Sport Vonk zet deur weer op kier Decheiver schiet RKC naar sub-top Dick Advocaat praat verder Den Haag laat zich afbluffen door MW Van Basten en Gullit schieten Foggia omver Hiddink steekt Cruijff de helpende hand toe Genk verrast Anderlecht Koplopers in Engeland delen Rangers alleen aan kop Maandag 20 januari 1992 RedacUe: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERAAAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB ONDERWATER Vormgeving: PIET KOOREMAN 14 NIEUWSLIJN Gascoigne hoopt op Feyenoord ROME - De Engelse international Paul Gascoigne heeft zaterdag gezegd dat hij mogelijk in staat is al voor juni van dit iaar voor de Italiaanse club Lazio Roma uit te komen. De middenvelder van Tottenham Hotspur heeft tot eind mei de tijd zijn Romeinse werkgever ervan te overtuigen dat zijn zware knieblessure ge heel genezen is. Gascoigne scheurde vorig jaar mei in de finale van het toernooi om de FA-beker de kruisbanden. Zijn transfer naar Italië, die de Spurs ruim achttien miljoen gulden zal opleveren, kwam daar mee op losse schroeven te staan. Gascoigne heeft inmiddels de kniebrace afgelegd en is weer voorzichting met de training be gonnen. Trainer Inter Milaan stapt op BERGAMO - Trainer Corrado Orrico is opgestapt bij Internazio- nale. Door de nederlaag van 1-0 bij Atalanta zakte de Milanese club van de vierde naar de achtste plaats in de Italiaanse serie A. Na afloop van het duel in Bergamo maakte Orrico zijn besluit bekend. „Dit was mijn laatste wedstrijd", zei Orrico voor de ra dio. Voorzitter Ernesto Pellegrini wist op dat moment nog ner gens van. Orrico kwam dit seizoen naar Inter als opvolger van trainer Giovanni Trapattoni. Portugal - Nederland in Faro GOTEBORG - De oefenwedstrijd tussen Portugal en Nederland zal op 12 februari in Faro worden gespeeld. In verband met weersomstandigheden verkoos de voetbalbond van Portugal de plaats in de Algarve boven hoofdstad Lissabon. Het oefenprogramma van het Nederlands elftal in voorbereiding op de Europese titelstrijd krijgt daarmee meer gestalte. Op 25 maart oefent Oranje in Amsterdam tegen Joegoslavië, op 5 juni in Lens tegen Frankrijk. De bedoeling is dat op 27 mei in Nederland tegen Oostenrijk wordt geoefend en op 30 mei, eveneens thuis, tegen Argentinië of Zwitserland. Bespreking WK-programma uitgesteld AMSTERDAM - De besprekingen over de data van de kwalifica tie-wedstrijden, die het Nederlands elftal in aanloop naar de we reldtitelstrijd in de Verenigde Staten speelt, zijn verschoven naar 14 februari. Aanvankelijk zou de kalender maandag in Amster dam worden samengesteld. Nederland wilde uitstel omdat het de interlands graag gelijktij dig met Italië wil spelen. Dit om problemen met AC Milan over het afstaan van Gullit, Van Basten en Rijkaard te voorkomen. Momenteel is nog niet bekend wanneer Italië zijn duels speelt. ROTTERDAM «ANP Sinds gisteren dient Ajacied Dennis Bergkamp de eerste plaats op de topscorerslijst te delen met Harry Decheiver. Te gen Sparta schoot de kwikzilve- rige aanvaller van RKC op Span gen wéér twee keer raak. Hij bracht zijn totaal op achttien. De 21-jarige spits had een groot aandeel in de overwin ning van 3-2, want hij bereidde óók de derde treffer van Hoek stra voor. De Waalwijkers zijn mede dank zij Decheiver na de korte