Binnenland Wao'er met baan behoudt uitkering 'Acht procent meer mensen aan het werk' Nieuwe tegenstrijdigheden in zaak-Bruinsma Banken tegen melding opvallende transacties Het land van de opwindende rust 'Terugsturen Antillianen verplaatsing probleem' Zaterdag *18 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS BOEZELUN 3 NIEUWSLIJN Kort geding Chippendales in Arnhem De Amerikaanse mannenshowgroep Chippendales spant een kort geding aan tegen de eigenaar van een bar-dancing in het Gelderse Beesd. De exploitant heeft voor 23 en 29 januari optre dens aangekondigd van een andere groep mannen, die dezelfde naam voert. Volgens de advocaat van de echte Chippendales loopt het dan ook storm in de voorverkoop. Het management van het ook in Nederland vooral bij vrouwen zeer populaire ge zelschap pikt deze manier van werken niet en vindt dit een schending van het Benelux-merkenrecht. De zaaleigenaar is in middels gedagvaard, het geding dient maandagmiddag in Am- hem. De Chippendales hebben onlangs een succesvolle tournee in Nederland afgesloten en komen binnenkort andermaal naar ons land. Verstekelingen van schip gehaald De marechausse heeft gisterochtend in de haven van Delfzijl ze ven verstekelingen van het Liberiaanse schip Cikat gehaald. De kapitein van het schip, dat gisteren in Delfzijl arriveerde, had vanmorgen de hulp van de autoriteiten ingeroepen omdat er spanningen aan boord waren ontstaan. De zeven verstekelingen, afkomstig uit Namibia, Zaïre en Zuid-Afrika, hebben politiek asiel aangevraagd. Zij worden tijdelijk in een opvangcentrum ondergebracht. Vijf procent geëist voor verpleging De Nieuwe Unie'91 eist voor verplegenden en verzorgenden in het ziekenhuiswezen en het kruiswerk een loonsverhoging van vijf procent. „Het imago van het beroep moet worden verbeterd door de lonen te verhogen", stelt de vakbond die het resultaat is van een fusie tussen de voormalige actiegroep WIO en de Ne derlandse Maatschappij voor Verpleegkunde, in een verklaring. De vijf procent is volgens Nu'91 nodig om de loonontwikkeling in de marktsector te volgen en om de arbeidsmarktpositie van verplegenden en verzorgenden te versterken. Naast de loonsver hoging streeft de vakbond naar een nieuw functiewaarderings systeem. Vut bij waterschappen verlengd De huidige vut regeling bij de waterschappen (7500 werkne mers) is verlengd tot 1 januari 1993. Daarover zijn de vakbonden en de Unie van Waterschappen het gisteren eens geworden. In het werkgeverskamp wordt nogal aangehikt tegen de vut maar bij de waterschappen kunnen de werknemers ook dit jaar de vut in als ze 59,5 jaar oud zijn. Grolsch aast op Engelse brouwerij Bierbrouwer Grolsch uit Enschede wil de Engelse brouwerij Ruddles Ltd in Langham (Midlands) volledig overnemen. Grolsch onderhandelt daarover met het moederbedrijf Courage Ltd. Ruddles had een omzet van ruim 100 miljoen gulden in 1991. Het ligt in de bedoeling van Grolsch de bestaande arbeids voorwaarden van de werknemers te handhaven en de brouwerij met haar merkeij voort te zetten. Hoeveel mensen in het bedrijf werken, is niet meegedeeld. Meerjarenplan arbeidsbureaus De Arbeidsvoorziening (de ar beidsbureaus) wil dit jaar acht procent meer mensen aan een baan helpen dan vorig jaar. Op de reguliere manier moeten 135.000 mensen aan werk wor den geholpen. Verder moeten er via sollicitatieclubs 4300 aan werk komen en via scholingsin stellingen 9850. Dit staat in het Landelijk meerjarenbeleidsplan 1992-1996, dat het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning gisteren heeft vastgesteld. Eind 1994 wil de Arbeidsvoor ziening zover zijn dat langdurig werklozen, mensen uit etnische minderheidsgroepen en vrou wen naar evenredigheid met hun werkloosheidspercentage worden bemiddeld. Dat bete kent dat het dan in 47 procent van het aantal plaatsingen om Arbeidsongeschikten voortaan om vijfjaar gekeurd Arbeidsongeschikten ouder dan 50 jaar en gedeeltelijk arbeidsongeschikten die weer aan het werk gaan, kunnen gedurende drie jaar 60 procent van hun bruto uitkering behouden, bovenop hun loon. Dit ongeacht het salaris dat zij gaan verdienen. Het kabinet