Sport 9 Jaspers laat Belgen voor gaan Boris Gelfand meldt zich aan het front WIE ZEI DAT Henk Baars krabbelt overeind ZILLEBEKE - Een maand geleden was hij ongetwijfeld wéér ach terin gefinisht. Zaterdag in Zillebeke liet Henk Baars zich niet ontmoedigen door een paar tuimelingen en een lekke band. Voor het eerst dit seizoen presenteerde de 31-jarige veldrijder zich in de voorste linies van een Superprestige-veldrit. Als vijfde werd de dit seizoen tobbende Brabander Zijn beste jaarprestatie. Niet ver achter winnaar Radomir Simunek die zijn leiderspositie verstevigde. Het brons tijdens het NK en het feit dat bondscoach Stamsnijder hem als één van de drie kandidaten voor de vierde plaats aan wees voor het WK in Leeds blijken Baars te stimuleren en te mo tiveren. Einde biljartrel nabij RHOON - Het einde van de controverse tussen de belangenvere niging van de Nederlandse driebanders en de biljartbond lijkt nabij. Beide partijen nemen woensdag plaats aan de onderhan delingstafel om de laatste details van de samenwerking op pa pier te zetten. Het geschil tussen de Vereniging van Grand Prix Spelers (WGPS) en de KNBB dateert van het Masters-toernooi in Breda. De bond weigerde het toernooi officieel te erkennen, waarop de driebanders besloten de nationale titelstrijd in Sluis te boycotten. Tussenkomst van advocaten en sponsors was noodzakelijk de partijen na een maandenlange ruzie nader tot elkaar te brengen. Onlangs stelden de bond en de WGPS een in tentieverklaring op, waarin werd aangegeven op snelle termijn tot een oplossing te komen. Volgens bondsvoorzitter Hendriks is die gevonden. Het Masterstoemooi wordt weer het officiële Ne derlands kampioenschap, dat onder auspiciën van de KNBB wordt gehouden. De WGPS splitst zich in twee groeperingen: de belangenvereniging voor de driebanders en een stichting die de organisatie van de Grand Prix-toernooien op zich gaat nemen. Titel Duitse tafeltennissers MUNCHEN - Het Duitse tafeltennisteam heeft opnieuw de Eu ropese beker voor landenteams gewonnen. In de eindstrijd ze gevierden de Duitsers gisteren in München met 3-2 over Frank rijk. De beslissende zege kwam op naam van Steffen Fetzner, die het derde punt binnenbracht door Patrick Chila met 21-15 23-21 te verslaan. De Duitsers incasseerden voor het prolongeren van de titel 20.000 dollar (ruim 35.000 gulden). Voor de Franse ploeg restte de helft. Beide ploegen ontmoetten elkaar al op vrijdag in de groepswedstrijden. In dat duel waren de Duitsers ook te sterk. Kasparov verslaat Duits team BADEN-BADEN - Een Duitse ploeg van vier sterke schaakgroot meesters heeft wereldkampioen Gari Kasparov niet kunnen remmen. In een simultaanwedstrijd in Baden-Baden bewees Kasparov zijn uitzonderlijke klasse door met 3-1 te winnen. Met Vlastimil Hort en Gerald Hertneck kwam hij remise overeen. In de spannende tijdnoodfase bleef de wereldkampioen vervolgens geconcentreerd de baas over Matthias Wahls en Eric Lobron. De winnaar kreeg een auto uit de bovenmodale prijsklasse. met Vladimir Epishin. In het vierde speeluur was onze natio nale kampioen helaas even te haastig en korte tijd later zat hij verdrietig zijn lege handen te bekijken. Wit; V. Epishin, Zwart: J. Piket Koningsindisch 1. d4 PfB 2. c4 g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 d6 5. Pf3 0-0 6. Le2 e5 7. 