Buitenland Oekraïne dreigt GOS te verlaten Staatsraad wil snel economie hervormen Zjelev wint met kleine meerderheid Scherpe kritiek kerk op Servische president Kohl: Vernietiging joden niet vergeten Militaire Raad: Georgië vrijwel onder controle Matrozen Zwarte Zeevloot kiezen voor steun aan Oekraïne Duitsers: meer kaas dan Nederlanders De Nederlandse zuivelindustrie heeft in 1991 voor het eerst meer kaas naar Duitsland geëxporteerd dan er in eigen land werd geconsumeerd. Vorig jaar ging in totaal 196.000 ton kaas naar Duitsland, 44 procent van de totale kaasexport. De eenwor ding van de beide Duitslanden heeft de kaasexport van een on verwachte impuls voorzien. Naar schatting is vorig jaar 16.000 ton kaas naar de voormalige DDR geëxporteerd. Fergie: Geen verhouding met Texaan De hertogin van Yorkdie officieel Sarah Ferguson heet maar voor de Britse pulppers „Fergie" neemt met kracht stelling te gen de beweringen in de populaire kranten dat zij een buiten echtelijke verhouding heeft met een steenrijke Amerikaan uit Texas, Stephen Wyatt. 'Fergie', die in de populaire pers op een foto op de voorpagina's stond met Wyatt, spreekt met klem te gen dat ze met de mooie Amerikaan meer heeft dan een „plato nische vriendschap". Ze heeft een van haar kennissen toever trouwd dat ze „geschrokken" is van de aandacht die de populai re pers aan deze kwestie schenkt. Staatsgreep dreigt in Congo Het opperbevel van het Congolese leger heeft het aftreden van de overgangsregering van premier André Milongo geëist. Het wil dat de Opperste Raad van de Republiek, het overgangsparle ment, een nieuwe premier benoemt. Dit hebben de militairen bekendgemaakt in een verklaring die vanmorgen in de hoofd stad Brazzaville werd voorgelezen. De raad komt vandaag nog bijeen. Legertroepen bezetten gisteren al een televisiestation in de hoofdstad. De militairen, die behoren tot de bewakingstroe pen van het vliegveld, onderbraken de nieuwsuitzendingen die vervolgens werden gestaakt. Eerder op de dag weigerde Milongo tegemoet te komen aan de eis van soldaten om minister van de fensie te ontslaan. Staatsraad Cuba bevestigt doodstraf De Cubaanse Staatsraad, onder voorzitterschap van Fidel Cas tro, heeft gisteren bekendgemaakt dat de doodstraf tegen een Cubaanse balling moet worden uitgevoerd. De doodstraf van een tweede balling werd omgezet in dertig jaar gevangenisstraf. Het tweetal was eind december aan de noordkust van Cuba op gepakt bij een inval, samen met een derde man van wie de doodstraf al in een eerder stadium, door het Hooggerechtshof, was omgezet in dertig jaar gevangenisstraf. Napels draait de kraan dicht Napels probeert met een drastische actie meer dan 60 miljard li re (90 miljoen gulden) aan openstaande waterrekeningen be taald te krijgen: op zaterdag begonnen speciale eenheden van het stadsbestuur bij de 80.000 achterstallige betalers het water af te sluiten. Binnen enkele uren stonden er lange rijen mensen voor de kas van het waterleidingbedrijf die alsnog hun rekening wilden voldoen om te voorkomen dat zij ook zonder water kwa men te zitten. Op die manier slaagden 400 gezinnen, restaurants en bedrijven erin de 'afsluiteenheden' voor te blijven. Iran betaalde losgeld gijzelaars De Iraanse regering heeft niet alleen de gevangenschap van de Amerikaanse gijzelaars in Libanon gefinancierd, maar ook voor elke vrijgelaten gijzelaar tussen de één en twee miljoen dollar (1,8 en 3,6 miljoen gulden) betaald. Dat schreef The Washington Post gisteren. De Amerikaanse inlichtingendienst achterhaalde dat de groepen die de westerse gijzelaars vasthielen geregeld be taald werden uit officiële Iraanse bronnen. Voor elke vrijlating