Toerisme Het lelijke eendje van de Canarische Eilanden Meer actie plaatsen. globetrotters Weinig gelegenheid tot strandvermaak vertentie op déze speciale Bel onze advertentie afdeling. Reisberichten Lijnvlucht Vilnius De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair, sinds 1988 geheel uitgerust met Fokker 100's, is in dit nieuwe jaar begonnen met het onderhouden van een lijndienst naar de Litouwse hoofdstad Vilnius. Ook de European Quality Alliance, partners van Swis sair, Austrian Airlines en SAS nemen de vlucht naar deze, sinds kort zelfstandige, Baltische republiek op in hun routenetwerk. De vluchten Zurich-Vilnius vinden twee keer per week plaats, op donderdag en op zondag. Informatie: Swissair in Amsterdam, te lefoon 020-673 32 59. IJspret in Karinthië Kwakkelwinters maken de traditionele elfstedentocht in ons land onzeker. Daarom vindt ook dit jaar, in het Oostenrijkse Ka rinthië, een alternatieve elfstedentocht plaats op de Weissensee. De tocht, op 27 en 31 januari, belooft een enorm spektakel te worden. Op het zich op 930 meter boven de zeespiegel bevin dende meer met een gemiddelde ijsdikte van 60 centimeter wordt bovendien van 14 tot 16 februari het grote ijsgolftoernooi gehouden. Tussentijds worden er, tussen 24 januari en 1 februa ri, schaatstochten uitgeschreven over afstanden van 50, 100 en 200 kilometer. Het volgen van een training bij oud-Olympisch kampioen Hans van Helden is mogelijk. Informatie: Ver- kehrsamt Weissensee, tel. 0943-4713/2220-0. Nieuw-Guinea Sinds kort specialiseert een nieuwe reisorganisatie, de stichting Kauri in Nijmegen, zich in reizen naar Nieuw-Guinea. De op richters, beiden antropoloog, verrichtten er onderzoek en door kruisten het hele land. Zij beheersen het Pidgin dat in Papoea Nieuw-Guinea wordt gesproken en organiseren reizen naar zo wel het voormalig Australische deel als naar Irian Jaya, voorheen Nederlands Nieuw-Guinea. Het aantal deelnemers per reis is be perkt (6-10) omdat grotere groepen de kleinschalige gemeen schappen die worden bezocht, volgens Kauri, zouden schaden. Er zijn ook reizen naar de Solomon-eilanden, naar Fuji en Tonga en de Cook-eilanden. De reisbrochure kan (080-44 57 26 of075- 70 45 54) worden aangevraagd. Grenzenloos fietsen Het officieel wegvallen van de grenzen in West-Europa heeft de VW Limburg er toe aangezet een fietstocht te organiseren door de zogenaamde Euregio. Dat gebeurt in samenwerking met toe ristische organisaties in België en Duitsland. Maastricht is het vertrekpunt van de tocht, die dwars door de Ardennen en de Ei- fel gaat, zeven dagen duurt en langs de mooiste plekjes van het Maas-Rijngebied voert. Er worden stops gemaakt in onder meer Thom, Monschau, Luik en Aken. Tuin van Nederland Bij de Provinciale Overijsselse VW verschenen De Vakantiegids 1992 en De Gids voor Vakantie Vrije Tijd. De eerste staat boor devol uitstapjes door de Tuin van Nederland. Liefhebbers van landschappelijkheid, wandelen en fietsen, kunnen hun hart op halen aan tochten in dit oostelijk stukje Nederland waaraan alle grootstedelijkheid lijkt te zijn voorbij gegaan. Er valt veel te kie zen uit actieve culturele en sportieve kant-en-klaararrangemen- ten. De laatsgenoemde gids behandelt de hele provincie en geeft bijzonderheden over de afzonderlijke gemeenten. Aardig is dat deze brochure een aantal bonnen bevat die her en der recht ge ven op een aardige attentie. Fietsvakantiewinkel