Extra De bedrijfsspion is onder ons Automobilist niet schuldig maar wel aansprakelijk Er wordt veel te veel informatie gekopieerd Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 023-150239 FRANS VISSER Vormgeving; RALPH KLEINHOUT $3 Jochem van Dam, 12 jaar, schiet op zijn fiets zonder op of om te kijken de voorrangsweg op. De voor hem van links komende automobilist kon hem niet meer ontwijken. Een gebroken voorruit, een ontzette motor kap, een kapotte fiets en een lichte hersenschudding voor Jo chem waren het gevolg. De jon gen maakte duidelijk een ver keersfout, hij had moeten uitkij ken. Maar de automobilist is aansprakelijk: hij draait op voor de schade. „Voor de meeste Nederlanders is dit een volkomen onbegrijpe lijke situatie. Wij gaan er eigen lijk van uit dat wie schuldig is, ook aansprakelijk is voor de schade. En als kinderen fouten maken waardoor schade ont staat, zijn de ouders of verzor gers in de ogen van d£ meeste mensen aansprakelijk vpor de geleden schade", zegt mr M. Renckens, chef rechtshulp bin nenland van de ANWB. Déze gedachten zijn niet zo gek. In de Nederlandse wet is inder daad vastgelegd dat wanneer ie mand een fout maakt en daar door'schade veroorzaakt, hij of zij aansprakelijk is voor de scha de. Het verkeer vormt hierop echter een uitzondering. De wetgever neemt namelijk het ongemotoriseerde verkeer in bescherming tegen het gemoto riseerde verkeer. In de Wegenverkeerswet staat dat de eigenaar of houder van een motorrijtuig aansprakelijk is voor de schade toegebracht aan niet-gemotoriseerde ver keersdeelnemers, tenzij deze aantoont dat er sprake is van overmacht. En overmacht bete kent dat het ongeluk is veroor zaakt door een fout van de fiet ser of voetganger of door een derde die niet bij het ongeluk was betrokken. Ook is het mo gelijk dat een onvoorziene ge beurtenis, zoals een vallende boomtak, het ongeluk veroor zaakt. De automobilist of mo torrijder moet in alle gevallen zelf aantonen dat hij absoluut niets aan het ongeluk kon doen. Roekeloosheid Op deze regel is een uitzonde ring gemaakt voor kinderen on der de veertien jaar oud. Zelfs al zou de automobilist hier over macht kunnen aantonen dan blijft hij aansprakelijk voor de schade. „De Hoge Raad heeft de afgelo pen anderhalf jaar twee keer een geval zoals dat van Jochem voorgelegd gekregen. En de laatste keer is er beslist dat bij aanrij'dingen tussen gemotori seerd verkeer en kinderen on der de veertien de eerst ge noemde altijd aansprakelijk is. Mits er geen opzet of aan opzet grenzende roekeloosheid in het spel is", luidt de uitleg van Renckens. Hij wijst erop dat de automobilist en de motorrijder altijd rekening moeten houden met de fouten die voetgangers of fietsers kunnen maken. En hoewel de ouders van Jo chem zelf het gevoel hadden dat ze de schade die de auto mobilist had geleden door een fout van hun zooh moesten ver goeden, weigerde hun verzeke ringsmaatschappij daaraan mee te werken. „De verzekerings maatschappijen wijzen in der gelijk gevallen altijd op de uit spraken van de Hoge Raad", zegt Renckens. Het gekke is dat als het de hond van de familie Van Dam was ge weest die de weg was opgescho ten, de Aansprakelijkheids Ver zekering voor; Particulieren (AVP) van de familie wel geld zou uitkeren. (De AVP is ook wel bekend als de WA. Verzeke raars zelf gebruiken altijd de term AVP, omdat er anders ver warring kan ontstaan rond de verplichte WA voor automobi listen en de WA voor particulie ren. red). Normbesef De AVP kent ook de norm-be sef-clausule. Dit betekent dat als een kind schade veroorzaakt en alleen vanwege zijn leeftijd niet aansprakelijk is - als een kind bijvoorbeeld een bal door een niit gooit of een pas aange legde tuin vernielt - de verzeke ring geld uitkeert. De AVP kent echter een uitzondering. De verzekering dekt de schade, ten zij de schade voor rekening van de tegenpartij komt. En in het geval 'Jochem' zorgt de uit spraak van de Hoge Raad er voor dat de schade voor reke ning komt van de automobilist, vinden de AVP-verzekeraars. Aangezien