Niet alle baarden zijn ZATERDAG 18 JANUAR11992 Moslims zijn een beetje eng en islamitische scherpslijpers zijn dat heel erg. Fundamen- I talisten hakken handen af en spijkeren vrou wen bijna letterlijk aan het aanrecht vast. Zo denkt het Westen al eeuwen, en dus huiverde het toen in Algerije het Front Islamique du \Salut (FIS) via parlementsverkiezingen de macht dreigde te grijpen. Alleen jammer dat we geen idee hebben waarover we praten. Islamieten, fundamen talist of niet, vliegen ons heus niet zomaar naar de strot. Eigenlijk maken ze alleen maar gebruik van wat het Westen in de vroegere koloniën achterliet. Islamitische fundamen talisten zijn voor ons in principe even bedrei gend als hun calvinistische collega's in Stap horst. Islamitisch fundamentalisme kent ook z'n gematigde stromingen het Arabische gewoonterecht, zegt Jans Wat wij westerlingen ervan vinden is vraag twee, maar voor heel wat mensen, vooral op het Arabische platteland, kan de sharia dus een vooruitgang betekenen ten opzichte de huidige situatie. Bij alle verontwaardiging over islamitisch fundamentalisme zou het Westen er trou wens goed aan doen zich ook eens te realise ren dat de groei van het fundamentalisme in heel wat landen een wat laat gevolg is van het westerse kolonialisme. Door de dekolonisatie zijn bijna al die landen onafhankelijk gewor den. Veel bevrijdingsbewegingen ontleenden hun ideologie echter aan het Westen. Zo was de belangrijkste stroming in het FLN, dat Al gerije aan de Franse heerschappij ontwor stelde, sterk gecharmeerd van socialistische gedachten. Aanvankelijk leek de Algerijnse economie het ook goed te doen, maar na d laatste val van de olieprijs kwam het land i de problemen. Algerije heeft tegenwoordig een miljarden schuld en bovendien blijkt nu dat in de rijke tijd geen weerbare economie is opgebouwd. Het gevolg is werkloosheid en armoede. Het FLN-bewind heeft oppositiegroepen jaren lang onderdrukt, dus de enige plek waar ver armde en gedesillusioneerde mensen elkaar nog konden ontmoeten, was de moskee. Daar ontstonden netwerken van ontevrede nen, en zo werd het fundamentalisme het voertuig voor verzet tegen het bewind. De populariteit van het FIS komt dan ook in <j eerste plaats voort uit wanhopige sociale i politieke onvrede, en pas in de tweede plaats uit de geloofsovertuiging van zijn aanhan gers. Aanvulling Paul Aarts schreef het vijf jaar geleden in een boekje en is er ook nu nog van overtuigd: I fundamentalisme in een land als Algerije is een aanvulling op de bevrijdingsstrijd tegen het vroegere koloniale moederland. De eerste stap was de nationale bevrijding, maar ook daarna bleven westerse waarden sterk aan wezig. Nu volgt een tweede stap, een voltooi ing van het bevrijdingsproces: westerse waar den worden vervangen door eigen waarden, in dit geval islamitische. Dat is ook de visie van professor Moham med Arkoun, wiens mogelijke komst naar de Universiteit van Amsterdam deze week zo veel stof deed opwaaien. Arkoun: „Ik zou i len spreken van het herstel van de Algerijnse persoonlijkheid, die is misvormd door het kolonialisme". De poging van het FIS om via die tweede stap door te dringen tot het regeringpluche is door ingrijpen van het leger echter mislukt. Waartoe zal dat leiden? .Zonder twijfel tot ra dicalisering", meent Jansen. Onder radicale moslims is de democratische weg nu in i krediet geraakt, belachelijk geworden. Ze zul len redeneren dat alleen een harde aanpak, inclusief geweld, tot het gewenste doel kan leiden in Algerije, maar ook elders. Paul Aarts ziet het anders. Hij sluit radicali sering niet uit, maar denkt dat 'het' funda mentalisme toch in de meeste Arabische lan den een andere weg zal kiezen. Zouden de Moslimse Broeders in Egypte en hun geest verwanten in Jordanië aan verkiezingen mee doen, dat voorziet Aarts dat ze „tientallen procenten van de stemmen" halen. Hij wijst er op dat de Moslimse Broederschap in wezen een keurige, burgerlijke en tamelijk liberale orga nisatie is die van nature niet naar geweld neigt. Bovendien: „Radicali sering zou alleen maar tot meer on derdrukking leiden. Daarom zullen de fundamentalisten toch proberen de democratische marges te benut ten." Wil dat zeggen dat in elk Arabisch land