Buitenland VN-waarnemers beginnen werk 'Irak zal oorlog te boven komen' ANC ontkent aantijgingen huurmoord Militaire raad verbiedt referendum Zuid-Ossetië Doden bij rellen in Tasjkent Israël in juni naar stembus Volgende staatsgreep wordt serieus' Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANT5VERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 7 Turks-Cyprus erkent Macedonië Turks-Cyprus heeft gisteren de onafhankelijkheid erkend van Macedonië. Turks-Cyprus wordt zelf alleen door Turkije erkend. De 'republiek' werd in 1983 uitgeroepen op het noordelijk deel van Cyprus, dat in 1974 door Turkse troepen werd bezet De EG heeft Macedonië niet erkend omdat Griekenland bezwaren heeft tegen het gebruik van de naam Macedonië, omdat hiermee aan spraak zou kunnen worden gemaakt op het Griekse Macedonië. Bossano wint verkiezingen Gibraltar Eerste minister Joe Bossano van Gibraltar is bij de donderdag gehouden parlementsverkiezingen met groot gemak herkozen. Zijn Socialistische Arbeiderspartij (GSLP) kreeg 73 procent van de stemmen. Hiermee verwierf de GSLP acht van de 15 zetels in het parlement van Gibraltar. De Sociaal-Democraten eindigden tweede en mogen de resterende zeven zetels bezetten. IBM lijdt voor het eerst verlies De Amerikaanse computergigant IBM heeft vorig jaar voor het eerst in zijn geschiedenis verlies geleden. Gisteren maakte het concern bekend dat het verlies over 1991 2,83 miljard dollar be draagt. In 1990 boekte het concern nog een winst van ruim zes miljard dollar (zo'n tien miljard gulden). Volgens topman Akers was 1991 „een teleurstellend jaar", waarin 1MB te kampen had met de aanhoudende malaise in de wereldeconomie, sterke concurrentiedruk en de overgang naar nieuwe produkten. Vlamingen krijgen gratis milieuboxen De Vlaamse minister voor milieuzaken, Theo Kelchtermans, gaat de 2,25 miljoen Vlaamse gezinnen een gratis „milieubox" bezorgen. In die doos moeten de Vlamingen in de toekomst al hun klein gevaarlijk afval, zoals batterijen, verfoverschotten, spuitbussen en motorolie, verzamelen. In de loop van volgend jaar moet de box in ieder Vlaams huishouden aanwezig zijn. Presidentskandidaat Clinton in opspraak De Amerikaanse Democratische presidentskandidaat Bill Clin ton heeft gisteren alle berichten in de sensatiepers als zou hij een vrouwen versierder zijn als „ouwe koek" en „vuilspuiterij" van de hand gewezen. De verhalen waren gebaseerd op uitspra ken van een voormalige werknemer van de staat Arkansas, waar van Clinton gouverneur is. Deze man werd ontslagen wegens het herhaaldelijke misbruik van overheidstelefoons voor dure interlokale privégesprekken. De man beloofde Clinton te zullen ruïneren. Pakistan wil geen atoombom maken Pakistan kan wel een atoombom maken maar is niet van plan om dat daadwerkelijk te doen. Dat heeft de Pakistaanse premier, Mohammad Nawaz Sharif, gisteren gezegd tijdens een bezoek aan Parijs. Volgens de premier legt Pakistan zijn prioriteit bij economische ontwikkeling. Hongarije ruimt vieze troep zelf op Hongarije heeft zijn pogingen opgegeven de door het Sovjet-le ger tijdens de jaren van bezetting aangerichte milieuschade ver goed te krijgen. In plaats daarvan heeft het parlement er een miljard forint (een kleine 25 miljoen gulden) voor uitgetrokken om in 1992 een begin te maken met de schoonmaak van verla ten Sovjet-bases. Het ergst vervuild zijn de zeven militaire vlieg velden, waren duizenden liters kerosine in de bodem terecht is gekomen. Duizenden vluchten voor geweld Liberia Ongeveer 3400 Liberianen zijn de afgelopen drie weken