Het mysterie Cheryl Morriën m f Ouders: 'We hebben sterk het gevoel dat ze nog leeft' Dagenlang werd het duingebied van Umuiden en Bloemendaal uitgekamd. Zonder resultaat. Rechts: Cheryl Morriën. ARCHIEFFOTO'S UNITED PHOTOS DE BOER Op het politiebureau van Hoorn ligt Het Dossier Cheryl Morriën. Het is op verzoek van het re- i' cherche bijstandsteam in de Blokkerse i moordzaak overgedragen door de gemeente- politie van Velsen. Een omvangrijk werk, dat dossier, waarvan de eerste bladzijde begint op 5 augustus 1986. j, Om 19.30 uur die dag stellen Hans en Nel- I: lie Morriën uit Umuiden de gemeentepolitie j Velsen in kennis van vermissing van hun I dochter Cheryl, 7 jaar. Signalement: 1.30 lang, donkere huidskleur (Surinaamse af- jj f komst), zwart haar in paardestaart. Ze is rond Jj I 11.30 uur op weg gegaan naar een vriendin- j netje, dat - zo blijkt later - de hele dag niet thuis is geweest. Cheryl komt niet terug voor i! I het avondeten: dan begint de ongerustheid j! I van de ouders. Geholpen door 50 vrijwilligers ij I zoeken ze de omgeving af. Zonder resultaat. De politie wordt ingeschakeld. ;j I Er volgt een grootscheepse zoekactie in het I tegen de woonomgeving van Cheryl Morriën |i I grenzende Ijmuider duingebied en dat van j! I Bloemendaal; een terrein van bijna 2000 hec- 3 tare en hemelsbreed 8 kilometer lang. Met hulp van speurhonden kammen honderden manschappen deze strook dagen lang meter j voor meter uit. Het levert geen enkel spoor op. Als 15 dagen later het recherche bijstands- team wordt ontbonden, zijn er ruim 300 tips. j De belangrijkste: Cheryl Morriën is die 5de augustus rond 15.30 uur gezien op de achter bank van een groene Lada stationcar waarin I twee mannen, de een rond 50 jaar, de ander j ongeveer 35 jaar. Die informatie en het daar- I op volgende intensieve onderzoek waarbij via importeur en dealers alle groene Lada stationcars in Nederland worden betrokken, leiden echter niet tot een oplossing. Cheryl f Morriën wordt nog steeds vermist. 5 Vijfeneenhalf jaar na de verdwijning van j het IJmuidense meisje, zegt korpschef C. I Hindriks van de gemeentepolitie Velsen: „Er 1 is niets waarvan ik achteraf concreet kan zeg gen: daar hebben we het in het onderzoek niet goed gedaan. Gevoelsmatig denk ik: wel- licht zijn er toch fouten gemaakt. Misschien I hebben we een te zware betekenis toegekend I aan de getuigenverklaringen van de groene J Lada en de twee mannen. Maar er was verder j niets om ons aan vast te klampen. Het ont- 3 brak geheel aan technisch bewijs, geen stukje kleding gevonden, geen haren... Niets. Zo gingen we ons sterk op die auto en de inzit- j tenden richten. Wellicht te lang. Wie weet I zijn we daardoor we op het verkeerde been I gezet. Maar als de dader ooit ontmaskerd I I wordt en het zou blijken dat hij een groene Lada had... Dat zou me niet verbazen. Ik sluit niets meer uit." In het huis van bewaring 'Bergerhout' te Alkmaar zit een vrachtwagenchauffeur uit Assen: 49 jaar oud, gescheiden, een dochter tje van 12 jaar. Op 20 oktober 1991 werd hij aangehouden, verdacht van moord op een 11-jarig meisje uit Blokker. Ze verdween op 27 juli uit zwembad 'De Wijzend' in Zwaag en werd 31 juli dood aangetroffen in de berm langs de snelweg bij het Groningse Beertha. Vijf weken na zijn arrestatie bekende de Assenaar de dader te zijn. Door het recherche bijstandsteam geconfronteerd met feiten die betrekking hadden op andere zaken, gaf hij in