Regio 'Leidse' huizen in Leiderdorp 'Inwerken voorlopig het sleutelwoord' 'Wel overlast van hondenkennel aan de Haarlemmerstraatweg' Krakers vertrekken met stille trom uit panden Warmondse schaatsclub opent baan in Veerpolder Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN Informatie-avond 'Den Deijl' WASSENAAR Als onderdeel van de inspraakronde over hel voorontwerp bestemmingsplan Rijksstraatwegzone 'Den Deijl' in Wassenaar organiseert de gemeente dinsdag 28 januari een informatie-avond in Cultureel Centrum Warenar. Tijdens deze avond, die om 20.00 uur begint, wordt het voorontwerp nader toegelicht door onder meer de verschillende wethouders, en be staat de mogelijkheid te reageren. Het voorontwerp bestem mingsplan Den Deijl ligt overigens nog tot 15 maart ter inzage. Natuurwandeling in Warmond WARMOND In parkbos 't Huys te Warmont wordt op zondag ■26 januari onder leiding van een aantal natuurgidsen een na tuurwandeling georganiseerd. Tijdens de wandeling zullen de gidsen voorbeelden laten zien van de 'maatregelen' die bomen en planten nemen om de winter door te komen. De deelnemers aan de wandeling moeten zich om 14.00 uur verzamelen bij het toegangshek van het parkbos, Herenweg 139 in Warmond. Zwetkade tijdelijk afgesloten ZOETERWOUDE In verband met werkzaamheden is de Zwet kade in Zoeterwoude-dorp van woensdag 29 januari tot en met woensdag 5 februari voor het verkeer afgesloten. Voor bewoners wordt een uitzondering gemaakt. De Zwetkade loopt tussen de .Zuidbuurtseweg en de Dr. Kortmannstraat. LEIDEN NIEUWSLIJN VOORSCHOTEN Het aanzien van zuid-west Voorschoten verandert in snel tempo. Waren tot voor kort vanuit de wijk Bijdorp nog weidse wei landen te zien, nu verrijst daar in snel tempo de wijk Starrenburg. De meeste woningen die nu in aanbouw zijn worden in de loop van het jaar opge leverd. Op de foto staat de nieuwbouwwijk gezien vanaf de Kloosterbrug, uitlopend op de Bertus van Akenlaan. Bertus van Aken was een bekende ver zetsstrijder uit Voorschoten. Alle straten in de wijk zijn vernoemd naar plaatselijke verzetshelden. FOTO WIM DIJKMAN De overburen van de Van de Vijvers hebben wel degelijk last van de hondenkennel aan de Haarlemmerstraatweg in Oegst- geest. Dat beweert H. van Eisen, die aan de C. Dopperlaan woont, aan de meest noordelij ke rand van Haaswijk. Het gezin Van de Vijver moet de inrichting van zijn terrein langs de oostelijke rijbaan van de A44 omgooien in verband met de komst van een benzine- pompsti-tion. Daarvoor zijn wij zigingen in het bestemmings plan nodig waartegen bezwaar kan worden ingediend. Van de Vijver beweerde in deze krant van 16 januari dat er nog nooit een klacht tegen ge blaf van de Duitse doggen is in gediend. Begin dit jaar presen teerde hij zijn bouwplannen aan de omwonenden. Mede ge zien de reacties zei hij weinig tot geen problemen te verwach ten in de verdere procedure. Van Eisen, die namens nog acht andere gezinnen spreekt, wil flink afdoen aan het verhaal van Van de Vijver. Hij schreef de gemeente reeds twee jaar gele den een brief over de overlast. ,,'s Zomers kun je hier niet met je raam open slapen." Ook zouden bewoners van het nabijgelegen woonwagen kamp al eens bij Van de Vijver hebben aangebeld. Dat de poli tie van geen enkele klacht weet heeft, is volgens Van Eisen het gevolg van de wijze van regi stratie. „Ik heb daar navraag over gedaan. Gebleken is dat als je de politie belt en je zegt er niet nadrukkelijk bij dat je een klacht indient, er verder niets gebeurt. Ze rijden even langs, dat is alles." Van Eisen gelooft niet dat de herinrichting van het terrein van Van de Vijver een verbete ring betekent. „Er komt een ge luidswal van 1,5 meter voor de kennel maar zo'n afscherming heeft voor overlast in de slaap kamers pas zin bij een hoogte van 4,5 meter. Als hij