Feiten Bulgaarse homo's krijgen weer hoop Fraude: Als het geld kruipt waar het niet gaan kan Betere kansen voor homo's ex-Oostblok CRIMINALITEIT Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST 2 EN MENINGEN Homoseksualiteit? Dat is een psychische stoornis. De Bulgaarse minister van volksgezondheid liet vorige maand over zijn opvattingen geen twijfel bestaan. De oud-communist was dan ook niet van plan de regering voor te stellen de wetsartikelen te schrappen die homo seksualiteit aan banden leggen. Toch zijn er ook in Bul garije tekenen van hoop voor homo's en lesbiennes. De (ex-)communisten verliezen aan macht en de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) beschouwt homoseksuali teit niet langer als een ziekte. tot vrolijkheid. „Het laat zich misschien nog het makkelijkst vergelijken met Nederland in de jaren vijftig. De wet verbiedt seksueel contact tussen en met mensen van hetzelfde geslacht die jonger zijn dan 21 jaar. Voor hetero's is die grens 14 jaar. In Bulgarije is daarbij ook open baar zichtbare homoseksualiteit verboden. En hoewel in de praktijk weinigen met deze arti kelen worden lastig gevallen, depkt de regering er nog niet aan ze te schrappen", zegt Ou- werkerk. „De sociale positie van homo's is beroerd. De meeste Bulgaren wonen door gebrek aan geld en huizen nog tot ver na hun der tigste bij hun ouders thuis. Ge trouwde paren trekken eerst bij ééri van de ouders in. Homo's kunnen op die manier geen ei: gen leven leiden. Ze moeten het doen met contacten in parken en urinoirs. Want voor familie, kennissen en collega's houden ze hun geaardheid angstvallig verborgen. Ik moest bij mijn be zoek dan ook erg op mijn woor den passen. Dat was wel even Als de minister nog steun van de WHO Wenst, dan zal hij snel van standpunt moeten verande ren. Dat was de boodschap die Katinka Devreis, directrice van het Europese bureau voor Glo bal Planning on Aids hem on langs in Sofia bracht. „Dat de Bulgaren hun opvattingen ver anderen is allerminst zeker", meent echter Erwino Ouwer- kerk, die net terug is van een tweede bezoek aan het Balkan- land. „Ook de nieuwe macht hebbers van de Unie van De mocratische Krachten denken in traditionele gezinnen." Ouwerkerk is in Haarlem ge meenteraadslid voor de PvdA en was tot voor kort voorzitter van het Roze Front. Vorig jaar koos het Front Solidariteit met de homoseksuelen in Oost-Euro pa als thema voor de Roze Za terdag in Alkmaar. „Ik heb toen een Bulgaar in huis gehad. Het leek me interessant nu eens te kijken hoe de situatie daar is", verklaart Ouwerkerk zijn een maand durende reis naar de Balkan. Verboden Wat hij daar aantrof stemt niet En ook als ze het wel aan fami lie vertellen, is er vaak weinig begrip. Ouwerkerk: „Een Bul gaarse kennis heeft zijn moeder jaren geleden al van zijn homo- seksualitiet verteld. Vlak voor kerst zei ze hem echter dat ze een afspraak met de dokter 'voor zijn probleem' had ge maakt". Toeristen „Veel homoseksuelen trouwen en leiden een geheim dubbelle ven. Anderen, vooral jongeren, trekken in de zomer naar de Zwarte Zee. Daar bedrijven ze prostitutie met buitenlandse toeristen. Door geld voor de seks te vragen kunnen ze hun gedrag nog enigszins verant woorden. In kleinere steden en dorpen is de situatie nog veel moeilijkeribmdat de politie daar meestal nog opereert als de voormalige inlichtingendienst. En er is weinig dat ze ontgaat." Toch is Bulgarije sinds kort niet langer een witte vlek op de Eu ropese kaart van de homo emancipatie. Bulga heet de or ganisatie die ijvert voor rechten en acceptatie van homoseksue len. Niet zo direct overigens, om niemand voor het hoofd te.sto- ten. Volgens de statuten staat Bulga voor de bevordering van cultuur, individuele ontplooiing en mensenrechten. Bij insiders is ze bekend als Bulgarian Gay Association. „Het doet