heeft daartoe gisteren besloten. mier Lubbers gisteren een „ge mengd oordeer te hebben over het deze week verschenen PvdA-rapport van.de commis- sie-Wolfson over de toekomst van het Nederlandse sociale stelsel. Lubbers vindt de ge dachte dat een betaalde baan voor iedereen prioriteit van be leid moet zijn „heel goed". Hij voelt er echter niets voor om werkgevers nieuwe subsidies te gaan geven voor het in dienst nemen van wao'ers, zoals de commissie bepleit. Volgens Lubbers kent Neder land al genoeg subsidies. Af spraken over het Door de zogenoemde 'stimule ringsregeling' wil het kabinet de betrokken groepen een extra stimulans geven om werk te aanvaarden. Bovendien wordt het voor werkgevers aantrekke lijker om wao'ers aan te nemen. Een tweede nieuw element in de komende wet op de Arbeids ongeschiktheid is dat wao'ers voortaan opnieuw worden ge keurd na een periode van vijf jaar. Dan zou kunnen blijken dat zij weer geschikt zijn om te werken. In dit verband verklaarde pre- voormalige wao'ers kunnen vol gens hem beter per cao worden gemaakt. Een beleid van onder op, in plaats van ingrijpen door de overheid. De premier zei verder niet zo veel zin te hebben in een dis cussie over de verzorgingsstaat, zoals de PvdA wil. „Wij wer ken", zei Lubbers. Hij noemde, „zonder volledig te willen zijn" acht „praktische opgaven" van het kabinet op sociaal terrein: beperking van het aantal wao'ers, de opzet van een nabe staandenwet, inkomensbeleid voor jongeren, herstructurering van de kinderbijslag, bijstelling van de bijstandswet, wijziging toezicht uitvoeringsinstanties sociale zekerheid, het scheppen van meer banen, een beter con trole- en sanctiebeleid in de so ciale zekerheid. „Laat ons nu maar eerst dat beleid uitvoe ren", concludeerde de eerste minister. Ruim 460 schildpadden zijn gis teravond in de Vlissingse reptie lenzoo Iguana voorzien van een chip in hun rechtervoorpoot. De dieren vertrekken vandaag naar Tanzania, het land van herkomst. De chip moet het mogelijk maken de dieren in hun natuurlijke om geving te volgen. De ruim 300 pannekoekschildpadden en de bij na 150 pantershildpadden zijn de overlevenden van een partij van 800 - bestemd voor de Verenigde Staten - die in maart van het vorig jaar werd onderschept op Schip hol. De dieren waren zo dicht op elkaar gepakt, dat een deel was vermorzeld. De overlevende exemplaren werden naar Iguana in Vlissingen gebracht om daar te herstellen. De reptielenzoo wordt vaker ingeschakeld bij de opvang van door de Algemene Inspectie dienst in beslag genomen dieren. De chip werd bij de dieren inge bracht met behulp van een injec tienaald. Met een scanner kunnen de gegevens worden afgelezen. Het betreft een experiment van het Wereld Natuur Fonds, in sa menwerking met het Tanzaniaan- se Mweka College. Over het le ven in de natuur van beide schild padsoorten is tot nu toe weinig bekend. foto anp De advocaat van de 35-jarige ex-recher cheur van de Amsterdamse politie, die in de ogen van het Openbaar Ministerie nog steeds verantwoordelijk is voor de moord op Klaas Bruinsma, heeft tijdens het hoger beroep opnieuw tegenstrijdigheden bloot gelegd in het onderzoek naar deze zaak. Gisteren, tijdens het verhoor van onder zoeksleider hoofdinspecteur W.H. Woelders en de rechter-commissaris mr. A. de Wit, bleken beiden geen sluitende verklaring te geven over het verhoor van de belangrijkste getuige. De ex-rechercheur van de Amsterdamse politie werd vorig jaar juni, enkele dagen na de moord op de top-crimineel, aangehou den. Maar in oktober oordeelde de Amster damse rechtbank dat het justitieel onder zoek „niet voldoet aan de minimale eisen van betrouwbaarheid". De advocaat van de oud-politieman, mr. J. Boone, haalde de woorden van de korpschef van de Amster damse politie aan, die de zaak-Bruinsma „een dramatisch dieptepunt voor de Am sterdamse politie" had genoemd. In het onderzoeksdossier bevonden zich onder meer twee verschillende verklaringen van de kroongetuige, een discotheekportier. In de ene, anonieme, verklaring zei hij Bruinsma in gezelschap van de ex-recher- cheur te hebben zien vertrekken. In de an dere, met