winterstop opgeklommen naar de sub-top van de eredivi- Vorige week tegen FC Twente scoorde de van Heerenveen ge huurde voetballer ook al twee keer. Tegen Sparta, dat de vier de nederlaag op rij leed, was het de zevende keer dat hij twee keer doel trof in één wedstrijd. Het eerste doelpunt op Span gen lag al na 45 tellen in het net achter Teeuwen die de bal had moeten loslaten. Vurens profi teerde van het foutje, 1-0. Decheiver zorgde voor de gelijk maker. Sparta leed constant balverlies en werd door RKC te ruggedrongen. Toch kwam de thuisclub opnieuw op voor sprong. Hutten duwde De Ge trouwe omver: strafschop. Vu rens gaf Teeuwen na dik een half uur geen kans, 2-1. Vijf mi nuten later was Decheiver op nieuw succesvol. Uit een vrije trap, 2-2. RKC kwam dank zij een schot van Beerens op 2-3 Beide ploegen kregen nog kans jes voldoende en RKC kwam in de slotfase onnodig in de pro blemen. Sparta slaagde er niet in te profiteren van de slechte organisatie in de Brabantse ach terhoede. Hennie Meijer wordt omsingeld door tot de tanden gemotiveerde Twente-verdedigers. Doelman Boschker staat gereed om zich over de bal te ont fermen. FOTO ANP EREDIVISIE VW Volendam 0-1 (0-0). 46. Steur 0-1. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 3113 Gele kaart: Haan (VW). Steur en Peet- GOTEBORG «ANP Gerets en Van Breukelen (beiden PSV). SW/Dordrecht 90 - Vitesse 0-1 (0-0). 61. Hil- gers 0-1. Scheidsrechter: Lammers. Toeschou wers: 1200. Gele kaart: Boessen (SW/Dordrecht '90). FC Twente - FC Groningen 4-1 (04». 50. Leu- nnk 10. 52 Mulder 2-0. 66 Gaasbeek 3-0. 69 Gaasbeek 4-0, 79. Wilson 4-1. Scheids rechter: Jol. Toeschouwers: 4800. Sparta - RKC 2-3(2-2). 1. Vurens 1-0, 11. Decheiver 1-1. 34. Vurens 2-1 (strafschop). 38. Decheiver 2-2. 56. Hoekstra 2-3. Scheids rechter: Schuurmans. Toeschouwers: 2500. Gele kaart- Veldman (Sparta) en Sousa Nasci- 6 1 34 48 20 De KNVB onderhandelt op kor te termijn verder met Dick Ad vocaat over de functie van bondscoach, bat was het resul taat van besprekingen, die het sectie-bestuur betaald voetbal na de EK-loting in Götborg met de huidige assistent van Rinus Michels voerde. Over de inhoud van het ge sprek wilden de partijen weinig kwijt. „Maar het lijkt me zeker zinvol om verder te praten", zei Advocaat. De verwachting is dat er binnen een week beslissin gen worden genomen. Aanvan kelijk liet Advocaat in Göteborg doorschemeren de nodige twij fels te hebben. De opwinding die in het Diekman is ontstaan rond het aangekondigde vertrek van het trainersduo Vonk- Spelbos heeft FC Twente gistermiddag de belang rijkste overwinning (4-1) van dit seizoen opgeleverd. Bij verlies tegen FC Gro ningen zou het onderlinge verschil zijn opgelopen tot zeven verliespunten en zou Vitesse een kloof van vijf punten hebben geslagen met de Enschedese club. ENSCHEDE» ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De dreiging van een sportief en financieel debacle hing in de voorbije week als een zwaard van Damocles boven FC Twen te. Voor FC Groningen, dat uit de laatste zes wedstrijden het maximale aantal punten be haalde, betekende de nederlaag weliswaar een fikse domper, maar het is er wel een zonder grote gevolgen. „We houden het vizier gericht op de vierde plaats. Daar zie ik nog genoeg mogelijkheden