Sport Oranje ligt op schema Krajicek: constanter worden Bozjev rijdt dan eindelijk prijs Veldkamp stopt af Weer rel bij shorttrack Siemerink kandidaat voor Spelen MELBOURNE - Stanley Franker denkt dat Nederland zes kandi daten heeft voor het Olympisch tennistoernooi van Melbourne. Drie, Jan Siemerink, Paul Haarhuis en Brenda Schultz voor het enkelspel, Manon Bollegraf, Nicole Muns-Jagerman en Mark Koevermans voor de dubbelspelen. De kwalificatie-eis van de Internationale Tennisfederatie is dat Barcelona open staat voor spelers die tot de top-veertig op de ranglijsten behoren. Richard Krajicek heeft geen Olympische aspiraties en zal daar om niet op het gravel van Barcelona spelen. Van der Duim niet meer welkom HEERENVEEN - Hilbert van der Duim, Fries schaatsfenomeen uit het begin van de jaren tachtig, was zaterdag tijdens de Eu ropese titelstrijd niet welkom in de perskamer. De enige Fries die twee keer Europees kampioen werd en twee wereldtitels be haalde, was in het gezelschap van een ex-medewerker van Thi- alf, die evenmin de vereiste accreditatie kon overleggen maar wel werd toegelaten. De laatste jaren was Van der Duim, de laatste Friese schaatskampioen voor Falko Zandstra, er aan ge wend geraakt een eigen plaatsje in het ijspaleis te bezetten. Heinzer maakt indruk in Kitzbühel KITZBUHEL - Franz Heinzer, Alberto Tomba en Vreni Schnei der, de grote drie in de skiwereld, staan er levensgroot drie we ken voor de Olympische Spelen. Heinzer maakte van de drie de meeste indruk. Hij scoorde de hattrick op de levensgevaarlijke Streifin Kitzbühel. Tomba behaalde zijn eerste overwinning in Kitzbühel. Op de slalom, en hij was er dolblij mee. Het was de eerste Italiaanse overwinning in het Oostenrijkse mondaine ski-oord in zeventien jaar. Schneider was zaterdag de snelste op de slalom in Maribor in Slovenië. De reuzeslalom ging er zondag niet door wegens in vallende dooi. HEERENVEEN «CPD ,,Een tien kilometer om gauw te vergeten." Bart Veldkamp wond er gistermiddag geen doekjes om, nadat hij één van de merkwaardigste races uit zijn carrière had afgele verd. De Hagenaar wilde het wereldrecord van Johann Olav Koss afsnoepen, maar het uiteindelijke resultaat was een matige tijd en een duikeling in het klassement (vijfde). Veldkamp, snel gestart, zat tot aan de vierde kilometer dik onder het wereldrecord schema. Maar plots stokte het ritme, en reed hij per rondje twee a drie seconden langzamer dan in het eerste deel van zijn rit. Veldkamp: „Ik had gehoopt Koss snel te lossen, maar toen bleek, dat hij achter me bleef hangen, ben ik bewust langzamer gaan rijden. Ik wilde hem niet weer aan het kampioen schap helpen. Hij hoefde maar veertien seconden op Zandstra goed te maken. Twee jaar geleden werden Van der Burg tweede en ik derde tijdens het WK in Inns bruck, doordat hij toen in mijn slipstream naar een toptijd schaatste. Na afloop zei Koss: Thanks to Bart I am now champion'. Die situatie wilde ik nu voorkomen. Nu zal Zandstra wel roepen 'Bart bedankt', maar dat heb ik lie ver." Veldkamp kwam, nadat hij gas terugnam, niet meer in een goed ritme en finishte uiteindelijk op 14.09,66. Karl stad, winnaar van de tien ki lometer, ging hem daardoor voorbij in het eindklasse ment en Rintje Ritsma bleef hem gemakkelijk voor. Stompwijkse Lia van Schie is blij met haar persoonlijk record op de vijf kilometer. Rechts tegenstander Carla Zijlstra die het nog beter deed. foto ani Vijfde plaats voor Stompwijkse Lia van Schie De Olympische schaatsgeschiedenis dreigt zich te gaan herhalen. Gunda Niemann, sinds de vorige Winterspelen de onaantastbare vorstin van de ijspistes, haalde gisteren nog wel haar vierde Europese titel binnen, maar zag de concurrentie angstig dicht in haar