Regio 'Als je wil heb je elke zaterdag ruzie' 'House-warming' van een nieuw wetboek Ruimtevaart niet langer jongensdroom Als u in uw recht wilt staan, gaat u op 25 januari naar ae notaris. Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK 19 NIEUWSLIJN Looncontrole-avond FNV Werknemers bij bakkerijen en slagerijen die tijdens de feestda gen lange dagea en veel overuren hebben gemaakt, kunnen la ten controleren of ze genoeg loon hebben gekregen. De Voe dingsbond FNV houdt maandagavond aan de Driftstraat in Lei den een speciale 'looncontrole-avond'. Medewerkers van de bond rekenen daar uit of werknemers leden en niet-leden wel genoeg hebben gekregen. Is dat niet het geval, dan gaat de bond met de werkgevers praten. Helpt dat niet, dan stapt de bónd naar de rechter. Volgens de vakbond klopt de betaling in december vaak niet en lopen werknemers daardoor soms hon derden guldens mis. Werknemers kunnen maandagavond ook vragen stellen over de betaling op feestdagen, over extra-uren, pauzes en werktijden. Ook werknemers uit andere sectoren van de Voedingsbond FNV zijn welkom. 'Maak reddingsplan Leidse Courant' De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zal op maan dag 27 januari in een overleg met de directie van Sijthoff Pers opnieuw aandringen op een reddingsplan voor de dagbladen Het Binnenhof en de Leidse Courant. Volgens de journalisten vakbond onderschrijft het maandag uitgebrachte advies van het Amsterdamse bureau Keizersgracht Management (KM) de eer dere eisen van de NVJ. Volgens NVJ-secretaris H. Verploeg is de conclusie van extern adviseur E. van Erp van KM dat Sijthoff Pers onverantwoord om springt met de dagbladen Het Binnenhof en het kopblad de Leidse Courant „niet verrassend". Volgens de NVJ blijkt ander maal dat het tijd wordt dat de directie van Sijthoff Pers besluiten neemt op basis van een duidelijk beleid en niet louter een vaca turestop instelt. Gevolg hartinfarct beter te voorspellen De MRI (Magnetic Resonance Imaging) is een uiterst belangrijke •techniek om de kwaliteit van het hart na een infarct te onder zoeken. Met de techniek wordt waardevolle informatie verkre gen over de toestand van de patiënt en zijn prognose. De MRI geeft duidelijk antwoord op de vraag of 'dotteren' nodig is of dat er operatief een 'omleiding' (bypass) moet worden aangebracht. Aldus zegt de cardioloog X. Kraus in zijn proefschrift waarop hij vandaag aan de Rijksuniversiteit van Leiden promoveert. Hij stelt dat onderzoek met de MRI veel minder belastend is voor de patiënt dan het maken van een ecg (elektrocardiogram) of een hartonderzoek door middel van een catheter. Taxichauffeurs en de veiligheid De schrik van z'n leven kreeg Gert. De Ier, die de Leidse taxichauffeur naar Noordwijkerhout bracht, had vooruit betaald. Iets meer dan vijftig gulden. In het dorp zou hij een kennis ontmoeten met wie hij naar Frankrijk 2ou gaan. Het pakte heel anders uit. De kennis vond hij niet. Tot ongenoegen van de Ier. Die maakte zich boos, haalde een pistool tevoorschijn en beet de taxichauffeur toe dat hij hem dan maar naar Frankrijk moest rijden.... Want als je ze tegenspreekt heb je zo een huis met heibel. Nou, ritje van vijftig gulden LEIDÉN. JAN WESTERLAKEN Zo ver kwam het niet. De taxi chauffeur nam de benen en waarschuwde de politie. Met honden spoorden ze de Ier op. En toen kwamen de frustraties voor de Leidenaar. Op het bu reau herkende hij de Ier. Wat gebeurde er? Gert: „Nog geen anderhalf uur later liep hij vrij rond in de stad. Ik