Leiden DE Centrum voor psychiatrische patiënten op De Waard ®t 'Ik heb er veel ellende mee gehad' VAN Provincies willen taken overnemen van het rijk TIJD TOEN Maandag 20 januari 1992 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT MOLENS IN RIJNLAND Endegeest opent begin februari een activiteitencentrum aan de Willem Barentzstraat op industrieterrein De Waard. De voorziening is bedoeld als dagopvang voor mensen die psychiatrisch patiënt zijn of waren. Het cen trum wordt betaald met subsidie van de ziekenfonds raad. LEIDEN ROY KLOPPER Het activiteitencentrum staat open voor mensen die op grond van hun psychische gesteldheid behoefte hebben aan een ge structureerd dagprogramma. Er worden activiteiten onderno men als ambachtelijke werkvor men, sport en spel, handwer ken, groepsgesprekken en gees telijke vorming. De activiteiten, maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur, zijn bedoeld voor mensen die te maken hebben met psychische problemen. Dat kunnen ex-patiënten zijn van een psychiatrisch ziekenhuis. Maar ook mensen die behan deld worden bij de Riagg, een psychiater of een psychiatrische polikliniek kunnen zich in schrijven. Volgens directeur J. Kleijne van Endegeest bestaat er grote behoefte bij deze groep naar een geordende dagindeling. „Velen hebben moeite met con tacten leggen, daarom kan dit centrum ook een sociale functie hebben". Het activiteitencentrum be schikt over drie betaalde mede werkers, die zorgen voor de or ganisatie en de uitvoering van de verschillende activiteiten. Kleijne hoopt dat in februari wordt gestart met vijftig zestig mensen, maar dit aantal kan in de toekomst groeien. „Het pand is groot genoeg". Schroom De keuze van het voormalige beddrijfspand op het industrie terrein De Waard is een bewus te. Ten eerste is de ligging van zo'n centrum op het terrein van bijvoorbeeld Endegeest een beetje besmet. „Mensen ken nen wat schroom om zich bij een 'gekkenhuis' te melden", weet Kleijne. Voornaamste re den evenwel is dat in de toe komst wordt geprobeerd de be zoekers van het centrum in te zetten voor licht werk bij bedrij ven in de buurt. De financiering van het cen trum verloopt via de Regionale Instelling Geestelijke Gezond heidszorg (RIGG). Dit is het sa menwerkingsverband van ve- schillende psychiatrische voor zieningen in Zuid-Holland noord. De RIGG heeft geld be schikbaar gekregen van de zie kenfondsraad. Omdat de RIGG louter een papieren orgaan is en geen werkapparaat heeft, is het beheer overgedragen aan Ende geest. De subsidie is overigens niet voldoende om geheel uit de kosten te komen. Daarom wordt contact gelegd met ande re verzekeraars om bij te dragen in de kosten. Mensen die willen deelnemen aan de activiteiten moeten eerst een kennismakingsgesprek voe ren met een van de medewer kers. Hierin wordt informatie gegeven over het centrum. Daarna wordt de geïnteresseer de ingeschreven als lid. Aan het lidmaatschap zijn overigens geen kosten verbonden. Voor sommige activiteiten wordt een kleine bijdrage gevraagd. Het gaat niet goed met de Nederlandse molens. Voor de bemaling van de polders zijn ze niet meer nodig. Dat ge beurt al decennia lang door electrische gemalen. Sinds dien staan de molens alleen nog maar mooi te zijn. En wie wil geld steken in iets wat alleen maar mooi is? De Rijnlandse Molenstichting heeft 45 molens. Tweeder de daarvan wacht op restauratie. Op maandag in deze krant verhalen over molens in de regio die er slecht bij staan. Vandaag de Adermolen, een vrij jonge molen aan de Ringvaart in Rijpwetering. Die staat er, gezien de de plorabele toestand van andere molens, nog betrekkelijk goed bij. wierp hij tegen. Toch werd het een molen. G. Vermeij, die sinds 1939 de pomp bediend had, werd de molenaar. „Met die motor hebben we een hoop el lende gehad. Maar die molen was nog veel beroerder", aldus de nu 79-jarige Vermeij. De vij zel, waarmee het water uit de polder omhoog wordt ge schroefd, eindigt bij de Ader- molen onder water. „Dat was een systeem waar die meneer Dekker toen zo vóór was. Nou, ik heb er niets dan ellende mee de c die sinds 1881 de Aderpolder droog hield, ontstond er een discussie onder de ingelanden. Wat moesten zij