buurt komen. Aan een goldrush in Albertville durft de 25-jarige Duitse allang niet meer te denken. HEERENVEEN CPD Éénmaal goud beschouwt ze reeds als een superprestatie. Haar landgenote Heike Wamic- ke, de Oostenrijkse Emese Hu- nyady en de Nederlandse kilo metervreters Van Schie en Zijl stra zijn zelfs in staat dat be scheiden plan te verijdelen. En Yvonne van Gennip natuurlijk. Net zo lakoniek als Van Gen- nip vorig jaar op haar verras sende bronzen eindklassering bij het EK reageerde, was nu haar reactie op de simpel weg geven derde plek. „Derde wor den is natuurlijk leuker dan vierde, maar ik heb wel lekker gereden. Dat is toch ook erg be langrijk", zei ze. Coach Arie Koops trok zich bijna de haren uit het hoofd bij het horen van die woorden. „Ik baal als een stekker", was zijn eerste reactie. De extreem ambitieuze coach kan niet wachten tot zijn rijd sters de Duitse ploeg een draai om de oren gaan geven. Dat kon gisteren nog niet, zo reëel was Koops ook wel. Maar dat zijn meest getalenteerde pupil niet vol de aanval koos op Thialf, dat zat hem goed dwars. Van Gennip had zaterdag op de drie kilometer slechts een frac tie sneller hoeven rijden dan haar uiteindelijke eindtijd (4.23,45), om het brons zeker te stellen. En dat had, gelet op haar drie slotronden (34,5 - 34,2 - 34,0) gemakkelijk gekund. Koops: „Ze was veel te voor zichtig. Ze had zonder meer 4.19 kunnen rijden. Al rijdt ze maar 4.21, dan wordt ze nog ge heid derde in het eindklasse ment." Frustratie Koops is niet het type dat lang met zijn frustraties blijft rondlo pen. Dus riep hij zaterdagavond in het Akkrumse hotel Van Gen nip tot de orde. De drievoudig olympisch kampioene bewees een dag later dat de woorden aangekomen waren. Op de vijf kilometer reed ze via een prach tig vlak schema naar een vierde plek. En daarmee was alles weer koek en ei, zo wilde Koops na derhand doen geloven. „Yvonne had niet het besef dat ze al zó hard kan rijden", aldus de Drentse schaatstrainer. Het betekende overigens het tweede privé-gesprek dat bei den in korte tijd voerden. Voor het EK gaf Koops zijn beste rijd ster te verstaan dat inmenging van Tjaart Kloosterboer, de ver trouwensman van Van Gennip, absoluut niet getolereerd zou worden. Kloosterboer zat twee weken terug tijdens de NK-af- standen gewapend met blocno te op de tribune, om zijn tob bende oogappel van advies te dienen. Volgens Van Gennip hadden zij elkaar slechts geluk kig nieuwjaar gewenst, maar Koops wist wel beter. „Ik sta geen andere coach langs de baan toe. Dat heb ik Yvonne duidelijk verteld. En ze heeft het begrepen." Grip De vraag blijft niettemin in hoe verre de 28-jarige debutant- bondscoach echt grip heeft op zijn kopvrouwe. Van Gennip trekt ogenschijnlijk haar eigen plan, heeft bij verschillende ra ces geen enkel oog voor het bord met de rondetijden dat Koops hanteert en is naar eigen zeggen voornamelijk bezig met „lekker in het ritme te komen" en „het ijs proberen te voelen". Zelfs de concurrentie krijgt geen hoogte van de Haarlemse. „Als Van Gennip goud wint in Al bertville is ze een fantastische toneelspeelster. Dan kan ze zo bij de t.v.". meende Niemann. Van Gennip speelt het spelle tje gewoon mee en pareert alle vragen rond haar vorm met nietszeggende of ontwijkende antwoorden. Maar wie haar prestaties in de achterliggende maanden beschouwt, kan niet anders dan concluderen dat ze het gat tussen haar en Niemann tot minimale proporties heeft teruggebracht. Zaterdag bleef ze op ae 1500 meter nog slechts twee seconden achter op de Er- furtse kampioene. En dat, ter wijl Van Gennip vond dat ze op "de mijl „te veel aan het hardlo pen" was geweest. De tot twee maal toe gestelde vraag hoe de verhoudingen liggen wanneer ze de mijl gewoon