werd nog een extra bedrag betaald. Oppositie trekt 100.000 Kenyanen Meer dan 100.000 Kenyaneh zijn zaterdag afgekomen op de eer ste officiële oppositiebijeenkomst in 22 jaar. Oppositieleider Odinga Odinga zei dat de opkomst hem ervan overtuigde „dat er nu vrijheid is. Dit is het Kenya dat wij allen willen". Waarne mers zeiden dat de manifestatie, die gehouden werd op een veld in het centrum van Nairobi, de grootste was sinds de massale demonstraties voor onafhankelijkheid die plaatsvonden voordat Kenya in 1963 onafhankelijk werd van Groot-Brittannië. De Britse premier Major moet binnenkort een datum vaststellen voor parlementsverkiezingen, die voor de zomer moeten worden gehouden. Zijn Spitting Image is de confrontatie met oppositieleider Neil Kinnock reeds aangegaan. •foto epa 'Lange overgangsperiode Algerije PREMIER CRESSON heeft een aanklacht ingediend te gen de extreem-rechtse Le Pen omdat hij de Franse re gering „een verzameling dieven, misdadigers en gangsters" heeft genoemd. BUDAPEST-SOFIA RUNA HELLINCA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Bij de tweede ronde van de pre sidentsverkiezingen in Bulgarije is president Zjelu Zjelev gisteren waarschijnlijk herkozen, maar zijn meerderheid was veel krap per dan aanvankelijk werd ge dacht. Volgens de prognoses kan hij rekenen op zo'n 52 tot 53 procent van de stemmen, een verrassend kleine voor sprong op zijn tegenstander, de door de ex-communisten ge steunde onafhankelijke jurist Velko Valkanov. De definitieve uitslag wordt vanavond ver wacht. Bovendien rees gisteravond twijfel of deze verkiezingen wel geldig zijn. In een aantal stem lokalen zijn namelijk verkeerde stembiljetten gebruikt, waar door mogelijk zo'n drie procent •van de uitgebrachte stemmen ongeldig is. Op de witte stembiljetten waarmee de aanhangers van Valkanov moesten stemmen, bleek in sommige gevallen een verkeerde naam te staan, zodat deze stemmen door de kies commissie ongeldig zijn ver klaard. Zjelev werd in augustus 1990 door het Bulgaarse parlement voor het eerst tot president ge kozen. Destijds volgde hij de communist Petar Mladenov op die enkele maanden eerder was afgetreden. Zjelev heeft her haaldelijk laten weten dat hij naar de studeerkamer en zijn fi losofieboeken wil terugkeren zodra Bulgarije zijn ergste pro blemen heeft overwonnen. De Servisch-orthodoxe kerk heeft zich voor het eerst duide lijk uitgesproken tegen de Servi sche president Milosevic. „Het vertrouwen van ons volk in de Servische leiding is geschokt", aldus een gisteren gepubliceer de verklaring van de Heilige Sy node. De kerk verschilt van mening met Milosevic over de statione ring van vredestroepen van de Verenigde Naties. De synode vindt, net als dè Serviërs in Kroatië, dat de 'blauwhelmen' alleen aan de frontlinie met Kroatië gestationeerd mogen worden. Milosevic is van me ning dat ze ook in de Servische gebieden in Kroatië moeten op treden. Bij gevechten in Kroatië zijn het afgelopen weekeinde drie Joegoslavische soldaten gedood in de havenstad Zadar. Terwijl het VN - waamemersteam zijn posities innam, werd ook elders weer gevochten. De spanning in het door Serviërs van kroatië af gescheiden Krajina nam verder toe nadat Servische leiders zei den dat het gebied definitief voor Kroatië verloren is. Het nieuwe regime in Algerije wil zo snel mogelijk economi sche hervormingen doorvoeren en via een wijziging van de grondwet ondemocratische par tijen verbieden. Totdat de poltieke stabiliteit in het land weer is hersteld, zijn veiligheidstroepen met de orde en rust belast. Ter vervanging van het ontbonden parlement en het feit dat de verkiezingen zijn geannuleerd, willen de machthebbers