Leiden Geen oplossing voor subsidie Zijlbedrijven JUi 1111 Politie pakt brandstichter bibliotheek Stevenshof op Docenten mogen zesde jaar vrij nemen Journalisten glansrijk verslagen door raadsleden in milieukwis Dagelijks geopend van 9-17 uur. Toegang 25,-. Trein Toegangbiljetten bij NS-stotions. Gratis Pendelbus: volg borden RAI. januari 23 24 25 Amsterdam Ï3>l\ Opknapbeurt Lammenschansweg LEIDEN NIEUWSLIJN Steekpartij in nachttrein Een 35-jarige man uit Rotterdam is vannacht in de nachtrein bij Leiden in zijn buik gestoken. Zijn twee jaar jongere vriendin uit Noordwijk üep steekwonden op in haar gezicht. De dader, een 24-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, kon bij het Schuttersveld worden aangehouden. Reeds bij station Rotterdam merkte een kind omstreeks half twee in de trein op dat de latere dader een tas van een passagier achterover had gedrukt. De man raakte hierop in gesprek met het tweetal. Plotseling pakte hij het kind en graaide naar de por temonnee van de Rotterdammer. In de worsteling die daarna ontstond, liepen de man en de vrouw de steekwonden op. De dader verliet daarop de trein door een ruit in te slaan en uit de trein te springen. Later werd de man in een shoarmazaak gesignaleerd en vervol gens door de politie bij het Schuttersveld aangehouden. Hij had het bebloede mes nog bij zich. De Rotterdammer moest voor een spoedoperatie naar het AZL. Voor zijn vriendin en de dader bleef het bij een korte behandeling. Skinheads slaan buitenlander Twee mannen, vermoedelijk skinheads, hebben vannacht een onbekend gebleven buitenlander bij 't Gangetje zonder aanlei ding geschopt en geslagen. De man moest met ernstige hoofdwonden in het AZL worden behandeld. Om even na mid dernacht werd de man volgens getuigen eerst neergeslagen en daarna op de grond met de schoenen bewerkt. Daarna maakte het tweetal, die door de getuigen als skinheads werden aange duid, zich uit de voeten. Het slachtoffer weigerde bij zijn behan deling in het ziekenhuis en ook daarna op het politiebureau zijn naam te geven en hij deed ook geen aangifte. De politie ver moedt dat hij illegaal in Nederland verblijft. The Climax Jazz Band Cologne uit Duitsland was een van de groepen die zaterdagavond optrad in de Stadsgehoorzaal, waar Key Town '92 werd ouden. Tussen de 2000 en 2500 bezoekers woonden de optredens van artiesten uit binnen- en buitenland bij. Vorig jaar waren er veel min- mensen omdat toen in de jazzweek de golfoorlog was uitgebroken. „Het was nu weer bijna als vanouds", zegt A. de Jong, een van de orga nisatoren. Groot succes was het optreden van The Deep River Quartet dat tussen één uur en half drie de benedenzaal op stelten zette. Tegelijkertijd speelde in een van de bovenzalen de Amerikaan Scott Hamilton. De saxofonist had ook niet over belangstelling te klagen. „Bij hem kon je ech ter een speld horen vallen, dat was een groot contrast', aldus De Jong. foto henk bouwman De Leidse politie heeft een 19- jarige Leidenaar opgepakt die heeft bekend met oud en nieuw de bibliotheek in de Stevenshof in brand te hebben gestoken. Hij gaf toe vuurwerk naar bin nen te hebben gegooid via een ingeslagen ruitje. De brand stichter maakte deel uit van een bende jongeren die in de Nieuwjaarsnacht plunderend door de Stevenshof en de Mors trok. Ze vernielden 41 ruiten, hekken en telefooncellen. De af gelopen dagen werden 8 van deze jongeren aangehouden. De politie, die nog meer ar restaties verwacht, kwam door een buurtonderzoek op het spoor van de vandalen. Zij noemden na hun arrestatie de naam van de brandstichter. Bij de brand in de bibliotheek werd voor 175.000 gulden schade aangericht terwijl het naastgele gen buurthuis voor enkele tien duizenden guldens schade op liep. Leids kinderkoor bij landelijke