7 Consumentenbond voor dol en dwaas Vaderloze mannen 1 ZATERDAGS ZATERDAG 18 JANUAR11992 BIJVOEGSEL Denkwijzer Skepsis-voorzitter De Jager:,,We hopen te doen aan volksvoorlichting." THEO HAERKENS FOTO ROLAND DE BRUIN THEO HAERKENSm stichting Skepsis niet worden Stichting Skepsis onderzoekt de waarde van spraakmakende verschijnselen enkkracht en persoonlijke moed kan de medewerkers stichting Skepsis niet worden ontzegd. In de strijd tegen bijgeloof, pseudo- wetenschap, en ordinaire oplichterij laat Skepsis geen middel onbeproefd om de waarheid boven water te krijgen. Dat een be stuurslid van de stichting onlangs een poging om het eigen gelijk te halen "iedereen kan over gloeiende kolen lopen" moest beko pen met een paar lelijk verbrande voeten, geldt dan ook als niet meer dap een bedrijfs ongevalletje. Prof dr. C. de Jager, voorzitter van Skepsis, glimlacht als hij daaraan terugdenkt. Het leedvermaak dat een ogenblik in zijn ogen twinkelt, weet hij echter snel te onderdruk ken. „Het was natuuïlijk dom. Hij had nooit zo snel zijn kousen en schoenen moeten uit trekken om als eerste over die kolen te lo pen." De betrokken artiest, Rosti Rostelli, is een gladde jongen die zich uiterst bekwaam uit een netelige situatie redde, De Jager zal dat niet ontkennen. „Onze man mocht niet tege lijk met de anderen door het vuur lopen, want dat zou de demonstratie zogenaamd verstoren. In werkelijkheid ging het natuur lijk om wat anders. Iedereen kan over gloei ende kolen lopen. Die geestelijke voorberei ding is echt onzin." Het gaat om het afkoelen van de buiten kant van de kolen. „Er Yormt zich een isole rend korstje dat niet meer brandt en daar kun je rustig overheen lopen. Onze man had dat allemaal keurig bedacht en berekend, maar hij was te ongeduldig." Betreurenswaardige bijkomstigheid was natuurlijk dat de kermende wetenschapper eerder het charisma en de geloofwaardigheid van Rostelli bevorderde dan aantastte, zoals de bedoeling was. De Skepsis-voorzitter geeft het ruiterlijk toe. Dat anderen ondanks de begeleiding van de magiër, even later ook nog lelijke schroeiplekken opliepen, was een wat schrale troost. Homeopathie Dit voorval geeft aardig aan hoe lastig het is om bedrog aan te tonen en bedriegers te ont maskeren. Skepsis een organisatie met 700 sympathisanten worstelt eigenlijk voort durend met dit probleem. De club van we tenschappers, die in 1987 werd opgericht om tegenwicht te bieden aan de veelal lucratieve praatjes van handopleggers, astrologen, won derdokters, natuurgenezers en andere char latans "we hopen te doen aan volksvoor lichting" kampt zelf ook met de beperkin gen van de wetenschap. Flauwekul weerleg gen is namelijk niet eenvoudig. Neem de misvattingen over de geneeskun de. Als de officiële wetenschap het laat afwe- tën, zoeken mensen hardnekkig naar alterna tieven, die zich de laatste tijd in groten getale aanbieden. Zo is het De Jager een doom in het oog dat de belangstelling voor homeopa thie steeds meer toeneemt. „Het vervelende is dat het niet werkt, maar vaak wel helpt", zegt hij enigszins cryptisch. Het idee dat het helpt is vaak voldoende om de patiënt beter te maken. Iedere arts weet dat sommige patiënten al beter worden van een pepermuntje. Natuur lijk werkt dat niet bij een gebroken been, maar bij min of meer vage klachten lijkt het niet zoveel uit te maken wat mensen mee paar huis krijgen. „Het is de magie van de De Stichting Skepsis ziet zichzelf graag als consumentenbond voor mal en dwaas in de wereld van kennis en kunde. Niets is te dol, elk spraakmakend verschijnsel