Binnenland 'Je blijft zoeken naar argumenten om te blijven' Hollanders varen. Als het rustig is Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vormgeving: HENK GEIST 5 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP.), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Zeven PvdA 'ers over hun partij Twee bestuursleden ontbreken bij het gesprek in Sas- senheim. De PvdA was na de wao-discussie hun partij niet meer. Maar ook de blijvers twijfelen. Voorzitter Aad Kosten „Toen de koppeling werd losgelaten, dacht ik: nu stop ik ermee. Maar je bent al zo lang lid en zo ver bonden met de partij, dat je toch weer naar argumenten gaat zoeken om lid te blijven". En Fokke Huetink, secre taris van de afdeling Hillegom: „Ik denk soms wel eens dat het eigenlijk niet uitmaakt of er een CDA-WD-kabi- net zit of dat PvdA en CDA regeren. Maar ik zeg dan te gen mezelf dat de winst in de smalle marges zit en dat onze inbreng in het kabinet er wel degelijk toe doet". Gesprekken met Aad Koster, Marika lm mink, Hans van den Heuvel en Albert Olthof in Sassenheim en Aad van Kesteren, Nico van der Lans en Fokke Huetink in Hille gom. Over de wao, de inbreng van de PvdA in het kabi net en hun motivatie om door te gaan. SASSENHEIAA-HILLEGOAA je aanbellen om te vragen wat er nu precies aan de hand is". Fokke Huetink, secretaris: „In veel gevallen worden maatrege len in Den Haag bedacht waar van de effecten zich vertalen naar het plaatselijke niveau. Wij hebben gelukkig niet meer dan vijf leden verloren. Het schi zofrene is dat we als afdeling in de plaatselijke politiek prima scoren, maar dat we wel de wrange vruchten plukken van wat er in het land gebeurt. Wij moeten verantwoordelijkheid De Afdeling Aad Koster, voorzitter in Sas senheim: „Er heerst apathie. Zelfs op de vergadering over de resolutie kwamen maar vrij wei nig mensen, hoewel we die toch met veel bombarie hadden aan gekondigd. Die apathie merkte je ook al bij de Tussenbalans, waar toch maatregelen inzaten als een extra huurverhoging en duurder openbaar vervoer. Op" zich leverde dat wel heftige dis cussies op als je mensen op het dorp tegenkwam, maar op le denvergaderingen was er weinig van te merken". Hans van den Heuvel, be stuurslid: „In augustus hebben we in het bestuur wel uitgebreid over de wao gepraat". Marika Immink, bestuurslid: „Dat was eigenlijk naar aanlei ding van de opzegging van een bestuurslid dat werkt bij de Ge meenschappelijke Medische Dienst. Het was een van de wei nige keren dat we een leuke dis cussie over de wao hadden". Hans van den Heuvel: „Ook al omdat zij heel veel wist over de Marika Immink: „Zodat de mensen die vóór waren, toch weer gingen twijfelen". Aad van Kesteren, voorzitter in Hillegom: „De PvdA in Hille gom is de PvdA van Hillegom. We zetten hier geen enkel prin cipe overboord, wat ze boven af ook opleggen. Mijn grootste er gernis is dat de wao blijft zwe ven, dat nog steeds niet duide lijk is wat er nu precies gaat ge beuren. De mensen in de straat worden onrustig. Die komen bij kabinet was opgestapt, was het waarschijnlijk nog veel slechter geworden voor de mensen met een kleine portemonnee". Aad Koster: „Ik was ook voor, maar wel met veel kritiek op de meinier waarop de zaak is aan gepakt. We hebben als afdeling heel weinig informatie van het landelijke bestuur gehad, zodat we hier op de afdelingsvergade ring niet eens goede cijfers had den. Op zich moest er natuurlijk wat gebeuren. Het is jammer dat dat moest in de sfeer van de uitkeringen, maar