voor", treurde Hans Westerhof niet al te lang na over de produktieve bui van Leurink, Mulder en Gaasbeek (twee keer), waarna Wilson op de valreep tegenscoorde. Heel anders liggen de zaken in Enschede. „Na het schandali ge verlies zondag bij RKC is er deze week rond de club en mij zoveel gebeurd", speelde Vonk geen verstoppertje, „dat het vanmiddag de goede en de slechte kant op had kunnen slaan". Dank zij de goedgeefs heid van FC Groningen, maar vooral door de fanatieke Twent se wil om Theo Vonk een hart onder de riem te steken, sloeg de teller de goede kant uit. „De spelers hebben vanmiddag de handen ineen geslagen en laten zien dat ze voor 100 procent achter de technische staf staan. Dat heeft me gestreeld", ver taalde Vonk de dubbelslag die hij zoëven had geslagen. In de euforie rond de over winning liet voorzitter Hans van den Berg zich niet van z'n stuk brengen. Hij noemde de wed strijd een 'momentopname' en werd er niet koud of warm van dat de spelers, op twee na, zich sterk maken voor het aanblijven van Vonk en Spelbos. Waar Vonk de deur gistermiddag voorzichtig op een kier Zette, is voor Van den Berg 'het lijntje gebroken' en voelt hij er weinig voor opnieuw met Vonk te gaan praten. „Het is voor ons onbe spreekbaar dat Vonk een con tract wil met een clausule dat hij elders gaat winkelen", doelt Van den Berg op een eventueel tussentijds vertrek naar een topclub. Vonk op zijn beurt weigerde in te stemmen met de twee ont bindende voorwaarden, die FC Twente in het contract wil op nemen. Bij degradatie wordt de verbintenis meteen ontbonden, daarnaast eist het bestuur van hem Europees voetbal. „Dat vind ik een onlogische eis als Twente mij niet de garantie kan geven dat deze spelersgroep bij elkaar blijft. Het is de enige ma nier om in het spoor te blijven van clubs als Vitesse en Gronin gen. Ik moet het gevoel hebben dat ik lekker kan werken en dat deze club de ambitie heeft om hogerop te willen. Dat mis ik nu een beetje, dat wil ik doorbre ken". Triomftocht Na afloop van de bijna persoon lijke triomftocht tegen FC Gro ningen toont Vonk zich toe schietelijker dan Van den Berg. „Bij onderhandelingen worden wel eens harde standpunten in genomen. Natuurlijk wil ik graag naar de top, maar niet ten koste van alles. Daarvoor heb ik het hier veel te goed naar mijn zin, vooral privé. Als Twente de ambitie uitspreekt om deze ploeg bij elkaar te houden en verder uit te bouwen, hoef ik niet weg", zoekt Vonk naar een opening. „Het is voor mij een reden weer met elkaar te gaan praten. Ja, ook over de rest van het contract, daar hoeft de zaak niet op af te springen. Daarin kunnen we elkaar best vinden". De inhoud van het contract staat voor Vonk los van de koers die Twente gaat varen. „Daar gaat het om en niet om de ont bindende voorwaarden waarop de zaak nu wordt toegespitst". Vonk zegt van mensen uit het bedrijfsleven signalen te heb ben ontvangen dat het met de bouw van een nieuwe stadion de goede kant opgaat. Het is voor hem een indicatie dat hij in Enschede 'iets los heeft ge maakt. En daar was het mij op de eerste plaats om te doen', zegt Vonk, bezig aan z'n zesde i Enschede. Haagse bluf is Maastrichtse bluf geworden. MW versloeg giste ren FC Den Haag in het Zuider park met 2-1. De overwinning was dik verdiend. In Den