doen? Eén boer pleitte er voor een molen neer te zetten, want „wind heb je voor niks". Een andere boer wist beter: „Er is niks duurder dan om wind ie gebruiken", gehad, 's Winters zat de hele vij zel vol met ijs. Voordat je kon gaan malen, was je eerst uren bezig om het ijs er met kokend water uit te krijgen." De molen is in 1941 gebouwd met gebruik van materiaal van een molen uit het Noordhol landse Haarlemmerliede. Dat was een achtkante rietgedekte molen waarvan de wieken een vlucht hadden van 23 meter. De Adermolen werd een ronde ste nen molen met een vlucht van 16.60 meter. Vermeij is er wei nig enthousiast over: „Wanneer je spullen van een oude molen gebruikt, moet het wel eenzelf de molen zijn. Nu zijn de de wieken en de as overdreven zwaar: die wegen bij elkaar ruim negen ton." In de oorlog was er geen zink om de wieken mee af te werken. „Ze hebben er allemaal dunne latten tegen aan gezet. Op een gegeven moment zette ik de molen stil en kwam er zo'n lat naar beneden, precies op mijn arm. Ik heb een maand lang niets kunnen doen. Nee, ik heb een hoop armoe gehad met die molen. Bij een noord-westen wind stond de boerderij in de weg. Dan had je het ene mo ment volop wind en het andere moment had je niets. Het was hollen of stilstaan." Tegenwoordig hoeft de molen niet meer voor de polder te ma len. Naast de molen staat een volautomatisch elektrisch ge maal. „Wanneer het gemaal draait kan mijn vrouw niet was sen. De elektriciteitskabel is te licht. Maar dat is geen pro bleem. Dat gemaal staat zo af gesteld dat het vooral 's nachts draait. En als het nodig is, scha kel ik het gemaal gewoon even Officieel is de oude baas geen molenaar meer. Zijn zoon heeft het overgenomen. „Maar ik draai hem nog dikwijls. Het is nog altijd een lievelingswerkie van me. Ik draai nu alleen maar bij een vlakke wind. Je hoeft niet meer bij iedere wind te draaien omdat het gemaal nu de polder droog houdt. En dat is wel zo makkelijk." FOTO BEN DE BRUYN Na pech auto weg ROELOFARENPSVEEN Een inwoner van Rotterdam is vannacht op wat knullige wijze zijn personenauto kwijtgeraakt. De man kreeg rond midder nacht op de rijksweg A-4 ter hoogte van Roelofarendsveen motorpech. Hij parkeerde de auto op de vluchtstrook. Enkele uren later kwam hij met de be nodigde onderdelen terug bij zijn uit 1981 stammende Ford Escort, die bleek te zijn verdwe nen. Volgens een woordvoerder van de politie is de personenau to weggesleept. MISHANDELD Een 24-jarige vrouw uit Benthuizen is zater dagavond op grove wijze mis handeld door een 27-jarige plaatsgenoot. De vrouw liet rond half elf haar hond uit. Bij het passeren van de man schopte hij naar het dier. De vrouw maakte daar een opmer king over. Daarop keerde de man zich tegen de eigenares van de hond. Het slachtoffer werd, volgens een woordvoer der van de politie in Rijneveld, enkele keren tegen de grond ge slagen. Over het leven van Sebald Justinus Brugmans (1763- 1819), die van 1786 tot zijn dood hoogleraar aan de Leidse universiteit was en de laatste twintig jaar van zijn leven zon der twijfel de belangrijkste pro fessor daar was, zou een prach tige biografie te schrijven zijn. Zijn vader was ook al professor, in de natuurkunde te Franeker en de jonge Brugmans is als het ware met de botaniseertrommel geboren. Zijn grootste liefde was de biologie, de dier- en plantkunde en daarin zou hij ook te Leiden professor worden. Maar daarin niet alleen. Brug mans was een echte vakkenver- zamelaar, zodat hij op een be paald moment zowel de bota nie, de natuurlijke historie, de medicijnen en de scheikunde doceerde. Tegelijkertijd was hij dan ook nog directeur van de hortus en van de kabinetten van naturaliën en scheikunde die de universiteit bezat. Vooral voor de uitbreiding van de hortus heeft hij heel veel gedaan. Hij heeft er zelfs een hele dieren tuin aan toegevoegd, zodat Lei den op een bepaald moment olifantengetrompetter en leeu- wengebrul uit zijn academische plantentuin kon horen opstij gen. Na zijn dood werd die die rentuin weer ontmanteld. Brugmans was een groot spre ker en zijn colleges waren be faamd. Hij oogde ook helemaal niet als een professor. Een van zijn geliefde leerlingen, de latere medische professor Pruys van der Hoeven, beschrijft hem te gen de achtergrond van zijn perkamenten collega's aldus: 'Zijne houding, zijn voorkomen, zijn gelaat teekenden hem als den krachtvollen man in den vollen bloei der gezondheid, die evenwel, volgens het oordeel van Celsus, juist daarom eenige bezorgdheid moest wekken. Zoo ik hem buiten de acade miestad ontmoet had, ik zou SEBALD JUSTINUS BRUGMANS Sebald Justinus Brug mans. FOTO ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM LEIDEN ART. LIB. MAG. MED. ET PHIL. DOCT. rillL.LOG. META IMI. ET ASTR0N. IN ACAI). ERANEp. 