Leidsch Dagblad Bedrijf zou aan Libië atoomtechniek leveren Shamir wil vervroegde verkiezingen voorkomen BEL: FIS-leider Hachani na oproep aan leger Algerije gearresteerd Weer ontsnapping uit centrum asielzoekers Inter/View: PvdA vast in moeras Donderdag 23 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39757 Losse nummers ƒ1.50 FEITEN EN MENINGEN Actiegroep van ex-leden Oppers te Sovjet Blessure brengt spelen Krajicek in gevaar Richard Krajicek kan morgen misschien niet aantreden voor de halve finale van de Open Australische tenniskampioen schappen tegen Jim Courier. De Nederlandse speler heeft ver moedelijk last van een peesont steking in zijn schouder. Daar door moest Krajicek zich van nacht terugtrekken uit de halve eindstrijd van het dubbelspel. Siemerink en hij leidden op dat moment met 6-4 en 1-3 tegen de Australiërs Woodbridge en Woodforde. Pas morgenochtend zal wor den beslist of Krajicek kan spe len tegen Courier. Zeker is dat hij geen injectie krijgt om de pijn te verdrijven. Mocht de partij toch doorgaan, dan zendt Studio Sport deze vanaf 7.00 uur rechtstreeks uit op Neder land 3. Haptonoom Ted Troost keek vannacht uiterst zorgelijk nadat BINNENLAND BUITENLAND 'Lubbers naïef als j Belgische kiezer hij naar Zuid-Afri- sprak tegen do ka komt' vemansoren De Kooi razend over komst van torenflat KUNST Leidse zet net werk van lees kringen op Geen krant ontvangen? 071 - 161499 zaterdag 10 00-12.00 uur Zending op vliegveld Frankfurt achterhaald Jan Siemerink (links) kijkt zorgelijk naar Richard Krajicek, die tijdens de dubbel last krijgt van zijn schouder. Even later zal het Nederlandse kop pel de partij in de halve finales staken. foto anp paul vreeker Krajicek van de baan was geko men. „Er waren twee redenen om Richard de dubbel te laten spelen. Ten eerste om los te ko men van de irritatie in de schouder uit de wedstrijd tegen Stich. Richard heeft zijn schou der echter aldoor gevoeld, ook bij het inslaan. Ten tweede om dat er nog een Nederlander bij die wedstrijd betrokken was. Je laat je maatje niet zakken als het niet absoluut noodzakelijk is." De blessure van Krajicek is niet uit de lucht komen vallen. Na de wedstrijd tegen Stich had hij al wat last. Hij kreeg toen een pak ijs op zijn rechter schouder, maar de vermoedens gingen op dat moment niet ver der dan oververmoeidheid. Er is na die wedstrijd geen moment serieus overwogen af te zien van de partij tegen Woodforde en Woodbridge in het dubbelspel. De schouder was pijnlijk, maar iedereen dacht dat de irritatie zou kunnen worden weggesla gen. Daarvan was geen sprake. De kwaal verergerde en na drie kwartier besloot Krajicek dat verder spelen alleen maar slech te gevolgen kon hebben. Een Nederlandse firma wordt verdacht van een poging om onderdelen voor nucleaire installaties naar Libië te smokkelen. De Duitse douane onderschepte de lading vorige maand op het vliegveld van Frankfurt. Het Neder landse bedrijf had de onderdelen in de Verenigde Staten besteld en wilde ze via Schiphol en Frankfurt naar het Noordafrikaanse land doorvoeren. tegengehouden, na een tip van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. Het vliegtuig stond al op de startbaan in Frankfurt. Het materiaal was besteld door een tot nu toe onbekend Nederlands bedrijf in opdracht van een Libische instantie. Die organisatie zou materiaal en in formatie werven voor het Libi- DEN HAAG/BONN GPD-ANP Dit heeft de Duitse regerings woordvoerder Dieter Vogel gis teren bekend gemaakt. Hij wei gerde nadere inlichtingen over de lading tegeven. Het zou ech ter gaan om laser-installaties en andere onderdelen. Ze zijn op 10 december op het nippertje sche raketprogramma, aldus het Duitse ministerie van financiën, waaronder de douane valt. De Duitse regering heeft in verband met deze zaak een ver ordening afgekondigd, waar door het niet meer is toegestaan om via Duitsland strategische goederen naar Libië te exporte- De Nederlandse Economi sche-Controle Dienst (ECD) en de douane hebben het materi aal geïnspecteerd bij een tus senlanding op Schiphol. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van economische za ken is dat gedaan, omdat op de eindbestemming van de vracht Terugkeer splinterpartij in kabinet mogelijk JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT !De Israëlische premier Shamir jziet een mogelijkheid om tot I november aan te blijven.-Ver vroegde verkiezingen zijn niet nodig wanneer de rechtse splin terpartij Tsomet vandaag terug komt op haar besluit uit de re geringscoalitie te stappen. Sha mir is bereid de partij een con cessie te doen, waardoor de te- j rugkeer in het kabinet mogelijk wordt. I Tsomet-minister Eitan stapte vorige maand op toen Shamir Ide leden van de Likud-fractie dwong tegen een wijziging van de Kieswet te stemmen. Likud heeft nu beloofd dat het wijzi- j gingsvoorstel nog voor de ko mende verkiezingen door het parlement zal worden geloodst. Het gaat om de directe verkie zing van de minister-president. De terugkeer van Tsomet is in I principe mogelijk omdat die partij, anders dan de zondag uitgetreden Techiya en Mole- det, geen bezwaar heeft tegen Shamirs beleid inzake het vre desproces. De Israëlische premier zei gis teren nog dat hij met alle poli tieke partijen overleg Zal plegen over de bepaling van een ver kiezingsdatum. Maar hij vertel de ook dat hij niet veel verschil ziet tussen verkiezingen in juni of in november, de reguliere verkiezingsmaand. Daaruit blijkt dat hij vervroegde verkie zingen niet meer als een van- Zelfsprekendheid beschouwt. De achtergrond daarvan zijn diepgaande meningsverschillen in zijn partij. Minister Ariel Sharon bijvoorbeeld is tegen het naar voren halen van de verkie zingsdatum, en hij is voorzitter van de Likud-partijraad. Sharon heeft bezwaar tegen de agenda voor de eerstvolgende bijeen komst van die raad, die begin volgende maand moet worden gehouden. Hij wil proberen die zitting uit te stellen. Ook minisr NIEUWSLIJN Mesje voor nuchtere rijders „We vinden het een bezopen cadeau." Dat zeggen burgemeester en wethouders van Huizen over het idee van de plaatselijke poli tie een mesje cadeau te doen aan nuchtere automobilisten. On der het motto 'Met alcohol op, snijd je jezelf in de vingers' deelt de politie in Huizen vanaf deze week een soort stanleymesje uit aan bestuurders die niets hebben gedronken. Op het mesje staat de slogan te lezen/ Vuurwerk doodt nieuwsgierige diefjes Vijf inbrekers in de leeftijd van 11 tot 16 jaar zijn bij een'explosie van de vuurwerkfabriek in het Noordportugese Guimaraes ge dood. Een zesde jongen werd licht gewond. De ontploffing deed zich voor toen de jongens in de donkere fabriekshal een lucifer aanstaken om te bekijken wat er van hun gading was. Waldheim veroordeelt neo-nazi's De Oostenrijkse president Waldheim heeft zich gisteren uitge sproken tegen het opkomend neo-nazisme in zijn land. In Oos tenrijk werden deze maand vier neo-nazi's gearresteerd, onder wie Gottfried Küssel. Hij zei voor de tv dat Hitier een groot man was en dat het verwijderen van joden uit Oostenrijk geen pro blemen hoeft te zijn. „We moeten waakzaam blijven voor de structieve machten die de staat en de internationale orde in ge vaar brengen", aldus Waldheim. De president wordt zelf door de internationale gemeenschap gemeden vanwege zijn oorlogsver leden. ter van buitenlandse zaken en vice-premier David Levy is te gen vervroegde verkiezingen. Volgende week moet het par lement stemmen over twee mo ties van wantrouwen, ingediend door Arbeid en de kleine linkse partijen. De fractie-voorzitter van Arbeid, Chaim Ramon, zei gisteren dat Likud eindelijk eens duidelijk moet maken of ze ver vroegde verkiezingen wil of niet. China en Israël knopen mor gen diplomatieke betrekkingen aan. Minister Levy is gisteren in Peking aangekomen voor de ondertekeningsplechtigheid. Hierdoor krijgt China de moge lijkheid een rol te spelen in het vredesproces in het Midden- Oosten. De Chinese ondermi nister vari buitenlandse zaken, Yang Fuchang, maakte gisteren officieel bekend dat zijn land zal deelnemen