daar merk je toch iets van de PvdA in: de hoogste uitkeringen moeten het meest inleveren. Ik vraag me af wat er voor maatregelen waren genomen als de PvdA niet in de regering had gezeten". Nico van der Lans: „Mijn ou ders hebben nog gevochten voor goede sociale voorzienin gen. Ik ben niet gelukkig met deze maatregelen, maar het so ciaal stelsel als geheel blijft voor mij overeind. En als je er als PvdA niet bij bent - ook al pak ken deze maatregelen voor de wao'ers slecht uit - dan zou het voor de arbeidsongeschikten nog veel slechter hebben uitge pakt". Aad van Kesteren: „Het was niet acceptabel wat er in juli werd gepresenteerd. Er is veel in de plannen verbeterd, maar je blijft nog steeds zitten met die onomkeerbare gevallen. Als je die aan de kant zet, zet je de so lidariteit die je zo hoog in het vaandel hebt, ook op de tocht. Dat kan niet, dat kan gewoon niet. Je moet in de politiek eer lijk zijn. Als je tegen mensen zegt: hier staan we voor, dan kun je later niet zeggen: we hebben gelogen, maar het was daar en daarom". Fokke Huetink: „Ik had vooral moeite met de terugwerkende kracht van de maatregelen. Mensen hebben jarenlang pre mie betaald en krijgen op het moment dat ze gebruik moeten maken van de regeling te horen dat ze maar een deel van die uitkering krijgen. Dan kun je zeggen: dit is een onrechtvaar- Het Kabinet Marika Immink: „We hebben in de oppositie steeds gezegd wat we zouden doen als we in de re gering kwamen, maar als we re geren doen we dat niet" Hans van den Heuvel: „Ja, maar je regeert niet alleen". Aad Koster: „Kijk, die andere partij weet ook wel dat we het slecht doen in de peilingen. Dat ondergraaft je positie". Marika Immink: „Maar dat het openbaar vervoer onder mijn partij zó slecht is. Ik kan niet eens met de bus van Sas senheim naar Noordwijk ko- Aad Koster: „Het is niet slecht omdat de PvdA in de regering zit, maar omdat Smit-Kroes pas in haar laatste drie maanden als minister bekeerd werd. Ik reis elke dag met het openbaar ver voer, en als ik zie hoeveel er al is gebeurd". Marika Immink: „Maar voor gewone mensen is het toch heel demotiverend: het is ontzettend veel duurder geworden en nog geen haar beter." Albert Olthof, raadslid: „Wat vind je een goede inbreng, daar kun je als PvdA al op een hele boel punten met elkaar een dis cussie over voeren. Bovendien kun je als regering ook niet al les. Kijk eens naar de macht van het maatschappelijk midden veld. Dat merken we hier in het dorp ook. Het CDA drukt overal een enorm stempel op". Marika Immink: „Zolang Lub bers er zit verwacht ik er niet veel van. Als je ziet hoe handig hij kans ziet om alles wat hij wil er door te krijgen". Aad Koster: „ja, maar er is na tuurlijk ook een partij die zich laat manipuleren. De PvdA is bereid om een aantal funda i der Lans, Aad van Kesteren en Fokke Huetink. „Mijn oren tuiten". helemaal geen verantwoording künnen nemen omdat we er niets over te zeggen hebben ge had". Nico van der Lans, raadslid: „Wij moeten de mensen opvan gen. Dat onderschatten het par tijbestuur en de kamerfractie". Het Bestuur en de Wao Marika Immink: „Ik vond het hartstikke moeilijk. Niemand was echt voor die plannen, maar tegelijkertijd was iedereen ervan overtuigd dat er iets moest gebeuren. Zelfs de men sen die hebben opgezegd. Ik zelf stemde uiteindelijk voor de plannen, maar vanuit een nega-, tief standpunt: als Kok zou ver trekken, zou het nog veel slech ter gaan. En bovendien moest er toch iets aan die wao gebeu ren Nee, ik voelde