echt wat voor de omwonenden wil doen, moet hij de hokken omkeren. Laat die beesten maar naar de auto's blaffen." „Ik begrijp wel dat hij z'n honden vanuit zijn woonhuis wil zien, maar dat kan toch met het gesloten camera-circuit dat hij wil installeren en waarmee de nachthokken voor de hon den automatisch kunnen wor den bediend." Van Eisen zegt te geloven in de goedwillendheid van zijn overburen. „Maar hij moet niet met verhalen komen over hoe aardig hij voor de buurt is. Van het bouwplan van Van de Vijver heeft vooral Van de Vijver pro fijt." Randgemeente wil overeenkomst over sociale woningbouw Voor de bouw van gesubsidieerde woningen in het laatste gedeelte van de wijk Buitenhof wil Leiderdorp een overeenkomst sluiten met Leiden. De buurgemeente le vert in dit geval het contingent voor deze huizen in de sociale sector en kan een belangrijk deel hiervan toewij zen aan eigen woningzoekenden. Voor 1992 gaat het in totaal om 60 woningen, waarvan Leiden er 40 kan verde len onder huurders of kopers. dick van der plas De gemeente Leiderdorp heeft behoefte aan een grotere hoe veelheid gesubsidieerde wonin gen om in de voor dit jaar op stapel staande plannen vol doende sociale woningbouw op te nemen. Het eigen contingent de door de provincie toege wezen hoeveelheid huizen is daarvoor niet toereikend. Voor 1992 bestaan plannen voor de bouw van circa 90 wo ningen in het gebied rond de molen in Buitenhof-Midden- /West, circa 70 woningen in het laatste deel van Buitenhof (het zogenaamde L-gebied) en circa 84 (ouderen-)woningen aan het Van Alphenplein-Binnenhof. De afspraken met Leiden over het afstaan van woningcontin genten moeten volgens een woordvoerder van Leiderdorp nog worden gemaakt. „We ho pen daarbij inderdaad op het genoemde aantal van 60 uit te komen, maar voor hetzelfde geld worden het er maar 30", zegt hij om aan te geven dat alle opties nog open zijn. Ook over afspraken met Lei den op langere termijn, houdt de woordvoerder zich op de vlakte. In een ambtelijke nota over de woningbouw in Leider dorp op langere termijn wordt de conclusie getrokken dat de bouwplannen versneld kunnen worden uitgevoerd als met de centrumgemeente overeen komsten worden gesloten over het afstaan van woningcontin genten. Voor de periode tot het jaar 2000 zou dat kunnen bete kenen dat jaarlijks circa 60 hui zen extra kunnen worden neer gezet, voornamelijk in het ge bied Bloemerd II. Het voordeel voor Leiderdorp is in dit geval dat er minder ren teverlies over de bouwgrond wordt geleden, er meer inkom sten kunnen worden gehaald uit de onroerend-goedbelasting en sneller de 'magische grens' van 24.000 inwoners kan wor den bereikt. Voor de gemeente betekent dit een hogere uitke ring van het rijk. Verder mag Leiden weliswaar de eerste be woners van de 'eigen' woningen toewijzen, voor. de periode daarna gaat de verdeling ge woon volgens de regels van Lei derdorp. Een nadeel van het versneld bouwen is dat rond het jaar 2000 alle beschikbare bouwlo caties in Leiderdorp vol zijn en er dus op dat moment wel licht tijdelijk geen mogelijk heden binnen de eigen ge meentegrenzen meer zijn. De verwachting is echter dat tegen die tijd weer terreinen in de re gio beschikbaar zullen komen. In de nota 'Structuurschets Leidse regio aan zet' wordt een aantal mogelijkheden genoemd voor grote bouwlocaties in deze streek. Woningvoorraad Het sluiten van een eventuele overeenkomst met Leiden voor een langere termijn, zou voor Leiderdorp kunnen betekenen dat het gebied Buitenhof Mid den/West in 1992 in één keer geheel wordt volgebouwd. Het gebied Bloemerd II zou vanaf 1994 verder niet in tien jaar maar in vijf of zes jaar worden afgerond. De problematiek wordt ko mende maandag besproken in de raadscommissie voor open bare werken in Leiderdorp. Op tafel ligt dan een nota over