17SJ1 PROF ORD. IN ACAI). JLUGD. BAT. 1786 BOTAN. 1787 HIST.NAT. 1701 MEI). 1SOO CHEM. NAT. FRANKQÜERAE 24 MART. -176.1 01». 22 JUMI 1810. hem niet voor leerden gegroet hebben. Hij on derscheidde zich dan ook aan merkelijk van mijne overige professoren, aan wien men het kon aanzien dat zij tot den ge leerden stand behoorden'. Zijn colleges moeten fenome naal geweest zijn. Een andere leerling, G.C.B. Suringar, be schrijft ze als volgt: 'Zóó groot was dan ook de toevloed bij zij ne lessen vooral over natuurlij ke historie, dat het moeite kost te er plaats te vinden en het aanzien had, alsof de gansche akademie zijne studiën beoe fende'. Suringar, die eigenlijk al leen maar de moeizaam in het Latijn formulerende en dus van 'Wij hoogleraren zoeken de waarheid overal' dictaat voorlezende professoren gewend was, smolt haast van bewondering bij het retorisch vermogen van Brugmans. 'De uitdrukking van het gelaat, de stemleiding en de gebaren, be wezen dikwijls klaarblijkelijk, dat de natuurlijke aan Brug mans eigene welsprekendheid grootendeels uit die bron, uit ware belangstelling in en liefde voor het door hem behandelde onderwerp voortsproot. Meer dan eens heb ik zelf opgemerkt, dat de hoogleeraar, in de colle- giekamer komende en zijne voordragt beginnende, somtijds het voorkomen van vermoeid heid en eene flaauwere uitdruk king der oogen vertoonde, doch dat die verschijnselen reeds spoedig, zoodra hij slechts kor ten tijd gesprooken had, door vermeerderden glans der oogen, eene helder roode aan- gezichtskleur en andere teeke nen van physiek welbevinden, gelijk zich dit inzonderheid ook in zijne krachtige en welluiden de stem openbaarde, vervangen werden'. Brugmans heeft zelf eigenlijk voortleefde, deed hij dat in de vele leerlingen die hij had. In zijn onderwijs betoonde hij zich een wijs man. In zijn tijd was de wetenschap, of liever, waren de wetenschappen verdeeld in al lerlei elkaar beconcurrerende scholen, die elkaar heftiger ver ketterden naarmate er minder van het desbetreffende vak be kend was. Maar Brugmans moest niets hebben van sys- teemzucht. De natuur, zo placht hij, naar het zich zijn leerling Capadose herinnerde, te zeg gen, 'toont ons de volkomenste eenheid en de onbegrijpelijkste rijkdom van verscheidenheden, zij kent geen stelsel, geene ver deelingen, geene klassen noch soorten: neen! zij heeft slechts bijzondere voorwerpen, die alle in de schepping hunnen be paalden en eigene plaats be- Ideeden en tot de algemeene eenheid der natuur noodzake lijk zijn. Geene slaafsche aanne ming eener kunstmatige ver deeling kan dus tot eenen fakkel dienen om hare verborgenhe den te ontdekken. De dagelijk- sche ondervinding en de gehee- le geschiedenis der natuurkun- den toonen ons op de ondub- belzinnigste wijze, dat de ver- ldeefdheid aan een bijzonder stelsel, de zoogenaamde stelsel zucht, het graf der waarheid is geweest'. Toen Napoleon Leiden bezocht en er de universiteit aandeed en door Brugmans te woord werd gestaan, stelde de keizer de vraag: 'aan welk systeem geeft u de voorkeur, meneer Brugmans, dat van Boerhaave of van Brown'? Brugmans antwoordde: 'Sire, wij hoogleraren zoeken de waarheid overal'. De Leidse Bond van Amateur tuinders heeft zaterdag een nieuw onderkomen betrokken. In een ruimte boven een poort in de Atjehstraat wordt voortaan de administratie bijgehouden, wor den vergaderingen georganiseerd en kadercursussen gegeven. De zes volkstuinverenigingen maakten gedurende tien jaar voord bruik van een bouwkeet op h terrein van vereniging Crones- teijn. De keet moest worden op geknapt maar het bleek goedko per te zijn om