NMB sluit twaalf overtypecentra Polen een paradijs voor piraten Particulier alternatief voor wao ligt klaar Holland International koopt twee Belgische reisketens Yugo-importeur Van Nunen blijft hopen op betere tijden Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: COR HOOGETERP 21 EUROCONSULT, raadgevend inge nieurebureau, heeft met een aantal Russische partners het adviesbureau Recon in Moskou opgericht. Recon richt zich met name op de landbouw, de agro-industrie en op natuurbeheer NA 71 JAAR aan de Herengracht in Amsterdam, verlaat de Hollandsche Bank-Unie (HBU) de hoofdstad. In het kader van een reorganisatie wordt de Amsterdamse vestiging ver plaatst naar Rotterdam, aldus moe dermaatschappij ABN AMRO FNV vreest dat reorganisatie problemen oplevert De NMB Bank gaat twaalf zogenoemde overtypecentra waar betaalopdrachten worden verwerkt, sluiten en over brengen naar drie codeercentra van de Postbank in Bre da, Arnhem en Den Haag. Dat heeft de NMB gisteren be vestigd. De meeste betrokken werknemers kunnen wor den herplaatst. Het is echter niet zeker of er geen ge dwongen ontslagen vallen. gen aangeboden. De NMB vormt sinds vorig jaar samen met fusiepartners de Postbank en Nationale-Nederlanden de Internationale Nederlanden Groep (ING). Volgens bestuurder D. Hama ker van de Dienstenbond FNV zien de gevolgen voor het per soneel er op papier „vrij posi tief' uit. In de praktijk vreest hij echter problemen. Zo komt het overgrote deel van de werkne mers in de overtypecentra veel te ver van de codeercentra te wonen om daar te kunnen wer ken, aldus Hamaker. De reorganisatie bij de overty pecentra is het gevolg van een modernisering van het verou derde systeem waar nu nog mee wordt gewerkt. Bij de twaalf centra werken in totaal 193 per soneelsleden. Van hen kunnen er 40 worden geplaatst bij ande re NMB-kantoren, 50 bij de Postbank en 76 bij de drie co deercentra van de Postbank. Voor ongeveer 30 werknemers is nog geen oplossing gevon den. Wel belooft de bank dat zij tenminste één andere baan krij- Overstappen naar vestigingen van de Postbank biedt volgens de vakbondsbestuurder even min soelaas. Gezien de lage op leiding van de betrokkenen ko men zij daar waarschijnlijk te recht komen op plaatsen die binnen afzienbare tijd verdwij nen door de reorganisatie bij de Postbank. Die lage opleiding begint voor steeds meer werknemers .bij banken een probleem te wor den. Door fusies en reorganisa ties voegen banken veel afdelin gen samen en wordt veel werk uitbesteed. Daarbij gaat het vaak om laag gekwalificeerd werk. Binnen de banken is het veelal onmogelijk om op het zelfde niveau ander werk te vin den. De dienstenbond pleit er dan ook voor om de mogelijk heden voor her-, om- en bij scholing aanzienlijk uit te brei den. RIJSWIJK ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Holland International heeft twee Belgische reiswinkelketens overgenomen. De grootste reis organisatie van Nederland heeft daardoor haar omzet in een klap met 25 procent vergroot: van 1,2 miljard naar meer dan 1,5 miljard. De twee ketens, Transintra (10 vestigingen, 176 medewerkers en een omzet van 195 miljoen gulden) en Trans continental (40 vestigingen, 155 medewerkers en een omzet van 158 miljoen gulden) stonden in België qua grootte achter Wa gon Lits en BBL op respectieve lijk de derde en vierde plaats. Na de samenvoeging zal de nieuwe combinatie, nog geen naam is gegeven, Bel- giës grootste reisbureauketen zijn. Hoeveel geld er met de overname is' gemoeid wilde dq voorzitter van de directie van Holland International, drs. Ab Houtzaager niet zeggen. De overname moet worden gezien in het licht van ontwik kelingen in de reisbranche die in de zeer nabije toekomst