Sport De Danaïden maakt zich nog geen zorgen Bollenstreek wordt eenheid Beverwijk werkt mee aan herstel van Leiden Velocitas wil cultuuromslag Voetbalfans zorgen voor sfeer bij duel van Grasshoppers 19 LEIDEN KLAAS BOSMAN TOP won van HKC: 15-14. De Danaïden verloor van De Overkanters met 11-7. Van de eerste klassers won slechts Fiks: 15-14 tegen Amstel. Fides Pacta verloor van Ons Ei bernest (9-19), Pemixvan Nieuwerkerk (12-15) en De Al gemene van Ready (15-11). teit ver te zoeken. De bezoekers speelden wel met bezieling en namen de leiding: 3-6. Lian Tie- leman en Heieen Zuurmond brachten de Siemer-equipe te rug in het spoor (5-7). Twee mi nuten voor en na rust maakte Nieuwerkerk vier treffers (6-10). Pas tien minuten voor het einde kwam er iets van het bekende Pemixvuur. Tieleman en André de Winter (3x) zorgden voor 11- 13. De resterende fase bleken de Leidenaars onmachtig en moes ten een zij 12-15 nederlaag en daardoor de laatste positie op de ranglijst toestaan. Al in de eerste helft had Fides Pacta moeite een antwoord te vinden op de verdediging van Ons Eibernest. De weinige mo gelijkheden werden echter wel benut waardoor de wedstrijd in evenwicht bleef. Een dubbele score van Ilonka van der Steen betekende 5-3, maar de Haagse dames profiteerden van de hun geboden ruimte en zorgden voor een 5-6 ruststand. Het tweede bedrijf kende een dra matisch verloop. De schotkan sen die werden gecreëerd mis ten de juiste richting. Slechts Bettina Buikstra (4x) bleef over eind. De Eibers doceerden hoe wel om te springen met de mo gelijkheden en deklasseerden de hardwerkende, maar het dit maal loopvermogen en over zicht missende Fides. Van 8-10 kwamen de Hagenaars in een kwartier op 8-18. Sander de Haas benutte een strafworp, wat de einduitslag op 9-19 bracht. De Algemene speelde tegen Ready met drie invallers in ver band met wintersportperikelen. Ondanks dat bood het de tite- laspiraties koesterende Hage naars goed partij. Invalster Mo nique Rijsdam moest met een knieblessure (vervangen door Irene de Jong) bij 5-4 (Alfred Lambooy) naar de kant. Een ge miste strafworp van Lambooy betekende een 8-5 ruststand. Doelpunten van Marcel van Duyvenbode en Perry Venema KORFBALMEDEWERKER TOP moest van HKC om niet in de degradatiezone terecht te komen. Ondanks het feit dat topscorers Gerco Lange- laan en Frank Nijenhuis slechts tot één treffer kwamen, was TOP de betere ploeg. Tim van der Horst ontpopte zich als doelpuntenmaker en hield met zijn zes treffers zijn team in de race. Een gelijkopgaande eerste helft werd met een 6-7 stand af gesloten. Daarna kwamen de TOP-pers telkenmale aan de lei ding. Bij 9-7 (Van der Horst) en 13-11 (Langelaan) verzuimde de ploeg van Koiporaal de wed strijd te beslissen. Daardoor ontspon zich een spannende slotfase. Met nog één minuut te spelen scoorde Barbera Rom- som 14-13, waarop een snelle 14-14 volgde. Vijftien seconden later bepaalde Ron van der Wil- lik (Voor Nijenhuis ingevallen) de eindstand op 15-14. Het water stijgt De Danaïden tot aan de lippen na de 11-7 ne derlaag. Maar echt in de put zit de Breedveld-brigade nog niet. „Tegen De Overkanters is schotkracht vereist en dat ont breekt ons," aldus coach Breed- veld, die zijn pupillen in het eerste bedrijf slechts één keer zag scoren (Eric Kromhout; 1- 1). Ondanks het vele balbezit kon er geen vuist gemaakt wor den. Ruststand 6-1. In de twee de helft kwam De Danaïden zo waar nog terug in de wedstrijd. Met Frans Brandt voor Paul Hüsken lukte het om wat van de achterstand af te knabbelen. Enrico Mud maakte een aardige invalbeurt voor Heiko Locher (oogblessure). Sandra en Moni que Slingerland scoorden 9-6 en door Marcel Keyzers 9-7 leek een mirakel in het verschiet. Een direct daarop volgende strafworp voor de tegenstanders was funest. Eindstand 11-7. Matig spel brengt ook Pernlx in de degradatiezorgen. Tegen