wegens etnisch geweld naar Ivoorkust gevlucht. In juli van het vorig jaar hadden Liberianen voor het laatst de wijk naar het buurland ge nomen. De vluchtelingen behoorden voor het grootste deel tot de Krahn-stam, de bevolkingsgroep waartoe ook de vermoorde Liberiaanse president Samuel Doe behoorde. De vluchtelingen die soms meer dan twee weken door dicht oerwoud hadden moeten lopen voordat zij in veiligheid waren, maakten melding van aanvallen van strijders van het Nationaal Patriottisch Front van Liberia (NPFL) op dorpen van de Krahn. JOHANNESBURG P.VAN NUUSEN8URG CORRESPONDENT Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) ontkent in alle toon aarden betrokken te zijn ge weest bij plannen om een naar de Zuidafrikaanse politie over gelopen ex-lid van het ANC te vermoorden. Het Afrikaner Vrije Weekblad onthulde gisteren dat twee 'geheim agenten' van het ANC daarvoor 10.000 rand. on geveer 7000 gulden, hebben be taald aan een lid van de neo-na- zistische Afrikaner Weerstand beweging (AWB), Daniel Oden- daal. Odendaal, die de moord uit eindelijk niet heeft gepleegd, is vorige week vrijdag door de po litie gearresteerd, maar inmid dels weer op borgtocht vrijgela ten. Zijn opdrachtgevers en be oogd slachtoffer Glory 'Septem ber' Sidebe zijn spoorloos ver dwenen. Het weekblad heeft een ban dopname aan de politie gege ven waaruit zou blijken dat Mao en Ricky 50.000 rand aan Oden- daal hebben geboden voor de moord op Sidebe. In een verkla ring zegt het ANC dat 'samen zwering tot moord niet tot het beleid' van de beweging be hoort Saddam erkent nederlaag Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Bosnië wil referendum over onafhankelijkheid De Militaire Raad van Georgië heeft gisteren het referendum over onafhankelijkheid verbo den dat morgen in Zuid-Ossetië moet worden gehouden. De Militaire Raad is belast met de defensieaangelegenhe den in de Kaukasische repu bliek sinds een overgangsbe wind anderhalve week geleden de macht heeft overgenomen van de afgezette president Zviad Gamsachoerdia. Zuid-Ossetië is een kleine au tonome regio in het bergachtige noorden van Georgië. De auto riteiten in het gebied willen af scheiding van Georgië en stre ven naar vereniging met Noord- Ossetië dat in Rusland ligt. De autoriteiten in Tbilisi heb ben een blokkade van de Zuid- osseetse hoofdstad Tsjinvali in gesteld om de onafhankelijk heidsaspiraties van de Osseten in te tomen. Tbilisi beschouwt Zuid-Ossetië als historisch Ge- orgisch grondgebied. In het grensgebied zijn sinds enkele dagen de gevechten tussen de verschillende groepen weer op gelaaid. Aan de grens heerste de afgelopen maand een relatieve rust toen in de Georgische hoofdstad een machtsstrijd woedde tussen voor- en tegen standers van Gamsachoerdia. De afgezette president keerde donderdag in Georgië terug en tracht vanuit het westen van de republiek naar de hoofdstad op te rukken. De Militaire Raad riep gisteren in een reactie op de dreigende opmars van Gamsachoerdia een algemene mobilisatie uit. Een woordvoer ster van de Groene Partij van Georgië zei dat Tengiz Kitovani, één van de leden van het over gangsbewind, dat in een vraag gesprek op de Georgische radio had gezegd. Kitovani riep de be- volking op de democratie te verdedigen. geren die levensmiddelenwin- TASJKENT-MQ5KOU APLl s plunderden. Tijdens de onlusten waren donderdag al een dode en on geveer 50 gewonden gevallen. Het persbureau Interfax maakte melding van onbevestigde be richten volgens welke er zou zijn geschoten door 'zwarte ba retten', de ordetroepen van het ministerie van