was twee da gen thuis geweest om van de schrik bij te komen. Die kerel had wel met een pistool lopen De taxichauffeur en de veilig heid. Pas was het weer raak: een chauffeur van 25 jaar uit Am sterdam werd neergeschoten. Ternauwernood konden artsen zijn leven redden. Hoe veilig is het in Leiden voor een taxi chauffeur? „Weet je", zegt Cor, je hem naast je op de voorbank, „als je wilt kun je elke zaterdag Dan kun je hem van de zijkant me mooi niet waard.' Volgelopen Agressieve passagiers. Dikwijls zijn het kroeglopers die zat zijn. Wat doet een taxichauffeur als 'ie wordt bedreigd? „Wat mót je?", reageert Jos met een ac cent dat verraadt dat hij uit Lei den komt. „Je mag niks. Als je wat bij je hebt en wat doet, dan doe je dat met voor bedachte rade. Dus ben je fout. Vermoed je dat het niet fris zit, dan hou je zo iemand buiten je auto. Selec teer je. Maar dat gaat niet altijd op. Kijk maar naar wat Gert is /overkomen. Wanneer je maar één passagier vervoert, dan zet volop ruzie hebben. Ik pas wel op en lui gewoon mee als ik dronkelappen in m'n auto heb. de gaten houden. Wat mij betreft gaat er altijd een lampje branden als ik een opstapje heb. Dat is iemand die zo maar langs de weg staat. Het liefst heb ik mensen die van huis bellen. Dan weet je waar ze vandaan komen." Veel klachten over agressieve passagiers hoor je niet van de taxichauffeurs in Leiden. Ge beurt er dan zo weinig? „Er ge beurt meer dan de mensen denken", vertelt Cor. „Ik heb het al gezegd: je lult ze gewoon naar de mond. Doe je dat niet, dan is het hier ook om de ha verklap raak. Soms maak je gek ke dingen mee hoor. Ik heb eens een vent in m'n taxi gehad die helemaal onder het kroos zat. Zijknat was 'ie. Later hoor de ik dat 'ie een auto had gejat, maar voor de politie moest vluchten. Op die vlucht kwam hij een sloot tegen. Daar is 'ie dwars door heen gegaan." Moord Jos zat ooit met angst en beven achter het stuur toen hij iemand naar Noordwijk moest brengen. „De hele weg had 'ie het over een taximoord. Ik werd er niet goed van. Op een gegeven mo ment heb ik tegen hem gezegd en nou hou je je bek anders schiet ik je voor je kop. Ik deed net of ik naast me een pistool had liggen. Het hielp wel want ik dronkelappen die vent hield z'n bek. Maar ik was best geschrokken." Gré de Krijger is vrouw en taxichauffeur. Agressie? Zelf heeft ze het nauwelijks meege maakt. „Maar", zegt ze, „dat komt vast omdat ik van mijn baas 's nachts niet hoef te rij den. Om acht uur stap ik uit en dan is het voor mij afgelopen. Eigenlijk ben ik daar best blij om. Als ik nachtdiensten zou moeten draaien, stopte ik er mee. Van collega's hoor je wel eens dat passagiers 'voor de FOTO HIELCO KUIPERS grap' een pistool laten zien. Ik kan dat niet echt leuk vinden. Ja, ik zou schrikken als me dat overkwam, maar echt bang zijn zou ik niet. Zeker niet overdag. Wat ik zou doen als ze een wa pen op me zouden richten? Hard remmen en gelijk de knop van de mobilofoon indrukken. Op de centrale kunnen ze dan horen wat er aan de hand is. En hopen dat door de schok van het remmen het wapen uit de handen vliegt. Is dat niet ge noeg, dan heb ik nog altijd zes jaar judoles gehad." NOORDWUK/FLORIDA» MONICA WESSEUNG De lancering van de space shuttle Discovery met aan boord een Europees laborato rium via een directe satellietver binding van dichtbij meema ken: dat moet toch elke school jongen en middelbare scholier met een beetje technisch bloed, het hart doen overslaan. Dat lijkt niet zo te zijn. De gemid delde