zul len leiden tot de vorming van zogenaamde megatouropera- tors. Houtzaager heeft nog niet zo lang geleden voorspeld dat er in het jaar 2000 in Europa door fusies en saneringen misschien nog vijf of zes grote reisorgani saties over zullen zijn. Vooral Duitse bedrijven stropen op agressieve wijze de markt af nu toerisme de laatste jaren is uit gegroeid tot de grootste indu strie ter wereld. Ook Holland International is niet aan die overnamedrift ont komen. Sinds twee jaar heeft het Duitse warenhuisconcern Kaufhoff een meerderheidsbe lang van tachtig procent in Hol land International. Door de overname van de Belgische reis ketens nadert de 'reispoot' van Kauhoff nu een jaaromzet van 3 miljard gulden. Daarmee is het overigens lang niet de grootste reisorganisatie van Europa. Dat is TUI (dat een 40-procentsbe- lang heeft in Arke Reizen) met een jaaromzet van 4,2 miljard. Burgeroorlog Joegoslavië legt handel stil De particuliere verzekeraars staan klaar om een alternatief te bieden voor de wao-uitkeringen. Ze willen er de markt mee op als de wao daadwerkelijk groten deels wordt afgeschaft. Werkgevers kun nen dan hun personeel toch tegen (lang durige) arbeidsongeschiktheid blijven verzekeren. De verzekeraars zullen de premiehoogte per bedrijf vaststellen, afhankelijk van het risico dat zij lopen. Hoe hoger de kans op arbeidsongeschiktheid, hoe ho ger de premie. Werkgevers en- werkne mers zullen zelf moeten afspreken of de premie wordt gedeeld. Door het systeem van premiedifferen tiatie kunnen de totale kosten van ar beidsongeschiktheidsverzekering (wao voor de eerste jaren en particuliere ver zekering daarna) in bijvoorbeeld de bouw hoger uitvallen dan ze op het ogenblik zijn. Omgekeerd geldt dat bij 'risicoloze' bedrijven de totale premie la ger kan uitvallen dan de huidige wao- premie alleen. Voor de wao maakt het (nog) niet uit in wat voor bedrijf men werkt: iedereen betaalt hetzelfde. Dat gaat straks overigens ook veranderen. De verzekeringsmaatschappijen gaan er van uit, dat in cao's of in bedrijven wordt afgesproken dat er collectieve ver zekeringen worden gesloten. Alleen op basis van collectieve verzekering willen de assuradeurs alle personeelsleden van een bedrijf in de verzekering meenemen. Zouden de werknemers zich individueel moeten verzekeren, dan gaat ook het persoonlijke risico tellen. De mogelijkheid van individuele ar beidsongeschiktheidsverzekering bestaat trouwens al lang. "Op het ogenblik zijn 250.000 mensen individueel verzekerd, bij elkaar goed voor een jaarlijkse pre mieopbrengst van, een miljard gulden. Hoe groot straks de nieuwe markt voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering zal zijn, valt nog niet te zeggen. Tot dusver geldt dat iemand die ar beidsongeschikt wordt in principe tot zijn 65ste recht heeft op een uitkering, tenzij hij eerder weer gezond wordt ver klaard. In de nieuwe situatie vervalt dat recht na verloop van maximaal vijf jaar, afhankelijk van leeftijd of het aantal ja ren dat men betaald heeft gewerkt. Daarna heeft de werknemer nog slechts recht op een aaw-uitkering. Daarmee valt men terug van 70 procent van het laatste loon naar het het be staansminimum, 70' procent van het mi nimumloon, zo'n 1000 gulden in de maand. Dit kan worden aangevuld met een toeslag, als ook een partner en even tueel kinderen moeten worden onder houden. Voor de verzekeraars is het betrekke lijk eenvoudig om het alternatief voor de wao uit te werken. Waar ze de meeste moeite mee hebben is het accepteren van alle werknemers. Zij verwachten dat te kunnen opvangen door de algehele dekking alleen aan te bieden wanneer een collectief contract wordt gesloten. Die collectieve verzekeringen bieden vanaf de