hetzelfde verhoor twee andere misdrijven toe: de moord op de 13-jarige Duitse jongen Marco Weisser (op 23 juli 1989 gevonden in de buurt van Paderborn) en het doden van de 10-jarige Salim Thattil uit het Duitse Neu- stad (op 16 augüstus 1990 aangetroffen langs een weg bij Lelystad). In alle drie de gevallen bleken de slachtof fertjes door wurging om het leven gebracht: er waren geen sporen van ander lichamelijk Na de verdwijning van Cheiyl Morriën stationeerde het recherche bijstandsteam een patrouille wagen bij het flatgebouw waar het Umuidense meisje woonde. geweld, noch van seksuele handelingen. Over het motief zegt H. Weeda, een van de leiders van het recherche bijstandsteam in Hoom: „Dat is ons niet goed duidelijk geworden." Het antwoord op die vraag ligt besloten in het psychiatrisch onderzoek (Pieter Baan Centrum) dat nog moet worden verricht. Er wordt door het bijstandsteam verder ge speurd. Tien rechercheurs zoeken naar be trokkenheid van de Assenaar bij nooit opge loste kindermisdrijven en vermissingen. Dat gebeurt in niet onbelangrijke mate aan de hand van een op 9 september 1991 bij huis zoeking gevonden agenda van de chauffeur, en de administratie (ritten-registratie) van het transportbedrijf waar hij in dienst was. Deze gegevens vormden een sterk spoor naar de twee Duitse kindermoorden. De Assenaar bleek ten tijde van de misdrijven voor zijn werkgever in die omgeving te zijn geweest. Uit het buitenland kwamen inmiddels tien verzoeken om onopgehelderde zaken te be trekken bij het nagaan van de gangen van de ze verdachte. Analyse Behalve de agenda van de Assenaar, diens ta- chograafschijven en de administratie van zijn werkgever, heeft het recherche bijstandsteam voor nader onderzoek onder meer ook Het Dossier Cheryl Morriën ter hand genomen en de gegevens door een analyst in beeld laten brengen. Binnen dat geheel blijkt de naam van de chauffeur uit Assen al in een vroeg stadium voor te komen. Enkele weken na de verdwij ning van Cheryl Morriën werd hij voor ver hoor een dag of tien ingesloten op het poli tiebureau van Velsen. Dat gebeurde als ver volg op arrestatie na een vlucht uit de peni tentiaire Van Mesdagkliniek in Groningen, tot welke opname (tbs) hij vijf jaar eerder veroordeeld was wegens ontucht met acht minderjarige kinderen. De Assenaar ontsnap te in mei uit de Van Mesdagkliniek en bleef drie maanden voortvluchtig. In die periode verdween Cheryl Morriën. Eind augustus '86 eindigde zijn vlucht. Hij werd opgepakt en door het recherche bij standsteam Velsen geconfronteerd met de vermissing van het IJmuidense meisje. Korpschef Hindriks over dat verhoor „We hadden toen het gevoel dat we dicht bij de opheldering zaten. Het liep anders. Hindriks: „In een confron tatie werd hij met herkend door getuigen. Bovendien had hij via zijn toenmalige vrien din een alibi waar we geen speld tussen kre gen." De Hoornse recherche-chef Weeda: „Het zou kunnen dat daarbij de concentratie op een groene Lada en twee mannen de aan dacht van hem heeft afgeleid." Alibi Een jaar nadat hij ontsnapte uit de Van Mes dagkliniek en als verdachte in de zaak Mor riën werd gehoord, kwam hij op last van de Zwolse rechtbank vrij. Dat gebeurde tegen het nadrukkelijk advies van zijn behandelaars Thans blijkt het alibi, dat de Assenaar aan voerde in de zaak Morriën, niet te kloppen. Over het 'hoe' en 'wat' doet Weeda geen uit spraken. Alleen: „We hadden de nodige vra gen bij dat alibi." Vermoedelijk