leeftijd van de bezoeker van het Noordwijk Space Expo, waar de live-uitzending te zien is, ligt ruim boven de veertig jaar. Tussen Nederland en Ameri ka ligt bijna 10.000 kilometer: logisch dat je je als inwoner van Nederland dan niet door een honderd kilometertjes laat weerhouden. De bezoekers ko men dan ook van heinde en verre. „De sfeer er omheen, de extra informatie die je hier krijgt en het gevoel het echt van dichtbij mee te maken", moti veert de heer Stekelenburg zijn komst vanuit Den Bosch. Zo n tweehonderd mensen verzamelen zich kort na twee uur in de filmzaal van het Space Expo. Na enige technische uit leg komt de verbinding met Amerika tot stand. Het is reali teit. Het aftellen begint op Ken nedy Space Center in Florida. De gespannen gezichten van de vluchtleiding daar misèen hun uitwerking niet. Binnen de kortste keren is ook in Neder land de spanning te snijden. Negen minuten voor de ge plande lanceertijd (14.53 uur) wordt het aftellen stopgezet. Niemand moppert, er wordt wat fluisterend geïnformeerd wat er aan de hand zou kunnen zijn. Een technische storing blijkt eenvoudig te verhelpen, maar dan duikt letterlijk de vol gende wolk op. Een dikke pluk bewolking boven Kennedy Space Center maakt lancering onmogelijk. Na een uur is de lucht weer strak blauw en kan het aftellen worden afgemaakt. Kort voor vier uur is het zo ver. De space shuttle gaat de lucht in, het afwerpen van de hulprakketten en de brand stoftank gaat goed, de lancering is geslaagd. Een applaus en vooral diepe zuchten klinken op. Na het ongeval met de Chal lenger is er geen sprake meer van onbevangenheid bij het kij ken naar een lancering. Vijf Amerikanen, een Canade se en een ESA-astronaut Ulf Merbold vliegen de komende dagen hoog boven ons in een baan om de aarde. Hoewel de space shuttle Amerikaans is, speelt de Europese ruimtevaart organisatie, waarvan Estec in Noordwijk onderdeel uitmaakt, een belangrijke rol bij deze mis sie. Er is onder meer een Euro pees ruimtelaboratorium de lucht ingestuurd, bedoeld om onderzoek te doen naar de ge volgen van het ontbreken van zwaartektracht. Zo wordt beke ken of het proces van botont- kalking door de zwaartekracht wordt beïnvloed. Gespannen kijken de ruimtevaart-liefhebbers naar de space shuttle die binnen enkele minuten gelanceerd wordt vanaf Kennedy Space Center. •FOTO HIELCO KUIJPERS Week van het Recht in Leiden en omgeving Sinds 1 januari heeft Nederland een nieuw' Burgerlijk Wetboek. Dat betekent dat er nu andere regels gelden. Bij de verkoop en koop van onroerend goed bijvoorbeeld. Deze en andere veranderingen staan centraal in de Week van het Recht, die van 21 tot en met 25 januari plaatsvindt. Om u persoonlijk te informeren over de nieuwe regels houden alle notariskantoren op zaterdag 25 januari, de laatste dag van de Week, een Open Dag van 11.00 tot 16.00 uur. Heeft u dus vragen over oud en nieuw recht: kom gewoon even langs! LEIDEN «WILLEM SPIERDUK Advocaten en notarissen ver welkomden gisteren in de Leid se Pieterskerk het nieuwe bur gerlijk wetboek. 'Een house- warming voor het nieuwe wet boek', zo omschreef de Leidse advocaat A.H. Spijker de bijeen komst. Een feestelijke avond met zang en dans, met vrolijke toespraken met een soms seri euze ondertoon. „De wetgever heeft niet nagelaten het inge wikkelder te maken", aldus de Leidse hoogleraar prof. W.M. Kleyn. „Er zijn in de toekomst meer juristen nodig. Een prettig vooruitzicht omdat ik er elk jaar zeshonderd aflever die graag aan het werk gaan". Een belangrijk deel van het bur gerlijk wetboek is met ingang van 1 januari vernieuwd. Het oude wetboek dateert uit 1838. „Het is belangrijk dat volgende generaties weer met een nieuw wetboek aan de gang kunnen gaan", zegt Kleyn, „Het is nu de gelegenheid nu het ons econo misch goed gaat. Het levert wel licht vijf jaar rechtsonzekerheid op omdat de rechter zich over bepaalde wetsartikelen moet uitspreken". 