me door het standpunt van Kok niet voor het blok gezet. Veel oudere le den in onze afdeling zeiden: laat Kok niet vallen, daar schie- •ten we niets mee op. Dat heeft me erg geholpen". Hans van den Heuvel:Als we Kok hadden laten vallen en het Aad Koster, Marika Immink en Hans van den Heuvel. Je weet hoe moeilijk het is om een aantal actieve men sen bij elkaar te krijgen". •roro dick hogewoning mentele dingen te veranderen, maar van het CDA staat daar veel te weinig tegenover. Het moet allemaal van één kant ko- Albert Olthof: „Als je het ver gelijkt met de WD in het vorige kabinet, dan doen onze mensen het toch best redelijk". Nico van der Lans: „Als ik kijk naar het totaalbeleid, denk ik: dat had beter gekund. Op de fensie had meer gekort kunnen worden, bij de gezondheidszorg was meer te halen geweest. Maar ja, je zit met het CDA. Ik wil geen cijfer geven, maar uit het kabinet gaan is voor mij in elk geval geen winst. We moe ten proberen het beleid om te buigen in onze richting". Fokke Huetink, aarzelend: „In de politiek zijn de marges bui tengewoon smal. Hier in Hille gom hebben we acht jaar in het college gezeten en nu staan we buitenspel. Ik kan je verzekeren dat het in de oppositiebanken niet leuk is. Maar toch, ik denk soms wel eens dat het eigenlijk niet uitmaakt of er een CDA- WD-kabinet zit of dat PvdA en CDA regeren. Maar dat werp ik dan direct van me af. Ik zeg dan tegen mezelf dat de winst in de smalle marges zit en dat onze inbreng in het kabinet er wel degelijk toe doet". De Motivatie Aad Koster: „Toen de koppeling werd losgelaten, dacht ik: nu stop ik ermee. Maar je bent al zo lang lid en zo verbonden met de partij, dat je toch weer naar argumenten gaat zoeken om lid te blijven. Het punt is ook dat je weet hoe moeilijk het is om een aantal actieve mensen bij elkaar te krijgen. Je wéét hoe moeilijk het is om door te gaan als er mensen afhaken. Een van de bestuursleden die opstapten, zei ook: omdat ik weet dat jullie blijven zitten, kan ik dit signaal afgeven naar de partij. En be stuursleden worden je persoon lijke vrienden Ik hoorde van een collega over de afdeling Veenendaal. Op twee na zijn al le bestuursleden opgestapt en de fractie heeft ook laten weten na deze raadsperiode niet meer terug te komen. De afdeling is nu alleen nog maar een post busadres". Marika Immink: „Af en toe zinkt de moed je in de schoe nen en vraag je je echt af waar je het allemaal voor doet. Dan heb je iemand nodig die de zaak weer vlot trekt. Gelukkig hebben we hier een voorzitter die dat kan". Hans van den Heuvel: „Je kunt het ook zo zien: er staat nu zoveel in de partij ter discussie. Je kunt weglopen, maar je kunt ook proberen jouw ideeën te verwezenlijken". Nico van der Lans: „Tja....het is het hele gebeuren. De vernieu wingen in de partij, de discussie 'Zolang Lubbers er zit verwacht ik er niet zo veel van over de verzorgingsstaat. Er is nog geen moment geweest waarop ik heb gedacht: ik hou ermee op. Er valt nog genoeg te doen voor de groepen waarvoor we knokken" Fokke Huetink: „Soms, dat moet ik eerlijk toegeven...fffff- ...denk ik wel eens: wat doe ik hier nog. Anderzijds: ik kan wel opzeggen, maar wat bereik ik daarmee? En slechter dan nu kan het toch niet gaan". Aad van Kesteren: „Goh, dat heb ik nooit van je gehoord" Nico van der Lans: ,„Mijn oren tuiten". Aad van Kesteren: „Je kunt de partij niet verwijten dat zij wat fout heeft gedaan, er zijn alleen mensen in de partij die iets fout hebben gedaan". De Toekomst Albert