De Fietsvakantiewinkel in Woerden, de grootste verkoper van fietsreizen, is verhuisd naar Spoorlaan 19 (tegenover het Woerdense NS-station) en houdt vandaag, 18 januari, open huis. Meer ruimte voor de klant en voor het opnieuw gegroeide assor timent van fietskaarten, fietsrouteboeken en reisgidsen. Spitsbergen De Stichting Plancius organiseert in de zomermaanden met het Russische onderzoekschip Prof. Molchanov zeereizen naar Spitsbergen en Groenland. Het schip biedt per reis plaats aan 36 passagiers, die worden gehuisvest in royale tweepersoonshutten. De reizen zullen in het teken staan van landschappelijkheid en natuur. Voor informatie: 020-683 82 11. Kettingsculpturen In de onmiddelijke omgeving van het Zwitserse Sankt Moritz wordt tot 20 april een grote openluchttentoonstelling gehouden van de 'kettingsculpturen' van Benno Oertli, een 45-jarige beeld houwer uit Bazel. Oertli vervaardigde zijn monumentale objec ten uit oude roestige scheepsankers. Met zijn scheppingen brengt hij de relatie tussen het stimulerende klimaat en het mys tieke landschap van Sankt Moritz in beeld. Volgens de kunste naar zijn dat volstrekte tegenpolen. Bezoekersrecord Vakantiebeurs lijking met vorige keren sterk uitgebreide beurs toonden zich De Vakantiebeurs 1992, die vo- buitengewoon enthousiast. Ver- rige week in de laarbeurshallen wacht wordt dat de gezamenlij- in Utrecht werd gehouden, is ke presentatie van reisorganisa- bezocht door een recordaantal ties, verkeersbureaus en verte van ruim 138.000 belangstellen- genwoordigingen van zo goed den. Dat is ruim 30.000 meer als alle belangrijke vakantiebe- dan vorig jaar. stemmingen, in 1992 opnieuw Standhouders van de. in verge- zal groeien. 25 lA PALMA is een ideaal eiland voor rustzoekers, natuurliefhebbers en individualisten. MET DJOSER NAAR EGYPTE Dj/0>-ser> 071-126400 Het eiland heeft de meeste re genval van alle Canarische Ei landen. Daardoor is er geen ge brek aan water en zijn de hellin gen weelderig en tropisch be groeid, met pijn- en laurierbo men. Aan de westkust zijn de berghellingen bezaaid met ba nanenplantages: voor het eiland inkomstenbron nummer 1. La Palma heeft weinig hotels. Er is, behalve op de enkele zwarte la- vastranden na, weinig gelegen heid voor strandvermaak. Op het hoogste punt van de Taburiente, de Roque de Los Muchachos (2400 rti), staat een door Europese landen opgericht observatorium. De Roque is een van de meest geschikte obser vatieplaatsen ter wereld. Door dat er nauwelijks stedelijke ont wikkeling is op La Palma en de lucht bovendien amper is ver vuild, hebben de kijkers nauwe lijks last van hinderlijk kunst licht. De touroperators Evene- mentsreizen, Hotelplan en Mundicolor hebben arrange menten naar het eiland. FOTO CAPITAL PRESS city. Zoals men in een klein Ne; derlands dorpje bang zou kun nen zijn voor de uitbreidings plannen van Groningen.'' De bevolking kan voorlopig rus tig slapen, zegt de eilandrege ring. Hoewel Ahtonio Sosa. voorzitter van de toeristenorga nisatie CIT, het liefst 30.tKX) ho telbedden in La Palma ziet ko men, heeft de eilandregering bepaald dat het huidige aantal bedden van 4000 de eerste tijd hoogstens tot 6000 mag worden uitgebreid. In vergelijking met Gran Canaria 240.000 bedden is dat bijna niets. Wel zo pret tig, meent de moderne toerist. Zaterdag 18 januari 1992 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: COR HOOGETERP