'De consument heeft meer rechten' wordt er in brede kring geroepen over het nieuwe recht. Kleyn stak er in zijn toespraak de draak mee. „Stel dat mijn vrouw een stofzuiger heeft ge kocht - ik ben nog van de oude stempel -, die in mijn studeer kamer ontploft. De stofzuiger is stuk, mijn papieren en ik zijn beschadigd. Vroeger hoefde ik alleen naar de verkoper om ver haal te halen. Nu moet ik voor de beschadigde stofzuiger de Bezoekers van de manifestatie gisteravond In de Pieterskerk over de Week v stands laten informeren onder meer over het nieuwe burgerlijk recht. verkoper aansprakelijk stellen en voor de andere schade de fa brikant van het apparaat". De Leidse hoogleraar verwacht wel grote gevolgen voor de rechtspraktijk. „Termen als re delijkheid en billijkheid spelen een grote rol in het nieuwe wet boek. Voor advocaten en nota rissen wordt het steeds moeilij ker te bepalen, wat de rechter onder die begrippen verstaat. Het récht wordt onvoorspel baarder. Advocaten zullen nu misschien eerder zeggen: Kom laat ik eens een gokje wagen". Kleyn verwacht dan ook dat er meer zaken voor de rechter zullen worden gebracht. Gevolg: het gaat langer duren voordat zaken door de rechter zullen zijn afgerond. Kleyn. „Die vrees bestaat ook op het ministerie van justitie". De advocatuur heeft zich gron dig voorbereid op de nieuwe re gels. „We zijn allemaal op cur sus geweest. De lachende derde is de firma Kluwer, die de bij scholingen organiseerde", stel de advocaat Spijker. Hij wees erop dat er in de relatie tussen cliënt en advocaat niets veran dert. „Die moet net als voor heen op voorhand advies in winnen en niet wachten tot-ie in een conflict is geraakt". De Leidse advocaat stelde verder dat de Week van het Recht niet alleen dient om de bevolking uitleg te geven over de nieuwe wetten. „Het is een week van trots dat er zo hard is gestu deerd door de rechtspraktijk". Ook het notariaat doet mee aan de Week van het Recht. Ko mende zaterdag zijn vrijwel alle notariskantoren in de regio ge opend tijdens de Open Dag. „Het was toen een redelijk suc ces, ik denk dat er dit jaar nog meer mensen op af komen", zegt de Leidse notaris J. Kar stens. Het notariaat wil graag van het beetje stijve imago af „De drempel naar de notaris wordt steeds lager. De mensen stappen nu naar een notaris om het samenwonen te regelen". Meer werk dus voor het notari aat. Karstens: „Er zijn afgelopen jaren standplaatsen bijgekomen in Rijnsburg, Leiderdorp en Oegstgeest. Er werken nu in Ne- rierland zo'n 1350 notarissen. Een paar iaar geleden waren dat er nog zo n 850". "Notaris- en advocatenkanto ren zijn op zaterdag 25 januari vanaf 11.00 uur geopend om informatie te verschaffen over het nieuwe burgerlijk recht, maar ook over huurrecht, ar beidsrecht, erfrecht etc. De Bureaus voor Rechtshulp in Leiden en Alphen aan den Rijn doen ook mee aan de Open Dag. Zij zijn geopend vanaf 10.00 uur tot 14.00 uur. Het Bureau voor Rechtshulp in Leiden is gevestigd aan de He rengracht 50, in Alphen aan het Hazeveïd 32. In Leiden be staat de gelegenheid gebruik te maken van het computerpro