elke autobezitter ver plicht een WA-verzekering heeft, vergoedt de WA-verzeke- raar van de bovengenoemde automobilist de schade die Jo chem heeft geleden. En als hij een casco-verzekering heeft, kan de automobilist daarop een beroep doen voor de reparatie aan de auto. Het blijft echter een vreemde zaak. Renckens: „Zo kan het bij voorbeeld gebeuren dat een motorrijder een kind dat een verkeersfout maakt, moet ont wijken. Hij schampt alleen het kind, maar door manoeuvre verliest hij de macht over het stuur rijdt recht op een gepar keerde auto in. Het kind, die de fout maakte, komt het de schrik vrij, terwijl de motorrijder in het ziekenhuis terechtkomt en geen motor meer heeft en zelf voor die kosten moet opdraaien. Het klinkt onrechtvaardig, maar het is wel zo, volgens de redenering van de AVP verzekeraars." Nieuw wetboek Dit jaar is een nieuw burgerlijk wetboek in werking getreden. Hierin is officieel opgenomen dat een kind onder de 14 nooit aansprakelijk kan zijn voor haar of zijn gedragingen. In een daarop volgend artikel staat dan dat de ouders of verzorgers aan sprakelijk zijn voor de gedragin gen van hun kind. „Maar de uitspraak van de Ho ge Raad blijft staan, dus in het verkeer zal er niet veel verande ren", voorspelt Renckens. Hij pleit ervoor dat op het moment dat de aansprakelijkheid uitslui tend afketst op de leeftijd van een kind, de ouders van dat kind eigenlijk aansprakelijk zouden moeten zijn voor de schade. „Dus als de automobo- list of motorrijder niets te ver wijten valt en er duidelijk spra» ke is van een verkeersfout van een kind, zouden de ouders van dat kind aansprakelijk moeten zijn. Ik pleit er dus voor dat de uitzondering op de norm-besef clausule van de AVP wordt op geheven." „Als op 1 januari het nieuwe recht geldt en er doet zich een duidelijk geval voor waarin ik vind dat de ouders van een kind dat een verkeersfout heeft ge? maakt, aansprakelijk gesteld moeten worden, dan overweegt de ANWB een proefproces te gaan voeren. We willen dat de Hoge Raad deze gevallen beoor deelt als het burgerlijk wetboek is vernieuwd", vindt Renckens. (Jochem van Dam is een fictie ve naam, maar het in het arti kel beschreven ongeluk* is wel zo gebeurt.) Bedrijven ontfutselen gemakkelijk geheime kennis aan de concurrent Bedrijven springen over het algemeen slordig met hun kennis om. Belangrijke pa pieren met geheime informatie over de fabricage van produkten liggen vaak zo voor het grijpen. De concurrent laat zo'n gelegenheid niet onbenut. De schaal waarop wordt gespioneerd in bedrijven is niet bekend, maar dat het regelmatig gebeurt staat vast. Studenten, stagiaires, zelfs sollicitanten worden gebruikt om informatie te bemachtigen. jos van den camp van is overheidsgeld", weet de BVD'er die daarmee meteen het belang aangeeft dat de Nederlandse staat heeft bij een goede be waking van deze informatie. Hij schat dat deze kennis op honderden plaatsen in Nederland ligt opgeslagen. „Die informatie ligt niét altijd in brandkasten of afgesloten ruimtes waar niemand bij kan. het be drijfsleven nemen geclassificeerde informa tie gewoon mee naar huis. Of ze laten spul len slingeren op hun bureau, zodat een werkster de informatie zo kan inkijken. Of ze nemen informatie mee in het vliegtuig. Het zou niet de eerste keer zijn dat de spion in het vliegtuig naast de directeur zit." Ook bedrijfsrechercheur Gerd Hoffmann kent de trucs. „Geheimen staan bijna altijd op papier. En veel mensen binnen zo n or ganisatie weten er van: accountants, direc teuren, programmeurs en zelfs secretares ses. Het is de kunst deze mensen uit te ho ren. Dat gebeurt. En dan is er de kopieer machine. Er wordt veel te veel vermenigvul digd, waardoor de leiding van het bedrijf niet meer weet wie er over welke informatie beschikt. Gewoon mee naar buiten smok kelen gebeurt ook nog steeds." General Motors kan er over meespreken. Zo'n twee jaar geleden verdwenen uit de ontwerpstudio's van de autofabrikant af beeldingen van nieuwe auto's. Nog een De man droeg geen lange regenjas, geen