manifestatie Kindertelefoons met 15 jaar een programma. De VPRO-televisie maakt op die dag opnamen voor het pro gramma 'Achterwerk in de kast' De Leidse Kindertelefoon (071 120611, tussen drie uur 's mid dags en negen uur 's avonds be reikbaar en in het weekeinde) nodigde 'De Regenboogjes' uit. Kinderkoor 'De Regenboogjes' uit de Merenwijk neemt op 25 januari deel aan een landelijke manifestatie van de gezamenlij ke Kindertelefoons in Utrecht. De Kindertelefoons organiseren dan voor kinderen van 11 tot en Het gedeelte van de Lammen schansweg tussen het Lammen- schansplein en de spoorlijn krijgt nog dit jaar een nieuwe asfaltlaag. Tijdens de werk zaamheden wordt steeds een rijbaan afgesloten voor het ver keer. Het karwei neemt onge veer drie maanden in beslag. Waarschijnlijk begint de recon structie aan het eind van het jaar. De Lammenschansweg is een van de drie belangrijke ver keersaders in Leiden die aan een nieuwe asfaltlaag toe zijn. Ook de Willem de Zwijgerlaan en de Vijf Meilaan moeten wor den opgeknapt, maar daar is voorlopig nog geen geld voor. Het is nog niet precies be kend hoe duur het is om een nieuwe asfaltlaag aan te bren gen op het gedeelte van de Lammenschansweg, maar een woordvoerder van de gemeente sluit niet uit dat het karwei zo veel geld kost, dat het budget voor de jaren '92 en '93 meteen op is. Dat betekent dat de Willem de Zwijgerlaan en de Vijf Meil aan pas over enkele jaren aan de beurt komen. „Maar het is niet zo dat die wegen op dit moment onveilig zijn. Dit jaar hebben we bijvoorbeeld een aantal maatregelen getroffen aan de Willem de Zwijgerlaan om problemen te voorkomen", aldus de woordvoerder. Gewoonlijk wordt bij een ste vige aanpak van het wegdek meteen gekeken of het nodig is de indeling van de weg te ver anderen. Voor het gedeelte van de Lammenschansweg dat op nieuw wordt geasfalteerd, be staan nog geen plannen. Dat ligt anders voor het deel aan de andere kant van het spoorwegviaduct. De stukken tussen de Leliestraat en de Ko- ninginnelaan en tussen de De Sitterlaan en de Koningjnnelaan worden versmald tot één rij strook. Op die manier moeten hardrijders worden afgeremd. Verwacht werd dat al vorig jaar de weg versmald zou zijn. Er is echter nog steeds geen begin gemaakt met de werkzaamhe den. Er moet volgens een amb tenaar van de directie verkeer nog bekeken worden hoe de maatregelen precies worden uitgevoerd. Maandag 20 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JAN ET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK Een stoet van 29 tandems reed zaterdag door de Leidse regio een tocht georganiseerd door de Stichting Tandem Activiteiten Gehandicapten. Blinden en slechtzienden uit het hele land reden met vrijwilligers onder meer naar Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse, waar een bruidsshow werd gehouden. De vrouwelijke deelnemers konden de jurken betasten om erachter te komen hoe ze eruit zien. De stichting zet vijf keer per jaar een fietstocht uit voor visueel gehandicapten. Twee keer per jaar wordt een heel 'tandemweekeinde' gehouden. foto henk bouwman LEIDEN EMIEL FANGMANN De gemeente wil docenten in het basis- en voortgezet onder wijs de mogelijkheid tot een jaar 'opfrisverlof geven. Wie straks bereid is vijf jaar lang met tachtig procent van zijn salaris genoegen te nemen, mag het zesde jaar thuisblijven zonder enig recht te verliezen op zijn baan. De maatregel zou een landelijke primeur zijn. Het voorstel maakt deel uit van een pakket van maatregelen waarmee het personeelsbeleid in het openbaar onderwijs in Leiden aanmerkelijk moet wor den versoepeld. Als het aan de gemeente ligt, kunnen docen ten straks gemakkelijker van school wisselen zonder opge bouwde rechten te verliezen. Dat wordt mogelijk omdat Lei den