Regio Zwemmers benauwd voor Sportfondsen Burgerlid Bouwplan Nalco aan buurt gepresenteerd Leiderdorpse klimmer bedwingt hoogste berg Zuid-Amerika Schade aan huizen bij herstel kademuren Maandag 20 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF U ES BETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: DICK VAN DER PLAS Vormgeving: LEIDEN NIEUWSLIJN Interim-manager Elisabeth-ziekenhuis LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RIJN FJ. Hof van het bu reau Interim-management Hof is met ingang van 27 januari in terim-manager bij de Stichting Ziekenhuizen Rijnland, die zowel het Rijnoord-ziekenhuis in Alphen als het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp onder haar hoede heeft. Hof deed in dezelfde Junctie ervaring op in ziekenhuizen in Rotterdam en Zeist, als mede in het Oosterschelde-ziekenhuis. Zijn benoeming bij 'Rijn land' geldt voor een half jaar. Hof volgt de in november van 1991 ontslagen algemeen-directeur W. Rombouts op. Die moest het veld ruimen vanwege een verschil van inzicht over de bedrijfs voering. Twee autokrakers opgepakt WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft zaterdagavond twee autokrakers op heterdaad betrapt. Een 32-jarige Wassen aarder en een 25-jarige Hagenaar werden aangehouden in de Langstraat, tijdens het openbreken van een auto. De avond daarvoor waren in de omgeving van de Langstraat al zeven au to's, voornamelijk Volkswagens, gekraakt en ontdaan van de ra diocassetterecorder en andere goederen. Ook op zaterdagavond werden nog eens zeven auto's opengebroken voordat het twee tal in de kraag werd gepakt. Inbraak in televisiezaak WASSENAAR Bij een inbraak in een radio- en televisiezaak aan de Langstraat in Wassenaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee kleurentelevisies gestolen. De inbrekers kwamen het pand binnen na het forceren van de voordeur. Kostbare velgen gestolen in Wassenaar WASSENAAR Van een auto die stond gestald op het terrein van een garagebedrijf aan de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vier magnesiumvelgen met een waarde van 3200 gulden ontvreemd. De wagen werd door de dieven op twee houten blokken achtergelaten. Hoge onderscheiding Voorschotenaar VOORSCHOTEN Voorschotenaar DJ. Engelen is bij zijn af scheid als secretaris van de ANWB in Den Haag benoemd tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Zaterdagmiddag om 13.00 uur kreeg hij in het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag de bijbehorende versierselen uitgereikt door de Voorschotense bur gemeester P. Cannegieter. Engelen vervulde naast zijn werk een groot aantal bestuursfuncties. Momenteel is hij voorzitter van de openbare bibliotheek Leiden en voorzitter van de commissie voor sport en recreatie van de gemeente Voorschoten. In het verleden was hij onder meer jarenlang bestuurslid van de Stich ting Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme in Breda en de Stichting Garantiefonds ANVR (Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureau's). OP HET RANDJE door Dick van der Plas Voor het opstellen van een zwakbegaafd buurjongetje bij een potje straatvoetbal, wordt de term 'meedoen voor spek en-bonen' gebruikt. Zijn aan wezigheid trekt de getalsver houdingen tussen beide teams weliswaar scheef, maar de we tenschap dat hij net als de scheidsrechter of de doelpaal tot niet meer dan het veldmeu- bilair kan worden gerekend, maakt dat niemand daar aan stoot aan neemt. Ook de lokale politiek kent dat soort constructies. Bij de sa menstelling van raadscommis sies is in een aantal gemeenten