binnenlandse za ken. In de Oezbeekse hoofdstad Tasjkent zijn gisteren voor de tweede opeenvolgende avond rellen uitgebroken tegen de drastische prijsverhogingen. Een tweede student bezweek gisteren aan verwondingen op gelopen toen ordetroepen don derdagavond het vuur openden op groepen ongewapende jon- De eerste militaire waarnemers van de Verenigde Naties hebben gisteren hun posities aan het front in Kroatië in genomen. Vanavond moeten alle 45 waarnemers hun posities hebben ingenomen op elf plaatsen langs het front, vijf aan de Kroatische zijde en zes aan de Servische kant. De „blauwe baretten" moeten de komst van de 10.000 manschappen van de VN-vredesmacht voorberei den als het nu twee weken durende staakt-het-vuren in stand blijft. conflict tussen de regering en de Servische gemeenschap. De regering in Sarajevo wil de Ser vische gemeentes in de repu bliek dwingen tot betalingen aan de staatskas, die ze hadden stopgezet. Komen ze voor vol gende week niet met het geld over de brug, dan zullen alle subsidies aan deze gemeentes worden stopgezet. De Bosnische president Izet- begovic kondigde aan dat er een referendum zal worden ge houden over de toekomst van de republiek om een mogelijk gevaarlijk conflict tussen de moslims en Kroaten die voor onafhankelijkheid zijn en Ser- EELCO VAN DER LINDEN GPD De vrijwillige officieren die uit twintig landen komen, zijn allen op korte termijn gerecruteerd t onder meer de VN-troepen het Midden-Oosten. „Een week geleden was ik nog in de Kuwaytse woestijn. Gelukkig heeft het Oostenrijkse leger me i paar winterlaarzen ge leend", vertelde de Ghanese of ficier Theophilus voordat hij verdween in de winterse mistige ochtend. De spanningen in de repu bliek Bosnië-Hercegovina lie pen gisteren weer op door een viërs die bij Joegoslavië willen blijven, te voorkomen. Kroatië en Slovenië kregen gisteren hun eerste staatsbe zoek sinds de erkenning van de onafhankelijkheid. De Italiaanse president Cossiga overhandigde in Zagreb aan'president Tudj- man en in Ljubljana aan presi dent Kucan de officiële docu menten die horen bij de Itali aanse erkenning van de repu blieken. Ook kregen de consula ten van Italië de status van am bassade. Cossiga praat vandaag in de Sloveense kustplaats Pirano, niet ver van Triëst, met verte genwoordigers van de kleine Italiaanse minderheid. De in Slovenië wonende Italianen (zo'n 15.000) verwijten de Itali aanse regering te weinig voor hun belangen te zijn opgeko- De ontmoeting wordt ook met spanning tegemoet gezien omdat deze week een conflict is ontstaan tussen Rome en Lji- ubljana over de ongeveer 60.000 Slovenen die in Italië wonen. De De Kroatische president Tudjman kreeg gisteren een hoge Italiaanse on derscheiding tijdens het staatsbezoek van president Cossiga. •foto ap Sloveense minister van buiten landse zaken weigerde een 'me morandum' van De Michelis aangaande de bescherming van eikaars nationale minderheden te tekenen, omdat er geen spra ke is van gelijke behandeling. De minister verklaarde dat de beide minderheden een vol strekt verschillende geschiede nis hebben. „De Slovenen lei den in Italië al een beschermd en rustig bestaan, terwijl in Slovenië dat niet het geval is", aldus De Michelis. De Kroati sche minister van buitenlands zaken heeft het memorandum wel ondertekend, waarmee hij zich verplicht de Italiaanse min derheid in Kroatië te bescher- Saddam Hussein verscheen gisteren op de eerste verjaardag van nhet uitbreken van de Golfoorlog op de Iraakse televisie. Irak zal de nederlaag in de Golf oorlog te boven komen. De Iraakse