de ruimte van de hand te doen. Bovendien kon de »nd tegen een i onbewoonbare n Atjehstraat huren van Woning bouwvereniging Lelden. Zaterdag werd het bondsbureau officieel geopend door M. den Hartog (rechts), lid van verdien ste van de bond, en J. Duives- teijn, directeur van de gemeente lijke directie sport en recreatie. FOTO HIELCO KUIPERS Vijf gewonden bij aanrijdingen op rijksweg WADDINXVEEN Op de noordelijke rijbaan van rijksweg A12 ter hoogte van Waddinxveen ontstond zaterdag avond een geweldige ravage: vijf automobilisten raakten gewond bij een tweetal aanrijdingen. Een 78-jarige Hagenaar raakte bekneld in zijn auto en moest door de brandweer uit zijn benar de positie worden bevrijd. Vier van de acht bij de aanrijdingen betrokken auto's raakten total-loss. De eerste aanrijding werd veroorzaakt door een bestuurder die, vermoedelijk onder invloed van alcohol, de afstand tot de -uto voor hem verkeerd inschatte en er achterop reed. In de staart van de file die na die aanrijding ontstond botsten zes au to's op elkaar. WILLEM OTTERSPEER De samenwerkende Randstad- provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht vin den dat het rijk te weinig taken uit handen geeft. Bij de bestuur lijke vernieuwing moet het rijk meer taken overdragen aan de provincies en inspelen op het bestaande samenwerkingsver band in de Randstad. Een zware delegatie van de drie provincies heeft de kritiek vanmorgen gespuid tijdens een hoorzitting van de vaste kamer commissie voor binnenlandse zaken over bestuurlijke vernieu wing. De hoorzitting dient ter voorbereiding van een debat in de Tweede Kamer op 3 februari. Uit het hele land zijn verte genwoordigers van provincies, gemeenten en gewesten naar Den Haag gekomen voor het geven van een reactie op de re geringsvoorstellen. Die beogen in hoofdlijnen het bestuur van gewesten en agglomeraties te versterken. Rijk. provincies en afzonderlijke gemeenten dienen in deze opzet een aantal be voegdheden af te staan aan re gionale bestuursvormen. De drie Randstad provincies richten hun bezwaren vooral te gen het ontwerp van een nieu we, tijdelijke wet, die als een soort overbruggingsregeling moet dienen voor de bestuurlij ke vernieuwing. In deze inte- rimwet is voor de provincies een bescheiden rol weggelegd. „De provincie heeft geen vol waardige rol bij de ontwikkeling van de regionale bestuursvor men en bij het stimuleren van samenwerking," klonk het van morgen. Ook vroeg de delegatie om een goede financiële basis voor het regionale bestuur en een versterking van de financiële positie van grote steden. De voorgestelde interimwet blijft volgens de drie provincies vaag over de over te dragen taken. De delegatie presenteerde een aantal voorstellen ter verbe tering van de interimwet. Zo noemen de provincies onder meer het houden van recht streekse verkiezingen voor het regionale bestuur noodzakelijk. Een wijziging in de taakverde ling tussen de overheden mag volgens de provincies niet van bovenaf opgelegd worden. Het regionale bestuur moet boven dien zelf kunnen uitmaken wel ke taken zij wel en welke taken het niet wil uitoefenen. In het algemeen noemt de Regio Randstad Holland en Utrecht de provincie de eerst verantwoordelijke voor het bo ven- en interregionale beleid. Die functie kan alleen goed worden vervuld als het rijk be reid is een wezenlijk deel van zijn taken over te dragen aan de provincies. Als daaraan gehoor wordt gegeven, kunnen de drie provincies zich in grote lijnen vinden in de kabinetsvoorstel len tot het geven van meer in vloed aan regiobesturen. De provincie Noord-Holland steunt de aanpak, zoals die in het Regionaal Overleg Amster dam (ROA) is gevolgd. Noord- Holland is bereid taken aan het ROA over te dragen, mits ook de deelnemende gemeenten we zenlijke bevoegdheden in han den leggen van het ROA. De in Den Haag ingeslagen weg naar gewestelijke samen werking, heeft de goedkeuring van de provincie Zuid-Holland. Het provinciebestuur is daarom bereid taken over te dragen in het bijzonder op de terreinen ruimtelijke ordening en milieu. Ook hier geldt dat de gewestge meenten zelf eveneens taken zullen moeten afstaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7