schaatsend aflegt, liet ze onbeantwoord. Koops durfde wel in de toe komst te kijken. „Niemann moet over drie weken vreselijk scherp zijn. Ze wordt zeker niet met de vingers in de neus olym pisch kampioene. Als Yvonne deze lijn kan doortrekken, dan gaat ze het heel goed doen." En over de kansen van de Neder landse ploeg. „We gaan voor de eerste plaats. Zo moeten we denken, we zijn toch topspor ters. Onze medaillekansen zijn reëel." Van Schie Daarbij doelde Koops ook zeker op Lia van Schie en Carla Zijl stra. De Stompwijkse kende een moeizame start van het seizoen, maar meldde zich zaterdag op de drie kilometer definitief als olympisch medaille-kandidaat. En Zijlstra stampte gisteren op de vijf kilometer, in een recht streeks duel met van Schie, voor de zesde keer dit seizoen een persoonlijk record uit de benen. Het leverde haar brons op. plus de zekerheid dat in Albertville iets moois mogelijk is. „Ik rijd nu een persoonlijk record en dat kan straks op een willekeu rige dag, zomaar weer gebeu ren. En ik heb ook nooit ontkent dat we Niemann niet voorbij zouden kunnen gaan." Maandag 20 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN NIEUWSLIJN LIEDEKERKE ANP Het shorttrack-wereldje beleef de zaterdag een nieuwe rel. Na de ruzie tussen de familie Velze- boer enerzijds en de zusjes Os sendrijver anderszijds van enke le jaren geleden, waarbij de schaatsen om eikaars oren vlo gen, raakten nu in Liedekerke Monique Velzeboer en Joëlle van Koetsveld van Ankeren bij na slaags. In de kwartfinales van de 1500 meter reed Velzeboer haar landgenote omver. Krachtter men klonken over en weer en de opgekrabbelde Van Koets veld wierp haar valhelm rich ting Velzeboer. Begeleiders sprongen net op tijd tussenbei de om erger te voorkomen. Simone en Mark Velzeboer brachten het sportieve gezin uit Oud Ade op een positievere ma nier in het nieuws. Simone werd bij de strijd om de Europa Cup voor landenteams tweede in het individueel klassement, achter de Italiaanse Canclini die zowel de 500 als 1500 meter won. Simone Velzeboer werd derde op de 1500 en vierde op de 1000 meter. Zus Monique, volgens bondscoach Jan de Vries klaar voor Albertville, fi nishte als zesde na onder meer een tweede plaats op de 500 meter en een derde op de 3000 meter. Mark Velzeboer plaatste zich bij de strijd om de Europa Cup voor landenteams voor twee fi nales. Op de 3000 meter werd hij tweede achter de Belg Geert Blanchaert, op de 1500 meter werd Velzeboer vierde, wat een vierde plaats in de eindrang schikking opleverde. Woubrug- genaar Jan Hoogeveen was in Vlaanderen de grote pechvogel. De voor Albertville genomineer de schaatser werd zowel tijdens de 500 als 1500 meter onderuit geschaatst. Hij eindigde daar door op de zestiende plaats in de eindrangschikking, nog ach ter Jeroen Otter (negende) en Erik Duyvelshoff (zestiende). Richard Krajicek behoort sinds zaterdag tot de groep die bij de Australian Open geplaatste spe lers onthoofdt. Hij maakte Mi chael Chang nog een kopje klei ner in ruim drie uur hard werk. De twintig-jarige Hagenaar is daarmee echter nog maar een kleintje. Leeftijdsgenoot Wayne Ferreira uit Zuid-Afrika heeft er al twee uit het toernooi gewerkt. Novacek in de tweede- en Whe- aton in de vierde ronde. John McEnroe ontfermde zich over Becker en Sanchez. De Amerikaan, volgende maand 33, is meer dan indruk wekkend in Melbourne. Hij krijgt het stadion op zijn kop. Door zijn spel, door zijn fantas tische mentaliteit. Becker en Sanchez zijn toch niet de min sten. Vier uur en veertig minu ten spanning tegen de Span jaard, geen duel in Melbourne heeft langer geduurd. Sanchez kwam twee sets achter, maakte gelijk en verloor de laatste met 6-8. Op het moment, in de vroege Australische