docenten straks niet meer per school, maar rechtstreeks onder het gemeentelijk bestuur wil aanstellen. Voor zittende docenten moe ten nog overgangsregelingen worden uitgewerkt. Een en an der heeft gevolgen voor afvloei ingsregelingen. Leiden verwacht overigens dat het leerlingenaan tal in het openbaar onderwijs de komende jaren stijgt, zodat er geen ontslagen hoeven te val len. De voornemens staan in een voorstel, dat inmiddels door B W is goedgekeurd. Ze zijn een gevolg van de landelijke invoe ring per 1 september aanstaan de van het zogenaamde forma tie-budgetsysteem. Tot nu toe bepaalde de landelijke overheid het personeelsbeleid op open- bare scholen. Een school krijgt vanaf komend schooljaar zelf de mogelijkheid om te bepalen hoe het geld verdeeld moet worden, dat voor personeel beschikbaar is. De hoogte van het bedrag is van het aantal leerlingen afhan kelijk. Zo kan men bijvoorbeeld een extra conciërge aanstellen als dat gewenst is, of een klasse-as sistent. Als een school bij het personeel geld overhoudt, kan het eventueel verzilverd wor den. De invoering van het sys teem betekent niet dat een school meer geld krijgt dan nu het geval is. Leiden denkt dat de kwaliteit van het onderwijs verbeterd wordt als er meer soepelheid is. Ze doet de voorstellen om het beleid te stroomlijnen. De voor stellen zijn al met schooldirec ties besproken, maar moeten nog met medezeggenschapsra den en vakororganisaties wor den doorgenomen. In maart en april zendt TELEAC een cursus over de invoering van het sys teem uit. Scholen moeten im mers zelf veel meer gaan rege len. De directie onderwijs van de gemeente en enkele Leidse scholen leveren een bijdrage aan het cursusboek en de tv- uitzendingen. De milieukwis, onder leiding van wethouder Hans de la Mar, werd zaterdagmiddag gewonnen door het team van Leidse raadsleden (midden). De journalisten (I) lieten het afweten foto hielco kuipers LEIDEN* Hoeveel liter water verbruikt een persoon in Nederland ge middeld per dag? Het antwoord luidt absoluut niet '7 liter', zoals een van de deelnemers aan de milieu-kwis zaterdagmiddag opmerkte. Gemiddeld wordt 125 liter per dag verbruikt. Het is een fabeltje dat je een tl-buis beter aan kunt laten als je een kamer slechts tien minu ten verlaat, 40 procent van de autoritten is korter dan vijf kilo meter en de nieuwste boot van Greenpeace heet Solo. Dergelij ke wetenswaardigheden kwa men deelnemers en toeschou wers in de burgerzaal zaterdag aan de weet dankzij vragen die waren verzonnen door de Leid se milieuwethouder H. de la Mar. Hij was door de Soroptimist- club Leiden was gevraagd de kwis te organiseren. De wed strijd was onderdeel van de ju bileumbijeenkomst van de vrouwelijke variant van de Ro tary Club. In de burgerzaal van het stadhuis streden teams van Soroptimisten, politici en jour nalisten tegen elkaar. De wedstrijd werd glansrijk gewonnen door de Leidse raadsleden, die vooral punten scoorden door heel snel een woord te raden van 22 letters. Na drie vragen konden zij het woord 'verzuringsproblematiek' vormen, een typisch politieke term. De Soroptimisten raad den het woord na zes vragen ronden, de journalisten wisten het woord pas toen de 27 vra gen van De la Mar bijna op wa- De jubileumbijeenkomst stond geheel in het kader van het milieu, 's Ochtends had een lezing plaats waarna de vrou wen in groepjes discussieerden aan de hand van stellingen. Na de kwis volgde een surprise show. Hoogtepunt van dit program- ma-onderdeel had het optreden van de wethouder met een groep schoolkinderen moeten zijn. Gezamenlijk zouden zij de milieu-carnavalskraker ('ik morste uit de fles en m'n veters waren weg') van LD-journalis- ten Cees van Hoore en Herman Joustra ten gehore brengen. De la Mar had echter geen tijd ge had