waar het regime de teugels iets laat ren, de oppositie de vorm zal aannemen van oplevend fundamentalisme? Jazeker, meent lansen stellig, en Aarts zegt: „Dat is nauwe lijks meer een vraag. Het heeft zich al voorge daan in Algerije, Jordanië en Tunesië". Trend Rest de vraag welke les Arabische machtheb bers zullen trekken uit het democratisch ex periment in Algerije. De regimes in de mees te Arabische landen zijn autoritair tot ronduit dictatoriaal. Toch meent Aarts dat ze het tij niet kunnen keren. Nu de mensen, zoals in Algerije, aan democratisering hebben gero ken, is het hooguit mogelijk dat proces tijde lijk te onderbreken. „In de hele wereld is er een tendens naar meer vrijheid. Ook in de Arabische wereld is dat niet meer tegen te houden." Volgens Aarts is er in bijna ieder Arabisch land „behalve Syrië, dat zit potdicht" iets aan het borrelen, hoe bescheiden ook. Het begin van een democratisch proces is „toch een trend in de hele Arabische wreld", zelfs in het aartsconservatieve Saoedi-Arabië. Aarts: „Dat land was altijd al afhankelijk van de Verenigde Staten, maar na de Gof- loorlog is dat ook zichtbaar geworden door de aanwezigheid van een grote Amerikaanse troepenmacht. Vroeg of laat zal dat iets op gang brengen." Tot democratie naar westers model zal dat natuurlijk niet direct leiden. Van de Algerijn se ervaring zullen de andere Arabische regi mes leren dat als de deur wordt opengezet, dat slechts op een goed gecontroleerd, klein kiertje moet zijn. Alleen door de zaak goed te controleren kunnen de machthebbers hun comfortabele positie behouden. En dat is toch wat alle machthebbers wil len, waar ze ook heersen en in welke tijd ze ook leven. Naast elkaar De islam ontstond in de zevende eeuw na Christus door toedoen van de profeet Mo hammed. Hij leefde in wat nu Saoedi-Arabië heet en botiwde voort op twee godsdiensten die al eerder in het Midden-Oosten waren ontstaan: de joodse en de christelijke. Vreed zaam leefden die drie naast elkaar, totdat en kele eeuwen later het gedonder begon. Eu ropese ridders trokken er toen op uit om de christelijke heilige plaatsen te bevrijden van de moslims. Sindsdien is het nooit meer goed gekomen tussen christendom en islam, en heeft het christelijke Westen altijd wat bangig naar de moslim-wereld gekeken. In de jaren '70 van deze eeuw werd die angst opnieuw aangewakkerd. Door de eerste oliecrisis kregen Arabische sjeiks plotseling greep op onze economie en dus op ons. En lot overmaat van ramp greep ayatollah Kho meini in 1979 de macht in Iran. Plotseling wist het Westen weer heel zeker dat funda mentalistische moslims een bedreiging*zijn bewees Khomeini's doodvonnis over de schrijver Salman Rushdie dat niet eens te meer? Maar wat weten we eigenlijk van de islam en z'n aanhangers? Dat ze hun God' Allah noemen, ja, en dat Mohammed Zijn profeet was. Maar weten we ook dat onze christelijke Jezus volgens de islam evenzeer een profeet was, zij het een die eeuwen eerder leefde dan Mohammed en daarom iets onbelangrijker is? Dat onze wetgeving is gebaseerd op het Romeinse recht is bekend. Maar weten we ook dat het islamitische recht voor een deel teruggrijpt op de wetgeving in de buitenge bieden van het Romeinse rijk? En wie weet eigenlijk dat er naar schatting 950 miljoen moslims zijn (cijfers over aantallen funda mentalisten ontbreken), terwijl het aantal christenen boven de 1 miljard ligt? Voor de islamieten is er maar één god: Al lah. Mohammed laat de mensen door middel van de koran weten wat Allah wil en bedoelt. Daartoe ontving Mohammed openbaringen, zoals we die ook uit de bijbel kennen. Maar Mohammed is en blijft een mens geen Zoon van God, zoals Jezus. Allah staat boven en los van Zijn schepping en verder zijn er al leen maar menseri, die in principe allemaal gelijk zijn. Het is de bedoeling dat islamieten zich richten naar het voorbeeld van Mohammed. Dat voorbeeld wordt sunna genoemd. Na Mo- hammeds dood stonden er ge leerden op die aanwijzingen ga ven in geloofskwesties. Sinds de 10de eeuw na Christus wordt ver ondersteld dat de uitspraken van die geleerden moeten worden ge volgd. Eigen onderzoek heeft dus geen zin, sterker nog, sinds de 10de eeuw is volgens de traditio nele opvatting voor iedere