het fenomeen 'burgerleden' ge ïntroduceerd. Ze zien er ogen schijnlijk net zo uit als de geko zen leden, maar het feit dat ze er zitten zonder stemrecht en 'dus geen directe invloed kun nen uitoefenen op de besluit vorming, draagt er toe bij dat ze doorgaans nauwelijks serieus worden genomen. Het burgerlid is, het zit al een beetje in het woord opgesloten, een politieke eunuch. Hij mag meedoen aan het spel, maar als het op scoren aankomt zit hij zonder gereed schap. Zoals bij straatvoetbal de vijan delijke keeper weieens wordt gepasseerd door een afzwaaien de bal die ongelukkig genoeg via het achterhoofd van het zwakbegaafde buurjongetje in het doel stuitert, zo kan ook het burgerlid wel degelijk uitgroeien tot man van de wedstrijd. Wat afgelopen week de Warmonder M. Schavemaker in de raads commissie voor openbare wer ken overkwam, kan echter nau welijks als een toevallerstreffer worden afgedaan. Voor Heini Otto durf ik m'n hand niet in het vuur te steken, maar met je achterhoofd scoor je doorgaans geen onvervalste hattrick. Want dat was het, als we moe ten afgaan op de kranteversla gen van de volgende dag. Onder de ogen van de verbijsterde se lectie van gekozen politici, ging Schavemaker steeds met de bal en dus met de publiciteit aan de haal. Bij de beraadslagingen over het voorstel om het aantal aanleg plaatsen bij het eiland Kouden- hoorn behoorlijk uit te breiden, deed hij persoonlijk de vloot van pleziervrachtvaarders in de ban. Het kostbare hardhouten steigermateriaal zou tot pulp worden vermalen onder de avances van de Vrouwe Fortu- na' en de stevige flanken van de 'Johanna Maria', wist hij uit er varing. Het modieus lonken naar de milieubeweging is aan Schave maker evenmin besteed, zo bleek donderdag. Als het aan hem ligt worden de plaatselijke kerstbomen weer gewoon in de hens gestoken. Het versnippe ren van sparren is tenslotte net zo milieuvriendelijk als het be strijden van de bladluis in je tuintje met slakken uit de Leid- se vuilverbrandingsoven. De dieselmotor van het snipper- werktuig stoot urenlang de schadelijke dampen uit, die de kerstboom het jaar daarop weer een paar dagen eerder zijn naal den doet verliezen. Dat de Warmonder deel uit maakt van de plaatselijke vrij willige brandweer, moest geheel los worden gezien van zijn pleidooi voor een stevige fik. Schavemaker zit in de commis sie als burgerlid. Er is weinig fantasie voor nodig om zijn rol als politieke eunuch te scheiden van zijn optreden als spuitgast. Tenslotte profileerde Schave maker zich donderdag met de volgende affaire: staan de oude ren van het tehuis St. Liduina in het gordijnloze noodonderko- men van de fysiotherapeut bloot aan de nieuwsgierige blik ken van willekeurige passanten? Warmond treedt steeds nadruk kelijker naar buiten als recrea tiegemeente, maar op een der gelijke attractie zit niemand te wachten. Wethouder M. de Vos toonde echter slechts aan dat hij was uitgerust met dezelfde oogkleppen als de overige raadsleden. „Ik ben van open bare werken, niet van openbare orde", moet hij hebben ge dacht, waarna de verantwoor delijkheid voor deze misstand werd doorgeschoven naar het bestuur van het bejaardenoord. Zijn houding versterkte alleen maar de euforie van dat mo ment. Aan Schavemaker kun nen we nog veel plezier bele ven. De Warmonder heeft niets van een politieke eunuch. Hij is een burgerlid met potentie. ning snel te verlenen, respectie velijk in de wacht te slepen. De verwachting is dat omwo nenden zich niet of nauwelijks zullen verzetten tegen de komst van het bedrijf. Tijdens een eerdere informa