sterk denken aan de voorzichtige strategie van het Nederlandse COC, het in 1946 opgerichte Cultureel Ontspan- nings Centrum. Het COC heeft daarna ook nog 18 jaar haar wa re identiteit moeten verhullen", merkt Ouwerkerk op. „Vorig jaar heeft een Bulgaar een openlijke homo-organisatie op gericht, maar hij heeft geen me destanders gevonden. Niemand Boris Jeltsin vindt homoseksuelen inferieure mensen. Een kameraadschappelijke omhelzing mag, maar daar moet het bij blijven. •foto epa anders was bereid zijn nek zo ver uit te steken. De 'organisa tie' is ook niet door de overheid erkend." Erkenning Bulga heeft zijn statuten ter goedkeuring aan de overheid opgestuurd. Pas als de vereni ging is erkend kan bijvoorbeeld een bankrekening worden ge opend en kunnen zaaltjes wor den gehuurd. De autoriteiten kunnen echter zonder opgave van redenen statuten terugstu ren. „En niemand kan precies vertellen aan welke criteria moet worden voldaan. Officieel duurt de procedure zes weken, maar het kan ook zes maanden worden", weet Ouwerkerk. Vorige maand trad Bulga in So fia voor het eerst naar buiten met een klassiek concert ten ba te van de aidsbestrijding. Er wa ren zo'n 150 bezoekers, waar onder een groot aantal vooraan staande Bulgaren. „Voor wes terse begrippen misschien niet veel, maar al gaan wij Bulgaren langzaam, we gaan tenminste", merkte Bulga-voorzitter Krassi Spassov op. Aids kan ook in Bulgarije op belangstelling reke nen, al is er voor een goede voorlichtingscampagne en voor goede condooms geen geld be schikbaar. Volgens officiële op gave zijn er 26 Bulgaren met het hiv-virus besmet, waarvan drie door homoseksueel contact. Naast de moeilijke erkenning is geld een probleem voor Bulga. Ouwerkerk: „De gemiddelde Bulgaar verdient zo'n tachtig gulden per maand. Dat geld is nauwelijks voldoende om de eerste levensbehoeften te beta len". Op subsidie hoeft Bulga in eigen land niet te rekenen, ter wijl er wel geld nodig is om acti viteiten te organiseren, een blad op te zetten of om internationa le conferenties te bezoeken. Steun moet daarom komen uit het buitenland. „De komende maanden moeten we kijken op welke manier de homobewe ging in Nederland die steun kan geven. En dan niet alleen aan Bulgarije", zegt Ouwerkerk. Voor de internationale confe rentie over aids en homoseksu aliteit in Amsterdam (14-16 fe bruari) worden de reiskosten van een 2-koppige Bulga-af- vaardiging betaald. Dat bracht nog even een moeilijkheid met zich mee. De organisatoren wil den in principe geld geven voor één man en één vrouw. Maar bij Bulga zijn nog geen vrouwen actief. Door ontmoetingen in parken en op straat hebben mannen elkaar gevonden. Voor lesbische vrouwen ontbreekt echter elke ontmoetingsmoge lijkheid en voor de media be staan homo's nog niet Vandaar dat nu, na bemiddeling van Ou werkerk, toch twee i kunnen komen. ERWINO OUWERKERK Het openen van de grenzen, het afbreken van ideologische muren en de ontmanteling van het communisme in het Oost blok geeft daar na jaren van onderdrukking en vervolging van homoseksuele mannen en lesbische vrouwen kans op verbetering van hun maat schappelijke positie. Hun positie is niet overal het zelfde geweest In Roemenië, de Sovjetunie en de Joegoslavi sche deelrepublieken Servië, Macedonië en Bosnië-Her- cegovina was iedere vorm van mannelijke homoseksualiteit verboden en werd of wordt ho moseksualiteit officieel als geestesziekte beschouwd. In Hongarije, Tsjecho-Slowa- kije, Bulgarije, Montenegro en Kroatië bestonden of bestaan discriminerende leeftijdsgren zen. In Polen, de DDR, Albanië en Slovenië zweeg de wetgever over homoseksualiteit Maar van maatschappelijke accepta tie of van gelijke rechten was geen sprake. Pas sinds de jaren tachtig zijn er belangenorganisaties van de grond gekomen in Slovenië, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Polen