0-0 Pc6 8. d5 Pe7 9. Pd2 a5 10. Tbl Pd7 11. a3 f5 12. b4 Kh8 13. f3 Pg8 14. Dc2 Pgf6 15. Pb5 axb4 16. axb4 Ph5 17. g3 PdfS 18. c5 Ld719. Tb3 Pxg3!? 20. hxg3 Ph5 21. f4 Lxb5 Pas hier wijken de spelers af van de genoemde partij Kasparov- Karpov, waarin met 21...exf4 werd voortgezet. Overigens kwam de ruil op b5 al eerder in twee recente partijen voor n.l. in Khalifman-Kinder- mann, München 1992 en Bel- javski-Khalifman, Reggio Emilia 1992. Beide spelers waren hier van op de hoogte want de be richtgeving gaat vandaag de dag snel. 22. Lxb5 exf4 23. ex/5 ...Pxg3 24. Txf4 Pxf5 25. Pf3 dxc5 26. bxc5 Tal 27. Td3 De7 Of27...Lh6 28. Kg2 Lxf4 29. Lb2 met voordeel voor wit. 28. Kh2 Tfa8 29. Lb2 Tla2 30. Tb3 Pe3 31. De2. 31 ...Dxc5? Jammer. Tot hier toe heeft Piket uitstekend ge speeld en op dit moment had hij met 31...Pxd5 moeten voort zetten. Hij heeft dan drie pion nen voor het stuk en er blijven aanvalskansen in de stelling aanwezig. Er was overigens geen enkele reden om snel te spelen. Piket had nog ruim twintig minuten en zijn tegen stander was in grote tijdnood! 32. Te4! Dit wint een tweede stuk, omdat het paard niet mag wijken. De zwarte koning heeft immers geen 'ventier.32...c6 33. Texe3 Lxb2 34. Txb2 Txb2 35. Dxb2+ Kg8 36. dxc6 bxc6 37. Te5! Teleurgesteld gaf Piket zich over. Hij heeft niets meer, want na 37...Dd6 38. Lc4+! KfB 39. Db7! moet hij ook nog zijn to ren verliezen. NIEUWSLIJN Raymond Ceulemans aan stoot foto anp RHOON ANP Beschaafd en bescheiden. Twee eigenschappen van driebander Dick Jaspers. De eerste wil hij behouden, de tweede moet aan de biljarttafel plaatsmaken voor een killersmentaliteit. Vindt de Brabander zelf. Jaspers deed in het weekeinde voor de tweede keer in Rhoon een vergeefse po ging de open Nederlandse titel strijd op zijn naam te brengen. De hoofdprijs van 15.000 gul den ging opnieuw naar de Belg Raymond Ceulemans, die na zijn zege op Jaspers in 1991 zondag zijn landgenoot Ludo Dielis versloeg. In vier sets, met een ongekend hoog gemiddelde van 2,555. Jaspers zou graag iets meer van de mentaliteit van Ceule mans hebben. Bij de Belgische oldtimer (54) lijken de jaren ab soluut niet te tellen. Ceulemans is een prijsvechter, die overal waar een hoog bedrag op het spel staat wil winnen. En daar bij driebandenspel van het hoogste niveau laat zien. Zijn gemiddelde in de moeizaam ge wonnen halve finale tegen de Japanner Mano (vijf sets) lag op 2,034. De einstrijd tegen zijn acht jaar jongere landgenoot Dielis was van nog hoger ni veau: moyenne over vier sets 2,555. Jaspers deed in Rhoon niet veel voor de Belgische topper onder. De Brabander, bezig aan een ijzersterk jaar, liet in het hoofdtoernooi een moyenne van 1,669 noteren. Hij had daar voor echter ook la twee partijen afgewerkt. Door de ruzie tussen zijn belangenvereniging en de bond was hij gedwongen tot het spelen van kwalificatiewedstrij den. Voor hem geen gegaran deerd prijzengeld van 2000 Duitse Mark, zoals Ceulemans, Dielis, Mano en de tegenvallen de Fransman Bitalis in Rhoon hadden bedongen. Voor Jaspers, die door zijn der de plaats in de wereldbekercy clus zijn marktwaarde aanzien lijk zag stijgen, was de plaats in de voorronden geen reden weg te blijven. Ondanks zijn overla den programma. Startgeld is hem nog vreemd, al zullen de organisatoren de komende ja ren wel merken dat de beloft- volle prof aanzienlijk strenger in zijn selectiebeleid