eerste dag dat er geen wao-uit- kering meer wordt verstrekt, een uitke ring boven op de aaw. Daarmee kan de betrokkene 70 procent van het laatste loon krijgen. Meer of minder kan ook, af hankelijk van wat met de verzekeraar is overeengekomen. In principe kan die aanvullende uitkering doorlopen tot het 65ste jaar. De verzekeraars gaan er van uit dat de werkgevers daar goede afspraken over maken met hun personeel. Eén ding ei sen ze in elk geval. Daarover is de voor zitter van de Kontaktcommissie Arbeid- ongeschiktheidsverzekeringen van het Verbond van Verzekeraars, j. van Ek, heel duidelijk: „Wij bepalen de premie hoogte, en niemand anders." Wat dat betreft lijken de verzekeraars te hebben geleerd van de ziektekosten verzekeringen. Over de premiehoogte hebben ze op het ogenblik de grootste herrie met staatssecretaris Simons. Zo iets willen ze met de arbeidsongeschikt heid op voorhand uitsluiten. Tussen ver zekeraar en verzekeringnemer kan best worden onderhandeld, maar daar houdt het ook echt mee op. Mocht de politiek zich er wel mee wil len bemoeien, dan bestaat de kans dat de verzekeraars terugtreden en zich be perken tot individuele verzekeringen. Mèt de mogelijkheid dat zij sommige mensen niet als verzekerde accepteren en anderen slechts gedeeltelijk. Voordeel voor de verzekeraars is dat zij te maken hebben met mensen die al eni ge tijd in Ziektewet en wao hebben gelo pen. Zij zullen wel proberen al in een vroeg stadium van iemands ziekte te worden betrokken bij de begeleiding. Het hele systeem gaat overigens uit van terugkeer in het arbeidsproces. En hoe beter de reïntegratie lukt, hoe lager de verzekeringspremie kan zijn. De verze keraars verwachten hun wao-alternatief nog dit voorjaar te kunnen presenteren. Er is geen Yugo te bekennen op het bedrijfsterrein van Yugo-Nederland in Nunen bestaand uit twee mede werkers, kan al maanden niet meer aan de vraag naar Yugo's voldoen. Van Nunen zit er dui delijk mee. „En dat net op het momenf dat we goed bezig wa ren het merk op te bouwen. Ze ker nu we met de 65A en de Sa na uitstekende en complete au to's brachten voor een mooie prijs." Dat er problemen zouden kunnen ontstaan met de leve rantie, kreeg Van Nunen in april vorig jaar in de gaten. De ecnte stagnatie trad op rond oktober. De auto's komen normaal rechtstreeks uit Joegoslavië per trein aan in het Limburgse Bom, maar door de burgeroor log moeten auto's en niet-voor- radige onderdelen een omweg maken via Hongarije. Daarnaast ligt de produktie in het Kraguje- vac (Servië) met tussenpozen Gerafeld reclamedoek aan ver bleekte palen en een bedrijfster rein dat eens •hoogtijdagen moet hebben gekend. Het ge bouw van Yugo Nederland in Doesburg ligt er verlaten bij. Sinds de oorlog in Joegoslavië vorig jaar zomer uitbrak, lukt het de importeur van de beken: de Joegoslavische auto's, voor heen Zastava, nauwelijks meer aan handelswaar te komen. De enige auto die op het be drijfsterrein valt te bekennen is een oudere Britse limousine die geparkeerd staat bij de poort. „Dat is mijn eigen auto daar buiten", zegt directeur-bedrijfs leider K. van Nunen van achter een akelig opgeruimd bureau. „Ik ben uitverkocht", vervolgt de directeur moedeloos. Het bedrijf, behalve Van Doesburg. foto cpd hajvs croenf stil doordat sommige onderde len, die in het vijandige Kroatië worden gemaakt, niet meer worden geleverd. Van Nunen weigert echter het hoofd in de schoot te leggen. Zijn bedrijf zal de crisis overle ven, stelt hij. „We zijn er toch ook voor de onderdelen. Daar heb je het als importeur ook druk mee." Van Nunens zaken leven lijkt voorlopig echter te bestaan uit lang wachten. Hij haalt een recente folder uit de kast: "Yugo, omdat autorijden wel leuk moet blijven.' De normale produktie in de oude Zastava-fabriek, 150 kilo meter ten zuiden van Belgrado, bedraagt volgens de importeur 225.000 per jaar. „Wel twee keer zoveel als de Nederlandse Vol- vo-fabriek in Bom." 