tieve bijeenkomst over Nalco, in het najaar van 1991, stelden de 20 belangstellenden precies drie vragen. De geringe verontrus ting heeft ook veel te maken met het gegeven dat de Oegst geester vestiging van Nalco niet is bedoeld voor produktie. In de Oegstgeester vestiging zullen aanvankelijk 40 werkne mers aan de slag gaan, van wie er hooguit zes uit het buiten land komen. Het bewuste per ceel meet zo'n 4,5 hectare en wordt via de provinciale weg ontsloten. Daar komen dan ook de parkeerplaatsen, zo'n 75 stuks. Eigenaar van de grond is de rijksuniversiteit Leiden. Met het bouwplan is zo'n 60 miljoen gulden gemoeid. Omwonenden van de toekom stige vestigingsplaats van Nalco krijgen op 27 januari de bouw plannen van dit Amerikaanse chemische concern gepresen teerd. Dat gebeurt in de raads zaal van het Oegstgeester ge meentehuis vanaf 20.00 uur. De raadscommissie ruimtelijke or dening en openbare werken be spreekt het bouwplan op 5 fe bruari. Nalco strijkt uiterlijk in 1994 neer tussen rijksweg 44, de S4 (Leiden- Katwijk) en de Rhijn- hofweg. Op deze plek dient het hoofdkantoor en een laborato rium te verschijnen. Het huidige bestemmings plan laat deze bebouwing niet toe. Een nieuw bestemmings plan zou te veel tijd kosten. Vandaar dat wordt gekozen voor een verkorte procedure. Er is de gemeente en Nalco veel aan gelegen de bouwvergun- Europarlementariër op Rijnlands CDA-Europarlementariër Jean Penders spreekt op vrijdag 24 janu ari op het Rijnlands Lyceum in Wassenaar over de toekomst van Europa. De bijeenkomst heeft plaats in de aula van de school aan de Backershagenlaan 5. Onder het gehoor van Penders, bevinden zich honderd leerlingen uit havo 4 en 4 vwo van het Rijnlands Ly ceum. De bijeenkomst begint om 9.15 uur. OEGSTGEEST De Oegstgeester zwemvereniging Vivax heeft in de nacht van zaterdag op zondag de nachtzwemmarathon in zwembad Poelmeer gewonnen. Het achtkoppige Vivax-team zwom 41 kilometer 1500 meter bij elkaar. Ook de tweede plaats ging naar een Oegst geester team, dat van Heemskerk Zuivel. Dat was goed voor 39 kilome ter en 450 meter. Triathlon Lisse werd derde met 37 kilometer en 700 meter. In de recreatiecategorie ging de eerste plaats naar de Lagere Agrari sche School van Oegstgeest Dit team zwom 24 kilometer en 100 me ter. De Oegstgeester brandweer werd tweede met 23 kilometer en 700 meter. De derde plaats ging naar Renate Sportorganisatie, een Noord- wijkerhoutse combinatie die 23 kilometer en 200 meter in het Poel meer-water aflegde. In totaal deden er 13 teams mee aan deze vierde zwemmarathon. De Oegstgeester sportwethouder J. van der Reijden gaf om klokslag twaalf het startschot. foto henk bouwman 'Reddingsbrigade en DKD verzuipen in sportbeleid wethouder' „De Leiderdorpse Reddingsbrigade en De Kleine Does verzuipen in het beleid van de sportwethouder." De be stuursleden van de twee verenigingen die in de avondu ren zwemmen in het sportcomplex De Does, zijn bang dat met de overdracht van de exploitatie aan Sportfond sen Nederland hun doodvonnis is getekend. nen, kunnen we wel opdoe ken", stelt H. Roest van de red dingsbrigade. „Eerder zwem men kan ook niet, want dan hebben we geen instructeurs meer. Die mensen doen dat al lemaal pro deo en hebben ge woon een werkkring." De reddingsbrigade oefent el ke woensdagavond op metho des die mensen van een ver drinkingsdood moeten redden. De zwem- en polovereniging DKD traint op maandag-, woensdag-, donderdag- en za terdagavond. „Het zou proble men opleveren als ergens an ders uren moeten worden ge vonden", zegt ook DKD-vice- voorzitter