Leiden 'Agent moet een bekend gezicht worden' Ook ondernemers moeten voor kinderopvang zorgen Drempels in Noord Donderdag 23 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 17 BURGERRAADSLIEDEN Nieuwe politiechef Molenaar kiest voor de stad Belastingbeleid gaat minima geld kosten Worden de mogelijkheden van belastingkwijtschelding voor minima beperkt? Daar ziet het wel naar uit nu staatssecretaris Van Amelsfoort van financiën overweegt de landelijke kwijt scheldingnormen verder aan te scherpen, zodat de kwijt schelding-mogelijkheden ver der afnemen. De voorgenomen aanscher ping bestaat uit twee onderde len. Bij de berekening van de kwijtschelding zal niet meer worden uitgegaan van de wer kelijke woonlasten, maar van een normbedrag van 290 gul den. Dit is nadelig voor ieder een die meer dan 290 gulden huur betaalt, omdat alle woonlasten boven dit bedrag niet meer van de betalingsca paciteit worden afgetrokken. Via ee wordt deze wijziging i ren gerealiseerd. De eigen inkomsten van in wonende kinderen van 27 jaar en ouder worden thans bij de betalingscapaciteit opgeteld. In het voorstel van de staatsse cretaris hoeft dat niet meer, maar daar staat tegenover dat er reeds een korting op de kwijtscheldingsnorm zal plaatsvinden, wanneer inwo nende kinderen van 21 jaar en ouder eigen inkomsten heb ben. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft bere kend dat als gevolg van de voorgenomen aanscherping 50 procent van de huishou dens op minimumniveau niet meer voor kwijtschelding in aanmerking komt, hetgeen kan oplopen tot een koop krachtverlies van 400 gulden per jaar; dat terwijl de afgelo pen jaren de mogelijkheden tot kwijtschelding toch al steeds geringer zijn geworden. Onderzoek De gemeente streeft er naar om alle gemeentelijke heffin gen (o.a. ogb, reinigingsrech ten, hondenbelasting, lozings rechten) zoveel mogelijk ge lijktijdig te innen, met de mo gelijkheid van een gespreide betaling en één verzoek om kwijtschelding voor alle aan slagen tegelijkertijd. Hiermee wordt met ingang van 1993 gestart. Wel zal reeds in 1992 voor alle gemeentelijke heffin gen hetzelfde kwijtscheldings formulier worden gehanteerd. Mensen die eenmaal kwijt schelding hebben ontvangen, hoeven bij een volgende aan slag niet opnieuw zo'n formu lier in te vullen. Zij kunnen volstaan met een briefje aan de gemeente waarin zij erop wijzen dat zij in dat jaar reeds kwijtschelding hebben gekre gen en dat hun financiële om standigheden ongewijzigd zijn gebleven. Omdat eerder in het belastingjaar ontvangen aan slagen meetellen bij de beoor deling van het kwijtschel- dingsverzoek, blijft het na de afwijzing van zo'n verzoek de moeite waard om bij een vol gende aanslag opnieuw om kwijtschelding te verzoeken. De gemeente, die is gebon den aan landelijke regels, on derzoekt momenteel of er an dere mogelijkheden zijn om de minima tegemoet te ko men. Gedacht wordt aan een langere betalingsperiode op de aanslag. Daarnaast wordt overwogen om de extra in komsten, die voortvloeien uit de eventuele aanscherping van de kwijtscheldingsnor men, aan te wenden voor de minima. Het is overigens op vallend dat in 1991 relatief weinig verzoeken om kwijt schelding zijn ingediend. De inwoners van Leiden lijken de kwijtscheldingsmogclijkheden niet volledig te benutten. Schulden Met anderen heeft ook onze landelijke belangenvereniging er bij de Staatssecretaris op aangedrongen de aanscherp ing van de landelijke kwijt scheldingsnormen niet door te laten gaan en bij de kwijt scheldingsberekening weer van de werkelijke woonlasten uit te gaan. De op het niveau van 1987 bevroren normen moeten weer op bijstandsni veau gebracht worden, zodat de koopkracht van de minima gehandhaafd blijft. Het IBR zal er bij de ge meente op aandringen dat de gemeente zelf de minima te gemoet komt. wanneer de kwijtscheldingsnormen wor den aangescherpt. De ge meente kan bij de lagere inko mens eerder overgaan tot het niet opleggen van een aanslag en bij de beoordeling van de kwijtschelding rekening hou den met belastingschulden die niet tot de gemeentelijke hef fingen behoren. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV in Lei den. Spreekuren: ma. van 11 - 12 uur en do van 18.30 - 20 uur. En op telefonische af spraak: 2541429. »H. Fontein Kooilaan eindelijk opgeknapt LEDEN EMIEL FANGMANN Enkele straten in Leiden-Noord krijgen dit jaar verkeersdrem pels. Dat werd gisteren bekend gemaakt op een vergadering van de wijkgroep sociale ver nieuwing Leiden-Noord. Ook werden plannen aangekondigd voor de renovatie van een aan tal straten, gebouwen en een monument in de wijken De Kooi en het Noorderkwartier. Drempels worden er dit jaar gelegd in de Van Hogendorps- traat, het midden van de Mare- dijk, de Medusastraat (bij de hoek van de Decimastraat) en de Lombokstraat. Na inspraak van bewoners wordt ook de oversteeksituatie op de Haar lemmerweg ter hoogte van de Musschenbroekstraat onder zocht en verbeterd. Bovendien start de gemeente een onder zoek naar de kruisingen Anna van Saksenstraat/Mamixstraat, Sumatrastraat/Surinamestraat en Sumatrastraat/Lage Rijndijk. Ook is de restauratie van de fontein aan de Kooilaan bij het winkelplein nabij. De fontein, ooit een schepping van de be kende Cobra-kunstenaar Con stant (Nieuwenhuis), wordt in overleg met deze beeldhouwer en schilder opgeknapt. Van de kosten 50.000 gulden neemt de directie kunst en cul tuur de helft voor haar reke ning. Een kwart wordt betaald door civiele werken. Er wordt nog gepraat over het laatste kwart, dat misschien uit de so ciale vernieuwingsgelden komt. Op de vergadering bleek dat bewoners van de Sumatrastraat vrezen dat hun straat wordt overbelast als Leiden een auto- luwe binnenstad krijgt. Afge sproken werd om verkeersge- vaarlijke punten - zogenaamde black spots - in de Kooi te gaan De wijkgroep sociale wing deed een beroep op de ge meente om extra geld uit te trekken voor de peuterspeelza len 't Sprongetje en Pinkeltje. Om de vissteigers aan de Bern- hardkade voor invaliden ge schikt te maken, vroeg de werk groep tienduizend gulden. De sociale vernieuwingsgelden zijn ontoereikend om deze van Leiden-Noord uit te v AGENDA DONDERDAG 23 JANUARI Leiden Avond over de Tarot en de waarde ervan in het dagelijkse leven. Café Rest. Eigenzorg, Stationstraat 29, aanvang 20.00 uur. Marijke Heestermans spreekt met de schrijfsters Margriet de Moor en Nelleke Noordervliet, De Burcht, aanvang 20.15 VRIJDAG 24 JANUARI Leiden Tweede lezing 'Creatieve mo menten in onze levensloop' door Rinke Visser bij Stichting Vrij Kunstzinnig Centrum De Zonneboom, aanvang 20.00 Competitie Klaverjassen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.15 uur. Noordwijkerhout Bob Fox and The Rub, org. Folk Club. in 't Wapen van Noordwijkerhout, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 Country-avond met een optre den van een Canadese band in De Schelft, aanvang 21.00 j Jaap Molenaar werd gevraagd of hij bij de politie-reorga- nisatie zijn 'nek wilde uitsteken', en chef wilde worden I i van een van de nieuwe districten. Daar had hij wel zin in, Ien dus solliciteerde hij voor de post in Leiden/Voorscho- j ten. „Waarom juist die? Het zal wel te maken hebben met het feit dat ik een geboren en getogen Rotterdam- J mer ben. Het politiewerk in de stad interesseert me het Ij meest. De overige posten zitten vaak in landelijke gebie- I den, en dat trekt me niet zo", zegt de kersverse districts- chef in Leiden, i 5 LEIDEN WIM WEGMAN i Molenaar, op dit moment nog jj korpschef van de gemeentepoli- tie in Alphen, moet het komen- de jaar het nieuwe politiedistrict in Leiden en Voorschoten op poten zetten. Hij is voortrekker, zoals dat