is het waard kritisch te worden onderzocht. Of het nu gaat om geestverschijningen, reïncarnatie, astrologie, ufo's of andere zaken die het gezond verstand tarten. Met smaak verhaalt voorzitter De Jager over de successen die zijn organisatie heeft geboekt. Zo af en toe is er echter ook tegenslag, want niets is zo moeilijk te weerleggen als flauwekul. iets als het dansen i de witte jas, net medicijnman' Hoe dat precies werkt, is niet bekend. Feit is wel dat mensen zich soms al beter gaan voelen als er serieus aandacht is voor hun klachten. De ceremonie van de gebedsgene zer of het oude vrouwtje dat aan handopleg gen doet, kan dan gemakkelijk de indruk wekken buitengewoon heilzaam te zijn. „Maar het is de vraag of ze ook werkelijk be ter worden." De Skepsis-voorzitter wijst er op dat veel li chamelijke ziekten nauw samenhangen met de geestelijke conditie. „De helft van de kwa len waar mensen aan lijden is ingebeeld. Van de andere helft geneest tachtig procent toch wel, ook al doe je er niets aan. En voor de huisarts is het steeds opnieuw de vraag of de patiënt die nu voor hem staat, er een is uit de resterende twintig procent." Volgens de officiële wetenschap werkt een medicijn pas als dat onomstotelijk is vastge steld. Dubbel-blinde experimenten, waarbij de patiënt noch de arts weet of er een echte pil of een fop-pil wordt gebruikt, zijn daarbij een geliefd instrument. Homeopaten doen daar niet aan. Zij gaan ervan uit dat klachten te maken hebben met de specifieke eigenaar digheden van de individuele patiënt. Zij gelo ven heilig in de heilzame werking van brand netelsoep of het donkere aftrekseltje van ber- mplanten. Officiële toetsing van de werking van deze middelen, behoort dus niet tot de mogelijkheden. De enige eis die de overheid eraan stelt met het oog op.de volksgezond heid, is dat de middelen in elk geval geen schadé aanrichten. Consumentenbond Skepsis ziet zichzelf graag als een consumen tenbond voor mal en dwaas in de wereld van kennis en kunde. Niets'is te dol, elk spraak makend verschijnsel is het waard kritisch te worden onderzocht. Geestverschijningen, te lekinese (het verplaatsen van voorwerpen met behulp van de menselijke geest), astrolo gie, ufo's en allerlei andere zaken die het ge zond verstand tarten. Met smaak verhaalt De Jager over de successen die zijn organisatie inmiddels heeft geboekt. Het wegblijven van een Franse duivelskun stenaar bij 'Het Zwarte Gat', een tv-program- ma van Veronica gespecialiseerd in paranor male verschijnselen, doet hem nog steeds zichtbaar plezier. De man zou in het pro gramma demonstreren dat hij voorwerpen kon laten bewegen zonder ze aan te raken. „Aanvankelijk wilde hij niet meewerken. Maar toen hij merkte dat de programmama kers het ook een goed idee vonden, gaf hij schoorvoetend toe. Uiteindelijk meldde hij zich ziek en hij moet nog steeds komen." Dat laatste is volgens de voormalige hoog leraar geen wonder. „We hadden drie tafel tjes voorzien van trillingsmeters. Op een er van lagen een paar blokjes onder een glazen stolp en op een tweede tafeltje lagen ze on der een vergiet. Het derde tafeltje was bedekt met een dunne laag poeder en de blokjes die hierop lagen waren niet bedekt. Hij mocht kiezen aan welke tafel hij wilde werken. Het enige wat wij vroegen was dat hij de blokjes van zich af zou laten bewegen." De grijze hoogleraar kan uren praten over zijn passie. Wetenschap is wetenschap en dus dient er te worden nagedacht over aJ wat zich om ons heen afspeelt. „Wetenschap is: je verstand gebruiken en uitgaan van de waargenomen