te werk zal gaan. Een manager om het za kelijke aspect in goede banen te leiden, acht hij (nog) niet nodig. Vooralsnog hebben de zake lijke beslommeringen - zijn drie-jarig contract met de prof organisatie van de Duitser Bayer is bijvoorbeeld aan her ziening toe - geen invloed op Jaspers' spel. Hoewel hij de ge volgen van het drukke program ma begint te voelen. „In Rhoon begon ik gesloopt aan het toernooi. De afgelopen maanden heb ik alleen maar aan de tafel gestaan. Toch kijk ik tevreden op Rhoon terug. Ik heb buiten de strijd om de der de plaats goed staan spelen. Binnenkort ga ik een weekje op vakantie. Daar ben ik hard aan toe", gaf hij toe. Van vermoeidheid was in het Zuidhollandse dorp weinig te merken bij Jaspers. Ook in de halve finale tegen Dielis speelde de Brabander sterk. Pas in de vijfde set ging hij tenonder, na dat hij wel een achterstand van 1-2 in sets had goedgemaakt. „Ik denk nog teveel na. De kil lersmentaliteit van Ceulemans heb ik nog niet. Over zijn boterham maakt Ceulemans zich allang geen zorgen meer. Hetgeen te mer ken is aan zijn spel. Van slijtage is absoluut geen sprake. „Ik heb diep respect voor hem", ver klaarde Jaspers met bewonde ring na het zien van de finale. In snel tempo werkten de Belgen de eindstrijd af, met Ceulemans als sterkste. Hij opende met 15- 2, verloor de tweede reeks aan Dielis met 1-15 om daarna in twee korte sets (15-1 15-12) de overwinning binnen te halen. „Het is een beul", meende jas pers oprecht. WUK AAN ZEE HANS BOUWMEES- TER»GPD-VRSLAGGEVER In het afgelopen weekeinde zijn in de grootmeestergroep A geen pogingen ondernomen om het peloton te ontvluchten. Van de veertien partijen uit de zevende en achtste ronde werden er niet minder dan elf remise, ondanks de heftige strijd op vele borden. Boris Gelfand en Vladimir Epishin waren de enigen, die 1,5 uit 2 wisten te scoren en zo doende kwam Gelfand samen met zijn landgenoot Valery Sa- lov en Loek van Wely aan de kop. Op een half punt achter stand volgen Vladimir Epishin, Robert Hübner, Victor Korchnoi en Yasser Seirawan. Daarachter komen Pedrag Nicolic, Gyula Sax en onze landgenoten Jeroen Piket en John van der Wiel. Valery Salov moest zaterdag hard zwoegen tegen veteraan Kortsnoi. Tegen Sax gunde hij zich een uiterst rustige partij, die slechts 15 zetten duurde. „Niet verliezen is belangrijker dan winnen", zei Salov. Voorlo pig is hij in alle rust toch effi ciënt bezig geweest en zijn kop positie heeft hij vrij gemakkelijk kunnen bereiken. Loek van Wely, aangeslagen door zijn nederlaag van vrijdag, deed het dit weekeinde rustig aan. Tegen Sax was hij korte tijd in gevaar omdat hij een kwali teit moest prijsgeven, maar een voortreffelijke verdediging loste alles op. Van Wely kon zijn voordeel tegen de Spanjaard Alfons Romero niet in winst omzetten. Het leek er even op dat zijn offer van de zogenaam de kleine kwaliteit, het verschil tussen een toren en twee lichte stukken, succes zou hebben. Toen de eerste tijdcontrole ach ter de rug was bleek de Spaanse vesting toch tegen brand en in braak verzekerd en Van Wely durfde de goden niet te tarten door op winst te blijven spelen. Jeroen Piket ging een adembe nemend theoretisch duel aan Maandag 20 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (cheO TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB VAN DER ZANDEN Vormgeving: PIET KOOREMAN Ronald Florijn, met zijn gewicht van 94 kilo en zijn lengte 11.91 meter toch geen kleine jongen, was afgelopen zaterdag i de finale van de Open Neder landse Ergometerkampioen- schappen niet meer dan een fi gurant. Hij figureerde bij de po ging van de Duitser Matthias Siejkowsky (103 kilo en 2.04 meter) om het wereldrecord op de ergometer scherper te stel len. Florijn presteerde welis waar uitermate goed, en zette in de voorwedstrijd zelfs de twee de tijd neer, maar in de finale ging alle aandacht toch uit naar de kolossale Duitser. Na een zinderende strijd te gen de klok, waarbij hij voort durend een krappe seconde on der het schema van zijn eigen wereldrecord bleef, verbeterde onze Oosterbuur het record met 0.6 seconde en maakte zo de or ganiserende Amsterdamse Stu denten Roeivereniging 'Nereus' tienduizend gulden lichter. Florijn moest, na aanvankelijk in tweede positie te hebben ge legen, halverwege de fictieve 2500 meter de Britten Stewart, vorig jaar derde, en Searle, uit de Britse nationale acht, voor laten gaan. Florijn leek op de vierde plaats af te stevenen en daarmee de beste Nederlander te worden. Siejkowsky viel ech ter na zijn recordtijd van 7.10.7 met zijn volle gewicht van zijn ergometer op de grond om daar enkele minuten te blijven lig gen. Deze klap en de toesnel lende fotografen verstoorden de concentratie van de naast Sie jkowsky roeiende Florijn. Daar door duikelde hij naar de zesde plaats en moest de eer van het officieuze Nederlandse kam pioenschap aan Henk Jan Zwol le laten. Dat zwaardere roeiers bij het roeien op de ergometer veel méér voordeel hebben dan bij het roeien in de boot bleek ook bij de vrouwen. De 86-kilo zwa re Amy Fuller (Boston, USA) kwam hier ondanks verwoede aanmoedigingen van het talrij ke publiek acht seconden te kort om het wereldrecord voor vrouwen te verbeteren. Haar 8.26.6 was wel ruim voldoende om de overige vrouwen achter zich te laten. Na de Engelse An ne Marden en de Duitse Jana Thieme was Henriëtte van Et- tekoven net als vorig jaar de beste Nederlandse. Irene Eijs van Njord werd achtste in deze finale, waarmee ze opnieuw be wees niet onder te doen voor de vier roeisters die ons land op de Olympische Spelen in de dub- belvier zullen vertegenwoordi gen. De finale bij de roeiers tot 23 jaar liet zien dat het op de er gometer gemakkelijker is om heel diep te gaan dan in de boot. Rob Pasman, een ergome ter-talent van Asopos de Vliet, had zich als vierde geplaatst voor deze finale. Na 1000 meter, gelegen in een gunstige tweede positie, stortte hij plotseling v zijn ergometer en moest de strijd staken. Pas na tien minu ten en ingrijpen van de wed strijdarts stond hij versuft weer op beide benen. Nadat nog een tegenstander de strijd voortijdig had moeten staken, kon Sander Scholten van Njord de Leidse eer redden door de vierde pla van Pasman over te nemen. Bij de junioren was op ver zoek van de coachraad Jong Oranje de complete nationale top aanwezig. De raad heeft en kele maanden geleden acht jon gens en acht meisjes geselec teerd om uiteindelijk twee vie ren te maken voor het WK. Sjoerd Kruijff en Imre Zeven huizen van Die Leythe maken deel uit van die selectie. Afgelo pen zaterdag moesten beiden laten zien dat deze uitverkiezing niet onterecht is geweest. Kruijff haalde de finale en werd daarin achtste. Zevenhuizen zag op 