en de DDR. In de twee laatst genoemde landen bood zelfs de katholieke kerk inci denteel een helpende hand, door groepen onderdak aan te bieden. Sinds de val van de Berlijnse muur in 1989 en de politieke aardverschuiving die daarna in Oost-Europa plaatsvond is de ontwikkeling in een stroom versnelling beland, maar lang niet altijd ten goede. Leiders als Lech Walesa en Boris Jeltsin hebben meerdere malen ho moseksuelen openlijk als infe rieur bestempeld. In Rusland is kans op afschaf fing van het beruchte, uit de Stalin-tijd daterende artikel 121 uit het Wetboek van Straf recht. Dat verbiedt seksuele re laties tussen mannen. Ook nu zitten er mannen in de gevan genis omdat ze homo zijn. Ver andering van de wet Oekraï ne hief het artikel kort na het uitroepen van de onafhanke lijkheid in december op be tekent overigens nog niet dat de houding ten opzichte van homo's onder het publiek is veranderd. Homo's zijn nog steeds de meest gehate groep in de sa menleving. In een enquête van het Sovjet-centrum voor Pu blieke Opinie en Handelson- derzoek vond slechts 30 pro cent van de ondervraagden dat homo's „met rust gelaten moe ten worden". De overige 70 procent wilde hen „helpen" (6 procent), „isoleren" (30 pro cent) of zelfs „liquideren" (33 procent). Toch hebben zich in de meeste Oosteuropese landen homo groepen kunnen ontwikkelen. Opvallend is dat de meeste Fiebben aangegrepen om seri eus genomen te worden. Het Roemeense medische krantje Opinia Medicala stelde homo seksualiteit het afgelopen najaar voor het eerst aan de orde na door de Nederlandse homobe weging gesteund bezoek aan Nederland. In Hongarije, de voormalige DDR, de Baltische republieken Litouwen, Letland en Estland, Tsjecho-Slowakije en Polen zijn de organisaties door de overheid erkend. In Bulgarije wacht de organisatie Bulga met spanning op die goedkeuring. Misdaad. Dat zijn ongeschoren boeven, wapens, drugs en moorden. Slechts weinigen zul len misdaad associëren met za kenmensen, BV's, valse facturen en fraude. Toch kost de zogehe ten 'witte-boorden-criminali- teit' de maatschappij jaarlijks handenvol geld. Het is de meest onderschatte vorrA van mis daad, waar vooralsnog geen jus titieel kruit tegen is gewassen. Onderzoeker Petrus van Duyne van het ministerie van justitie is best bereid om uit te leggen waarom. De onderzoeker aan het Wetenschappelijk Onder- zoeks- en Documentatiecen trum (WODC), moet echter eerst even wat rechtzetten. On der het genot van een kleine lunch bruine bolletjes met kaas en halfvolle melk legt hij in zijn werkkamer aan de Haag se Schedeldoekshaven uit, dat hij liever over 'bedrijfsmatige misdaad' spreekt. Want witte-boorden-criminali- teit vindt hij een nogal beladen begrip. „Daarmee wordt mis daad van nette heren bedoeld. Terwijl mensen van alle rangen en standen deze misdaden ple gen. De term bedrijfsmatige misdaad is veel beter." Deze misdaadvorm neemt toe. De maatschappij lijdt er onder. Méér nog dan onder bijvoor beeld de drugshandel, meent Van Duyne. „Het aantal klanten en slachtoffers van de drugs handel is relatief beperkt. Bij fraude echter gaat het om hele grote bedragen die de maat schappij rechtstreeks misloopt." Hij kan en wil-niet aangeven om hoeveel geld het daarbij gaat. „Een bedrag van vijftien miljard gulden per jaar wordt vaak ge noemd. Ik waag me niet aan dit soort grove slagen in de lucht." Ook het scala van fraudemoge lijkheden is ongekend breed. Al leen al het misbruik van beslo ten vennootschappen (BV's) kan de bedrijfsmatige misdadi ger fikse winsten opleveren. Voor drugshandelaars kan het in voorraad hebben van een reeks BV's uitermate handig zijn, vertelt Van Duyne.Als zo'n 'ondernemer' succesvol is," zal hij toch aan bedrijfsuitbrei- ding moeten denken. Het ver- Om een sléchte zakenman te worden, moet je