Mike Tyson aan roem ten onder Koffie ZATERDAGS BIJVOEGSEL Rechter moet oordelen over uitspattingen THE INDEPENDENT Wat staat beter om de nek van een zwaargewicht bokser, een handdoek of een figuur lijke strop? Deze vraag zal binnenkort door een Amerikaanse rechtbank moeten worden beantwoord, wanneer Mike Tyson in de be klaagdenbank verschijnt. De jongste bokser die ooit een wereldtitel in de wacht sleepte, staat terecht wegens ver krachting, twee aanklachten van onzedelijk gedrag en één aanklacht van wederrechtelij ke vrijheidsberoving. Alles bij elkaar goed voor een maximum gevangenisstraf van 63 jaar. Hoe is het mogelijk dat zo'n buitenge woon getalenteerde bokser in dit soort kwa lijke affaires verzeild is geraakt? Het antwoord moet gedeeltelijk worden gezocht in de verlokkingen van het grote geld. In de Verenigde Staten brengt succes beroemdheid. Beroemdheid brengt geld en als je geld hebt, mag je alles. Dan ligt de we reld aan je voeten en kun je doen waar je zin in hebt. De media bombarderende tot su perster en arme stumpers, zoals Mike Tyson, moeten maar zien overeind te blijven. Als je volwassen, intelligent en zelfbewust bent, heb je kans dat je het overleeft, maar zelfs dan kan het fout aflopen. De superster van het Amerikaanse basketbal Magie Johnson, die bij vrouwen net zo goed scoorde als op het veld, dribbelde zich de vernieling in door het HIV-virus op te lopen. Verleiding Wat gebeurde er in juli 1991 in het Canterbu ry Hotel in Indianapolis? Tyson, de 'Man van Staal', was naar Indianapolis gekomen om de Zwarte Miss Amerika verkiezing met zijn aanwezigheid op te luisteren. Na afloop werd één van de kandidaten in zijn suite uitgeno digd, of nodigde zichzelf uit. Er liggen heel wat subtiele nuanceverschillen tussen een uitnodiging en de aanvaarding ervan, tussen verleiding en verkrachting. Voor aanklager Jeff Medisett is de zaak dui delijk. Een onderzoeksrechtbank hoorde twee dagen lang verklaringen van 28 getui gen aan en concludeerde dat er voldoende aanwijzingen waren dat Tyson zich inder daad schuldig had gemaakt aan verkrachting, penetratie met de vingers, wederrechtelijke vrijheidsberoving en orale seks. Hetgeen, ge zien de speciale omstandigheden waarin su persterren verkeren, geenszins onwaarschijn lijk is. Het is dan ook niet zo zeer de vraag of dit allemaal is gebeurd, maar eerder of de aspi rant Zwarte Miss Amerika wilde dat het ge beurde. Misschien heeft ze het allemaal ver zonnen om zo zelf beroemd te worden. Het conflict dat op 27 januari in de recht bank zal worden uitgevochten, vormt een af spiegeling van het bredere conflict tussen de autoriteit van overheden en de autonomie van het individu: de autoriteit van de recht bank en de samenleving, die dergelijk gedrag beschouwen als strafrechtelijk vervolgbaar, en de autonomie van de superster, die bloot staat aan, uitlokking, verleiding, vlugge mei den en natuurlijke seksuele driften. Iedere nacht opnieuw. De rechtbank zal zeggen dat Mike Tyson bepaalde strafbare feiten pleegde. Tyson zal zeggen dat hij het slachtoffer is geworden van een valstrik. Inderdaad zou de zaak zo simpel liggen als Tysons verleden minder belastend was geweest. Het is immers de gewoonste zaak van de wereld dat een kampioen onop houdelijk wordt belaagd door groupies. Mo hammed Ali hield er in K,uala Lumpur een ei gen harem op na. Als zijn volgelingen zich niet op zijn kosten aan de bar bezatten, speelden ze pooier voor hem. En Moham med Ali nam al hun goede gaven aan met een air van noblesse oblige. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat het Tyson anders is vergaan. Achterbuurt Maar, zo zal de aanklager zeggen, Tysons verleden vertoont een duidelijk patroon. In 1978 gearresteerd wegens zakkenrollen. In 1988 twee keer aangeklaagd wegens oneerba re voorstellen. In 1989 grove seksuele beledi ging van een advocaat tijdens een rechtszit ting. In 1990 aangeklaagd wegens seksueel geweld en mishandeling, beboet voor aan randing en een strafrechtelijke procedure voor smartegeld van 100 miljoen dollar. In 1991: twee keer aangesproken op vaderschap van een kind. Plus nog een reeks andere ge weldsmisdrijven waar geen seks bij te pas kwam. Een man met behoorlijk strafblad dus. Een generatie geleden zouden Tysons 'kwajon gensstreken' zijn vergoelijkt als het tragische gevolg van een .ongelukkige jeugd. Tegen woordig zoeken we de verklaring meer in de ZATERDAG 18 JANUARI 1992 Mike Tyson: de media bombardeerden hem tot superster en hij moest n i overeind te blijven. leef- en werkomstandigheden van beroemde sporthelden, die het zich kunnen veroorloven er op los te leven zonder zich al te zeer te be kommeren om de morele aspecten. Maar in Tysons geval maakt zijn jeugd wel degelijk het een en ander duidelijk. De ach tergrond van Tysons chaotische bestaan en ellende werd gevormd door twee wijken in Brooklyn (New York): Brownsville en Bed- ford-Stuyvesant. Moderne concentratiekam pen van achterbuurten, misdaad en strijd om het bestaan. Een omgeving waarin slechts weinigen zonder kleerscheuren overleven. De jonge Mike speelde het klaar om vóór zijn twaalfde jaar zo'n veertig keer te worden gearresteerd. Hij werd naar het Tryon tehuis voor moeilijk opvoedbare jongens gestuurd, een ware leerschool voor perverse tieners. Uit deze poel des verderfs werd hij gered door trainer Cus d'Amato en diens schoonzus en minnares, Camille Ewald die Tyson adop teerden. Cus had onmiddellijk gezien wat voor vlees hij met Tyson in de kuip had: eerste klas boksmateriaal. Camille handelde meer uit medelijden: „Hij was nog maar twaalf en hij kwam net uit de jun^e van Brownsville. In de getto's leven kinderen in een fantasiewereld, een macho wereld. Ze hebben altijd een gro- te mond en Mike was een echt opschep- pertje." Cus bracht Tyson de filosofie bij dat de boksring ook een soort jungle is, waaruit slechts één dier als overwinnaar kan ont snappen. Tyson zegt zelf over deze periode: „Ik was veertien en stapte in de ring van de Les Bataillon Hall in Queens, New York. Ik was verbeten en agressief, want ik was arm en wilde vooruit komen. Ik was kwaad en ge vaarlijk. Cus zei altijd dat ik agressief moest zijn, en verbeten en kwaadaardig. Hij vertel de me altijd over goede boksers en hoe ver beten die waren Ik wilde net zo verbeten, agressief en gevaarlijk zijn. Ik wist dat ik hard moest zijn, want als ik verloor zou ik krepe- ren, verhongeren." Herrieschopper Maar Tyson krepeerde niet. Op zijn zeven tiende was hij reserve voor het Amerikaanse Olympische team. Op zijn negentiende was hij professional en op zijn twintigste kam pioen. Hij trouwde toen hij 22 was en scheidde een jaar later. Ondertussen was Cus d'Amato overleden, evenals Tysons manager, Jimmy Jacobs. Zijn moeder ontviel hem, zijn huwelijk ging op de klippen en Tyson verloor zijn grip op de beschaafde wereld. Hieruit mag niet de conclusie worden ge trokken dat Tyson een ongecompliceerde bruut is. Want dat is hij niet: hij is een ge compliceerde bruut. Mohammed Ali heeft moderne boksers tot mediafantasten ge maakt. Sinds Ali's capriolen moeten kam pioenen zich presenteren als herrieschoppers met een grote bek. Ook Tyson heeft zich de nodige 'gevatheden' eigen gemaakt. Zo be weert hij een 'universeel genie' te zijn, scheldt hij zijn tegenstanders uit voor 'traves tieten' en vernedert ze door pontificaal te verklaren: „Ik maak jullie tot mijn vriendin- Tyson wordt ervan beschuldigd zijn eerste vrouw met haar hoofd tegen de muur te heb ben geslagen. Wanneer hem hiernaar wordt gevraagd, speelt hij het arme, verlegen straat jochie. „Haar slaan? Ze deelde zelf ook rake klappen uit en trapte me waar het het meest pijn doet." Ali's opvolgers gaan