0.3 seconde de finale aan zijn neus voorbij gaan. Vlak na de Kerstda gen werd het be stuur van Alkmania geconfronteerd met het feit dat de penningmeester van de zon dagvoetbalvereniging een flink bedrag had verduisterd. De eer ste berichten wezen op 5000 gulden. Volgens voorzitter Sjaak Hazebroek gaat het echter om een veelvoud van dat bedrag. „We zijn gewoon bankroet door zo'n man. Er is bij voorbeeld ja ren gespaard voor lichtmasten en een groot internationaal jeugdtoemooi. Van dat geld is niets meer over." De penningmeester, die heeft toegegeven dat hij 5000 gulden uit de clubkas voor zichzelf had gebruikt, zou het geld volgens Hazebroek hebben opgemaakt aan drank en vrouwen. De be wuste man is inmiddels door zijn vrouw het huis uitgezet. „Ik vind het triest voor zijn gezin en familie. Zeker omdat ons dorp zo klein is en iedereen elkaar kent", aldus de voorzitter van de gedupeerde club. In elk geval zat Alkmania met de gebakken peren. Maar daar laat het bestuur het niet bij zit ten. „We hebben allerlei plan netjes om weer uit het dal op te klauteren." Ook anderen bleken geraakt te zijn door de ellendige situatie in het Veense dorp. Zoals bij voorbeeld het bestuur van SJZ. De club uit Zoeterwoude-dorp reikte Alkmania gisteren de hel pende hand. De recette van het vierdeklasse-duel SJZ - Alkma nia (1-1) werd aan de gedupeer de vereniging beschikbaar ge steld. De supportersvereniging van SJZ liet zich ook niet onbe tuigd. Zij hebben de recette van dit duel aangevuld tot 1000 gul den. Naam: Paul Osenga Leeftijd: 25 jaar Beroep: postbe- el ge- beurt <T mis- Q_rf schien niet vaak, maar het gebeurt soms wel dat een speler al na dertig minuten of eerder in de eerste helft het veld moet verlaten, omdat deze twee boekingen van de scheidsrechter heeft ont vangen. Op zich zou dus de uit sluiting van Paul Osenga niet iets uitzonderlijks zijn. Bij de UVS'er was het toch het geval, want zijn naam verdween bin nen dertig seconden tweemaal in het boekje van scheidsrechter Santema. Wat vond er plaats in de der tigste minuut? "Er komt een dieptebal van de tegenpartij (Unitasjed). Ik geef daarbij een tegenstander een schouderduw, waarvoor de scheidsrechter een vrije trap te gen ons gaf. Toen zei ik wat. Hij schreef me daarna op. Dertig se conden later geeft een medespe ler een te korte pass. Als laatste man moest ik erin om het goed te maken. Toen maakte die spe ler van Unitas een beweging, waardoor ik een overtreding maakte. De scheidsrechter kwam naar me toe en zei: 'ga er Ben je ooit eerder het veld uitgestuurd? 'fa, vorig jaar, toen ik nog bij Excelsior speelde. Het was of neerleggen of aan de keeper overlaten. Het was het eerste en ik mocht vertrekken. Dat jaar heb ik 8 gele en dus die ene rode kaart gekregen. Reageer je altijd zo? "Moeilijk, het ligt eraan hoe de situatie is. Het is een reactie van mij. Ik speel normaal als voorstopper, maar als laatste man moet je ingrijpen. Het is vervelend. Ér is weinig aan te doen. Ik moet het accepteren. Hoeveel wedstrijden schorsing ik krijg? Ik weet het niet, het kan één of twee zijn. Ik ga ervan uit dat het bij eentje blijft. Het klinkt misschien laconiek, maar ik wacht gewoon af. Yvonne van Gennip in de special van Sport International over de Olympische Winterspelen: „Ik heb een innerlijk sterke man nodig. Eén die begrijpt wat wij sportvrouwen willen. Maar