Haag zijn de tijden snel veranderd. Het hoogste voetbal wordt voor vrijwel lege tribunes gespeeld, de nederlagen stapelen zich op, degradatie dreigt. Minder dan een jaar geleden werd landskampioen PSV nog afgebluft met 3-0. MW hield aan de laatste twee bezoekjes aan het Zuiderpark nederlagen met 1-6 (18 februari '90) en 1-5 (7 oktober '90) over. Zo'n resultaat kon FC Den Haag best gebruiken om de de- gradatiezorgen wat te verlich ten. MW weigerde daar aan mee te werken. De Limburgse ploeg wenst dit jaar de rode streep uit het zicht te houden en slaagt daar aardig in. Op vreemd terrein beter dan thuis. Van de negentien punten wer den er elf buiten Den Haag be haald. Nadat Visser in de 38ste mi nuut een dot van een kans had laten liggen nam FC Den Haag bij de tegenstoot de leiding. Valk tilde de bal over De Haan, 1-0. In de tweede helft kon de thuisclub, die Lems (geschorst) node miste, geen tien seconden balbezit houden. De draaitollen Visser en Hofman creëerden kans op kans. Visser kopte zelf 1-1 in uit een vrije trap. De Maastrichtse overwinning werd in de 75ste minuut een feit. Hofman maakte een solo over het halve veld, waarna Bu- can de paniek in de Haagse ge lederen gebruikte om droog in te knallen, 1-2. FC Den Haag kon niets anders doen dan ne derig de hoofden buigen. PETER WITHE heeft het slechts drieëneenhalve maand uitge houden als manager van Wim bledon. Het bestuur van de Londense voetbalclub ontsloeg Withe nadat hij in zeventien wedstrijden slechts één over winning behaalde. Zaterdag verloor Wimbledon de thuis wedstrijd tegen stadgenoot Chelsea met 1-2. Assistent Joe Kinnear en jeugdcoach Teny Burton nemen voorlopig de werkzaamheden over. V T E T c E B L M A L N D 21 11 6 4 28 35 - 22 6 11 5 23 31 MILAAN Reuter 8 6 22 41 - 35 5 9 19 26 - 27 7 8 19 21-30 22 3 7 12 13 19 - 20 1 5 14 7 18-46 EERSTE DIVISIE hoven 1-1, 77. Wijnhoven 1-2 (strafschop). Scheids- Go Ahead Eagles - Wageningen 0-1 (0-1). 37. Uitman 0-1. Scheidsrechter: Bettinger, Toeschouwers: 3070. Helmond Sport Haarlem 1-1 (04)). 85. Weiiers 1-0, 90. Van Eekeres 1-1. Scheidsrechter: Takacs. Toe- Veendam FC Zwolle 1-1 (1-1). 17. Slor 1-0.33. Van der Heide 1-1. Scheidsrechter: Kloeg. Toeschouwers: TOP AZ 0-1 (0-1) 6 Duif 0-1 Excelsior-RBC 1-3(1-3). 2 Van Gastel 0-1.13 V Straalen 0-2. 25 Mutsaers 0-3. 31. Roos 1 kaart; Pronk, Taument (Excelsior). Eindhoven - Oen Bosch 0-2 (0-1). 30. Brusselers0-1. 47 Brusselers 0-2 (strafschop). Scheidsrechter: Luy- ten Toeschouwers: 1500. Gele kaart: Van Helmond (Eindhoven), Nijhus. Netten (Oen Bosch). Heerenveen 23 14 3 6 31 55 - 32 CambourL 23 12 6 5 30 42 - 31 NEC 24 12 6 6 30 43 - 27 Zm BRUSSEL .ANP Telstar 23 11 6 6 28 58 - 38 Wageningen 23 11 5 7 27 29 - 22 Met drie doelpunten heeft Mar co van Basten AC Milan gisteren tegen Foggia naar het „winter kampioenschap" van Italië ge schoten. AC Milan zegevierde met 3-1 en telde na de eerste competitiehelft drie punten voorsprong op Juventus en zes op AS Napoli. Van Basten trof twee keer doel vanaf de strafschopstip (10e en 86ste minuut). Twee minuten na rust maakte hij ook een gewoon doelpunt. De Sov jet Sjalimov scoorde tegen. Met dertien treffers werd Van Basten alleen leider op de topscorers- lijst. Naast schutter Van Basten was regisseur Gullit de grote