zijn naam ondertekende verkla ring, zei hij van niets te weten. Ook de aanklaagster, procureur-generaal mr. Korvinus, maakte de politie verwijten. Zelfs rechter commissaris mr. De Wit, die het gerechtelijke vooronderzoek heeft ge leid, werd op haar vingers getikt. Als zij de verklaring in het dossier aan dachtig had gelezen, zou ze volgens Korvi nus hebben kunnen afleiden dat die van de portier afkomstig moest zijn. Maar de ge maakte fouten zijn volgens de procureur niet ernstig genoeg om de ex-rechercheur niet te vervolgen. Van opzettelijke mislei ding is volgens haar geen sprake. Boone denkt daar anders over. De beoor deling van de gemaakte fouten na de rech terlijke uitspraak is niet meer de hoofdzaak. „De rechtbank vindt het onderzoek bene den het minimum, hier is er nog twijfel bij gekomen. Het hof kan niet opeens zeggen: het is wel goed. Dat zou het totale afglijden van het strafrechtsysteem betekenen. Wan neer het hof de zaak tegen mijn cliënt als nog laat doorgaan, is dat een vrijbrief voor politie en justitie om het niet zo nauw te De banken voelen niets voor een wettelijke verplichting om ongebruikelijke geldtransacties van boven de 25.000 gulden te melden bij het ministerie van justitie. Ambtenaren van Finan ciën en Justitie maken hiervoor een wetsvoorstel, dat deze zo mer bij de Kamer wordt inge diend. De wet moet het witwas sen van onder meer drugsgeld tegengaan. Woordvoerder F. Hoorbeek van de gezamenlijke banken: „Uit ervaring weten we dat de banken dagelijks met een groot aantal ongebruikelijke meldin gen worden geconfronteerd. Slechts een heel klein percenta ge daarvan heeft betrekking op het witwassen van crimineel geld. Dat betekent dat als wij al le ongebruikelijke transacties moeten gaan melden, veel ge gevens van cliënten overbodig worden doorgegeven aan de overheid". Een verplichte melding houdt ook in, aldus Hoorbeek, dat in plaats van de crimineel de fi nanciële instellingen in het ver dachtenbankje worden gezet. „Bovendien is het voor crimine len een duidelijke handleiding hoe zij het niet moeten doen. Zodra een bepaalde grens wordt gelegd, krijg je hetzelfde wat in Amerika is gebeurd: dit soort cliënten gaat dan net onder dat bedrag zitten. Criminelen die een ton willen storten, doen dat dan niet meer in één keer, ook gaan ze niet vier keer naar de bank met 25.000 gulden, maar ze komen vijf keer langs met 20.000 gulden". Maatschappijen Levenslang voor langdurig werklozen moet gaan, in 16 procent om mensen uit et nische minderheidsgroepen en in 43 procent om vrouwen. Voor 1992 zijn die percentages 39,13 en 44. Dit jaar geeft de Arbeidsvoor ziening twee miljard gulden uit. De uitgaven voor beleid belo pen ruim 1,1 miljard, die voor het beheer ruim 900 miljoen. Het grootste deel van de inkom sten komt uit de rijksbijdrage van 1,8 miljard. In de begroting is een bezuiniging van 100 mil joen verwerkt. Het Landelijk meerjarenbe leidsplan is het eerste sinds de verzelfstandiging van de Ar beidsvoorziening. Het plan en de begroting zijn aangeboden aan de minister van sociale za ken en werkgelegenheid. Er moet een referendum worden baar debat dat de Amsterdamse gehouden over de vraag of ook de afdeling van de PvdA in het stad- binnenstad van Amsterdam een huis had georganiseerd. Zelf is stadsdeelraad moet krijgen. Dat Schaefer van mening dat het be- bepleitte de oud-PvdA-wethouder sluit om in 1994 ook de binnen- en binnenstadbewoner Jan Schae- stad van een stadsdeelraad te fer gisteravond tijdens een open- voorzien, moet worden herzien. Want, zo betoogde hij. het maat- ners te peilen via een referendum, schappelijke draagvlak voor die Schaefer wil een partij oprichten beslissing ontbreekt Schaefer waarmee hij aan de verkiezingen vond de secretaris van de Kamer van het stadsdeel binnenstad wil van Koophandel. W. van der Kolk, meedoen, met als enige actiepunt aan zijn zijde. Ook hij bepleitte de de opheffing van de stadsdeel mening van de binnenstadbewo- raad. foto anp. Raymond rutting verhogen prijs cd De platenmaatschappijen Poly- dor en Phonogram verhogen de prijzen van compact discs, de cd's. De platenzaken dienen bij