allereerst een goéde zakenman zijn, zei ooit een witte boordencrimineel. „Ik wéét waar ik mee bezig ben. Ik wéét hoe ik iemand moet afzetten als ik iets koop en hoe ik de beste prijs kan maken bij het verkopen. Fraude plegen is voor mij geen spelletje. Ik ben een zakenman. Geen dief." Deel vijf van de serie 'Misdaad in Nederland'. voeren van drugs op het li chaam van een koerier of met een attaché-koffertje gaat niet meer. Hij gaat de drugs bijvoor beeld vervoeren via balen kle ding in schepen of vrachtwa gens." Dat vergt investeringen. De wa gens en schepen moeten wor den geregistreerd. De drugshan delaar zet dan een keten van schijn-bv's op, om al zijn illega le activiteiten een legale dek king te geven. Schijnbedrijfjes worden ook ge bruikt om geld wit te wassen. Het zwarte geld verdwijnt dan in witte investeringen. „Heel banaal", zeet Van Duyne. „Je moet je geld toch ergens laten? Het gaat om tonnen. In een plastic tas stoppen gaat niet. Want dèt moet je weer beveili gen en dat kost geld. Die oude, rammelende eend waar sommi gen vroeger in rond reden om TJA t>E (jfBRUUcEÜJkF PROCEDURE DAIJ MAAR? een beetje laag profiel te hou den, moesten ze op hun eigen naam hebben staan. Dat von den ze niet leuk." „En als patsertje wil je graag la ten zien dat je in wat groters rond kan rijden, nietwaar? Dan maar op de naam van een zus ter. Maar die raken ook op. Er komt bovendien een huis bij. Of een boot. Dan zit je al in de lo gistiek van de witte bovenwe reld." Die overstap is niet moeilijk. „Stel je voor: je bent een boef', vervolgt de onderzoeker. „Een gewone boef die een onderne ming wil starten. Een algemene onderneming ten beheer van onroerend goed en het doen van zaken in het algemeen. Of een andere standaardomschrij ving. Dat is geheel legitiem. Je betaalt je inschrijfgeld, voldoet aan een aantal standaardforma liteiten en vraagt aan compaan Krelis of ie niet als stroman wil fungeren. 'Wil je directeur wor den? Honderd gulden per week, hoef je voorlopig niets voor te doen', zoiets." „Ook allemaal rechtmatig, want de gewone zakenwereld ge bruikt ook strobeden, zetbazen en dergelijke. De boef gebruikt geen andere mechanismen dan de zogenaamde niet-boef." „Vervolgens ga je naar huis, dr inkt een borrel en doet twee jaar niets met je BV. Pas als je aan de slag gaat, geld verdienen, dan stap je in de registratie van de witte bovenwereld. Bij op richting van BV's wordt wel een soort antecedentenonderzoek gehouden om een verklaring van geen bezwaar te krijgen. Daar slippen echter heel wat mensen doorheen. Ook dat kan via stromannen worden opge lost." Witte-boorden-criminelen kun nen ook volledig deelnemen aan de gewone handel. Ze 'doen' dan nfet in verboden handelswaar zoals heroïne, maar in legale goederen. Ze be nadelen de overheid door het niet betalen van belastingen (malafide koppelbazen onder anderen), ontvangen ten on rechte subsidies (EG-fraudeurs) öf handelen in goederen die niet bestaan, Van Duyne noemt ze 'economische boekaniers': 'Bestel en betaal nu! Levering volgt direct.' Niet dus. De boekaniers laten niets achter dan uitgeroofde be drijven van andere onderne mers. En gedupeerde consu menten. Van Duyne: „Het zal hem een rotzorg zijn dat dat ten koste gaat z'n eigen bedrijf. Hij begint dan gewoon weer een ander. Als politie of Justitie lont ruikt, laten de boekaniers hun BV's ploffen en verdwijnen met de winst. Lege gebouwen ach terlatend. Het gaat daarbij meer dan eens om ingewikkelde en kunstig in elkaar geknutselde constructies. faet kost Justitie daarom veel moeite om dit soort zaken te vervolgen. „Je hebt vaak geen straf dossier, maar een straf kast nodig van twee bij twee meter om alle papieren te bergen. De kans dat er iets misgaat is veel groter. De advocaten maken daar handig gebruik van", meent Van Duyne. 