tegenwoordig in poli tiejargon heet. Daarna kan hij chef worden van dit nieuwe dis trict. Of hij dat ook werkelijk wordt, is nog onduidelijk. „Het lijkt me leuk als ik in Leiden en l Voorschoten kan blijven wer ken. Maar alle procedures daar voor moeten nog beginnen. Zo ver zijn we nog lang niet". Terwijl hij het nieuwe politie district op de rails zet, blijft hij baas van de Alphense politie. Wat betekent dat hij het ko mende jaar zijn aandacht nogal moet spreiden. „Ik zal- nauw moeten overleggen met Poeiert, die tot april volgend jaar de chef blijft van, zeg maar, het oude Leidse politiekorps. Daarnaast moet ik het huidige Alphense korps draaiende houden. Tege lijkertijd ben ik betrokken bij de inrichting van het nieuwe dis trict in Alphen". „Dat is nogal een klus, ja. We zullen met z'n allen heel wat werk moeten verzetten. Maar we zien wel. Na verloop van tijd wordt het ook wat eenvoudiger, want de verschillende bevoegd heden worden gaandeweg de reorganisatie aan de nieuwe chefs overgedragen. We komen er wel uit, denk ik". Bekende gezichten Een van de bijkomende rede nen waarom Molenaar in Lei den/Voorschoten heeft gesolli citeerd, is de nieuwe opzet van de politie die hier op stapel staat. „Het plan om hier meer wijkgericht te werken, spreekt me aan. De politie moet jn de wijken makkelijker te benade ren zijn. Mensen moeten vaste 'aanspreekpunten' hebben, een paar bekende gezichten opt wie ze een beroep kunnen doen". Met dat wijkgericht werken heeft Molenaar in Alphen al enige ervaring opgedaan. „Het is weliswaar een iets ander sys teem. Wij werken meer vanuit het hoofdbureau. Alphen is ook te klein om in verschillende wij ken aparte kantoortjes te ope nen. Maar het idee is hetzelfde, en dat is heel positief ontvan gen door de bevolking". Met de dagelijkse leiding van het korps heeft Molenaar in eer ste instantie nog niet veel te maken. „Mijn eerste opdracht is om het nieuwe district in te richten. Houden we een eigen recherche, of laten we alles over aan de nieuwe regionale recher- chegroep? En als we een eigen recherche houden, hoeveel mensen komen daar dan te werken. Dat soort dingen". Hij is niet bang, zoals zijn voorganger Poeiert, dat de reor ganisatie veel verwarring en el lende met zich mee zal bren gen. „Natuurlijk blijven er onze kerheden. Politie-agenten zul len ook extra tijd moeten beste den aan de interne veranderin gen. Maar ik geloof niet dat dat een wissel zal trekken op het 'gewone' politiewerk. Dat moet, nee, dat zèl doorgaan. Je loopt risico's bij een reorganisatie als deze,4 maar ik heb het volste J. Molenaar, •foto wim dijkman vertrouwen dat we de zaak kla ren". Onverantwoord Over de bezetting van het korps, een ander heikel punt, kan hij nog niets zeggen. „Het enige dat we weten is dat het re giokorps Hollands Midden het met 1284 mensen moet doen. Hoeveel daarvan naar de acht afzonderlijke districten gaan, is niet duidelijk. Leiden wil meer mensen, maar dat roept men overal. Als je alle wensen zou honoreren, zou het regiokorps geloof ik drie keer zo groot moeten worden". Hoe het is om met te weinig mensen te werken, is Molenaar al een paar jaar duidelijk. De bezetting van de Alphense poli tie is zo laag, dat het korps zich gedwongen zag het politiebu reau maandag- tot en met don derdagnacht te sluiten. Boven dien gaat de politie daar allang niet meer achter elk misdrijf aan. „Eigenlijk een onverant woorde zaak", vindt Molenaar, „maar we hadden geen andere keus". De problemen met de politiebezetting was voor hem overigens geen reden om weg te gaan uit Alphen. Molenaar, sinds 1977 werkzaam bij dat korps en vanaf 1988 korpschef: „Ik heb er met heel veel plezier gewerkt en ik had het geen punt gevonden als ik er nog jaren zou blijven. Maar af en toe moet je weer eens wat anders gaan doen". Voorzitter VNO Rinnooy Kan: LEIDEN KAREL