La Palma, een van de zeven Ca narische Eilanden, is sinds no vember direct vanuit Amster dam bereikbaar met een weke lijkse Transavia-charter. Het hartvormige eiland, met 80.220 inwoners, heeft een van de grootste vulkaankraters ter we reld: de Taburiente, met een diepte van 1500 meter. Het ke- telvormige kraterdal (de Calde- ra), die een groot deel van het eiland beslaat, is een be schermd natuurpark. Het 'groene eiland' is in op pervlakte zo groot als Noord- Holland boven het Noordzeeka naal. Vanaf de kust rijzen de bergen snel op, grillig en woest. Op de westelijke en oostelijke hellingen liggen gestolde lava stromen, afkomstig van een rij tje vroeger uitgebarsten vulka nen op de bergketen van noord naar zuid. In 1971 ontstond tij dens een nieuwe uitbarsting de vulkaan Teneguia, waarvan de krater nog altijd niet in rust is. Hoewel er een subtropisch klimaat heerst, valt er op de hoogste bergpieken in La Palma De tijd van het massatoerisme naar de Spaanse kusten lijkt voorbij. Met z'n allen naar Benidorm, met de hele kluit naar het strand, met de hele bus naar de Spaanse disco: de statistieken wijzen uit dat die tijd voorbij is. De reiziger is de laatste vakantiejaren 'individueler' gewor den, is niet meer tevreden met een 'kippenhok' aan een of andere costa en wil weg uit de cementgetto's, weten de reisorganisaties. Luchtvaartmaatschappij Trans- avia vliegt sinds 4 november rechtstreeks op het kleine, herontdekte Canarische eiland dat ze nu zo veel slijtage verto- auto naar Spanje en trekken dan ook soms vaker het binnen land in. Aan verhalen dat veel hotels aan de costa's ooit zo goedkoop zijn neergeplempt, toeristen gingen La Palma. Na Gran Canaria, Te- nerife, Lanzarote en (sinds drie jaar) Fuerteventura, is dat het volgende Canarische eiland dat toeristisch geëxploiteerd zal worden nadat eerdere pogingen zo'n vijf jaar terug stuk lie pen op de toen nog gebrekkige infrastructuur. La Palma is een eiland voor de 'individuele' tn pnltf1n wj/ boswandelaar. Want raimu Wil als het aan de bevol- in geen geval king ligt, komen er nooit torenflats. Veel gWte broers hoger dan de kleine nrUtPmn Canarische wonin- acniema gen met de vierhoe kige daken, de Tejado de quat- tro aguas, mogen de aspiraties van aannemers niet reiken. Maar de interesse voor een ei landvakantie stijgt. Cijfers van het Spaans Verkeersbureau in Den' Haag maken duidelijk dat er in 1991 minder Nederlandse toeristen naar de Spaanse kust en zijn gevlogen dan in 1990. In Barcelona (Costa Brava) land den in 1990 van januari tot en met september 34.740 Neder landers, het jaar erop was dat verminderd tot 25.546. Alicante telde 6000 minder en Malaga (Costa del Sol) ging zelfs met ruim 18.000 terug van 84.250 naar 66.044. De eilanden daar entegen deden het veel beter: Palma de Mallorca steeg van 86.781 naar 91.792, Las Palmas (Gran Canaria) krikte het cijfer op van 96.207 tot maar liefst 143.420, Tenerife kreeg er 3000 bij en zelfs het kleine Lanzarote ging van 11.005 naar 17.590. In de mode De reden? Paloma Notario, di rectrice van het Spaans Ver keersbureau, denkt dat eilanden 'meer in de mode zijn'. Nadat Nederlanders jaren achtereen de costa's bezochten, lijkt i tijd te zijn aangebroken dat de door is dat de toerist vanaf zijn bal kon louter leegstand en verpau pering ziet, maakt ze weinig woorden vuil. „Daar hoor ik nooit klachten over. Bovendien stammen de flats op de