middag, dat het tweetal opkwam, stond de tem peratuur, bij afwezigheid van een metertje schaduw op de baan op 49 graden. Na de slag van Flinders Park oogde McEn- roé fitter dan Sanchez. Maar de show was nog niet afgelopen. Na het meer dan vriendschap pelijke afscheid liet McEnroe zich, in de schaduw van zijn pa rasol, languit vallen. Doodop. Het stadion begreep het gebaar. Vergeleken bij de allure van het gevecht tussen de oude meester en de degelijke Span jaard, die als geen ander van de achterlijn kan aanvallen, was de partij van Krajicek en Chang een spelletje. De opslag was ook het be langrijkste wapen in zijn strijd met Chang, hoewel Krajicek be halve in de vierde set (1-6) ook een alleszins aanvaardbare be heersing over de andere slagen toonde. De kleine Amerikaan gunde hem daarvoor krediet. „In de vijfde set heeft hij voorkomen dat ik tot mijn eigen spel kwam. Er waren heel weinig rallies, hij ging toen ook weer veel beter serveren. Dat was het verschil met de twee sets daarvoor. Ik dacht hem te kunnen bijbenen, hij werd minder overtuigend en in de vierde set was hij er hele maal niet." „Krajicek moet, om een plaats in de top te kunnen afdwingen, constanter worden. Hij leunt te veel op zijn eerste service, zijn sterkste punt. Hij kan daarmee erg gevaarlijk zijn, maar als de opslag niet loopt, heb je weinig aan een systeem dat gebaseerd is op het behouden van je eigen beurten en werken aan één doorbraak." Je ziet dat soort spelers steeds meer. Het moderne spel, lange mannen, Mare Rosset is er ook zo één, die wat mij betreft, beter een andere sport hadden kun nen kiezen, basketball. Krajicek lijkt alles of niets te spelen, maar als het wat minder gaat, kom je heel snel tot wanhoops- fclagen." Het laatste spel uit de vijfde set was typerend voor wat Kraji cek kan, wanneer zijn service er 'staat'. Drie aces en een smash op een bal die Chang nauwe lijks terug had kunnen brengen. Indrukwekkend. De tribunes van het centre court, die lang zaam waren leeggelopen, leef den even op, in de drie uur die eraan voorafgegaan waren, was er weinig reden toe. De wedstrijd verliep namelijk zo voorspelbaar. Chang aan de achterlijn, Krajicek aan het net. Zeventien aces voor de Neder lander tegen eentje voor Chang, 35 punten aan het net tegen over 5, maar ook 31 missers naast de vier van Chang. Daar om constateerde de verliezer dat de winnaar constanter moet zijn om groot te worden. Dubbel Richard Krajicek schakelde in het weekeinde overigens drie geplaatste spelers uit. Na zijn overwinning, tegen Michael Chang, versloeg hij zondag met Jan Siemerink het Amerikaan s/Australische paar Jensen- Warder. Krajicek echter zorgde voor de winst op het als zeven de geplaatst paar na een moei lijke partij, die meer dan twee uur vergde. Coach Stanley Franker had al le reden zorgelijk zijn favoriete dubbel voor de wedstrijd tegen Zwitserfand te bekijken. Het Nederlandse paar speelde niet goed, maar Krajicek, als trekker, bleek in staat de aanhangwagen Siemerink ook over de helling te krijgen. Jensen en Warder hebben een reputatie als dubbel, de met twee fore-hands spelende Luke Jensen is bovendien een onge looflijke knokker met ongekend snelle handen aan het net. Bijna twee jaar geleden brak hij in een enkelspel tegen Matsuoka een botje in zijn rechterduim, hij speelde met zijn linkerhand verder en verloor tenslotte in drie sets. Krajicek en vooral Sie merink hadden het moeilijk met de degelijke dubbel en ver speelden de eerste set, door twee service-breaks op Sieme rink, met 3-6. In de tweede lie ten Jensen en Warder twee wedstrijdpunten ongebruikt in de tie-breaker voor Krajicek op 14-13 het vijfde set-point pakte. Eén doorbraak op Laurie War der in de derde reeks (6-3) bracht het