Nieuwerkerk was de collectivi- (voor Alfred Lambooy; spier blessure) hielden de blauwkra- gen lange tijd in het spoor (11- 9). In de slotfase liep Ready uit naar 14-9. Amoud Lambooy en Brenda Venema bepaalden de eindstand op 15-11. Met een 14-15 overwinning nam Fiks revanche op Amstel voor de nipte nederlaag in een eerder competitietreffen. De score bleef gedurende het grootste deel van het duel in evenwicht, hoewel Fiks de bete re ploeg was. Door het voorver- dedigen kwam Amstel niet in het eigen spel. Treffers van Mar leen Boomgaard en Gwenny de Best leidden naar de 9-9 rust stand. Na 12-12 (Hendrik Hooi- meier) volgde een beslissende demarage. Twee scores van Theo Vreeken brachten een marge (12-14) aan, die voldoen de voor de zege bleek. Tanja Huizing (4x) scoorde 13-15. Na een gemiste Oegstgeester straf worp scoorde Amstel 14-15 en werd het nog even spannend. Zuiderkwartier kwam er niet aan te pas tegen ADOS. Snel balverlies en rommelig spel gaf aan ADOS de kans om de wed strijd in handen te nemen. Zui ver schietend schoot het nage noeg alles raak. Van 5-6 (Sandra Verhorik) werd het 5-13. Na de 7-14 rust kwam er meer lijn in het Leidse spel. Aldo Spadon kwam tot acht treffers. De 15-21 (Martin Verhorik) werd door scores van Kitty de Wit en Els van Lunteren in de slotminuten nog tot een draaglijke 18-22 te ruggebracht. Het doek lijkt voor KNS te zijn gevallen. Mede-degradatiekan didaat Actief stond in de eerste helft slechts een score van Edwin Kooien toe. In de tweede helft toonde het Koolen-collec- tief weinig meer. Karin Ultzen en twee scores van Edwin Kooien brachten de eindstand op 4-9. Tegen Succes gaf Crescendo tot tweemaal toe een voor sprong (2-6 en 4-8) uit handen. Dat was grotendeels te wijten aan een falende afwerking van de kansen. Een kwartier voor het einde prijkte 4-8 (Arno Kooloos) op het scorebord, waarna de korf dichtgetimmerd leek. Succes profiteerde en kwam vlak voor het slot op 8-8. Opperste concentratie bij Jetske Goudsmit, die zojuist heeft aangelegd voor een van haar vijf treffers voor Velocitas in het duel tegen De Dijkvogels. Broer Ron (uiterst rechts) wacht gespannen het resultaat af. FOTO HENK BOUWMAN KORFBALMEDEWERKER Niet in de voorbereiding, maar tijdens de wedstrijd worden de punten verdiend. Alle goede voornemens ten spijt verspeel de Velocitas tegen De Dijkvo gels volledig onnodig bijna bei de punten. De Leiderdorpers verzuimden bij 7-6 door te drukken en gingen in de slotfa se zelf onderuit. De schade bleef nog tot een gelijkspel beperkt: 10-10. Het is dit zaalseizoen kwakke len met Velocitas. Vooraf geno mineerd als kanshebber voor de titel bungelt de ploeg van coach Wim van Poelgeest in de onder ste regionen. Het is niet zozeer gebrekkig spel dat de oorzaak is van de teleurstellende prestaties in de eerste competitiehelft. Ondanks dat het in opzet en uitvoering zeker verzorgd oogt, werpt het nauwelijks vruchten af. Een rendementsprobleem dat Van Poelgeest inmiddels grijze haren moet hebben be zorgd. De wil te presteren is er zeker. Een ambitieus meeijarenplan moet het image van 'gezellig heidsclub' drastisch verande ren. Voor de cultuuromslag zijn lange sessies ingeruimd voor de momenteel bijzonder jonge se lectie, die om hogerop te ko men een grotere speldiscipline moet aanleren. Voorafgaand aan het duel spendeerde de groep maar liefst zeven uur om elkaar diep in de ogen te kijken en eikaars zwakke en sterke moet tijdens de afsluitende strandwandeling zeker ter spra ke zijn gekomen. Na het duel van zaterdagavond zal coach Van Poelgeest dit onderwerp de volgende week wel opnieuw op de agenda willen hebben. Zijn ploeg grossierde tegen De Dijk vogels in goede mogelijkheden, maar bij kansen bleef het. Schutter Paul Meerburg schoot veelvuldig, maar de junior ver bruikte zijn energie te veel in de combinatie, en ook de grillige Ron