werkelijkheid", formuleert hij bondig. „Als iemand steeds kaboutertjes en elfjes ziet en zijn buurman ziet ze niet, is het bewijs dat ze bestaan niet geleverd. Tot zijn verbijstering heeft hij echter moe ten ervaren dat veel mensen helemaal niet zo rationeel zijn ingesteld. Zelfs lijken ze af en toe teleurgesteld door de alledaagsheid van verklaringen voor op het oog merkwaardige verschijnselen. De Jager begrijpt dat niet. In een radiopro gramma kwam de vraag aan de orde waarom er in de middeleeuwen bij volle maan nogal eens een kerk afbrandde. „Dat lijkt raar, maar is het niet. Op andere dagen was het gewoon te donker om er heen te gaan. Als je een kerk met fakkels verlicht, is er allicht meer kans dat hij in brand vliegt. Toen ik dat zei, was het publiek bijna teleurgesteld." De wetenschapper, van huis uit sterren kundige. zit nu echt op zijn praatstoel. Het ene voorbeeld volgt na het andere. Huizen die worden afgebroken, omdat aardstralen de gezondheid van de bewoners zouden onder mijnen, wichelroedelopers die zwelgen in het zelfvertrouwen maar niet in staat zijn aan te geven of er water door een ondergrondse buis loopt. De Jagen „Ze hadden een slechte dag of zeiden dat ze werden gestoord door onze aanwezigheid." Ufo De prestaties van helderzienden en paragno sten leiden slechts tot vrolijkheid. In de zaak- Gerrit-Jan Heijn, kwamen niet minder dan 2000 tips binnen. „Gelijkmatig over Neder land verdeeld kun je met zo'n aantal nooit verder dan acht kilometer af zitten van de plaats waar Heijn was begraven. Maar zelfs dat lukte niet, er is gewoon niets uitgeko- Ook astrologen kunnen in de ogen van de wetenschap geen goed doen. Serieus onder zoek verleidde een beoefenaar van dit misti ge beroep tot de uitspraak: „Rationeel heb je misschien gelijk, emotioneel is het gelijk aan mijn zijde." De hoogleraar begrijpt best dat zo'n man zijn nering wil beschermen. Toch doet het hem veel genoegen dat een Ameri kaanse zusterorganisatie erin is geslaagd een aantal bladen zover te krijgen dat ze aan hun horoscooprubriek een 'disclaimer' hebben toegevoegd: de mededeling dat de rubriek louter amusementswaarde heeft. Met ufo's "de laatste tijd neemt de be langstelling daarvoor weer wat af' is het al niet anders. Serieus onderzoek op dit vlak heeft tot nu toe niets opgeleverd. „Het lijkt me-evident dat er elders in het heelal ook le ven bestaat. Misschien zelfs wel intelligent le ven." De Jager (die zich dertig jaar lang heeft bezig gehouden met onderzoek van de ruim te) klinkt enthousiast. .Als we dat kunnen bewijzen is dat belangrijker dan de ontdek king van Amerika, of het werk van Coperni cus." Hij pauzeert even om te zien of de be tekenis van zijn woorden wel goed door dringt. .Alleen: het is nog niet zover." De opmerking 'het lijkt wel of jullie niet willen dat er ufo's bestaan' die hem laatst werd toegevoegd, brengt de onderzoeker tot de bespiegeling dat mensen een grote hang hebben naar het onbegrijpelijke. Het raadsel achtige, het ongekende heeft zijn eigen at tractie en dat houdt men graag vast. Soms lijkt het er zelfs op dat het geloof in dit soort zaken de plaats heeft ingenomen van de reli gie. En dat is zo gek nog niet, „want ook de officiële wetenschap stelt het voorstellings vermogen van gewone mensen danig op de proef." Van mijn vader heb ik niets geleerd. Als hij er was, werkte hij. En als hij niet werkte, was hij er ook niet. Ik herinner me niet een advies van hem dat voor mijn leven echt belangrijk is geweest, ik herinner me geen kracht die van hem uitging ik herinner me geen vader. Als de man