inkoop voor populair materiaal 1,60 gulden meer te betalen, voor klassiek 1,20 gulden. De consument moet daarom voor een cd van deze maatschappij en zo'n 43 gulden gaan neertel len. En dat terwijl het populaire muziekschijfje al zo duur is. Volgens de NVPI, de branche vereniging van fabrikanten van geluidsdragers als de cd, mag de prijsverhoging echter niet zo maar een ordinaire winstver groting worden genoemd. „Die artiesten worden ook steeds duurder.", aldus directeur R. Edwards van de NVPI. moordenaars Widdershoven BRATISLAVA GPD Denk eens aan een stuga-vakantie betekent rust. De Zweed vindt die in een stuga. het Zweedse vakantiehuis. Zo'n stuga is altijd comfortabel en bovendien fraai gelegen, tussen de vredige ruisende bomen, in de gelukkig nog onbedorven gebleven Zweedse natuur. U dacht dat zoiets tegenwoordig niet meer kon? Moet u toch eens naar Zweden. Echt een wereld van verschil. In de nieuwe grote Zweden-broehure 1992 leest u alles over de vele vakantie mogelijkheden in dit prachtige land. Stuur de bon op voor een kennismaking met het land van de opwindende rust. Uw unieke Zweden-vakantie begint aan boord van onze luxueuze schepen. Van harte welkom bij: O SSEAWAYSVIAN StenaLine m'rte J Postcode en Plaats I 'doorhalen wjt nier jn loejasstini I Kon in gestolen envelop /onder .vraag de Zweedse zomerbrochure aan De discussie over Antilliaanse jongeren is volstrekt verkeerd bezig. Steeds weer wordt ge sproken over maatregelen om de migratie in te perken. Het te rugsturen van criminele Antilli aanse jongeren, zoals deze week besproken in het koninkrijks- overleg op Curasao, maakt van Antillianen tweederangsbur gers. .Autochtone stedelingen worden toch ook niet terugge stuurd naar hun dorp van her komst als zij crimineel verdrag Dat stelt de Vereniging van Antilliaanse en Arubaanse orga nisaties (POAA) in een reactie op dat overleg tussen minister Hirsch Ballin en de premiers van de Nederlandse Antillen en Aruba. Minderjarige Antilliaanse jon geren. die geen gedegen opvang in Nederland hebben, worden voortaan teruggestuurd naar de Antillen. Hirsch B^Uin wil daar mee voorkomen dat ze in het misdaadcircuit terechtkomen. De POAA spreekt van een ver plaatsing van het probleem. „In feite wordt gezegd: wij wachten af totdat de jongeren crimineel verdrag vertonen, dan komen zij voor de rechter en sturen we ze terug". Bovendien is ondui delijk welk crimineel gedrag tot terugsturen leidt, en welk niet. Niet afwachten dus, vindt POAA, maar preventief te werk gaan. De vereniging zegt de facto ren te kennen die criminaliteit veroorzaken: jongeren komen slecht voorbereid naar Neder land, krijgen een slechte opvang en kennen de weg naar scholing en arbeid niet Daar ligt dc op lossing, aldus POAA. die bij de Nederlandse en Antilliaanse overheid zal aandringen op in trekking van de plannen. Jan Molnar (49) en Lubor Masar (32) zijn tot levenslang veroor deeld. Dc twee Slowaken, die anderhalf jaar geleden in Oos tenrijk Gabriëlle Widdershoven uit Kerkrade wurgden en haar man René met een bijl half dood sloegen, kregen gisteren deze straf van de rechtbank in Bratislava. Op de stampvolle publieke tribune klonk instem mend gemompel toen recht- bank'president Kandera het vonnis bekend maakte. Molnar vertrok geen spier, Masar sloeg de handen voor zijn ogen. „Het is geen straf die dagelijks wordt opgelegd", zei Kandera. „Maar ze verdienen niet anders. Molnar en Masar zijn misdadi gers van het kaliber waarvan er gelukkig niet veel zijn. Uit pure hebzucht vermoordden ze een jonge vrouw en maakten van haar man een menselijk wrak De twee criminelen werden overigens pas kort voordat ze hun gruweldaden begingen uit de gevangenis ontslagen. Mol nar zat vast wegens moord op zijn vrouw, Masar voor een se rie inbraken. Ze kwamen vrij omdat president Havel bij zijn aantreden alle gevangenen am nestie verleende. Dat gebaar wordt inmiddels alom betreurd. Sindsdien is de criminaliteit in Tsjecho-Slowakije namelijk gi gantisch toegenomen. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR BUKO BEVERWIJK 02510-11727 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3