Goudsmit bleef op de nul steken. Opmerkelijke uitzonde ringen waren aanvoerster Jetske Goudsmit, die vijfmaal scoorde en een strafworp forceerde, en Marlies Meeboer, die tweemaal raak schoot. Tegenover het kansen ver kwistende Velocitas stelde De Dijkvogels een sober spelletje. Het leverde de Westlanders een verrassende voorsprong op, die bij 2-5 maximaal was. Voor rust had Velocitas de achterstand al grotendeels ingelopen (5-6) om na de hervatting het initiatief te nemen. Na 7-6 liepen de Lei derdorpers bijna een kwartier lang vergeefs storm op de korf van De Dijkvogels. In plaats van 8-6 werd het 7-8 en 8-9 en had Velocitas de grootst mogelijke moeite terug te komen. Uit blinkster Jetske Goudsmit zorg de drie minuten voor tijd voor de gelijkmaker, waarna een tweede treffer van Jeroen van Driel goed leek te zijn voor de overwinning. Luttele seconden voor tijd kwam De Dijkvogels onverwacht langszij: 10-10. HANDBALMEDEWERKER Anita Seur, doelvrouwe van Bol lensteek, moest in de eerste helft van de wedstrijd tegen Hellas na circa tien minuten naar de kant om een schoen vast te maken. Zij had toen twee treffers van de Hellas-veteraan Hannie de Kok moeten incasse ren, maar haar optreden was zeker niet beneden de maat. Toch keerde zij niet terug in het veld. Dat kwam omdat Diana van Dam een dag had waarop zij alles pakte wat er te pakken was. En dan blijf je bij Jan Alma staan. Samen zagen zij Bollen streek met 20-10 winnen. Hannie de Kok, die de veertig jaar is gepasseerd, kon haar sterke opening natuurlijk niet met een dito slot afronden. Dat kwam niet alleen omdat haar krachten afnamen naarmate de wedstrijd vorderde maar ook omdat de 6-0 defensie met een boomlang centrum uiterst wei nig kans bood op sprongscho- ten. De weg naar het doel van Bollenstreek liep dus via de hoek en langs de cirkel. Goed tellen van de Bollenstreek- de fensie en herhaaldelijk goed ge timed aantasten, deed Hellas geleidelijk verzanden in een oe verloos rondspelen van de bal waarbij de kleinste afspeelfout via de breakout treffers oplever de voor Bollenstreek. Even leek het dat Bollenstreek na rust, 9- 5, toch nog in de problemen zou komen toen Hellas terug kwam tot 10-8. Daarna speelde in de Gaasbak maar één ploeg, Bollenstreek. Pas na 18-8 kon Hellas Diana van Dam nog eens verschalken, 18-9. Het werd tenslotte 20-10. Samenvattend moet worden gesteld dat Bollenstreek met maar een wissel op de bank en twee nog niet volledig herstelde speelsters, Claudia de Jong en Merlyn Perik, een eenheid aan het worden is. Voor Bollen streek scoorden: Thorsen 6, Bo- riceanu, 5, Perik, van Jaarsveld en Besseling 3. In de tweede divisie verloor Olympia'72 teleurstellend van Saturnus'72, rust 4-7, eindstand 11-14. Er zat geen tempo in de Wassenaarse aanval en in de persoonlijke duels toonde Sa- tumus'72, dat het de punten erg goed kan gebruiken, zich agres siever. Natuurlijk speelde mee dat drie basisspeelsters bij Olympia - Angelique Schonk, Tieske van Duinen en Ingeborg Henkes - verre van fit waren. Dat neemt echter niet weg dat Olympia '72 de wedstrijd toch had moeten winnen. De agres sieve dekking van Satumus, dat gekomen was om te winnen, ontnam Olympia '72 het iniatief om aanvallend iets terug te doen. HVS kwam in Middelburg niet verder dan 7-7 na een rust stand van 7-3. Dat wijst op een defensief zeer sterke tweede helft. Zelfs de drie tijdstraffen die de Stompwijkse ploeg in de tweede helft te incasseren kreeg en de permanente uitsluiting van Hanneke Martens deed de defensie niet wankelen. Voor een niet gering deel dankzij het uitstekend werk van de beide doelverdedigsters Ria van Meurs en Debbie Vuurens. Voor HVS scoorden Irma van der Bosch, 5, Lenie van der Bosch en Ankie van Wissen. De resrves van Bollenstreek konden in Rotterdam met een wissel en vier speelsters uit de junioren Actief niet van een winst