'Wantoestanden dreigen Poolse muziekindustrie de nek om te draaien' NIEUWSLIJN Onderzoek beeldschermen-handel Het bestuur van de Amsterdamse optiebeurs stelt een vervolg onderzoek in naar de voor- en nadelen van invoering van handel via beeldschermen op de beursvloer. Onder de handelaren be staat veel weerstand tegen een dergelijke werkwijze. Dat bleek na de publicatie van het rapport 'Een Optie op de Toekomst' van een werkgroep onder leiding van Optiebeurs-directeur Wes terterp. Naar aanleiding van alle kritiek is besloten een aantal zaken nader te beschouwen en te onderzoeken. Het onderzoek moet voor 25 maart rond zijn. Hagen in de problemen Ontevreden aandeelhouders van de Luxemburgse beleggings maatschappij Marine Investments (MI) hebben de aanval ge opend op eigenaar Torstein Hagen. Volgens woordvoerder Pat terson zijn de aandeelhouders niet te spreken over de slechte re sultaten van MI, die de koers van de aandelen negatief beïnvloe den. Het zal niet lang meer duren of MI moet uit geldnood aan delen Nedlloyd afstoten, aldus Patterson. MI heeft een belang van 27 procent in het Rotterdamse transportconcern, waar Ha gen al geruime tijd commissaris probeert te worden. Het Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Sevilla, lijkt op de foto klaar voor de start, maar er moet nog het een en ander gebeuren voordat de tentoonstelling op 22 april officieel wordt geopend. Op dit moment zijn slechts de paviljoens van Noorwegen en Canada klaar voor het evenement. De tentoon stelling, die op het La Cartuja-eiland wordt gehouden, beslaat een oppervlakte van 369.497 vierkante me ter, groot genoeg om 250.000 bezoekers per dag te kunnen verwerken. foto anp Verzekeraars: 'Wij bepalen de premiehoogte en niemand anders' THE INDEPENDENT In een Poolse privé-televisie studio zit een eenzame techni cus achter de knoppen. Video clips van een Westerse televi siesatelliet komen binnen via een antenne op het dak en worden rechtstreeks doorge zonden via de zendmast van het station, van tijd tot tijd on derbroken door advertenties van ontluikende plaatselijke bedrijfjes en oproepen van ei genaars van weggelopen hon den. Het station betaalt de westerse zenders geen cent. Ook de producenten en de ar tiesten in de video's kunnen naar hun royalty's fluiten. Op de talloze straatmarkten die Polen rijk is, verdringen tieners en Westerse toeristen zich voor tafels vol geluidscassettes van Madonna, de Rolling Stones en Phil Collins voor nog geen 2,50 gulden per stuk. Allemaal illega le kopieën, natuurlijk. Avond aan avond zitten mil joenen Polen aan de buis ge kluisterd voor het nieuwste na tionale tijdverdrijf: Westerse huurvideo's. Tienduizend vi deotheken voorzien naar schat ting vier miljoen videorecorders van natuurlijk grotendeels illegale kopieën. Op de spannende weg naar de onbekende wereld van het kapitalisme, heeft Polen zich ontpopt als een waar paradijs voor piraten. Met veel animo zijn de Polen massaal overge gaan tot het vergaren van een fortuin door de diefstal van Westers intellectueel goed, of het nu tieners betreft die illegaal computerprogramma's ko piëren of maffia-achtige schar relaars met internationale con necties. Embargo's Maar hoewel verscheidene Aziatische landen jarenlang on gestraft dergelijke piraterij heb ben kunnen bedrijven (op basis zakelijke relaties tussen auteurs en de staat. Er bestaan eenvou digweg geen wetten tegen pira terij. De politie en de openbare aanklagers staan machteloos. Detectives Maar