om te oefenen en moest bovendien zijn zoontje ophalen. Geen probleem, vonden de Sor optimisten dat. „Kind ophalen? Uiteraard hebben wij daar héél veel begrip voor". Wachtlijsten kunnen niet worden ingelopen (vervolg van voorpagina) De gemeente Leiden heeft vrijdagmiddag een vergeefse gang gemaakt naar het ministerie van sociale zaken om alsnog 6 miljoen gulden subsidie uitbetaald te krijgen voor de uitbreiding van De Zijl Bedrijven. Volgens wet houder H. de la Mar, verantwoordelijk voor de sociale werkvoorziening, piekert het ministerie er nog steeds niet over om het geld over te maken. „We zijn verbitterd", al dus De la Mar. De wethouder wil nu verhaal gaan halen bij het ministerie van binnenlandse zaken en als dat ook geen resultaat oplevert, wordt een advocaat ingescha keld. Die moet dan uitzoeken welke weg de gemeente het beste kan bewandelen om het geld alsnog te krijgen. Het ministerie wil pas over twee jaar het eerste gedeelte van het totaalbedrag uitbetalen. Als dat gebeurt, gaat de geplan de uitbreiding van De Zijl Be drijven niet door, voorspelt De Ia Mar. De Leidse sociale werk plaats heeft nu 920 mensen in dienst. De gemeente krijgt ech ter slechts geld om de salarissen voor 840 werknemers uit te be talen. „We willen dit jaar door groeien naar 1000 man, maar dat zit er niet in. En dat is na tuurlijk erg vervelend voor de mensen die op de wachtlijst staan en hierdoor langer thuis moeten blijven zitten". De Zijl Bedrijven heeft vol gens de wethouder nog vol doende reserves om de salaris sen uit te betalen. Maar dat gaat dan ten koste van bijscholing, huisvesting en nieuwe machi- Truc Het conflict met het ministerie heeft te maken met de nieuwe bonbon-inpakkerij op Room burg van De Zijl Bedrijven, waar 70 mensen werken. Volgens de gemeente is afgesproken dat subsidie beschikbaar wordt ge steld voor de nieuwe afdeling. Die overeenkomst zou zijn vast gelegd in een 'convenant' dat is afgesloten met de landelijke werkgroep sociale vernieuwing. Ambtenaren van sociale zaken, die moeten zorgen dat het geld inderdaad wordt uitbetaald, voelen zich echter niet gebon den aan die afspraken, zo bleek in november bij de opening van de chocolade-afdeling. Wethouder De la Mar dreigde toen al met gerechtelijke stap pen, maar staatssecretaris E. ter Veld die bij de opening aanwe zig was, zegde meteen een ge sprek toe. Dat overleg levert echter niets op, is de conclusie van De la Mar. De directie van De Zijl Be drijven en de wethouder spra ken vrijdag met de financiële top van het ministerie. „Eerst dachten ze dat wij een truc wil len uithalen, maar nu geloven ze wel dat we integer bezig zijn. Alleen begrijpen ze niet hoe wij erbij komen dat dat geld be schikbaar komt". De gemeente wees op het met de landelijke werkgroep sociale vernieuwing afgesloten convenant, maar daar heeft het ministerie van sociale zaken niets mee te ma ken. „Zij zeggen: wij hebben onze wetten". Morele plicht Volgens De la Mar is er sprake van 'interne communicatie stoornissen' bij het Rijk. Ver schillende malen heeft de ge meente overlegd over de uitbe taling, en 'nooit hebben we het sein gehad dat we fout zaten'. Alleen daarom heeft het minis terie al de 'morele plicht' om het geld direct over te maken, vindt de wethouder. Ook voor dit jaar zijn bepaal de afspraken gemaakt over de sociale werkvoorziening in een convenant. Dat moet maar wor den opgezegd, vindt wethouder De la Mar. „Het heeft geen en kele zin om afspraken te maken met het ministerie. Het is echt belachelijk. We hebben extra in spanningen gepleegd en daar voor zouden we extra geld krij gen. In het hele land worden wij als voorbeeld gesteld omdat we het zo goed doen en nu gaan we op deze manier de mist in".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5