aan de multilaterale onderhandelingen, die op 28 ja nuari in Moskou van start gaan. Duizend banen na uitbreiding routenet KLM Man gedood door 1.200 kilo staal De 43-jarige K. Can uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag bij een ongeval in een loods van betonfabriek Schokbeton aan de Hoogewaard in Koudekerk aan den Rijn om het-leven ge- komen. De man kreeg een zo geheten kooi met voorspan draad (gewicht ongeveer 1.200 kilo) op zijn lichaam. Het stalen j toestel viel door nog onbekende oorzaak uit een takel. Het slachtoffer werd door een collega bevrijd, die onmiddellijk hartreanimatie toepaste. Ver volgens werd hij met spoed overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Ook daar werd hij nog gereani meerd, maar hij overleed later aan zijn verwondingen. De arbeidsinspectie onder zoekt de toedracht van het on- geluk. De KLM trekt dit jaar 200 extra vliegers en 800 stewardessen aan. Dat is nodig in verband met een nieuwe dienstregeling die op 28 oktober van kracht wordt. De KLM voert het aantal Europese vluchten sterk op om passagiers snellere aansluitin gen té bieden op haar intercon tinentale vluchten vanaf Schip hol. De maatschappij verwacht weinig problemen bij het aan trekken van nieuw personeel. Volgens een woordvoerder kun nen de Nationale Luchtvaart- school en de KLM Luchtvaart- school goeddeels in de behoefte aan vliegers voorzien. Het is echter mogelijk dat de maat schappij tijdelijk een beroep op buitenlandse vliegers doet. Met de werving en opleiding van ca binepersoneel is inmiddels be gonnen. Schiphol krijgt straks veel meer Europese vluchten te ver werken. Aanvankelijk was de functie van Europees knoop punt weggelegd voor de Brus selse luchthaven Zaventem. Door het afketsen van de sa menwerking van KLM, British Airways en Sabena is deze func tie aan Schiphol toegewezen. Het aantal Europese KLM- vluchten van en naar Schiphol zal vanaf oktober met 14 pro cent toenemen. Volgend jaar wordt de capaciteit met 11 pro cent verhoogd en in 1994 met nog eens 10 procent. De fontein in deze vijver in Noordwijkerhout werd kennelijk verrast door de vorst. Wonderlijke vormen zoals stalagmieten, doorgaans alleen in onderaardse grotten te vinden, zorgen voor een opmerkelijk winters tafe reel aan de Delfweg. foto wim dijkman Staatsraad verbiedt bijeenkomsten bij moskeeën Air.iwK.APapp Het officiëIe Algerijnse pers bureau APS zei van regerings bronnen te hebben vernomen dat de arrestatie, samenhing met pen door Hachani onderte kende oproep van het FIS aan het leger. Daarin werd het leger gevraagd in opstand te komen. In de dinsdag uitgegeven ver klaring staat dat het leger de „historische verantwoordelijk heid" heeft „de eenheid, veilig heid en rust van de natie te be- De leider van het Algerijnse Isla mitische Reddingsfront (FIS), Abdelkader Hachani, is gisteren gearresteerd. Het leger had een klacht tegen de oppositieleider ingediend nadat het FIS de mili tairen had opgeroepen zich te verzetten tegen de nieuwe machthebbers. De Staatsraad heeft gisteren ook een verbod uitgevaardigd op bijeenkomsten bij moskee- en. De godshuizen en hun di recte omgeving zijn de belang rijkste plaatsen van samen komst van het FIS. Het Front organiseert zijn politieke bij eenkomsten rond het vrijdagge bed in de en'rond de moskee. Alle trottoirs, straten en pleinen moeten open blijven voor het verkeer, aldus een verklaring van de prefectuur van Algiers. Het FIS maakte bekend dat Hachani 's middags om half zes samen met drie metgezellen FIS-leider Hachani. 