BERKHOUT Alexander Rinnooy Kan mag dan voorzitter zijn van de on dernemersvereniging VNO, zijn overhemden strijkt hij helemaal in zijn eentje. „Ik vind het nog leuk werk ook", hield hij een groep Leidse ondernemers be lerend-glimlachend voor in het Holiday Inn-hotel. „Ik vraag mij af hoeveel van de mannen in deze zaal zelf hun overhemd hebben gestreken, of dat zij dit hun vrouw hebben laten doen". De ondernemersvoorzitter was voor zijn nieuwsjaartoe- spraak teruggekeerd naar Lei den, waar hij ooit aan de uni versiteit cum laude afstudeerde in de wiskunde. Bewonderend aangestaard en aangehoord goochelde hij in zijn vooruitblik (Europa na de monetaire een wording) een uur lang met ge tallen en economische ontwik kelingen. Maar pas met zijn overhemd-opmerking veerden de genodigen van de Leidse Vereniging van Industrie en van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel besmuikt la chend op. Nee, geen van de mannen leek huishoudelijk werk te doen. In Nederland werken veel en veel te weinig vrouwen buitens huis en dat ligt aan de gebrekki ge kinderopvang, vindt Rinnooy Kan. „Nederland steekt armza lig af bij andere landen in de Europese Gemeenschap als het gaat om het aantal vrouwen met een betaalde baan. Veel hooggekwalificeerde vrouwen staan daardoor aan de kant en dat mag niet langer. De OESO (een internatiaal economisch instituut) heeft dat in het recen te rapport over Nederland ook als een groot probleem aange merkt en schrijft dat toe aan een gebrekkige kinderopvang.". Randstad In Leiden is het gebrek aan kin deropvang, waarvoor de ge meente dit jaar een half miljoen gulden uittrekt, een heet hang ijzer. De Stevenshof, waar veel vrouwen buitenshuis werken, smeekt al jaren om meer kind plaatsen en ook elders in de stad groeien de wachtlijsten. Leiden heeft op dit moment 47 kindercentra, maar vorig jaar berekende toenmalig emanci patie wethouder H. van Dongen al dat nog eens 6 miljoen gul den nodig is voor nieuwe crè ches. "Maar bedrijven hebben ook een verantwoordelijkheid", zei Rinnooy Kan waarschuwend tot de ondernemers die ge woonlijk in de richting van de overheid wijzen. In zijn toespraakje had hij ook nog wat opstekers voor onder nemend Leiden en omstreken. „De groothandel groeide hier vorig jaar met 7 procent en de export met 4 procent". Voor de steeds hogere regionale belas tingen zoals de ogb had hij geen goed woord over, dat past niet meer in het nieuwe Europa met lage lasten. En er moet volgens hem ook meer worden geïnves teerd in wegen en bruggen, re den voor de voorzitter van de Kamer van Koophandel op nieuw te pleiten ('ik maak mij publiekelijk belachelijk') voor rijksweg 11. Rinnooy Kan hield zich afzijdig en zei ironisch: „Verbeter de wereld en begin bij rijksweg 11". Bij McDonald's, het Amerikaanse fast- foodconcern waar ze iedereen met 'meneer' aanspreken, gebeurt meer dan alleen hambugers, kipstukjes en franse frietjes verkopen. Ook het goede doel wordt niet uit het oog verloren. Aanstaande zaterdag gaat een aantal kerstwensen van jonge klanten in vervulling. 12.000 gulden bedroeg de opbrengst van een 24-uurs lesmarathon op het Holtlantcollege (afdeling ver zorgenden) aan de Turkooislaan. 160 leerlingen ruilden het jaarlijkse kerstfeest in voor deze actie die door familie en bedrijven werd gesponsord. Maar niet alleen leerlingen, ook docenten brachten een etmaal in de klas door. „Of we de actie dit jaar herhalen, weten we nog niet want het was best wel zwaar", verklaart Herma Verhoef: „Het viel ook niet mee om voor 24 uur lesstof bijeen te sprokkelen". De leuke vakken werden tot de laatste uurtjes opgespaard om Jiet niet extra moeilijk te maken en tijdens de lesuren huishoudkunde verzorgden de leerlingen hun eigen maaltijden. Het resultaat van deze uitputtingsslag, twee cheques van 6000 gulden, werden gistermiddag door