afhouden. Rust 2-6, eind stand 12-10. Voor Bollenstreek scoorden: Margot Voet en Jet Warmerdam 3 en Tanja Floor en Linda Rotteveel 2. De mannen van Saturnus hielden in de tweede divisie DWS in een spectaculaire wed strijd op 15-15, ruststand 7-7. Het is weer duidelijk geworden dat Satumus een sterke schutter uit de tweede lijn mist. Zoals DWS in Botterman wel had. Qua spel is Satumus beter. Er zit meer denkwerk in de ploeg terwijl DWS het hebben moet van hard werken en doorgaan. Maar als denkwerk niet wordt afgerond met treffers houdt het op. En Satumus liet zoals in an dere voorgaande wedstrijden een handvol riante scoringsmo- gelijkheden onbenut. Een pluim verdient keeper Martin Kok. Hij voorkwam dat Satumus een on verdiende nederlaag moest bij schrijven. Voor Satumus scoor den: Dan Olsen en Jan Tiele- mans 5, Andre van Es 3 en Hans Blansjaar 2. helft een heel erg aardig schouwspel. Marie-José Allers reboundde sterk, terwijl Anja Kuyt als vanouds de ballen erin gooide. Een korte tussensprint van de landskampioen naar 18- 25 in de vijftiende minuut werd nog voor rust bijna gelijk ge trokken: 30-33. BASKETBALMEDEWERKER De vrouwen van Olivetti/ Grasshoppers waren tijdens de oefenwedstrijd Quick Boys - IJs- selmeervogels op pad gegaan om mensen over te halen te ko men kijken naar de thuiswed strijd tegen landskampioen Den Helder. En met succes, want de anders bijna lege sporthal Cleyn Duin. zat nu stampvol met ru moerige voetbalsupporters die voor een aardig sfeertje zorg den. Grasshoppers verloor wel: 60-86. De heren scheidsrechters en coach Meindert van Veen van Den Helder hadden het zwaar te verduren. Het 'Hij is een hon- de..' werd nog net niet aangehe ven en dat zou ook erg onte recht zijn geweest. De mannen in het grijs floten namelijk een prima wedstrijd en waren zeker niet debet aan het ruime verlies van de Katwijksen. Furieuze start Kennelijk opgezweept door de volle zaal en met in het achter hoofd de gedachte dat als je re clame maakt voor jezelf je de mensen ook waar moet geven voor hun vrijkaartje, startte Grasshoppers furieus. Met een sterke press werden de bezoe kers snel op een 2-8 achterstand gezet. Den Helder had het even benauwd, maar zoals het de landskampioen betaamt werd er snel een oplossing gevonden. Met gelijke munt terug betalen was dat, èn zo kwamen beide ploegen al weer snel op gelijke hoogte. Omdat de teams niet verslapten werd het de eerste Doodvonnis De tweede helft bracht nog vijf minuten lang spanning. Grasshoppers kon tot 39-43 in het kielzog blijven, maar daarna ging de kaars langzaam uit. Er werd niet meer zo snel verde digd en er bleven gaten vallen. Coach Han Wallaart besloot on begrijpelijkerwijs bij een achter stand van tien punten om Vicky Stojanovic in de ploeg te bren gen. Haar aanvalskracht was te beperkt om het de opponent moeilijk te maken en hij teken de daarmee gelijk het doodvon nis van Grasshoppers. Omdat Den Helder de ruimte kreeg kon het gebruik gaan ma ken van het afstandschot van met name Eugenie Lewis. On der aanvoering van haar liepen de bezoekers vervolgens over Grasshoppers heen. Vijf minu ten voor tijd was het gat ge groeid naar 47-66 en daarmede de wedstrijd gespeeld. Het moe dige optreden werd dus niet be loond, maar met de goede eer ste helft lijkt de reclamestunt geslaagd. Nu is het alleen nog afwachten of de mensen blijven komen als er betaald moet wor den voor een kaartje. Scores Grasshoppers: Kuyt 20, Allers 12 (12 rebounds), Schuit 10. Den Helden Lia Maas 17, Lewis 16, Smith 14. LEIDEN GERRIT-JAN VAN PEEN BASKETBALMEDEWERKER Luba Leiden is redelijk hersteld van de zware nederlaag van vo rige week tegen Weert. In Be verwijk werd het oprukkende Racing op een nederlaag getrac- teerd: 55-61. Het was nog niet echt zoals Leiden de eerste helft van het seizoen speelde. Maar met na me de agressie in de ploeg was weer een