er is een begin gemaakt. Een vereniging van Poolse au teurs, producenten en distribu teurs heeft een legertje van 150 detectives ingehuurd om video theken in de gaten te houden. Maar illegale videoverhuurders kunnen pas worden vervolgd wanneer de plaatselijke vergun ninghouder bereid is een aan klacht in te dienen. Waarschijnlijk vormt Amerika het meest effectieve wapen in de strijd tegen de Poolse pirate rij, die de VS al ruim 40 miljoen dollar zou hebben gekost De Polen bestrijden dit cijfer. Maar tijdens eeri recent bezoek waar schuwde de Amerikaanse mi nister van handel, Robert Mos- bacher, dat de handels- en in vesteringsbetrekkingen gevaar liepen als er niet snel iets werd ondernomen. Hiermee doelde hij op clau sule 301 van de Amerikaanse handelswet van 1988, waaron der producenten de Amerikaan se regering kunnen dwingen handelssancties in te stellen te gen landen die niets onderne men om piraterij te stoppen. De Polen weten dat hun handels belangen danig zullen worden geschaad wanneer ze geen be tere wetgeving invoeren en daadwerkelijk toezien op de na leving daarvan. De Poolse on derhandelaar, Zbigniev Lewicki, benadrukt dat de zaak uiterst complex is. Te veel haast zou kunnen resulteren in slechte wetten. Maar gezien het belang van de Pools-Amerikaanse be trekkingen is het belangrijk de Amerikanen te laten zien dat de problemen serieus worden aan gepakt. VERTAUNG: MARGREET HESLINGA Cassettes, video's, computerprogramma's: in Polen wordt bijna alles op de zwarte markt tegen aantrekkelijke prijzen verhandeld, nadat de orginelen op slinkse wijze zijn gekopieerd. poot aan de grond." Een veel groter, achterliggend probleem is echter dat de pira ten hun waren ook exporteren naar andere Oosteuropese lan- 'den én naar het Westen, maar bovenal naar de voormalige Sovjetunie, een markt van vele miljoenen potentiële consu menten. 'legale' hebben kunnen opbouwen), wordt dit soort vrije-markton- dememerschap in Polen niet getolereerd. De Verenigde Sta ten dreigen met hulp-, handels- en investeringsembargo's als Polen niet snel orde op zaken stelt. De internationale muziekin dustrie, en met name de Ameri kaanse maatschappijen, vatten het geval Polen zwaar op. Met ruim 38 miljoen inwoners vormt Polen de grootste markt in Oost-Europa. „De wantoe standen dreigen de muziekin dustrie in Polen de nek om te draaien", zegt Mark Kingston, woordvoerder van de Interna tionale Federatie van Fonografi sche Industrie. „Het is onmoge lijk in dit land enige zinvolle in vestering te doen en Poolse pla tenmaatschappijen krijgen geen Computerprogramma De muziekindustrie is niet het enige slachtoffer. Iedereen die in Polen een Westers computer programma koopt voor de regu liere prijs van 350 tot 1150 gul den is goed gek, want op de straatmarkt in Warschau is het zelfde programma te koop voor nog geen tientje. Boeken valt hetzelfde lot ten deel. Een Poolse uitgeverij ver wierf de rechten voor de Poolse uitgave van Alistair MacLeans roman Circus en drukte 150.000 exemplaren. Maar voordat de boeken in de winkel versche nen, had een piraat al 50.000 il legale kopieën op de markt ge dumpt. Onlangs sloot Polen een ruil handel in farmaceutische pro- dukten af met de Sovjetunie. Westerse deskundigen geloven dat het hier illegale kopieën van Westerse medicamenten be treft, waarvoor de patenthou ders geen rooie cent krijgen uit betaald. De Poolse piraterij wortelt ge deeltelijk in onvervalste roman tiek: onder het communistische bewind vormden de clandestie ne uitgeverijtjes de enige bron van veel westerse boeken. An derzijds is de wet op het au teursrecht uit 1952 uitsluitend gericht op het reguleren van de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21