W. Kanters. „Dan ko- LEIDERDORP LIES8ETH BUITINK Door de korting van 25 procent op alle sportsubsidies en de ver hoging van de huur van het zwembad met tien procent, kunnen de reddingsbrigade en De Kleine Does (DKD) het hoofd amper meer boven water houden. Bovendien wil Sport fondsen de avonduren gaan be nutten voor recreatieve open stelling. Daardoor raken de trai ningen in het gedrang. „Negentig procent van onze leden is tussen de zes en veer tien jaar oud. Die kinderen kun nen gewoon niet na half tien 's avonds zwemmen. Als we niet meer 's avonds kunnen oefe- men we in zulke ongelukkige tijden dat de mensen met hun werk en school in de knoop ko men. En als er niet meer ge zwommen kan worden, is er geen reden om nog lid van DKD te zijn. Dat betekent een leeg loop van de club, c.q. het ein de." Kreng De korting op de subsidies en de verhoging van de huur slaan een behoorlijk gat in de begro tingen. De reddingsbrigade krijgt 2375 gulden minder sub sidie en gaat wekelijks 45 gul den meer huur betalen. DKD le vert 7875 gulden in en telt jaar lijks 6000 gulden extra neer voor de huur van het zwembad. „Wij zijn in feite dubbel ge pakt", vindt Kanters. „We had den een clubgebouw naast de oude Does, een oud kreng, maar wel gratis. Na de verbou wing vond de gemeente dat misstaan. We kregen in het zwembad, elk jaar 7200 gulden huur moe ten betalen. Daarvoor kregen we wel subsidie terug, maar daarop is nu ook 25 procent ge kort De gemeente heeft dus een kwart van die subsidie 'te ruggenomen', terwijl dat eigen lijk niet van haar is. Het is tegen de afspraken." Beide verenigingen hebben door de bezuinigingen de con tributie moeten verhogen. „Ik vraag me af of de mensen be reid blijven om meer te betalen als er ook nog in de uren wordt gesnoeid", zegt Kanters. Ook Roest twijfelt: „Meer dan de helft van onze leden zit samen met één of twee kinderen uit hetzelfde gezin bij de reddings brigade. Bovendien is dit voor de meeste kinderen een tweede sport en dan houden ze er dus eerder mee op." „Het wordt de verenigingen onmogelijk gemaakt door een geldkwestie van de gemeente", vindt Roest. „Laat ze dan een gulden op de gemeentelijke be lastingen leggen, want sport is een sociale voorziening." Vooral het gebrek aan politieke bereid willigheid om de verenigingen te steunen, stelt Kanters erg te leur. „Het valt me tegen dat er zo weinig gemeenteraadsleden zijn die echt zijn geïnteresseerd in de verenigingen. Ze zeggen alleen maar: zoek maar spon sors. Maar wij kunnen dat niet" Minimaal Wat de twee verenigingen rest zijn activiteiten als rommel markten en het sponsorzwem- men dat de reddingsbrigade jaarlijks bij de nachtmarathon doet. De Grote Clubactie van de TROS werkt wel voor DKD, maar niet voor de brigade. Kan ters: „We hebben het gepro beerd, maar het gaat niet Wij zien de leden alleen bij binnen komst en als ze weggaan, want we hebben geen clubgebouw waarin een sociale band kan ontstaan." De cursus 'Auto te water' die de brigade in de oude Does gaf, bracht nog wel geld in het laatje. „Maar in het nieuwe bad kunnen we geen auto meer in het water duwen." De Reddingsbrigade en DKD zijn 'zeer pessimistisch'. Roest: „Wat sportwethouder Kemer met Sportfondsen wil geeft me een angstig gevoel. Zij zegt: ga maar onderhandelen. Maar het is toch een gemeentelijke ver- antwoordelijldieid? Ze kan toch niet zeggen: de groeten, het is mijn pakkie-an niet meer? Het komt er op neer dat wij op onze knieën naar Sportfondsen toe moeten." De gemeenteraad beslist op 3 februari over de exploitatie overdracht van De Does aan Sportfondsen