leider Saddam Hussein heeft dit gisteren, precies een jaar na aanvang van het gealli eerde luchtoffensief, betoogd in een rede, waarin hij voor het eerst impliciet toegaf dat Irak in de 43 dagen duren de oorlog was ver- tenschappelijke en technologi sche superioriteit van Irak" te vernietigen. Volgens Saddam hebben de geallieerden in de oorlog 114.000 bombarde- mentsvluchten uitgevoerd en 108.000 ton bommen op Irak af geworpen. „De vernietigings kracht van deze bommen was gelijk aan zes kernbommen zoals de Amerikanen die op Hiroshima en Nagasaki afwierpen." wat de boze agres sors hebben ver woest. Met de hulp van Allah zullen we de wonden die onze economie zijn toegebracht he len," zei Saddam in een rede vol passages uit de koran, waarvan de tekst werd verspreid door het staatspersbureau INA. „Materieel gezien is de verza meling van gelovigen verslagen en heeft de verzameling van on gelovigheid, ondeugd en cor ruptie gezegevierd," gaf de Iraakse leider toe. Maar hij houdt voet bij stuk dat zijn land als morele overwinnaar uit de „Moeder van alle veldslagen" te voorschijn is gekomen. „Bij dit treffen is een wonder geschied. Geloof triomfeerde over atheïs- Sobere herden- ln Kuwayt hielden 50 lino Clnlfnnr vrouwen een herden King uoijoor- k„lgsmars De log in Kuwayt kwaad," betoogde Saddam. Naar zijn zeggen •foto ap log vooral bedoeld liepen met gele spandoeken en be- danlcten de door de Amerikanen aange voerde geallieerde troepen macht. Ook riepen ze om de vrijlating van vermiste Kuway- ti's die. naar wordt aangeno men, nog in Irak vastzitten. De vrouwen namen dezelfde weg van een protestmars die ze tij dens de bezetting hebben ge houden. In Kuwayt zijn geen officiële feestelijkheden georganiseerd om het begin van de oorlog te herdenken die op 28 februari eindigde. Wel waren de mos keeën stampvol en zaten bid dende mensen voor de gebou wen op straat. Geestelijke lei- goed triomfeerde over ders riepen de gelovigen op het belang van deze dag niet te ver geten. Bond van Officieren slijpt de messen in ex-Sovjetunie JERUZALEM «GPD Het ziet er naar uit dat de bevol king van Israël in juni naar de stembus zal gaan om een nieuw parlement te kiezen. Dat is vijf maanden eerder dan de datum waarop de normale vierjaarlijk se verkiezingen waren vastge steld. De vervroeging is noodza kelijk geworden door het ver trek van drie extreem rechtse partijen Tsomet, Techiya en Moledet uit de regeringscoa litie. Het terugtrekken van de laatste twee komt morgen aan de orde in het kabinet. Premier Shamir heeft laten weten dat hij weinig zin heeft om door te regeren zonder de steun van een vaste meerder heid in de Knesset. De oppositie is weliswaar bereid te fungeren als 'vangnet' zolang de regering blijft onderhandelen met de Arabieren, maar Shamir wil daar niet van afhankelijk zijn. „Een vangnet hoort thuis in het circus, niet in het parlement", zei een van zijn medewerkers. CORRESPONDENT Stanislav Nikolajevitsj Terechov heeft ondanks zijn uniform ui terlijk niets krijgshaftigs. De lui tenant-kolonel van het voorma lige Sovjet-leger werkt aan het proefschrift dat zijn rechtenstu die straks afsluit. Zijn voorspel lingen zijn echter uiterst mili tant van aard: „De huidige pat stelling blijft niet voortbestaan. Een volgende staatsgreep in ons land wordt een serieuze aange legenheid, niet de schertsverto ning van vorig jaar augustus", zegt hij. Terechov, laat daar geen mis verstand over bestaan, is voor een machtsovername. Hij is op richter en voorzitter van de Bond van Officieren, een orga nisatie die vorig jaar december