Canari sche Eilanden uit dezelfde tijd." Eric Arends echter heeft die klachten wel dege lijk gehoord. Arends, vertegen woordiger op de Canarische Eilan den van reisorgani satie Viajes Paukner: „Twintig jaar geleden begon de grote stroom naar Spanje. Mensen graag naar toe omdat het goedkoop was en omdat het Spaanse hotelpersoneel er aar dig was. Dat de flats niet hele maal optimaal waren, een beetje sober, dat nam de reizi ger op de koop toe." Maar die tolerantie werd min der op het moment dat de prij zen naar een meer Europees ni veau werden opgeschroefd, zegt Arends. „Dat maakte het Spaanse personeel humeurig. Hun lonen bleven namelijk ge lijk. Waarop de reiziger ging denken: ik betaal hier hoge prij zen, maar ik krijg er niks voor terug." Dat was het ogenblik, zegt Arends, waarop de toerist zich realiseerde dat hij met twee uur vliegen ook op Mallorca kon staan. Waar het personeel nog vriendelijk lachte. Doe-vakanties Nog meer verklaringen? Luister naar Toon Moeskops, pr-man van luchtvaartmaatschappij Transavia. De Brabander heeft de demografische gegevens van Nederland bestudeerd en ziet daarin een verklaring. „De con sument is de laatste jaren ge middeld ouder geworden. Daar- and toerist iets anders wil. Boven dien, merkt ze op, zoeken reizi gers tegenwoordig liever zélf de weg uit: ze gaan meer met de beetje op de achtergrond ge raakt. De doe-vakanties zijn in trek. Vakantie is steeds minder een luxeprodukt. Als je weg La Palma: ruig, vulkanisch en nog n gaat, ga je iets dóen. Gezónd- neid is gekomen, in plaats van vet en oliën." Ook de emancipatie van de vrouw speelt een rol, denkt Moeskops. „Vroeger besliste de man waar het gezin naar toe ging. Dat is veranderd. De vrouw denkt nu mee. Er zijn daardoor meer 'beslissers' in het gezin gekomen. En meer 'beslissers' betekent een grote variatie in bestemmingen die een gezin kiest." Denis Janssen, product-manager bij Evene- meptsreizen: „De tijd is over dat de reiziger zei: hoi, ik mag een keer met vakantie en zelfs een kippenhok is goed. De reiziger wil weg van de cementgetto's." En gaat naar La Palma bij voor- ït echt toeristisch. beeld. Voorheen kwamen op dit Canarische Eiland voornamelijk Duitsers en Zwisters. Overigens in bescheiden mate: terwijl in 1990 op Tenerife 1,4 miljoen bezoekers neerstreken, kwamen er op La Palma dat jaar slechts 27.000 toeristen binnen. Met andere woorden: het is nog niet echt ontdekt. La Palma is er vooralsnog alleen voor rustzoe kers, natuurliefhebbers en indi vidualisten en zowel de reisor ganisaties als de eilandbewo ners zelf hopen dat het voorlo- pig zo blijft. Want niet alleen de flatbossen op de andere eilanden boeze men velen angst in. Ook andere op Tenerife en Gran Canaria ge rezen problemen moeten als het even kan buiten de deur worden gehouden. Eric Arends legt bij voorbeeld de vinger op het drugsprobleem. Volgens hem zijn tot drie jaar geleden grote hoeveelheden cocaïne via de Canarische Eilenden uit Noord-Afrika naar Europa ver scheept. „Daardoor kwam er re gelmatig een overschot poeder op de markt van Gran Canaria en Tenerife terecht, die daar vervolgens weet verkocht werd." Hoewel Paloma Notario van het Verkeersbureau van geen drugs weet: „Ik heb er nooit klachten over gehad. Drugs? Zeggen ze dat op La Palma? Dan lijkt me dat meer het angstbeeld van een klein dorpje voor de big bad

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25