is uitge sproken, valt er een onbehagelijke stilte in de groep. Het lijkt alsof de ande ren zich zitten af te vragen hoe dat dan met hun vader zat. En het lijkt ook alsof ze allemaal in stilte tot ongeveer dezelfde con clusie komen, maar het bescha mend vinden om dat hardop toe te geven. „Eigenlijk was het bij mij net zo", verbreekt iemand eindelijk het stilzwijgen.Als ik iets had, besprak ik dat meestal met mijn moeder. Nu nog, als ik naar huis opbel en ik krijg toevallig als eer ste mijn vader dan weten we al lebei na 'goeiendag' en 'hoe gaat het' eigenlijk niet wat we verder moeten zeggen. En dan gebeurt er iets heel mafs: of hij zegt al heel gauw 'nou ik zal je mam maar even geven' of ik vraag zelf of ze thuis is. Met haar praat ik dan honderd uit." reageren herkennend. „Mijn moeder was altijd de postbus tussen kinderen en vader. Zelfs aan tafel waar mijn vader bij zat, gebeurde het dat wij tegen mijn moeder zeiden 'wilt u nu eens vragen of het goed is datDan vroeg zij aan hem iets voor ons en hij antwoordde haar in plaats van ons. Niemand die blijkbaar in de gaten had dat dit wel een volslagen krankzinnige manier van doen was." Als ik de groepsleden vervol gens vraag of ze hun vader op een of andere manier bewonde ren antwoorden 8 van de 9 man nen ontkennend. De meesten vinden hun vader geen onaardi ge man, maar echt bewonderen doen ze hem niet, een voorbeeld is hij zeker ook niet voor hem. Een paar zeggen zelfs dat ze eer der een zeker medelijden met hem hebben. Maar het meest schokkend zijn de antwoorden die op tafel komen, als ik ze vraag om te ver tellen hoe zij denken dat hun moeder haar man en hun vader ziet. Dan blijkt namelijk dat de meesten over hun vader denken op dezelfde manier waarop (ze veronderstellen dat) hun moeder dat doet. Hoe problematisch dat kan zijn voor de psychische ont wikkeling van de zoon en voor de vader-zoon relatie heeft de Zwif- serse psycholoog Carl Gustav Jung uitgelegd. Als de zoon, aldus Jung, zijn vader primair met de ogen van zijn moeder ziet, dan kan het haast niet anders dan dat hij een ambivalente houding ten opzich te van zijn vader en ten opzichte van zijn eigen mannelijkheid ontwikkelt. Veel vrouwen en moeders hebben immers de op vatting dat emotionaliteit, liefde, tederheid en zorgzaamheid ge bieden zijn die moeders met dochters of moeders met gevoe lige zonen delen, terwijl de vader alles belichaamt wat zakelijk, on gevoelig, rationeel, technisch, en emotioneel-naïef is. Als bovendien datgene dat de vader in het leven doet, zijn werk. voor de zoon niet of nau welijks zichtbaar is de vader doet dat vaak ver van huis en de inhoud van zijn werk voor een jong kind meestal niet begrijpe lijk is het resultaat dat de zoon de eerste vijftien jaren of meer van zijn leven op grote afstand van zijn vader leeft. aandacht van de vader (volgens een recent Amerikaans onder zoek hebben vaders gemiddeld 8 minuten per week beschikbaar voor een gewoon gesprek met hun kinderen) maakt het de zoon moeilijk om zich met zijn vader te identificeren. Voor voor beelden of idolen moet hij dus elders zijn, zoals de film of televi sie. maar daar wordt hij met minstens zo'n verwarrend en vaak zelfs met een denigrerend beeld van de man en van man nelijkheid bestookt. In vrijwel alle comedy series (zie Married with children) wordt de vader voortdurend neergezet als een naïeve, lachwekkende, niet serieus te nemen hoewel in zijn onhandigheid af en toe wel vertederende malloot. De moe der heeft meestal de rol van de gene die het verstand en het ge voel er nog tenminste beetje