gebukt onder een gemeenschappelijke last: de druk om de tegenstander af te troeven met opgeklopte, schreeuwerige intimidatie. Zo bouwen ze een reputatie op die ze vervolgens moeten zien waar te maken. Van lieverlee gaan deze mensen geloven dat ze niet alleen in de ring de 'grootste' zijn, maar overal, de hele dag, iedere dag. Als je maar rijk en beroemd genoeg bent, kun je al les flikken. Toen iemand het waagde Tyson het even niet naar de zin te maken, viel hij uit: „Weet je niet wie ik ben? Ik ben wereld kampioen boksen in het zwaargewicht. Be roemdheden liggen voor mij in katzwijm." De 'gorilla' (zoals Tyson wordt genoemd) laat zich door niemand de wet voorschrijven. Niemand is sterk genoeg om hem in toom te houden. Niet in het dagelijks leven en niet in bed. Zoals Tyson zijn biograaf Torres toever trouwde: „Ik doe vrouwen graag pijn wan neer ik ze neuk." Hetgeen door zijn eerste vrouw, Robin Givens, wordt bevestigd: „De spanning, het gevaar, ik was er dol op De Amerikaanse bokser Mike Tyson heeft zich met bloed, zweet en tranen omhoog gewerkt uit de sloppenwijken. Zijn wereldkampioenschap bombardeerde hem tot superster. Maar de verlokkingen van de roem en het geld bleken te groot. Binnenkort moet Tyson voorde rechter verschijnen in verband met een waslijst van seksuele delicten. Een proces dat komt op een moment dat het toch al zo slecht gaat met de eens zo succesvolle bokser. Sommige vrouwen willen het weten ze met een man zijn." Mannelijke potentie is het hoogste goed, dat koste wat het kost stand moet worden gehouden. De geest moet altijd willig zijn, zelfs wanneer het vlees zwak Beest Maar Amerika is niet meer zo tolerant. Sinds de onverkwikkelijkheden rond de benoeming van de omstreden Clarence Thomas tot op perrechter en de rechtszaak tegen de van ver krachting verdachte William Kennedy Smith wordt een stoeipartijtje met een schoon heidskoningin niet langer beschouwd als on schuldig vertier. Toen de organisator van de schoonheidswedstrijd Tyson een 'onverbe terlijke billenknijper' noemde, was dit dan ook een voltreffer die hard aankwam. Mike's verdediging zal ongetwijfeld voeren dat seksuele intimidatie van twee kanten kan komen. Tyson wordt voortdurend belaagd door handtastelijke vrouwen die hem proberen op te vrijen. Mike gen zo'n vrouw: „Als ik jou zo zou aanraken, zou je me aanklagen", wat de dame in kwes tie volmondig beaamde. Tenslotte kent dit waanzinnige circus nog een ander, typisch Amerikaans trekje: Tyson is hèt voorbeeld van de onbehouwen, beest achtige neger waar blank Amerika zo bang voor is. Het publiek bij bokswedstrijden be staat voornamelijk uit blanken, die komen kijken hoe zwarte boksers elkaar afslachten. Dit publiek beschouwt Tyson als een crimi neel en een beest. Tyson beschouwt zichzelf daarentegen als een slachtoffer van de blanke onderdrukking. .Alles werkt tegen ons", zegt hij over zichzelf en zijn flamboyante promotor Don King. „We zijn twee zwarte sloebers uit het getto. We hebben hard gepeesd om iets te bereiken en nu voelen ze zich bedreigd." Tyson heeft zich inderdaad met bloed, zweet en tranen omhoog moeten werken in de wereld. En de boksring laat weinig ruimte voor opbouwen de karaktervorming. Maar is dat een vrijbrief voor seksuele uitspattingen? Inmiddels gaat het de bokser niet meer zo voor de wind. Nadat zijn huwelijk was ge strand, raakte hij aan de drank en werd hij depressief. Hij werd dik en trok zich terug, waardoor hij zijn kampioenschapstitel ver loor. Wanneer IJzeren Mike op 27 januari de rechtbank binnenstapt, heeft hij ruim zeven maanden niet meer in de ring gestaan. Zelf vernietiging heet zoiets. De wereld van het moderne boksen is een open riool vol pooiers, dieven, media-ratten, mannelijke en vrouwelijke groupies. Het is een wereld die haar eigen kinderen opvreet. Ook Tyson lijkt langzaam kopje onder te