mannen zijn meestal niet sterk, ze zijn meestal zwak. Clemens Westerhof, tech nisch adviseur van Nigeria over de wedstrijd tegen Kenya bij de Afrika Cup in het Alge meen Dagblad: „En andermaal heb ik na af loop mijn tong moeten afbijten toen ze vroegen naar mijn me ning over het niveau van de ar bitrage. Ik heb maar geant woord dat de scheids rechters hier in mooie kleding rondlopen. Yvonne van Gennip in SI: „Ik zou ook graag willen trouiven, kinde ren krijgen. Een kleine woning zoeken, in de natuur, met een moes- Eindhoven-keeper Ad van Gastel in Het Parool naar aanlei ding van de denigre rende reacties op het 'steen-incident' tij dens de wedstrijd tegen Tel star „Overweg en Van der Zwan zijn klootzakken. Hoe durven ze dit soort opmerkingen over mij te maken? Hadden de hersem dan uit mijn kop moeten rollen om mijn gelijk aan te tonen?" Yvonne van Gennip in SI: .Alle uiterlijke dingen zijn vergankelijk. En je wordt als succesvolle sportvrouw achter dochtig. Dat komt, omdat de mensen uiteindelijk niet jóu leuk vinden, maar alleen jouw prestatie. Wereldkampioen schaatsen Johann Olav Koss in SI: „In alles wat ik doe, ben ik op zoek naar mijn grenzen. DMr- om train ik. Andere grenzen in het leven? Mijn leven is schaat sen. Andere grenzen zullen er la ter zijn. Erwin Koeman (PSV) in de Haagsche Courant: „Ik kan me best voorstellen dat Cruijff het Nederlands elftal graag onder z'n hoede heeft, maar we gaan toch metMichels en Advocaat naar Zweden? Cruijff is niet duidelijk. Ik be grijp eerlijk gezegd ook niet wat hij nu precies wil. Het veroor zaakt alleen maar onnodige on rust. Het lijkt mij dat Michels en Advocaat mans genoeg zijn om deze groep te begeleiden. Yvonne van Gennip in SI: „Ik ben niet iematid, voor wie geld het belangrijkste is. Ik heb genoeg om van te leven. De Belgische short-track schaatser Geert Blanchart in SI: „Ik weet wel dat er journalis ten zijn die me niet kunnen heb ben. Die Geert pakken wij wel! Als ze me de grond in willen du wen, moeten ze het vlakaf zeggen, he? Of de druk daar door niet steeds gro ter wordt? Ik sla ze gewoon op hunne smoel, als ze me in de weg lopen. Ik ram ze in elkaar. Echt waar, ik ben mentaal sterk." Ex-voorzitter be taald voetbal Jac ques Hogewoning in SI over het be grip macht in de sportwereld: „De formele macht in de sportwereld komt de sport bestuurder toe. De materiële macht bezit de topsport(st)er, zolang succes wordt geboekt. De werkelijke macht is in handen van de sponsor. De absolute macht wordt uitgeoefend door internationale sportorganisaties als het IOC, de FIFA, enzovoort. De machteloosheid is in handen van de sportjournalistiek. IOC-lid Anton Geesink in SI over zijn vermeende jaarinko men van 750.000 gulden: „Het is niet kinderachtig om een 75 jaar oude structuur (NOC) in tweeëneenhalf jaar tijd omver te duwen. Dat had ik niet gekund als ik afhankelijk was geweest. Niet dat ik zo rijk ben, maar mijn leefstijl kost zo wei nig." Studio Sport-commentatrice Ria Visser tijdens de 10.000 nieter-rit van Falko Zandstra: ,Als het lekker gaat, gaat het lekker. SJZ draagt de opbrengst van de wedstrijd tegen Alkmania over. De Zoeterwoudenaren kwamen de collega's uit Oude Wetering - die zijn gecon fronteerd met een fraude-zaak binnen de vereniging - tegemoet.* foto loek zuyderduin.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20