heeft de ex- vriendin haar verklaring van toen geheel of gedeeltelijk herroepen. Niet alleen dat maakt de chauffeur uit As sen andermaal verdacht in de zaak Morriën. Als voor hem belastende omstandigheid le verde het hernieuwde onderzoek het feit op dat hij tijdens zijn ontsnapping uit de Van Mesdagkliniek, en in de periode dat Cheryl Morriën verdween, 'in de omgeving' verbleef. Weeda: „Hij blijkt ondergedoken te zijn in een caravan in de buurt. Maar buurt is niet ergens in Umuiden." De analyse van het dossier Morriën in rela tie tot de Assenaar, alsmede aanvullend on derzoek, heeft - zegt Weeda - het recherche bijstandsteam in Hoom 'een aantal aanwij zingen opgeleverd'. Weeda: „Er zijn ten aan zien van deze verdachte gegevens boven wa ter gekomen waarvan we zeggen: als dat alle maal toeval is, dan is het toch wel héél toe vallig allemaal. Kan zó veel toeval wel toeval zijn, vragen we ons af." In het belang van het onderzoek doet Wee da er geen gedetailleerde mededelingen over. „Want", zegt hij, „we hebben de verdachte er nog niet mee geconfronteerd. Ook niet met aanwijzingen in zijn richting van andere ge vallen. We wachten tot er een hoeveelheid nuttige bewijzen ligt. Wel is hem duidelijk ge maakt dat we er aan werken. En we hebben na de bekentenis van die drie moorden na tuurlijk gevraagd of er 'meer' is. Nee, zei hij." tafel, zegt Nellie Mor riën, moeder van Cheryl: „Ik heb zó sterk het gevoel dat die man uit Assen er niks mee te maken heeft... En ik heb ook zó het gevoel dat Cheryl nog leeft..." Hans Morriën, vader van Cheryl: „Ik ook. Ze leeft nog. Dat voel ik." De woonkamer is niet meer dezelfde als die waaruit Cheryl op 5 augustus 1986 ver trok. Een jaar na het voorval zijn Nellie, Hans en hun nu 15-jarige dochter Rachel verhuisd naar een andere gemeente: de omgeving in Nieuwe fase in onderzoek naar vermist IJmuidens meisje ZATERDAG 18 JANUAR11992 Vijfeneenhalf jaar geleden verdween op klaarlichte zomerdag de 7-jarige Cheryl Morriën uit IJmuiden. Zoekacties in en rond de duinen waar ze vlakbij ivoonde, leverden niets op. Cheryl Morriën is nog steeds 'vermist'. Het recherche bijstandsteam in Hoorn dat eind vorig jaar de moord op een 11 -jarig meisje uit Blokker oploste, buigt,zich over het in Velsen opgebouwde dossier Morriën. De aandacht is gericht op de man die eerdergenoemd meisje om het leVen bracht en ook twee andere kindermoorden bekende. Het onderzoek naar de verdwijning van Cheryl Morriën in een nieuw stadium. weest die zei: het is het verkeerde kind. Jouw kindje leeft, het komt terug." Hans: „Dat denk ik ook." Nellie: „Naar ons gevoel zit Cheryl in het buitenland." Het aspect van persoonsverwisseling in een familiekwestie van buitenlanders is na de verdwijning nadrukkelijk betrokken bij het uitgebreide buurtonderzoek, maar zonder re sultaat. Nellie: „Die Turkse en Marokkaanse gemeenschappen zijn nogal gesloten. Ze be schermen elkaar. Misschien heeft het daar aan gelegen." Ook een dure advertentiecampagne in Turkse bladen, opgezet door een meelevende Groninger, had geen succes: niet één reactie. Hulp van paragnosten mocht evenmin baten. Zoals altijd in dit soort zaken, boden ze zich weer massaal aan. Hans Morriën: „We heb ben die contacten niet zelf onderhouden, maar ze via-via laten lopen. Pas als we de in druk kregen dat het echt serieus was en uit zicht bood, gingen we er op in." Dat gebeur de drie keen trips naar België. Frankrijk en Duitsland