bekend gemaakt. GM-woordvoerder David Bodkin zei dat de samenwer king de tweede helft van dit jaar zal beginnen. De bedoeling is dat de 'joint venture' dit jaar al resulteert in de produktie van 600 tot 1.000 auto's. Tegen 1998 moeten er jaarlijks 50.000 auto's van de band rollen. Het is de bedoeling dat in die periode ook steeds meer onder delen van de vrachtwagentjes in China worden gefabriceerd. WEGWERKZAAMHEDEN Overzichtyan werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Den Bosch - Eindhoven (A 2) T.h.v. Best in beide richtingen, dag en nacht. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. Werkendam, in beide richtingen, dag en nacht. BLIK IN HET VERLEDEN Donderdag 23 januari 1992 Het Duitse merk Horch vormde in 1932 samen met Audi, Wanderer en DKW het nieuwe concern Auto Union. Horch was het oudste merk van de vier en binnen Auto Union het topmerk, dat kostbare, solide en luxu euze limousines bouwde. Een daarvan was het type 830, waarvan de produktie in '33 startte. De 830 op de foto behoorde eens toe aan nazi- leider Hermann Göring. Na de Tweede Wereldoorlog is de wagen in Rusland lange tijd in gebruik geweest als vervoermiddel voor hoogge plaatste militairen. De Horch behoort thans toe aan de gepensioneerde Pavel Rodin (foto) die hem inmiddels heeft gerestaureerd. .foro epa F ietsliefhebbers kunnen het weekeinde van 21 tot en met 23 februari terecht in Amsterdam. Het RAI- gebouw aan het Europaplein staat drie dagen in het teken van de fiets en alles wat daarbij hoort. Het gaat om de tweejaar lijkse FietsRAI die een represen tatief beeld geeft van alles wat er nationaal en internationaal aan nieuws op fietsgebied te be leven valt. De nieuwste modellen zijn pre sent, net als onderdelen, acces soires, gereedschap en kleding. De RAI toont tevens brom- en snorfietsen. Nieuw is, dat de fietsententoonstelling voor het eerst gecombineerd wordt met de Fiets-vakantiemarkt, die rond deze tijd elders in de hoofdstad werd gehouden. Er is uitgebreid informatie verkrijg baar over al of niet georgani seerde fietsvakanties in binnen- en buitenland, fietsroutes en overnachting. Het RAI-gebouw is op genoem de data open van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50. Voor kinderen tot 12 jaar en 65+ 7,50. De NS biedt een gecombineerd trein-toe- gangsbewijs aan. Het RAI-ge- Wat de fietser zelf niet kan zien: in het donker licht de zijreflectie fel op in het schijnsel van een bundel autolichten. Onderzoek heeft uitgewe zen dat er daardoor minder fietsers worden aangereden. foto anp bouw beschikt niet over een fietsenstalling, bij de ingang zijn klpmmen aanwezig. Fiets van het jaar Ruim twee weken voor de Fiets RAI, op 3 februari om precies te zijn, wordt de Fiets van het Jaar bekend gemaakt. Deze verkie zing wordt voor de vijfde ach tereenvolgende keer gehouden. Een onafhankelijke jury heeft inmiddels een keuze gemaakt uit het aanbod van nieuwe fiet- sen die dit jaar op de Neder landse markt worden gepresen teerd. De volgende vijf fietsen staan op de nominatie: Batavus Grand Toerist, Giant Cadex M3, K.H.S. Montana, Koga Miyata Country Sport en Vertex Óffroad Proflex 550. De jury wisselt steeds en is sa mengesteld uit een breed front van fietsenthousiasten, die geen banden hebben met de com- Voorzitter dit jaar is sportarts- publicist Kor van H uiten, leden zijn Bert Alfrink (publicist), Otto Beaujon (fietshistoriscus), Han Goes (tijdschrift Fiets), Coby Haartsen (Fietsvakantiewinkel), Mieke Havik (ex-wielrenster) en Martijn Kuiper (ENFB). Secreta ris van de jury is Wim Simons van de stichting Fiets. Zijreflectie helpt Het aanbrengen van zijreflectie op fietsbanden of wielen en de bekende rechthoekige rode re flector is uiterst zinvol zegt de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid. Het aantal doden en gewonden bij schemer en duister onder fiet sers is na invoering van deze wettelijke maatregel met vier procent gedaald. Jaarlijks zijn dat hónderd slachtoffers min der. Nu nog de verlichting van de fiets, zo verzucht de stich- ting.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27