binnen een maand een adviesraad installe ren. Behalve vakbonden, gema tigde moslimleiders, en 'demo cratische' politici, zullen daarin ook vrouwen en jongeren zijn vertegenwoordigd. Een week na de machtsover name ontvouwde de Hoge Staatsraad haar politiek pro gramma. Voorzitter Mohamed Boudiaf waarschuwde gisteren de Algerijnen met een 'lange overgangsperiode' rekening te houden. Daarmee wilde hij zeg gen dat het herstel van de de mocratie dan pas mogelijk is als de de polarisatie tussen de het Islamitisch Bevrijdingsfront (FIS) en de rest van het volk is verdwenen. Na het gedwongen aftreden van president Chadli Bendjedid was die ongrondwettelijke raad, een vijfmanschap met presi dentiële bevoegdheden, door leger ert premier Ghozali in het leven geroepen. De staatsraad noemde open lijk de gigantische economische en sociale problemen als de oorzaken voor de catastrofale ontwrichting van de Algerijnse samenleving. De regerende FLN, de socialistische eenheids partij die in dertig jaar het land naar de afgrond stuurde, had de grote werldoosheid en het chro nisch tekort aan woonruimte al tijd ontkend. In Algiers is gisterochtend voor het eerst een bomaanslag tegen de strijdkrachten ge pleegd. Een eigengemaakte bom ontplofte bij het nationale hoofdbureau van de onder het léger ressorterende poli tie. Daarbij zijn geen gewonden gevallen. De explosieven ont ploften tegen de muur. Amerika viert vandaag 'Martin Luther King' dag, ter nagedachtenis aan de in 1968 vermoorde zwarte dominee, die streed voor gelijke rechten voor alle Amerikanen. In zijn geboortestad Atlanta uitte zijn weduwe Coretta Scott King gisteren scherpe kritiek op president Bush wegens de geringe aandacht voor de hopeloze toestand van de armen in de VS. Elders in de stad demonstreerden leden van de Ku Klux Klan tegen de festiviteiten. •foto ap Permanente tentoonstelling in Villa Wannsee CORRESPONDENT Het joodse volk is volgens Simon Wiesent- hal door de massamoord van de Duitse na- tionaal-socialisten „intellecteel arm" ge worden. Het jodendom moet het thans „in intellectueel opzicht" stellen zonder leiders, aldus de nazi-jager. De 83-jarige Wiesenthal, die zelf twaalf concentratiekampen overleefde, zei dit gis teravond in de joodse gemeente te Berlijn, tijdens een herdenking van de Wannsee- conferentie die vijftig jaar geleden besloot tot de systematische vernietiging van de Europese joden. De joden zijn sinds het tragedie van de holocaust gereduceerd tot ..een rest na Hit- Ier", aldus Wiesenthal. Het was Hitlérs be doeling het jodendom „biologisch uit te roeien". Dit doel is bijna bereikt, aangezien ongeveer 90 procent van de Europese joden de verschrikkingen in de door Duitsers be zette gebieden niet heeft overleefd. In Berlijn werd eerder op de dag de eerste Duitse gedenkplaats voor de massamoord op de joden geopend. In de Villa Wannsee, waar op 20 januari 1942 onder leiding van de chef van de SD, Heydrich, 14 topambte naren de organisatorische maatregelen na men om de Europese joden te vernietigen, is nu een permanente tentoonstelling inge richt onder het motto 'Herinneren om niet te vergeten'. Parlementsvoorzitter Rita Süssmuth waarschuwde de Duitsers een streep onder het verleden te willen zetten. Ze noemde het verontrustend dat uit recente enquêtes is gebleken dat de meerderheid van het Duitse volk niet meer aan dit duistere verle den wil worden herinnerd. „Juist daarom dienen het barbarisme en het onrecht wat de nazi's de joden hebben aangedaan steeds te worden genoemd en moet rechts- radicaal geweld met alle middelen worden bestreden", aldus Süssmuth. Ook de leider van de Duitse joden, Heinz Galinski, ziet het gevaar van het