beetje terug vergele ken met vorige week. Coach Bert Samson besloot met René Paulides te starten en gaf daar mee hem de voorkeur boven Maarten Wals. De kleine guard speelde rond de dertig minuten en mocht tevreden terug kijken. Hij scoorde tien punten en was vooral verdedigend nuttig door het uitlokken van een aantal aanvallende fouten. Leiden nam al vrij snel een voorsprong en bleef daar de he le wedstrijd op teren. Het lastige Beverwijk, waarvan in de beker competitie werd verloren bleef wel steeds bij. Na de rust (30- 37) rezen er wat problemen voor de bezoekers. Richard Ze venhoven en Oscar Taal kwa men al vrij snel op vier fouten, zodat die noodgedwongen naar de kant moesten. Diederik Hof stede presenteerde zich echter als waardige vervanger, onder andere door het uit de wedstrijd houden van Klaas de Bie. In de 35ste minuut kwam Be verwijk toch langszij: 53-53. Omdat de thuisploeg zelf het hoofd verloor in de eindfase, kreeg Leiden de zege toch in de schoot geworpen. Beverwijker Van Dijk, die in de eerste helft al Anja Kuyt (11gaat stijlvol en verslagen toe. voor Grasshoppers. Eugenie Lewis (midden) en Caiia Maas kijken verbaasd een technische fout had ge haald wegens herhaaldelijke opmerkingen, kreeg het te kwaad toen hij in de laatste mi nuut een aanvallende fout maakte op Paulides. Hij atta queerde de scheidsrechter wat hem op een diskwalificerende fout kwam te staan. Leiden kreeg zodoende bij 55-58 twee vrije worpen en balbezit en buitte de situatie goed uit. Be verwijk hielp dus een aardig handje aan het herstel van Lei den. Scores Leiden: De Ruijter 14, Van der Maas 12 (10 rebounds), Paulides 10. Plumpudding De mannen van Lisse stonden verbaasd toen er bij aanvang van de wedstrijd maar één scheidsrechter aanwezig was. De wedstrijd ging wel gewoon door en kende een zeer merk waardig verloop. De Groene Ui len ging na een hopeloze ach terstand toch met de winst strij ken: 65-72. Lisse kende een prima eerste helft. Met een goede man-to- man-verdediging werd de Gro ningse ploeg in de verdrukking gebracht. Omdat aanvallend al les ook goed verliep gingen de Lisser mannen met een ruime voorsprong rusten: 44-24. In de tweede helft zetten de bezoe kers alles op alles. Met een sterke press over het hele veld waren er na vijf minu ten nog maar tien punten van de voorsprong van Lisse oven 58-48. De koppies gingen om laag bij de thuisploeg en Lisse zakte vervolgens als een plum pudding in elkaar. Er konden in de resterende vijftien nog maar zeven punten aan het totaal worden toegevoegd. De Groene Uilen bleef aanvallend wel bij de les, zodat Lisse een ruime voorsprong andermaal niet in winst kon omzetten. Scores Lisse: Koek 17, Koot 11Goudswaard 11 De vrouwen van Lisse konden het een helft aardig bijbenen te gen Groningen. Via 32-39 bij rust werd het uiteindelijk 64-83. Lisse bleef tot de 25ste mi nuut heel dicht in de buurt. Met een pas van ziekte herstelde Jo ke van der Heuvel, die aanval lend goed werk verrichtte, was de eerste helft zeer acceptabel. Hoewel Groningen veel moge lijkheden werd geboden tot makkelijke scores hield Lisse de schade beperkt. Door middel van een goede press werd er 28 keer de bal veroverd. Na de rust kregen de bezoekers echter vat op de press en lieten weinig meer heel van Lisse. Via 42-45 was er binnen tien minuten een groot gat geslagen naar 48-69. De thuisploeg herstelde zich in de laatste vijf minuten nog wel maar kwam niet meer dichter bij. Scores Lisse: Van der Heuvel 15, Hoogervorst 12, Feyma 10. De vrouwen van MSV blijven het goed doen in de promotie divisie. De competitie is inmid dels het derde kwart ingegaan. Het op de derde plaats staande BCA '60 uit Apeldoorn, afgelo pen dinsdag nog door Lisse voor de beker uitgeschakeld, werd voor de derde maal op een nederlaag getracteerd: 67-61 FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19