gelovige de toe gang tot de bronnen van religieuze kennis gesloten. Gelijk Dat nu is tegen het zere been van fundamen talisten. Zij vinden dat iedereen die iets van de islam weet toegang tot die bronnen [ijti- had) moet hebben om zelf uit te zoeken hoe de zaken zitten. Een redelijke eis, zou je zeg gen. Door gelijke toegang tot de bronnen te eisen voor iedere moslim, onderstrepen fun damentalisten nog eens dal volgens hen alle mensen principieel gelijk zijn. En ook dat is bepaald sympathiek. Maar terwijl 'gewone' islamieten de regels in het dagelijks leven soepeitjes toepassen, zijn fundamentalisten rechtlijnig. Wat dat aangaat kan de doorsnee islamiet wel wor den vergeleken met een wat 'losse' katholiek, terwijl een fundamentalist meer gemeen heeft met een zwartekousen-christen. Zulke steile christenen vinden we in het Westen wel wat curieus, maar zeker niet gevaarlijk. Gaat het echter om islamieten van de 'Staphorst soort', dan denken we meteen dat de hel los barst. Arabist en islam-kenner Hans Jansen, ver bonden aan de Leidse universiteit, wijst er op dat orthodoxe christenen strak vasthouden aan Genesis 1: 'In den beginne schiep God de hemel en de aarde' tot en met 'Toen was het avond geweest en het was morgen geweest: de zesde dag'. Volgens deze christenen is dat, en dat alleen, de maat der dingen met uitslui ting van andere, soms veel soepeler delen van de bijbel. Voor deze mensen is er in de dagelijkse praktijk dus geen twijfel mogelijk: zaken als abortus zijn absoluut fout, punt uil, en de staat hoort dienovereenkomstig wetten te maken. Zo zijn er ook islamieten die hun gods dienst beperken tot ideologie. Ook voor hen telt slechts één ding: de islamitische wetten moeten worden uitgevoerd, in het bijzonder door de overheid. Daarom streven ze naar De Westerse ongerustheid over het toenemende islamitisch fundamentalisme is voor een groot deel ongegrond. De ene stroming is de andere niet, en dan verschilt ze ook nog van land tot land. Welke les de Arabische machthebbers zullen trekken uit het democratisch experiment in Algerije, valt nog te bezien. Maar het tij lijkt niet langer te keren. „In de hele wereld is er een tendens naar meer vrijheid. Ook in de Arabische wereld is dat niet meer tegen te houden. een islamitische staat met een islamitische wetgeving. Dat er binnen het moslim-geloof ook veel ruimdenkender stromingen bestaan, daaraan hebben deze fundamentalisten geen boodschap. Volgens Jansen gaat godsdienst in Euro pa net zo goed als in de Arabische wereld vaak lijken op wat men in een samenleving toch al gelooft. Het eind van het liedje is dat de dominee in een aantal opvattingen nog maar weinig afwijkt van wat de gemiddelde niet-gelovige denkt. In een maatschappij waar dat gebeurt, ontstaat elders een tegen- bèweging van mensen die met hun geloof iets willen 'winnen'. Zo n intensiever geloof heeft een zekere aantrekkingskracht, en zal des te meer bloeien naarmate zijn goede boodschappen oncontroleerbaarder zijn. In een wereld waarin vanouds vaststaande za ken steeds minder vaststaan, is een onwrik bare heilsboodschap een veilige vluchtheuvel temidden van onzekerhëid. Startsein Zulk fundamentalisme in de islam begon hel Westen plotseling onaangenaam op te vallen toen Khomeini en de zijnen de macht grepen in Teheran. Toch stamt het islamitisch fun damentalisme al uit de jaren '80 en '90 van de vorige eeuw. Egypte zuchtte toen onder buitenlandse (westerse) machten. Het zat de Egyptenaren niet mee en dat kwam doordat ze de islam niet goed toepasten. Die boodschap van ene Afghani (een Ira niër, maar de Egyptenaren dachten dat hij uit Afghanistan kwam. vandaar zijn naam) was het startsein voor wat we nu kennen als fun damentalisme. Die term is trouwens niet af komstig uit de islam, maar was nog geen honderd jaar geleden van toepassing op een christelijke stroming in de VS: The Funda mentals. Afghani gaf les en probeerde Egyptische politici te beïnvloeden. Na hem kwam Ab- dou, die zijn kaarten zette op islamitisch ho ger onderwijs en rechtspraak, waarna Rashid Ridda zich op de media stortte. De doorbraak kwam in de jaren '20 met Hassan al-Banna. Hij vond dat het fundamentalisme zich een weg moest banen via massa-organisaties. Met dat