bagatelise- ren van de nazi-wandaden. De verandering van de Villa Wannsee in een gedenkplaats kan naar zijn overtuiging een symboolfunc tie hebben, 'opdat het verleden in het be wustzijn blijft en zich nooit in het heden kan herhalen'. Tevoren had bondskanselier Kohl het Duitse volk opgeroepen nooit de 'ontelbare slachtoffers van de nationaal-socialistische rassewaan' te vergeten. „De 20e januari 1942 toont ons het meest duistere hoofd stuk uit pnze geschiedenis: de door de na tionaal-socialistische gewelddadige heer sers systematisch geplande en uitgevoerde volkerenmoord op de Europese joden", be toonde de kanselier. Kohl waarschuwde dat statistische cijfers over deze miljoenenmoord niet het lot van de individuen mogen verdringen. „Het lot van elk kind, elke vrouw of man, die uit naam van een mensenverachtende ideolo gie vernederd, gefolterd en de dood werd ingedreven, gaat ons aan", aldus Kohl. De kanselier voegde daaraan toe dat juist in Duitsland de herinnering aan het verleden niet verloren mag gaan. „Deze zware last heeft ons eerst in het Westen en nu ook in het Oosten geholpen in ons vaderland een stabiele democratie op te bouwen", zei Kohl. Uit een opiniepeiling van het weekblad Der Spiegel blijkt dat één op de acht Duit sers zich antisemiet noemt. In West-Duits- land noemt dat 16 procent van de bevol king zichzelf jodenhater, in het oosten is dat 4 procent. doden of gewonden. De nieuwe Georgische leiding uitte zich vol vertrouwen dat het verzet spoedig zou zijn ge broken. Gamsachoerdia, van wie de verblijfplaats onbekend is, heeft drie dagen de tijd om het land te verlaten, dreigde Kitovani. Volgens een corres pondent van het Franse persbu reau AFP maken honderden zwaarbewapende aanhangers van Gamsachoerdia zich echter op om aanvallen van de Militai re Raad in Zoegdidi en Abasja af te slaan. In het op Georgisch grondge bied liggende autonome gebied Zuid-Ossetië konden de inwo ners gisteren stemmen over on afhankelijkheid en aansluiting bij Noord-Ossetië, dat lip op pondgebied van de Russische Federatie. Al onder Gamsa choerdia werden troepen inge zet om met geweld de afschei ding te verhinderen. De Militai re Raad heeft het referendum veroordeeld als „een regelrechte poging tot schending van de territoriale integriteit van een De nieuwe machthebbers in Georgië menen dat de strijd te gen de teruggekeerde ex-presi dent Zviad Gamsachoerdia ge wonnen is. „In hooguit vier da gen zullen wij de toestand in het westen van Georpë onder controle hebben", aldus Tenps Kitovani, een van de leiders van de Militaire Raad, gisteren. Gamsachoerdia heeft daar zijn machtsbasis, maar psteren ging opnieuw een steunpunt verloren toen aan hem loyale troepen de stad Samtredia ont ruimden op bevel van de mili taire raad. Gewapende mannen bedreig den psteren in Tbilisi een beto ging van ongeveer 3000 aan hangers van Gamsachoerdia. De mannen stapten uit twee auto's bij het station en vuur den waarschuwingsschoten af. Twee weken geleden openden aanhangers van de Militaire Raad ook al het vuur op een pro-Gamsachoerdia betoging. Zij schoten vier mensen dood. Deze keer vielen er echier geen soevereine staat Maandag 20 januari 1992 Radactie 023-150225 a RONALD FRISART (Chef)' ONNO HAVERMANS a HANS JACOBS a JOLANDA OUKES a Vertalingen: MARC REET HESUNCA a LUUTJE NIEMANTSVERDRIET a Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN DE REGERING VAN DJIBOUTI heeft gisteren gezegd dat bij een ge zamenlijk offensief van leger en poli tie tegen rebellen in het noorden van het land ongeveer 100 opstandelin- idood. Aan regeringszijde gen zijn ge vielen vijf doden en tien gewonden. United Press International (UPI). KIEV «SUSAN VIETS THE INDEPENDENT In de marineofficiersopleiding op het Ribalski Eiland in Kiev legden officieren van de Zwarte Zee vloot het afgelopen weekeinde voor het eerst de eed van trouw af aan Oekraïne. Hoewel admiraal Vladimir Tsjemavin eerder deze maand nog verkondigde dat geen van de 70.000 matrozen van de vloot de eed wilde afleggen, stonden offi cieren en kadetten zaterdag ruim twee uur strak in de houding in de kille och- tenwind op het eiland in de rivier de Dn- jepr om hun trouwverklaring aan een onafhankelijk Oekraïne te ondertekenen. „Ik heb begrepen dat ruim 75 procent van de officieren van de Zwarte Zee vloot de Oekraïnse eed wil afleggen", zegt ma joor Ivan Kovalenko, een voormalige VN-waamemer van het Sovjet-leger. Terwijl de strijd tussen Rusland en de Oekraïne over eigendom van de vloot enigszins is bekoeld sinds vorige week werd overeengekomen dat Oekraïne een bepaald gedeelte van de vloot krijgt, kib belen onderhandelaars nu over de af zonderlijke schepen om de verdeling tot stand te brengen. Zaterdag stelde het 1000 man sterke korps van kadetten en officiers zich op op de binnenplaats van de officiersoplei ding. De helrode mappen met daarin de tekst van de trouwverklaring staken fel af tegen de zee van de fraaie zwarte over jassen met gouden knopen en de zwarte, vierkante winterpenen. waren de eersten die de kans kregen een eed van trouw af te leggen aan de Oek raïne of aan Rusland. Lieutenant-kolonel Vladimir Ivanov, een Russische officier van het opleidingsintituut, legde uit: „De kwestie van de Russische eed is nog open, omdat het Russische parlement de eed nog niet heet bekrachtigd". Een kwart van de negentig procent van de matrozen die ervoor kozen een eed af te leggen, verklaarde zich trouw aan de Russische Federatie. NIEUWSLIJN Als Oekraïne te veel dwars wordt gezeten binnen het Ge menebest van Onafhankelijke Staten dan zal de repu bliek verder zijn eigen weg gaan. Dat heeft president Kravtsjoek gisteren gezegd. Oekraïne heeft vooral proble men met opdeling van de strijdkrachten van de voorma lige Sovjetunie. liavtsjoek vindt dat de opperbevelheb ber van het Gemenebest zich te veel met zijn republiek, die onder meer het grootste deel van de Zwarté Zeevloot cliamt, bemoeit. moskou KIFVrpD loA^ndfot van een van Stalins vele fouten'. MOSKOU-KIEV GPD-IndependentHet tijdsverschU met West_Eu_ Een nieuw conflict ontstond ropa, door Stalin ooit op twee gisteren toen de Russische Fe- uur later vastgesteld, werd toen deratie 'eenzijdig' besloot de tot één uur teruggebracht. Gis- klok weer een uur vooruit te teren werd dat besluit èn de zetten. De 'Moskou-tijd' is weer klok teruggedraaid, dichter naar Azië opgeschoven Volgens de Russische vice- en loopt weer twee uur op de premier Boerboelis bespaart het Europese vooruit. besluit energie, maar is het ook Vorig jaar werd de tijdsveran- gemakkelijker voor de 'gemeen- dering verkocht als 'correctie schappelijke spoorwegen' van het Gemenebest. Die kunnen weer terugvallen op de ver trouwde dienstroosters. In heel de voormalige Sovjetunie rijden de treinen en vliegen de vlieg tuigen op Moskou-tijd. In Oekraïne melddde de staatstelevisie dat hier sprake is van een eenzijdige Russische maatregel, waarover vooraf niet met Kiev is overlegd. Ergo: Oek raïne houdt het bij de 'oude' tijd, blijft dus een uurtje dichter bij Europa. Voor het eerst sinds genera ties is er nu tijdsverschil tussen Rusland en Oekraïne. Verwar ring alom op vliegvelden en sta tions, want Oekraïne besluit ook daar de 'Moskou-tijd' te vervan gen door de nieuwe 'Oekraïnse'. Een probleem dus voor de spoorwegen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4