gramma 'de subsidiezoeker', een ieder kan zelf kijken voor welke landelijke subsidies men in aanmerking komt. Celstraf geëist voor fraude bij reisorganisatie AMSTERDAM ANP De Amsterdamse officier van justitie mr. T. Van Noord heeft tegen een 38-jarige Hoofddor per een jaar gevangenisstraf ge ëist. De man heeft bekend vanaf januari 1986 bijna vier jaar lang als financieel medewerker bij Neckermann Vliegreizen BV in Diemen stelselmatig duizenden guldens te hebben verduisterd. De officier vroeg de rechtbank de helft van de straf voorwaar delijk op te leggen, om de man in de gelegenheid te stellen zijn terugbetalingsafspraak met Neckermann na te komen. Als beheerder van de kas en een bankrekening eigende de man zich enige honderdduizenden guldens toe, die aan zaken als woninginrichting, vakanties en de aanschaf van een auto, een piano en andere luxe goederen werden gespendeerd. De Hoofddorper zou gehan deld hebben uit wraak op een hem dicht op de huid zittende superieur en uit onvrede met het salaris dat hij voor zijn ar beidsinspanningen verdiende. De rechtbank doet uitspraak op 5 februari. 'Woningbouw tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep' De grote woningbouwlocatie in Haarlemmermeer moet tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep worden gebouwd. Dat vinden althans de ambtenaren van het Regionaal Overleg Amsterdam (ROA). Het samenwerkingsver band geeft die voorkeur aan in het voorontwerp van het ROA- structuurplan. M. Wijs, coördinator van de bestuurlijke begeleiding van het ROA, zegt dat de keuze van het ROA gebaseerd is op de voor keur van de gemeente Haarlem mermeer. „Het is niet altijd zo dat het ROA de gemeente volgt maar in dit geval was het een logische keuze. Wat betreft de bereikbaarheid van de voorzieningen en de in frastructuur scoort woning bouw tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep het beste." Utrechts busbedrijf wil geld van Bex DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN» Het Utrechtse busbedrijf Euro- rapide Reizen BV heeft in een kort geding voor de Haagse rechtbank geëist dat de firma Bex Reizen uit Alphen aan den Rijn onmiddelijk met een beta ling van f 143.661.- over de brug komt. Eurorapide Reizen zegt dat bedrag nog tegoed te heb ben voor vakantiereizen die het in 1991 voor de Alphense firma verzorgd heeft. Bex Reizen weigert het bedrag echter te betalen, omdat Euro rapide Reizen het afgelopen jaar bij het verdelen van vakantierei zen voor ruim 1 miljoen gulden teveel aan opdrachten zou heb ben gekregen. De Alphense fir ma verdeelt de bij haar geboek te busreizen over zes busbedrij ven in Nederland. Tot op het moment waarop vorig jaar no vember het contract tussen Eu rorapide en Bex Reizen werd opgezegd was de Utrechtse fir ma een van die zes bedrijven. Bij het verdelen van de bus reizen heeft de daarvoor verant woordelijke werknemer van Bex Reizen het busbedrijf in Utrecht voorgetrokken, zo stelt de firma uit Alphen aan den Rijn. Deze werknemer is inmiddels al in dienst getreden bij Eurorapide Reizen en zou daar tevens een groot aandelenpakket in zijn bezit gekregen hebben. Eurora pide Reizen zou daarnaast ook met boekingen geknoeid heb ben en zo voor een bedrag van ruim f80.000,- Bex Reizen be nadeeld hebben. De directie van Eurorapide Reizen ontkent de beschuldi gingen van Bex Reizen. De vice- president van de Haagse recht bank, mr. J.S.W. Holtrop, zal In deze zaak volgende week een uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19