mysterieuze zwarte hoed en ook geen zon nebril. Hij zwaaide 's morgens naar de por tier, gold als een joviale vent en ging op vrij dag gezellig een paar uurtjes met zijn colle ga's naar het café. Op zijn visitekaartje Ambtenaren of medewerkers stond 'stafmedewerker Research en Deve lopment'. En zijn baas had nog gezegd: „Op die vent moeten we zuinig zijn. Die werkt hard. Zelfs 's avonds als we allemaal naar huis zijn, is hij nog aan de slag..." Opeens was de geprezen medewerker vertrokken, als van de aardbodem verdwe nen. Totdat een concurrerende firma op eens een revolutionaire kunstvezel presen teerde die verdacht veel leek op die van de gedupeerde firma. Compleet met een pu bliciteitscampagne die niet veel afweek van de reclame-activiteiten die 'de stafmede werker' bij zijn oude werkgever had voorbe reid. Teleurgesteld Ongeveer tien keer per jaar stopt er een di rectiewagen voor de deur van het zwaarbe- General Motors kan waakte kantoorpand van de Amsterdamse detective Gerd H. Hoffmann sr. „Dan ko men ze met gebogen hoofd hier binnen", zegt de Amsterdam se privé-detective over de directeuren van bedrijven die het slachtoffer zijn geworden van spio nage. Hoffmann, die 'aan het licht brengt wat het daglicht niet kan verdragen', heeft 33 detectives in dienst die zich bezig houden met het op lossen van deze gevallen van criminaliteit. „Directeuren die het slachtoffer worden voelen zich vooral teleurgesteld. Ze willen niet dat het bekend raakt en gaan dan ook zelden of nooit naar de politie". Zo ver klaart Hoffmann het ontbreken van deug delijke cijfers over gevallen van bedrijfs- spionage. De directeur van het Amsterdam se bedrijfsrecherchebureau schat dat een derde van het totale aantal in Nederland gepleegde gevallen van bedrijfsspionage bij hem terecht komt. Ook de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) houdt zich, sinds de verdwijning van het 'rode gevaar', bezig met bedrijfsspiona ge. De dienst brengt bedrijfsspionage in kaart die door door buitenlandse bedrijven of instellingen in Nederland wordt ge pleegd. De BVD schat het aantal gevallen op enkele tientallen per jaar. „Meestal zijn we er op tijd bij", zegt naaste medewerker Docters van Leeuwen. Slechts bij hoge i zondering komt iemand op bezoek die ver moedt te zijn uitgehoord door een spion. „In zo'n geval helpen wij een handje bij het oplossen van dit incident", zegt de woord voerder ironisch. „In de praktijk houdt dat in dat we contra-spionage plegen en de be drijfsspion ontmaskeren". Kopieerapparaat Volgens de woordvoerder van de BVD zijn de buitenlandse geheime agenten die in Nederland opereren .vooral geïnteresseerd voorbeeld: enkele jaren geleden werden bij de studio van Dior in Parijs een aantal bontmantels meegepikt Ook hier bleek het om spionage te gaan, want enkele maanden later bracht een concurrent hetzelfde model op de markt En de daders? Bleven ze spoorloos? „Best kans dat ze wél gepakt zijn", zegt Hoffmann. „Maar net zoals mijn Neder landse klanten vragen ook deze opdracht gevers ongetwijfeld discretie. Wij vangen de boef en het bedrijf regelt de rest met de concurrerende firma. Want beiden hebben er belang bij dat de spionage niet aan de grote klok wordt gehangen. Het schuldige bedrijf betaalt in veel gevallen een schade vergoeding aan de gedupeerde concurrent En vervolgens is het zand erover". Affaire-kahn De BVD beweert dat de meeste gevallen van BVD-directeur bedrijfsspionage 'op tijd' bekend worden bij de geheime dienst. „Zelden of nooit consta teren we achteraf dat belangrijke bedrijfsin formatie door spionnen het land is uitge smokkeld. Meestal is de vogel nog niet ge vlogen. Tot midden jaren zeventig keken we eigenlijk alleen naar KGB-agenten. Maar dat dat niet voldoende is hebben we gewe ten", aldus de BVD-woordvoerder. Met schaamte wordt er binnen BVD-krin- gen nog steeds teruggekeken op de 'affaire Kahn'. De Pakistaan Abdoul Kahn werd in 1977 ontmaskerd als spion. Door de spio- nageactiviteiten van Kahn bij onder andere meestal iemand v keerde. Naaste