als 'initiatief van onderop' het licht zag. De BVO heeft twee doelen: voorkomen dat de vroe gere Unie geheel in stukken uit eenvalt en sociale bescherming van de militairen. De luitenant-kolonel, met twin tig actieve dienstjaren achter de rug, studeert aan het Militair- Humanitaire Instituut in Mos kou. Vorig jaar heette dat nog Militair-Politiek Instituut Lenin. Het was de kweekvijver van de 'politieke officieren', de gestaal de marxisten die in de krijgs macht het ideologische vaan- deel hoog.moesten houden. Terechov en zijn medestanders waren gisteren aanwezig op de 'officiersconferentie' die in hét Paleis van Volksafgevaardigden in het Kremlin wordt gehouden en wordt bijgewoond door 5000 officieren. Daar sloeg de BVO de krijgsmachttop met politieke ei sen om de oren: een jaar lang geen discussies over opdeling van het leger, geen eedafleggin gen in de republieken, een on gedeeld leger en garanties voor sociale bescherming van mili tairen. „We moeten ons wel met de politiek bemoeien, want de po litiek heeft ons in een uitzichtlo ze situatie gebracht", zegt Te rechov. Er zijn de honderddui zenden uit Oost-Europa terug gekeerde militairen die geen huisvesting hebben. Er dreigt werkloosheid voor nog eens honderdduizenden die vanwege bezuinigingen moeten afvloei en. Maar bovenal: de krijgs macht dreigt versplinterd te ra ken, het Gemenebest is iets on definieerbaars, en de Amerika nen zijn de lachende derde, is zijn filosofie. „Wij kunnen ons grondgebied straks strategisch gezien niet meer verdedigen. De Amerika nen zijn niet verzwakt, ze heb ben geen tegenmacht meer, niemand garandeert dat ze straks hun invloed niet in de voormalige Unie zelf uitbrei den. Waarom denk je dat ze miljoenen beschikbaar stellen om onze wapens te vernietigen? Volgens Terechov steunt min stens eenderde van de ruim een miljoen officieren van het voor malige Sovjet-leger de doelstel lingen van de BVO. „Het gaat vooral om de lagere officieren, hoewel ik weet dat er ook in de top een paar mensen zijn die ons steunen", zegt hij. De BVO staat qua politieke op vattingen dicht bij Nasji (de On zen), de organisatie van 'pa triottische burgers' die onder leiding van de conservatieve ko lonel Alksnis het maatschappe lijk protest tegen hoge prijzen en nationale teloorgang aan voert. Terechov kent Alsknis goed ('we zijn het in veel met elkaar eens') en trad zondag als spreker op tijdens de Nasji-de- monstratie in Moskou. De krijgsmacht, voorspelt Te rechov, zal met legale en illegale middelen actie ondernemen te gen de huidige wantoestand. „)a. ook illegaal als dat nodig is. Is de afbraak van de Sovjetunie soms niet illegaal? Of het ver drijven van de wettige Georgi sche president Gamsachoerdia, waartegen het leiderschap geen enkel protest heeft laten horen? Jeltsin heeft volgens Terechov nauwelijks kansen. En opperbe velhebber Sjaposjnikov toont zich niet sterk genoeg onder 'de zware politieke druk'. Het com promis met Oekraïne over op deling van de Zwarte Zeevloot is er het bewijs van. „Als je daar eenmaal aan begint, is het ein- De militairen van het Sovjet-leger voelen zich in de steek gelaten. •foto AP de zoek." Terechov komt er rond voor uit, dat hij zich nog steeds communist voelt, ook al heeft hij een afkeer van 'buro- craten en partocraten'. „Er zijn geen idealen meer", zegt hij. „Corruptie, misdaad, het tiert allemaal welig, op alle niveaus. Dat laat ons niet onverschillig. Als het volk in opstand komt. een andere regering en presi dent eist, zal het leger dat steu-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7