de Leiderdorpse woningbouwplan nen voor de komende tien tot vijftien jaar. Volgens de meest recente ontwerp-nota van de provincie Zuid-Holland mag Leiderdorp vanaf 1 januari 1993 tot 1 januari 2000 nog zo'n 715 huizen bouwen. Dat betekent een gemiddelde van 102 huizen per jaar. De woningvoorraad kan in deze periode stijgen van 9485 naar 10.200. Zekere bouwlokaties voor de komende jaren zijn De Bloe merd II waar ongeveer 750 huizen kunnen worden neerge zet en de Ruigekade, goed voor zo'n 100 woningen. Verder is er nog een aantal mogelijke uitbreidingslocaties, waarvan Zijlkwartier (Splinterlaan en omgeving), Hoogmadeseweg en omgeving en het Doeskwartier met elk zo'n 100 woningen de grootsten zijn. Andere mogelijk heden zijn enkele verspreide lo caties in de Binnenhof, de Me relstraat, de Houtkamp en het Kwikstaartplein met tussen de moet in het dorp de komende 20 en 30 huizen. periode ook nog eens rekening Het is nog hoogst onzeker of moeten worden gehouden met alle terreinen voor woningbouw de sloop van 100 bestaande hui- benut kunnen worden. Ook zen. Torro-terrein bouwrijp voor nieuwbouw Nederlandsche Bank De werkzaamheden voor het bouwrijp maken van het Torro- terrein aan de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn zo goed als vol tooid. De voorbereidingen voor de feitelijke bouw van een agentschap van de Nederland sche Bank zijn gisteren begon nen met de plaatsing van een kantoor-keet aan de achterzijde van de woningen1 aan de Dey- lerweg. Met het oog op de bescher ming van de kostbare bouwma terialen en de veiligheid, zal de aannemer ook een 2,5 meter hoge groene schutting om het terrein heen plaatsen. De feite lijke bouwaktiviteiten beginnen in februari. Dan zal een mobiele kraan worden ingezet om een ruim 6 meter diepe bouwput te maken. De gemeente verwacht dat het de grond in 'trillen' van de ijze ren platen, die nodig zijn voor de put, mogelijk overlast kan veroorzaken. enorme rookontwikkeling op de Geversstraat dat het verkeer eventjes stil kwam te liggen. Het Leiderdorpse bouwbedrijf Arbouw bv won enige tijd gele den een kort geding waardoor het in de gelegenheid kwam het voormalige café (Centraal) en dito winkelpand te ontruimen. De krakers hebben de verdere gebeurtenissen niet afgewacht. Arbouw wil de panden slopen en een appartementengebouw bouwen. Begin dit jaar dient de bouw te beginnen. De krakers in de slooppanden van Arbouw bv aan de Oegst- geester Geversstraat zijn met de stille trom vertrokken. Waar heen en met z'n hoevelen is niet bekend. De panden werden aan het einde van 1991 gekraakt. De krakers verbleven er nooit lang durig achtereen. Ze verraadden hun aanwezigheid vooral door hun onderkomen te verstoken. Dat leidde een keer tot zo'n 8f16 laar en ouder meedoen. warmond Zaterdag organiseert de club een ruilbeurs en verkoop van schaatsen. Tussen 9.30 uur en 10.30 uur kunnen schaatsen worden ingeleverd, waarna in overleg met officials van de ijs- club de prijs kan worden vast gesteld. Vanaf 11.00 uur kunnen de klanten op de baan terecht. De warmondse ijsclub opende vanmorgen om tien uur haar schaatsbaan in de Veerpolder, achter het bekende plaatselijke tenniscomplex. Morgenavond wordt vanaf 19.00 uur het club kampioenschap verreden. Daaraan kunnen alle leden van- 'Voortrêkkers' politiedistricten Warmerdam en Appels direct aan de slag in de Leidse regio regio leiden Ze zijn maar direct aan het werk gegaan, J.C.M. Warmerdam en S. Appels-Verhulst. Net be noemd als 'voortrekker' bij het vormen van de nieuwe politie districten in de Leidse regio, zetten zij zich gistermiddag met de korpschefs en groepscom mandanten rond de tafel voor een eerste verkennend gesprek. De reorganisatie van de politie moet uiteindelijk een efficiënte re werkwijze tot gevolg hebben. De voortrekkers hebben tot taak gekregen