man van de wedstrijd. De aan voerder van Oranje bleek geheel hersteld van zijn griep. Met enorme gretigheid trok hij het spel naar zich toe, verstuurde hij talrijke passes en ondernam hij zijn befaamde rushes. Met een topprestatie op het veld onderstreepte Gullit zijn stelling dat AC Milan de Joego slavische spelverdeler Savicevic bepaald niet direct nodig heeft. AC Milan bleef in de eerste zeventien wedstrijden ongesla gen in Italië. Het puntentotaal van 29 halfweg is een record sinds de Serie A naar 18 ploegen werd uitgebreid, vier jaar gele den. Het aantal mededingers voor de „scudetto" werd gede cimeerd tot één: Juventus. De Turijnse club versloeg zondag Hellas Verona met 2-0. Na een eigen doelpunt van Pellegrini zorgde Schillacci voor 2-0. Gaat het goed met AC, de tweede Milanese club, Inter, be leefde gisteren een dieptepunt. Door een nederlaag bij Atalanta met 0-1 door een strafschop van Bianchezi zakte de kampioen van 1990 naar de achtste plaats. De verdedigers Ferri en Giova- nelli kregen beiden de rode kaart. Trainer Corrado Orrico besloot na afloop ontslag te ne men. Hij deed het direct na de wedstrijd in een radio-inter view. Voorzitter Pellegrini wist op dat moment nog van niets. CIJFERS 1, Genua - Napoli 3-4, 24 10 6 8 26 44 - 30 24 10 5 9 25 39 - 35 23 7 8 8 22 28 - 23 6 8 9 20 26 - Helmond Sp 23 Heiacles. Cambuur en GA Eagles peiiodekampioenen 1 1 0 0 2 3 - naar de derde plaats door 1-0 winst op stadgenoot Club. An derlecht had een offday tegen Genk, dat massaal verdedigde. Oliveira miste voor rust een op gelegde kans. Zonder Degryse, pas winnaar van de Gouden Schoen, vond de ploeg van De Mos maar geen openingen. In de 73ste minuut kwam Genk na een counter op voorsprong door Fieber. Vier minuten later werd het 0-2 door Goote. In de slotminuten was zelfs een straf schop niet aan Anderlecht be steed; Nilis zag zijn schot ge stopt door Mathijssen. Paul Merson van Arsenal heeft een verschrikkelijke pegel in zijn ge dachten. Simon Barker van QPR probeert hem daarvan te weerhouden. Guus Hiddink heeft Johan Cruijff zaterdag de helpende hand toegestoken en Leo Been hakker wellicht iets dichter naar het trainingsveld geduwd. Va lencia versloeg voor het eigen uitzinnige publiek Real Madrid met 2-1 en gaf daarmee de Spaanse competitie een ander In het met 50.000 toeschou wers gevulde Luis Casanova stadion zag het er lang naar uit dat de Koninklijke met twee punten zou ontsnappen naar Madrid. In de 72ste minuut be nutte Michel namens Real een strafschop, gekregen omdat Pe- nev Milla tegen de grond trok. Valencia voelde zich echter niet verslagen door deze tegenvaller. Fernando en Roberto zorgden in de laatste drie minuten van het duel voor de juichstem- Valencia verkleinde met deze zege in de algemene rangschik king de achterstand op Real Madrid tot vijf punten. Barcelo na kan zondag, door van degra datiekandidaat Espanol te won nen, het gat dat op een gegeven moment zelfs negen punten be droeg, terugbrengen tot drie. Behalve spelers, coach en toe schouwers, die een boeiende wedstrijd kregen voorgescho teld, glunderde in Valencia ook de penningmeester. Het uitver kochte huis leverde de club een recordsom op van 130 miljoen peseta's (ongeveer 2,5 miljoen gulden). Op de zwarte markt was het ook druk. De liefhebbers