Nederland. basiskamp. „Bij zo'n storm kun je absoluut niet eens rechtop De Leiderdorper Robert Eek- blijven staan. En 5800 meter is hardt (42) heeft de 6959 meter hoog, je wordt er niet sterker hoge top van de Aconcagua, de hoogste berg van Zuid-Amerika, bedwongen. Hij deed dat sa men met vier andere leden van de 'On top all over the world ex pedition 1992'. Deze expeditie wil dit jaar de hoogste berg op van, dus zijn ze teruggegaan naar kamp 1. Daar hebben ze de storm uitgezeten", aldus Lautier. Terugweg zeven continenten~bedwingen. Op 10 januari om half Een deel van de damwand in de Molenlaan blijft in de grond achter. VOORSCHOTEN Een gedeelte van de damwand die wordt gebruikt bij het her stel van de kademuren in de Voorschotense Molenlaan blijft in de grond zitten, om verdere claims van omwonenden te voorkomen. Door het werk heb ben de huizen schade opgelo pen, maar het is nog niet duide lijk wie daarvoor verantwoorde lijk is. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de wonin gen niet gefundeerd en is de schade veroorzaakt door het energiebedrijf EWR. Door de grote sleuven die het bedrijf heeft gegraven om kabels aan te leggen, zouden de slecht gefun deerde woningen zijn verzakt. Dit karwei werd uitgevoerd voordat de damwand werd ge slagen en het werk aan de kade- Het besluit om in elk geval een deel van de damwand te la ten zitten, kost de gemeente geen cent. De gemeentelijke dienst openbare werken had voorzien dat het uittrekken van de wand problemen zou kun nen opleveren en sloot daarom een verzekering af. De totale waarde van de wand is 220.000 gulden. Als slechts een gedeelte in de grond achterblijft kost dat de verzekering 70.000 gulden. Door de schadeclaim heeft het werk aan de kademuur een tijdje stilgelegen, maar deze week werd het weer hervat. Een woordvoerder van de gemeente verwacht dat de bewoners van de Molenlaan, na maandenlang aan een zandpad te hebben ge woond, binnen een paar weken weer een fatsoenlijke stoep voor hun deur tegemoet kunnen Het eerste boekt. Volgens de Leiderdorpse Noes Lautier, die in augustus 'aan de beurt' komt bij de be klimming van de Carstensz Pyramide in Indonesië, is één Het team, dat "nu bijna een maand geleden het Andesge- bergte introk, kwam op 31 de cember in het basiskamp aan. Daarvoor had men, om te wen nen aan de hoogte en de ijle lucht, een acclimatisatietocht volbracht op de 5400 meter ho ge berg El Plongo. Op nieuwjaarsdag bereikte het dus nu ge- morgens vertrokken vijf zes expeditieleden opnieuw richting top. Er werd geko- zen voor de zoge heten Poolse route, de 40 graden steile Eerste in reeks van zeven expedities 'Giaciar' de los succesvol verlopen 'voor het eerst door een groep Polen is be- ander goed verlopen, klommen. Vandaar ging het naar de rotstorens op 6550 me ter hoogte, die het begin van de topgraat (de laatste rug die de berg verbindt met de top) mar keren. Om kwart voor drie, na dat de volgens Lautier zware tocht door diepe sneeuw was afgelegd, werd de top bereikt. Waarna de groep afdaalde via de Canaleta, de normale route, team kamp 1 op 4950 meter, vijf Om acht uur 's avonds kwam dagen later gevolgd door een het vijftal weer in kamp 2 tweede nederzetting op 5800 meter. Op het moment dat de groep gereed stond om de top te gaan bedwingen, dwong een hevige storm ('de witte wind') haar om terug te keren naar het Expeditieleider Patrick Evers bedwong de top een dag later alsnog. De expeditie is inmid dels op de terugweg en wordt volgende week woensdag in Ne derland terug verwacht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8