bij houdt, die waarschuwt voor wat er nu weer mis kan gaan als hij niet tijdig oplet en die waar no dig de reddende engel speelt. Volgens mij kan het niet an ders dan dat de comedy scena rioschrijvers allemaal volgelingen zijn van Valerie Solanas, de schrijfster van het invloedrijke SCUM manifest uit 1968, waarin werd opgeroepen om een einde te maken aan het verschijnsel Solanas, die haar oproep zelf in praktijk probeerde te brengen door drie pistoolschoten te los sen op Andy Warhol, legt daarin onder meer het volgende uit. „De man is een biologisch onge val: het Y (mannelijk) gen is een incompleet X (vrouwelijk) gen. wat betekent dat hij een onvolle dig stel chromosomen heeft. Met andere wdorden, de man is een onvolmaakte vrouw. Mannelijk zijn wil zeggen gebrekkig zijn, emotioneel beperkt zijn: manne lijkheid is een aangeboren afwij king en mannetjes zijn ontdaan van gevoel. Hun intelligentie is een vulgair instrument dat uit sluitend in dienst staat van het bevredigen van hun eigen lusten en behoeften. Hun geest is niet in staat tot liefde en evenmin tot zorgzaamheid. De man behoort tot een duister gebied in de evo lutie, een halfproduct van mens en dier." Maar ook de andere manne lijke modellen die de media te bieden hebben, zijn verwarrend. Een veel gehoorde oproep is, dat mannen veel meer de vrouwelij ke kant in zichzelf moeten ont wikkelen. Dat ze moeten leren over eigen gevoelens en over die van anderen te communiceren, en de tedere en zorgzame kanten bij zichzelf moeten ontwikkelen. Onmiskenbaar is dat belang rijk, maar toch heeft zo'n model de paradoxale boodschap in zich dat een man een betere man is naarmate hij meer 'vrouwelijke' en minder 'mannelijke' kanten heeft Bovendien blijkt het vol gen van die weg bepaald geen garantie te zijn op meer geluk of stabiliteit in relaties. Veel man nen die hebben geleerd om zich emotioneel meer voor hun part ner open te stellen en mee te voelen, hebben ook gemerkt dat dat vaak niet voldoende is om hun partnerrelatie door moeilijke tijden te laveren. Iedere relatie heeft op bepaal de momenten strijd, botsingen, dingen uitventen en het weder zijds stellen van grenzen nodig. Het contact hebben met en het kunnen hanteren van de eigen natuurlijke agressie is een 'man nelijke' kant, die veel mannen juist door de afwezigheid van kontakt met een mannelijk voor beeld, niet hebben ontwikkeld. Ze zijn er bang voor of hebben er zelfs een afkeer van. Voor een deel komt dat omdat ze het op één lijn stellen met het macho-rambo model dat uitein delijk alleen maar tot zinloos ge weld leidt. Voor een ander deel omdat ze het op een hoop gooi en met de al even verguisde au toritaire vader. Inderdaad zijn nogal wat mannen tussen de dertig en vijftig opgegroeid onder autoritaire vaders, die een soort van onderdrukkingsregime uit oefenden, jaloers waren op hun zonen en hun creativiteit en stre ven naar zelfontplooiing pro beerden te verstikken. Kortom: het grote drama van de 'vaderloze' mannen van deze tijd is dat ze andere mannen in wezen wantrouwen, er emotio neel afstand tot bewaren en daarmee, omdat ze zelf ook man zijn, ook emotioneel op afstand zijn komen te staan van zichzelf en van traditionele mannenrol len zoals de vaderrol. Ik vrees dat een van de redenen dat zoveel mannen tegenwoordig (eigenlijk) zelf geen vader meer willen zijn (tot verdriet van veel vrouwen) ligt in het feit is dat zij zélf in een vaderloze samenleving zijn gebo- RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezond heidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 41