die daar een kaartje op de kop tik ten, hebben geen spijt gekre gen. Valencia speelde iets beter dan Real en was ook aanvallend gevaarlijker, al betaalde dat zich pas laat uit. Het duel werd „op gefleurd" met elf gele kaarten, vier voor Valencia en zeven voor de bezoekers. Chendo kreeg vijf minuten voor tijd zijn tweede waarschuwing. Butragueno die in de inter landwedstrijd tegen Portugal na tien minuten het veld ruimde na een trap tegen een hoofd, moest zich nu al na 400 secon den laten vervangen door Enri que. De aanvaller verstuikte een voet na een overtreding van Gi- Sheffield Wednesday City Coventry 1-0. 04). Sheffield L ham - Southampton 1-2, Wimbledon Chelsea 1-2. Everton - Nottingham Forest 1-1 Leeds 26-53 Sheffield 25-43 M United 24-52 Aston Villa 25-37 Liverpool 25-44 Arsenal 24-35 4-2. Paris Saint Germain - Cannes 3-2 Marseille 23-35 Caen 2 Monaco 25-33 PansSG 2 Le Havre 24-30 Auxerre 25-29 FC Porto Benfica Boavista 18-24 Estoril 18-19 BELGIE: Antwerp - L.erse 2-1. AA Gent - Club Brugge 1-1. Charleroi - Beveren 1-0, An derlecht - Racing Genk 0-2. RWD Molenbeek - Waregem 2-0, Kortrijk - Aalst 2-1, Standard Op de 19e speeldag van de Bel gische competitie heeft An derlecht de tweede thuisneder laag geleden. Het werd 0-2 te gen nummer veertien Racing Genk. De achtervolgers, KV Mechelen en Club Brugge, pro fiteerden maar half. Mechelen speelde vrijdag al gelijk tegen Ekeren, 1-1. Club Brugge haalde in het weekeinde hetzelfde re sultaat tegen AA Gent. An derlecht bleef daardoor alleen aan de leiding, met één punt voorsprong. Standard Luik Worn LONDEN Reuter Leeds en Manchester United, de nummers één en twee in de eerste Engelse league, worden 'geplaagd door blessures. Beide ploegen kwamen zaterdag niet verder dan een gelijkspel van 1 - 1. Koploper Leeds kon op eigen veld niet winnen van Crystal Palace, naaste achtervolger Manchester United moest bij Notts County met één punt ge noegen nemen. Leeds moest het zaterdag doen zonder spits Lee Chap man die woensdag in de beker wedstrijd tegen Manchester United een armblessure opliep. Crystal Palace kwam in Leeds op voorsprong door een doel punt van Thomas in de zeven tiende minuut. Een kwartier la ter scoorde Fairclough de gelijk maker. In de tweede helft was Leeds duidelijk sterker, maar verder dan een schot van Walla ce tegen de paal kwam de thuis club niet. GLASGOW «Reuter Glasgow Rangers heeft alleen de leiding genomen in de hoogste klasse van het Schotse voetbal. De ploeg van Pieter Huistra won de thuiswedstrijd tegen Motherwell met 2-0. Heart of Midlothian maakte een misstap bij Airdrie: 1-2. Ally McCoist scoorde op de dertigste speeldag zijn 24ste doelpunt en gaf Rangers daar mee na 39 minuten een voor sprong. In de tweede helft ver dubbelde de ex-Sovjet-interna- tional Koeznetsov de marge. Hearts moest halverwege de eerste helft twee treffers van Alan Lawrence toestaan. Ro bertson bracht de ploeg uit Edinburgh nog tot 2-1 terug, maar een nederlaag was onaf wendbaar. Ex-Groninger Paul Mason was eenmaal succesvol voor Aberdeen dat met 2-2 ge lijk speelde in en tegen Falkirk. 30-48 Hibernian 30-36 30-46 Aberdeen 30-34 30-38 Dundee U 30-33 GRIEKENLAND: Apo kos - Korinthos 0-0. F Serres-Aris 1-0. He.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14