doel richtte hij in 1928 de Moslimse Broederschap op, die nog steeds bestaat. Al-Banna was afkerig van democratie. Vol gens sommigen was dat het gevolg van de toenmalige omstandigheden in Egypte, maar er zijn ook koran-citaten die een niet-demo- cratische houding kunnen rechtvaardigen. „Weinigen van mijn dienaren zijn dank baar", is er zo een. Daaruit kan worden afge leid dat de moslims de macht moeten grijpen om dankbaarheid af te dwingen. En als de is lam eenmaal zegeviert, dan zullen de men sen „in scharen de religie van God binnen stromen". Bovendien: „Wie niet regeert vol gens wat God heeft neergezonden, dat zijn de ongelovigen". Er moet dus volgens de islami tische wetten worden geregeerd. Daar valt echter tegenin te brengen: „Wat bij God is. is beter... voor degenen die gelo ven... die hun gedrag richten naar beraadsla gingen met elkaar". Dat is dan ook een ge liefd citaat onder democratisch gezinde fun damentalisten. Die beraadslaging shoera wordt veelal vergeleken met het westerse be grip democratie. Wat nu? Democratische fundamentalisten? Jazeker, die zijn er ook niet alle baarden zijn griezels. 'Het' funda mentalisme bestaat uit tal van stromingen, die van land tot land ook nog eens verschil len. Inperken Algerije is een goed voorbeeld. Immers: als de fundamentalistische partij FIS alleen maar zou bestaan uit schuimbekkende barbus (baarden, zo genoemd naar het onder funda mentalisten geliefde uiterlijk), hoe kan het dan dat het FIS zo terughoudend reageerde in de dagen na de legercoup? Kennelijk door dat de gematigde vleugel de overhand had en heeft. Misschien verandert dat nog, maar het toont in elk geval aan dat het FIS geen mas sief blok is van kromzwaard-zwaaiende gek ken die terug willen naar de middeleeuwen. Laten we dan eens kijken naar het in 1989 vastgestelde politieke programma van het FIS. Daarin staat bijvoorbeeld dat de buiten landse politiek moet beantwoorden aan de eisen van de islam. Daarmee kun je alle kan ten op, dus is dat onderdeel voor het Westen niet geruststellend maar ook niet per defi nitie een reden om te huiveren. Verder staat in het programma dat de partijpolitieke plu raliteit moet worden bewaard. Dat klinkt nogal democratisch. Anderzijds wijst de Am sterdamse politicoloog en Midden-Oosten kenner Paul Aarts er op dat FIS-woordvoer- ders hebben gezegd dat het wel degelijk de bedoeling is die politieke veelzijdigheid in te perken. Een bekend punt van westerse zorg zijn de regels die fundamentalisten willen opleggen aan hun medeburgers. Zo wil het FIS aparte scholen voor jongens en meisjes en heeft een van de voormannen van het Front gezegd: „De vrouw produceert geen materiële goede ren maar het essentiële: de moslim". De vrouw in de rol van broedmachine. Islam-kenner Hans Jansen merkt daarbij wel op dat nergens in de moslimse wetgeving wordt voorgeschreven dat de vrouw per se thuis moet blijven Wel moeten vrouwen buiten de deur hun lichaam en haar bedek ken (mannen moeten zich trouwens ook ze dig kleden). Dat kledingvoorschrift is in wes terse ogen een absurde beperking, maar stelt islamitische vrouwen volgens lansen juist in staat zich buitenshuis te bewegen, zonder dat dat tot seksuele 'toestanden' leidt die vol gens de islamitische wet ongepast zijn. Maar als het wel meevalt, waarom zijn dan toch zo veel vrouwen actief in de democrati sche anti-FIS-beweging in Algerije? Juist zij voelen zich toch bedreigd door het vooruit zicht van een islamitische staat? Jazeker, be aamt Jansen, maar over welke vrouwen heb ben we het dan? Vooral over vrouwen uit de toplaag, die veelal sterk westers gericht zijn, met alle persoonlijke voordelen vandien. Voor hen zou een islamitische wetgeving in derdaad een achteruitgang betekenen. Half ei Precies dat is ook gebeurd in Iran na Kho meini's machtsgreep, zo bevestigt politico loog Aarts. Vrouwen uit de bovenlaag hebben natuurlijk liever een heel ei dan een half. analyseert Jansen. Maar de vrouwen uit de onderste en de middenlagen? Jansen: „Die hebben liever een half ei dan een lege dop". En momenteel zitten ze met die lege dop. In het algemeen geldt trouwens dat de isla mitische wetgeving shariaredelijker is dan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39