'Libië' stond vermeld. De ECD wilde weten of het om spullen ging die voorkomen op de Lijst Strategische Goederen krach tens de Nederlandse In- en Uit voerwet. Daarvoor is een ex portvergunning nodig. „Gebleken is dat de goederen volgens de Nederlandse In- en Uitvoerwet niet kon worden aangemerkt als strategisch. Er was dus geen verdunning nodig. We hebben ook gekeken of de vrachtpapieren vals waren, maar ook dat bleek niet het ge val. We hebben geen strafbare feiten geconstateerd", aldus de woordvoerder. Hij bevestigt dat het gaat om een Nederlands be drijf dat de spullen in de VS heeft gekocht. Ook hij wil echter niet de naam van die firma noe men. Het kamerlid P. Rosenmöller van Groen Links eist ophelde ring in deze zaak. Hij wil weten waarom de zending niet op Schiphol is tegengehouden en juist wel in Duitsland. Volgens hem moeten wat dit betreft de richtlijnen worden aange scherpt. Ook wil hij de naam van het bedrijf weten. HET WOORD IS AAN Vaak is wat spontaan in ons op welt, volmaakter dan ons verstand zou hebben kunnen bedenken. La Rochefoucauld VANDAAG Familieberichten - Programma's Regio VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 27 HET WEER Verwachting tot morgenavond Rustig winterweer Vannacht weinig bewolking, kans op mist en een temperatuur van -3 graden aan zee tot -6 graden in het binnenland. Overdag overwe gend zonnig en middagtempera- tuur iets boven het vriespunt. Wei nig wind. Drie van zestien mannen opgepakt SCHIPHOL «PETER SLUIS Een groep van zestien asielzoe kers is gisteravond uit het asiel zoekerscentrum op Schiphol- oost ontsnapt. Drie van hen zijn vrij snel na hun ontsnapping weer aangehouden. De overige dertien asielzoe kers drie Ghanezen, zes Ni- gerianen, een Liberiaan, twee Zaïrezen, en een Somaliër zijn nog steeds voortvluchtig. Het zijn allemaal mannen, in leeftijd uiteenlopend van 20 tot 29 jaar. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie en politiekorpsen van omliggende gemeenten hebben geruime tijd zoekacties uitgevoerd. De zestien asielzoekers wisten uit het centrum op Schiphol- oost te ontkomen op het mo ment dat een schoonmaker het pand verliet. Vervolgens klom men zij via het dak en het raam naar buiten. In het asielzoekers centrum zaten op het moment van de ontsnapping in totaal 39 mensen, onder wie zeven vrou- Vanuit het centrum op Schip- hol-oost, waar buitenlanders verblijven in afwachting van een beslissing over hun asiel verzoek, vinden met enige re gelmaat ontsnappingen plaats. Op 18 december vorig jaar ge beurde dat voor de laatste keer. Toen verdwenen zeven asiel zoekers. Ze gingen naar buiten nadat zij een deur hadden ge forceerd. Een van hen kon snel worden opgepakt. Overigens sluit het centrum op Schiphol over enkele maan den de deuren. Eind maart of begin april gaat een opvangcen trum in Amsterdam-Zuidoost open. Het nieuwe centrum wordt strenger beveiligd dan de opvang op de luchthaven. Rond het nieuwe gebouw in Amster dam-Zuidoost komen hoge mu ren, waardoor ontsnappingen minder gemakkelijk worden. HOELANG KUNT De 36-jarige Hachani stond aan het hoofd van het FIS sinds juni 1991, toen de partijleiders Abassi Madani en Ali Belhadj werden gearresteerd. Zijn aah- houding werd al enkele dagen verwacht. Afgelopen weekeinde fotoepa zei Hachani dat hij zich niet te gen arrestatie zou verzetten, werd aangehouden in Badjara, „Als ze me oppakken ga ik met een buitenwijk van Algiers en ze mee", zei hij, „maar zij zul- bolwerk van het FIS. De drie an- len de verantwoordelijkheid dere personen werden korte tijd dragen tegenover het volk." later weer vrijgelaten. De PvdA blijft het zeer slecht doen in de opiniepeilingen. De sociaal-democraten zouden niet meer dan 25 zetels halen wanneer er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Dat betekent een halvering ten op zichte van de 49 zetels bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 1989. Het CDA herstelt zich van het verlies waar de partij de afgelo pen weken op stond. De chris ten-democraten zouden uitko men op 52 zetels, twee minder dan nu. Dit is de uitkomst van een onderzoek van bureau In ter/View, dat is gehouden tot en met 20 januari van dit jaar. D66 houdt de winst van de afgelo pen maanden vast en zou uit komen op 32 zetels. De WD schommelt rond de huidige sterkte van 22. daarna: "maand (f 27.8( tische betaling*. Per kwartaal (f 80,10) via accept - Nummer bank/girorekening: eidsch Oagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 '712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1