Olthof: „Het gaat erom mensen aan te spreken op hun verantwoordelijkheid en solida riteit Het plan-Simons is een mooi voorbeeld hoe je de soli dariteit opnieuw kunt organise ren en toch een element van ei ifoto jan holvast] gen verantwoordelijkheid kunt! inbouwen". Aad Koster: „Ja, ja. Maar als je; ziet hoe die plannen voor een beperkt basispakket in de prak- tijk uitwerken voor mensen met) lagere inkomens... Albert Olthof: „Die kunnen' zich net als iedereen bijverzeke- Marika Immink: „Maar die; doen dat niet. Op papier klopt' het allemaal wel, maar in de] praktijk komt er maar heel wei-^ nig van terecht". Albert Olthof: „Solidariteit kan nooit voor 100 procent gel^ den. Bij een autoverzekering- vindt toch ook iedereen het bil-; lijk dat er via het no-claimsys- teem een rem op het gebruik wordt ingebouwd? De grens bij' de solidariteit ligt voor mij bij' het punt waarbij de regels het] gebruik van een bepaalde voor-; ziening gaan stimuleren". Hans van den Heuvel: „Eem heleboel dingen waar we altijd: voor stonden zijn terecht en we] moeten terug naar die kem: ge-; lijke verdeling van kansen en; inkomens, je ziet steeds ween grotere verschillen in inkomens! ontstaan, daar moet de partij: wat aan doen. Maar we zitten] niet meer in de tijd van Den; Uyl. Daarin moeten we wel rea-; listisch zijn". Albert Olthof: „We moeten! proberen erbij te zijn in de dis-] cussie. Wat ik in elk geval niet] hoop is dat we in de oppositie; komen. Dat levert op korte ter-; mijn wel stemmenwinst op,: maar we staan dan wel langs del zijlijn". Aad Koster: „Ik vind zelf he*: belangrijkste dat we mensen meer betrekken bij het beleid, je moet uit dat circuitje van pö% litici, ambtenaren en advies-C groepjes. Dat geldt ook voor dó afdeling hier: je zit steeds maai] met een paar mensen over al-] lerlei dingen te praten. Dat zot? moeten veranderen. Of dat lukt* Ik ben misschien wat pessimis-C tisch, maar toen het goed ging met de PvdA kwamen er ook at niet veel mensen op de verga-] deringen". Marika Immink: „Je bereikt; maar zo n klein clubje. Vroegen ging je langs de deur om de£ contributie op te halen enC maakte dan een praatje. Nu zouC je alleen maar storen bij het tv-] kijken". Nederlanders halen bedreigde zeilschepen op uit Joegoslavië rob van den dobbelsteen ruikt naar kruit. Al weer een nieuw hoofdstuk, lijkt het, in het nimmer eindigende epos 'Vannacht varen de Hol landers'. Kogels door het want, 't schuimspoor van vervaarlijk gorgelende torpedo's en op spuitende fonteinen van ont ploffende mijnen. Want, is de heroïsche belofte: 'Schip in Joe goslavië? Wij varen het eruit'. Wie zijn die bommen en gra naten trotserende pikbroeken? „Mijn broer Guus en ik", ont hult Peter Sijmons, die er aller minst uitziet als een voor niets en niemand bang zijnde avon turier. Koffertje, paperassen en een kopje koffie dat langzaam koud wordt op het tafeltje van de stationsrestaurantie. Sijmons (41) begon in 1984 met zijn broer een wegbreng en ophaalbedrijf. Eigenaars van zeilschepen hadden geen tijd om hun bootje van Medemblik naar Nice, Cannes of Saint-Tro- pez te brengen en lieten dat over aan vrienden en kennissen die daar best een paar weken vakantie voor wilden opnemen. Maar omdat niet alle vrienden en kennissen even bekwame zeezeilers zijn, ging er wel eens wat mis. Er ontstond behoefte aan professionals, zoals Peter Peter Sijmons: '„Ik ben niet levensmoe of zo". •foto jan drost en Guus Sijmons die reeds als tieners met een Schakel de rede van Durgerdam bevoeren en van zeilen van lieverlede hun beroep hadden gemaakt. Mooi werk. 