gaan. Als geen ander weet Mohammed Ali hoe moeilijk het is: „Seks is nog het minste. Het zijn de mensen die je nekken. Het is eten en gegeten wordea" Vertaling: Margrwt Hnllnga Onze TAAL De dichter Willem Kloos moet eens gezegd hebben dat hij veel van natuurschoon hield, mits hij een goed glas bier onder handbereik had. Eerlijk gezegd ben ik ook een beetje zo. Ik ben er een warm voorstander van dat de wereld wordt verbeterd, maar ik wil wel graag gewoon mijn kojfie kunnen drinken. n elukkig bestaat er al jaren een bepaald soort koffie waarmee men door er veel van te gebrui- tegelijk de arme landen helpt. Dat is dus itig geregeld en wij zijn een flinke afne- Ik maak niet graag reclame, maar de lijkt een beetje op Bax Bavelaar. geleden werden de gebruikers van deze -Bavelaarkoffie uitgenodigd om een wer- slagzin te bedenken. De beste slagzin, i drie uitgeknipte wikkels, zou i beloond met een tweepersoons reis Dominicaanse Republiek, een van de lande\ waaruit Bavelaar zijn koffie betrekt. We hebben meteen in de Bosatlas opgezocht waar de Dominicaanse republiek ligt en het blijkt de andere helft te«zljn van het eiland Haïti. Het moet een heerlijk warm land zijn en door begeerte gedreven gingen we meteen allerlei slagzinnen bedenken. Met welke slga- zin zouden we kans maken? Belangrijk aan de Bax-Bavelaarkoffie (ik blijf hem nu maar zo noemen) is dat de ruwe kof fie rechtstreeks wordt opgekocht in de lan den waar ze verbouwd wordt. Daardoor ont vangen de koffieboeren een beduidend hoge re prijs voor hun produkt dan bij de meeste andere koffiesoorten. Want van de opbrengst van de meeste soorten koffie krijgen de arme landen maar een schijntje. Dat is dus bij Ba velaar op de een of andere manier beter gere geld en het is daarom, zou je kunnen zeggen, koffie met een idealistisch tintje. Vandaar de al bestaande slagzin: 'Koffie met het oog op de Derde Wereld'. Een nadeel daarvan is, dat wel het idealistische aspect wordt genoemd maar niet dat het ook ge woon lekkere koffie is. Met alleen maar idea lisme verovert men geen groter deel van de markt. Mijns inziens moet de winnende slag zin zowel de kwaliteit als het idealisme be vatten. Om dezelfde reden verwierpen we dan ook onze 'Koffie gebrand op eerlijkheid' en 'Ook de koffieboer geniet er van': allebei te eenzijdig. En 'Een bakkie Derde Wereld' klinkt niet erg lekker. Andere bedenksels, zoals 'Koffie zonder bitte re' nasmaak' en 'Koffie niet verkeerd', die weliswaar beide aspecten bevatten, hebben we verworpen omdat een goede slagzin liefst geen ontkenningen moet bevatten, dus geen woorden als 'zonder' of 'niet'. We hebben ook even nagedacht over 'Bave laar Wereldkoffie', maar toch besloten dat die niet meer kon. Tien jaar geleden was die aar dig geweest, toen samenstellingen als we reldcafé, wereldbaan, wereldboek in de mode waren. Maar nu zou 'Wereldkoffie' te ouder wets aandoen. Toen kwamen we op 'Bavelaar een bewuste keuze voor het goede'. Verdienstelijk, al zeg ik het zelf, maar toch te flets, want zoiets kun je evengoed zeggen van frisdrank, roombo ter. schoenen of auto's. Beter is: 'Een bewus te keuze voor oprechte koffie'. Uiteindelijk zijn we dan, na heel veel doorstrepen, uitge komen op de volgende slagzinnen: 'Bax Ba velaar, dat is met recht koffiezetten', 'Bax Ba velaar. verdiende koffie, zuivere koffie' en 'Bax Bavelaar. koffie zoals het moet' (hoewel die misschien toch een beetje streng klinkt). Of kortweg: 'Bax Bavelaar oprechte koffie'. Ik durf er nu openlijk over te schrijven zon der vrees dat iemand met onze inzendingen aan de haal gaat, want de inzendtermijn sloot al op 15 december. We hebben zelf geen keuze kunnen maken en zo'n zes ver schillende slagzinnen ingezonden. Dat verg de 18 wikkels, zodat we voorlopig ruim vol doende koffie in huis hebben. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 43