medewerkers vermoedden jarenlang een bedrijfsspion als collega te hebben gehad. En zij kregen gelijk. Kahn werd in 1983 bij verstek veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Enkele weken geleden viel zijn naam weer. De Nederlandse overheid hield even de adem in toen een speciale VN-commissie in Irak beslag kon leggen op documenten waaruit de ondernomen stappen tot aan maak van een atoombom bleken. Van een bijdrage van Kahn is echter tot grote op luchting van de regering niets gebleken. Inlichtingendienst Er zijn tal van manieren om de begeerde bedrijfsinformatie van de concurrent te vér- krijgen. «Bijvoorbeeld door het sturen van studenten en stagiaires. Nederlandse be drijven waaronder Shell hebben zich daar aan wel eens 'schuldig' gemaakt. De multinational huurde marketingstuden ten van de Erasmusuniversiteit in Rotter dam in, om in Mexico uit te Zoeken hoe dé afzet- en overnamemogelijkheden waren. Een zuivelproducent heeft in Zuid-Amerika Nederlandse studenten zelfs de haalbaar heid van een vestiging van een produktie- bedrijf laten onderzoeken. Vraag is alleen of bij die acties sprake is geweest van bedrijfs spionage. Voor zover het inwinnen van die gegevens op volstrekt legale wijze is gebeurd, is er geen sprake van spionage maar gewoon van een goede bedrijfsvoering. Naar Ameri kaans voorbeeld hebben tal van grote Ne derlandse bedrijven de laatste jaren eigen 'inlichtingendiensten' in het leven geroe pen. De diensten verzamelen zoveel moge lijk openbare infor- matie van de con current door tal van vakbladen door te pluizen, externe da tabanken door te nemen, industrie- experts en branche verenigingen te be naderen en beurzen te bezoeken. Niets geheimzinnigs dus. Van Aegon, Akzo, Douwe Egberts, DSM, Heidemij, Hoogovens, Philips, Océ, Shell, Sphinx, Stork, Wehkamp en nog ruim veer tig andere bedrijven is bekend dat zij zich met deze vorm van 'concunrentie-analyse' bezig houden. Bij het verzamelen en analy seren van de bedrijfsinformatie van de con current behoort ook het houden van de wacht bij de poort van de concurrerende firma om te turven hoeveel volgeladen vrachtwagens er uit de fabriek vertrekken. Jos Rodenberg is bestuurslid van de Neder landse afdeling van de belangenvereniging van zogenoemde 'intelligence professio nals'. Dat buitenstaanders zaken als het tel len van vertrekkende vrachtauto's in ver band brengen met bedrijfsspionage, ergert hem. „Intelligence professionals doen niets dat wettelijk verboden is. Bedrijven die me dewerkers in dienst hebben die dit vak be heersen hoeven geen verboden bedrijfs spionage te plegen. Degene die dat toch doet, hoort niet in onze belangenvereniging thuis." Vaak is het moeilijk vast te stellen of er daadwerkelijk sprake is van bedrijfsspiona ge en of er niet eerder op een slimme nier bedrijfsgegevens van de concurrent worden verzameld. De detective Hoffmann: „Soms wendt een bedrijf alleen maar voor dat het een vacature heeft. Het laat eer soneelsadvertentie plaatsen voor bijvoor beeld een hoogopgeleide technicus. Vanwe ge de exclusiviteit van zo'n baan komt er dus een beperkt groepje sollicitanten op af, i hoogwaardige informatie op het gebied melo beschikt Pakistan )-technologie, biotechnologie en plastics. In de ontwikkeling van produk ten uit deze sectoren wordt jaarlijks zes mil jard gulden gestopt. „Veertig procent daar- Ultra Centrifuge Nederland (UCN) in Al- „En dat was nou net de bedoeling. Na af- de kennis loop van de sollicitatieronde blijkt er hele maal geen vacature te zijn geweest, maar is het bedrijf wèl een stuk wijzer, dankzij de openheid waarmee de sollicitanten ant woord gaven. Is dit bedrijfsspionage?" atoombom te maken verrijken ten behoeve van kerncentrales. De zaak kwam aan het licht toen de Pakis taan in 1977 niet meer van vakantie terug- De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) en bedrijfsrecherchebureau Hoffmann schatten het aantal gevallen van ernstige bedrijfsspionage per jaar op minstens dertig.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33