van hun distric ten een eenheid te maken. Iede re politieman of -vrouw moet op de juiste plaats terecht koT men en enthousiast worden ge maakt voor zijn of haar nieuwe taak. Warmerdam is werkzaam op het hoofdbureau van (nu nog) de rijkspolitie district 's Gravenhage in Leiderdorp. Daar is hij hoofd informatievoorzie ning en automatisering. Hij gaat zich als voortrekker bezighou den met de vorming van één politiekorps in de regio Zuid (Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg,' Oegstgeest, Sassenheim en Warmond). De nieuwe 'baas' van rijkspolitiedistrict nummer drie is de 29-jarige Appels-Ver hulst. Dit district bestaat uit de gemeenten Alkemade, Ja- cobswoude, Leiderdorp, Rijne- veld en Zoeterwoude. „Bestuurlijk lijkt het me in ie der geval een interessant ge bied. Het stond op mijn lijstje van voorkeuren", is Warmer- dams eerste reactie. „Ik ben echter nog onvoldoende be leend met de specifieke proble men, die er zouden kunnen zijn. Inwerken is de eerstko mende tijd dus voorlopig het sleutelwoord." Er valt nog heel wat te regelen intern het nodige te moeten re gelen. „Een formatieplan ma ken en dat soort zaken". Ook daar kan Appels verder weinig over zeggen. „Ik weet nog niet hoe het district functioneert, dus ik moet eerst met het per soneel overleggen. Ik weet ook nog niet precies wat er allemaal binnen de gemeenten in het district speelt, dat moet ik alle maal nog een beetje ontdek ken." Solliciteren Of de voortrekkers van de dis tricten uiteindelijk ook districts chef worden, is nog onduidelijk. Volgens korpschef S. van Hulst wordt aan het eind van dit jaar een normale sollicitatieproce dure gehouden voor de acht districtschefs, de directeuren en de voortrekker korpsrecherche. Het is begrijpelijk dat een suc cesvol optreden als voortrekker de kans op een positie als dis trictschef groter maakt, maar ie dereen moet gewoon sollicite- Warmerdam gaat er vanuit dat hij een goede kans maakt als hij zijn taak het komende jaar goed verricht, hoewel hij met verhuizen wacht tot het zo ver is. „Als voortrekker heb ik nog niet de verplichting om te verhuizen en het is natuurlijk nog niet met zekerheid te zeg gen dat ik ook inderdaad dis trictschef word." De komende weken moet duidelijk worden welke politie bureaus als centraal districtsbu reau worden aangewezen. Een van de criteria die daarbij wordt gehanteerd, is de ligging en grootte van het pand en de mo gelijkheid er voldoende verbin dingsdiensten in onder te bren gen. J.C.M. Warmerdam: Je kunt je werk alleen goed doen, als je ook in het S. Appels-Verhuist: „Mijn hoofdtaak is het verder inrichten van het dis- gebied zit" FOTO WIM DIJKMAN trict." FOTO WIM DIJKMAN voordat Warmerdam echt aan de slag gaat. „Ik moet bijvoor beeld ook gaan bekijken vanuit welke plaats ik ga opereren. Dat zal één van de gespreksonder werpen zijn, vanmiddagzei hij gisterochtend na de officiële presentatie van alle voortrek kers op het stadhuis in Leiden. „Je kunt je werk alleen goed Projectbureau Appels studeerde in 1986 af aan de politieacademie, waarna zij haar eerste baan kreeg bij het rijkspolitiedistrict Den Haag. Daar vervulde zij verschillende functies, waaronder die van 'of- trict". Daar is dan voorlopig ook ficier algemene zaken'. Dat be- bijna alles mee gezegd volgens tekende dat zij in de praktijk Appels, want „de hoofdlijnen veelal met organisatiewerk be- waarlangs dat moet gebeuren zig was. Vanaf juni vorig jaar komen pas half februari af." Om was Appels coördinator van h'et plannen te maken wil de nieu- projectbureau reorganisatie we voortrekker nauw samen- Hollands Midden. werken met burgemeesters en Als haar hoofdtaak ziet zij het officieren van justitie. „verder inrichten van het dis- Voorlopig verwacht ze vooral

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20