twee leerlingen overhandigd aan de heer Rijpsma van de Buddy stichting Nederland (die zorgt voor begeleiding van aids-patiënten) en aan mevrouw Mignot voor het bij het AZL op te richten Ronald McDonaldhuis. «foto jan holvast De Leidse vestiging, die alweer twaalf jaar geleden haar glazen deuren opende, is niet altijd onomstreden geweest. Er waren problemen met de vakbonden over het vermeend onderbetalen van het personeel dat 'voor een habbekrats de beleefdheids- en vriendelijkheidszinnetjes uit de McDonald's handboeken opdreunt' stond te lezen in een brief van actievoerders. Deze storm overleefde de firma met de grote M en de Leidse klanten bleven komen. McBende Dan was er de kwestie met de zogeheten McDonald's-bende. Een groep jongelui die samenschoolde en samenklitte in en om de vestiging aan de Beestenmarkt. Er gebeurde van alles wat het kunstiicht in de zaak niet kon verdragen. Ook dat probleem waaide over en de klanten bleven komen. Ook toen McDonald's op zijn vingers werd getikt voor het Vele afval van Big-Mac hulzen, frietzakjes, waardebonnen, cola-bekers op straat, reageerde de hamburgergigant met kleurige bakken die echter vaak werden gestolen. Maar de Leidse klanten bleven komen. McAmazone Het laatste en waarschijnlijk grootste akkefietje dateert alweer van oktober 1990. Vanuit milieukringen ontstond een landelijke Anti McDonald's Campagne. Volgens voedseldeskundigen zou je agressief, slapeloos en zelfs paranoïde worden van het eten van quarterpounders, cheeseburgers en andere broodjes gebakken gehakt. Bovendien werd McDonald's verweten verantwoordelijk te zijn voor het verdwijnen van stukjes regenwoud in het Amazone-gebied. Het vee, dat later wordt opgedeeld in stukjes hamburger, heeft graasland nodig en daar moeten in Zuid- Amerika bomen voor sneuvëlen. Maar de Leidse klanten bleven komen. De landelijke directie van McDonald's nam de beschuldigingen hoog op en startte een anti-anti-campagne. De Leidse vestiging van McDonald's kent vele trouwe klanten. In Leiden kwam het zelfs tot een confrontatie tussen alternatieve jongeren die de ingang van de super-snackbar blokkeerden. Het liep vreselijk uit de hand, niet in het minst omdat De Leidse politie deze oktobermorgen aangreep om eens lekker aan lichaamsbeweging te gaan doen en er naar hartelust op neerknuppelde. Maar de Leidse klanten bleven komen. McClown Zoveel trouwe klandizie vanuit de Leidse bevolking, daar moest McDonald's wat tegenover stellen. Kleinschalig in de sponsoring van een zaalvoetbalclub en in het verleden van een dartteam. Meer serieus heeft het bedrijf plannen om in Leiden een zogeheten Ronald McDonald's Huis te gaan bouwen. In dit logeerhuis, vernoemd naar de clown uit het logo van de firma, kunnen ouders verblijven van ernstig zieke kinderen die verpleegd worden in het AZL Een nobel initiatief. Afgelopen kerst startte Mi I )on;tld's een aardige actie voor haar jeugdige bezoekers. De kinderen mochten hun allerliefste wens op papier in de denneboom hangen en een deskundige jury zou hier zes prijswinnaars uit kiezen. De aller-, aller-, allerleukste wens wordt tot uitvoering gebracht. Deze is: „Ik droom ervan een olifant te voeren, te wassen en zijn hok schoon te maken". Of deze wens ter plaatse aan de Beestenmarkt wordt vervuld, een olifant kan heel wat schade aan meubilair en auto's aanrichten, of dat de gelukkige naar de dierentuin wordt vervoerd, laat de McDonald's-directie nog in het midden. In ieder geval gebeurt het aanstaande zaterdag, als onder de naam Mc Crazy Day een dag vol jeugdactiviteiten plaats heeft. Zo doet het bedrijf wat terug voor het feit dat de Leidse bevolking in voor en tegenspoed en in grote hoeveelheden heeft gesmuld van de misschien niet zo gezonde maar kennelijk uiterst lekkere Amerikaanse keuken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17