die soms een paar dagen duurden. Hans: „Al die keren teleurstelling. Terwijl het toch zo betrouwbaar vóórkwam." Hoe verschillend de helderzienden die zich aandienden ook bleken in hun aanduidin gen, op één punt - zegt Nellie Morriën - wa ren ze het onafhankelijk van elkaar altijd eens, tot op de dag van vandaag: 'Cheryl leeft nog'. Nellie: „Er is er nooit een geweest die zei: ze is dood. Ook niet bij de verklaring van die Haagse jongen dat hij Cheryl vermoord de. Ik heb toen meteen onze vertrouwenspa- ragnost gebeld. Die zei: absoluut, ze leeft nog. Dar voelde hij aan de energie die vrij kwam bij het betasten van Cheryls foto." De vertrouwensparagnost heeft uiteindelijk evenmin een beslissende bijdrage kunnen le veren: vorig jaar besloten ze het contact te verbreken. Nellie: „Hij was vastgelopen." Niet serieus Wat Hans Morriën de afgelopen tijd heeft ge hoord en gelezen over een mogelijk verband tussen de verdwijning van zijn dochter en de Assense vrachtwagenchauffeur, wenst hij vooralsnog niet serieus te nemen. Ook al ko men die mededelingen uit politiekringen, hij zegt: 'Het is de sensatiepers'. Morriën: „Waarom ik ook veronderstel dat die man er niks mee te maken heeft, is dat de drie kinde ren die hij vermoordde gevonden zijn en Cheryl niet. Ik heb altijd begrepen dat dat soort figuren het zo aanpakt dat het slachtof fertje opgespoord kan worden. Vandaar dat ik er van uitga dat hij niet bij Cheryl betrok ken is. Maar intussen kan ik ook niet begrij pen dat iemand zormrarverdwijnt." Hij speelt met de veronderstelling dat de invloed van de getuigenverklaringen over de groene Lada en de twee mannen te groot is geweest. „Misschien hebben mensen Cheryl wel gezien, maar in een andere kleur auto waardoor die getuigen niet reageerden om dat de politie naar wat anders zocht. Het kan ook zijn dat de belangrijkste getuige Cheryl inderdaad in een groene auto zag, maar dat ze de dagen door elkaar haalde. Dat zou kun nen; ze kwam pas een week later met haar verklaring. Wellicht vergiste ze zich en zag ze op een ander moment Cheryl in onze auto; we hadden in die tijd ook een groene, maar het was geen Lada. Je weet het allemaal niet..." Bij de velsense politie heeft de stroom tips al die jaren nooit stil gelegen. Het aantal be loopt inmiddels vele duizenden. „Inclusief", aldus korpschef Hindriks, „die van paragnos ten. Gisteren belde er nog een..." De ondertoon is duidelijk: hij heeft het niet zo begrepen op helderzienden. Hindriks: „In derdaad. Er zal best sprake zijn van paranor male gaven, maar bij het oplossen van mis daadzaken komt het er nooit uit. Mijn grote bezwaar is de hoop die paragnosten geven aan familie van een slachtoffer, die daarin steeds weer teleurgesteld wordt. Wat ons be treft: als politie kun je niet anders dan reage ren. Alles is mogelijk. Zelfs dat de dader zich aandient als paragnost." De recente publicaties over de bekentenis van de Assense vrachtwagenchauffeur en zijn mogelijke betrokkenheid bij de verdwijning van Cheryl Morriën, leidde tot een groot aan tal nieuwe tips en bijstelling van oude. Hin driks: „En wéér zijn er groene Lada's ge- Het -recherche bijstandsteam verwerkt die categorie van de mededelingen als - zoals Weeda het omschrijft - 'n gegeven, met dt sterke nadruk op 'n. Weeda: „De Lada is één van de vele aspecten, zeker niet het enige. We houden het onderzoek zo breed mogelijk, dus richten we ons nu ook op deze verdach te. Hadden we in de