Nederlandse dubbel in de kwart-finales. Het starten bij het Europees kampioenschap langebaan schaatsen in Heerenveen heeft Oleg Bozjev goed gedaan. Zater dagmiddag was hij uitschakeld, zaterdagavond won de Rus voor het eerst in zijn langdurige schaatsloopbaan een marathon. In zijn tegenwoordige woon plaats Groningen rekende de Rus in een lange eindsprint van de honderd rondenwedstrijd gedecideerd af met zeven vluchtgenoten. De groep had een ronde voorsprong op het peloton. Arnold Stam legde be slag op de tweede plaats, Piet de Boer finishte als derde. Nieuwvener Richard van Kempen blijft met grote voor sprong het klassement aanvoe ren. Hij eindigde in de dertien de van de 18 wedstrijden duren de strijd om de nationale beker als zestiende. Bozjev is gestegen naar de zevende plaats. De we reldkampioen van 1984 op de langebaan in Gotenburg heeft de beker in zijn bezit. Zonder een dagzege behaalde Bozjev het kleinood bijna een jaar gele den in Heerenveen. Van der Hoorn Rick van der Hoom drukte als zesde zijn schaats over de fi nish, en begroette derhalve zijn beste prestatie dit seizoen. "Het was hard nodig, zo'n korte uit slag. Ik heb tot dusver een vrij teleurstellend seizoen achter de rag", aldus de schaatser uit Ter Aar, die het aanstaande week einde acte de presence zal ge ven op het NK-natuurijs in Oos tenrijk. Achter Van der Hoorn belandde Alphenaar Henk Angenent, de hele race last geplaagd door zijn onwillige maag, op de negen tiende plaats. Voor Jan-Dirk Corts (Koudekerk), Piet van der Geest (Zoeterwoude) en Frans Biemond (Nieuwe-Wetering) was geen plaats bij de eerste twintig weggelegd. Hans van Leeuwen (Nieuwveen) moest voortijdig het ijs afstappen, net als Aad Grimbergen, die te kam pen had met griep-verschijnse- len. Een categorie lager was de winst voor Arnold Gaasbeek. Ruud Borst uit Leiderdorp kwam als vijfde over de streep, terwijl Ronald de Graaf (Koude kerk), die vijf ronden voor het einde nog onderuit ging, elfde werd. Hans Schipper, Alex Jan sen, Peter Pauw en Andre Ho- gervorst reden de wedstrijd uit, maar klasseerden zich niet bij de eerste twintig. Straathof Jeroen Straathof heeft zich ge kwalificeerd voor de wereld kampioenschappen voor junio ren, die eind januari in War schau worden verreden. De 19- jarige Zoeterwoudenaar won af gelopen weekeinde in Assen de plaatsingswedstrijd. Zijn tijden op de kleine vierkamp (500, 3000, 1500 en 5000 meter) wa ren respectievelijk 40,2, 4.17,9, 2.01,5 en 7.36,5. Voor Martin Hersman verliep de strijd in As sen teleurstellend. De 17-jarige schaatser uit Sassenheim kwam niet verder dan een zesde plaats in de eindrangschikking. Zijn beste afstand was de 500 meter die hij in 40,0 aflegde. Henriette Vooys uit Rijnsburg kwam bij de meisjes terecht op de zevende plaats. Shorttrack Alex Velzeboer zegevierde giste ren tijdens een shortrackwed- strijd in Leiden. De telg uit de Oud-Adese schaatsfamilie bleef in de finale van de 1500 meter Joost Smit (Delft) en Rob On derwater (IHC Leiden) de baas. Anja van der Poel presteerde bij de vrouwen goed. De Roelo- farendsveense won de 1000 me ter en legde tijdens de 500 me ter beslag op de tweede plaats. De koppelkoers die bij de man nen op het programma stond, eindigde in een zege voor IHC Leiden. De Vegt helpt coach Koops h««mvppM..k,p Grounders toegevoegd. Ook Koops kon voor de Olympische periode wel een helper gebruiken. Egbert van 't Oever, doorgaans ploegleider bij de vrouwen, is in Albertville chef-d'équipe van de gehele schaatsafvaardiging. Wopke de Vegt zal tijdens de Olympische Spelen optreden als assistent van vrouwencoach Arie Koops. Vorige week werd Gerard Kemkers aan het bege leidingsteam van

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21