'Je komt er gewoon niet uit', verzuchtte een politiechef in derdaad ooit. 'Je kan ons verge lijken met het verouderde Pool se leger in 1939, dat tegen de veel beter uitgeruste Duitse troepen streed', aldus een frau de-officier van justitie. Bedrijfsmatige misdadigers kunnen hun onfrisse praktijken overigens nooit alleen uitvoe ren. Ze hebben daarbij hulp no dig. Van juridische adviseurs, accountants en boekhouders. Van Duyne: .Accountants wor den binnenkort aangepakt door het invoeren van een meldings plicht. Als een registeraccoun tant fraude vaststelt, dan mag hij de jaarrekening niet goed keuren. Die moet dat melden. Als hij dat nalaat en bewust de andere kant heeft opgekeken, volgen er straffen." .Advocaten aanpakken is moei lijker. Dat zijn officiële geheim houders. In de meeste gevallen is die geheimhoudingsplicht juist. Menige advocaat gaat ech ter veel verder dan het verdedi gen van zijn cliënten bij een strafzaak. Die zijn al druk doen de om kwaadwillende onderne mers op weg te helpen. Ik ken géén voorbeeld van een be drijfsmatige misdaad, die niet werd gesteund en gevoed door juridische hulpverlening. Mis daadondernemers kunnen wor den gerekend tot de betere be talende klanten van de advoca tuur." „Ik heb in een aantal gevallen vastgesteld dat tot in Colombia toe misdadigers wisten bij wel ke advocaat .ze in Nederland moesten zijn. Welke de moei lijkste zaken er toch doorheen sleepten. Een goed voorbeeld is de zaak van de cocaïnevangst in IJmuiden. Daarbij schaamde een groot deel van de advoca tuur zich over hoe hun collega's bezig waren elkaar de vette Co lombiaanse vliegen af te van gen." De Haarlemse bouwfraude, eind jaren zeventig, was een van de eerste zeer grote en complexe zaken die de aan dacht trokken. Het ging daarbij om een keten van BV's die in handen was van een groep kop pelbazen. Zij dienden bij elkaar een stroom van valse facturen in om zwarte arbeid 'weg te kunnen boeken'. Met deze fac turen deden de koppelbazen voorkomen dat aangenomen werk was doorgeschoven naar andere BV's. Maar die waren weer in handen van handlan gers. Geschatte schade: 20 30 miljoen gulden. Pas de laatse paar jaar maken Justitie en politie volgens Van Duyne een beetje werk van de aanpak van bedrijfsmatige mis daad. Zo hebben de ministeries van Justitie en Economische Za ken vorige week een voorstel gedaan. Kamers van Koophan del moeten makkelijker kunnen overgaan tot het ontbinden van rechtspersonen. Als een Kamer van Koophandel onraad mikt, mag deze instantie in de toe komst een BV of NV ontbinden. Zonder tussenkomst van de rechter. - De frauderende ondernemer is de klos, als hij twee van de vier onderstaande fouten heeft ge maakt: De handelsregisterbijdragen zijn één jaar lang niet betaald. Er staan ten minste één jaar lang geen bestuurders inge schreven. Er is ten minste één jaar lang geen jaarrekening of balans met toelichting gemaakt Er is één jaar lang geen aangif te voor heffing van vennoot schapsbelasting gedaan. Ook werd gisteren bekend dat de ministeries van justitie en fi nanciën een wet in voorberei ding hebben die het witwassen van drugsgeld via banken te- Dat soort voorstellen komen te laat, vindt Van Duyne. „Er schort trouwens meer aan de uitvoering van de wetten tegen fraude dan aan die wetten zélf. Er zijn wel wat wetten. Maar die moeten worden aangepast." Merkenpiraterij bijvoorbeeld. Daar staat een beklagenswaar dig laag strafje op. De winst-ri sicoverhouding is volkomen scheef. Gróte winsten, lage op- sporings- en strafkans. Het is bijna onmacht, zö behoedzaam als Justitie daaraan werkt." „Beleid, gemaakt door mene ren, daar draait een departe ment de handen niet voor om. Je zet gewoon drie ambtenaren aan het werk. Maar je moet ook zorgen dat er in de praktijk iets gebeurt." ALTAN ERDOGAN j

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2