's Winters alles tot in de puntjes voorbereiden, 's zomers maanden achtereep op de woelige baren. Peter Sijmons heeft zich nimmer een mooier vak kunnen voorstellen. Ook niet nu hij zich in Nederlandse en vooral Duitse watersportbla den, naar het lijkt bereid toont boten voor de poort van de hel weg te slepen. Althans, als er nog boten weg te slepen zijn. Sijmons: „Vooral in de haven van Dubrovnik is flink huisge houden." Dat schijnt zo. Bericht in 'Yacht', een Duits watersport- blad: „Van de 480 zeilschepen die in de marina van Dubrovnik lagen, zijn er voorlopig slechts 30 gered. Van de overgebleven boten zijn er 130 verbrand of gezonken, 150 zwaar en 50 licht beschadigd". Riep de Duitse ei genaar van een miljoenenjacht begin deze maand dus in pa niek door de telefoon: „Herr Sij mons, können Sie sofort, maar dan ook onmiddellijk, mijn bootje in veiligheid brengen? Ik bied u zo- en zoveel." Sijmons nu: „Het was een flink bedrag en die meneer kon maar niet begrijpen dat ik niet meteen af reisde. Ja hoor 's, dat gaat zo maar niet." Hoezo? Over de offerte kan toch geen misverstand bestaan? „Wij varen uw schip eruit", het staat er duidelijk. Peter Sijmons: „Ja, dat is natuurlijk wel zo, maar de mensen zouden toch moeten begrijpen dat we niet zomaar even een paar boten kunnen gaan ophalen. Het is niet zo dat we tegen de haven meester van Dubrovnik kunnen zeggen: 'Hé makker we nemen dat bootje mee. Dat was vroeger al onmogelijk en nu helemaal, vermoed ik." Daarbij: echt rustig is het rondom Dubrovnik, Split en Skadrin nog altijd niet. En: „Ja hoor eens, ik ben niet levens moe of zo. We gaan pas aan de slag als er geen enkel gevaar meer is. Geen minuut eerder." Wat nu? Het aantal opdracht gevers stijgt ondanks de pittige ophaalprijs (vier- a vijfduizend gulden exclusief kosten) met de De haven van Dubrovnik na de zoveelste beschieting. week. Willen de verontruste ei genaars die order dan niet uit sluitend plaatsen als het duo zich ogenblikkelijk actie onder neemt. Sijmons: „En of'. Hij geeft het meteen toe: de teleurstelling is groot als blijkt dat het duo zich onder geen be ding bereid verklaren nu al de trein naar Split te nemen. Zoals ze dat waarschijnlijk nooit zul len doen. In het evacuatie-plan is het aan de overkant van de Adriatische Zee gelegen Itali aanse Ancona de veilige haven van waaruit de operatie zal plaatsvinden. Er wordt reeds ge zocht naar een snelle motor boot waarmee bemanningen, fourage, brandstof en reddings materiaal naar de bedreigde plezierboten kunnen worden overgebracht. Maar zover is het nog lang niet. Sijmons: „Het zal wel april worden voordat we kunnen be ginnen. Tenminste, als het rus tig blijft. Maafzelfs dan zijn er nog enorm veel moeilijkheden te overwinnen. Voordat we alle benodigde papieren hebben, toestemming krijgen van auto riteiten... Het zal niet de eerste keer zijn dat we de meest vreemde kunsten moeten uitha len om het schip mee te krijgen. Ondanks in weet-ik-veel-hoe - veel-voud ingediende formulie ren, ondanks schriftelijke toe •fOTO AP GREG MARINOVICH stemming van de eigenaar... Als je alleen al het bedrag zou we ten wat we in de loop der jaren zijn kwijt geraakt aan steekpen ningen: echt een vermogen hoor." Terwijl het toen nog zo rustig was. Sijmons: „Juist ja. Kan je nagaan hoeveel centen we straks mee zullen moeten ne men hoe lang de onderhan delingen dan zullen duren."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5