Blokkerse moordzaak fa natiek vastgehouden aan de groene Merce des die uit de verklaringen naar voren kwam, dan was dat misdrijf nu nog niet opgelost." De waarde van Het Dossier Cheryl Morriën dat is overgedragen aan het team in Hoom, noemt Weeda 'betrekkelijk'. Weeda: „Dooi het verstrijken van de jaren verloor een aan tal gegevens aan kracht; getuigeverklaringen bij voorbeeld. En een aantal dingen kun je na zo'n tijd niet overdoen." De betekenis die het dossier wél heeft, zit in de inmiddels benutte mogelijkheid van een analyse, het systematisch in kaart bren gen van de opsporingsgevens. Die techniek ontwikkelde zich pas de laatste jaren. De ver werking van de informatie rond Cheryl Mor riën gebeurde in een tijd dat binnen de Ne derlandse korpsen en bijstandsteams de ge specialiseerde kennis van een analyst noj niet in huis was. De moderne methodes le verden, zo valt op te maken uit de woorden van Weeda, het recherche bijstandsteam ir. het dossier nieuwe aanknopingspunten op. Achter zijn bureau zegt korpschef Hindrik; van de gemeentepolitie Velsen: „Menselijker wijs hebben we er alles - zelfs meer dan dat aan gedaan om de zaak Cheryl Morriën op te lossen. We zijn er niet uit gekomen. We zijr niet geslaagd. Subjectief dringt zich dan hei gevoel op van falen. Dat is een heel vervelenc gevoel." Umuiden drukte te zwaar. „Ik heb het nog", zegt Nellie. „Als we op bezoek gaan bij ken nissen en ik kom weer in die buurt, dan krijg ik het benauwd." Wat ze sinds het verdwijnen van Cheryl doormaakten aan angst, hoop en verdriet vat Hans Morriën samen met 'een gevoel waar van de ellende niet is aan te geven, zo groot.' Het heeft tien maanden geduurd voordat Hans Morriën zijn werk kon hervatten; Nellie is ruim een jaar thuis geweest. Er gaat geen dag voorbij of ze praten over Cheryl. De ver missing beheerst hun leven. Soms wat min der, soms wat meer. En nu, vanwege de ge ruchten rond de chauffeur uit Assen, weer iets meer. Hans: „Terwijl het al zo erg was." Maar erger dan toen het recherche bij standsteam Velsen een 22-jarige Hagenaar arresteerde (april '87) die verklaarde Cheryl vermoord te hebben, kan het naar zijn gevoel voorlopig niet worden. „Dat is voor ons het meest verschrikkelijke moment van die vijf eneenhalf jaar geweest." Achteraf bleek de Haagse verdachte zijn verklaring afgelegd te hebben vanuit psychi sche verwardheid; bij gebrek aan bewijs werd hij vrijgelaten. Hans Morriën: „Bij die beken tenis dacht ik van de ene kant: dat kan niet waar zijn, aan de andere kant had ik iets van: nou is het écht fout. Dat gevoel van 'mis zijn' had ik in die tijd veel sterker dan nu bij die man uit Assen. Nou heb ik 't gewoon niet." Nellie: „Maar toch blijf je bang. Omdat je niets zeker weet." Verwisseling In hun theorie dat Cheryl nog leeft, gaan de ouders uit van een persoonsverwisseling op die fatale dag. Dat vermoeden hadden ze al vrij snel en daar veranderde niets in. Nellie: „In onze omgeving woonden veel Marok kaanse en Turkse gezinnen. Wij denken dat vanuit een familievete een kind ontvoerd moest worden en dat per ongeluk - vanwege haar donker uiterlijk - Cheryl werd meegeno men. Er is een onbekende Marokkaanse vrouw uit de buurt bij ons aan de deur ge Korpschef C. Hindriks van de gemeentepolitie Velsen: „Misschien hebben we een te zware betekenis toegekend aan de getuigenverklarin gen van de groene Lada en de twee mannen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37